Sałatka ziemniaczana doskonale smakuje o każdej porze roku. Jest pożywna, więc można ją zjeść nawet na kolację. A dodatek wędzonej ryby, jajek i szczypiorku dodaje jej niezwykłego smaku i wzbogaca ją w składniki odżywcze. Do przygotowania sałatki wykorzystajcie najlepiej ugotowane ziemniaki, które zostały Wam z obiadu z poprzedniego dnia. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a powstanie wyjątkowe danie. Z ziemniaków, które zostały z obiadu możemy przygotować wiele wyśmienitych dań. Zwykle robimy pyzy z mięsem, kopytka, czy kluski śląskie. Z ugotowanych ziemniaków możemy też przygotować placki ziemniaczane i wiele sałatek, między innymi sałatkę z wędzoną makrelą. W ten sposób w naszej kuchni nic się nie zmarnuje.Sałatka z wędzoną rybą z dodatkiem jajek, szczypiorku i majonezu jest prostym, szybkim i tanim daniem, które zachwyci każdego smakosza. Wyraźna makrela doskonale łączy się z resztą składników, a majonez doskonale wszystko scala.Przed przygotowywaniem sałatki obierzmy makrelę. Ryba ma dużo mniejszych, ostrych ości, dlatego też najlepiej oczyszczać ją powoli i bardzo dokładnie. Kawałki ryby wymieszajmy z resztą składników. Sałatka jest świetnym pomysłem na drugie śniadanie lub kolację dla całej rodziny.
Kluski śląskie pasują do wielu dań obiadowych. Delikatny i rozpływający się w ustach wyrób uzyskamy, gdy dobierzemy odpowiednie proporcje składników. Łącząc ziemniaki i mąkę w proporcjach 1:4 unikniemy wpadki w postaci kleistych i twardy kluseczek. Ciasto na kluski śląskie warto przygotować z ziemniaków uniwersalnych, czyli takich, które nie mają w sobie ani zbyt wiele skrobi, ani dużej ilości wody. Dbając o proporcję 1:4 pomiędzy dodawaną ilością mąki i warzywa uzyskamy znakomite efekty — lekkie, mięciutkie i przyjemne w odbiorze kluseczki.
Kluski ziemniaczane są ciekawą odmianą dla tradycyjnych, gotowanych ziemniaków. Robi się je niezwykle prosto, a przy tym pasują jako dodatek do rozmaitych dań. Kluski ziemniaczane można zrobić na wiele sposobów. My prezentujemy jeden z łatwiejszych.Przygotowanie klusek ziemniaczanych odbywa się podobnie, jak zrobienie kopytek czy pyz. Wystarczą ugotowane ziemniaki i kilka dodatków. Docelowy smak klusek ziemniaczanych możesz modyfikować wedle własnego uznania.
Marzą wam się pyszne kopytka? Delikatny i pełen smaku rarytas uzyskacie, korzystając z przepisu Karola Okrasy. Kucharz łączy ze sobą dwa rodzaje mąki pszennej — klasyczną i razową — uzyskując miękkie i rozpływające się w ustach ciasto. Spróbujecie? Kopytka razowe są lżejsze od klasycznych i nieziemsko pyszne. Wykonanie ich jest dziecinnie proste. Świetnie sprawdzą się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i samodzielne danie podane z dowolnie wybranym sosem. Warto od razu przygotować więcej, bo znikają ekspresowo.
Knedle ze śliwkami skuszą niejednego smakosza. Ania Starmach zna niezawodny sposób na delikatne i rozpływające się w ustach ciasto, które doskonale komponuje się z jesiennymi owocami. Koniecznie spróbujcie proponowanego przysmaku, a będziecie zachwyceni.Prosty patent na knedle ze śliwkami może być na wagę złota. Jeśli jeszcze nie udało wam się osiągnąć przysmaku, który jest miękki i delikatny, a jednocześnie nie rozpada się po ugotowaniu, dajcie szansę tej recepturze. Przyjemnie was zaskoczy.
Raz na jakiś czas zdarza nam się ugotować zbyt dużo ziemniaków na obiad. Takie warzywa po wystygnięciu nie smakują zbyt dobrze, z drugiej strony szkoda wyrzucać jedzenia. Jak wykorzystać ugotowane ziemniaki, których nie zjedliśmy? Można przyrządzić z nich pyszne kopytka.Kopytka są prostą potrawą, która potrzebuje niewielu składników. Od tej pory nie tylko będziesz wiedzieć jak wykorzystać ugotowanie ziemniaki. Zaczniesz gotować je w nadmiarze z premedytacją, aby tylko mieć pretekst do zrobienia pysznych kopytek.
Karol Okrasa zupełnie inaczej robi placki ziemniaczane. Do masy ziemniaczanej nie dodaje tartej cebuli, a placki piecze w piekarniku. Znany kucharz cebulę dusi na oleju i podaje jako dodatek do placków. Całe danie smakuje naprawdę wyśmienicie. Przekonajcie się o tym sami. Placki ziemniaczane smażymy na sporej ilości oleju, przez co są pyszne, ale również ciężkie dla żołądka. Karol Okrasa placki piecze jednak w piekarniku, dzięki czemu całe danie jest o wiele lżejsze i nie ocieka tłuszczem. Placki ziemniaczane Okrasa doprawia solą, pieprzem i odrobiną majeranku.Znany kucharz do placków przygotowuje nieco inne dodatki. Placki podaje z podsmażoną i duszoną cebulą oraz z kwaśną śmietaną. Placki w takim wydaniu smakują rewelacyjnie, są bardzo proste i pożywne.Do placków ziemniaczanych wybierajmy ziemniaki, które nie są bardzo wodniste. Wtedy bowiem placki rozwarstwią się podczas smażenia lub pieczenia. Najlepsze będą ziemniaki typu B lub C, czyli odmiany mączne.
W tradycyjnym przepisie na placki ziemniaczane, bazę stanowi połączenie mąki, ziemniaków i jajka. Okazuje się jednak, że od tradycji są pewne odstępstwa, a popularne placki można z powodzeniem usmażyć bez jajka. W tym celu wybieramy jeden z kilku dostępnych zamienników.Placki ziemniaczane bez dodatku jajka są wybawieniem dla osób, które cierpią na alergię pokarmową lub zwyczajnie nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Mimo modyfikacji oryginalnego przepisu, placki wychodzą pyszne i chrupiące. Niektóre zamienniki jajka do placków ziemniaczanych większość z nas ma już w swojej kuchni.
Próbowaliście maślanych ziemniaków? Prezentujemy posty sposób przygotowania uwielbianego warzywa. Polega on na upieczeniu ziemniaków z przyprawami oraz solidną porcją mlecznego tłuszczu. Potrawa doskonale smakuje sama, a także jako dodatek do obiadu. Pieczone ziemniaki z dodatkiem masła i aromatycznych ziół skradną niejedno serce. Zrobienie rarytasu jest dziecinnie proste, a koszty niewielkie. Efekt zachwyca od pierwszego kęsa. Skusicie się?
Chrupiące placki ziemniaczane skuszą nawet najbardziej wybrednych. Doświadczone kucharki znają niezawodny sposób na ich przygotowanie. Wystarczy kilka warzyw zetrzeć na tarce o większych oczkach. Obecne w masie kawałki skarmelizują się na patelni, dzięki czemu na powierzchni placków powstanie smaczna skorupka. Kto nie lubi chrupiących placków ziemniaczanych? Smażony ziemniaczany rarytas zyska na smaku, gdy część bulw zetrzemy na tarce o większych oczkach. Obecność warzywnych wiórków w masie sprawi, że danie będzie miało przyjemnie kruchą skórkę. Nikt mu się nie oprze.
Sposobów na przygotowanie placków ziemniaczanych jest tyle samo, ile osób mierzących się z tym daniem. A wiecie, jaką sztuczkę na placki stosuje znany polski kucharz, Jakub Kuroń? Otóż dodaje on do ciasta solidną porcję startego, żółtego sera. Brzmi obłędnie, a smakuje jeszcze lepiej.Ciasto na placki ziemniaczane daje nam pewną dowolność, jeśli chodzi o rozmaite dodatki. Jakub Kuroń proponuje oryginalny i intensywny w smaku składnik, jakim jest tarty kozi ser. Dzięki niemu możemy zmienić nieco pospolite placki ziemniaczane w wykwintny i elegancki poczęstunek.
Czy wiesz, że ziemniaki, które smakują jak z ogniska możesz przygotować w swojej kuchni? Pieczone w piekarniku ziemniaki z dodatkiem mąki pszennej i soli smakują dokładnie jak te, które pieczą się w żarze. Nie czekaj więc do następnego sezonu i już dziś odtwórz jeden z lepszych smaków lata i wakacji.Ziemniaki z ogniska są mocno przypieczone, mają chrupiącą skórkę, w środku natomiast są idealnie miękkie i delikatne. Ziemniaki z ogniska z odrobiną masła i soli smakują rewelacyjnie i za każdym razem znikają z talerzy błyskawicznie. Smak takich ziemniaków możemy łatwo odtworzyć.Do przygotowania ziemniaków jak z ogniska potrzebujemy mieszanki soli i mąki pszennej. To kluczowe składniki, bez których nie otrzymamy doskonale spieczonej, chrupiącej skórki i smaku. Ziemniaki wystarczy obtoczyć w mieszance i upiec w piekarniku, wszyscy będą zachwyceni.Pieczone w piekarniku ziemniaki, które smakują jak z ogniska, możemy podać samodzielnie lub jako dodatek do głównego dania. Tak przygotowane ziemniaki będą pasować do pieczonego i smażonego mięsa, a także do pieczonych ryb.
Szare kluski to pomysł na pyszny i prosty obiad dla całej rodziny. Kluski z tartych ziemniaków podane z okrasą z boczku i cebuli smakują rewelacyjnie i za każdym razem błyskawicznie znikają z talerzy. Do klusek podajmy również surówkę z ulubionej kapusty.Szare kluski to jedno z dań, które z pewnością każdy jadł u babci. Proste w przygotowaniu kluski kładzione z ziemniaków są delikatne i miękkie, a podane z okrasą z boczku wędzonego i cebuli dosłownie rozpływają się w ustach. Takie kluski zyskują charakter i wyraźny smak.Do szarych klusek z okrasą możemy podać również surówkę z czerwonej kapusty i marchewki, kapustę kiszoną lub surówkę z kapusty pekińskiej. Każdy rodzaj kapusty będzie świetnym dodatkiem do klusek z ziemniaków i mięsnej okrasy.Tarte ziemniaki szybko ciemnieją, dodajmy więc do nich szczyptę kwasku cytrynowego. Kwasek nie będzie wyczuwalny w daniu, a dzięki nim kluski będą miały jasny, ładny kolor. Szare kluski wykładajmy łyżką sparzoną w gorącej wodzie, będzie znacznie szybciej.
Sałatka jarzynowa to już kultowe danie. Ewa Wachowicz do sałatki dodaje również posiekany por, który dodaje jej pikantności i wyrazu. Sekretem smaku jest także sos przygotowany z majonezu, musztardy i kwaśnej śmietany.Ewa Wachowicz na swojej stronie internetowej zdradza fanom wiele świetnych przepisów. Jednym z nich jest przepis na wyśmienitą sałatkę jarzynową. Sałatka nie jest tak delikatna jak tradycyjne danie. Ma wyraźny smak, jest charakterna i lekko pikantna.Sekretem wspaniałego smaku sałatki jest gotowanie warzyw w skórkach, dzięki czemu smakują fenomenalnie. Słodkie warzywa korzeniowe i delikatne jajka przełamane są pikantnym porem, jabłkiem i ogórkami kiszonymi. Sałatka jarzynowa będzie miała wyraźny smak, kiedy doprawimy ją nie tylko majonezem, a dodamy jeszcze musztardę i kwaśną śmietanę. Sałatkę przechowujmy w lodówce. Jeśli ją doprawimy, musimy zjeść ją w ciągu dwóch dni. Sałatka bez majonezu i śmietany będzie świeża dzień dłużej.
Placki ziemniaczane według przepisu Tomasza Jakubiaka zachwycają puszystością i delikatnością. Jakubiak do placków dodaje kwaśną śmietanę, dodaje również pianę ubitą z białek, przez co całe danie smakuje rewelacyjnie. Placki ziemniaczane z dodatkiem śmietany i piany z białek to pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Kwaśna śmietana sprawi, że placki będą bardzo delikatne, natomiast piana z białek doda daniu puszystości. Placki z zewnątrz będą chrupiące i złociste.Placki ziemniaczane Jakubiak podaje z gulaszem mięsnym. Placki możemy również podać z sosem grzybowym, pieczarkowym lub kurkowym. Możemy podać je z kwaśną śmietaną, posiekanym koperkiem lub szczypiorkiem. Każdy sposób podania placków jest wyśmienity.Do placków wykorzystajmy ziemniaki mączne. Z odmian wodnistych nie zrobimy dobrych placków, ponieważ masa nie będzie spójna i rozwarstwi się podczas smażenia. Placki smażymy na mocno rozgrzanym oleju. Nigdy nie dolewajmy oleju, kiedy placki są jeszcze na patelni. Zimny olej jest błyskawicznie wchłaniany przez ziemniaki, przez co placki będą tłuste, ciężkie i stracą smak. Placki smażymy po kilka minut na złoty kolor.
Czarne kluski są specjałem kuchni śląskiej. Ich wyjątkowość polega na połączeniu zarówno gotowanych jak i surowych ziemniaków. Taki dodatek sprawdzi się nie tylko do dania głównego, ale także do zupy.Czarne kluski są nazwę zawdzięczają charakterystycznej szarej barwie. Powstaje ona poprzez dodatek tartych surowych ziemniaków, które ciemnieją przy kontakcie z powietrzem. Czarne kluski z powodzeniem zastąpią ziemniaki czy makaron w zupie, uzupełnią danie obiadowe, lub będą cieszyć podniebienie podane samodzielnie z okrasą lub z ulubionym sosem.
Marzą wam się placki ziemniaczane lekkie niczym chmurka? Najlepsze efekty uzyskacie, oddzielając żółtka od białek i ubijając białka na sztywną pianę. Dodana do ziemniaczanej masy piana sprawi, że danie będzie nadzwyczaj delikatne. Koniecznie przetestujcie nasz przepis. Puszyste i pełne smaku placki ziemniaczane nie są trudne w przygotowaniu. Wystarczy dodawać składniki w odpowiedniej kolejności i skorzystać z prostego patentu — ubicia piany z białek. Jej dodatek sprawi, że masa ziemniaczana będzie dobrze napowietrzona, a usmażone placki zachwycą lekkością.
Ziemniaki gotowane są najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. Ojciec Grande gotował je jednak inaczej niż wszyscy. Dodawał do nich bowiem mleko, masło i cebulę, dzięki czemu zyskiwały doskonały smak. Może zastosujesz ten ciekawy, choć prosty sposób w swojej kuchni?Przepisy Ojca Grande są znane na całym świecie. Zakonnik podawał sprawdzone i nieoczywiste patenty na przygotowanie klasycznych potraw. Dzięki nim każde danie stawało się jeszcze smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Ojciec Grande zdradził też, jak ugotować ziemniaki, żeby zyskały charakter i zachowały wszystkie wartości odżywcze.Gotowane ziemniaki zakonnik przygotowywał w niecodzienny sposób. Do garnka dodawał również masło, mleko i cebulę. Ziemniaki zalewał wrzątkiem, a sól wsypywał pod sam koniec gotowania. Dzięki temu popularny dodatek do obiadu zyskiwał doskonały smak. Gotowane ziemniaki po odcedzeniu i odparowaniu posypmy posiekanym koperkiem lub szczypiorkiem. Pamiętajcie, że z ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia, możemy przygotować również wiele wyśmienitych potraw. Nie wyrzucajmy więc ziemniaków, niech nic w naszej kuchni się nie marnuje.
Placki ziemniaczane to już tradycyjne danie, które możemy jednak przygotować na wiele sposobów, tym samym urozmaicając kultową potrawę. Jedną z lepszych wersji placków, są placki bez grama mąki. Wystarczy dodać do nich kwaśną śmietaną.Placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną są delikatniejsze i jeszcze smaczniejsze od tradycyjnych. Placki doprawmy solą, pieprzem i solidną szczyptą suszonego majeranku. Przygotowane w ten sposób zachwycą całą rodzinę.Placki ziemniaczane możemy podać na wiele sposobów, np. z sosem pieczarkowym, kurkowym, sosem z grzybów leśnych. Jeśli mamy ochotę na bardziej konkretne danie, przygotujmy aromatyczny sos węgierski z mięsem i papryką czerwoną.Placki ziemniaczane smażmy na mocno rozgrzanym oleju na złoty kolor. Nigdy nie dolewajmy oleju, jeśli placki będą na patelni, ponieważ opiją się nim, będą bardzo tłuste, ciężkie i stracą smak. Olej dolewamy wyłącznie na pustą patelnię, czekamy, aż się nagrzeje i dopiero kontynuujemy smażenie.
Zapiekanka ziemniaczana ratuje nas za każdym razem, kiedy brak nam czasu bądź pomysłu na obiad. Wystarczy do ziemniaków dodać składniki, które akurat mamy z lodówce, zalać wybranym sosem i zapiec w piekarniku. A co powiecie na zapiekankę ziemniaczaną z kurczakiem i sosem paprykowym? To pyszna propozycja prosto od Jacka Kuronia.Do zapiekanki ziemniaczanej możesz użyć ziemniaków świeżo ugotowanych lub tych, które zostały z obiadu z dnia poprzedniego. Pyszna i aromatyczna zapiekanka ziemniaczana jest doskonałą propozycją obiadową dla całej rodziny. Dzięki dodatkowi mięsa z kurczaka jest również bardzo pożywna.
Zupa z pora jest prostym i tanim pomysłem na pożywny posiłek. Idealnie kremowa i gęsta, przyjemnie rozgrzewa od środka za sprawą niewielkiego dodatku chilli. Zupę z pora przygotujesz błyskawicznie, a jeszcze szybciej zniknie ona z talerzy.Zupę z pora możesz serwować na wiele sposobów. Podaj ją samodzielnie lub z dodatkiem grzanek. Dla zwolenników dodatków mięsnych świetnym uzupełnieniem będą plastry wysmażonego boczku. Na nieco mniejszy głód można wybrać posypkę z pestek dyni czy słonecznika. Niezależnie od tego, na który wariant postawisz, zupa z pora przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.
Placki ziemniaczane są wyśmienitym pomysłem na szybki i tani obiad dla całej rodziny. Przygotuj je według przepisu Ojca Grande, a błyskawicznie znikną z talerzy. Placki są bowiem chrupiące, pełne smaku i nie ciemnieją. Wszystko za sprawą dodatku odrobiny mleka.Tarte ziemniaki błyskawicznie ciemnieją, przez co placki ziemniaczane również nabierają ciemnego koloru. Ojciec Grande znalazł na to skuteczny sposób — do placków dodawał niewielką ilość mleka. Placki ziemniaczane według jego przepisu dosłownie rozpływają się w ustach.Placki ziemniaczane możemy podać na wiele sposobów. Niektórzy lubią placki z cukrem, inni z kwaśną śmietaną i szczypiorkiem. Do placków możemy przygotować również sos węgierski z mięsa i warzyw, sos kurkowy, pieczarkowy lub z grzybów leśnych. Każda wersja będzie smakować wyśmienicie.Sekretem najsmaczniejszych placków jest odpowiednia odmiana ziemniaków. Ziemniaki nie mogą być ani zbyt wodniste, ani zbyt mączyste. Najlepiej sprawdzą się tradycyjne odmiany, np. Irga, Irys. Ziemniaki po starciu należy dobrze odsączyć z nadmiaru soku. Uważajmy jednak, żeby nie wylać również skrobi, która jest niezbędna w plackach i odpowiada za ich chrupkość.
Nie musisz się już martwić, jeśli w ciągu dnia nie możesz poświęcić kilku godzin na przygotowanie obiadu. Smażone ziemniaki z patelni są potrawą, która jest szybka, tania i przede wszystkim pyszna. Wystarczą trzy proste składnik: ziemniaki, cebula i kawałek dowolnej kiełbasy, aby wyczarować ten zaskakująco prosty posiłek.Do przygotowania ziemniaków z patelni możesz użyć zarówno ziemniaków surowych jak i takich, które zostały z obiadu z dnia poprzedniego. Podsmażona na rumiano kiełbasa z cebulą utworzą pyszną bazę smakową. Dodaj do nich nieco czosnku i ulubione przyprawy. Takie ziemniaki z patelni nie mają sobie równych.
Pieczone ziemniaki po szwedzku są efektownym sposobem podania tych warzyw. Charakterystycznie ponacinanie, smakowicie przypieczone na rumiano, urozmaicą każdy posiłek. Pieczone ziemniaki są doskonałym dodatkiem do obiadu, lub samodzielną ciepłą przekąską.Przyprawy do pieczonych ziemniaków możesz modyfikować według własnego uznania oraz zmieniać. Dzięki temu ich smak nigdy Ci się nie znudzi. Przygotowanie jest bardzo proste i szybkie. Do pieczonych ziemniaków po szwedzku staraj się wybierać warzywa podłużne, porównywalnej wielkości.
Placki ziemniaczane z dodatkiem mięsa z rosołu są dobrym sposobem na zagospodarowanie drobiu czy wołowiny pozostałych po gotowaniu wywaru. Z tym przepisem możesz przygotować prosty, a zarazem oszczędny. Placki ziemniaczane z sosem z mięsa z rosołu to pyszne danie, które rozpływa się w ustach.
Pamiętacie szare kluski? Częstowała nimi babcia i szybko znikały z talerzy. Dziś sami możecie je zrobić. Wykorzystajcie tylko nasz przepis na proste i przepyszne szare kluski i podajcie je z ulubionymi dodatkami. Okraszone wędzonym boczkiem i cebulą albo posypane twarogiem będą idealne na obiad. Taka pyszna odmiana od mięsa z ziemniakami.Szare kluski z ziemniaków to świetna alternatywa dla kopytek i klusek śląskich. Kluski są bardzo delikatne, miękkie i smaczne, a my nie musimy wyrabiać ciasta. Wszystkie składniki na kluski łączymy i przygotowaną masę wykładamy łyżką do gotującej się wody.Szare kluski można podać z ulubionymi dodatkami. Gorąco polecam jednak okrasę z wędzonego boczku i cebuli, a także surówkę z kapusty czerwonej lub pekińskiej. Za każdym razem, gdy przygotowuję taki zestaw, obiad znika z talerzy błyskawicznie.Pamiętaj, że po starciu ziemniaki musisz dobrze odsączyć i dodać do nich trochę soku z cytryny lub szczyptę kwasku cytrynowego. Dzięki temu ziemniaki nie ściemnieją zbyt mocno i kluski będą wyglądać bardzo apetycznie.
Dobry farsz do pierogów ruskich charakteryzuje odpowiedni dobór składników. Kluczowe jest użycie ziemniaków i twarogu w proporcjach 1:1 oraz dodanie sporej ilości aromatycznej smażonej cebulki. Koniecznie spróbujcie — doświadczone kucharki nie mogą się przecież mylić. Prosty i pełen smaku farsz na pierogi ruskie przygotujecie w kilka chwil. Wystarczy połączyć ugotowane ziemniaki, taką samą ilość rozdrobnionego sera białego i sporo smażonej cebuli. Odpowiednio doprawione i zamknięte w delikatnym cieście nadzienie będzie smakowało znakomicie. Skusicie się?
Chrupiące placki ziemniaczane skuszą niejednego smakosza. Dodatek cukinii doskonale urozmaici tę klasyczną potrawę. Wystarczy zetrzeć warzywo wraz z ziemniakami i dalej działać tak samo, jak przy smażeniu tradycyjnego przysmaku. Różnica jednak jest zauważalna. Koniecznie spróbujcie — delikatny i pełen smaku posiłek na pewno wam posmakuje. Mięciutkie w środku i chrupiące na zewnątrz — takie są placki ziemniaczane z cukinią. Danie przygotujecie z łatwością, a jego konsystencja i niesamowity smak pozytywnie was zaskoczą. Jeśli nie macie pomysłu na cukinię — warto spróbować.