Ugotowałeś zupę, która jest zdecydowanie za słona? Nie wylewaj jej, mamy kilka skutecznych sposobów na uratowanie przesolonej zupy. Wystarczy dodać jednej z wymienionych produktów do gotującego się wywaru, aby po 10 minutach otrzymać pyszną zupę. Jak uratować przesoloną zupę?Najlepszemu kucharzowi zdarzy się przesolić zupę. Sól znacznie poprawia smak potraw, jednak jej nadmiar bardzo przeszkadza i sprawia, że danie staje się niejadalne. Są jednak produkty, które skutecznie wiążą sól, sprawiając, że zupa stanie się pyszna i delikatna.Do gotującej się zupy dodaj jabłko, ziemniaka, ryż, białka z jajek lub skórki z chleba. Każdy z tych produktów na pewno masz w domu, a dzięki ich właściwościom już po 10 minutach zupa będzie uratowana. Jeśli przesoliłeś rosół, dobrym sposobem będzie odlanie 1/3 zupy. Część rosołu zamroź i wykorzystaj np. jako bazę do sosu. Do reszty zupy w garnku dodaj marchew, korzeń i natkę pietruszki i wlej wodę, następnie gotuj, aż warzywa zmiękną i dopraw, pomijając sól.
Botwinka właśnie zaczyna się pojawiać w warzywniakach. Z tych pysznych młodych buraczków z liśćmi przyrządzić można wyborną zupę. Z przepisem Jakuba Kuronia danie zrobicie szybko, a wyjdzie wyśmienite. Kucharz stosuje prosty patent — krojenie warzyw korzeniowych w drobną kostkę. Dzięki niemu danie nabiera ciekawej konsystencji. Spróbujcie koniecznie. Botwinka najlepiej smakuje w maju i czerwcu. Bogate w liczne składniki odżywcze warzywo można podać w formie chłodnika litewskiego, jak i pysznej zupy na ciepło. Dziś zdradzamy, jak zupę przygotowuje Jakub Kuroń. Kucharz stawia na pokrojone warzywa i stopniowe gotowanie botwinki, dzięki czemu smak dania nabiera głębi. Musicie spróbować.
Rosół jest smaczną i pożywną zupą, do której często wracamy. Dobrze przyrządzona zachwyci swoim aromatem i przejrzystością. Znamy proste i niezawodne patenty na uzyskanie klarownego dania. Jednym z nich jest dodanie do zupy białka kurzego. Ścinający się produkt wiąże obecne w rosole drobinki i sprawia, że zupa odzyskuje przejrzystość. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pomocne. Rosół ma wiele pysznych odsłon. Mięsny specjał można przyrządzić np. z dodatkiem wyrazistych przypraw takich jak papryka chilli czy imbir. W takiej wersji będzie przyjemnie rozgrzewający — w sam raz na chłodny wieczór. Nasze starania zniweczyć mogą jednak drobne błędy w gotowaniu, które spowodują, że zupa zmętnieje. Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić.
Szparagi zaczynają pojawiać się w warzywniakach. Amatorzy rarytasu rokrocznie zastanawiają się, czy można je zamrozić, by cieszyć się ukochanym smakiem nawet w środku zimy. Okazuje się, że wystarczy szparagi umyć i pozbawić je 1/3 zdrewniałej łodygi, by po przechowywaniu w chłodzie nadal były jędrne i pyszne. Szparagi z grilla czy zupa krem nie muszą być daniami kojarzącymi się z wczesnym latem. Ukochane warzywo wielu smakoszy dobrze zniesie mrożenie, jeśli zadbamy o kilka szczegółów podczas ich zabezpieczania. Najważniejsze jest usunięcie końcówek.
Barszcz jest jedną z bardziej wyrazistych zup, jakie można przygotować. Wersja z młodą pokrzywą gotowana na zakwasie z soku brzozowego stanowi pyszną i niezwykle aromatyczną kompozycję, która z pewnością skusi niejednego amatora nietypowych smaków. Jej zrobienie nie sprawi wam kłopotu, a piękny zielony kolor zachwyci. Warto spróbować. Po barszcz biały czy czerwony sięgamy dość często. Z początkiem wiosny warto wypróbować nieco mniej popularną recepturę na specjał z młodej pokrzywy. Inspirowany naturą ziołowy wywar przypadnie do gustu fanom ekologicznej i zdrowej diety. Skusicie się?
Rosół często gości na naszych talerzach. Wiele osób przyrządza go na mięsie drobiowym. Warszawska wersja przygotowana na bazie żeberek baranich będzie miłą odmianą od klasyki, która z pewnością przypadnie do gustu waszym bliskim. Koniecznie wypróbujcie ten przepis. Rosół drobiowy może się znudzić nawet wtedy, gdy eksperymentujecie z dodatkami takimi jak papryczka chilli czy imbir. Niezwykle prosty w przygotowaniu rosół z baraniny jest naszą nową propozycją, która pozwoli uniknąć wam kuchennej monotonii. Jego delikatny, lekko słodkawy smak spodoba się nawet najbardziej zgorzałym fanom tradycyjnej odsłony tego specjału.
Co dziś zrobić na obiad? A może wyjątkową zupę od Anny Lewandowskiej? Ten wielki domowy przysmak jej córki Klary, odznacza się lekkością i wyrazistym smakiem. Zupę robi się dosyć szybko, jest pożywna i doskonale nadaje się do odgrzewania. Z pewnością warto jej spróbować. Zupa ogórkowa należy do klasyki polskich zup. Dzięki dodatkowi kiszonych ogórków ma wyrazisty smak, a dzięki temu, że zwykle gotuje się ją na mięsie, jest też bardzo pożywna. Większość osób dodaje do niej ziemniaki, choć są i tacy, którzy lubią ją jeść z makaronem.
Masz ochotę na gęsty, treściwy i jeszcze zdrowszy rosół? Dodaj do niego odrobinę octu, a efekt zachwyci każdego miłośnika tradycyjnej zupy. Poznaj przepis na rosół z dodatkiem octu. Dlaczego warto dodać ocet do rosołu?Rosół to jedna z lepszych, polskich zup, ma wyraźny smak i aromat, jest pożywny i doskonale rozgrzewa i wzmacnia organizm. Rosół gotujemy najczęściej na niedzielny, rodzinny obiad, a także na święta i większe uroczystości. Zupa jest również jednym z naturalnych sposobów walki z przeziębieniem i grypą.Dodanie do rosołu octu dodatkowo wzmacnia jego pozytywny wpływ na organizm. Dowiedz się, jaki ocet dodać do zupy, w którym momencie gotowania i jak przygotować najsmaczniejszy rosół, który błyskawicznie zniknie z talerzy.Jeśli masz więcej czasu, do rosołu przygotuj domowy makaron- tu poznasz prosty przepis na makaron nitki do rosołu, zrobisz go w godzinę, a będzie o wiele smaczniejszy od gotowego produktu.
Lubicie ogórkową? A wiecie, jak przyrządza zupę ogórkową Kuroń, że smakuje jak marzenie? Znamy jego patent i zaraz go zdradzimy. Dzięki temu w waszych domach też zagości pyszna zupa, która z pewnością zachwyci całą rodzinę. Będzie charakterna i aksamitna i szybko zniknie z talerzy.Ogórki kiszone są smaczne i zdrowe. Lubimy je zjadać na przekąskę, obkładać nimi kanapki, dodawać do sałatek, a także przyrządzać z ich dodatkiem zupę. Z pewnością każdy z was ma swój sposób na ogórkową, jednak nie u każdego smakuje ona tak dobrze, jak u Jakuba Kuronia. Wszak kto, jak kto, ale rodzina Kuroniów doskonale zna się na zupach.
Zupa szczawiowa jest jedną z bardziej wyrazistych potraw kuchni polskiej. Jej stałym elementem jest ugotowane jajko. Okazuje się, że dodatek odgrywa niebagatelną rolę nie tylko w zakresie smaku. Wyjaśniamy, dlaczego jajko jest tak istotne.Zupa szczawiowa — podobnie jak pyszny wywar z pokrzywy — stanowi jedną z ciekawszych kompozycji smakowych, którą z pewnością polubi niejeden amator kuchni polskiej. Wiele osób dodaje do niej ugotowane na twardo jajko. Dodatek nie tylko doskonale wzbogaca smak, ale też sprawia, że danie staje się zdrowsze.
Zupa mleczna z miodem i cynamonem to pomysł na szybkie, smaczne i bardzo pożywne śniadanie jak za dawnych lat, które doda Ci energii na wiele godzin. Poznaj przepis na kultową zupę mleczną z makaronem z dodatkiem miodu i cynamonu, palce lizać.Zupa mleczna to już kultowe danie. Zupa biła rekordy popularności w czasach PRL-u, mogliśmy ją dostać w każdym barze mlecznym i w prosty sposób przygotować ją w domu. Zupa jest błyskawicznym i bardzo sycącym posiłkiem i zawsze wszystkim smakuje.
Rosół jest jedną z częściej przygotowywanych w naszych domach zup. Wiele osób przykrywa garnek, w którym ją gotuje. To spory błąd, który kosztować nas może utratę walorów smakowych i wizualnych dania. Sprawdźcie dlaczego. Rosół można przygotować na wiele sposobów. Niektórzy do zupy dodają ostre przyprawy takie jak imbir czy papryka chilli, by wzbogacić jej smak. Najlepsze dodatki jednak nie pomogą, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach jej gotowania. Jedną z istotnych kwestii jest zastosowanie pokrywki.
Rosół sam w sobie jest bardzo wartościową zupą ze względu na walory smakowe, jak i jej wartości odżywcze. Dzięki dodaniu do niego soku z kiszonej kapusty nabiera bogatszego i głębszego smaku, a także zwiększa się jego działanie prozdrowotne. Sok z kiszonki ułatwia w końcu walkę z różnymi infekcjami. Niżej zdradzamy przepis. Rosół z sokiem z kiszonej kapusty jest prawdziwym hitem w kontekście smaku. Charakterystyczna wytrawna zupa staje się przy pomocy soku lekko kwaśna, co wiosną wspaniale orzeźwia i dodaje energii. Sok z kiszonej kapusty jest skarbnicą witamin i minerałów, co pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Ten w obecnej porze roku potrzebuje nieco wzmocnienia, aby sprawnie wykonywał swoją pracę.
Dzisiaj pokrzywa uznawana jest przez większość za zwykły chwast, którego należy się pozbyć. Roślina ta ma jednak wiele zastosowań - można ją, między innymi, wykorzystać w kuchni. Przy jej pomocy wykonuje się pyszne zupy, sałatki i wiele innych potraw. Niżej zdradzamy kilka pomysłów na ciekawe dania z pokrzywami. Pokrzywa jest jedną z roślin, które dawniej stanowiły dużą część wiosennej diety Polaków. Choć przy nieumiejętnym zbieraniu parzy, roślina pełna jest witamin oraz minerałów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie człowieka. Jeśli więc masz w swoim ogrodzie kępki pokrzyw, nie wyrzucaj ich do kompostownika. Zamiast tego delikatnie je zetnij i zanieś do kuchni, gdzie sporządzisz z nich prawdziwe przysmaki.
Rosół jest jednym z najczęściej podawanych w naszych domach dań. Prosty babciny patent, polegający na dodaniu zimnej wody sprawi, że zupa nabierze apetycznego wyglądu. Wystarczy szklanka płynu, by sprawić, by danie zachwyciło każdego. Spróbujecie? Rosół można przygotować na wiele sposobów. Niektóre składniki — takie jak cebula czy imbir — potrafią znacznie poprawić walory dania. Okazuje się, że również dodatek szklanki zimnej wody potrafi dodatnio wpłynąć na wygląd zupy. Trik zdecydowanie jest wart przetestowania.
Szukasz oryginalnego pomysłu na obiad? Przygotuj pyszną zupę szczawiową według Karola Okrasy. Jeden jej składnik może was zaskoczyć. Jaki? Jest nim gęsina, na której Okrasa gotuje wywar do zupy. Dzięki temu mięsu cała potrawa pełna jest smaku i staje się niezwykle pożywna. Na łąkach i w ogródkach pojawiają się już młode liście szczawiu. Szkoda nie skorzystać z tego sezonowego dobrodziejstwa i nie przyrządzić z nich pysznej zupy. Doskonały przepis na szczawiową poleca niezawodny Karol Okrasa. Mało kto, tak jak on potrafi uszlachetniać smaki dobrze znanych już potraw. Tą zupą z pewnością będziecie zachwyceni.
Kojarzysz warzywo ze zdjęcia? Właśnie zaczyna się na nie sezon. Sprawdź, jak wykorzystać szparagi w kuchni. Przekazujemy garść inspiracji, bo możliwości przyrządzenia szparagów jest naprawdę dużo. Kupując je, zawsze zwracaj uwagę na to, by nie były zwiędnięte. Poznaj też inne, cenne wskazówki. Szparagi przez wiele osób uważane są za warzywo luksusowe. I rzeczywiście, godne są nawet najbardziej eleganckich stołów. Jednak w sezonie można je kupić bez problemu niemal w każdym sklepie i za nieduże pieniądze. Dlatego warto po nie sięgnąć i przyrządzić z nich niezwykły przysmak.
Flaczki z kurczaka to pomysł na pyszne danie dla całej rodziny. Flaczki przygotowane są z ćwiartek drobiowych i dużej ilości warzyw, są więc świetną alternatywą dla osób, które za tradycyjnymi flakami nie przepadają. Poznaj prosty przepis na pełne smaku flaczki z kurczaka.Flaczki z kurczaka to rewelacyjna, prosta i bardzo smaczna zupa, którą ze smakiem zjedzą nawet największe niejadki. Aromatyczny wywar, ugotowane i pokrojone w paski ćwiartki drobiowe, starte warzywa i kilka niezbędnych przypraw to przepis na przepyszne danie.Flaczki możesz przygotować np. z ziemniakami lub podać z chlebem. Osobiście gorąco polecam dodanie lanych kluseczek do zupy- zrobisz je błyskawicznie z jajka i mąki. Lane kluski świetnie smakują również w zupie pomidorowej i rosole, zamiast ryżu i makaronu.
Zupa ogórkowa to pomysł na zdrowe, pożywne i przede wszystkim pyszne danie dla całej rodziny. Wystarczy jednak jeden błąd, a zupa zupełnie straci swój smak. Kiedy należy dodawać ogórki do zupy ogórkowej?Nie ma chyba smaczniejszej zupy od tradycyjnej, domowej ogórkowej gotowanej na mięsie i z dużą ilością warzyw. Zupa, niezależnie od tego, czy z ziemniakami, ryżem, czy kaszą, zawsze smakuje rewelacyjnie, jeśli będziemy pamiętać o bardzo ważnym szczególe.Do zupy możesz wykorzystać gotowy przecier ogórkowy, jednak gorąco polecam przygotować danie z domowych ogórków kiszonych, będzie wtedy najsmaczniejsza. Do zupy koniecznie dodaj również wodę po ogórkach, a danie będzie wyraźne i błyskawicznie zniknie z talerzy.
Wiosenna zupa z botwinki to pomysł na lekki, sycący i bardzo zdrowy obiad dla całej rodziny. Zupę przygotujesz błyskawicznie, będzie tak smaczna, że wszyscy będą prosić o dokładkę. Poznaj przepis na ekspresową i pełną witamin zupę z botwinki.Nowalijki, czyli młode warzywa, są prawdziwą bombą witaminową i zawierają o wiele więcej właściwości i wartości odżywczych niż dojrzałe już warzywa. Jednym z najzdrowszych są młode buraki, ich liście i łodygi.Botwinkę możesz jeść na ciepło, na zimno, jako dodatek do sałatek i koktajli. Doskonałym pomysłem jest również ekspresowa zupa z botwinki gotowana na wywarze warzywnym- danie ma rewelacyjny smak, pięknie wygląda i zawiera duże ilości witamin.W botwince znajdziemy przede wszystkim żelazo, magnez, miedź, a także witaminy z grupy B, witaminę C i K. Regularne spożywanie młodych łodyg buraków wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy, reguluje ciśnienie i produkcję krwi, obniża cholesterol, a także nawilża skórę, włosy i paznokcie, opóźniając również procesy starzenia.Szukasz pomysłu na danie z botwinką? Tu poznasz przepis na chłodnik z botwiny, jest idealny w upalne dni.
Rozpoznajesz zupę ze zdjęcia? Oczywiście, to szczawiowa. A wiesz, jak przyrządzić zupę szczawiową? Pamiętaj, że bez jednego składnika będzie niekompletna. Tym ważnym dodatkiem jest jajko, które wpływa nie tylko na smak i wygląd potrawy.Zupa szczawiowa to przysmak, który zwykle przyrządzamy wiosną. O tej porze roku pojawiają się bowiem młode i delikatne listki szczawiu, które aż proszą się, by przerobić je na coś pysznego. Oczywiście zupę szczawiową można gotować przez cały rok, wykorzystując do jej przyrządzenia szczaw pasteryzowany.Dużym atutem tej zupy jest wyraźny, kwaśny smak. Przypadnie on do gustu tym, którzy lubią zupy z charakterem. Na dodatek przygotowanie potrawy jest dość szybkie i proste. Warto ją więc ugotować choć raz w sezonie.
Jaką zupę planujecie dziś ugotować? A może aromatyczny rosół z zachwycającym dodatkiem? Babciny patent zachwyca do dziś. Jaki? Nasze babki dodawały do rosołu garść suszonych grzybów, dzięki którym wywar był cudownie aromatyczny. Spróbujcie i wy jego smaku, a z pewnością się zachwycicie. Rosół jest zupą, która niemal w każdym domu gotowana jest od lat. Nic więc dziwnego, że każdy ma na nią swój sposób, jakiś patent. Jednak chyba mało kto wpadł na pomysł, by do rosołu dodać suszone grzyby. Nasze babcie często tak robiły, zwłaszcza gdy chciały uzyskać niezwykle aromatyczny i nieco ciemniejszy wywar.Oczywiście z ilością grzybów nie można przesadzić, bo wyjdzie grzybowa, a nie rosół. Ale kilka suszonych, leśnych grzybków naprawdę wyjdzie na korzyść wywarowi.
Zupa cygańska z kiełbasą węgierską z papryką i ziemniakami to pomysł na prostą, ale i pożywną zupę, którą ugotujesz w dosłownie 30-40 minut. Zupa z podsmażoną na oliwie kiełbasą i warzywami jest bardzo aromatyczna i błyskawicznie znika z talerzy. Poznaj przepis na zupę cygańską z kiełbasą.Zupa cygańska to pomysł na szybką zupę, którą przygotujesz w prosty sposób. Zupa jest aromatyczna, pożywna i smakuje wyśmienicie. Zupę podaj z kromkami świeżego pieczywa, a będzie idealnie.Zupę ugotuj na kiełbasie węgierskiej z dużą ilością papryki, która ma wyraźny smak. Wszystkie składniki podsmaż na oliwie przed gotowaniem, a zupa będzie bardzo wyraźna i pyszna. Zupę dopraw papryką mieloną słodką i koncentratem pomidorowym. Pomidory świetnie łączą się z aromatem mięsa i innych warzyw.Jeśli szukasz pomysłu na pyszny i rozgrzewający obiad- tu poznasz przepis na leczo od Roberta Makłowicza, jest proste i wyśmienite.
Kurkuma jest aromatyczną przyprawą bogatą w cenne składniki odżywcze. Dodana do zupy jarzynowej nie tylko nada jej pięknego koloru, ale też sprawi, że danie stanie się niezwykle wyraziste. Już łyżeczka mielonej przyprawy wystarczy, by zapewnić nam wszelkie korzyści płynące ze spożycia kurkumy. Koniecznie spróbujcie.Kurkuma często gości w daniach kuchni indyjskiej czy tajskiej. Zdradzaliśmy już, dlaczego warto po nią sięgać regularnie i proponowaliśmy wam pyszny napój z jej wykorzystaniem. Tym razem zachęcamy, by przy jej pomocy podkreślić smak zupy jarzynowej. Egzotyczna kompozycja smakowa przypadnie do gustu tym z was, którzy lubią pikantne i pełne kolorów zupy. Skusicie się?
Znasz zupę nic? Kultowy deser PRL-u przygotowywany jest w dalszym ciągu w wielu regionach Polski. Gęsta, aromatyczna zupa z 4 prostych składników to absolutny hit, którego musisz spróbować. Poznaj przepis na zupę nic- niezapomniany deser PRL-u.Zupa nic to kultowy deser PRL-u przygotowany z mleka, żółtek i wanilii. Potrawa podawana z kluseczkami sadzonymi z białek to prawdziwy przysmak dla każdego miłośnika słodkości. Zupa nic została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Danie podobne jest do kremu angielskiego, jednak jest o wiele lżejsze. Gęsta zupa nic podawana jest głównie na zimno, smakuje wtedy rewelacyjnie. Obecnie przepis jest delikatnie modyfikowany, można przygotować go również z cukrem wanilinowym i podać z ulubionymi owocami, np. borówkami, bananem, truskawkami.Z zupą nic związana jest pewna anegdota sięgajaca XVIII wieku. Podczas degustacji potrawy przez Aleksandrę Potocką, doszło do zgrzytu, w którego następstwie hrabina zmieniła swój testament, przepisując Pałac w Wilanowie rodzinie Branickich.
Wielkanocny stół jest zawsze obficie zastawiony, nie może jednak zabraknąć na nim tradycyjnego żurku. Często po świętach mamy jednak problem z nadmiarem jedzenia. Sprawdź, jak przechowywać żurek, aby zachował świeżość. Jak długo żurek może stać w lodówce?Żurek to tradycyjne danie wielkanocne, które symbolizuje koniec postu. Żurek spożywany jest najczęściej na śniadanie w Wielką Niedzielę lub obiad w Lany Poniedziałek. Podajemy go zwykle z kiełbasą i jajkiem. Świetnym pomysłem na podanie zupy jest wlanie jej do specjalnych chlebków do żurku, danie wygląda wtedy bardzo świątecznie i apetycznie.W Wielkanoc jednak jest tyle różnych dań, że często mamy później problem z nadmiarem jedzenia. Na szczęście żurek spokojnie można przechowywać w lodówce, można go również zawekować lub zamrozić, jednak są pewne warunki.
Barszcz biały czasami trafia na świąteczny stół zamiast żurku. Zupę tę tradycyjnie przygotowuje się na zakwasie, lecz jeśli skorzystamy z odpowiednich przypraw, jego użycie nie będzie konieczne. Prosta receptura pozwoli wam przygotować pyszne danie jeszcze przed Wielkanocą. Spróbujecie?Barszcz biały można przyrządzić bez mięsa. Nie wszyscy jednak wyobrażają sobie, by mogło w nim zabraknąć głębi mięsnego bulionu czy smaku gotowanej białej kiełbasy. Nowy przepis zawiera oba te elementy i nie wymaga zastosowania zakwasu. Pomoże więc w szybkim przygotowaniu tradycyjnej zupy. Skusicie się?
Wielkanoc bez żurku nie jest pełna i zupa ta stała się bardzo ważną częścią corocznej tradycji. Niekiedy brakuje czasu na jego ugotowanie przed świętami, dlatego dzisiaj prezentujemy przepis na ekspresową i najszybszą wersję. Dzięki niemu zrobisz żurek na zakwasie w około 30 minut. Żurek wielkanocny zachwyca treściwością, konsystencją oraz wspaniałym, kwaśnym smakiem. Zupa ta jest pewnego rodzaju trzonem tradycji wielkanocnej i często to właśnie od niej zaczyna się świąteczne śniadanie. Jeśli nie zdążyłeś przygotować go wcześniej, nie panikuj - dzięki poniższej recepturze zrobisz go ekspresowo.