Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Gotowanie

Gotowanie

22.03.2021 01:00 Kiedy do zupy pomidorowej można dodać sodę oczyszczoną?

Bez wątpienia zupa pomidorowa jest jednym z najlepszych dań, które często goszczą na naszych stołach. Niektórzy smakosze mogliby ją zajadać niemal codziennie. Niestety, smakołyk za sprawą pomidorów może wyjść zbyt kwaśny. Jak go uratować?

MasterChef Junior gościł mistrza kulinariów
22.03.2021 01:00 Wyjątkowy odcinek Masterchef Junior

Masterchef Junior dostarcza wielu emocji. W trzecim odcinku najnowszej edycji programu wystąpił sam Robert Makłowicz. Młodzi adepci sztuki kulinarnej przyrządzali potrawy z różnych stron świata. Z pewnością ten epizod na długo pozostanie w pamięci widzów.

Ryż pozostawia cenną wodę
20.03.2021 01:00 Niezliczone zalety wody po ugotowaniu ryżu

Ryż dla mieszkańców Azji jest tym, czym dla nas chleb i ziemniaki. Ziarna tego zboża stanowią podstawowy składnik ich diety, a w naszym kraju zdobywa coraz większą popularność - głównie za sprawą dietetycznych korzyści płynących z jedzenia go. Jeśli więc jesteś dużym fanem ryżu i często go gotujesz na obiad, nigdy nie wylewaj wody po ugotowaniu. Jest ona po brzegi wypełniona substancjami odżywczymi, które korzystnie mogą wpłynąć na jakość cery czy kondycję roślin doniczkowych.

Drewniana łyżka w kuchni
19.03.2021 01:00 Czy używanie drewnianej łyżki w kuchni jest bezpieczne?

Drewniana łyżka przeważnie nie wzbudza u nas większych emocji. Korzystamy z niej wówczas, gdy nie chcemy porysować naszych naczyń. Niektórzy smakosze uważają, że drewniana łyżka jest siedliskiem bakterii. Jaka jest prawda?

Magda Gessler zdradziła co sądzi o Polakach kupujących włoszczyznę
18.03.2021 01:00 Gessler wytknęła Polakom błąd w gotowaniu zup

Magda Gessler jest jedną z największych specjalistek z wiedzy o polskiej sztuce kulinarnej. Nie bez powodu uważa ona, że Polacy potrafią ugotować najlepsze zupy na świecie - z pewnością można znaleźć dużo ludzi, którzy podzielają jej wiarę. Niestety, będąc tak dobrymi w gotowaniu, często lubimy korzystać ze skrótów, które niekoniecznie są poprawne. Jednym z nich jest włoszczyzna, czyli zestaw warzyw potrzebnych do ugotowania rosołu. Kupowanie całej kiści jest błędem, ponieważ jest to drogie i niesmaczne wyjście.

Ryby należy myć przed przyrządzeniem?
15.03.2021 01:00 Czy trzeba myć świeże ryby przed przyrządzeniem?

Smakowite ryby można przyrządzić na rozmaite sposoby. Mało kto spodziewałby się, że mycie surowego produktu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Każdy, kto często jada ryby, powinien mieć to na uwadze.

Żurek różni się od białego barszczu
12.03.2021 01:00 Różnica między barszczem a żurkiem

Bez wątpienia żurek i biały barszcz można uznać za klasyki naszej kuchni. Oba specjały często goszczą na naszych stołach, jednak nadal są ze sobą mylone. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią. Kluczowe są niepozorne detale, które wpływają na smak obu potraw.

Patelnia z otworem - jak go wykorzystać?
11.03.2021 01:00 Ukryte zastosowanie otworu w rączce od patelni

Patelnia wykorzystywana jest przez kucharzy praktycznie każdego dnia po kilka razy. Smażymy na niej mięso, redukujemy sosy, a nawet gotujemy całe dania. Mimo iż stanowi tak nieodłączny element naszego życia, wielu z nas do dzisiaj nie wie o ukrytej funkcji. Rączka służy głównie do bezpiecznego trzymania naczynia - dzięki niej nie poparzymy się gorącym metalem, ponieważ jesteśmy od niego odizolowani. Jeśli widzisz w niej otwór, wetnij weń drewnianą łyżkę, a nie będziesz musiał martwić się odstawianiem jej w inne miejsce.

Biała kiełbasa zachwyci domowników
09.03.2021 01:00 Jak przygotować białą kiełbasę, by nie straciła smaku i koloru?

Biała kiełbasa jest nie lada smakołykiem, który potrafi przyprawić o szybsze bicie serca nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Podczas gotowania łatwo zapomnieć o dodatkach, bez których specjał nie będzie wzbudzał zachwytu.

Jak gotować makaron?
08.03.2021 01:00 Makaron gotujemy pod przykryciem czy bez?

Mnóstwo osób z pewnością myśli, że makaron nie jest trudnym w przygotowaniu składnikiem. Wystarczy jedynie wrzucić go do wody i gotować zgodnie z instrukcjami opisanymi na opakowaniu. Taka postawa jest jednak błędna i może wywołać katastrofalne skutki. Źle ugotowane spaghetti czy wstążki stają się zbyt miękkie, nie gromadzą na swojej powierzchni odpowiedniej ilości sosu, tracą smak i rozpadają się, zanim włożymy je do ust. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych zasad, dzięki którym każdy obiad, zawierający makaron, będzie idealny.

Gotowanie makaronu w nietypowy sposób
04.03.2021 01:00 Kontrowersyjny sposób na ugotowanie makaronu

Gotowanie jest niekiedy prawdziwą frajdą. Właśnie w ten sposób przygotowujemy rozmaite frykasy, które cieszą zarówno oko, jak i nasze podniebienie. W wielu daniach króluje makaron. Okazuje się, że można go ugotować w bardzo nieoczywisty sposób.

Ziemniaki na szybko
04.03.2021 01:00 Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Smakowite ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw. Nietrudno znaleźć smakoszy, którzy chętnie je zajadają. Niestety, ziemniaki dosyć długo się gotują. Na szczęście proces ten możemy znacząco przyśpieszyć.

Oliwki w formie pasty
03.03.2021 01:00 Idealna na kolację pasta z oliwek

Oliwki w formie pasty idealnie sprawdzą się jako dodatek do pieczywa. Taka kolacja z pewnością spotka się z aprobatą nawet najbardziej wymagających spośród smakoszy. Tapenada jest bardzo prosta w przygotowaniu. Każdy powinien sobie poradzić z tym przepisem.

Chrzan można zetrzeć w prosty sposób
25.02.2021 01:00 Prosty sposób na domowy tarty chrzan

Smakowity chrzan niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Niektórzy mogliby jadać go niemal codziennie. Niestety, tarcie chrzanu jest uciążliwą czynnością. W jej trakcie nietrudno o łzy. Jak możemy temu zaradzić?

Parówki powinny być gotowane w odpowiedni sposób
24.02.2021 01:00 Długość gotowania parówek jest nie bez znaczenia

Parówki są uznawane za jeden ze specjałów, który jest prosty w przygotowaniu. Niektórzy odgrzewają je w mikrofalówce, jednak najczęściej decydujemy się na ich ugotowanie. Warto zrobić to w odpowiedni sposób.

Ryż i kwestia gotowania
23.02.2021 01:00 Idealny ryż krok po kroku - najlepszy poradnik

Nie da się ukryć, że ryż jest jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Jego walory smakowe i konsystencja w znacznej mierze zależą od sposobu przygotowania. Warto wiedzieć, jak idealnie ugotować sypki ryż.

Ziemniaki - jak je gotować?
22.02.2021 01:00 Najwłaściwszy sposób gotowania ziemniaków

Ziemniaki dodajemy do wielu dań. Stanowią częsty składnik zupy, zapiekanek czy potrawek. Ich właściwości zagęszczające są wykorzystywane w celu sprawienia, żeby danie było bardziej sycące. Jak jednak należy je ugotować?Sposobów jest bowiem mnóstwo. Ziemniaki w mundurkach, pieczone, puree, gotowane, w zupie czy jako składnik ciasta. Do praktycznie każdego z nich potrzebna jest woda i garnek. Czy pokrywka jest w tym przypadku konieczna? Oraz jaka ilość wody jest optymalna?

Widelec ma więcej funkcji.
22.02.2021 01:00 Doskonały sposób przygotowania mięsa z kurczaka

Widelec jest przede wszystkim narzędziem, którym większość z nas spożywa jedzenie. Choć w wielu kulturach używa się gołych dłoni lub pałeczek, widelec zakorzenił się w naszej europejskiej kulturze. Okazuje się, że można przygotować dzięki niemu znacznie więcej. Naturalnym sposobem wykorzystania widelca, jest najzwyklejsze jedzenie. Łatwo nabija się kęsy posiłku na ostrza tego metalowego sztućca. Przy ich pomocy można również oczyścić kurczaka z białych nitek.

Tost z jajkiem na śniadanie
22.02.2021 01:00 Najlepsze pomysły na śniadanie z jajek

Śniadanie w porannym pośpiechu nie jest łatwe ani wygodne. Nie zawsze ma się czas na przygotowanie ogromnego posiłku dla całej rodziny - jeśli więc potrzebujesz czasem zrobić szybkie dania, poniżej prezentujemy 5 ekspresowych przepisów. Co więcej, jeśli w Twojej lodówce są jedynie jajka, nie musisz się martwić. One wystarczą do przygotowania pysznego i pożywnego śniadania dla całej rodziny. Żadne duże umiejętności nie są potrzebne, aby móc skorzystać z poniższych receptur.

Warzywa z rosołu na pasztet
21.02.2021 01:00 Genialny sposób na wykorzystanie warzyw z rosołu

Pasztet kojarzy się z potrawą, którą gotujemy jedynie od święta, na specjalnie okazje. Wielu z nas myśli, że zawsze musi być pracochłonny i w codziennym, zajętym trybie życie nie możemy sobie na niego pozwolić. Nic bardziej mylnego. Pyszny pasztet nie musi być ani mięsny, ani trudny do wykonania. Przy pomocy rewelacyjnych, nasączonych smakiem warzyw z rosołu możemy zrobić wybitny pasztet, który pokocha cała twoja rodzina.

Naleśniki
21.02.2021 01:00 W jakiej kolejności dodawać składniki do naleśników?

Naleśniki pozornie wydają się prostą potrawą, która nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Jednak nawet w tak prostej recepturze ukryte są pułapki, które mogą sprawić, że danie nie będzie nadawało się do jedzenia. Idealne naleśniki powinny być cienkie, aksamitne i elastyczne - tak aby z łatwością można było wypełnić je farszem i podawać z ulubionymi składnikami. Pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić, by opiły się tłuszczem, ból brzucha po kilku sztukach jest wtedy gwarantowany.

Makaron - jak odcedzać?
20.02.2021 01:00 Jak prawidłowo gotować i odcedzać makaron?

Włosi makaron traktują śmiertelnie poważnie. Statyczny Włoch zjada aż 26 kilogramów makaronu rocznie, co daje opakowanie na tydzień. Polakom do tego poziomu uwielbienia mącznego specjału nieco brakuje, bowiem typowy Kowalski pochłania zaledwie 4,4 kilograma. Nie oznacza to jednak, że nie chcemy posiadać umiejętności perfekcyjnego przygotowania makaronu. Wiele nawyków, które pielęgnujemy w sobie od lat, sprawia, że dania na bazie makaronu wychodzą gorzej, niż powinny. Po tym artykule więcej ci to nie grozi.

Ziemniaki z wody
18.02.2021 01:00 Ziemniaki gotujemy pod przykryciem czy bez?

Ziemniaki gotujemy praktycznie każdego dnia. Warzywo to bez wątpienia zdobyło ogromną popularność na przestrzeni wieków i wyparło nasze tradycyjne kasze, które stanowiły podstawę diety przez setki lat trwania społeczności Polaków. Mimo to ciągle mało kto wie jak poprawnie je gotować. Mnóstwo osób myśli w końcu, że w gotowaniu ziemniaków nie ma nic trudnego. I choć jest to prawdą, ponieważ sam proces jest banalnie prosty, warto znać kilka trików, które znacznie ułatwią robienie kartofli - a także sprawią, że pyrki będą jeszcze bardziej wartościowe pod względem substancji odżywczych.

Szare kluski
17.02.2021 01:00 Kultowe szare kluchy z najlepszymi dodatkami

Szare kluski niestety zostały już nieco zapomniane w domach wielu Polaków. Mało kto pamięta tradycyjną recepturę, która nie raz przyprawia nas o szybsze bicie serca. Ekscytujemy się kuchniami zagranicznymi, a o własne pyszności zaniedbujemy. O zaletach diety ziemniaczanej pisaliśmy niedawno. Przyszedł czas, by to zmienić. Kluski szare powinni wrócić do naszej diety. Szereg ich zalet mówi sam za siebie. Przede wszystkim są naprawdę smaczne i uniwersalne. Możemy jadać je samodzielnie albo w wersji "na bogato" z dodatkiem kawałka mięsa. Kluski są także bardzo przyjazne dla naszego portfela. Składniki tego dania zazwyczaj zawsze mamy w szafkach kuchennych, wystarczy zaledwie kilka złotych, by zrobić obiad dla całej rodziny.

Gotowanie jajek generuje cenną wodę
15.02.2021 01:00 Wartościowe właściwości wody po ugotowanych jajkach

Gotowanie jajek następuje w praktycznie każdym domu o poranku. Do garnka wlewana jest woda, a gdy ta się zagotuje - dodawane są jajka. Po przygotowaniu posiłku większość z nas pozbywa się wody, co okazuje się być ogromnym błędem, ponieważ pełna jest cennych składników. Skorupka jajka to w większości wapń, który jest dodatkowo łatwo przyswajalny. Minerał ten gra bardzo ważną rolę w budowaniu kości, a także pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Poniżej zdradzamy jednak zastosowanie wody po jajkach, która przyda się szczególnie miłośnikom roślin.

Gotowanie drewnianą łyżką
14.02.2021 01:00 Ostrzeżenie dotyczące używania drewnianej łyżki kuchennej

Gotowanie w tradycyjnym stylu oznacza, że kucharz korzysta z narzędzi znanych gastronomii od wielu wieków. Jednym z najbardziej popularnych jest drewniana łyżka - z pojawieniem się teflonowych patelni i garnków zdobyła jeszcze większą popularność niż wcześniej. Niestety, z powodu drewna, z którego jest zbudowana, nie jest najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o higienę. Pory drewna wchłaniają bowiem jedzenie i płyny, które są mieszane, a wymycie ich w 100% może graniczyć z cudem.

Imbir - korzeń
13.02.2021 01:00 Błyskawiczny sposób na obranie imbiru

Imbir słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości i niezwykłych zalet. Niewiele osób wie, że potrafi także zwalczać objawy choroby lokomocyjnej i pomagać w walce z mdłościami. Jednak, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał - musimy go obrać. A to już zupełnie inna historia. Najczęściej, aby obrać imbir sięgamy po mały nożyk. Teoretycznie ta metoda spełnia swoją funkcję, a po kilku minutach imbir zostaje pozbawiony grubej skóry. Niestety, mało precyzyjny nożyk sprawia, że wraz ze skórką zdejmujemy także mnóstwo cennego wnętrza. Dlatego też następnym razem, gdy zechcesz obrać imbir, lepiej odłóż nożyk do szuflady. Warto natomiast wyjąć z niej łyżkę, która zdecydowanie lepiej i szybciej poradzi sobie z tym zadaniem.

Golonka pieczona
13.02.2021 01:00 Tradycyjna pieczona golonka według przepisu Magdy Gessler

Golonka to danie równie kochane w Polsce, co kontrowersyjne. Mimo niezaprzeczalnych walorów smakowych, domowi smakosze narzekają często na trudny i żmudny proces przygotowania. Dietetycy natomiast wszelkimi siłami odradzają jedzenie tego tłustego kawałka mięsa. Jednak jak można oprzeć się cudownie wypieczonej golonce, której aromat zachęca już z daleka? My nie potrafimy, dlatego podajemy najlepszy przepis od samej Magdy Gessler.