Kopytka tradycyjnie przygotowywane są z ziemniaków. Można jednak przyrządzić je, wykorzystując inne warzywa takie jak dynię czy bób. Anna Lewandowska podzieliła się pysznym przepisem, w którym użyła kaszy jaglanej.Kopytka i leniwe królują na polskich stołach. Zdradzaliśmy wam już przepis na ich tradycyjną wersję. Podpowiadaliśmy także jak przyrządzić pyszny sos grzybowy. Dziś wracamy do tego pysznego dania, prezentując wyjątkową recepturę łącząca te pyszne klasyki w odświeżonej wersji.
Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Prawdziwki, czyli borowiki szlachetne, to chyba jedne z najpopularniejszych grzybów leśnych zbieranych przez zapalonych grzybiarzy. Nic dziwnego — smakują pysznie zarówno w daniach gotowanych, jak i na surowo. Bardzo aromatyczny po ususzeniu borowik, często trafia do bigosów, pierogów, zup czy sosów. Nieduże okazy z kolei często są marynowane. Grzyb ten może osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary. Atlasy podają, że zdarzają się egzemplarze, których kapelusze mają nawet do 25 cm średnicy. Jeżeli uda wam się upolować tak imponująco wyglądającego prawdziwka, podajcie go na surowo.
Nie ma lepszego sposobu na przechowanie grzybów niż ich wysuszenie. W tym wydaniu zostaną z nami przez długi czas, ale będą pyszne tylko wtedy, gdy zastosujemy się do kilku reguł.Do suszenia grzyby nadają się doskonale. Warunek jest tylko jeden — muszą być zdrowe, czyli pozbawione śladów pleśni i bytności robaków. Jest to o tyle istotne, że przed suszeniem grzybów nie powinno się ich myć.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Tradycyjnie racuchy przygotowywane są na słodko. Zachęcamy was jednak do przygotowania ich z dodatkiem leśnych grzybów. Jesteśmy przekonani, że wyjątkowy smak tego dania zostanie z wami na dłużej.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sezon grzybowy w pełni co oznacza, że w wielu domach rozchodzi się zapach przygotowywanych grzybów. Aby nie zniszczyć ich podczas smażenia, najlepiej używać mieszanki masła i oliwy w tym czasie. Dzięki nim grzyby będą miały pyszny smak i chrupiącą skórkę. Dla wielu smażenie grzybów jest najlepszą metodą ich przygotowania. Podczas takiej obróbki grzyby uzyskują chrupiącą skórkę i nabierają niesamowicie przyjemnego smaku. Niestety łatwo popełnić popularne błędy przez zwykłą niewiedzę. Jeśli chcesz, aby każda smażona partia twoich grzybów była zawsze idealna, zastosuj się do poniższych porad. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Bigos to kwintesencja polskiej kuchni. Jest pożywny, dość ciężkostrawny, ale pyszny. Przygotowuje się go z niewyszukanych składników. Jednak o jednym, obłędnym dodatku do bigosu naprawdę warto pamiętać. Bez bigosu nie obędą się żadne święta, ale chętnie zjemy go też na co dzień. Jest idealny na chłodniejsze dni, doskonały na spotkanie przy ognisku. Świetnie syci i rozgrzewa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kurki to grzyby niezwykle zdrowe i aromatyczne. Idealnie komponują się z daniami mięsnymi, nadając im wyjątkowego, głębokiego smaku. Kurczak w sosie kurkowym to przepyszne połączenie, które sprawdzi się zarówno jako szybki obiad, jak i danie na większą uroczystość. Sprawdź, jak przygotować kurczaka w aromatycznym sosie kurkowym.Przełom lata i jesieni to czas, w którym nasze lasy bogate są w różnego rodzaju grzyby. Wykorzystaj więc sezon, kiedy grzyby są najsmaczniejsze i przygotuj delikatnego kurczaka w aksamitnym sosie kurkowym. Danie doskonale komponuje się z gotowanymi w całości ziemniakami, ale możesz również wykorzystać sos do polania ulubionego makaronu lub kaszy. Kurczak w sosie kurkowym z każdym dodatkiem smakuje doskonale.Kurki to jedne z najzdrowszych grzybów. Zawierają kwas foliowy, żelazo, potas, witaminy z grupy B. Kurki są również bogate w błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego. Dodatkowym atutem kurek jest ich niska kaloryczność - 100 g grzybów to zaledwie 25 kcal.Kurki to grzyby niezwykle smaczne i delikatne. Możesz przygotować z nich sosy, zupy, dodać do jajecznicy. Kurki możesz również zamarynować, aby cieszyć się ich smakiem także poza sezonem. Tu znajdziesz niezawodny przepis na marynowane kurki, które skradną Twoje serce.
Marynowane grzybki mają wielu wielbicieli, chociaż dla niektórych są zbyt ostre. Poznajcie sekretny sposób Magdy Gessler na marynowane grzyby, a z pewnością będziecie zachwyceni ich smakiem.Magda Gessler uchodzi za autorytet w tematyce gotowania. Jest właścicielką kilku restauracji, choć szerszej rzeszy Polaków znana jest raczej jako prowadząca „Kuchenne Rewolucje". W programie tym robi wszystko by ratować upadające restauracje, ulepsza też ich menu. Może sama nie ma zbyt dużo czasu na to, by stać przy kuchni i gotować, ale trzeba przyznać pomysły ma ciekawe. Jeden z nich prezentujemy poniżej. Magda Gessler zamiast klasycznego octu do marynowanych grzybów dodaje ocet jabłkowy. Poczujcie tę różnicę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wątróbka smażona z cebulką i grzybami to pyszny sposób na szybki i stosunkowo prosty obiad. Wystarczy zręcznie obrobić wątróbkę i wymoczyć ją w mleku, aby cieszyć się smacznym posiłkiem. Dodatek grzybów jeszcze bardziej podkręca smak. Wątróbka z grzybami i cebulą jest bardzo aromatyczna i pełna smaku - w końcu wszystkie składniki same w sobie znane są z intensywnego aromatu. Jeśli chcesz, aby wątróbka nie była gorzka po usmażeniu, przed włożeniem na patelnie, wymocz ją w mleku z cebulą. Dzięki temu mięso jest kruche, a także ma delikatny posmak cebuli. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Po sierpniowym wysypie grzybów, we wrześniu były już lamenty, że grzyby się skończyły. Na szczęście znów mamy doskonałe wieści dla grzybiarzy. W październiku czeka nas drugi wysyp grzybów. Zobacz, gdzie będzie ich najwięcej.Na ilość grzybów w lesie duży wpływ ma pogoda. Lubiące wilgoć i ciepło grzyby zahamowały swój wzrost pod wpływem wrześniowego ochłodzenia. Szczególnie dużo popsuły zimne noce, bo w niektórych rejonach temperatury spadały blisko 0 st. C. Na szczęście pierwsza połowa października zapowiada się dosyć ciepła. Jest więc szansa na udane zbiory grzybów. Co prawda, różnie będą one wyglądały w poszczególnych rejonach kraju, ale prognozy są ogólnie dobre. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grzyby same w sobie są pełne intensywnego smaku, jednak aby go jeszcze bardziej wydobyć, należy korzystać z przypraw. Doskonale sprawdza się w tym celu natka pietruszki, tymianek oraz rozmaryn. Po dodaniu ich do grzybów można mieć pewność, że będą przepyszne. Sezon na grzyby sprawia, że ludzie całymi dniami przesiadują w kuchniach i gotują najróżniejsze potrawy i przetwory na bazie leśnych zbiorów - aby je ulepszyć, należy korzystać z odpowiednich przypraw. Nie warto jednak dorzucać składników, które swoim smakiem przykryją grzyby. Do takich należą, chociażby ostre papryczki, które z grzybami nie idą zbyt dobrze w parze. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Obiad z mielonego mięsa? To może pulpety? Są lżejstrawne niż kotlety, bo nie smaży się ich, tylko gotuje w sosie. My do tego sosu proponujemy dodać kurki, dzięki któremu danie nabierze niezwykłego smaku. Oto przepis na pulpety w sosie kurkowym. Kurki, to po pieczarkach najpopularniejsze grzyby, które można kupić w sklepie. Oczywiście nie są dostępne przez cały rok, ale naprawdę dosyć długo. Mają ciekawy, lekko pikantny smak i bardzo apetyczny kolor. Doskonale nadają się do wielu potraw. Lubią towarzystwo śmietany. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Mrożenie to doskonały sposób na zachowanie smaku i aromatu wielu produktów. Grzyby także można poddać temu procesowi. Radzimy czego unikać, aby ich konserwacja była skuteczna i bezpieczna. Mrozić możemy niemal wszystkie grzyby, choć najlepiej proces ten zniosą grzyby o zwartym miąższu takie jak prawdziwki, podgrzybki, kurki czy maślaki. Grzyby blaszkowe, przed włożeniem do zamrażalnika, będą wymagały blanszowania.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pierogi można nadziewać przeróżnymi farszami. Popularne są z mięsem, serem czy z kapustą i grzybami. A robiłaś już pierogi z kurkami i koperkiem? Nie? Koniecznie ich spróbuj. Mają wyrazisty smak i orzeźwiający aromat.Kurki to jedne ze smaczniejszych i bardziej lubianych grzybów. Na ich korzyść przemawia też fakt, że często można je kupić w sklepie. Są też sprzedawane kurki mrożone. Grzyby te charakteryzują się wyraźnym, lekko pikantnym smakiem. Stąd bardzo chętnie są dodawane do potraw.Dzisiaj proponujemy zrobić z kurek farsz do pierogów. By zyskał niezwykły smak i aromat najlepiej podsmażyć je z cebulką, a potem dodać świeży, posiekany koperek. Będzie naprawdę pysznie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kurczak w sosie śmietanowym z pieczarkami to pomysł na szybki obiad, który zachwyci Twoich gości i rodzinę wyjątkowym smakiem i aromatem. Niezwykle delikatny sos śmietanowy i pieczarki w połączeniu z ziołami prowansalskimi i świeżym tymiankiem sprawią, że danie będzie często pojawiać się na Twoim stole.Tymianek jest ziołem wykorzystywanym głównie w kuchni śródziemnomorskiej. Jest ceniony za swój intensywny smak i aromat. Tymianek jest ziołem, które można hodować samodzielnie w doniczce lub ogrodzie. Na zimę wystarczy je tylko delikatnie przykryć, aby nie zmarzło. Świeże zioła są znacznie zdrowsze i bardziej aromatyczne, dlatego też są niezwykle cenione w kuchni.Do dania możesz wykorzystać nóżki, skrzydełka lub piersi kurczaka. Każda część mięsa będzie smakować równie dobrze. Kurczak w sosie śmietanowym doskonale łączy się z ziemniakami pieczonymi lub gotowanymi w mundurkach. Potrawę możesz podać również z sałatką ze świeżych warzyw lub gotowanymi jarzynami. Jeśli jesteś ciekawy jak stworzyć nietypowe danie z kurczaka - tu znajdziesz pyszną inspirację. Wyjaśniamy także, jak zrobić sycący makaron z kurczakiem w apetycznym sosie.
Sezon grzybowy cieszy wiele osób, jednak grzybiarze nie mogą się doczekać, aż będą mogli zebrać pierwsze opieńki. Co ciekawe, pierwsze okazy tego grzyba już się pojawiły. Występują praktycznie w całej Polsce, a ich smak opisywany jest, jako jeden z najlepszych. Jesień to czas, kiedy tłumy ludzi penetrują polskie lasy w poszukiwaniu okazałych grzybów. Połączenie dużej wilgotności ze stosunkowo wysoką temperaturą wspomaga wzrost grzybów. Jeden z najbardziej popularnych grzybów, czyli opieńka miodowa, właśnie zaczęła pojawiać się w wielu miejscach w naszym kraju. Gdzie dokładnie można ją znaleźć?Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grzybobranie jest przyjemne, ale jednocześnie niełatwe. Wymaga odpowiedniej wiedzy, a każdy błąd może być niebezpieczny. Zanim udacie się do lasu, zapoznajcie się z poradami grzyboznawczyni z opolskiego Sanepidu.
Kotlety mielone mają rzesze wielbicieli. Zarówno wśród jedzących, jak i gotujących. Pierwsi doceniają ich smak, drudzy szybkość i łatwość przygotowania. Jeśli chcecie odkryć ich nowe oblicze, przetestujcie obłędnie pyszne kotlety mielone z kurkami. Potrawy z mielonego mięsa nie wymagają długiej obróbki kulinarnej. To dlatego często goszczą na stołach osób zapracowanych i mających dosłownie pół godziny na zrobienie obiadu. Kotlety z mielonego mięsa stwarzają też możliwość wzbogacenia ich o rozmaite dodatki. Niektórzy dosypują więc posiekaną zieleninę, inni dodają starte warzywa. My, nawiązując do trwającego wciąż sezonu grzybowego, proponujemy przygotować kotlety mielone z kurkami.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Z niektórych rejonów Polski dochodzą nas pytania, czy sezon grzybowy wciąż trwa. Na wyjątkowy nieurodzaj uskarżają się grzybiarze z Pomorza. Z tamtejszych lasów zdrowe, jadalne grzyby po prostu zniknęły. Tegoroczny przełom sierpnia i września był bardzo pomyślny dla grzybiarzy. W większości lasów można było liczyć na udane zbiory. Grzybów nie brakowało też na targowiskach. Niestety zmieniła się pogoda, co oczywiście wpłynęło na urodzaj.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jesienna aura za oknem sprawia, że mnóstwo osób nie może się doczekać zbierania grzybów, takich jak kurek. Jeśli masz już ich spory zapas, warto je zamarynować. Dzięki temu wytrwają wiele długich miesięcy bez psucia się. Oczywiście kurki trzeba podgotować w osolonym wrzątku. Marynowane grzyby doskonale pasują do najróżniejszych sałatek, na kanapkach, jako przekąska czy do klasycznego tatara. Dlatego zawsze warto mieć, chociaż kilka słoików. Samo przygotowanie marynowanych kurek nie jest w żadnym wypadku skomplikowane i potrzeba do tego podstawowych składników oraz sprzętów, które z pewnością większość z nas posiada. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W sezonie jesiennym nic nie smakuje tak dobrze, jak świeże, leśne grzyby. Z dodatkiem śmietanki, sera i makaronu stanowią pyszne i sycące danie. Co więcej, przygotujecie je już w kwadrans. Sprawdźcie koniecznie nasz przepis.To danie jest idealne dla wielbicieli makaronu, którzy chcą ograniczyć mięso i czas spędzony w kuchni. Do jego wykonania potrzeba niewiele czasu i składników. Minimalna ilość tych drugich jest wręcz wskazana, aby nie przyćmić aromatu grzybów.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Suszenie to jeden z najlepszych sposobów utrwalania grzybów. By jednak w czasie przechowywania grzyby nie psuły się, trzeba wiedzieć jak je wysuszyć. Zobacz, jaki jest najgorszy błąd podczas suszenia grzybów. Świeżo zebrane, leśne grzyby doskonale nadają się na potrawy, np. na zupę, do duszenia, smażenia. Jeśli jednak masz ich nadmiar, możesz je zamarynować, a najlepiej ususzyć. Suszenie jest bardzo dobrą metodą utrwalania grzybów, bo nie zmienia ich smaku, ani zapachu. A tak przetworzone grzyby można wykorzystać do różnych potraw. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sezon na grzyby oznacza, że wiele osób całe dnie spędza na ich czyszczeniu i gotowaniu. Gdy wkłada się je do wrzącej wody, po chwili pojawia się dziwna piana. Okazuje się, że nie ma się czego obawiać - to zwykłe białko, które wygotowuje się z grzybów. Grzyby wywołują w nas wielkie emocje. Już podczas zbierania mamy nadzieję na znalezienie ogromnego okazu - a gdy tak się stanie, ciężko być szczęśliwszym. Po powrocie do domu z koszykiem pełnym grzybów czeka nas niestety żmudna i męcząca praca przy oczyszczaniu i obrabianiu. Gdy grzyby się gotują, wydzielają niepokojącą pianę, jednak można być spokojnym - nie jest niczym złym. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Do fatalnej w skutkach pomyłki doszło w Słupsku. 63-letni grzybiarz najprawdopodobniej zjadł muchomora, którego wziął za kanię. Niestety, mężczyzna zmarł na ostrą niewydolność wątroby. Sezon grzybowy trwa, ale choć grzyby są pyszne, potrafią też być trujące. Dlatego pierwszą zasadą wszystkich grzybiarzy powinno być — zbieram tylko te grzyby, które znam i których jestem absolutnie pewien. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie ma lepszego uczucia dla grzybiarza niż zebranie największego okazu swojego ulubionego grzyba. Okazuje się, że duże sztuki nie są najzdrowszym wyborem. Grzyby mają bowiem zdolność do kumulowania metali ciężkich z gleby - spożywanie ich jest bardzo niezdrowe. Grzyby są obecnie bardzo ważną częścią codziennej diety. Polacy kochają wybierać się na grzybobrania, a pogoda, jaka panuje teraz za oknem, jest idealna dla optymalnego wzrostu grzybów. W Internecie można znaleźć mnóstwo fotografii szczęśliwych grzybiarzy, którzy chwalą się odkrytymi przez siebie miejscówkami z największymi zdobyczami - eksperci przestrzegają przed zbieraniem wielkich grzybów. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Będąc na grzybobraniu, wypatrujemy prawdziwków, podgrzybków i maślaków. Tymczasem w polskich lasach można też natknąć się na nietypowego grzyba. W sumie wygląda jak jakaś jasna, żelowa narośl na drzewach. Poznaj bliżej kozią brodę. Kozia broda to inaczej siedzuń sosnowy lub szmaciak gałęzisty. Ma zresztą jeszcze kilkanaście innych nazw. Ten nietypowy grzyb rośnie na pniach drzew iglastych — żywych lub obumarłych. Co ciekawe, gdy pojawi się na żywym pniu drzewa (zwykle przy jego podstawie), pień gnije do wysokości nawet do 3 metrów. Najczęściej można go spotkać na pniach sosen i świerków. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pełne aromatu suszone grzyby to prawdziwy skarb. Dzięki naszym wskazówkom zatrzymasz ich pyszny smak, ciesząc podniebienie dodatkiem darów lasu w wielu wspaniałych daniach. Suszenie to jeden z popularniejszych sposobów zachowania walorów smakowych grzybów. Ich przygotowanie nie jest aż tak czasochłonne jak kiszenie czy marynowanie i można je przeprowadzić aż na trzy sposoby — używając piekarnika lub suszarki albo nawlekając grzyby na nitki i przechowując w ciepłym pomieszczeniu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grzybobranie to popularna jesienna aktywność na świeżym powietrzu. Zdarza się jednak, że grzybiarze pilnie strzegą urodzajnych miejsc, a ich odnalezienie przez "obcych" wywołuje konflikty. Tak zdarzyło się m.in. w Beskidach.Beskidy obfitują w miejsca, które dostarczają dużej ilości rydzów — grzybów pysznych i jednocześnie drogich. Nic więc dziwnego, że górale ich lokalizację starają się zachować w sekrecie. Taka sytuacja ma dla nich wiele korzyści ekonomicznych. Historia opowiedziana przez jednego z redaktorów Gazety Wyborczej potwierdza to, że dla miejscowych, grzyby zebrane w górskich lasach są produktem przeznaczonym na sprzedaż, a aktywność przyjezdnych nie jest mile widziana. Był on gościem jednego ze schronisk w Ochotnicy Górnej, gdy grupa tamtejszych turystów przyniosła ze spaceru mnóstwo rydzów, którymi podzieliła się z gośćmi obiektu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Ta sytuacja wywołała gwałtowną reakcję mieszkającej w pobliżu góralki, która zbierała grzyby regularnie i sprzedawała okolicznym restauratorom. Kiedy kobieta odkryła, że turyści udali się w poszukiwaniu rydzów w jej zwyczajowe miejsca i zebrali te egzemplarze, które ona pozostawiła, aby urosły, wpadła w szał. Przez nich nie miała już bowiem czego sprzedać na zbliżającym się jarmarku.