Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ten przepis na buraczki do obiadu dostałam od babci. Nie ma lepszego dodatku do mielonych

Ten przepis na buraczki do obiadu dostałam od babci. Nie ma lepszego dodatku do mielonych

Buraczki do obiadu
Screen z filmu na kanale YouTube DAMIANKUCHNIAODKUCHNI

Buraki pasują do niejednego obiadu. Z przepisu mojej babci zawsze wychodzą fantastyczne. Podaję je najczęściej do mielonych, a z talerzy znikają ekspresowo. Warto się skusić — powstaną w kilka chwil.
 

Buraczki zasmażane są pyszne

Pieczone buraki są zdrowe i u mnie w domu goszczą bardzo często. Choć zajadam je przede wszystkim w sałatkach, dla rodziny robię wersję zasmażaną. Z odpowiednimi dodatkami ich smak przekona nawet najbardziej wybrednych.

W przygotowaniu rarytasu pomocny może być malakser, który usprawni rozdrobnienie warzywa i dodatków. Zwykła tarka też da radę, jeśli trzeba. Zaopatrzcie się w produkty podane poniżej i do dzieła.

Buraki do obiadu z jabłkiem.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube DAMIANKUCHNIAODKUCHNI
Ta zupa biję na głowę pomidorówkę i ogórkową. Nie uwierzysz, jaki owoc do niej dodaję

Pyszne buraczki zasmażane jak u babci

Wyraziste w smaku, kremowe i rozpływające się w ustach — takie były buraki mojej babci. Na szczęście poznałam przepis na ten obiadowy klasyk. Do dziś z niego korzystam, bo lepszego jeszcze nie znalazłam.

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • 2 kwaśne jabłka np. szara reneta
  • 2 łyżki świeżego chrzanu
  • 60 g rodzynek
  • 30 ml mleka lub napoju sojowego
  • 20 g mąki pszennej
  • 100 ml śmietanki 30% lub sojowej
  • sok z cytryny
  • sól i pieprz w ilości do smaku
  • masło klarowane lub olej rzepakowy do smażenia

Składników nie trzeba wiele,ale równie krótkie jest przygotowanie tego rarytasu. Opisuję je w dalszej części artykułu.

Jak zrobić dobre buraczki do obiadu? Staropolski przepis jest znakomity

Zaczynam od upieczenia buraków do miękkości. W tym celu szoruję je, zawijam w folię aluminiową i wkładam do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza na 60 minut. Ostudzone ścieram na tarce o drobnych oczkach.

Rodzynki zalewam wodą i gotuję na wolnym ogniu przez kilka minut. Jabłka rozdrabniam w podobny sposób, uprzednio usuwając z nich skórkę. Podsmażam je na odrobinie masła. Dodaję odcedzone rodzynki i buraczane purée.

Mieszam i doprawiam cukrem, solą i pieprzem oraz chrzanem. Jeśli ścieram go „świeżo”, obrany korzeń rozdrabniam na tarce, wiórki wrzucając do miski z odrobiną soku z cytryny — dzięki temu nie ściemnieje.

Mleko łączę z mąką w osobnym naczyniu. Dodaję śmietankę i doprawiam solą oraz pieprzem. Zawiesinę wlewam na patelnię. Mieszam i podgrzewam całość przez 2-3 minuty. Zestawiam z ognia.

Jak podawać buraczki zasmażane?

Obiadowy klasyk najlepiej sprawdza się w towarzystwie mielonych. Możecie przygotować je w piekarniku. Lubię też zjeść je z soczystym falafelem lub kotletem sojowym czy nuggetsami z seitana.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na dodatki do obiadu. Polecam kremową marchewkę z groszkiem. Być może spodoba wam się też wyśmienita kapusta zasmażana.

Zasmażka do buraków.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube DAMIANKUCHNIAODKUCHNI