Groch wigilijny to tradycyjny przysmak na świątecznym stole. Groch gotowany z grzybami leśnymi lub pieczarkami podsmażonymi na cebulce ma wyraźny smak i świetnie łączy się z innymi potrawami. Poznaj przepis na groch wigilijny.Groch wigilijny to świetny pomysł na dodatek do tradycyjnych potraw podczas kolacji wigilijnej. Groch podgotowany z podsmażonymi grzybami jest niezwykle aromatyczny, sycący i będzie smakował wszystkim gościom.Groch możesz ugotować z kminkiem, który doda strączkom smaku i pozbawi ich związków, które powodują wzdęcia, groch będzie również lżejszy. Do grochu wykorzystaj pieczarki lub świeże grzyby leśne, danie dopraw solą i pieprzem pod sam koniec gotowania.Na wigilijnym stole nie może zabraknąć również postnej kapusty z suszonymi grzybami, przygotujesz ją w niezwykle prosty sposób, a zachwyci wszystkich gości.
Barszcz z buraków na prawdziwym zakwasie jest jedną z najsmaczniejszych potraw wigilijnych. Jego mocny, głęboki smak i aromat doskonale łączą się z delikatnymi uszkami z grzybami. Jak i kiedy przygotować zakwas na barszcz wigilijny?Domowy zakwas z buraków jest zdrowszy i o wiele smaczniejszy od kupnego i gotowego zaczynu. Przede wszystkim nie zawiera octu i sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku i koloru. Domowe buraki kwaszone z czosnkiem, chrzanem i przyprawami smakują świetnie i stanowią doskonałą bazę do wigilijnego barszczu.Zakwas należy przygotować najpóźniej tydzień przed gotowaniem barszczu, aby buraki zdążyły się ukisić i oddać cały smak. Wodę na zakwas dosól według następującej proporcji- łyżka soli na 1 l wody, dzięki czemu buraki będą idealnie słone. Do kwaszenia niezbędna będzie również woda po ogórkach kiszonych lub kapuście, aby rozpocząć proces fermentacji.Barszcz podaj z uszkami lub w nieco inny sposób, z pasztecikami z farszem z suszonych grzybów, które doskonale smakują z klarowną zupą.
Szybki barszcz czerwony ze świeżych buraków? Z przepisem Ani Lewandowskiej to możliwe. Znana z fit przepisów celebrytka gotuje dwa buliony i miesza je ze sobą. Uwagę przykuwa również dodatek aromatycznych przypraw m.in. kurkumy. Smak wychodzi doskonały, a nakład pracy jest zdecydowanie mniejszy. Spróbujcie koniecznie. Każdy robi barszcz czerwony nieco inaczej. Na naszym portalu gościła już receptura Magdy Gessler czy Karola Okrasy. Teraz zdradzamy, jak to tradycyjne wigilijne danie przygotowuje Anna Lewandowska. Kupcie warzywa i zarezerwujcie około półtorej godziny, a będziecie cieszyć się doskonale zbalansowanym smakiem dania z buraków.
Przyjęło się, że w czasie Wigilii zachowuje się post i nie spożywa się żadnych dań ani produktów mięsnych. W praktyce jednak Kościół nie wymaga od swoich wiernych poszczenia, choć duchowni zachęcają do podtrzymania owej tradycji. Jakie więc dania z mięsem można podać do wigilijnego stołu? Najczęściej wymieniane są pasztety, krokiety z mięsem czy uszka z mięsem. Wigilijna wieczerza jest wyjątkowym czasem dla smakoszy i łakomczuchów, którzy w jej trakcie mogą nacieszyć swoje żołądki pysznymi i licznymi daniami. Zwyczajowo podaje się na nią 12 potraw, które doskonale sycą nawet najgłodniejsze osoby. Według Kościoła Katolickiego post ma przygotować ciało oraz duszę do godnego przeżycia Bożego Narodzenia - dlatego naturalnym jest dla większości wierzących, aby kultywować go w Wigilię. Obecnie obowiązujące Prawo Kanoniczne nie nakazuje jednak poszczenia w tym dniu.
Kruche paszteciki wigilijne to pomysł na wyśmienitą potrawę wigilijną. Delikatne, kruche i cienkie ciasto zapieczone z farszem z kiszonej kapusty i grzybów posmakują wszystkim, nawet najmłodszym członkom rodziny. Poznaj przepis na wyśmienite kruche paszteciki wigilijne.Paszteciki postne to doskonały pomysł na szybkie i wyjątkowo smaczne danie wigilijne. Paszteciki z kruchego ciasta nie potrzebują drożdży, dzięki czemu przygotowanie zajmie Ci bardzo mało czasu. Paszteciki możesz dodatkowo oprószyć kminkiem lub czarnuszką.Dzień przed przygotowywaniem pasztecików koniecznie namocz suszone grzyby w szklance zimnej wody, aby zmiękły, a woda nabrała grzybowego aromatu. Wodę wykorzystasz do duszenia grzybów i przygotowania całego farszu, dlatego tez jej nie wylewaj. Robienie pasztecików zacznij od przygotowania farszu, ponieważ musi ostygnąć zanim będziesz zawijać go w ciasto. Ciasto na pasztety po wyrobieniu odstaw w suche i ciepłe miejsce, aby odpoczęło i ładnie wyrosło.Paszteciki podaj jako kolejną potrawę wigilijną lub jako dodatek do barszczu czerwonego, zamiast uszek. Smakują równie dobrze, a Ty zachwycisz wszystkich oryginalnym i smacznym daniem.
Co ugotować zamiast barszczu z uszkami lub grzybowej? Przygotuj żurek wigilijny z suszonymi grzybami, zupa jest świetną alternatywą dla tradycyjnych zup, które najczęściej pojawiają się na wigilijnym stole. Poznaj przepis na bezmięsny żurek wigilijny. Żurek wigilijny ugotowany na włoszczyźnie i wywarze z suszonych grzybów smakuje równie dobrze, co tradycyjne zupy i jest doskonałym daniem rozpoczynającym wigilijną wieczerzę. Żurek ugotuj na zakwasie, jeśli masz więcej czasu, możesz również samodzielnie przygotować domowy zakwas, który po 4-5 dniach będzie pyszną bazą do zupy.Żurek gotowany na zakwasie jest gęsty, pyszny i niezwykle aromatyczny. Przed przygotowaniem zupy zalej grzyby zimną wodą i odstaw na całą noc, aby zmiękły. Woda z grzybów będzie idealnym dodatkiem do zupy i wzmocni jej smak.Z suszonych grzybów przygotujesz również pyszne gołąbki wigilijne z aromatycznym sosem, idealne na świąteczny stół.
Śledzie obok karpia są bardzo ważną częścią wigilijnego menu, dlatego warto znać wiele przepisów na ich przygotowanie. Jednym z nich może być pyszny tatar, który stanowi idealną przekąskę. Podając takie danie do stołu można mieć pewność, że goście będą mieli co jeść przez całą biesiadę. Niżej zdradzamy krok po kroku jak wykonać tatara ze śledzia. Klasycznie tatar robiony jest z surowego mięsa wołowego, typowo polędwicy lub ligawy, które sieka się na drobną kostkę i miesza z dodatkami, jak kapary, cebula, żółtko, musztarda czy marynowanymi grzybkami. Tym razem prezentujemy inną, świąteczną wersję. Tatar ze śledzia jest prostym sposobem na innowacyjne podanie tej, wydawałoby się, zwykłej ryby. Do tatara można wrzucić wiele składników, lecz my polecamy tradycyjny wybór. W taki sposób zawsze wykonuje się przekąskę o identycznym smaku, co z pewnością spodoba się twoim gościom.
Postny pasztet warzywny to pomysł na smaczną i lekką potrawę wigilijną, która urozmaici uroczystą kolację. Pasztet z suszonymi grzybami, kaszą i prażonym słonecznikiem to bezmięsna propozycja na święta. Poznaj przepis na pasztet wigilijny.Pasztet warzywny to doskonała alternatywa dla tradycyjnego pasztetu z mięsa i podrobów, również na Wigilię, kiedy obowiązuje nas ścisły post. Pasztet gotowany na włoszczyźnie z dodatkiem suszonych i wyraźnych w smaku grzybów leśnych jest wilgotny i rozpływa się w ustach.Do pasztetu przygotuj mączkę z mielonej kaszy i prażonych pestek słonecznika, który doda daniu aromatu i sprawi, że pasztet będzie zwarty i się nie rozleci. Nie zapomnij również o suszonych ziołach, jak rozmaryn, tymianek i suszona kolendra, dzięki którym zyskasz naprawdę rewelacyjny smak. Do pasztetu przygotuj domowy chrzan i żurawinę, które podkreślą smak dania. Szukasz pomysłu na postną potrawę z żurawiną? Przygotuj oryginalne uszka do barszczu czerwonego z kapustą i żurawiną, które staną się wigilijnym hitem.
Śląska kapusta z grzybami to pomysł na wyjątkowo smaczną potrawę wigilijną. Śląska kapusta przygotowana jest z suszonych i mrożonych grzybów, dzięki czemu ma bardzo wyraźny smak i aromat. Poznaj niezwykle prosty przepis na śląską kapustę z grzybami wigilijną.Śląskie potrawy słyną z prostych, lecz wyjątkowo smacznych dań, również tych świątecznych i wigilijnych. Do przygotowania śląskiej kapusty potrzebujesz kilku podstawowych składników i niecałej godziny poświęconej na gotowanie. Kapusta po śląsku gotowana jest wyłącznie z kiszonej kapusty, jednak z dwóch rodzajów grzybów, które wzmacniają jej smak. Dzień przed gotowaniem kapusty po śląsku namocz grzyby suszone w zimnej wodzie, grzyby mrożone natomiast włóż do miski i wstaw do lodówki, aby delikatnie się rozmrażały, nie rozmrażaj grzybów w mikrofalówce, ponieważ stracą smak.Na Wigilię przygotuj również gołąbki wigilijne, bardzo popularne na Śląsku jako jedno z głównych dań postnych podczas uroczystej kolacji.
Kolejnym klasycznym przepisem wigilijnym jest karp w galarecie, który zawsze najlepiej smakuje, jeśli wykonany został wedle babcinych porad. Fani zimnych nóżek doceniają smak ryby w galarecie, a także jej konsystencji. Przygotowanie wcale nie jest zbyt skomplikowane i wystarczy odrobina cierpliwości, aby móc cieszyć się pysznym daniem. Karp w galarecie nie tylko doskonale smakuje, lecz również przepięknie wygląda. Mieszanka kolorowych warzyw, lśniącej galarety oraz delikatnego mięsa są idealnym połączeniem. Jeśli chcesz, aby galareta smakowała jeszcze lepiej, nie zapomnij o tradycyjnym składniku. Mowa oczywiście o occie, który swoją kwaśnością kontrastuje ze słodyczą i słonością galarety. Ocet pogłębia smak całej potrawy, a także wyciąga na wierzch niuanse, których inaczej nie dałoby się wyczuć.
Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku, poświęcony rodzinie i najbliższym. W Wigilię obowiązuje ścisły post, jakie więc potrawy przygotować na kolację wigilijną? Poznaj wszystkie 12 potraw wigilijnych. Boże Narodzenie to magiczny czas, mocno zakorzeniony w naszej kulturze. Przed Bożym Narodzeniem przygotowujemy uroczystą kolację wigilijną, która według tradycji powinna składać się z 12 postnych dań. Po wieczerzy nie może zabraknąć również ciast, takich jak piernik, czy makowiec zawijany. Tradycyjne w Wigilię przygotowujemy jedno nakrycie więcej, obecnie dla wędrowca lub osoby, która nie ma dokąd pójść, wcześniej wierzono natomiast, że nakrycie jest dla naszych bliskich zmarłych. Wigilię rozpoczynamy od łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Podczas kolacji śpiewamy kolędy i pastorałki, po wieczerzy, zgodnie z tradycją, ruszamy na Pasterkę.Wigilijne potrawy różnią się w zależności od regionu, na stołach zawsze króluje jednak barszcz z uszkami, zupa grzybowa lub rybna. Nie może zabraknąć również smażonej ryby, zwłaszcza karpia, który jest już symbolem Świąt. Pierogi z grzybami to kolejna potrawa, która przygotowywana jest w niemal każdym domu.W Boże Narodzenie możemy już spożywać mięso, z tego też względu dania zupełnie różnią się od postnych potraw. W tym artkule dowiesz się, jakie potrawy przygotować na Boże Narodzenie.
Szukasz pomysłu na wyjątkową potrawę wigilijną? Przygotuj postny bigos z suszonymi grzybami i śliwkami, a wszyscy goście będą zachwyceni. Jaki doprawić bigos? Jak ugotować dobry bigos wigilijny?Bigos kojarzy nam się głównie z mięsnym daniem, który przygotowujemy na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Postny bigos wigilijny jest jednak równie smaczny i aromatyczny dzięki suszonym grzybom, śliwkom i wielu innym przyprawom. Bezmięsny bigos będzie pyszną potrawą podczas uroczystej kolacji wigilijnej. Dzień przed gotowaniem bigosu koniecznie namocz w zimnej wodzie suszone grzyby, aby zmiękły. Nie wylewaj również wody po moczeniu suszu, ponieważ jest bardzo aromatyczna i wykorzystasz ją do gotowania kapusty. Bigos ugotuj z białej i kiszonej kapusty i dopraw liśćmi laurowymi, zielem angielskim i jałowcem. Nie zapomnij również o wytrawnym winie, które doda aromatu. Na Wigilię przygotuj również wyborne kotlety rybne, które posmakują nawet najmłodszym członkom rodziny.
Nie masz już czasu na przygotowanie zakwasu do barszczu na Wigilię? Ugotuj barszczyk bez kawasu o równie wyraźnym smaku i aromacie, doskonały do uszek, pierogów i pasztecików. Poznaj prosty i sprawdzony przepis na barszcz wigilijny bez zakwasu. Barszcz czerwony bez zakwasu to pomysł na smaczną, doskonale doprawioną zupę, od której zaczniecie uroczystą kolację wigilijną. Buraki, cebulę i czosnek do zupy musisz przygotować dzień wcześniej, aby warzywa oddały cały swój smak i aromat. Zalej je wodą z octem i odstaw na 24 godziny. Barszcz gotuj z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i majerankiem suszonym, który nada całej potrawie doskonałego smaku. Barszcz dopraw według własnego gustu cukrem i sokiem z cytryny, łyżka octu dodana do zaczynu w zupełności wystarczy. Tak przygotowany barszczyk posmakuje wszystkim gościom.Do barszczu czerwonego podaj domowe uszka lub paszteciki oprószone kminkiem z farszem z suszonych grzybów i kapusty, idealne na uroczystą kolację wigilijną.
Karp wigilijny to jedna z tradycyjnych potraw na świątecznym stole podczas uroczystej kolacji. Delikatne, soczyste dzwonki obtoczone w złocistej panierce smakują rewelacyjnie i co roku błyskawicznie znikają z talerzy. Poznaj przepis na karpia wigilijnego, soczystego i bez smaku mułu.Karp jest rybą słodkowodną, która pływa zaraz przy dnie, stąd jej charakterystyczny smak i zapach, często określany jako mulisty. Możesz jednak w prosty sposób pozbyć się tego nieprzyjemnego aromatu, mocząc karpia w zalewie z mleka, cytryny, majeranku i cukru, a karp wyjdzie soczysty i niezwykle delikatny w smaku. Karpia przed smażeniem obtocz kolejno w mące pszennej, jajku i bułce tartej, aby uzyskać złocistą, chrupiącą panierkę. Mięso zawsze smaż na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym, a po usmażeniu przełóż dzwonki na 10-15 minut na talerz, aby ryba odpoczęła przed podaniem. Na wigilijnym stole goszczą również inne gatunki ryb. W tym artykule dowiesz się, ile i jak smażyć dorsza, aby był soczysty i delikatny.
Racuchy wigilijne to pomysł na prostą i smaczną potrawę na słodko, idealną również dla najmłodszych. Puszyste, delikatne ciasto drożdżowe z cukrem pudrem i żurawiną wprost rozpływa się w ustach. Poznaj przepis na racuchy wigilijne.Racuchy to obok domowych kluseczek z makiem i tradycyjnych makówek pyszna, słodka potrawa na wigilijną kolację. Racuchy są puszyste, dobrze wyrośnięte, a podane z żurawiną i solidnie oprószone cukrem pudrem posmakują nawet najmłodszym domownikom podczas wigilijnej wieczerzy.Jajka do ciasta muszą mieć temperaturę pokojową, mleko natomiast lekko podgrzej, aby było ciepłe, ale nie za gorące. Zimne lub gorące produkty zabiją delikatne drożdże, a ciasto na racuchy nie urośnie. Na Wigilię ugotuj również kompot z suszonych owoców, słodki i doskonały w smaku.
Kapusta z grochem to tradycyjna potrawa wigilijna, która jest pysznym dodatkiem do ryb i ziemniaków. Poznaj przepis na wyśmienitą i lekką kapustę wigilijną z grochem, suszonymi grzybami, kminkiem i majerankiem. Kapusta z grochem uchodzi za smaczną, ale dość ciężką potrawę wigilijną. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz groch z kapustą, danie będzie jeszcze smaczniejsze, a groch nie spowoduje wzdęć i uczucia ciężkości.Grzyby suszone i groch namocz na całą noc, dzięki temu grzyby będą miękkie i aromatyczne. Groch natomiast moczony w wodzie, kminku i majeranku po ugotowaniu będzie lekki i pozbawiony wzdymających związków. Kapustę podsmaż najpierw z grzybami suszonymi i przyprawami, dopiero później dodaj ugotowany groch i całość gotuj na wolnym ogniu z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Tak przygotowana kapusta z grochem jest przepyszna i z pewnością zachwyci swoim smakiem i lekkością wszystkich gości. Na wigilijnym stole nie może również zabraknąć tradycyjnego karpia. Tu poznasz przepis na karpia wigilijnego od Roberta Makłowicza.
Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjna potrawa wigilijna, która musi znaleźć się na świątecznym stole. Delikatne, miękkie ciasto i aromatyczny farsz z kapusty i suszonych grzybów wprost rozpływa się w ustach. Poznaj przepis na pierogi wigilijne z kapustą i grzybami.Domowe pierogi wigilijne są o wiele lepsze niż kupione, gotowe produkty garmażeryjne. Sekretem najlepszych pierogów jest ciasto, które odpowiednio przygotowane i rozwałkowane jest cienkie, delikatne i rozpływa się w ustach. Pierogi z kapustą i grzybami to jedna z moich ulubionych potraw wigilijnych. Przygotowane z farszem z kiszonej kapusty i leśnych grzybów suszonych smakują rewelacyjnie. Kapustę koniecznie ugotuj z liśćmi laurowymi i zielem angielskim, grzyby natomiast namocz w wodzie kilka godzin robieniem farszu.Pierogi możesz podać prosto z wody, oprószyć szczypiorkiem, polać cebulką zeszkloną na większej ilości masła. Pieczone pierogi smakują równie doskonale, tu poznasz przepis na pieczone pierogi z kapustą i grzybami od Karola Okrasy.
Kompot wigilijny z suszu jest tradycyjnym napojem przygotowywanym na świąteczną kolację. Susz liczony jest jako jedna z 12 potraw wigilijnych. Poznaj przepis na najsmaczniejszy kompot wigilijny z dodatkiem goździków, cynamonu, skórki cytrynowej i rodzynek.Kompot wigilijny z suszu jest napojem o bardzo intensywnym smaku i zapachu, który nie każdemu odpowiada. Wystarczy jednak, że do kompotu dodasz przyprawy korzenne, rodzynki i cukier i skórkę cytrynową, a susz posmakuje wszystkim gościom.Dodatki złagodzą wyraźny smak suszu, skórka cytrynowa nada świeżości i lekkości, cynamon i goździki korzennego posmaku, a rodzynki z dodatkiem cukru osłodzą wytrawny napój. Przed gotowaniem kompotu namocz owoce suszone w zimnej wodzie i odstaw na całą noc, aby zmiękły.Wigilia to wiele smacznych i tradycyjnych potraw, przygotuj również kluski z makiem i bakaliami, czyli kutię w nowym wydaniu, a goście będą zachwyceni.
Krokiety z grzybami to pyszna, bezmięsna potrawa, idealna na wigilijną kolację. Wytrawne naleśniki z farszem z grzybów leśnych w chrupiącej, złocistej panierce posmakują każdemu. Poznaj przepis na krokiety wigilijne. Krokiety to doskonałe, wytrawne danie na święta i większe uroczystości. Krokiety z aromatycznym farszem z kilku rodzajów leśnych grzybów smakują wybornie i są doskonałą potrawą również na Wigilię. Przed smażeniem naleśników przygotuj farsz, aby zdążył dobrze ostygnąć przed zawijaniem. Zawijanie krokietów jest proste, jednak wymaga odpowiedniej techniki. W tym artykule dowiesz się, jak zawinąć krokiety, aby nie pękały i nie rozleciały się podczas smażenia. Na kolację wigilijną przygotuj również przepyszne paszteciki z kapustą, żurawiną i suszonymi grzybami, doskonale pasują do barszczu czerwonego.
Wiele osób decyduje się na przygotowanie świątecznych dań przed samą Wigilią - w taki sposób są w stanie wygodnie rozplanować plan działania. Jeśli zastanawiasz się, ile można przechowywać śledzie w lodówce, mamy dobre wieści. W zależności od metody ich przygotowania, czas ten może wynosić nawet kilka tygodni. Śledzie są bardzo ważną częścią menu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ich charakterystyczny smak oraz tekstura doskonale komponują się ze świeżym pieczywem, a także stanowią jedną z podstawowych świątecznych przekąsek. Śledzie można sporządzić z olejem, octem, śmietaną, majonezem czy zwykłą solą i to właśnie od tych dodatków zależy, ile ryba może być przechowywana w lodówce. Niżej wyjawiamy, który z nich pozwala na najdłuższą datę przydatności do spożycia.
Tradycyjny barszcz czerwony może być podany jako samodzielne danie. Wielu z was jednak nie wyobraża sobie jedzenia go bez wypełnionych pysznymi grzybami uszek. Specjał ten z łatwością przyrządzicie w domu. Cztery składniki dzielą was od delikatnego ciasta, w którym zamkniecie aromat skarbów lasu. Przygotowanie uszek do barszczu nie będzie problemem, jeśli skorzystacie z naszej prostej receptury. Ciasto wyjdzie elastyczne, a po dodaniu farszu łatwo będzie je zlepić. Zaskoczcie swoich gości tym wspaniałym smakołykiem.
Kutia jest jedną z tradycyjnych wigilijnych potraw regionalnych. Niezwykłe połączenie maku, pszenicy i bakalii przypadnie do gustu smakoszom, którzy cenią sobie słodkie rarytasy. Dowiedzcie się jak zrobić ten specjał i zaskoczcie swoich bliskich w te święta. Słodki i sycący przysmak wprost ze wschodu uświetni niejedną wigilijną kolację. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, lecz wymaga nieco czasu — mak i pszenica muszą nasiąknąć płynami. Warto jednak spróbować tego niezwykłego połączenia ziaren pszenicy z bakaliami i miodem. Zachwyci was równie mocno co kluski z makiem i pierogi z suszonymi śliwkami.
Placki ziemniaczane to zawsze doskonały pomysł na obiad lub kolację, Miękkie w środku z chrupiącą, złocistą skórką rozpływają się w ustach. Placki przygotujesz z wieloma dodatkami i stworzysz z nich doskonałe dania. Jak smażyć placki ziemniaczane, aby wyszły idealnie?Do placków ziemniaczanych zawsze wybieraj ziemniaki zeszłoroczne, najlepiej typu B lub C, są to mączne odmiany, które zawierają mało wody i dużo skrobi, dzięki której placki są chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku i nie rozlatują się podczas smażenia. Każde ziemniaki po starciu odsącz z nadmiaru wody, np. przy pomocy świeżej tetry.Masę ziemniaczaną dopraw solą, pieprzem, możesz również dodać płaską łyżeczkę suszonego tymianku bądź majeranku, aby nadać im ziołowy smak. Cebulę do placków ziemniaczanych zawsze zetrzyj na tarce, aby masa była jednolita. Placki smakują doskonale z cukrem, śmietaną, szczypiorkiem, koperkiem. Do placków możesz również zrobić sos grzybowy lub grecki. Placki doskonale smakują również z gulaszem mięsnym.
Kluski z makiem to jedna z tradycyjnych potraw wigilijnych. Przygotuj kutię z domowymi kluseczkami, makiem, bakaliami, miodem, a danie będzie hitem na świątecznym stole. Poznaj prosty przepis na wigilijne kluski z makiem.Kutia to tradycyjna potrawa wigilijna przygotowywana z obtłuczonej pszenicy z makiem i bakaliami. Coraz częściej jednak ziarna zastępowane są domowymi kluseczkami, które równie dobrze smakują z niezwykle aromatycznym makiem z olejkiem migdałowym, skórką pomarańczową i bakaliami. Suchy mak koniecznie podgotuj w mleku i zmiel dwukrotnie, dzięki czemu będzie miękki, delikatny i wydobędziesz z niego cały smak. Możesz ugotować mak w wodzie, jednak moim zdaniem mleko dodatkowo wzmacnia aromat i sprawia, że mak jest jeszcze delikatniejszy. Na świątecznym stole nie może zabraknąć również tradycyjnego makowca. Tu poznasz przepis na makowiec zawijany, idealny na Boże Narodzenie.
Łosoś to wyjątkowo smaczna i zdrowa ryba. Jest delikatna, soczysta i doskonale łączy się z wieloma składnikami, tworząc pyszne i pożywne dania. Jak doprawić łososia przed smażeniem? Ile smażyć łososia?Łosoś to nie tylko wspaniały smak, to również źródło kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B, witaminy C, A, wapnia, potasu, magnezu, żelaza, cynku i innych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.Łososia wyjmij z lodówki pół godziny przed smażeniem, umyj i dokładnie ususz, następnie oprósz solą i pieprzem cytrynowym. Takie przygotowanie ryby w zupełności wystarczy, ponieważ ryba sama w sobie jest przepyszna. Jeśli wolisz bardziej wyraźny smak ryby, przed smażeniem oprósz łososia posiekaną natką pietruszki, koperkiem, tymiankiem lub rozmarynem. Możesz dodać również ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę.Łosoś smażony doskonale smakuje podany z ryżem i sosem cytrynowym, kaparami i sosem maślanym, szparagami, lekką surówką ze świeżych warzyw. Po usmażeniu ryby, skrop ją delikatnie sokiem z limonki lub cytryny.Ryby powinniśmy spożywać 2-3 razy w tygodniu. W tym artkule dowiesz się, ile smażyć dorsza, aby był soczysty i delikatny.
Zupa krupnik na żeberkach to pożywna, gęsta i aromatyczna zupa dla całej rodziny. Zupa gotowana na mięsie z włoszczyzną ma wyraźny smak, a kasza świetnie ją zagęszcza i sprawia, że danie jest pyszne i sycące. Poznaj przepis na zupę krupnik na żeberkach.Krupnik to przykład doskonale zbilansowanej zupy. Porcja dania dostarcza nam niezbędnego białka z mięsa, węglowodanów i błonnika z kaszy i wielu witamin z gotowanych warzyw. Zupa, mimo tego, że gotowana na żeberkach, jest lekkostrawna i polecana również osobom z problemami żołądkowymi. Gotowanie krupniku wymaga czasu, jednak naprawdę warto poświęcić parę chwil na przygotowanie tak smacznej i aromatycznej zupy. Do krupniku koniecznie dodaj liście laurowe i ziele angielskie, które doskonale podkreślają smak czerwonego mięsa. Jeśli lubisz gęste i pożywne zupy, ugotuj również fasolową- tu poznasz przepis na gęstą fasolową na żeberkach wieprzowych.
Barszcz czerwony z uszkami to tradycyjna potrawa wigilijna. Domowy barszcz będzie najsmaczniejszy, kiedy ugotujesz go na wcześniej przygotowanym zakwasie, właśnie taki barszcz gotuje ikona polskiej kuchni, Magda Gessler. Poznaj przepis na barszcz wigilijny na zakwasie Magdy Gessler.Barszcz czerwony, podobnie jak zupa grzybowa, to tradycyjne potrawy, od których zaczynamy uroczystą kolację wigilijną. Barszcz z buraków smakuje najlepiej, kiedy ugotujesz go na domowym zakwasie. Zakwas do zupy będzie gotowy po 4-5 dniach, a jego przygotowanie jest naprawdę proste. Barszcz ugotuj na bulionie warzywnym.Do barszczu zawsze dodaj jabłko z zimowej odmiany, np. winne, które charakteryzuje się mocnym smakiem. Jabłko, podobnie jak zakwas, genialnie podkreśla smak barszczu. Wiele osób dodaje do barszczu ocet, jednak nie jest to konieczne, a zbyt duża ilość może skutecznie zabić cały aromat zupy, wystarcz doprawić barszcz cukrem i odrobiną soku z cytryny. Do barszczu na zakwasie przygotuj również domowe uszka z farszem z suszonych grzybów, również przepisu Magdy Gessler.
Zupa grzybowa Magdy Gessler to pomysł na pyszną i aromatyczną potrawę wigilijną, która zachwyci Twoich najbliższych swoim wyjątkowym smakiem. Sprawdź, jak ugotować pyszną, wigilijną zupę grzybową Magdy Gessler.Sekretem tak smacznej zupy jest duża ilość grzybów suszonych moczonych w wodzie przez 8-10 godzin, dzięki czemu grzyby są bardzo miękkie i niezwykle aromatyczne. Zupę grzybową ugotuj na bulionie warzywnym, dodaj warzywa rosołowe i białą kapustę, a odkryjesz niepowtarzalny smak tradycyjnej grzybowej. Zupę dopraw koperkiem lub natką pietruszki, możesz zabielić ją również kwaśną śmietaną. Suszone grzyby leśne są bardziej esencjonalne od świeżych, mają ciemny kolor i bardzo mocny smak i aromat. Z dodatkiem grzybów przygotujesz również wigilijny bigos, farsz do pierogów i niezwykle aromatyczne śledzie.