Po ugotowaniu esencjonalnego rosołu zawsze zostają warzywa oraz mięso, z którymi wiele osób nie wie co można zrobić. Zamiast wyrzucać je do śmieci, można ugotować z nich pyszną potrawkę. Pływające w gęstym i aksamitnym maślanym sosie kawałki kurczaka, marchewki i groszku są na tyle pyszne, że można zajadać się nimi codziennie. Mięso i warzywa po rosole nie jawią się przeciętnemu Polakowi jako surowiec, który można jeszcze w smaczny sposób wykorzystać. Poniższa potrawka jest jednak wystarczającym dowodem, że nawet wygotowane mięso i warzywa kryją w sobie jeszcze wiele dobrego. Do podania polecamy wybrać zwykły ryż ugotowany na sypko lub makaron świderki. Gęsty sos przyjemnie oblepia pojedyncze kluski i ziarenka, co jeszcze bardziej zwiększa przyjemność z jedzenia.
Łupiny z cebuli zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Wyrzucając je, wiele tracimy. Są one bowiem jeszcze pełne smaku oraz wartości odżywczych i zdecydowanie warto je wykorzystać przed wyrzuceniem. Sprawdźcie, w czym będą pomocne. Łupiny z cebuli często są pomijane w kulinariach. Skupiamy się na cebuli — wyrazistym i pełnym charakteru warzywie, które można dodać do wielu wspaniałych potraw m.in. wątróbki czy jajecznicy. Tymczasem z tego prostego komponentu możemy zrobić jeszcze użytek. Podpowiadamy jak go skutecznie zastosować.
Zupy takie jak rosół czy pomidorowa, często doprawiane są przyprawą Maggi w płynie, która bazuje na smaku lubczyku. Warto jednak zrezygnować z kupnych dodatków do zup, ponieważ pełne są niezdrowej chemii. Niżej zdradzamy jak przygotować pastę z lubczyku, która podkręci smak każdej zupy. Lubczyk pasuje smakowo i aromatycznie do wielu różnych zup, choć najczęściej dodaje się go do rosołu. To właśnie to zioło stanowiło niegdyś podstawę Maggi - dzisiaj producent wytwarza znaną przyprawę przy użyciu substytutów i chemii. Domowa pasta z lubczyku doskonale wzmocni smak rosołu i każdej innej zupy, do której się ją doda. Jeśli chcesz przechowywać ją nawet rok, pokryj ją w słoiku olejem. Warstwa tłuszczu stworzy barierę, która uchroni przed psuciem.
Domowy chrzan jest o niebo lepszy od kupowanego w sklepie. Niestety warzywo często ciemnieje przy ścieraniu. Wystarczy jednak rozdrabniać je wprost do naczynia z sokiem z cytryny, a zachowa ładny biały kolor. Koniecznie wypróbujcie ten trik. Chrzan jest doskonałym dodatkiem do wielu dań kuchni polskiej. Można z niego przyrządzić smakowite obiadowe buraczki czy pełne charakteru purée ziemniaczane. Dowiedzcie się jak zrobić go w domu, w sposób, który zagwarantuje intensywne białe zabarwienie przyprawy.
Bitą śmietaną wykańcza się torty, nadziewa ptysie, dekoruje ciasta i wiele więcej - dlatego zawsze odczuwa się dużą stratę, gdy ta pomimo największych starań zważy się. Dobrym sposobem na to jest podgrzanie jej w kąpieli wodnej i wymieszanie z odrobiną żelatyny. Po schłodzeniu w lodówce śmietana będzie sztywna i gładka. Bita śmietana dla wielu amatorów kuchni jawi się jako coś nieosiągalnego. Większość przynajmniej raz spotkała się z sytuacją, w której słodki dodatek wychodził zważony i nienadający się do wykorzystania. Okazuje się, że wcale nie trzeba spisywać na straty zważonej porcji bitej śmietany, a wyrzucanie jej do śmieci jest dużym błędem. Z łatwością bowiem można doprowadzić ją do idealnego stanu 1 patentem.
Makaron jest jednym z prostszych do przygotowania dodatków do dań. Aby zachwycił smakiem, nie może być rozgotowany czy posklejany. Gotując go odpowiednio długo w dobrze dobranej ilości wody, osiągniecie pożądane efekty. Sprawdźcie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę. Przyrządzanie makaronu stanie się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Baza do pysznego specjału z twarogiem czy budżetowego dania z jajkiem i śmietaną, zawsze się uda, jeśli będziecie trzymać się prostych zasad. Oto one.
Tosty francuskie są idealnym rozwiązaniem na szybkie, a zarazem wyjątkowo pożywne danie. Wystarczy wszak zanurzyć kromki pieczywa w rozbełtanych jajkach z dodatkami, usmażyć je i śniadanie gotowe. Aby zwiększyć chrupkość kromek, do mikstury wsyp 1 łyżeczkę cukru waniliowego. Cukier przyjemnie się skarmelizuje i stworzy pod wpływem temp. słodką skorupkę wokół tostów. Tosty francuskie z pewnością większości kojarzą się z dzieciństwem, kiedy kultowy chleb w jajku był często podawany najmłodszym. W taki sposób można było wygodnie spożytkować zmagazynowany czerstwy chleb. Najlepsze tosty francuskie na słodko przygotowuje się jednak ze świeżej i miękkiej chałki. Słodka drożdżowa bułka wspaniale komponuje się z jajkami, a także pozwala uzyskać znacznie przyjemniejszą teksturę po usmażeniu.
Ziemniaki przyrządzane na parze będą lekkie, smaczne, a przede wszystkim zdrowsze niż gotowane tradycyjnie czy smażone. Taka metoda obróbki termicznej pozwala bowiem zachować znacznie więcej składników odżywczych. Wypróbujcie ją koniecznie. Ziemniaki zawierają m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, żelazo czy wapń. Powinny więc często gościć w naszym jadłospisie. Zanim jednak przyrządzicie z nich placki czy sałatkę, spróbujcie, jak smakują solo. Wystarczy podkreślić ich smak podstawowymi przyprawami np. czosnkiem.
Mówisz, że przygotowanie rosołu to prosta sprawa? A wiesz, w którym momencie należy dodać sól do rosołu? Choć pozornie może się to wydawać mało ważne, to jednak ma wpływ na smak i aromat całej potrawy. Poznaj też inne tajniki gotowania tej klasycznej zupy. Rosół jest chyba najczęściej gotowaną zupą w naszych domach. Każdy przyrządza ją nieco inaczej, a efekty też raz są lepsze, a raz gorsze. Jeśli więc chcesz za każdym razem otrzymać esencjonalny i pyszny wywar, musisz znać zasady jego gotowania. Istotna jest w nim na przykład sól i moment, w którym najlepiej dodać ją do zupy.
Nie pozwólmy, by w naszych domach marnowało się to, co dobre. Na przykład nie należy wylewać wody spod gotowania ryżu. Jej zastosowania pokocha każdy, bo są naprawdę proste, pomocne i pożyteczne. Wykorzystaj wodę spod ryżu, a zaoszczędzisz na gotowych specyfikach.Ryż jest u nas popularnym dodatkiem do dań obiadowych i do różnych potraw. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a sam ryż jest lekkostrawny i pożywny. Z tego powodu zaleca się go w wielu dietach. W czasie gotowania ryżu, do wody przenikają wartościowe składniki. Gdy ryż ich nie wchłonie, wiele cennych substancji pozostaje w wodzie z gotowania. Z tego powodu warto ją wykorzystać.
Smażona wątróbka jest daniem, które potrafi podzielić smakoszy. Wystarczy bowiem błąd w soleniu i wyjdzie niesmaczna. Jeśli dodatkowo na patelnię wrzucimy wilgotne podroby, czeka nas sprzątanie kuchni. Podpowiadamy co zrobić, by potrawa z podrobów zachwyciła za każdym razem. Smaczna wątróbka jest kulinarnym ideałem dla wielu z nas. Podpowiadaliśmy wam już jak ją przyrządzić z cudownymi dodatkami — kiszoną kapustą oraz pieczarkami. Teraz zdradzamy jakich błędów należy się wystrzegać, aby smażenie nie sprawiło wam nieprzyjemnych niespodzianek.
Obieranie jajek ugotowanych na twardo ze skorupki często kończy się fiaskiem. Wraz ze skorupką odrywają kawałki białka, przez co jajka nie prezentują się zbyt ładnie. Aby ułatwić sobie ściąganie skorupki, wsyp do gotujących się jaj 1 czubatą łyżkę soli. Przyprawa przyczynia się do łatwiejszego odchodzenia skorupki. Jajka gotowane na twardo są ważną częścią codziennego jadłospisu wielu Polaków - zwykle jadane są na śniadanie, z uwagi na znajdujące się w nich liczne substancje odżywcze. Każdy więc doskonale zna irytację, jaką można poczuć przy obieraniu jajek. Ciężko wszak o gorsze zajęcie, niż obieranie jajek na twardo z samego rana, kiedy skorupka odrywa się małymi kawałkami wraz z cenną zawartością. Na szczęście mamy prosty sposób, który eliminuje tę niedogodność.
Satysfakcja z ugotowania udanego rosołu, który zachwyca złocistym kolorem i głębią smaku, potrafi być ogromna. Nie wszyscy znają jednak tricki, aby uzyskać taki efekt. Jednym z nich jest dodanie do wywaru cebuli w łupinie, która nadaje wywarowi intensywną barwę. Dobrą praktyką jest również wrzucenie większej ilości marchewek czy odrobiny buraka. Złocisty rosół jest najważniejszym celem dla wielu smakoszy podczas gotowania niedzielnego obiadu. Podanie takiego bulionu do stołu zwykle wywołuje mnóstwo pozytywnych emocji i silną satysfakcję. Niestety wielu Polaków, nawet pomimo popularności rosołu, cały czas nie zdaje sobie sprawy z istnienia tricków, które poprawiają kolor zupy. Największym błędem jest pominięcie wrzucenia do garnka cebuli w łupinie.
Zupa szczawiowa przepisu babci to pomysł na pożywną, aromatyczną i smaczną zupę z przecieru, którą ugotujesz nie tylko w sezonie na świeży szczaw. Zupa jest bardzo prosta, składa się z kilku podstawowych składników, a jej smak zachwyci każdego. Poznaj zupę szczawiową przepisu babci.Zupę szczawiową wszyscy doskonale znamy jeszcze z czasów dzieciństwa. Świeży, zebrany na łące szczaw to baza do jednej z lepszych, letnich zup. Sezon na szczaw trwa od końca maja do sierpnia i w tym czasie możesz zebrać go samodzielnie, najlepiej na łąkach oddalonych od dróg.W pozostałych porach roku nie musisz rezygnować z tej pysznej zupy, ugotuj ją z przecieru ze szczawiu. Przecier zrobisz samodzielnie z liści świeżego szczawiu lub kupisz w każdym większym markecie. Zupa z przecieru jest równie pyszna i aromatyczna.W tym artykule dowiesz się, jak zrobić szczaw do słoików, żeby zachował smak i świeżość przez wiele miesięcy.
Oddzielanie żółtek od białek może wydawać się prozaicznym zagadnieniem, jednak wiele osób ma z tym problem. Trudno o coś bardziej irytującego, niż pękające żółtko, które przedostaje się do białek zebranych na bezę. Na szczęście istnieje prosty patent, do którego potrzeba jedynie plastikowej butelki, aby z łatwością przenosić nieuszkodzone żółtka. Niżej zdradzamy szczegóły. Jajka są bardzo ważnym elementem diety wielu ludzi — niektórzy jedzą je nawet codziennie. Umiejętność rozdzielania żółtek od białek jest szczególnie istotna podczas przygotowywania najróżniejszych ciast, do których potrzeba ubitych białek. Białka nie ubiją się bowiem odpowiednio, jeśli będzie w nich choćby odrobina żółtek. Z tego powodu ważne jest, aby przy ich oddzielaniu żółtko zachowało swoją strukturę i nie rozpłynęło się.
Gotowanie ziemniaków jest jednym z podstawowych sposobów ich przygotowania. Obrane i pokrojone warzywo zazwyczaj umieszczamy w zimnej wodzie i dopiero wtedy zaczynamy je podgrzewać. Zalanie bulw wrzątkiem znacznie skróci czas niezbędny do tego, by stały się miękkie. Ziemniaki przed gotowaniem zazwyczaj rozdrabnia się, co pozwala choć trochę skrócić czas ich obróbki termicznej. Istnieje jednak inny, równie prosty patent, dzięki któremu warzywo będzie gotowe do zjedzenia nawet już po pięciu minutach.
Gotowanie ryżu wymaga, choć wydaje się proste, wymaga odpowiedniego dobrania proporcji ziaren i wody. Jeżeli sprawia wam to trudność, wykorzystajcie nasz sposób na przyrządzenie popularnego dodatku bez wody. Prawidłowe przygotowanie ryżu potrafi być wyzwaniem. Choć gotowe ziarna będą doskonałym dodatkiem np. do tej zupy pomidorowej nie zawsze trzeba gotować go osobno. Gotowanie bez wody, a właściwie w innym płynie, to doskonały patent na aromatyczny i wyjątkowo smaczny ryż.
Rosół gotuje się praktycznie co tydzień i za każdym razem pojawia się wtedy pytanie - co zrobić z resztkami po zrobieniu wywaru? Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie domowego pasztetu. Z tego powodu nie warto wyrzucać warzyw i mięsa, gdyż pod postacią pasztetu są pyszne i wyjątkowo pożywne. Pasztet z resztek po rosole to nie tylko rozwiązanie dla osób lubujących się w zasadach "zero waste". To także świetna propozycja taniego posiłku, ponieważ dodatkowe składniki, które trzeba dołożyć do produktów z zupy, nie kosztują dużo. Pamiętaj, aby masę doprawić dużą ilością przypraw. Po długim gotowaniu większa część smaku z warzyw i mięsa przeszła do wywaru, więc konieczne jest jej uzupełnienie. Pieprz oraz gałka muszkatołowa w tym przypadku zupełnie wystarczą.
Ciasto na pierogi powinno być delikatne i elastyczne. W takim najłatwiej będzie zamknąć farsz. Nasze babcie dodawały do masy maślanki, by zagwarantować sobie, że nadziane ciasto nie rozpadnie się podczas gotowania. Koniecznie sprawdźcie ten sposób. O tym, że do ciasta na pierogi nie warto dodawać jajek, już pisaliśmy. Wspominaliśmy też, że odrobina oleju sprawi, iż ciasto nabierze elastyczności. Babciny patent polegający na dodaniu maślanki także się sprawdzi.
Kluski śląskie są smacznym ziemniaczanym wyrobem, cenionym przez wielu smakoszy. Ich przygotowanie jednak wymaga dobrania odpowiednich proporcji składników. Zbyt duża ilość mąki i jajek może spowodować, że kluski wyjdą twarde i gumowate. Wiemy, co zrobić, aby tego uniknąć. Dobry przepis na kluski śląskie — element klasycznego śląskiego obiadu — musi uwzględniać odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej. Powinna ona stanowić 1/4 wykorzystywanych do przygotowania dania ziemniaków. Trzymając się tej zasady, kluski zawsze wyjdą nam delikatne i smaczne.
Dobry rosół powinien być esencjonalny i aromatyczny. Dobrze też, gdy wygląda apetycznie i jest klarowny. Co, jednak gdy wyszedł nam dość mętny? Sprawdźcie, jak dobrze wyklarować rosół. Dzięki tej metodzie uda się uratować nawet mniej idealny wywar. Rosół jest jedną z najłatwiejszych do ugotowania zup. Do garnka wystarczy wrzucić mięso, warzywa i przyprawy, zalać je wodą i gotować tak długo, aż wywar nabierze doskonałego smaku i aromatu. Choć brzmi to banalnie, to jednak przygotowując rosół, można popełnić kilka błędów. Zaowocują one np. mętnością wywaru. Co wtedy zrobić?
Rosół można gotować na różnych rodzajach mięs. Drobiowy jest delikatniejszy w smaku i ma złocisty kolor. Wołowy charakteryzuje się zdecydowanym smakiem i bursztynową barwą. Dziś zdradzimy wam jednak przepis na rosół z resztek po pieczonym kurczaku. Jest esencjonalny i pełen aromatu. Koniecznie przetestujcie tę recepturę. Będzie smacznie, a w waszej kuchni nic się nie zmarnuje. Klasyczny przepis na rosół mówi, by surowe mięso zalać zimną wodą i gotować na małym ogniu, do momentu, aż się zagotuje. Potem trzeba usunąć szumowinę, dodać warzywa i przyprawy i całość gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny. Przepis na rosół z resztek po pieczonym kurczaku przyrządza się podobnie. Różnica jest jednak taka, że można go gotować nieco krócej, a i tak będzie pełen smaku i aromatu.
Nie ma gorszego doświadczenia, niż odkrycie, że jajko ugotowane na twardo ma szarą obwódkę wokół żółtka i nieprzyjemnie pachnie. Za taką wpadkę odpowiada zbyt długie gotowanie w wodzie. W żółtku zachodzi wtedy reakcja chemiczna pomiędzy siarką i żelazem - aby się przed tym uchronić, nie wolno gotować jajek dłużej niż 10 minut. Jajka są bardzo dużą częścią diety człowieka, wszak wypełnione są po brzegi cennymi wartościami odżywczymi. Dużym plusem jaj jest obecność praktycznie wszystkich aminokwasów, które potrzebne są do odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Mimo iż przygotowanie jajek uznawane jest popularnie za banalne, niektórzy cały czas popełniają błędy. Jednym z największych jest pojawienie się szarej obwódki wokół żółtka i nieprzyjemnego zapachu.
Lubimy dania z makaronem, bo są proste i szybkie do przygotowania. Często jednak nie obchodzimy się z makaronem, tak jak tego wymaga. Oto najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu. Jeden z nich jest popełniany przez większość Polaków i potrafi zepsuć smak całej potrawy.Makaron podany z lekkim sosem może stanowić podstawę dania. Może też być doskonałym dodatkiem do zapiekanki, zupy czy sałatki. Jednak by docenić walory smakowe makaronu, trzeba go odpowiednio ugotować. Jak? Przeczytacie o tym poniżej.
Jajecznica uważana jest za potrawę, z której przygotowaniem każdy sobie poradzi. Mało kto jednak ma świadomość, jak niewiele dzieli jajecznicę zaledwie poprawną od wyśmienitej. Najczęściej popełnianym błędem jest wbijanie jajek bezpośrednio na patelnię. Dowiedzcie się, czego jeszcze warto się wystrzegać. Pisaliśmy już jak przyrządzić jajecznicę z płynnym żółtkiem. Zdradzaliśmy też patenty na jajecznicę na mleku. Tym razem skupimy się na najczęstszych błędach, jakie można popełnić podczas przygotowania tego dania. Okazuje się, że jest ich niemało.
Znanych jest wiele wersji rosołu. Tradycyjna śląska zupa weselna oparta jest na drobiu i wołowinie, ale wykorzystuje również podroby. Dzięki temu dodatkowi — a także porcji kapusty — rosół staje się niezwykle aromatyczny i na pewno znajdzie wielu amatorów. Spróbujecie? Podroby mają swoich zwolenników i przeciwników. Zdradzaliśmy wam już wcześniej jak przygotować serca w sosie chrzanowym czy wątróbkę duszoną z pieczarkami. Wracamy z recepturą, w której podroby co prawda nie są podstawowym składnikiem, ale doskonale podkreślają smak dania.
Gotowanie ziemniaków jest jednym z podstawowych sposobów ich przygotowania. Z pozoru prosta czynność może jednak poskutkować koniecznością sprzątania kuchni. Dodanie do wody odrobiny tłuszczu sprawi, że nie wykipi. Sprawdźcie, co jeszcze może pomóc. Z ziemniaków przyrządzić można wiele pysznych potraw np. frytki czy placki. Jednak nawet najprostsza czynność, czyli ich ugotowanie, niewprawionym w sztuce kulinarnej osobom potrafi sprawić trudność. Podpowiadamy, co zrobić, aby ziemniaki nie wykipiały.
Zupa szczawiowa z ryżem to pomysł na pyszną, lekką i zdrową zupę, którą ugotujesz w zaledwie pół godziny. Zupa podana z ryżem i jajkiem na twardo jest pożywna, a sam wywar warzywny ze szczawiem bardzo aromatyczny. Poznaj przepis na szybką zupę szczawiową z ryżem.Zupa szczawiowa to zupa, którą doskonale znamy z dzieciństwa. Gotowana na siekanym, świeżym szczawiu lub przecierze szczawiowym, zawsze podawana była z jajkiem na twardo i chlebek, ziemniakami lub ryżem. Zupa szczawiowa z ryżem i jajkiem to genialna, letnia zupa, którą przygotujesz błyskawicznie. Szczaw kupisz w sezonie w każdym warzywniaku, zimą i wiosną szczaw kupisz w marketach w postaci przecieru. Zupę ugotuj na bulionie warzywnym, żeby miała jeszcze lepszy smak.Sezon na szczaw zaczyna się pod koniec maja, kończy w sierpniu. Jeśli mieszasz w małej miejscowości lub niedaleko masz łąki, które położone są daleko od drogi, gorąco zachęcam do spaceru i poszukania dziko rosnącego szczawiu- jest przepyszny.Tu dowiesz się, jak przygotować szczaw do słoików na zimę, zachowa świeżość i smak do kolejnego sezonu.