Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Prosta i pyszna młoda kapusta kiszona w słoiku. Perfekcyjna kiszonka na lata
Renata Materlińska
Renata Materlińska 24.06.2022 18:10

Prosta i pyszna młoda kapusta kiszona w słoiku. Perfekcyjna kiszonka na lata

młoda kapusta kiszona
canva/Dmitrii Ivanov

Kiszona kapusta jest smaczna i zdrowa. A młoda kapusta kiszona w słoiku jest pyszna i prosta do zrobienia. Ta perfekcyjna kiszonka będzie idealna na lato, na przykład jako dodatek do obiadu. Koniecznie nastawcie sobie choć jeden jej słoik na spróbowanie. Jesteśmy pewni, że po skosztowaniu domowa produkcja tej kapusty wejdzie wam w krew.

Klasyczna kiszona kapusta króluje jesienią i zimą. Jej kwaśność zależy od temperatury i czasu przechowywania. Wiosną często jest już mocno kwaśna. Jednak o tej porze roku jest czas na młodą kapustę kiszoną. Nawiązuje ona nieco smakiem do ogórków małosolnych. Również nie jest bardzo wyrazista w smaku, ale z pewnością orzeźwiająca i chrupiąca.

Porcję takiej młodej, kiszonej kapusty możecie nastawić sobie w słoiku. Najlepiej takim 1-2 litrowym z szeroką szyjką. Wtedy łatwo umieścicie w niej poszatkowane warzywo, a taka ilość kiszonej kapusty zniknie szybko i ze smakiem.

Jak zrobić młodą kapustę kiszoną w słoiku?

Składniki:

  • 2 główki młodej kapusty (ok. 2 kg)

  • 2 marchewki

  • 2 łyżki soli

  • szczypta nasion kminku

Przygotowanie młodej, kiszonej kapusty

Kapustę oczyść z zewnętrznych, powiędniętych liści, poszatkuj ją. Marchewkę obierz, zetrzyj na tarce o średniej wielkości oczkach.

Rozdrobnione warzywa wsyp do miski, dodaj sól, wymieszaj. Miskę przykryj, pozostaw na dobę w temperaturze pokojowej.

Kapustę wymieszaj, przełóż do wyparzonych słoików, dość mocno ją ubijając. Kapusta powinna być przykryta sokiem. Nadmiar soku odlej. Słoiki zamknij niezbyt szczelnie, tak by mógł z nich wypływać nadmiar płynu i ulatywać gazy. Ustaw je np. na tacy (bo będzie z nich wypływał płyn) i pozostaw na mniej więcej tydzień.

Po tym czasie kapusta jest gotowa do jedzenia. Jeśli nie zjesz kapusty dość szybko, wynieś ją w chłodne miejsce, by spowolnić proces fermentacji.

W naszym serwisie znajdziesz też przepis na ogórki małosolne, a także na kiszone pomidory.

kapusta młoda
canva/ Ikostudio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy