Uważasz, że przyrządzenie naleśników z zaledwie 2 składników jest niemożliwe? A jednak. Naleśniki bez jajek i mleka są na wyciągnięcie ręki. Wystarczą płatki owsiane i odrobina wody, aby usmażyć placki idealne na każdą okazję.Naleśniki z płatków owsianych sprawdzą się o każdej porze dnia. Możesz wykorzystać je do przygotowania zarówno słodkich jak i wytrawnych dań, z powodzeniem zastąpią również tradycyjne pieczywo. Polecamy ten przepis wszystkim, również osobom na diecie wegańskiej i bezglutenowej.
Jesienią możemy jeść wspaniałe śliwki, gruszki, jabłka, grzyby i dynie. W tym okresie rozpoczyna się również sezon na jarmuż. Krewny kapusty ceniony jest nie tylko za walory smakowe, ale również za nieocenione właściwości zdrowotne.Wiele osób zastanawia się, co można przygotować z jarmużu. Jarmuż, podobnie jak liście szpinaku, wykorzystamy praktycznie do każdego dania. Możemy zrobić z nim omlet, czy jajecznicę, dodać do ulubionej zupy, sosu do makaronu, a nawet przygotować z niego pesto.Jarmuż w każdej odsłonie smakuje rewelacyjnie, ponieważ dobrze łączy się z wieloma dodatkami. Jarmuż sprawi również, że każda potrawa będzie o wiele zdrowsza. Sprawdź, dlaczego warto włączyć jarmuż do diety.Jak przygotować jarmuż? Jarmuż powinniśmy gotować w gorącej, osolonej wodzie przez 3-6 minut. Jeśli chcemy przyrządzić warzywo do sosu lub wytrawnego dania, warto gotować go 1-2 minuty, a później podsmażyć na niewielkiej ilości oliwy z czosnkiem. Dzięki temu zyska wyraźny smak.
Zastanawiacie się co zrobić z orzechów włoskich, których zbiory były owocne? W zaledwie kwadrans możecie przygotować z nich pyszne smarowidło do chleba czy dodatek do owsianki. Wystarczy dodać olej lub oliwę i dokładnie rozdrobnić. Pyszne i kremowe masło skusi każdego. Proste masło z orzechów włoskich jest rarytasem, który kosztuje niemało. Domowa wersja jest równie smaczna, a do jej zrobienie potrzebne są zaledwie dwa składniki — orzechy i tłuszcz roślinny. Koniecznie go przygotujecie -rodzina będzie zachwycona. Zwłaszcza że smakołyk pasuje nie tylko do chleba.
Lekki jogurtowy sernik bez cukru na jogurcie naturalnym jest doskonałym deserem dla każdego łasucha. Ciasto będzie idealnym dodatkiem do kawy i herbaty zimowej, a jego przygotowanie zajmuje kilka minut. Fit sernik z trzech składników pokocha cała rodzina.Jogurtowy sernik bez cukru potrzebujesz wyłącznie trzech składników: jogurtu naturalnego, jajek i skrobi kukurydzianej. Ciasto po upieczeniu jest puszyste, kremowe i delikatne. Nie zawiera ani klasycznej mąki pszennej, ani masła, możesz więc jeść je bez najmniejszych wyrzutów sumienia.Masę na jogurtowy sernik bez cukru przygotujesz w zaledwie 5 minut. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i przelać do formy. Sernik piecz około 40- 50 minut, a po ostudzeniu wstaw do lodówki na półtorej godziny, żeby masa jogurtowa dobrze stężała, a sernik łatwo się kroił.Przepis na jogurtowy sernik bez cukru jest przepisem podstawowym. Sernik możesz dodatkowo udekorować owocami, migdałami, wiórkami kokosowymi. Możesz podać go również z domowym dżemem lub konfiturą. Jesienią polecam powidła śliwkowe i konfiturę z dyni i pomarańczy.
Buraczki tarte na zimę należą do ulubionych warzywnych przetworów. Zwykle przygotowuje się je z dodatkiem octu, który jednak nie do końca jest zdrowy. Dlatego dziś proponujemy przepis na buraczki tarte do słoików bez dodatku octu. Tradycyjny zakwaszacz zastąpimy kwaśnymi jabłkami. Pełne smaku buraczki są idealnym dodatkiem do dań. Warto zaopatrzyć się w świeże, niezbyt duże i stosunkowo młode warzywa i przygotować je zawczasu. Z dodatkiem kwaśnych jabłek takich jak szara reneta czy antonówka będą wyśmienite.
Dynię nazywa się jesiennym warzywem czy też warzywem sezonowym. Czy to określenie jest jednak właściwe? Choć zwyczajowo dynię zaliczamy do warzyw, to pod względem botanicznym jest ona owocem. Podobną rozbieżność stosujemy na co dzień również w stosunku do innych popularnych produktów.Dynia podobnie jak ogórki, pomidory czy bakłażany, nie jest warzywem a owocem. Owoc od warzywa rozróżniamy przez to, że rozwija się on z kwiatów rośliny. Kolejnym dobrym sposobem na odróżnienie tych dwóch grup jest zawartość pestek. Pestki znajdujemy jedynie w owocach, w warzywach ich zaś nie uświadczymy.
Jesienią wiele osób zbiera grzyby. Jednak czy wszystkie znalezione okazy będą zdatne do spożycia? Podpowiadamy co zrobić, jeśli zorientujemy się, że nasze zbiory są robaczywe. Tak naprawdę jest tylko jedna właściwa procedura. Koniecznie musisz ją poznać. Jeśli lubicie grzyby i macie wprawę w ich zbieraniu, wiecie, że robaczywe okazy lepiej jest pozostawić w lesie. Niestety dokładne obejrzenie grzyba nie zawsze pozwala na właściwą ocenę jego stanu. Zdarza się, że dopiero po czasie odkrywamy znajdujące się w jego wnętrzu robaki. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy.
Kawa z cytryną jest nietypowym napojem. Połączenie popularnego pobudzającego naparu z kwaśnym owocem jest nie tylko smaczne, ale też stanowi cenne źródło witamin i minerałów. Podpowiadamy, jak ją przyrządzić i wyjaśniamy, dlaczego warto po nią sięgać.Korzyści ze spożywania po kawy z cytryną są spore. Napar nie tylko skutecznie pobudza, ale też dostarcza sporej dawki cennych składników odżywczych. Wśród nich znajdą się m.in. przeciwutleniacze, witamina C, potas i sód. Przygotowanie filiżanki nietypowej małej czarnej nie jest skomplikowane. Spróbujecie?
Czy wiecie jak przechowywać jajka? Część z nas umieszcza je w pojemnikach znajdujących się na drzwiach lodówki. W tym miejscu panuje zmienna temperatura, która sprzyja szybszej utracie świeżości produktu. Zdecydowanie lepiej jest umieścić nabiał na środkowej półce. Jajka w sklepach często przechowywane są w lodówkach, lub stoją w klimatyzowanych pomieszczeniach. Przynosząc je do domu, przekładamy je do pojemników umieszczonych na drzwiach urządzenia lub do szafki kuchennej oba podejście są błędne. Powinny bowiem być trzymane w stałej i niskiej temperaturze.
Liście laurowe znajdą wiele zastosowań w kuchni. Jednym z ciekawszych jest herbata z ich dodatkiem. Zaparzona z dodatkiem goździków mikstura uśmierza ból i wspiera organizm w walce z infekcjami. Warto spróbować — jest prosta w przygotowaniu. Dobroczynny napar z liści laurowych i goździków sprawdzi się u osób, którym doskwierają bóle pleców i stawów. Przyniesie ulgę i pomoże wyeliminować objawy infekcji, wykazując zarówno działanie przeciwzapalne, jak i przeciwbakteryjne. Spróbujecie?
Wiecie, jak najszybciej obrać pomidora ze skórki? Wypróbujcie sposób cioci Iwony, który jest skuteczny i niezawodny. Jego tajemnicą jest prosta czynność, a mianowicie delikatne nacięcie skórki. Obrane pomidory będą doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Pomidory są jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw w Polsce i na całym świecie. To zasługa ich smaku, konsystencji, soczystości i uniwersalności zastosowania. Można je jeść surowe, np. na kanapce czy w sałatce. Jednak doskonale nadają się też do zup, sosów i zapiekanek. Zazwyczaj pomidory jada się ze skórką. Są jednak sytuacje, w których usunięcie skórki z pomidorów jest bardzo wskazane. Na przykład wtedy, gdy dodajecie je do zupy czy sosu i nie chcecie, by kawałki skórki pływały w potrawie. Nie jest to apetyczne, a co gorsza skórka może się przykleić do podniebienia. Jak więc usunąć skórkę z pomidora?
Poznajesz roślinę ze zdjęcia? Jest nią amarantus. Przez wiele lat w Europie był uważany jedynie za roślinę ozdobną. Dziś już wiemy, że amarantus należy do grona najzdrowszych produktów spożywczych. Pod względem zawartości minerałów bije na głowę szpinak, soję, czy mleko.Amarantus jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Do Europy trafił w XVI wieku i bardzo długo pełnił wyłącznie funkcję dekoracyjną. Lata później odkryto, że amarantus to nie tylko element wystroju, ale przede wszystkim źródło cennych wartości odżywczych.Amarantus zaliczany jest do tzw. super food, czyli naturalnej i wyjątkowo zdrowej żywności. Z amarantusa produkowana jest mąka, płatki, kasza i popping, czyli amarantus eksapndowany. Ziarna poppingu są bardzo neutralne w smaku, dzięki czemu możemy dodawać je do wypieków, owsianki i wytrawnych dań.Mąkę z amarantusa możemy stosować zamiast klasycznej mąki pszennej. Amarantus doskonale sprawdzi się do pieczenia chleba, ciast, bułek, a także do gofrów, naleśników, racuchów i innych dań, dostarczając nam wielu wartości odżywczych.
Czy wiecie co zrobić, żeby pomidory dojrzały w domu? Jedna prosta sztuczka sprawi, że warzywo nabierze pożądanego koloru. Wystarczy umieścić je w szczelnej papierowej torbie wraz z jabłkiem lub bananem. Po kilku godzinach uzyskacie spodziewany efekt.Kupując pomidory, zawsze lepiej skusić się na mniejszą ilość i wybrać najbardziej dojrzałe sztuki. Co, jednak jeśli, mamy własną uprawę, a warunki pogodowe pogorszyły się i trzeba zebrać zielone owoce? Okazuje się, że jest prosty sposób na to, by warzywa dojrzały w dość krótkim czasie.
Kiszona kapusta wyszła wam gorzka? Najprawdopodobniej zapomnieliście o jednej prostej czynności, która sprawia, że smak wyrobu nie nabiera nieprzyjemnych nut. Chodzi o ubijanie warzywa. Dzięki niemu w kiszonce nie gromadzą się gazy, które mogą zmieniać smak rarytasu. Gorzkiego produktu nie trzeba jednak wyrzucać. Wystarczy przenieść go do chłodnego miejsca na kilka dni. Zrobiona w domu kapusta kiszona prawie zawsze będzie smaczniejsza niż rarytas ze sklepu. Aby się udała, konieczna jest jednak nie tylko sprawdzona receptura, ale też codzienne ubijanie warzywa w beczce. Jeśli udało nam się o tym zapomnieć — nic straconego. Przeniesienie warzywa do chłodnego pomieszczenia pomoże.
Usuwacie końcówkę banana z obawy przed zatruciem? Popularna praktyka wcale nie jest niezbędna. Wyjaśniamy, co znajduje się w tej części owocu i co tak naprawdę jest istotne, gdy chcemy bezpiecznie spożywać banany. Warto wiedzieć. Banany są zdrowe. Owoce te — choć uznawane za tuczące i zbyt słodkie, by jeść je w większych ilościach — obfitują w szereg korzystnych dla naszego organizmu składników. Wśród nich wymienić można pierwiastki takie jak potas, magnez, wapń czy fosfor, a także witaminy — m.in. A, C, E czy K. Zła sława tego owocu wynika z mitów, które są powielane. Owoc jest słodki, lecz wcale nie tak bardzo niebezpieczny dla cukrzyków czy osób na diecie. Jego indeks glikemiczny to 60 - co stanowi średni poziom tego wskaźnika — a liczba kcal w 100 g to zaledwie 89. Co jeszcze wiemy o bananie, a wcale nie jest prawdą?
Trzymana w lodówce sałata zwiędła? Powstrzymajcie się jeszcze przed jej wyrzucaniem. Zanurzenie liści w wodzie z mąką ziemniaczaną ma szansę przywrócić warzywu jędrność. Wypróbujcie ten oraz inne sposoby na poprawienie stanu produktu. Efekty was pozytywnie zaskoczą. Kupiliście sałatę, ale jej liście nieco oklapły? Nie musicie jej wyrzucać. Jeśli warzywo nie pokryło się błyszczącym śluzem i nie zaczęło pleśnieć, nadaje się jeszcze do spożycia. Wystarczy zastosować banalny trik, który przywróci mu chrupkość.
Kawa z mlekiem czy bez? Nabiał z pewnością wpływa na smak napoju, ale jak zmienia jego właściwości? Wyjaśniamy, czy lepiej wybrać czarną wersję, czy unikać dodawania nabiału do pobudzającego napoju. Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza. Nie wyobrażacie sobie kawy bez mleka? A może uważacie, że dodawanie nabiału jest szkodliwe i unikacie go? Warto wiedzieć jak jeden z częstszych dodatków do czarnego naparu wpływa na jego działanie i na nasze zdrowie. Kawa z mlekiem czy bez?
Klasyczna wersja zupy ogórkowej kojarzy się z sytym, ale przez to nieco ciężkim i kalorycznym daniem. Łatwo jednak możemy ugotować jej lżejszy odpowiednik. Brak dodatku śmietany to tylko połowa sukcesu. Gdzie leży druga?Aby zupa ogórkowa zasłużyła w pełni na miano fit, możemy zrezygnować z dodawania do niej ziemniaków. Czym można je zastąpić? Odpowiedź jest prosta. Świetnie sprawdzi się do tego kasza pęczak.
Zebraliście maślaki i zastanawiacie się jak je przygotować? Nie wiecie, czy grzyby umyć, czy też może raczej obrać ze skórki? Wiemy, jak właściwe zabrać się do oczyszczania. Koniecznie sprawdźcie, czy należy obierać maślaki, nim przystąpicie do działań. Maślaki są wyjątkowo smacznymi grzybami, które pasują do wielu dań. Świetnie smakują również po zamarynowaniu. Ich dobre przyrządzenie wymaga jednak nieco pracy. Kluczowe jest poprawne oczyszczenie.
Kulki mocy są smaczną i niezwykle zdrową przekąską. Wie o tym doskonale Anna Lewandowska, która taką właśnie przegryzkę przygotowuje dla swojego męża Roberta. Energetyczny przysmak doskonale sprawdza się nie tylko przed intensywnymi treningami. Koniecznie spróbujecie. Szukacie pomysłu na zdrowe i pełne smaku słodkie przekąski? Kulki mocy Anny Lewandowskiej będą idealnym rozwiązaniem. Pełen orzechów i aromatycznych przypraw deser pokochają nawet najbardziej wybredni. Spróbujecie?
Batoniki musli są doskonałym pomysłem na zdrową przekąskę lub element sycącego śniadania. Proste połączenie wartościowych płatków owsianych, owoców i orzechów z pewnością przypadnie do gustu osobom dbającym o zdrowie. Przygotowanie domowych batoników jest bardzo proste, a koszty naprawdę niskie.Zdrowe batoniki musli przygotowuje się szybko i od razu w większej ilości. Wystarczy ich dla całej rodziny, a znikną bardzo szybko. Są bowiem przyjemnie słodkie, chrupiące i aromatyczne — zdecydowanie lepsze i tańsze niż sklepowe odpowiedniki. Musicie ich skosztować.
Szukasz pomysłu na zdrową przekąskę? Proponujemy koktajl z selerem naciowym z dodatkiem świeżych owoców i imbiru. Szybko zaspokoi głód, a przy okazji dostarczy mnóstwa wartościowych składników. Jego regularne picie sprzyja zdrowiu i gubieniu zbędnych kilogramów. A poza wszystkim jest naprawdę smaczny. Koktajle warzywno-owocowe to absolutny hit. Nie dość, że smakują wspaniale, to jeszcze mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Jednym z takich koktajli jest koktajl z selerem naciowym z dodatkiem gruszki, banana, jabłka, cytryny i imbiru.Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią chłodne i deszczowe dni. Wtedy też jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienie i różne infekcje. Jest na to jednak skuteczny, domowy sposób — koktajl z selerem naciowym. Koktajl wzmacnia odporność i przynosi wiele zdrowotnych korzyści.Koktajl z selerem z dodatkiem świeżych owoców i tartego imbiru dodaje energii z samego rana, poprawia koncentrację, pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami, a także wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Koktajl wzmacnia również cały organizm, skórę, włosy i paznokcie.
Wielu z nas gotuje kalafiora przed podaniem. Prosta kulinarna praktyka nie jest jednak konieczna, bo warzywo nadaje się do spożycia na surowo. Czy każdy może sięgnąć po taki przysmak? Wyjaśniamy, jakie są korzyści i przeciwskazania. Kalafior najczęściej podajemy jako dodatek do obiadu. Nierzadko trafia też do zup. O wiele rzadziej wykorzystywany jest do przygotowania surówki. Niektórzy bowiem nie zdają sobie sprawy z faktu, że warzywo można bezpiecznie spożywać bez uprzedniego upieczenia czy ugotowania.
Czarna kawa z dodatkiem cynamonu to nie tylko wspaniały smak i aromat. Mało kto wie, że orientalna przyprawa słynie z wielu prozdrowotnych właściwości. Dlaczego do kawy warto dodać szczyptę cynamonu?Gorąca, mocna, czarna kawa to napój, bez którego ciężko wyobrazić sobie początek dnia i leniwe popołudnie. Doskonale pobudza i dodaje solidnej dawki pozytywnej energii od samego rana, a prawdziwą królową wśród kaw jest kawa z cynamonem.O ile kawa z miodem, cukrem, mlekiem i syropami smakowymi jest bardzo popularna, tak niewiele osób wie, że kawa z cynamonem jest nie tylko równie smaczna, ale i niezwykle zdrowa. Właściwości prozdrowotne cynamonu zauważymy niemal od razu.Cynamon od wieków wykorzystywany jest w kuchniach całego świata: do zup, dań głównych, deserów. W Polsce cynamon wykorzystywany jest głównie do szarlotki i prażonych jabłek, dlatego też kawa z cynamonem jest bardzo zdrowym i smacznym rozwiązaniem.
Wiecie, jak przedłużyć świeżość natki pietruszki? Prosty trik skutecznie rozwiąże problem więdnięcia. Dzięki temu będziecie mieć pod ręką świeżą zieleninę o wiele dłużej niż 2-3 dni po jej zakupie. Wykorzystajcie ją na przykład do posypania zupy przed podaniem albo jako dodatek do surówki lub sałatki. Warto, bo jest prawdziwą skarbnicą witamin. Natka pietruszki jest dość popularnym dodatkiem w naszej kuchni. Dorzucamy ją do gotującego się rosołu, posypujemy nią zupy przed podaniem, wzbogacamy nią surówki, sałatki, a także potrawy z warzyw i mięs. Wzbogaca dania w witaminy i sole mineralne, a także dodaje im smaku, aromatu i atrakcyjniejszego wyglądu. Ci, u których natka pietruszki rośnie w ogrodzie lub na kuchennym parapecie mogą po nią sięgnąć zawsze. Jeśli jednak nie jesteście w tak komfortowej sytuacji i musicie kupować natkę w pęczkach, zwykle cieszycie się nią nie dłużej niż 2-3 dni. Potem więdnie, traci aromat i nadaje się co najwyżej do ususzenia. Jest jednak sposób na to, by przedłużyć świeżość natki pietruszki.
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kaw można pić dziennie? Często powtarzana opinia o jej szkodliwości sugeruje, że filiżanek czarnego naparu powinno być jak najmniej. Naukowcy zbadali rzeczywisty wpływ kawy i zawartej w niej kofeiny. Wyniki są optymistyczne. Kawa dla wielu z nas jest obowiązkowym elementem poranka. Nic dziwnego, skoro napar fantastycznie pobudza, a przy tym nierzadko świetnie smakuje. Sięgamy po nią, wierząc, że jedna filiżanka dziennie nie zaszkodzi. Czy tak jest w praktyce? Odpowiadamy na pytanie.
Ogórki kiszone są lubianym przez wielu smakoszy rarytasem. Część z nas w sezonie letnim przyrządza je samodzielnie. Niektórzy zastanawiają się, czy domowy wyrób — podobnie jak inne przetwory sezonowe — powinien zostać zapasteryzowany przed dłuższym przechowywaniem. Znamy odpowiedź na to pytanie.Jeśli kiedykolwiek przyszedł wam do głowy pomysł pasteryzowania ogórków kiszonych, spróbujcie przypomnieć sobie, jak wyrób przygotowywały nasze babcie. Kamienne naczynie wypełnione świeżo nastawioną kiszonką i przykryte talerzykiem dość trudno włożyć do garnka czy piekarnika. Nie tylko nie jest to niemożliwe, ale też zupełnie niepotrzebne.
Uprawa pomidorów potrafi zaskoczyć. Czasami zamiast dorodnych warzyw o pięknym czerwonym zabarwieniu, na naszych krzaczkach znajdujemy zwiędnięte i zielone mimo upływającego czasu okazy. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy. Pomidory są smakowitym warzywem sezonowym, które część z nas z uprawia w przydomowym ogródku, na balkonie czy w szklarni. Nie zawsze jednak efekty działań są zadowalające i zdarza się, że mimo starań roślina pozostaje zielona albo więdnie. Znamy przyczyny takiej sytuacji.