Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ten farsz do pierogów to jakaś magia. Ruskie i z mięsem się nie umywają
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 25.01.2025 18:06

Ten farsz do pierogów to jakaś magia. Ruskie i z mięsem się nie umywają

pierogi
Fot. Shutterstock

Oto niezwykły przepis na pierogi bez mięsa. Zamiast ruskiego farszu czy klasycznej masy serowej mieszamy tanie warzywa i wyrazisty ser. Efekt? Niezwykłe bogactwo kontrastujących ze sobą smaków.

Pierogi z burakami

Pierogi należą do najpopularniejszych potraw polskiej kuchni. Polacy na wyjeździe spopularyzowali je zaś na świecie. A kiedy turyści zaczęli tłumnie przyjeżdżać do Polski, na naszych ulicach kwitnąć zaczęły na dobre pierogarnie.

Ich menu musi być jednak urozmaicone i kucharze prześcigają się w nowych pomysłach na pierogowe farsze. Oto jedna z takich niezwykłych receptur. Słodkiego buraka zestawiamy w niej z serem pleśniowym, który podbija słone aromaty i specyficzny, grzybowy posmak.

buraki

Bosacka wzięła do ręki ogórka i od razu to powiedziała. Koniecznie pamiętaj o tym zimą

Warzywne pierogi

Podajemy ten przepis razem z recepturą na ciasto. Oczywiście pierogi z buraczkami to po prostu pierogi. Każdy może więc użyć swojego ulubionego.

Składniki ciasta

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 ml rozpuszczonego i przestudzonego masła
  • ⅔ łyżeczki soli

Składniki na farsz

  • 1 duży burak czerwony
  • 50 g sera lazur
  • ½ cebuli
  • 3 łyżki masła
  • Bułka tarta, sól, pieprz, tymianek

Pierogi z buraczanym farszem

Buraka gotujemy lub pieczemy do miękkości, obieramy i ścieramy na tarce o grubych okach. Ser pleśniowy kruszymy na małe kawałki. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy, aż będzie złocista.

Wszystkie te składniki łączymy w misce. Doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem do smaku. Zasypujemy dwiema łyżkami bułki tartej. Wszystko razem mieszamy.

Na stolnicę przesiewamy mąkę. Dodajemy szklankę ciepłej wody, roztopione i przestudzone masło oraz ⅔ łyżeczki soli. Zagniatamy ciasto i odstawiamy, by nieco odpoczęło.

Ciasto wałkujemy, wykrawamy krążki i sklejamy pierogi z burakiem. Gotujemy normalnie – przez 2-3 minuty od wypłynięcia. Pierogi świetnie smakują polane tymiankowym masłem i posypane posiekanymi orzechami.

Wypróbuj też przepisy na zupę na odporność i golonkę w słoikach.

pierogi do lepienia