Szpinak jest bardzo zdrową rośliną warzywną, którą na stałe powinniśmy włączyć do naszej diety. Wystarczą odpowiednie dodatki i przyprawy, a ze szpinaku przygotujemy wyśmienity, kremowy sos, który urozmaici wiele potraw i dostarczy nam wielu cennych witamin.Wiele osób nie przepada za szpinakiem. Sam szpinak generalnie praktycznie nie ma żadnego smaku, jednak kiedy przygotujemy go w odpowiedni sposób nabierze charakteru i będzie przepyszny. Szpinak zawsze doprawiajmy solą, pieprzem, gałką muszkatołową i sokiem z cytryny.Nie może oczywiście zabraknąć sporej ilości świeżego czosnku, który podsmażony na oliwie sprawi, że całe danie będzie bardzo wyraźne w smaku. Idealnie kremowy szpinak uzyskamy, kiedy dodamy również lekki serek mascarpone.Cały sos, zaraz przed podaniem, dodatkowo oprószmy startym parmezanem. Tak przygotowany szpinak smakuje wyśmienicie z wieloma dodatkami. Cały sos możemy dodatkowo wzbogacić o kilka suszonych pomidorów lub pomidorki koktajlowe.
Zapomnij o tradycyjnej lemoniadzie z cytryn. Najlepszą lemoniadę przygotujesz z nektarynek. Lemoniada z dodatkiem miodu, limonki i mięty smakuje genialnie, mocno orzeźwia i ma mało kalorii, jest więc idealna na upały.Lipiec i sierpień to sezon na uwielbiane przez wszystkich nektarynki. Słodkie kuzynki brzoskwiń są słodkie, bardzo soczyste i przygotujemy z nich wiele deserów, ciast, a nawet orzeźwiającą lemoniadę, którą pokocha cała rodzina, a zwłaszcza najmłodsi.Lemoniada z nektarynek sprawdzi się w upalne dni lepiej niż woda. Nie dość, że smakuje świetnie, to jeszcze dostarczy nam wielu cennych witamin, a miód dodatkowo nas wzmocni, co jest bardzo ważne, kiedy spędzamy cały dzień na słońcu. Lemoniada jest również dobrym sposobem, aby dzieci dużo piły podczas upałów. Dzieci nie przepadają za zwykłą wodą, a orzeźwiającą, słodką, ale niskokaloryczną lemoniadę piją litrami, kiedy latem bawią się na dworze.
Wiecie, jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Zadanie jest całkiem proste — wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce i jednej końcówce owocu. Gdy zauważycie charakterystyczną dziurkę, możecie śmiało kupować taką pomarańczę. Z pewnością nie zawiedziecie się na jej smaku.Pomarańcze to zdaniem wielu osób najsmaczniejsze z cytrusów. Ich słodki smak jest doskonale przełamany kwaśnym. Są też bardzo soczyste, co rzeczywiście różni je od smacznego pomelo czy grejpfrutów. Jednak oczywiście pomarańcza pomarańczy nie równa i nie każda ma idealny smak. Rzecz w tym, żebyśmy potrafili odróżnić te smaczniejsze owoce od mniej udanych. Ale już nasza w tym głowa. Przeczytajcie poniższe porady, a nigdy więcej nie będziecie mieć problemu z wybraniem smacznych pomarańczy.
Bób jest smakowitym i niezwykle zdrowym warzywem sezonowym, które właśnie trafiło na targowiska i do sklepów. Wielu z nas zastanawia się, w jakiej postaci można je jeść — w skórce czy bez? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Bób obfituje w wiele cennych składników odżywczych m.in. żelazo, wapń, kwas foliowy czy magnez. Jest również znakomitym źródłem witamin w tym witaminy A, C i tych z grupy B. Warto więc po niego sięgać. Jednak, by w pełni cieszyć się jego smakiem, trzeba go najpierw przygotować. Podpowiadamy jak to zrobić.
Jedzenie pestek arbuza jest dość kontrowersyjnym tematem. Niektórzy uważają, że pod żadnym pozorem nie można ich jeść bo są szkodliwe, inni jedzą je razem z soczystym owocem. Czy można jeść pestki arbuza?Arbuz to owoc, bez którego zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie upalnego lata. Jest bardzo soczysty, słodki, orzeźwiający i doskonale nadaje się do przygotowania wielu sezonowych smakołyków, w tym lodów i lemoniady.Arbuz to również źródło witamin z grupy B, witaminy A, C, a także magnezu, potasu i żelaza, dlatego warto włączyć go do naszej diety. Owoc ma również mało kalorii- 100 g arbuza ma jedyne 36 kcal, możemy go więc jeść bez wyrzutów sumienia.Arbuz, niezależnie od rodzaju, ma również bardzo dużo pestek i wiele osób je wyciąga lub nie je owocu właśnie ze względu na żmudne pozbywanie się malutkich pestek z każdego kawałka. Czy można jeść pestki arbuza? Czy pestki z arbuza są zdrowe? Kto powinien unikać jedzenia pestek arbuza?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kawa może się przeterminować? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza, bowiem kawa po terminie, nawet gdy nie ma śladów zepsucia, nie będzie już smakować, jak należy. Największy wpływ na jej smak i właściwości ma odpowiednie przechowywanie. Kawa jest jednym z tych produktów, które wydają się bardzo trwałe. Wiele osób korzysta więc z okazji i np. robi sobie mały zapasik kawy, bo jest właśnie w dobrej cenie. Czy jednak ma to sens? Czy nadmiar kawy się nie przeterminuje? Czy można sięgnąć po kawę po terminie przydatności do spożycia? Rozwiewamy wasze wątpliwości.
Wiecie, czym różnią się od siebie patison, cukinia i kabaczek? Nie każdy zna odpowiedź, a większość osób myli te warzywa. Niektórzy też używają tych nazw zamiennie dla podobnych z wyglądu warzyw. Czas więc rozwiać wątpliwości i poznać różnice. Chyba najbardziej znana w naszej kuchni jest cukinia. Chętnie ją nadziewamy i zapiekamy, dodajemy też do zapiekanek i dań duszonych. Jednak podobny w smaku jest też kabaczek oraz patison. Te warzywa również warto wykorzystać do przyrządzenia pysznych, lekkich potraw. Najpierw jednak sprawdźcie, czym się różnią.
Czym orzeźwić się w najbardziej gorące dni? Z pomocą przyjdą wam z pewnością zimne napoje, na przykład przygotowane na bazie gęstego soku z czarnego bzu. Pysznie smakują i mają prozdrowotne właściwości. Jeśli nie masz takiego soku w swojej spiżarni, możesz zrobić go prosto i szybko z dwóch niewyszukanych składników. Sok z owoców czarnego bzu ma ciemny, niemal czarny kolor i wyrazisty smak. Jest dość cierpki, dlatego rozcieńczony z wodą potrafi doskonale orzeźwić. Zimą warto go dodać do herbaty, a zadziała antyprzeziębieniowo. Owoce czarnego bzu dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Wtedy więc będzie najlepszy czas na to, by zrobić sobie mały zapasik tego smacznego i zdrowego soku. Możecie napełnić nim butelki lub małe słoiczki. Te ostatnie będą bardzo praktyczne w użyciu.
Czy zdarzyło ci się, że po przekrojeniu pomidora zauważyłeś coś, co wygląda jak robaki? Z pewnością były to jednak kiełki. Zastanawiasz się, czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, który rozwiązał odwieczną zagadkę i uspokoił, że nie trzeba się obawiać takich warzyw. Pomidory zaliczane są do warzyw, choć botanicznie są owocami pomidorowych krzaków. Występują w wielu odmianach, które różnią się wielkością, kolorem, kształtem i smakiem owoców. Pomidory lubimy jeść na przekąskę, kłaść na kanapkach, dodawać do sałatek i zapiekanek. Na ich bazie można też robić pyszne zupy i sosy. Czasami jednak te popularne warzywa potrafią nas zaskoczyć. Zdarza się, że po ich przekrojeniu w środku można zauważyć kiełki, a nawet drobne, zielone listki. Czy trzeba się ich obawiać?
Syrop z rumianku jest delikatnie słodkim dodatkiem o wielu cennych właściwościach. Doskonale pasuje do popołudniowej herbaty, a jego przygotowanie wcale nie jest trudne. Wystarczy zebrać nieco kwiatów i zagotować je raz z cukrem. Każdy sobie poradzi.Syrop z rumianku ma szereg zalet. Kwiaty, z których się go przygotowuje, zawierają m.in. flawonoidy i związki kumarynowe — które pozytywnie wpływają na trawienie — czy spiroeter, który wykazuje działanie przeciwzapalne.Stanowią one również źródło chamazulenu i bisabololu, które wykazują działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Ponadto syrop z rumianku jest w stanie nam dostarczyć cennych soli mineralnych. Pomoże też na problemy skórne. Warto spróbować.
Poznajcie niezwykły przepis na kwas chlebowy. Ten napój jest doskonały na upalne dni — świetnie orzeźwia, schładza, a przy tym jest naturalny i zdrowy. Przygotujecie go domowym sposobem bez większego wysiłku. Musicie tylko na niego poczekać 1,5 doby. Kwas chlebowy jest napojem znanym w Europie od Średniowiecza. Na Ukrainie i w Rosji uznawany jest za napój narodowy. Powstaje w wyniku fermentacji chleba. Zawiera nieco alkoholu, ale na tyle mało, że klasyfikuje się go jako napój bezalkoholowy. Kwas chlebowy korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, bo poprawia przemianę materii i odbudowuje naturalną florę jelit. Pozytywnie działa także na serce i układ krążenia, zwiększa również odporność naszego organizmu.
Zdradzamy przepis na pyszną zupę sałaciankę. Jest mało popularna, a o tej porze roku smakuje najlepiej. Bez problemu i niezbyt drogo można kupić różne rodzaje młodej sałaty. Jest pyszna, choć mało wyrazista i niskokaloryczna. Przygotowana z niej potrawa będzie w sam raz na upał. Sałatę wykorzystujemy zwykle do przygotowania sałatki lub kładziemy ją na kanapkach. Tymczasem można ją też wykorzystać do przyrządzenia dań na ciepło. Sałata dobrze bowiem nadaje się do smażenia, duszenia i gotowania. Jest co prawda delikatna w smaku, ale często jest to zaletą. A z całą pewnością dostarcza niewiele kalorii.
Jak i ile gotować jajka? Okazuje się, że znaczna część Polaków robi to źle, przez co jajka są niesmaczne i mają brzydkie, sine plamy. Jajka musimy gotować z ustawionym minutnikiem, wystarczy chwila nieuwagi i jajka będą do niczego.Jajka gotowane na miękko podane z kromką świeżego pieczywa są pysznym pomysłem na śniadanie. Jajka na twardo natomiast wykorzystamy jako dodatek do zup, sałatek. Przygotujemy z nich również kotlety, pasty kanapkowe i wiele innych dań. Ile gotować jajka, aby były smaczne i odpowiednio ścięte?Ugotowane jajka na twardo możemy przechowywać w lodówce maksymalnie przed tydzień. Jeśli obraliśmy już je ze skorupek, czas ten skraca się do dwóch godzin. Jeśli na jajku pojawiają się zielone naloty lub sine i ciemne plamy lub jajko zacznie nieładnie pachnieć, od razu je wyrzućmy.Jajka są źródłem białka i wielu cennych witamin i minerałów, między innymi witamin z grupy B, potasu, wapnia, fosforu, selenu i żelaza. Dostarczają więc energii i niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednio przygotowane jajka są idealne na posiłek w ciągu dnia- jak i ile gotować jajka?
Klopsiki w sosie koperkowym są smacznym i lekkim daniem, które spodoba się całej rodzinie. Wystarczy, że będziecie je gotować w bulionie do wypłynięcia, a wyjdą delikatne i soczyste. Warto spróbować. Klopsiki są doskonałą alternatywą dla kotletów mielonych. Te drugie często przyrządza się na patelni, a nie każdy może sobie pozwolić na tak ciężkie danie. Gotowane w delikatnym bulionie mięso będzie znacznie lżejsze, a dzięki dodatkowi aromatycznego kopru zachwyci was również smakiem.
Zdarzyło wam się kupić paprykę, w której wnętrzu znaleźliście małą jej wersję? Takie warzywo może być wykorzystane w kuchni. Co więcej, dodatkowy jego element też jest jadalny. Wyjaśniamy, skąd się bierze. Papryka stanowi bazę wielu pysznych dań. Część z nas kupując ją i odkrywając, że ma "lokatora" obawia się jednak ją zjeść i wyrzuca znaleziony „dodatek", a czasem nawet i całe warzywo. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to konieczne.
W ciepłe dni lodziarnie cieszą się wielkim powodzeniem. A wiecie, jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Prezentujemy wam listę najbardziej intrygujących pozycji z całego świata. Wśród nich nie zabrakło też niezwykłej propozycji z Polski. Możecie jej skosztować, będąc nad Bałtykiem. Sezon na lody ruszył z kopyta, co oczywiście wynika z obecnych upałów. W ciepłe dni każdy szuka orzeźwienia, najlepiej smacznego. I tu nasz wybór najczęściej pada na lody, które są zimne, a do tego występują w wielu smakach.Najpopularniejsze smaki lodów to oczywiście waniliowy, śmietankowy, czekoladowy i cała gama smaków owocowych. Jednak w małych, rzemieślniczych lodziarniach można spotkać też lody o nietuzinkowych smakach. Wytwórcy lodów maksymalnie uruchamiają swoją fantazję, by zaskoczyć i pozyskać klientów.Na całym świecie można spotkać lody w przeróżnych, najwymyślniejszych smakach. Często odwzorowują one regionalne produkty i upodobania. Na liście lodów o niezwykłym smaku znalazły się też te znad Bałtyku. Możesz ich spróbować w czasie zbliżających się wakacji.
W sezonie sięgnijmy również po arbuza. To owoc, który doskonale gasi pragnienie i jest bardzo orzeźwiający. Lemoniada arbuzowa jest więc doskonałym pomysłem na szybki i pyszny napój w upalne dni.Domowy sok marchewkowy to totalna bomba witaminowa. Oprócz wielu cennych witamin zawiera solidną dawkę beta-karotenu, który między innymi nadaje ładny kolor skóry i znacznie przyspiesza opalanie, jest więc idealny przed i trakcie sezonu wakacyjnego.Zdrowy i smaczny sok posmakuje nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Smakuje o wiele lepiej niż gotowe soki, które możemy kupić w sklepie. Dodatkowym atutem jest również cena i fakt, że samodzielnie przygotowany sok nie zawiera żadnych konserwantów.Sok z marchewki jest świetnym pomysłem zarówno na ugaszenie pragnienia, jak i lekką przekąskę w ciągu dnia. Sok jest gęsty, przez co również sycący. Ma orzeźwiający smak i rewelacyjny kolor. Poznaj przepis na domowy sok marchwiowy, smakuje lepiej niż sklepowy.Sok, który przygotujemy samodzielnie w zaledwie kilka minut, wygląda fantastycznie, ma gęstszą konsystencję, piękny, pomarańczowy kolor i smakuje genialnie. Połączenie marchewki, kwaśnych jabłek, soczystej pomarańczy i słodkiego banana to gratka dla każdego smakosza.
Pasztet jajeczny z cebulą i papryką jest doskonałym pomysłem na szybkie śniadanie dla całej rodziny. Wystarczy, że połączysz ze sobą wszystkie składniki i zapieczesz w piekarniku, a gotowy pasztet zachwyci nawet najbardziej wymagającego smakosza.Potrawy z jajek zawsze są świetnym pomysłem na śniadanie. Przygotujemy z nich między innymi pyszną jajecznicę, lekkie placuszki, omlet i właśnie pasztet jajeczny. Pasztet z dodatkiem warzyw, żółtego sera i aromatycznego szczypiorku za każdym razem znika z talerzy.Jeśli szukasz pomysłu na szybkie i pożywne śniadanie, to pasztet z jajek jest właśnie dla Ciebie. Przygotujesz go w zaledwie kilka minut, a sprawisz wszystkim pyszną niespodziankę. Oprócz jajek potrzebujesz kilku podstawowych składników i pasztet po około 40 minutach pieczenia będzie gotowy.Do pasztetu z cebulą i papryką możesz dodać również inne warzywa, np. pomidory, cukinię, oliwki. Wszystkie składniki doskonale komponują się z delikatnymi i puszystymi jajkami, tworząc rewelacyjne danie. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej starannie przygotowany pasztet nie będzie smaczny, kiedy przygotujesz go z nieświeżych jajek- poznaj 4 szybkie sposoby na sprawdzenie świeżości jajek.
Zastanawialiście się, czy można mrozić ogórki, seler naciowy lub ugotowane ziemniaki? Lepiej wiedzieć, bo łatwo popełnić błąd. Powyższe produkty nie nadają się niestety do mrożenia. Pod wpływem niskiej temperatury tracą swoje walory i smak. Lepiej więc wybrać inną metodę ich utrwalania. Mrożenie jest doskonałą metodą konserwowania żywności. Zamrożone produkty zazwyczaj dobrze zachowują kształt, kolor, smak, a także cenne składniki. Na dodatek jest to bardzo prosta metoda utrwalania żywności. Niestety, nie sprawdza się ona w przypadku takich produktów, jak na przykład ogórki. Dlaczego?
Czy wiesz, że ciemniejące jabłka nie tylko brzydko wyglądają, ale i są pozbawione cennych witamin i silnych przeciwutleniaczy? Jabłka, które zaczynają ciemnieć, tracą również smak. Wystarczy jednak jeden prosty trik, czyli skropienie owoców sokiem z cytryny, a będą świeże i zdrowe jeszcze przez wiele godzin po pokrojeniu.Na pewno zauważyłeś, że już kilka minut po obraniu i pokrojeniu jabłka, staje się ono ciemne i wygląda mało apetycznie. Dzieje się tak, ponieważ podczas kontaktu z powietrzem, dochodzi do rozpoczęcia procesu utleniania.Proces ten, fachowo nazywany ciemnieniem enzymatycznym, powoduje nie tylko zmianę barwy i po chwili smaku, ale i utratę cennych antyoksydantów i witamin. Jabłko traci więc nie tylko wygląd i smak, ale i wszystkie wartości odżywcze. Jest na to jednak skuteczny sposób.Sok z cytryny nie tylko zatrzymuje proces ciemnienia enzymatycznego w jabłkach, ale również w innych owocach, przy czym nie zmienia ich smaku, jest naprawdę niewyczuwalny. Sokiem skrop np. tarte jabłka na szarlotkę z budyniem lub sałatkę owocową. Z jabłek przygotujesz również rewelacyjny kompot- tu poznasz przepis na kompot z jabłek z dodatkiem cynamonu, będzie idealny do obiadu.
Naszą propozycją na dziś jest wyborna fasolka szparagowa z sezamem. Ręczymy, że lepszej nie jedliście. A gdy jej raz spróbujecie, oniemiejecie z zachwytu i dojdziecie do wniosku, że zasmażka z bułki tartej jest już przeżytkiem. Pamiętajcie też, że w sezamie kryje się nie tylko smak, ale też moc zdrowia. Fasolka szparagowa jest jednym z tych warzyw, na które czeka się długie miesiące. Choć można ją kupić w wersji mrożonej, to jednak świeża smakuje nadzwyczajnie. Gotowaną można podać do obiadu, ale latem często jemy ją w ramach lekkiego posiłku czy na przekąskę. Gotowaną fasolkę zwykle polewamy tartą bułką zrumienioną na maśle. Jednak po pierwsze jest to dość kaloryczna i tucząca polewka. Po drugie wielu osobom już się znudziła. Dlatego mamy dla was dobre rozwiązanie — podajcie fasolkę szparagową z aromatyczną polewą z dodatkiem sezamu.
Dieta ziemniaczana podbija Internet. Nic dziwnego- ziemniaki są tanie, ogólnodostępne i zawierają mało kalorii. Wystarczy 5 dni diety, aby zauważyć efekty. Poznaj zasady błyskawicznej diety ziemniaczanej.Wiele osób uważa, że ziemniaków nie powinno się jeść na diecie, ponieważ tuczą. Owszem, frytki, smażone ziemniaki, zapiekanki ziemniaczane z serem, sosy do ziemniaków i inne dodatki, z którymi podajemy warzywo są kaloryczne, ale 100 g ugotowanych ziemniaków to jedynie 66 kcal.Ziemniaki, oprócz tego, że są mało kaloryczne, zawierają duże ilości witaminy C, K, witamin z grupy B oraz żelazo, potas, cynk. Warzywo jest również sycące i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i nerek.Dieta ziemniaczana nie tylko przyczynia się do spadku wagi, ale i oczyszcza organizm z toksyn, a także pomaga usunąć nadmiar wody, zmniejszając tym samym obrzęki i cellulit. Dieta ma również prozdrowotny wpływ na nasz organizm- zmniejsza poziom cukru, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie tętnicze.Pamiętajmy jednak, że po stosowaniu szybkiej, redukcyjnej diety, wprowadzajmy inne produkty stopniowo i przejdźmy na zdrowe odżywianie. Jeśli po zakończeniu diety wrócimy do tłustego i niezdrowego jedzenia, czeka nas efekt jojo.Zbliżają się coraz cieplejsze dni i musimy zadbać o prawidłowe nawodnienie naszego organizmu. Dowiedz się, co pić, a czego unikać podczas upałów.
Czereśnie są owocami, na które długo czekamy i możemy jeść je niemal bez ograniczeń. Jak jednak rozpoznać, czy czereśnie są robaczywe? Nie ulega bowiem wątpliwości, że lokatorzy tych owoców skutecznie potrafią nam odebrać apetyt. Na szczęście mamy najlepszy patent, na rozpoznanie robaczywych czereśni. Czereśnie to jedne z bardziej lubianych owoców lata. Są słodkie i soczyste, co sprawia, że możemy jeść je kilogramami. Zwykle jednak nasza chęć na dalsze jedzenie kończy się, gdy zauważymy w nich robaka. Fakt, że znaleźliśmy w czereśniach robaka, z jednej strony jest dla nas pozytywny. Świadczy bowiem o tym, że owoce nie były pryskane, więc nie ma w nich chemii. Jednak mało kto potrafi tak bez sprawdzania i zastanawiania się po prostu zjadać czereśnię za czereśnią. Zwłaszcza te ciemne.
Temperatury powietrza są ostatnio dosyć wysokie. Jeśli przebywasz dużo na słońcu, musisz się lepiej nawadniać. A wiesz, co pić, a czego lepiej unikać podczas upałów? Z całą pewnością zawsze dobra dla organizmu jest woda mineralna. W upał lepiej zaś unikać kawy. Poznaj też inne napoje korzystne i niekorzystne dla twojego zdrowia. W umiarkowanie ciepły dzień powinniśmy pić średnio 1,5-2 l wody. W upały zaś nasze zapotrzebowanie na wodę rośnie do 2-3 litrów na dzień. Dostarczane płyny muszą bowiem wyrównać straty wody, wydalanej wraz z potem. Pocenie się to prawidłowa reakcja obronna naszego organizmu przed przegrzaniem.Woda jest najlepszym napojem dla naszego organizmu i jest niezbędna do jego prawidłowej pracy. Jednak nie wszyscy za nią przepadają, dlatego kuszą się na inne napoje. Sprawdźcie więc, jakich napojów lepiej unikać w czasie upałów, a po które warto sięgać.
Czy waszym zdaniem arbuz jest owocem, czy warzywem? Choć większość osób zalicza go do owoców, odpowiedź wcale nie jest oczywista. Poznajcie więc za i przeciw temu twierdzeniu. Jednak niezależnie od tej informacji, dalej możecie gasić pragnienie, jedząc soczystego arbuza. W ciepłe dni chętnie sięgamy po sezonowe owoce i warzywa. Są lekkie i soczyste, więc doskonale gaszą pragnienie, a przy tym nie obciążają zbytnio żołądka. Dostarczamy więc energii, ale nie czujemy się przejedzeni. Latem dużą popularnością cieszą się arbuzy. Nic dziwnego, mało co, tak jak one potrafi orzeźwić, a przy tym są w pełni naturalne. Jemy je więc bez ograniczeń, na ile mamy ochotę. Czasami tylko zastanawiamy się, czy arbuz, który rośnie podobnie jak dynia, to owoc, czy jednak warzywo. Pomożemy wam rozwikłać tę zagadkę.
Bób jest sycącą i smaczną rośliną strączkową, która właśnie zaczyna pojawiać się na straganach. Gotowanie jej z dodatkiem kminku sprawi, że będzie aromatyczna i lekkostrawna - idealna do letniej sałatki czy pasty kanapkowej. Koniecznie wypróbujcie ten patent. Smażony bób czy kremowa i obłędnie pyszna pasta są jednymi z licznych smakowitych odsłon tego sycącego warzywa. Nie każdy jednak może się nimi cieszyć bez konsekwencji. Znamy proste sposoby, na ich uniknięcie, dzięki którym zapomnicie, że kiedykolwiek rezygnowaliście z tego rarytasu.
Lodówka jest nieoceniona w utrzymywaniu świeżości produktów spożywczych. Aby jednak dobrze spełniała swoją funkcję, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Jedną z nich jest nieumieszczanie w niej ciepłych dań, które potrafią podnieść temperaturę w urządzeniu. Pamięta o tym niemal każdy. Jednak równie istotne jest odpowiednie rozmieszczenie produktów spożywczych. Sprawdźcie, na co warto zwrócić uwagę. W lodówce przechowujemy niemalże wszystko — od świeżych warzyw i owoców, przez wędliny i nabiał, po przygotowane dania obiadowe. Właściwe ułożenie i zadbanie o detale może przyczynić się do wydłużenia czasu przydatności do spożycia umieszczonego tam jedzenia. Z naszymi wskazówkami nic wam się nie zepsuje.
Kawa znana jest ze swoich właściwości pobudzających. Choć wielu z nas sięga po nią po przebudzeniu, nie jest to najlepsza taktyka. Prowadzi ona bowiem do rozregulowania dobowego rytmu wydzielania kortyzolu. Kiedy więc można wypić małą czarną? Znamy dobrą odpowiedź. Kawę można podać na wiele sposobów. Prozdrowotne dodatki takie jak cynamon czy kurkuma nie są jednak tak popularne, jak mleko, którego wlewanie do czarnego napoju może mieć przykre skutki. Równie istotny będzie też moment, w którym sięgniemy po ten napój. Warto wiedzieć, kiedy lepiej z niego zrezygnować.