Jak zrobić kiszone pomidory?
Jeśli lubicie kiszonki, koniecznie musicie spróbować kiszonych pomidorów. Ten wschodni specjał jest smaczny i zdrowy i doskonale nadaje się na zakąskę. Dowiedzcie się jak zrobić kiszone pomidory.
Kiszonki to jedne z najzdrowszych przetworów. Są w pełni naturalne i nie tylko nie tracą w wyniku kiszenia witamin, ale też zyskują bakterie probiotyczne. Kiszenie następuje w wyniku fermentacji mlekowej, za którą odpowiadają bakterie kwasu mlekowego. Ich obecność w żywności jest dla nas bardzo zdrowa i pożądana. Korzystnie wpływa bowiem na przewód pokarmowy i odporność organizmu.
Choć najczęściej kisimy ogórki i kapustę, do kiszenia świetnie nadają się też inne warzywa. Warto kisić np. buraki, kalafior, paprykę czy marchew. My dziś ukisimy zaś pomidory. Najlepsze do tego celu są pomidorki koktajlowe lub inne, nieco większe. Ważne by były twarde.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak zrobić kiszone pomidory?
Składniki:
2 kg twardych, niedużych pomidorów
1 główka czosnku
kawałek korzenia chrzanu
2 gałązki kopru
kilka liści czarnej porzeczki, wiśni lub winorośli
po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
2 l wody
4 łyżki soli
Przygotowanie kiszonych pomidorów
Pomidorki umyj, osusz. Delikatnie ponakłuwaj wykałaczką. Do każdego, wyparzonego słoika włóż po listku czarnej porzeczki czy wiśni, dodaj też 2 przekrojone ząbki czosnku, kawałek chrzanu i trochę kopru. Słoiki napełnij pomidorkami. Wodę zagotuj, dodaj sól, gotuj jeszcze 2 minuty. Gorącą zalej pomidory. Słoiki zakręć, odstaw w ciepłe miejsce na 7-14 dni by nastąpiła fermentacja.
Ukiszone pomidory możesz przechowywać w chłodnym miejscu i zużyć w ciągu 2 miesięcy. Jeśli chcesz przechowywać kiszone pomidory dłużej, pasteryzuj je ok. 25 minut.
Źródło zdjęcia: canva/Alena Ozerova Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Niezwykle kruche kotlety po mediolańsku wprost z XVIII wieku
Lekkie, beztłuszczowe fuczki czyli placki z kiszonej kapusty
źródło: beszamel.se