Czy wiesz, że ziemniaki mają różne typy, zależnie od zawartej w nich skrobi? Ilość tego składnika możesz łatwo zweryfikować dzięki prostemu testowi. Wystarczy przekroić surowego kartofla, a następnie ponownie złączyć ze sobą jego połówki. Ten trik jest niezawodny.Ziemniaki są bardzo popularnym produktem, z którego przygotować możemy rozmaite potrawy. W zależności od wybranego dania warto postawić na odpowiednią odmianę kartofli. Z poniższego tekstu dowiesz się, który ziemniak pasuje do którego przepisu, i jak je od siebie odróżnić.
Czym zwykle nadziewasz knedle? Z pewnością ich wnętrze wypełniają owoce. My jednak dzisiaj zapraszamy Was na knedle z bryndzą. Są prostym, szybkim i przepysznym daniem obiadowym, które zrobisz z kilku podstawowych składników. Jeśli jednak nie masz bryndzy, kluski możesz nadziać farszem z ostrzej doprawionego twarogu. Bryndza to podhalański ser produkowany z mleka owczego o słonym, nieco pikantnym smaku. Bryndza jest serem doskonałym do sałatek, np. z łososiem lub rukolą. Świetnie łączy się również z mięsem i pieczywem. Bryndzę wykorzystasz także do farszu na pierogi lub do knedli.Knedle z bryndzą zachwycą smakiem całą rodzinę. Delikatne, ziemniaczane ciasto i wyraźny w smaku ser to doskonałe połączenie. Knedle podasz na kilka sposobów: możesz przygotować do nich podsmażoną na maśle bułkę tartą, możesz zeszklić na maśle cebulę, a także zrobić skwarki z wędzonego boczku. Samo ciasto na knedle jest niezwykle proste w przygotowaniu. Knedle możesz zrobić również z ziemniaków z poprzedniego dnia, żeby nic w kuchni się nie zmarnowało. Jeśli jednak będziesz robić knedle od początku, ziemniaki koniecznie ugotuj w mundurkach.
Kiedy myślimy o knedlach, oczami wyobraźni najczęściej widzimy ich słodką wersję ze śliwkami lub wytrawną- z nadzieniem mięsnym. Farsz do popularnych ziemniaczanych klusek może jednak przybierać różne oblicza. Poznajcie przepis na smakowite knedle z porem.Farsz na knedle z porem przygotowujemy z dużym udziałem aromatycznych ziół oraz podsmażonej cebulki. Danie można zjeść w wersji wegetariańskiej, lub przygotować do niego apetyczną okrasę z boczku. Niezależnie od dokonanego wyboru, te ziemniaczane kluski wprost rozpływają się w ustach.
Uwierzycie, jeśli powiemy, że można przygotować placki ziemniaczane w 10 minut? Znamy prosty patent, który sprawi, że złocistą przekąskę przyrządzisz szybko i bez zbędnego bałaganu w kuchni. Jedynym, czego potrzebujesz, jest blender kielichowy. Wystarczy zmielić w nim składniki i ciasto na placki ziemniaczane gotowe.Placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków są prawdziwym zbawieniem dla wielu kucharzy. Dzięki tej metodzie możesz oszczędzić mnóstwo czasu, który zazwyczaj wymagany jest do starcia warzyw. Po prostu przygotuj wszystkie produkty, a urządzenie kuchenne zrobi resztę za Ciebie.
Nie musisz spędzać połowy dnia w kuchni, aby zjeść coś pożywnego. Dzięki poniższemu pomysłowi na obiad w 10 minut zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i energię. Ten prosty posiłek jest błyskawiczny w przygotowaniu, a przy tym niezwykle smaczny. Koniecznie sprawdź ten przepis.Do przyrządzenia smakowitego obiadu w 10 minut potrzebujesz jedynie kilku podstawowych produktów. Sytość zapewniają ziemniaki, jajko oraz ser. Dodatek szczypiorku przyjemnie odświeża całość. Wystarczy podsmażyć składniki na patelni i gotowe.
Placki ziemniaczane uwielbiamy wszyscy, ale niewiele osób lubi zadawać sobie trud z ich przygotowaniem. Rozwiązaniem tego problemu są placki smażone z ugotowanych ziemniaków. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz marnowaniu pozostałych po obiedzie warzyw, ale także przyrządzisz zupełnie nowe, apetyczne danie.Placki ziemniaczane z ugotowanych ziemniaków są bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Wystarczy połączyć kilka składników i obiad niemal gotowy. Jeśli nie masz ziemniaczanych pozostałości z poprzedniego dnia, możesz oczywiście ugotować ziemniaki specjalnie na potrzeby tego dania.
Zapiekanka ziemniaczana jest prostym i wdzięcznym przepisem, z którem poradzi sobie każdy. Składniki wystarczy pokroić, zapiec pod aksamitnym sosem i pyszny obiad gotowy. Proponujemy nieco lżejszą wersję zapiekanki bez dodatku mięsa. Sytość zapewniają w niej ziemniaki oraz ciągnący się żółty ser.Warzywna zapiekanka ziemniaczana ma niezwykle bogaty smak. Ziemniaki idealnie łączą się z cukinią oraz soczystymi zielonymi pomidorami. Do tego odrobina czosnku, ziół i wyborne danie prawie gotowe. Nie zapomnijmy o pierzynce z zapieczonego żółtego sera.
Najbardziej popularną odsłoną barszczu czerwonego jest ten z uszkami, dobrze znany ze świątecznego stołu. Nie mniej lubiany jest barszcz ukraiński, gotowany z mnóstwem warzyw. My przypominamy dziś kolejny, nieco zapomniany sposób na tę zupę. Barszcz czerwony z ziemniakami w formie puree jest niezwykle pyszny, a przy tym tani i prosty do przyrządzenia.Barszcz czerwony z ziemniakami serwuje się dodatkowo w towarzystwie skwarek. Dzięki temu zupa jest bardzo aromatyczna i sycąca. Taki barszcz niektórzy pamiętają ze swojego rodzinnego domu. Warto po ten przepis sięgnąć także dziś.
Ziemniaki z piekarnika nadziewane serem są wspaniałą propozycją na ciepłą przekąskę. Farsz na bazie twarogu z dodatkiem chrupiącej papryki oraz aromatycznego boczku sprawia, że warzywa nabierają zupełnie nowego smaku. Banalne przygotowanie jest ich kolejną zaletą. Takie ziemniaki z piekarnika sprawdzą się na rozmaite okazje.Do farszu ziemniaków z piekarnika możesz użyć swoich ulubionych dodatków. Przygotuj wersje bogatą w mięso lub przeciwnie - na bazie warzyw. Ziemniaki z piekarnika doskonale komponują się także z sosami. Z niepozornego warzywa możesz wyczarować prawdziwą ucztę.
Nie wiesz, co zrobić z obierkami z ziemniaków? Przenigdy ich nie wyrzucaj, wykorzystaj je do przygotowania przepysznej przekąski dla całej rodziny. Domowe chipsy zrobisz w kilka minut, potrzebujesz jedynie ząbka czosnku, ulubionych, suszonych ziół i oliwy z oliwek.Jestem zwolennikiem ruchu zero waste, który polega na maksymalnym wykorzystywaniu produktów spożywczych w kuchni. Nie lubię wyrzucać jedzenia, nawet produktów, które pozornie nie nadają się do dalszej obróbki. Mało kto wie, że z obierków z warzyw możemy ugotować aromatyczny bulion do sosu, a z obierków z ziemniaków zrobić rewelacyjną przekąskę.Obierki z ziemniaków doskonale sprawdzą się w roli domowych, zdrowych chipsów. Resztki warzyw mieszamy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, suszonymi ziołami i oliwą z oliwek. Całość pieczemy kilka minut w nagrzanym piekarniku. Chipsy są o wiele smaczniejsze i przede wszystkim lżejsze i mniej kaloryczne od gotowego produktu.Jeśli chcemy zrobić chipsy z ziemniaków, przed obieraniem warzyw dokładnie oczyśćmy skórkę, najlepiej przy pomocy gąbki lub szczotki. Do chipsów zdecydowanie najlepsze będą młode ziemniaki z delikatną skórką. Przekąskę z obierków z ziemniaków możemy podać również z ulubionymi sosami, np. z sosem czosnkowym i pomidorowym.
Zapewne nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się żmudne przygotowywanie ziemniaków do gotowania. Obieranie kartofli, zwłaszcza w dużej ilości, potrafi być nużącym i długim procesem. Znamy niezawodny sposób jak szybko obrać ziemniaki. Wystarczy ugotować je w mundurkach, a następnie szybko schłodzić w zimnej wodzie.Z naszą metodą jak szybko obrać ziemniaki, wizja rodzinnego obiadu przestanie spędzać Ci sen z powiek. Przygotowanie kartofli nawet dla większej ilości osób to od dzisiaj bułka z masłem. Gwarantujemy, że nigdy już nie wrócisz do używania klasycznej obieraczki do warzyw.
Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, co zrobić, żeby placki ziemniaczane chłonęły mniej tłuszczu, przychodzimy z podpowiedzią. Istnieje prosty sposób na przygotowanie ich w lekkiej wersji. Trik, który z powodzeniem stosują doświadczone kucharki, polega na wlaniu do masy ziemniaczanej odrobiny wysokoprocentowego alkoholu. Dzięki niemu o ociekających tłuszczem plackach można zapomnieć. Tłuste placki ziemniaczane nikomu nie będą smakowały. Jak zatem je usmażyć, by uchronić warzywną masę przed wchłanianiem oleju? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne i wystarczy dodać jeden składnik, by rezultaty były zadowalające.
Zapiekanka ziemniaczana jest idealnym pomysłem na tani obiad dla całej rodziny. Proste połączenie mięsa mielonego, pomidorów, ziemniaka i sosu beszamelowego, zaproponowane przez Ewę Wachowicz sprawdzi się doskonale. Danie nie zrujnuje waszego portfela, a z talerzy znikać będzie błyskawicznie. Spróbujecie? Znakomity i tani obiad możecie przygotować, korzystając z prostych i niedrogich produktów. Mogą to być na przykład ziemniaki z poprzedniego obiadu. To właśnie sycące bulwy stanowią bazę zapiekanki przygotowanej przez Miss Polski. Oprócz nich danie tworzą sycący sos mięsny z pomidorami i pierzynka z beszamelu. Całość smakuje fantastycznie. Warto skosztować.
Ziemniaki są podstawą naszej kuchni, bo są niezbędne do przygotowywania wielu dań. Dlatego zawsze warto mieć ich mały zapas. Oczywiście jeśli chodzi o jesień i zimę, zapas może być większy, jeśli tylko mamy na niego miejsce. Dziś powiemy Wam, co zrobić, by mimo upływu czasu bulwy były jędrne i pełne smaku. Poprawne przechowywanie ziemniaków pozwoli przedłużyć ich świeżość. Warzywa trzymane w odpowiednich warunkach mogą przetrwać nawet całą zimę. Warto wiedzieć, co korzystnie wpłynie na jakość tego produktu.
Gotowane ziemniaki już wam nie smakują tak bardzo, jak kiedyś? Dodajcie do nich nieco czosnku, a staną się wyraziste i aromatyczne. Pyszny obiadowy dodatek przygotujecie szybko i niemalże bez wysiłku. Spróbujcie koniecznie — wasi bliscy będą zachwyceni. Ziemniaki najczęściej podaje się z koperkiem. Poza sezonem letnim jednak i ten dodatek bywa pomijany. Bez dodatków niestety potrafią wyjść bez wyrazu. Połączenie ugotowanych bulw z czosnkiem nie tylko sprawi, że nabiorą charakteru, ale też pomoże wesprzeć odporność. Skusicie się?
Placki ziemniaczane ściemniały zaraz po upieczeniu? Zastosuj prosty trik najlepszych gospodyń. Mistrzynie kuchni do masy ziemniaczanej dodają kilka łyżek kwaśnej, gęstej śmietany, dzięki której placki zawsze wyglądają bardzo apetycznie.Jesienią postawmy na placki w pożywnej, aromatycznej wersji. Do placków ziemniaczanych ze śmietaną ugotujmy sos z grzybów leśnych lub gulasz węgierski z mięsem wieprzowym i papryką. Tak podane danie będzie niezwykle sycące i smaczne, każdy będzie prosił o dokładkę.
Babcia Polcia na plackach ziemniaczanych zna się, jak mało kto. Przez lata pichcenia wypracowała własną recepturę. Niezwykłość babcinych placków polega na zastąpieniu cebuli aromatycznym szczypiorkiem. Spróbujcie, bo tak pysznych i apetycznych placków jeszcze nie jedliście.Placki ziemniaczane ze szczypiorkiem, poza niezwykłymi walorami smakowymi, dodatkowo pięknie prezentują się na talerzu. Takie placki doskonale pasować będą np. do mięsnego sosu, ale równie dobrze sprawdzą się w ramach samodzielnej przekąski podanej z kwaśną śmietaną. Za plackami babci przepadają wszyscy domownicy.
Farsz na pierogi ruskie jest prosty w przygotowaniu. Ziemniaki łączy się z twarogiem, dodaje odrobinę podsmażonej cebulki i doprawia solą oraz pieprzem. Niektórzy jednak tę prostą kombinację składników uzupełniają o maggi. Wskazują, że ma on wtedy głębszy i bardziej wyrazisty smak. Sprawdzamy, czy jest to dobry pomysł.Maggi powstała w XIX wieku w Szwajcarii. Podstawą wprowadzonego do obrotu przez Juliusa Maggi dodatku był wyciąg z lubczyku ogrodowego. Służył on przede wszystkim do doprawiania zup.Obecnie pod nazwą maggi kryje się dowolna płynna przyprawa, którą wzbogacić można smak rosołu. Wielu smakoszy jednak korzysta z niej także podczas przyrządzania innych dań np. farszu na pierogi ruskie.
Nie ma świecie kucharza, któremu nie zdarzyło się nigdy przesolenie ziemniaków. Ta mała kuchenna katastrofa może spotkać każdego, niezależnie od stopnia jego kulinarnego zaawansowania. Jeśli nieszczęście trafi na nas, warto wiedzieć jak uratować przesolone ziemniaki. Zrobienie z nich puree jest pomysłem tyleż prostym, co genialnym.Przesolone ziemniaki to nie koniec świata. Zbyt słone warzywa nie są powodem, dla którego cały ich garnek mamy spisać na straty. Z naszego poradnika dowiesz się nie tylko tego, jak uratować przesolone ziemniaki, ale także jak gotować ziemniaki i ustrzec się przed podstawowymi kuchennymi błędami.
Twarde ziemniaki skutecznie opóźniają podanie całego obiadu? Raz na zawsze skończymy z tym problemem. Odrobina tłuszczu dodana do garnka z ziemniakami potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o gotowanie tych warzyw. Po zapoznaniu się z poniższymi sposobami jak szybko ugotować ziemniaki, już zawsze podasz je na czas.Wiele osób pamięta, że to właśnie ziemniaki wyznaczały porę siadania do wspólnego stołu. Krnąbrne warzywa potrafiły być wciąż twarde, mimo coraz głośniejszego burczenia w brzuchu. Teraz mamy na nie niezawodny sposób. Jak szybko ugotować ziemniaki?
Cepeliny są tradycyjnym daniem kuchni litewskiej i powstają na bazie ciasta z surowych i gotowanych ziemniaków. Te spore owalne kluski przed ugotowaniem zwykło nadziewać się surowym, dobrze doprawionym mięsem. Przepis na tradycyjne cepeliny wymaga jeszcze jednego dodatku- okrasy ze skwarków i cebuli. Dzięki temu danie jest sycące i wyjątkowo pyszne.Cepeliny, zwane u nas również kartaczami, można faszerować także twarogiem lub kapustą z grzybami. My prezentujemy przepis na tradycyjne cepeliny z mięsem. Przygotuj to pyszne danie na obiad, a gwarantujemy, że nikt nie odejdzie od stołu głodny.
Kapusta kiszona jest obowiązkową jesienną pozycją w spiżarni. Zazwyczaj kupuje się ją w sklepie, ale warto przyrządzić ten specjał samodzielnie, zwłaszcza, że kiszenie kapusty jest ekspresowe i dziecinnie proste. Taką domową kapustę kiszoną można z powodzeniem podawać do obiadu lub zaplanować przygotowanie z niej obłędnego świątecznego bigosu. Kto się skusi?Kiszoną kapustę warto spożywać nie tylko ze względu na jej przyjemny kwaskowaty smak. Warzywo to jest bogatym źródłem błonnika i witamin, a ponadto osłabia działanie kwasów żołądkowych, przynosząc nam ulgę. Kiszenie kapusty ma same plusy. Zapraszamy do wspólnego szatkowania.Do przygotowania tej kapusty kiszonej używa się wody z gotowania ziemniaków. Taka woda powinna być możliwie ciepła, świeżo po odcedzeniu warzyw. Warto wobec tego skoordynować kiszenie kapusty z przygotowaniem ziemniaków do obiadu.
Szukacie pomysłu na tani obiad? Tomasz Strzelczyk zdradził jak przyrządzić niedrogie i pyszne danie. W recepturze wykorzystamy proste składniki takie jak ziemniaki, kiełbasę i cebulę. Posiłek będzie sycący i pełen aromatu. Musicie spróbować.Kiełbasa podsmażona z ziemniakami i cebulą jest prostym pomysłem na tani obiad. Sycącą kompozycję zaproponowaną przez Tomasza Strzelczyka przygotujecie niemalże ekspresowo, a bliscy będą nią zachwyceni.
Marzą wam się placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków? Ugotujcie warzywo i przygotujcie je z purée. Prosty trik sprawi, że danie zrobicie znacznie szybciej i niemalże bez wysiłku. Smak nadal będzie zachwycający. Spróbujcie koniecznie- będą idealne na obiad. Wielu z nas z chęcią sięgnie po placki ziemniaczane, jeśli ich przygotowanie będzie prostsze. Dziś przedstawiamy wam trik, który znacznie ułatwi zrobienie ulubionej potrawy. Zamiast ścierać i odciskać ziemniaki po prostu je ugotujemy. Formowanie placków będzie o wiele przyjemniejsze i szybsze.
Ziemniaki podawane do obiadu nie muszą być nudne. Aromatyczne ziemniaki czosnkowe z piekarnika zrobią furorę na każdym stole. Ich przygotowanie jest niezwykle proste, a niezbędny do tego czas niewiele różni się od przyrządzenia zwykłych, gotowanych kartofli. Sekretem ziemniaków czosnkowych z piekarnika jest spory dodatek czosnku. Do tego ulubione zioła, odrobina oleju i mamy gotową recepturę na wspaniały dodatek do obiadu, a nawet na pyszną kolację. Nie ma możliwości, że coś zostanie na później.
Któż z nas nie zna doskonałego smaku domowej sałatki jarzynowej. Gotowane warzywa przełamane kwaśnym smakiem ogórka, a wszystko to połączone kremowym majonezem. Jak jednak mieć pewność, ze przygotowywana przez nas sałatka dorówna w smaku naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom? Poniżej prezentujemy garść porad na ten temat.Sekret sałatki jarzynowej tkwi w odpowiednio dobranych proporcjach. Musimy umiejętnie zrównoważyć smak słodki, kwaśny i słony. Na opanowanie tej sztuki jest kilka prostych sposobów.
Budynie są smacznymi i lekkostrawnymi potrawami. Tradycyjne gotuje się na parze i wbrew powszechnemu przekonaniu można do ich przygotowania używać rozmaitych warzyw. Proponowany przez nas budyń z twarogu możecie zaserwować na deser, śniadanie lub kolację. Dodatek ziemniaków sprawia, że jest bardzo sycący.Do przygotowania budyniu z twarogu potrzebna jest specjalna forma do gotowania budyniów. To metalowe naczynie ze szczelną pokrywką, które wsadza się do większego naczynia z wodą, dzięki czemu budyń gotuje się na parze. Jeśli nie masz takiej formy, możesz zastosować domowy zamiennik. Wystarczy uszczelnić tortownice folią aluminiową i znaleźć do niej pasująca pokrywkę garnka.
Placki ziemniaczane po węgiersku są niezwykle pożywnym daniem, które można zaserwować rodzinie na obiad. Chrupiące, złociste placki i aromatyczny sos z wieprzowiny i papryki dosłownie rozpływają się w ustach. Placki po węgiersku podajemy z kwaśną śmietaną, tak bowiem smakują najlepiej.Placki ziemniaczane po węgiersku to prawdziwa uczta dla każdego smakosza. Sos z karkówką, papryką i suszonym majerankiem doskonale łączy się z delikatnymi, chrupiącymi plackami. Do sosu wykorzystajmy bulion lub rosół z poprzedniego dnia, dzięki czemu nic w naszej kuchni się nie zmarnuje.Do przygotowania placków ziemniaczanych po węgiersku wykorzystajmy ziemniaki mączne, najlepiej typu B lub C, które są bogate w skrobię. Wodnista odmiana ziemniaków nie nadaje się do smażenia placków, ponieważ ciasto rozwarstwia się na patelni.Placki ziemniaczane po węgiersku smażymy na mocno rozgrzanym oleju. Jeśli dolejemy zimny tłuszcz na patelnię, kiedy będą na niej placki, ziemniaczany przysmak stanie się bardzo tłusty, ciężki i również straci smak. Olej dolewamy zawsze przed położeniem masy ziemniaczanej na patelnię.