Kotlety z kalafiora i jajek to pyszna alternatywa dla tradycyjnych kotletów. wegetariańskie Potrawa jest smaczna, pożywna i lekka, jest idealna na lunch, kolację i obiad dla całej rodziny. Kotlety dopraw ulubioną zieleniną i czosnkiem, takie są najlepsze. Poznaj przepis na kotlety z kalafiora i jajek.Kotleciki z kalafiora i jajek są miękkie w środku, ale mają lekko przypieczoną skórkę, są wyśmienite. Dopraw je koperkiem, szczypiorkiem lub natką pietruszki, nie zapomnij również o cebuli i czosnku, które wzmacniają smak i sprawiają, że danie jest wyraźne i pyszne.Jeśli planujesz ugotować obiad z kotletami z kalafiora i jajek, koniecznie przygotuj do nich surówkę z kapusty pekińskiej, której delikatny smak świetnie łączy się z daniem. Ugotuj również ziemniaki lub pieczone frytki z batatów, a bezmięsny obiad zachwyci największych miłośników schabowych. Szukasz pomysłu na wegetariańskie kotleciki? Przygotuj równie smaczne kotlety z ciecierzycy z dodatkiem świeżej natki pietruszki, idealne na obiad.
Placki ziemniaczane z sosem grzybowym i łopatką wieprzową to pomysł na smaczny i pożywny obiad. Chrupiące placki w połączeniu z gęstym i aromatycznym gulaszem z grzybami leśnymi smakuje obłędnie i jest prosty w przygotowaniu. Sprawdź, jak przygotować placki ziemniaczane z sosem grzybowym.Placki ziemniaczane to zawsze doskonały pomysł. Miękkie w środku, chrupiące na zewnątrz z każdym dodatkiem smakują rewelacyjnie. Placki z gęstym sosem z grzybów leśnych i łopatki wieprzowej to jedno z moich ulubionych połączeń, ponieważ danie jest niezwykle sycące i aromatyczne. Do placków najlepsze będą ziemniaki zeszłoroczne o mącznych odmianach, jak Orlik i Sante. Ziemniaki te dzięki wysokiej zawartości skrobi idealnie nadają się na placki, a także na kluski śląskie, kopytka, pyzy z mięsem. Ziemniaki te mają obniżoną zawartość wody, dzięki czemu placki nie rozpadną się podczas smażenia.Jeśli chcesz zmniejszyć kaloryczność dania, możesz upiec placki w piekarniku. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować chrupiące placki ziemniaczane z piekarnika.
Polacy najczęściej jedzą pierogi z różnymi dodatkami - często jest to zwykła kwaśna śmietana lub roztopione masło, lecz najlepsze są skwarki. Aby za każdym razem udało się zrobić je tak, jak należy, musisz pamiętać o jednej rzeczy. Zawsze wrzucaj pokrojoną słoninę na zimną patelnię, dzięki czemu wytapianie tłuszczu będzie równomierne i uzyskasz najlepszą chrupkość. Pierogi ze skwarkami to klasyka, obok której ciężko przejść obojętnie. Nasze babcie zwykle właśnie tak podawały własnoręcznie zlepione pierogi. Jeśli chcesz, żeby skwarki były idealnie chrupiące i nie przypalały się, wykorzystaj nasz sposób. Generalnie bardzo ważną zasadą jest wrzucanie praktycznie wszystkich produktów, z których chcemy wytopić dużo tłuszczu, na chłodną patelnię. Wtedy proces zachodzi znacznie sprawniej, skwarki nie przypalą się i staną się wyjątkowo chrupiące.
Jeśli po świętach został wam bigos lub kapusta z grochem nie zwlekajcie, tylko utrwalcie te potrawy, póki są świeże. Obie doskonale nadają się do mrożenia, bo po rozmrożeniu i odgrzaniu, smakują jak dopiero co przygotowane. Podpowiemy wam, jak powinno się mrozić bigos i kapustę z grochem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że specjałów nie powinno się przechowywać dłużej niż 6 miesięcy.Bigos gotujemy zwykle w większych ilościach. Tę potrawę lubią niemal wszyscy, nie może jej więc zabraknąć. Jednak w świątecznej obfitości łatwo przeliczyć się z możliwościami naszych żołądków. Nawet najsmaczniejszy bigos może się też zwyczajnie przejeść. Podobnie jest też z wigilijną kapustą z grochem. Na szczęście mamy dla was dobrą wiadomość. Te potrawy lubią przemrożenie, więc doskonale nadają się do zamrożenia. Jeśli więc zostało wam po świętach trochę bigosu czy kapusty z grochem, nie wyrzucajcie ich, tylko zamroźcie. Będą jak znalazł, gdy najdzie was ochota na kapuściane smaki.
Puree to smaczny dodatek do mięs i ryb, jednak jego przygotowanie wymaga zastosowania kilku tików, dzięki którym przygotujesz najsmaczniejsze puree ziemniaczane, jakie jadłeś. Jak zrobić idealne puree?Puree jest wyśmienitym dodatkiem do dań. Ugotowane ziemniaki wymieszane na gładką masę z masłem, mlekiem, śmietaną i przyprawami smakują wybornie. Puree możesz przygotować w tradycyjny sposób lub urozmaicić je cebulką, czosnkiem, szczypiorkiem, a nawet podsmażonym boczkiem.Puree ziemniaczane pasują do każdego rodzaju mięsa i ryb pieczonych. Puree świetnie łączą się z wyraźną wołowiną, wieprzowiną i drobiem. Piersi z kaczki w sosie imbirowym podane na puree ziemniaczanym wyglądają bardzo apetycznie, a smakują jeszcze lepiej. Puree wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze jest samo gotowanie ziemniaków i odpowiednie proporcje mleka i śmietany, aby puree miało idealną konsystencję, było gładkie i delikatne. Sprawdź, jak przygotować najsmaczniejsze puree.
Zupa ryżowa na mięsie to pomysł na obiad dla całej rodziny, również dla najmłodszych. Gotowane mięso, warzywa i ryż to delikatne, lekkostrawne, ale sycące połączenie, które posmakuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Poznaj przepis na pożywną zupę ryżową na mięsie.Szukasz pomysłu na zupę, która posmakuje nawet największemu niejadkowi? Ugotuj wyśmienitą zupę ryżową na ćwiartce z kurczaka. Zupa jest gęstym i pełnowartościowym posiłkiem, zawiera białko, węglowodany i wiele niezbędnych witamin i minerałów. Zupa jest bardzo pożywna, ale i mało kaloryczna i lekkostrawna. Ugotowany ryż jest świetnym dodatkiem do wielu dań, przygotujesz z niego zupy, np. kalafiorową, dania główne, dodasz do deserów i sałatek. Ryż jest pożywnym i zdrowym produktem, który dodatkowo zagęszcza zupy i zwiększa objętość imprezowych sałatek. Do zupy wykorzystaj tradycyjny ryż biały lub długoziarnisty, np. jaśminowy. Jeśli szukasz pomysłu na sałatkę ryżową- tu poznasz przepis na obłędną sałatkę z szynką, idealną na imprezy i spotkania w rodzinnym gronie.
Obecnie pogoda nie rozpieszcza i duże mrozy dotykają każdego z nas - dlatego warto przygotować pyszny i rozgrzewający rosół z cytryną i cynamonem. Mieszanka korzennych przypraw nadaje mu doskonałego aromatu, a cytryna lekkiej świeżości. Taka domowa zupa z orientalną nutą będzie pasować na zimowe obiady i wszyscy będą prosić cię o dokładkę. Rosół w Polsce jest prawdopodobnie najważniejszą zupą, bez której nie tylko wiele innych potraw nie mogłoby zostać ugotowanych - sama w sobie gra ważną rolę w codziennej diecie. Aby zapewnić różnorodność, poniżej prezentujemy delikatnie wschodnią wariację na klasyczny bulion. Dodanie do niego korzennych przypraw, jak cynamon czy suszony imbir sprawia, że wywar nabiera jeszcze większych rozgrzewających właściwości. Cytryna z kolei pełna jest witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy w walce z patogenami, co zimą jest szczególnie dotkliwe.
Dobrze przyrządzony tatar z pysznymi dodatkami o doskonałej jakości jest jedną z najlepszych przekąsek. Jeśli chcesz, aby jego smak zachwycał każdego i był bardzo intensywny, dodaj do niego siekane kapary. Są znacznie lepsze w tatarze od kiszonych ogórków, ponieważ nadają mu lekkiej goryczki, kwaśności, pikantności i słoności. Tatar wołowy staje się smaczny tylko wtedy, kiedy używa się do niego składników najlepszej jakości oraz świeżości. Dlatego warto spędzić trochę więcej czasu i pieniędzy na zakupach, co pomoże w zdobyciu idealnego kawałka polędwicy wołowej, czy jajek z chowu ekologicznego. Kapary mają specyficzny, słodko-kwaśny smak, nie można więc dodać ich do tatara zbyt wiele. Niewielkie ilości podbijają jednak smak wszystkich innych składników, przez co gotowe danie jest bardzo intensywne. Pamiętaj, aby nie wrzucać razem z nimi do tatara kiszonych ogórków, gdyż inaczej całość będzie zbyt kwaśna.
Szukasz pomysłu na niecodzienny obiad dla rodziny lub wytworne danie na większą uroczystość? Przygotuj królika w śmietanie z aromatycznym cząbrem i jałowcem. Mięso z królika jest bardzo delikatne i posmakuje każdemu. Jak zrobić królika w śmietanie?Mięso królicze jest niezwykle delikatnym mięsem, jest miękkie, lekko słodkie i ma wyjątkowy smak i aromat. Królik w śmietanie smakuje doskonale z pieczonymi ziemniakami, kopytkami, burakami lub surówką z kapusty pekińskiej.Do przygotowania wywaru niezbędny będzie bulion drobiowy lub rosół, który został z poprzedniego obiadu, dzięki któremu mięso będzie bardziej esencjonalne. Królika przed duszeniem zostaw w solance na pół godziny, następnie obtocz w mące i podsmaż na maśle, a uzyskasz niepowtarzalny smak. Mięso królicze wymaga również specjalnych przypraw. Niezbędny będzie suszony cząber oraz ziarna jałowca, które są niezwykle aromatyczne i doskonale wzmacniają smak mięsnych potraw. Królika w śmietanie oprósz solidnie świeżą natką pietruszki i skrop odrobiną soku z cytryny. Jeśli szukasz pomysłu na przygotowanie królika- tu poznasz przepis na najlepszy pasztet z królika, delikatny i najsmaczniejszy mięsny pasztet.
Fasolka po bretońsku z dużą ilością gęstego sosu i aromatycznej kiełbasy jest idealnym daniem w czasie zimy. Jej silne właściwości rozgrzewające oraz uczucie sytości po posiłku są nieocenione po przyjściu do domu. Aby fasolka po bretońsku była gęsta, wyciągnij kilka łyżek miękkiej fasoli i rozgnieć ją widelcem. Po dodaniu z powrotem do garnka dadzą świetny efekt i zagęszczą potrawę.Fasolka po bretońsku ma praktycznie same zalety. Jest łatwa i tania w przygotowaniu, szybko rozgrzewa podczas jedzenia, pysznie smakuje i doskonale syci. Najlepiej smakuje wtedy, kiedy sos do fasolki nie jest lejący się. Mamy świetny trik, dzięki któremu za każdym razem będzie idealnie gęsta. Pod koniec gotowania fasolki wyciągnij kilka łyżek z garnka wraz z sosem i rozgnieć je widelcem bądź zmiksuj w blenderze z kilkoma łyżkami bulionu. Fasola rozpadnie się, co pozytywnie wpłynie na ogólną gęstość dania.
Zupa gulaszowa z wieprzowiny, gotowana z włoszczyzną, papryką, pomidorami i ziemniakami, jest świetnym pomysłem na pożywny i smaczny posiłek, idealnym na weekend i spotkania w większym gronie. Poznaj przepis na zupę gulaszową z wieprzowiny.Zupa gulaszowa jest świetną zupą na jesienne i zimowe popołudnia, a także na większe imprezy i uroczystości, jako ciepła płyta. Zupa jest pożywna i aromatyczna i posmakuje każdemu miłośnikowi mięsa. Zupę dopraw paprykami mielonymi, ziołami prowansalskimi i posiekaną natką pietruszki, które dodadzą smaku i lekkości.Zupę gulaszową ugotuj na łopatce wieprzowej, dodaj również kawałek mięsa wołowego, jeśli chcesz, aby danie było bardziej esencjonalne. Do zupy świetnie sprawdzi się kawałek pręgi lub polędwicy. Długo smażone, następnie gotowane i duszone mięso jest niezwykle delikatne, a w połączeniu z warzywami, wywarem i przyprawami tworzy doskonały gulasz.Inspiracją zupy gulaszowej jest kuchnia węgierska. Ugotuj również tradycyjną, węgierską zupę rybną z warzywami i karpiem, idealną w chłodne dni.
Zupa kurkowa to pomysł na aromatyczną i rozgrzewającą zupę w chłodne, zimowe dni. Zupę ugotujesz w niecałą godzinę, a daniem zachwycisz całą rodzinę, również najmłodszych. Poznaj przepis na wyśmienitą zupę kurkową.Kurki to grzyby hodowlane, które kupisz przez cały rok. Jesienią i zimą smakują jednak najlepiej. Są rozgrzewające, aromatyczne i bardzo pożywne. Kurki to źródło witamin z grupy B i beta-karotenu, którego jest nawet więcej niż w marchewce i pomidorach. Kurki to również mało kaloryczne grzyby, dzięki którym ugotujesz lekkie, ale pożywne dania.Zupa kurkowa z ziemniakami i marchewką jest bardzo esencjonalna. Zupę ugotuj na wywarze warzywnym lub rosole z poprzedniego dnia, dzięki czemu jeszcze bardziej podbijesz jej smak. Przed dolaniem bulionu do grzybów i warzyw, koniecznie podsmaż je na maśle, a uzyskasz niepowtarzalny aromat.Z kurek przygotujesz również wiele pysznych dań. Tu poznasz przepis na sos kurkowy, doskonały do kaszy, ryżu, makaronu i mięs.
Zupa dyniowa na słodko to pomysł na pyszną zupę dyniową w niecodziennej odsłonie, z miodem, cukrem wanilinowym i kluseczkami lanymi. Gotowana na mleku ma doskonały smak i z pewnością przypadnie do gustu nawet najmłodszym. Poznaj przepis na zupę dyniową na słodko.Lane kluski znamy chyba wszyscy. Zacierka była częstym dodatkiem do rosołu, zupy mlecznej i pomidorowej gotowanych przez nasze babcie. Lane kluseczki z jajka i mąki dodaj do słodkiej zupy dyniowej, a na nowo odkryjesz ich wyjątkowy smak.Zupa dyniowa na słodko to propozycja dla wszystkich łasuchów. Jest pożywna, gęsta, z wyraźną nutą miodu, imbiru i wanilii. Dynię ugotuj, zblenduj, następie całą zupę gotuj na mleku, które również doda daniu ciekawego aromatu.Szukasz pomysłu na pożywne i słodkie śniadanie lub posiłek w ciągu dnia? Przygotuj ryż w mleku kokosowym i dodaj ulubione dodatki, jak owoce, bakalie, orzechy.
Oryginalne, smaczne, uniwersalne - takie właśnie jest puree z zielonego groszku. Puree wykorzystasz do przygotowania dań mięsnych i ryb, dodasz do makaronu, posmarujesz chleb. Zielone puree jest smaczne, lekkie i wygląda rewelacyjnie. Poznaj przepis na puree z zielonego groszku.Puree z zielonego groszku przygotujesz błyskawicznie z podstawowych produktów. Puree jest lekko słodkie, kremowe i wygląda bardzo apetycznie. Puree jest pomysłem na pyszne i pożywne śniadanie, wystarczy, że posmarujesz nim świeżą kromkę chleba, dodasz pomidora, kiełki, rzodkiewkę. Taka kanapka jest bardzo pożywna i mało kaloryczna.Puree z groszku równie dobrze smakuje jako dodatek do obiadu, np. do wieprzowiny, wołowiny, ryb pieczonych. Jest prostą i pyszną jarzynką, dzięki której każde ugotowane przez Ciebie danie będzie wyglądało estetycznie i apetycznie, jak z najlepszej restauracji. Wyłóż kawałek mięsa na zielonym puree, a efekt zachwyci wszystkich domowników.Z groszku ugotujesz również pyszną zupę krem i przygotujesz pesto, z którego stworzysz obłędne zapiekanki i dania z makaronem.
Karp jeszcze w wielu domach pojawia się na świątecznym stole. Nierzadko przygotowujemy go w zbyt dużej ilości. Nadmiar świątecznego jedzenia zwykle można zamrozić. Okazuje się, że jeśli usuniemy z ryby panierkę, przechowanie jej w chłodzie również będzie możliwe. Po świątecznej wieczerzy często zostaje sporo jedzenia. W kolejnych dniach staramy się dojeść ulubione potrawy. Nie zawsze jednak się to udaje. Podpowiadaliśmy wam już, jak długo można przechowywać tradycyjne dania i wyjaśnialiśmy, dlaczego lepiej nie trzymać ich na balkonie. Teraz radzimy jak poradzić sobie z wigilijnym karpiem.
Naleśniki są ulubionym deserem wielu smakoszy. Część z nas nie robi ich jednak w domu ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia kuchni. Czy da się zrobić naleśniki bez miksera? Okazuje się, że jego użycie wcale nie jest konieczne. Możemy go bowiem zastąpić plastikową butelką po wodzie. Sposobów na naleśniki zdradzaliśmy wam już wiele. Proponowaliśmy wam wytrawną kompozycję z serem i pomidorami oraz ciasto na bazie mąki kasztanowej. Teraz podpowiadamy jak poradzić sobie z przygotowaniem rarytasu, gdy nie mamy miksera. Przyrządzenie ich wcale nie będzie takie trudne.
Sałatka śledziowa to klasyka, którą zawsze można znaleźć na stole podczas świąt Bożego Narodzenia. Wersji tej potrawy jest wyjątkowo dużo i czasem ciężko się na którąś zdecydować. Poniżej zdradzamy przepis na sałatkę śledziową z jabłkiem i ogórkiem, co nadaje całości chrupkości i orzeźwienia. Sałatka śledziowa jest jednym z najprostszych sposobów przygotowania śledzi do świąt. Nie ma bowiem potrzeby żadnego marynowania czy gotowania - konieczne jest jedynie krojenie wszystkich składników. Jeśli chcesz, żeby sałatka miała delikatniejszy smak, a same śledzie wręcz rozpływały się w ustach, zamiast zwykłych płatów kup matiasy. Matias jest młodym śledziem, który zarówno w smaku, jak i teksturze jest wyjątkowo łagodny.
Świąteczne cateringi oferowane są przez wiele lokali. Proponuje je również Magda Gessler. YouTuber "Sprawdzam Jak" postanowił zrecenzować danie gwiazdy Kuchennych Rewolucji. Czy coś go zaskoczyło? Jakie danie uznał za najsmaczniejsze? Niektórzy nie wyobrażają sobie zamawiania świątecznych dań. Może wynikać to z obaw o jakość potraw czy ich smak. Nierzadko powodem takiej decyzji są też koszty. Za wigilijne potrawy Magdy Gessler nie płaci się mało. Czy są warte swojej ceny? Prowadzący kanał "Sprawdzam Jak" podzielił się swoją opinią na ich temat.
Wigilijna kolacja już gotowa? Sprawdźcie jakie dania jada się w innych częściach Polski. Na południu kraju podaje się na przykład chleb z czosnkiem. Innym nietypowym zwyczajem jest też spożywanie opłatka z miodem kultywowane do dziś na Podhalu czy Lubelszczyźnie.W wielu rejonach wspomniane już dwa specjały pojawiały się równocześnie i to one — nie pierwsza gwiazdka — były sygnałem do startu uroczystej kolacji. Chleb pojawiał się na wigilijnych stołach z intencją, by nie zabrakło go również w kolejnym roku.Etnografowie przypuszczają też, że jabłko, które pojawiało się na wieczerzy, było symbolem stworzenia świata. Niektórzy są zdania, że to ono zapoczątkowało zwyczaj dzielenia się i po prostu zostało wyparte przez opłatek. Czym jeszcze zaskakują Polacy z różnych stron?
Barszcz czerwony tradycyjnie gotuje się na zakwasie, lecz nie każdy ma do niego dostęp. Istnieje jednak sposób, aby przygotować go bez niego. Poniżej prezentujemy przepis na wigilijny barszcz bez zakwasu, który w smaku nie różni się zanadto od klasycznej wersji. Jego dużą zaletą jest szybkość gotowania oraz prostota. Barszcz wigilijny zwyczajnie musi zostać podany w czasie świat Bożego Narodzenia. Ten złotki buraczany wywar ma wręcz hipnotyzujący smak, a połączeniu z krokietami, pasztecikami czy zwykłymi uszkami nie ma sobie równych. Oczywiście mając zawczasu zrobiony zakwas, nie trzeba ograniczać się do poniższej receptury. Trzeba mieć mimo wszystko na uwadze, że nie wszyscy mają możliwość ukwaszenia buraków, dlatego zawsze warto mieć plan zapasowy.
Lubicie smak ryby po grecku, lecz unikacie spożywania mięsa? Wegański przepis na ten specjał wykorzystujący kotlety sojowe i glony nori sprawi, że będziecie mogli cieszyć się tradycyjnym daniem bez wyrzutów sumienia. Podajcie roślinną wersję ryby po grecku na wigilijnej kolacji i zobaczcie, jak zareagują wasi bliscy. Obstawiamy, że nie zorientują się, iż w daniu brakuje mięsa. Wegańskie święta mogą wydawać się szalonym pomysłem. Tylko czy aby na pewno? Wiele tradycyjnych przepisów bardzo prosto jest przekształcić we w pełni roślinne dania. Barszcz czy grzybowa nie wymagają żadnych produktów odzwierzęcych, a w jarzynowej wystarczy pominąć jaja i wybrać majonez wegański. Przygotowanie dań rybnych bez mięsa nie jest trudne. Do dyspozycji mamy m.in. selera, tofu albo kotlety sojowe. Te ostatnie wykorzystamy w dzisiejszym przepisie. Spróbujecie, jak smakują, gdy wymoczycie je w bulionie z dodatkiem zazwyczaj używanym do przyrządzenia sushi — glonami nori. Rybny aromat będzie dobrze wyczuwalny.
Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Planujemy więc menu i robimy zakupy. Wśród nich nie może zabraknąć karpia, śledzia, kiszonej kapusty i suszonych grzybów. Właśnie z nich przygotujemy bowiem tradycyjne, wigilijne potrawy. Wielu z was z pewnością zastanawia się jednak czy w Wigilię można jeść mięso. Wyjaśniamy wam tę kwestię, żebyście nie mieli wątpliwości.Wigilia Bożego Narodzenia jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. Gromadzimy się wtedy z najbliższymi przy stole, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a potem zasiadamy do uroczystej kolacji. I tu pojawia się pytanie — czy tego dnia na stole mogą pojawić się potrawy mięsne?
Przyrządzić małą ilość zupy świątecznej jest bardzo trudno. Zdarza się, że wychodzi jej nawet kilka litrów. Co jednak zrobić, jeśli apetyt gościom świątecznym nie dopisze? Okazuje się, że danie w prosty sposób można zamrozić. Będziecie zaskoczeni jak dobrze się przechowa. Mrożenie to dokonały sposób na zabezpieczenie większości potraw wigilijnych. W ten sposób z powodzeniem przechowacie pierogi czy warzywa do przyrządzenia jarzynowej. Być może zastanawia was też jak niska temperatura zadziała na barszcz. Mamy dobrą wiadomość.
W wielu domach karp mimo wszystko zagości na stole wigilijnym. Jeśli uda wam się zrobić zbyt dużo porcji, pamiętajcie, że danie możecie odgrzać następnego dnia. Podpowiadamy jak zrobić to szybko i tak, aby zachowało, jak najwięcej smaku. Karp nie kosztował w tym roku mało. Warto zadbać o to, by — jeśli jakimś cudem udało nam się go znów zrobić zbyt dużo — nie zmarnować ani kęsa. Jeśli przyrządziliśmy go dobrze, odgrzewanie nie powinno zaszkodzić panierce. Sprawdźcie jak skutecznie podgrzać tę potrawę.
Śledzie obok karpia są bardzo ważną częścią wigilijnego menu, dlatego warto znać wiele przepisów na ich przygotowanie. Jednym z nich może być pyszny tatar, który stanowi idealną przekąskę. Podając takie danie do stołu można mieć pewność, że goście będą mieli co jeść przez całą biesiadę. Niżej zdradzamy krok po kroku jak wykonać tatara ze śledzia. Klasycznie tatar robiony jest z surowego mięsa wołowego, typowo polędwicy lub ligawy, które sieka się na drobną kostkę i miesza z dodatkami, jak kapary, cebula, żółtko, musztarda czy marynowanymi grzybkami. Tym razem prezentujemy inną, świąteczną wersję. Tatar ze śledzia jest prostym sposobem na innowacyjne podanie tej, wydawałoby się, zwykłej ryby. Do tatara można wrzucić wiele składników, lecz my polecamy tradycyjny wybór. W taki sposób zawsze wykonuje się przekąskę o identycznym smaku, co z pewnością spodoba się twoim gościom.
Barszcz z buraków na prawdziwym zakwasie jest jedną z najsmaczniejszych potraw wigilijnych. Jego mocny, głęboki smak i aromat doskonale łączą się z delikatnymi uszkami z grzybami. Jak i kiedy przygotować zakwas na barszcz wigilijny?Domowy zakwas z buraków jest zdrowszy i o wiele smaczniejszy od kupnego i gotowego zaczynu. Przede wszystkim nie zawiera octu i sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku i koloru. Domowe buraki kwaszone z czosnkiem, chrzanem i przyprawami smakują świetnie i stanowią doskonałą bazę do wigilijnego barszczu.Zakwas należy przygotować najpóźniej tydzień przed gotowaniem barszczu, aby buraki zdążyły się ukisić i oddać cały smak. Wodę na zakwas dosól według następującej proporcji- łyżka soli na 1 l wody, dzięki czemu buraki będą idealnie słone. Do kwaszenia niezbędna będzie również woda po ogórkach kiszonych lub kapuście, aby rozpocząć proces fermentacji.Barszcz podaj z uszkami lub w nieco inny sposób, z pasztecikami z farszem z suszonych grzybów, które doskonale smakują z klarowną zupą.
Postny pasztet warzywny to pomysł na smaczną i lekką potrawę wigilijną, która urozmaici uroczystą kolację. Pasztet z suszonymi grzybami, kaszą i prażonym słonecznikiem to bezmięsna propozycja na święta. Poznaj przepis na pasztet wigilijny.Pasztet warzywny to doskonała alternatywa dla tradycyjnego pasztetu z mięsa i podrobów, również na Wigilię, kiedy obowiązuje nas ścisły post. Pasztet gotowany na włoszczyźnie z dodatkiem suszonych i wyraźnych w smaku grzybów leśnych jest wilgotny i rozpływa się w ustach.Do pasztetu przygotuj mączkę z mielonej kaszy i prażonych pestek słonecznika, który doda daniu aromatu i sprawi, że pasztet będzie zwarty i się nie rozleci. Nie zapomnij również o suszonych ziołach, jak rozmaryn, tymianek i suszona kolendra, dzięki którym zyskasz naprawdę rewelacyjny smak. Do pasztetu przygotuj domowy chrzan i żurawinę, które podkreślą smak dania. Szukasz pomysłu na postną potrawę z żurawiną? Przygotuj oryginalne uszka do barszczu czerwonego z kapustą i żurawiną, które staną się wigilijnym hitem.
Wigilijne dania ze śledziami są cenione przez wielu smakoszy. Namaczanie ryby to proces czasochłonny, lecz znacząco podnoszący walory smakowe tych potraw. Podpowiadamy jak przeprowadzić ten proces tak, aby rezultaty zachwyciły nawet najbardziej wybrednych gości.Przygotowanie potrawy ze śledzi wymaga zazwyczaj nieco pracy jeszcze przed rozpoczęciem mieszania składników. Chcąc zrobić śledzie w jogurcie czy z sosem porowym, musimy się liczyć z tym, że niestety spędzimy w kuchni parę chwil, płucząc rybę z soli.