Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Niezawodny patent na kruche zrazy wołowe - już nigdy nie zrobisz ich inaczej

Niezawodny patent na kruche zrazy wołowe - już nigdy nie zrobisz ich inaczej

Zrazy wołowe - przygotowanie
canva/8vFanI

Zrazy wołowe są potrawą, która spędza sen z powiek wielu smakoszom. Wystarczy bowiem jeden błąd, a mięso stanie się gumowate. Wołowina dobrze smakuje tylko wtedy, gdy jest krucha i soczysta. Będzie właśnie taka, jeśli gotowanie potrwa wystarczająco długo. Skorzystajcie z naszego przepisu i przygotujcie zrazy tak delikatne, jak nigdy wcześniej.

Niejednokrotnie polecaliśmy wam pyszne dania z wołowiny. Z tego mięsa można przygotować między innymi pyszne bitki czy wyjątkowo soczyste mielone. Zrazy znane są również jako rolada śląska. Tę tradycyjną potrawę obiadową, która podana z kluskami śląskimi i modrą kapustą stanowi tzw. śląski obiad, przyrządza się właśnie z wołowiny. Spróbujcie tego niezwykłego połączenia — zaskoczy was bogactwem smaku.

Przepis na wyśmienite zrazy wołowe

Składniki:

  • 600 g wołowiny

  • 100 g boczku wędzonego parzonego

  • 750 ml bulionu

  • 2 średnie cebule

  • 2 łyżki sosu sojowego

  • 1 średni ogórki kiszony

  • 1 mała cebula do nadziania zrazów

  • 2 liście laurowe

  • 3 ziarna ziela angielskiego

  • sól, pieprz i papryka słodka w ilości do smaku

  • 4 łyżeczki musztardy sarepskiej

  • mąka pszenna

  • olej rzepakowy do smażenia

Przygotowanie:

Mięso kroimy na 4 plastry, rozbijamy je przy pomocy tłuczka. Doprawiamy je solą, pieprzem i słodką papryką. Następnie każdy kawałek układamy na płasko na talerzu lub desce do krojenia i smarujemy go łyżeczką musztardy.

Małą cebulę obieramy z łupiny, siekamy ją i dzielimy na 4 równe porcje. Z boczkiem postępujemy analogicznie. Ogórka kiszonego przekrawamy na 4 części. Na każdym z plastrów mięsa układamy po jednej części cebuli, boczku parzonego i ogórka kiszonego tak, aby dodatki znajdowały się bliżej jednego z brzegów.

Boki plasterków składamy do środka, a następnie zwijamy każdy plaster w ciasny rulon, tworząc roladę. Zrazy wiążemy nitką lub spinamy wykałaczkami. Na patelni rozgrzewamy olej. Zrazy obtaczamy w mące pszennej, a następnie smażymy je na dość dużym ogniu, z każdej strony na rumiano.

Następnie przekładamy je do brytfanny lub garnka. Cebulę obieramy i siekamy. Podsmażamy ją tłuszczu wytopionym z mięsa. Bulion oraz podsmażoną cebulą dodajemy do garnka ze zrazami. Wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie, a następnie wlewamy sos sojowy.

Garnek ustawiamy na palniku, jego zawartość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu przez około 2,5 godziny. Po tym czasie powinno być idealnie kruche i łatwo kroić się nożem.

W razie potrzeby czas gotowania możemy wydłużyć o kilka minut. Danie można też podlewać wodą, jeśli będzie tego wymagało, by się nie przypalić. Pod koniec duszenia doprawiamy je do smaku solą i pieprzem. Podajemy z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Smacznego.

Rolady śląskie
Zrazy wołowe znane są również jako rolada śląska

Źródło zdjęcia: canva/wideonet

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kulinarneprzeboje

Zapraszamy na nasz Instagram