Żurek bez zakwasu gotowany na wywarze z boczku, warzyw i kiełbasy jest bardzo aromatyczną zupą, którą przygotujesz błyskawicznie i co więcej zaskakująco łatwo. Dodaj do niej zamiast zakwasu chrzan, śmietanę i majeranek, a będzie prosto i pysznie. Poznaj przepis na żurek bez zakwasu, który prezentujemy poniżej.Żurek jest zupą gotowaną na żytnim zakwasie, możesz ją jednak ugotować bez zaczynu, będzie równie smaczna i aromatyczna. Do przygotowania żurku bez zakwasu niezbędny będzie chrzan, śmietana i majeranek, które zagęszczą zupę i dodadzą jej wyraźnego smaku.Wywar na żurek gotuję na wędzonym boczku z dodatkiem warzyw i ziół. Po ugotowaniu wywaru zawsze kroję boczek i marchewkę w kostkę i ponownie wrzucam do garnka. Kiełbaski kroję na mniejsze kawałki. Żurek podaję z ugotowanymi na twardo jajkami.Jeśli masz ochotę na pyszną, prostą i aromatyczną zupę- tu poznasz przepis na zupę chrzanową z białą kiełbasą.
Nastawiliście zakwas na żur? A wiecie, po czym poznać, że zakwas na żurek jest już gotowy? Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na jeden detal. Chodzi o zapach zakwasu, który powinien być charakterystyczny, kwaśny. Sprawdźcie też, od czego zależy szybkość dojrzewania zakwasu. Zakwas na żurek i zakwas na chleb to tak naprawdę te same zakwasy. Sprzedawany w sklepach, gotowy zakwas na żur ma jednak postać płynu, bo jest rozcieńczony. Domowym sposobem warto zrobić gęściejszy zakwas, bo można go użyć i do zakwaszenia żurku i do wypieku tradycyjnego chleba.
Na jakim mięsie ugotować żurek? Jeden wybór bije na głowę inne. Większość osób przyrządza bowiem żurek na wywarze z gotowania białej kiełbasy. Jednak jeśli chcecie, aby wasza zupa miała pełniejszy i wyraźniejszy smak, możecie też dorzucić inne kawałki mięsa i wędlin. Żurek jest pożywną zupą, serwowaną tradycyjnie na śniadanie wielkanocne. Jest sycąca dlatego, że podaje się ją zwykle z gotowanym jajkiem i kawałkiem białej kiełbasy. Jednak wywar, na którym się gotuje żurek, również podnosi jego kaloryczność i wartość odżywczą.
Żurek już niebawem zagości na naszych stołach. Jeszcze zdążycie przygotować go w domu, bazując na samodzielnie przyrządzonym zakwasie. Z niezawodną recepturę siostry Anastazji wszystko się uda, a smak zachwyci całą rodzinę. Spróbujecie koniecznie.Żurek jest jedną z potraw, które w okresie Wielkanocy cieszą się jeszcze większą niż zwykle popularnością. Po pysznej recepturze na owsianą wersję rarytasu i niezawodnym sposobie na żurek w chlebie czas na wyjątkowo prostą odsłonę w wykonaniu siostry Anastazji. Skusicie się?
Planujecie przyrządzić żurek na święta? Podpowiemy wam, jak najlepiej doprawić wielkanocny żurek. Oto kilka przypraw, które cudownie wpływają na jego smak. Dzięki nim zupa staje się wyrazista, aromatyczna i przepyszna. Podajcie ją z białą kiełbasą i ugotowanym na twardo jajkiem. Żurek jest tradycyjną, polską zupą, bez której nie obędą się święta wielkanocne. Podaje się go zwykle na uroczystym śniadaniu. Jest pożywny, aromatyczny i przepyszny. Jego smak w głównej mierze uzależniony jest od użytych przypraw i dodatków. Sprawdź więc, czym najlepiej doprawić żurek.
Barszcz biały jest mniej kwaśną od żurku zupą przyrządzaną na zakwasie pszennym. Danie to tradycyjnie gotowane jest na mięsnym wywarze, choć tutaj również pokusić się można o zrobienie wersji wegetariańskiej. Z naszym przepisem wykonacie ją sprawnie, a efekt zachwyci nie tylko jaroszy. Spróbujecie?Barszcz biały dla części smakoszy jest zupą, bez której Wielkanoc odbyć się nie może. Zdradzaliśmy wam już, czym to danie różni się od żurku. Tym razem podpowiadamy jak przyrządzić je w wersji wegetariańskiej z ugotowanymi na twardo jajkami. Receptura jest prosta, a smak na długo zapada w pamięć. Skusicie się?
Aromatyczna zupa pomidorowa skusi niejednego smakosza. Zanim pojawią się sezonowe pomidory, warto przyrządzić ja z przecieru. Dodajcie do niego 2 łyżki ketchupu, a smak będzie głęboki i wyrazisty. Prosty patent znacznie odmieni klasyczne danie. Sprawdźcie koniecznie.Zupa pomidorowa doczekała się już wielu interpretacji w naszych przepisach. Zdradzaliśmy jak przyrządzić ją z ziołami oraz z czerwoną soczewicą. Tym razem mamy dla was dużo prostszą, ale równie smaczną wersję przyrządzoną na bazie przecieru. Do zupy dodamy ketchupu, by jeszcze bardziej podkręcić smak warzywa. Spróbujecie?
Żurek jest jedną z potraw, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Łemkowska receptura obejmuje przygotowanie aromatycznego zakwasu na bazie płatków owsianych, który bez problemu wykonacie w domu. Karol Okrasa proponuje, by danie było jarskie. Dzięki temu każdy będzie mógł po nie sięgnąć. Ten smak was zachwyci.Żurek najczęściej podaje się z białą kiełbasą. Choć niektórzy uważają, że ten element jest obowiązkowy, warto wypróbować lżejszą i równie apetyczną wersję jarską. Rezygnując z jajka sadzonego, raczyć będziemy się naprawdę smacznym i w pełni roślinnym posiłkiem. Spróbujecie?
Sprawdźcie, jak zrobić pełen smaku żurek po staropolsku z białą kiełbasą. Ta wielkanocna klasyka swój doskonały smak zawdzięcza gotowaniu na wędzonych kościach schabowych. Nie bez znaczenia są też inne dodatki. Świąteczny żurek podajcie obowiązkowo z cząstkami gotowanego jajka i kawałkami białej kiełbasy.Trudno wyobrazić sobie wielkanocne śniadanie bez tradycyjnego żurku. Jednak ta pożywna i wyrazista zupa doskonale smakuje również w porze obiadowej. By miała pełen smak, warto ją ugotować na wędzonce. Mogą to być wędzone żeberka, kawałek wędzonego boczku, czy tak, jak w naszym przepisie wędzone kości od schabu.
Zupa ogórkowa należy do jednej z najczęściej przyrządzanych w polskich domach. Pyszny i nieco kwaśny smak specjału warto przełamać dodatkiem delikatnego białego ryżu. Zaskakujący dodatek odmieni oblicze dobrze wam znanego klasyku i sprawi, że zupa będzie bardzo sycąca. Spróbujecie? Zupa ogórkowa gości na naszych stołach równie często co pomidorówka i rosół. Kwaśne danie lubi wielu, lecz dobór dodatków potrafi sprawić problem. Ziemniaki, które przez nieuwagę mogą stać się niesmaczne, warto zastąpić ryżem. Sprawdźcie ten sposób, a nie zawiedziecie się.
Rosół znów nie wyszedł klarowny? A wiesz, jak wyklarować mętny rosół? Zdradzamy najskuteczniejsze triki. Jeden z nich polega na dodaniu do wywaru białka kurzego jaja. Poznaj też inne skuteczne sposoby na przywrócenie rosołowi apetycznego wyglądu. Choć rosół często gości na polskich stołach, wciąż pozostaje naszą ulubioną zupą. Uwielbiamy go za esencjonalny smak, naturalny aromat i klarowność. No właśnie, z tą ostatnią cechą czasami mamy problem. Rosół bowiem nie zawsze wychodzi idealnie przezroczysty. Na szczęście są sposoby na to, by przywrócić klarowność wywarowi.
Przedstawiamy przepis na wielkanocny żurek z chrzanem. Jesteśmy pewni, że ta staropolska odsłona kultowej zupy przypadnie do gustu wam i waszym bliskim. By nadać tej świątecznej zupie wyrazistego smaku, wystarczy pod koniec gotowania dodać do niej trochę chrzanu. Zresztą przekonajcie się o tym sami.Żurek jest tradycyjną, polską zupą, której największa popularność przypada na święta wielkanocne. To wtedy żurek serwuje się w czasie niedzielnego śniadania. Zwykle podaje się go z jajkiem i białą kiełbasą. Jednak bardziej niż dodatki, liczy się smak zupy.Smak żurku jest kwintesencją składników, użytych do jego przyrządzenia. Czuć więc w nim smak wędzonki, suszonych grzybów, czosnku i aromatycznych przypraw. Jednak czasami mimo wszystko, brak mu wyrazu. Jeśli macie taki niedosyt, sięgnijcie po chrzan.
Dobrze ugotowany żurek jest ukoronowaniem wielkanocnej wieczerzy. Niestety pomimo tak dużej wagi tej zupy, wielu Polaków nie wie jak zrobić ją w odpowiedni sposób. W tym pomocne będą 2 poniższe porady, czyli nakłuwanie białej kiełbasy przed ugotowaniem jej, oraz gotowanie zupy na małym ogniu. Żurek jest zupą, którą zwykle jada się okazjonalnie raz do roku z okazji świąt Wielkanocy. Ta tradycyjna kwaśna zupa może być jednak przygotowywana przez cały czas, do czego zachęcamy wszystkich smakoszy. Aby każdy garnek żurku wychodził za każdym razem idealnie, warto zastosować się do dwóch poniższych porad. Dzięki nim danie uzyska idealnie gęstą konsystencję, a także nabierze wyszukanego smaku.
Wielkanocna zupa chrzanowa na chlebie żytnim jest doskonałym pomysłem na świąteczny obiad. Prezentujemy niezwykle prosty przepis, dzięki któremu przygotujesz niebanalne danie z wykorzystaniem czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty zaskoczysz gości czymś niepowtarzalnym.Jeśli tak jak my, ty też nie lubisz marnować jedzenia, przepis na zupę z czerstwego chleba jest wprost dla ciebie. Jej skład jest prosty, przygotowanie łatwe, a efekt naprawdę smaczny. Przygotujcie tę zupę raz, a ugotujecie ją też z pewnością na następne święta. Wielkanocnego charakteru nadaje jej chrzan, który doskonale zaostrza jej smak.
Wiecie, jak zrobić domową wegetę? Będzie to najlepsza przyprawa do zup, dzięki której zapomniecie o maggi i kupnej wegecie. Zróbcie ją od razu w większych ilościach, bo przyda się w zasadzie do każdej zupy. Wystarczy wsypać 2 łyżki tej mieszanki do rosołu czy pomidorowej, a zupa od razu nabierze pełnego smaku.Wiele osób w swojej kuchni używa gotowych przypraw do zup. Występują pod różnymi nazwami handlowymi, jednak wszystkie składają się z podobnych składników. Zawierają suszone warzywa, przyprawy i zioła, ale zwykle też sól, wzmacniacze smaku, aromaty i barwniki. Te ostatnie z pewnością są zbędne w waszej diecie, dlatego lepiej ich unikać. Zamiast więc przepłacać za niezbyt zdrową, gotową przyprawę, przygotujcie własnoręcznie domową. Jej skład możecie zmodyfikować według własnych upodobań.
Zupę pomidorową lubi wielu smakoszy. Tradycyjne danie na wiosnę warto odświeżyć serwując je z dodatkiem kaszy jęczmiennej. Dodajcie ją wprost do zupy zamiast ryżu czy makaronu. Wyjątkowo smaczna i sycąca kompozycja spodoba się każdemu, kto, jej spróbuje. Zupa pomidorowa należy do najczęściej podawanych w naszych domach. Dobrze smakuje zarówno z ryżem, makaronem, jak i z soczewicą. Tym razem proponujemy wam inny nietypowy dodatek — kaszę jęczmienną. Tak sycącej i smacznej pomidorowej jeszcze nie jedliście.
Proponujemy prostą zupę ogórkową w klasycznym wydaniu. Zapewniamy, że nie ma lepszej. A wiecie, czego brakuje ogórkowej ze zdjęcia? Oczywiście śmietany. Bez tego składnika wasza zupa nie będzie idealna. Dlatego koniecznie pamiętajcie o jej dodatku. Zupa ogórkowa jest sycąca i kwaśna, a więc konkretna pod każdym względem. Trudno jej nie lubić, wszak łączy w sobie wszystkie ulubione, polskie smaki. Ważnym jej dopełnieniem jest śmietana. Bez niej ta zupa nie smakuje, tak jak powinna. Zabielcie więc nią zupę pod koniec gotowania.
Za chwilę zdradzimy wam przepis na błyskawiczny żurek na Wielkanoc. Ta cudowna zupa powstanie w 40 minut. Będziecie więc mogli ją przygotować, gdy zabraknie wam czasu na gotowanie tradycyjnej zupy. Nasz żurek smakiem nie będzie ustępować jego długo przyrządzanej wersji. Przed Świętami jest zwykle tyle pracy, że nie wiadomo, w co włożyć ręce. Trzeba posprzątać, zrobić zakupy, ugotować potrawy i upiec ciasta. Z tego powodu chętnie korzystamy z szybkich i nieskomplikowanych przepisów. Im bowiem mniej czasu stracimy na pichcenie, tym więcej zostanie nam na sprzątanie i na odrobinę odpoczynku.
Dziś powiemy wam, jak wykorzystać wodę po gotowaniu kiełbasy. Tak, tak, jest cenniejsza, niż myślisz, dlatego warto użyć jej do przyrządzenia innych potraw. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a nowa potrawa zyska ciekawy smak i aromat. Koniecznie pamiętaj o tym przed zbliżającą się Wielkanocą. Już niedługo Wielkanoc, w czasie której na niemal każdym polskim stole pojawi się biała kiełbasa. Niektórzy ją pieką, ale większość osób gotuje ją i podaje do żurku, albo serwuje z chrzanem czy ćwikłą. Woda po ugotowaniu kiełbasy zwykle jest wylewana, a tymczasem warto ją wykorzystać do przygotowania innych potraw.
Zupa pieczarkowa jest jedną ze smaczniejszych i wyjątkowo sycących kompozycji. Przepis Ani Starmach pozwoli ją wam przyrządzić wyjątkowo sprawnie. Zwłaszcza jeśli macie pod ręką gotowy bulion warzywny. Koniecznie spróbujecie tej zupy — jej smak was zachwyci. Zupa pieczarkowa jest wyjątkowo aromatycznym daniem, które bez problemu przyrządzicie w mniej niż godzinę. Podobnie jak pomidorową czy ogórkową, można ja przygotować na różne sposoby. Z przepisem Ani Starmach zrobicie jej najprostszą, zabielaną śmietaną wersję. Skusicie się?
Klasyczna ogórkowa smakuje chyba każdemu. Dodając do niej serka topionego, możemy przyjemnie podbić ten kwaśny smak. Przy okazji zupa zyska też aksamitną konsystencję zupy. Wypróbujcie koniecznie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W czasie świąt i przygotowań do nich wykorzystuje się praktycznie całego karpia - szkoda bowiem marnować smaczne mięso. Niestety z głów i ogonów ciężko sporządzić coś pysznego, lecz my mamy doskonałe rozwiązanie. Dzisiaj prezentujemy recepturę na zupę z głowy i ogona karpia, która jest wyjątkowo pyszna i aromatyczna. Karp to typowo świąteczna ryba i Polacy kupują jej ogromne ilości przez cały grudzień. Z jej mięsa gotują galarety, smażone filety czy pieczone medaliony. Z całej ryby pozostają jednak resztki, czyli głowy i ogony, na które większość z nas nie ma żadnego pomysłu. Dobrym rozwiązaniem na spożytkowanie tych resztek jest zrobienie wspaniale pachnącej zupy, która jest doskonale znana przez naszych rodziców i dziadków. Na bazie poniższej zupy rybnej można przygotować również wiele innych pysznych dań, które wymagają dodania rybnego wywaru.
Soczewica nie jest zbyt często wybierana jako podstawowy składnik obiadu przez Polaków, jednak może się to zmienić za sprawą poniższej zupy. Receptura na nią jest banalnie prosta, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Taki obiad rozgrzeje i nasyci każdego głodomora zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem panuje paskudna pogoda. Zimą najbardziej dolega większości z nas dojmujący chłód. Zimne i wietrzne dni, często z dużymi opadami deszczu nie są przyjemne. Dlatego po powrocie do domu warto przygotować pyszną zupę z soczewicy, która rozgrzeje i nasyci zmęczonego człowieka. Dużym atutem jest brak ogromnej ilości składników. Zamiast tego większość z nich i tak ma się od razu pod ręką i nie trzeba robić praktycznie żadnych zakupów. W taki sposób ograniczamy niepotrzebne wydatki do minimum, a także wykorzystujemy produkty, które mogłyby inaczej zostać wyrzucone.
Grzybowa to elastyczne danie. Można ugotować ją z wielu gatunków grzybów suszonych lub świeżych. Doskonale pasują do niej pieczarki, borowiki czy kurki. Potrawa jest wyjątkowo często spotykana na wigilijnych stołach, ale świetnie sprawdzi się także jako pyszny, codzienny obiad.
Cenna, wiosenna botwina nie tylko pobudza apetyt, ale także koi zszargane nerwy dzięki zawartości kwasu foliowego. Warto jeść ją w okresie przeziębień – wzmacnia pracę układu odpornościowego. Aż trzynaście antyoksydantów znajdujących się w botwinie poprawia krążenie krwi i pomaga usunąć wolne rodniki z organizmu. Regularne jedzenie botwinki dosłownie spowalnia starzenie!
Marchewkowa zupa krem to szczególna propozycja na zimę – jej główny składnik posiada cenne właściwości wspomagające prawidłowe działanie organizmu, w tym także układu odpornościowego. Dodatek pikantnych przypraw sprawia, że danie jest rozgrzewające. Zupa zasmakuje weganom i wegetarianom – składa się jedynie z pysznych i zdrowych warzyw! Możemy ją też wykorzystać do przemycenia dzieciom porządnej porcji warzyw.
Dynia, z pozoru nijakie warzywo, jest prawdziwą studnią zdrowia. Warto więc przyjrzeć mu się uważniej i zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi przepisami, które pozwolą nam wprowadzić dynię na stałe do naszego rodzinnego menu. Tym razem chcemy zaprezentować Wam niezawodny przepis na zupę z dyni.
Zupa pomidorowa, to idealne danie na każdy poniedziałek i nie tylko! Treściwa, aromatyczna i rozgrzewająca. Łatwa i szybka w przygotowaniu - zawsze przepyszna. Często gości w naszych domach jako danie poniedziałkowe, gdyż w cudowny sposób, zamieniamy niedzielny rosół właśnie w zupę pomidorową. Jeśli jednak w naszych domach nie ma tradycji niedzielnego rosołu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwyczajową "pomidorówkę" ugotować od podstaw!