Poznajcie przepis na przepyszny syrop z mięty do słoików na zimę. Jest on prawdziwym hitem wśród przetworów, bo robi się go prosto i szybko, a jest smaczny i aromatyczny. Taki syrop można dodać do napojów zimnych i gorących, a także do deserów. Szybkie orzeźwienie gwarantowane.Syrop z mięty można kupić gotowy. Zwykle jest bardziej zielony, niż to przewidziała natura. Ale i w smaku jest wyraźniejszy i taki jakby mniej naturalny. Czemu więc samemu nie zrobić domowego, miętowego syropu? O tej porze roku w wielu ogródkach mięta rośnie jak szalona. Można ją więc przerobić na coś smacznego, co z pewnością zimą będzie cieszyło nasze podniebienia.
Dziś powiemy wam, jak mrozić cukinię, bo warto przetworzyć ją w ten sposób. Teraz jej ceny są dość niskie, można więc zrobić mały zapasik tego warzywa na zimę. A do mrożenia cukinia nadaje się doskonale i można ją mrozić w wielu formach. Nie każdy też wie o jednej nietypowej metodzie, a mianowicie o możliwości zamrożenia zblendowanej cukinii. Zajmuje wtedy mało miejsca w zamrażarce, a jest jak znalazł na zupę czy do sosu. Cukinia jest warzywem pospolitym, ale też niezwykłym. W sezonie można ją kupić po naprawdę niskich cenach w każdym warzywniaku, spożywczym, czy na straganie. A niezwykłe jest w niej to, że dzięki mało wyrazistemu smakowi, doskonale komponuje się z wieloma składnikami. Można ją dodawać do wielu potraw — zup, zapiekanek, potrawek, dań duszonych.Cukinia też bardzo dobrze nadaje się do utrwalania. Można z niej robić różne przetwory w słoikach, ale świetnie nadaje się do mrożenia. Wcześniej trzeba tylko ją umyć i odpowiednio rozdrobnić, tak, by potem od razu można ją było dodać do potrawy.
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak mrozić grzyby, nasz poradnik z pewnością wam się przyda. Korzystanie z takiego produktu wymaga pewnej ostrożności — raz rozmrożone skarby lasu trzeba zjeść. Dlatego też warto je porcjować przed umieszczeniem w chłodziarce. Zobaczcie, co jeszcze warto zrobić. Mrożenie jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie jedzenia przed zepsuciem. W chłodzie przechowywać można wiele produktów, nie tylko grzyby. Dziś jednak to na nich się skupimy, bo w niektóre z nich warto zaopatrzyć się właśnie teraz, a zachowanie ich do zimy może być naprawdę kuszące.
Zastanawialiście się pewnie nie raz, dlaczego sałata ma gorzki smak i czy można ją bezpiecznie jeść. Postanowiliśmy więc rozwiać wasze wątpliwości i wyjaśnić przyczyny goryczki w sałacie. Sprawdźcie też, w jaki sposób można się pozbyć nieprzyjemnego smaku z tego warzywa. Sałata jest smacznym, niskokalorycznym warzywem. Niska kaloryczność sałaty wynika z tego, że zawiera ona dużo wody. Sałata zwykle ląduje na naszych kanapkach lub w sałatkach. Występuje w wielu odmianach, które różnią się smakiem, delikatnością, a nawet kolorem. Młode, szybko rosnące warzywo ma kruche liście o delikatnym smaku. Oczywiście kruchość i smak są też uwarunkowane odmianą, bo niektóre sałaty mają raczej elastyczne liście, a smak dość ostry, jak np. rukola. W niektórych warunkach zmienia się jednak smak sałaty i jej delikatność.
Lato sprzyja wypadom za miasto. Sprawdźcie, co warto zabrać ze sobą na piknik z najbliższymi. O jednym produkcie, z pewnością nie należy zapomnieć. Są nim kanapki — proste do zrobienia, a jednocześnie zdrowe i sycące. Oczywiście trzeba je tylko odpowiednio skomponować, wziąwszy też pod uwagę panującą na zewnątrz temperaturę.Nawet jeśli nie masz w najbliższym czasie urlopu, możesz wybrać się na piknik za miasto albo w niedalekiej okolicy. Wystarczy tylko trochę zieleni położonej z dala od zgiełku i miejskiego ruchu. Do tego kosz z jedzeniem, napoje i kocyk. Nawet kilka godzin takiego relaksu potrafi doskonale poprawić nastrój. Na piknik może pozwolić sobie każdy. Nawet ten, co nie ma nadmiaru pieniędzy i urlopu. Wystarczy wolny dzień czy popołudnie. Na piknik najwygodniej wybrać się samochodem, bo wtedy bez problemu można spakować co potrzebne. Jednak dobrym środkiem transportu będzie też rower, a nawet autobus. Bo w sumie to, co przyda się na pikniku to z pewnością koc, jedzenie i dobry nastrój.
Puszysty omlet z dwóch składników to pomysł na błyskawiczne śniadanie, które będzie gotowe w zaledwie 10 minut. Omlet przygotujesz bez grama mąki i proszku do pieczenia, będzie prosto, szybko i pysznie. Jak zrobić puszysty omlet?Niektórzy robią omlet z mąką, inni dodają sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, mleko i inne składniki. Omlet będzie pięknie wyrośnięty nawet wtedy, kiedy przygotujesz go wyłącznie z jajek i odrobiny soli. Jak zrobić puszysty omlet?Sekretem puszystego omleta jest ubicie żółtek i białek osobno. Piana białkowa sprawi, że omlet będzie lekki jak chmurka i bardzo puszysty. Jak zrobić puszysty omlet? Bardzo ważna jest również patelnia, dzięki której omlet nabierze odpowiedniej formy. Musi być teflonowa i mieć maksymalnie 20 cm średnicy.Tak przygotowany omlet podaj z pomidorami, ogórkami, sałatką. Jeśli masz ochotę na omlet na słodko, do żółtek dodaj odrobinę cukru lub cukru z wanilią i podaj np. z owocami sezonowymi lub grillowanym bananem.
Dania przygotowane na parze są lekkie i pozbawione tłuszczu. Dzięki gotowaniu na parze skutecznie obniżymy poziom cholesterolu, pozbędziemy się nadmiernych kilogramów i będziemy zdrowi. Jak najlepiej gotować na parze? Poznaj sprawdzony sposób.Na parze ugotujemy niemal wszystko: od kawałka indyka, kurczaka, ryby, po warzywa, gołąbki, pierożki. Dania przygotowywane na parze mają rewelacyjny smak, ale są niezwykle zdrowe i miało kaloryczne, ponieważ zupełnie pozbawione tłuszczu.Do ugotowania potraw na parze potrzebujesz garnka i stalowego wkładu. Dobrym rozwiązaniem są również garnki i urządzenia elektryczne z kilkoma wkładami, umożliwiającymi gotowanie kilku składników dania jednocześnie. W krajach azjatyckich bardzo popularne są natomiast koszyki bambusowe, które sprawdzają się świetnie w przygotowaniu między innymi warzyw, sajgonek, a także chińskich i tajskich pierożków- tu poznasz przepis na chińskie pierogi Dim sum, rozpływają się w ustach.
Jajecznica bez oleju, masła, czy mleka to pomysł na niezwykłe, pełnowartościowe, lekkie i sycące śniadanie. Do rozmąconych jajek dodaj przygotowany wcześniej, domowy jogurt naturalny, nie ma lepszego sposobu na kremową jajecznicę.Jajecznica jest zawsze dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia. Jeśli jednak mamy ochotę na totalnie kremową, delikatną jajecznicę, która jest bardzo pożywna, ale niezwykle lekka i mało kaloryczna, przygotujmy jajecznicę bez oleju z dodatkiem domowego jogurtu naturalnego.Jogurt naturalny przygotowany w domu jest kremowy i pyszny. Wykorzystamy go nie tylko do jajecznicy na oleju, ale i do owsianki, deserów, owoców, ciast. Domowy jogurt będzie gotowy już po 8 godzinach, a zrobimy go błyskawicznie.Jajecznicę bez oleju smażmy na rozgrzanej, teflonowej patelni, ale na najmniejszym gazie. Dzięki temu się nie przypali i będzie miała doskonałą, kremową konsystencję. Jajecznicę doprawmy solą, pieprzem i szczypiorkiem i podajmy z kromką razowego chleba.
Czy pieczarki trzeba obierać? Na tak postawione pytanie tylko garstka osób zna prawidłową odpowiedź. Większość smakoszy jest natomiast w błędzie i zdejmuje z grzybów skórkę. Czynność ta zajmuje dużo czasu, a jest zbędna. Poznajcie lepsze sposoby na oczyszczenie pieczarek. Choć pieczarki nie są tak aromatyczne, jak grzyby leśne, to jednak ze względu na dostępność, królują na naszych stołach. Dodajemy je do zup, sosów, zapiekanek, a także sałatek. Niektórzy jednak rezygnują z przyrządzania pieczarek, ze względu na to, że ich obieranie jest bardzo mozolną czynnością. Co fakt, to fakt. Jednak, czy naprawdę pieczarki trzeba obierać?
Lubisz awokado? A wiesz, jak szybko wyjąć z niego pestkę? Poznaj patent Ani Starmach, który jest prawdziwym hitem. Wystarczy chwila, a pozbawisz awokado pestki. Zostanie czysty miąższ, który możesz użyć, tak jak chcesz, na przykład do sałatki, sosu czy sushi. Awokado jest coraz popularniejsze w różnych kuchniach, do czego z pewnością przyczynia się jego smak i wysoka wartość odżywcza. Dojrzałe awokado jest kremowe i aksamitne, o lekko orzechowym smaku. Zawiera dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo cenne dla naszego zdrowia. Awokado można kroić na kanapki, tak, jak pomidor, czy ogórek. Doskonale spisuje się też w sałatkach, pastach i sosach. Nim jednak dobierzemy się do jego smacznego miąższu, musimy usunąć z niego pestkę. A to wcale nie jest takie proste, bo pestka wyślizguje się z dłoni. Poznajcie jednak patent Ani Starmach, na skuteczne i eleganckie wyjęcie pestki z awokado.
Sprawdźcie, jak zrobić prosty i szybki krem z masła orzechowego i kakao. Doskonale pasuje między innymi do kanapek, naleśników i ciast. Można go też zjeść łyżeczką zamiast deseru. Jego przygotowanie jest banalne, a jest o wiele zdrowszy od gotowych, podobnych do niego produktów. Krem czekoladowy lub czekoladowo-orzechowy lubią najmłodsi, ale i nie jeden dorosły nie pogardzi posmarowanym nim naleśnikiem czy gofrem. Choć wiadomo, że jest kaloryczny, to jednak trudno mu odmówić smaku. Dziś pokażemy wam, jak w prosty sposób można zrobić zdrowszą wersję takiego kremu. Jego podstawą będzie masło orzechowe.Nasz prosty krem z masła orzechowego da się wykorzystać na wiele sposobów. Można nim smarować nie tylko naleśniki, ale też kromki bułki czy tosty. Świetnie smakuje przełożone nim ciasto czy tort, a posmarowany nim wierzch wypieku zyskuje momentalnie na atrakcyjnym wyglądzie. Takim kremem warto też nadziać babeczki, a także użyć go do przygotowania deseru z pomysłem.
Wiesz, po czym poznać, że banan jest zepsuty? Sprawdź, czy nakrapiana lub czarna skórka od razu go eliminuje. Jedno jest pewne, gdy zobaczysz w miąższu banana takie ślady, jak na zdjęciu, od razu go wyrzuć. Zjedzenie takiego owocu może być niebezpieczne dla zdrowia.Banany to jedne z najpożywniejszych owoców. Dostarczają sporo cukru, ale też potasu. Poza tym są bogate w magnez, wapń i fosfor oraz w liczne witaminy. Jeden dojrzały banan dostarcza nam ok. 100 kcal. Można nim więc zaspokoić głód. Najsmaczniejsze banany wyglądają tak, jak z obrazka. Mają idealnie żółtą skórkę, bez żadnych skaz. Kolor skórki wskazuje na stopień dojrzałości owocu. Im więc jest ona bardziej żółta, tym miąższ banana będzie bardziej dojrzały i słodszy. Jeść można też banany z zielonkawą skórką. W mniejszym stopniu podnoszą one indeks glikemiczny. Są więc mniej tuczące, jednak trudniej strawne.
Czy potrawy z grilla mogą być mniej kaloryczne? Oczywiście! W prosty sposób możemy obniżyć kaloryczność kiełbasy z grilla, wystarczy odpowiednio ją naciąć. Jeśli przygotowujemy również inne dania, pamiętajmy o tackach aluminiowych, są niezbędne. Grillowanie to nasz sport narodowy. Trudno nam sobie wyobrazić ciepły, letni wieczór podczas weekendu bez grillowanej kiełbasy, karkówki i innych pyszności. Niestety dania z grilla do najlżejszych nie należą, jednak możemy w prosty sposób sprawić, że kiełbasa będzie miała mniej kalorii.Na grillu możemy przygotować niemal wszystko- od grzybów, po warzywa, ryby i różne rodzaje mięs. Każde danie przygotowywane nad ogniem ma genialny smak i aromat. Do dań z grilla podajmy również lekką sałatkę z sezonowych warzyw, a na talerzu będzie pysznie, zdrowo i kolorowo.Kiełbasa z grilla ma około 230- 250 kcal. Jest więc kaloryczną potrawą zwłaszcza, że na jednej kiełbasce chyba nikt jeszcze nie przestał jeść. Nacinanie kiełbasek sprawi, że będą miały około 50 kcal mniej. Dobrym sposobem na mniej kalorycznego grilla są również szaszłyki warzywne, grillowana cukinia, bakłażan i papryka.
Pomysł na postny, piątkowy obiad? Przygotuj kotlety z kaszy gryczanej i twarogu. Danie jest proste, szybkie i posmakuje nawet największemu miłośnikowi mięsnych dań. Kotleciki podaj z bukietem surówek z warzyw sezonowych, a stworzysz wspaniały i pożywny obiad.Przepisów na postny obiad w piątek jest bardzo wiele. Mało kto wie jednak, że bezmięsne kotlety możemy przygotować nie tylko z warzyw- kotlety z kaszy gryczanej i białego sera zachwycą każdego swoim rewelacyjnym smakiem.Kotlety z kaszy gryczanej to wyśmienita alternatywa dla tradycyjnych, mięsnych kotletów. Są o wiele lżejsze, a przy tym bardzo smaczne i sycące. Kotlety doprawione natką pietruszki i szczypiorkiem będą pysznym daniem na piątkowy obiad postny.Do kotletów z kaszy gryczanej dodaj chudy twaróg. Kotleciki smaż na mocno rozgrzanym oleju, aby nie opiły się tłuszczu. Jeśli będziesz dolewać olej podczas smażenia, zrób to, kiedy na patelni nie będzie kotletów, następnie poczekaj, aż olej się rozgrzeje i wróć do smażenia.Kotlety z kaszy gryczanej przygotuj z kaszy, jaką lubisz najbardziej. Zarówno z klasycznej kaszy, jak i kaszy białej postny obiad będzie smakować perfekcyjnie. Do kotletów możesz również ugotować młode ziemniaki z koperkiem, będzie prosto, tanio i pysznie.
Sprawdźcie, jakimi produktami Ania Starmach zastępuje jajka w potrawach. Ciężko uwierzyć, co zamiast nich dodaje na przykład do bezy albo do ciasta. Co ciekawe, alternatyw jest kilka, bo warto dobrać zamiennik do konkretnej potrawy. Możecie być jednak pewni, że raczej nikt nie zorientuje się, że w danym klasyku nie ma ani grama jajka. Jajka są zdrowe i pożywne, kryją bowiem w sobie mnóstwo składników odżywczych. W potrawach działają jak spoiwo, a ciastom i deserom dodają puszystości. Są jednak sytuacje, w których nie powinniśmy ich jeść. To względy zdrowotne, a więc nietolerancje i uczulenia. Czasami nie możemy ich użyć, bo po prostu nam ich zabrakło. I tu z pomocą przychodzi Ania Starmach, która ma kilka pomysłów na to, czym zastąpić jajka. Nie jest to jeden zamiennik, ale kilka dostosowanych do danej potrawy i funkcji, jakie pełni w niej jajko. Poznajcie te sprawdzone substytuty jajek, a już nigdy ich brak nie będzie dla was problemem.
Poznajcie prosty sposób na czereśnie w syropie cukrowym. Zapasteryzujcie je w słoikach, a w ten sposób zachowacie letni klimat przez cały rok. Pełne smaku czereśnie będziecie mieli na wyciągnięcie ręki. Będą doskonałe na osłodę, a także jako dodatek do ciast, deserów czy zimowej herbatki. Po 24 godzinach od pasteryzacji ich smak będzie zachwycający. Choć w sklepach przez cały rok można kupić różne owoce i warzywa, a także zrobione z nich przetwory, to jednak nie ma jak domowe specjały. Dlatego namawiamy was do przygotowania choćby kilku słoiczków tych przetworów, które z chęcią zjedlibyście zimą. Jesteśmy przekonani, że będą do nich należały proste czereśnie w syropie. Czereśniom w syropie trudno odmówić smaku, a i kupić podobne będzie nie lada sztuką. Są twardawe, słodkie, aromatyczne i apetyczne. Można je wyjadać łyżeczką ze słoika, dodać je do pieczonego ciasta lub ozdobić nimi tort.
Poznajcie przepis Marty na szybką fasolkę po bretońsku w formie gęstej zupy. Przygotowane według niego treściwe danie starczy na dwa dni dla całej rodziny. Będzie smaczne, pożywne i całkiem tanie. Zrobicie je z fasoli i innych warzyw, a aromatu całości doda kiełbasa i przyprawy. Fasolka po bretońsku jest bardzo smacznym i pożywnym daniem. Jego podstawowym składnikiem jest fasola, która stanowi doskonałe źródło białka i innych cennych składników odżywczych. To powoduje, że potrawa ta może z powodzeniem zastąpić danie mięsne. Smaku fasolce po bretońsku dodają inne warzywa, w tym pomidory, a także kiełbasa i aromatyczne przyprawy. Danie to jest zwykle dość zawiesiste, jednak Marta proponuje zrobić je w nieco rzadszej formie. Dzięki temu bardziej przypomina zupę niż drugie danie.
Wiecie, że obiad bez grama tłuszczu może być chrupiący, soczysty i pyszny? Sprawdźcie, jak zrobić lekkie sznycle z kurczaka dla osób będących na diecie. Dzięki temu przepisowi będziecie mogli jeść nadal smacznie, choć już nie tak tłusto, jak do tej pory. Liczycie kalorie lub musicie stosować lekkostrawną dietę? Z całą pewnością smażenie nie jest dla was. Ta metoda opiera się na tłuszczu, który jest niestety kaloryczny i czyni potrawy trudno strawnymi. Zamiast więc smażyć, możecie np. piec. W ten sposób przygotowaliśmy właśnie lekkie sznycle z kurczaka. Wiele osób, które są skazane na dietę, narzeka na to, że jedzenie z dnia na dzień straciło dla nich smak. Wszystko jest gotowane, duszone lub pieczone, bez tłuszczu i chrupkości. I właśnie dla tych osób, które chcą się zdrowiej odżywiać, ale jednak jeść smaczne potrawy, wymyśliliśmy przepis na lekką wersję drobiowych sznycli. Mają nawet panierkę, która chrupkość zawdzięcza dodatkowi żółtego sera. Zawiera ona wprawdzie tłuszcz, ale dodajemy go niedużo.
Rozpoznajesz to drzewo? Jak najbardziej jest nim mirabelka. Ma żółte lub fioletowe śliwki o intensywnym smaku, ale z tego drzewka można wykorzystać nie tylko owoce. Poznajcie intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Przygotujemy z nich niezwykłą, domową herbatkę. Mirabelka to śliwka bardzo niezwykła. Wyróżnia się drobnymi, niezwykle aromatycznymi owocami. Rośnie w starych ogrodach, ale też na poboczach, bezdrożach, w parkach. Mimo że często nikt o nią nie dba, co roku rodzi mnóstwo smacznych owoców, w których nigdy nie ujrzysz robaka. W sumie nie znajduje tak wielu amatorów, jak węgierka czy renkloda. Mało osób docenia jej smak i aromat. Jednak doskonale smakuje jedzona na przekąskę, a także w postaci dżemów, kompotów, sosów i nalewek. Dziś jednak zajmiemy się tą częścią mirabelkowego drzewa, na którą pewnie zupełnie nie zwróciliście uwagi. Sięgniemy po liście mirabelki, z których przygotujemy herbatkę.
Obieranie warzyw i owoców jest popularną praktyką. Ale czy zawsze jest konieczne? Nie wszystkie produkty świeże trzeba obierać. Są takie, których zjedzenie ze skórką będzie o wiele korzystniejsze. Wyjaśniamy, kiedy z jej usuwania warto zrezygnować. Obieranie warzyw i owoców dla niektórych jest oczywiste. Uważają je bowiem za technikę zadbania o czystość produktu. Tymczasem podczas samego procesu z łatwością można przenieść zanieczyszczenia ze skórki na warzywo czy owoc przy pomocy dłoni. Skoro sposób bywa zawodny, to czy jest w ogóle konieczny?
Już niedługo rozpoczniemy sezon na morwę czarną. Owoce morwy czarnej są słodko- kwaśne i bardzo soczyste, doskonale nadają się więc do przygotowania deserów i przetworów na zimę. Poznaj przepis na sok i konfiturę z morwy czarnej, będą absolutnym hitem.Owoce morwy czarnej są bardzo smaczne i zdrowe, dlatego też idealnie sprawdzą się do konfitury i soku na zimę. Konfiturę wykorzystamy do posmarowania naleśników, racuchów, czy grzanek. Sok natomiast będzie świetnie gasił pragnienie, a dodany do gorącej herbaty rozgrzeje nas w chłodne, zimowe dni.Morwa czarna jest bogatym źródłem witaminy C, A, a także witamin z grupy B. W owocach znajduje się również magnez, potas i żelazo. Picie zimą soku z morwy wzmacnia naszą odporność, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.Wysoka zawartość magnezu i potasu reguluje dodatkowo ciśnienie krwi i pracę serca. Żelazo natomiast wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, jest niezbędne do produkcji i transportu krwi.
Lato jest sezonem najsmaczniejszych warzyw i owoców. Pojawia się również arbuz, który jest niezwykle smaczny, zdrowy i orzeźwiający. Czy arbuz jest owocem czy warzywem? Dlaczego powinniśmy jeść arbuza i co możemy z niego przygotować?Zwykle nie mamy problemu, aby określić grupę sezonowych produktów, jednak arbuz budzi wiele kontrowersji i pytań. Z jednej strony owoc, z drugiej jednak wygląda jak dynia. Wyróżniamy wiele odmian arbuza, a każdy z nich jest zdrowy i bardzo uniwersalny, dlatego też podamy go na wiele sposobów.Arbuz jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy i bardzo orzeźwiający. W upalne dni arbuz doskonale gasi pragnienie, a że jest mało kaloryczny, to możemy jeść go bez żadnych ograniczeń- w 100 g arbuza jest 30,4 kcal.Arbuz jest źródłem witamin z grupy B, witamin E i E, a także magnezu, potasu i żelaza. Arbuz bogaty jest w silne antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia i wykazują działanie antynowotworowe.
Zapraszamy was na orzeźwiający, letni kompot jak u babci. Będzie on doskonałą ochłodą nawet w najgorętsze dni. Dodajcie do napoju jeden niecodzienny składnik, a nabierze on wyjątkowego smaku i delikatności. Chodzi o cukinię, która co prawda jest warzywem, ale bardzo dobrze komponuje się z owocami. Zresztą przekonajcie się o tym sami. Kompot to pyszny napój, który znamy głównie z dzieciństwa. Latem zawsze częstowała nim babcia i chyba do dziś pamiętacie jego niezwykły aromat i smak. Dzisiaj w dobie doskonale zaopatrzonych sklepów częściej sięgamy po gotowe napoje niż po te domowej roboty. A szkoda, bo tak smacznego i naturalnego napoju, jak kompot nie kupicie nigdzie. Może więc warto wrócić nieco do starych, dawnych czasów i ugotować dziś letni kompot? Nie jest to ani pracochłonne, ani czasochłonne. Wystarczy wrzucić do wody owoce, najlepiej ich mieszankę, trochę pogotować i dosłodzić do smaku. Dziś proponujemy do garnka z gotującym się kompotem dorzucić też cukinię. Zadziwiające prawda? A jednak wasz kompot dzięki temu dodatkowi stanie się naprawdę niezwykły.
Czy wiesz, że z łupinki po orzechach laskowych pozytywnie wpływają na nasze zdrowie? Przygotujesz z nich pyszny miód, płukankę do włosów, a nawet domową miksturę na wybielenie zębów i pozbycie się osadu. Co można zrobić z łupinkami orzechów laskowych?Orzechy laskowe są genialnym dodatkiem do ciast, deserów, czekolad i masła orzechowego. Są pyszne i zdrowe- to przede wszystkim źródło potasu i witaminy E, które obniżają poziom cholesterolu, regulują ciśnienie krwi i pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu.Łupinki po orzechach również wykazują świetne właściwości, zarówno zdrowotne, jak i przyczyniają się do poprawy kondycji naszych włosów i zębów. Poznaj pomysły na wykorzystanie łupinek i poznaj przepisy na wspaniałe mikstury.
Lody są idealnym deserem na upały, ale nie tylko. Smakowite owocowe kompozycje sprawdzą się przy każdej okazji. Anna Lewandowska do zrobienia domowego rarytasu wykorzystuje same zdrowe składniki. Efekty zachwycają. Spróbujecie?Lody Anny Lewandowskiej łączą kilka nietypowych składników, które razem smakują cudownie. Przygotowanie smakołyku zajmuje zaledwie 10 minut, a po kolejnej godzinie będziemy mogli cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.Propozycja celebrytki jest idealna dla wegan i osób, które nie mogą spożywać cukru lub nabiału. Lody są przygotowane ze składników roślinnych, m.in. z jagód goji, które zawierają duże ilości witaminy C i przeciwutleniaczy. Jeśli jeszcze ich nie próbowaliście — jest okazja.
Fasolka szparagowa jest smakowitym warzywem strączkowym, które obfituje w wiele cennych składników odżywczych. Na smak i zawartość prozdrowotnych substancji wpływa sposób jej przechowywania. Warto umyć ją i włożyć do lodówki w pojemniku przykrytym papierowym ręcznikiem. Zachowa świeżość na dłużej. Fasolka szparagowa kojarzy nam się z podawanym do obiadu dodatkiem obiadowym polanym podsmażoną bułką tartą. To jednak niejedyna i wcale nie najzdrowsza wersja tego letniego rarytasu. Dziś skupimy się na tym, jak zachować jego dobroczynne właściwości i podpowiemy, co zrobić, by smakowało jeszcze lepiej.
Wyrzucacie liście rzodkiewki? To duży błąd. Zielona część rośliny ma bowiem wiele ciekawych zastosowań. Wśród nich znajdą się proste pesto, idealne do makaronu, smakowita zupa czy dodatek do sałatek. Zerknijcie, a już nigdy nie pozbędziecie się tego cennego produktu.Liście rzodkiewki są pikantne i wyraziste. Warto je zatem zachować i wzbogacać o nie posiłki. Można je jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Kilka prostych dodatków jest w stanie przemienić w niezwykle smakowity rarytas.
Szpinak jest bardzo zdrową rośliną warzywną, którą na stałe powinniśmy włączyć do naszej diety. Wystarczą odpowiednie dodatki i przyprawy, a ze szpinaku przygotujemy wyśmienity, kremowy sos, który urozmaici wiele potraw i dostarczy nam wielu cennych witamin.Wiele osób nie przepada za szpinakiem. Sam szpinak generalnie praktycznie nie ma żadnego smaku, jednak kiedy przygotujemy go w odpowiedni sposób nabierze charakteru i będzie przepyszny. Szpinak zawsze doprawiajmy solą, pieprzem, gałką muszkatołową i sokiem z cytryny.Nie może oczywiście zabraknąć sporej ilości świeżego czosnku, który podsmażony na oliwie sprawi, że całe danie będzie bardzo wyraźne w smaku. Idealnie kremowy szpinak uzyskamy, kiedy dodamy również lekki serek mascarpone.Cały sos, zaraz przed podaniem, dodatkowo oprószmy startym parmezanem. Tak przygotowany szpinak smakuje wyśmienicie z wieloma dodatkami. Cały sos możemy dodatkowo wzbogacić o kilka suszonych pomidorów lub pomidorki koktajlowe.