Smakowite grzyby wiele razy przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nie bez powodu cieszą się takim uznaniem wśród smakoszy. Oczywiście ciekawe walory smakowe nie są wyłącznie domeną borowików, kurek i maślaków. Godne uwagi są również grzyby noszące miano siedziuni sosnowych.
Nie da się ukryć, że komunikaty publikowane przez GIS przeważnie nie oznaczają niczego dobrego. Jednak tym razem informacje opublikowane na rządowej stronie można potraktować jako działania prewencyjne. O czym przypomina GIS?
Grzyby stanowią bardzo ważny element naszej diety. W sezonie uwielbiamy jeść je świeże, jako składnik sosu czy panierowane i smażone na oleju. Poza sezonem wybieramy grzyby suszone lub marynowane, które mogą przetrwać wiele miesięcy bez psucia. W naturze występuje wiele gatunków grzybów, jednak większość z nich nie jest jadalna. Jak się okazuje, dziwny lub niepokojący wygląd nie zawsze musi oznaczać, że dany grzyb nie może zostać zjedzony. Poniższy przypadek dokładnie to pokazuje. Na grupie Grzybomaniacy na Facebooku pan Sebastian zapytał się internautów co to za grzyb widoczny na zdjęciach - szybko odpowiedzieli mu, że to właśnie żółciak siarkowy.
Najlepszy okres na grzyby wypada w połowie lata oraz wczesną jesienią, gdy w lasach jest ciepło i wilgotno. Takie warunki są optymalne do dobrego rozwoju owocników. Niektóre gatunki są jednak przystosowane do wzrostu nawet teraz gdy sezon dopiero się zaczyna. Lasy Państwowe wydały pilny komunikat, z którym powinien zapoznać się każdy Polak wybierający się na grzyby. Początkujący grzybiarze mogą bowiem pomylić pyszne i zdrowe smardze z niebezpiecznym dla zdrowia sobowtórem, wyglądającym bardzo podobnie.
Grzyby cenione są głównie za charakterystyczny i doskonały smak umami, którego nigdzie indziej w takim wydaniu nie jesteśmy w stanie znaleźć. Pomimo popularnego mitu, jakoby grzyby były dla nas bezwartościowe, prawda jest zaskakująca i zupełnie inna. Mało kto bowiem wie, że posiadają liczne właściwości lecznicze, a niektóre z nich są znane od tysięcy lat - jako lekarstwa stosowane były przez mieszkańców antycznych królestw. Poniżej zdradzamy które z nich mają najcenniejsze prozdrowotne działanie.
Smakowite grzyby potrafią przyprawić nas o szybsze bicie serca. Niestety, część leśnych frykasów może okazać się trująca dla człowieka. Niekiedy łatwo pomylić je z jadalnymi odmianami. Służby już teraz przestrzegają, by nie zbierać nieznanych nam gatunków grzybów.
Nie da się ukryć, że grzyby odgrywają niezwykle ważną rolą w naszej rodzimej kuchni. Wiele swojskich specjałów bazuje na tych leśnych smakołykach. Na szczególną uwagę zasługują smardze. Mało kto spodziewałby się, że mogą one tyle kosztować.
Sezon na grzyby jeszcze się w pełni nie zaczął, lecz niecierpliwi fani grzybobrania już teraz penetrują knieje, w celu znalezienia głównie jednego gatunku. Mowa o smardzach, które przez smakoszy są bardzo cenione głównie za delikatny smak i lekko korzenny aromat. W przypadku gdy jesteś jednym z zapalonych grzybiarzy, musisz uważać na pewien rodzaj nietypowego grzyba, który do złudzenia przypomina wyżej wspomniane smardze. Zjedzenie go może zakończyć się nawet zgonem nieostrożnego człowieka.
Trufle nazywane są potocznie "czarnym złotem" i uznawane są zarazem za najrzadsze, jak i najdroższe grzyby znane człowiekowi. W Polsce przez dłuższy czas nie wiedziano, czy na terenie naszego kraju rośnie - na szczęście kilka lat temu odkryto miejsce, gdzie można je spotkać. Smak trufli jest tak silny, że nie stanowią one samodzielnego dania. Wykorzystuje się je do doprawiania posiłków, dzięki czemu te nabierają charakterystycznego aromatu. Poszukiwanie trufli jest również bardzo trudne, dlatego ich cena potrafi zwalać z nóg.
Grzyby dodajemy do wielu tradycyjnych polskich dań, dzięki czemu nabierają one znacznie lepszego i intensywniejszego smaku. Do niedawna mogliśmy jedynie korzystać z grzybów suszonych, których zapasy udało nam się zrobić do zeszłej jesieni. Zima jest już za nami, a pogoda zaczyna być coraz cieplejsza, dlatego grzybiarze powoli zaczynają spacerować, udając się do swoich ulubionych miejscówek. Okazuje się, że nawet tak wczesną porą można oczekiwać całkiem sporych zbiorów, co udowadniają najbardziej doświadczeni.
Pieczarki wiele razy sprawiały, że przygotowane dania wywoływały u nas autentyczny zachwyt. Popularne grzyby przyrządza się na rozmaite sposoby. Ciężko zliczyć potrawy, w których możemy się na nie natknąć. Okazuje się, że dzięki nim nawet kultowy rosół może wiele zyskać.
Nie da się ukryć, że rosół jest kulinarnym szlagierem naszej rodzimej kuchni. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanego weekendu bez talerza pełnego złocistego specjału. Przedwojenny rosół z pewnością spotka się z aprobatą najbliższych.
Grzyby są produktem, który nierzadko wywołuje wiele kontrowersji, głównie wokół doniesień o licznych zatruciach spowodowanych błędną identyfikacją grzyba. Okazuje się, że toksyczne mogą być również gatunki całkowicie jadalne, lecz poddane złej obróbce. Grzyby smakują tak pysznie z uwagi na dużą ilość piątego smaku nazywanego umami. Po początku XX wieku odkryli go Japończycy i znajduje się między innymi w mięsie, pomidorach, wodorostach, grzybach, serze, kukurydzy czy groszku konserwowym. Jeśli uwielbiasz jeść grzyby, dla bezpieczeństwa podgrzewaj je jedynie raz.
Pieczarki są grzybami, po które Polacy bardzo często sięgają. Dodajemy je nie tylko do zup czy sos, ale również do ulubionych zapiekanek, pizz czy tostów. Przepis na zupę pieczarkową znajdziesz tutaj, z kolei porady, jak przygotować pyszny sos pieczarkowy przeczytasz w tym artykule.Czy jednak możemy spożywać pieczarki bez żadnej obróbki? Odpowiedź nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Pieczarki jedzone są na całym świecie - grzyb ten jest banalnie prosty w uprawie, smaczny i dostarcza całkiem sporo substancji odżywczych. Najczęściej hodowany jest na ogromną przemysłową skalę w specjalnych halach. Poniżej przedstawiamy prostszy i zdrowszy domowy sposób na wyhodowanie pieczarek. Ostatnimi czasy wiele sklepów ogrodniczych umożliwia swoim klientom kupienie zestawów do domowej uprawy pieczarek. Taka hodowla zdobywa coraz większą ilość fanów, ponieważ cały proces jest banalnie prosty - wystarczy mieć specjalne podłoże i odrobinę wolnej przestrzeni.
Smakowite grzyby zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią by je spałaszowali. Mało kto spodziewałby się, że grzyby można znaleźć nawet wczesną wiosną.
Grzyby co roku wypełniają koszyki, torby i reklamówki ludzi, którzy uwielbiają spędzać wczesne poranki na leśnych spacerach. Grzybobrania są szczególnie popularne na wsiach, lecz wielu miastowych także wyjeżdża do najbliższego lasu, aby pozbierać swoje ulubione okazy. Już niedługo grzybiarze mogą być zdezorientowani, gdy w atlasach grzybów i oficjalnych dokumentach nie znajdą żadnych podgrzybków oraz borowików. Nazwy te zostaną bowiem usunięte i zamienione na nowe - PTM chce wprowadzić nowe nazewnictwo.
Nie da się ukryć, że grzyby odgrywają istotną rolę w kulinariach. Kuchnia polska obfituje w te wyjątkowe smakołyki. Pyszne grzyby mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie odmiany.
Nie da się ukryć, że zupa grzybowa jest jednym z najlepszych specjałów naszej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby ten rarytas. Przepis Magdy Gessler powala na łopatki.
Nie da się ukryć, że trufle są ekskluzywnym produktem. Mało kto jest w stanie wydać pieniądze na te uwielbiane grzyby. Okazuje się, że średniowieczni mieszkańcy Europy byli zaniepokojeni ich wyglądem i miejscem występowania.
Pieczarki często goszczą w naszych kuchniach. Można dostać je o każdej porze roku w niemal wszystkich sklepach. Powszechnie uważa się, że nie są one zbyt pożywne. Prawda jest o wiele bardziej zaskakująca.
Zapiekanka jest pierwszym polskim fast foodem, który był odpowiedzią na zachodnią pizzę. W Polsce brakowało podstawowych składników do przygotowywania włoskiego przysmaku, dlatego zdecydowano się zrobić coś zupełnie innego. Początki tego dania sięgają lat 70 XX w. kiedy w Polsce panował głęboki komunizm. Trudna sytuacja gospodarcza sprawiała, że Polacy nie mieli ani możliwości ani pieniędzy na raczenie się drogimi przysmakami zza zachodniej granicy. Opracowano więc danie, które jest zarazem smaczne i szybkie w przyrządzeniu, a jego cena stosunkowo niewielka.