13 listopada w kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy Dzień Placków Ziemniaczanych. Każda okazja do sięgnięcia po lubiane, sycące danie jest dobra. Podpowiadamy jak przygotować ten znakomity przysmak. Ni zajmie wam wiele czasu, a smakuje wyśmienicie.Placki ziemniaczane są potrawą pochodzącą z XVII wieku. Były wtedy tak powszechne, jak teraz chleb, a mniej zamożni przyrządzali je nawet ze zgniłych ziemniaków. Dziś szczęśliwie możemy zrobić nieco bogatszą ich wersję i zjeść rarytas nawet z pełnym smaku gulaszem.Nasz przepis oparty jest o najprostsze składniki, czyli mączyste ziemniaki, cebulę i mąkę pszenną. Nawet jajko można pominąć, jeśli akurat nie mamy go pod ręką lub chcemy zrobić danie bez produktów odzwierzęcych. W takiej wersji też będzie smaczne. Zwłaszcza gdy skusicie się na dodatek czosnku.
Syrop z czosnku jest znakomitą alternatywą dobrze znanego wyrobu z cebuli. Bogaty w wiele cennych składników wzmacniających organizm produkt wesprze nas w sezonie jesienno-zimowym, gdy o przeziębienie nietrudno. Jego zrobienie jest bardzo proste, a koszta mniejsze niż w przypadku zakupu gotowych mieszanek. Spróbujecie? Czosnek słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. Zawarta w warzywie allicyna, która powstaje po jego rozdrobnieniu, może być uznawana za naturalny i bezpieczny antybiotyk. Warto skorzystać z jej działania, gdy pojawią się u nas pierwsze objawy przeziębienia. W połączeniu z imbirem, cytryną i miodem, które również dostarczą naszemu organizmowi witamin i związków wspierających go w walce z bateriami i wirusami, uzyskamy miksturę, która umożliwi nam sprawny powrót do formy. Pamiętajmy tylko, by sięgnąć po wysokiej jakości naturalne składniki.
Lekka pasta jajeczna jest świetnym dodatkiem do pieczywa. Przygotowane bez dodatku majonezu smarowidło smakuje wyśmienicie, a składniki znajdziecie w każdym sklepie spożywczym. Spróbujecie? Jeśli szukacie prostego, a zarazem smacznego pomysłu na przysmak do pieczywa, postawcie na klasykę, czyli pastę jajeczną. Nasza lekka wersja bez majonezu jest prosta w przygotowaniu, a miksując dodatki, za każdym razem uzyskacie nieco inny rarytas. Warto skosztować.
Chlebek z dyni jest znakomitym pomysłem na słodkie śniadanie lub podwieczorek. Wzbogacony o wyraziste przyprawy wypiek wypełni wasz dom przyjemnym korzennym aromatem. Zrobienie przysmaku jest dziecinnie proste, a cala rodzina z chęcią po niego sięgnie. Warto spróbować — jest jeszcze lepszy niż bananowy odpowiednik.Prosty i wyjątkowo smaczny chlebek z dyni przyrządzicie jeszcze szybciej, jeśli macie pod ręką przestudzoną dynię pieczoną. Wtedy wystarczy zaledwie kwadrans i odrobina cierpliwości, by już po mniej niż godzinie cieszyć się znakomitym słodkim przysmakiem, którego raczej nie znajdziecie w pobliskiej piekarni.
Makowiec jest jednym z ciast, które często goszczą na świątecznych stołach. Prostą i pełną smaku wersję z korzennymi przyprawami zrobicie znacznie szybciej niż zawijany wypiek, a jej aromat idealnie podkreśli klimat uroczystych dni spędzonych w rodzinnym gronie. Musicie spróbować.Dobrego makowca z chęcią skosztuje niejeden smakosz. Proste i wzbogacone o aromatyczne przyprawy oraz orzechy ciasto według receptury siostry Anastazji nie będzie wyjątkiem. Deser jest słodki, przyjemnie wilgotny i pięknie pachnie, tworząc prawdziwie świąteczną atmosferę.Przepis na korzenny makowiec siostry AnastazjiSkładniki na makowiec:5 jaj200 g maku400 g cukru kryształu100 g migdałów1 łyżka goździkówpół laski wanilii1 łyżka mielonego cynamonu1 cytrynaSkładniki na lukier:2 białka250 g cukru pudruolejek migdałowy
Wątróbka w cebuli jest jednym z klasyków polskiej kuchni. Tomasz Strzelczyk stawia na nietypowy sposób dodania cebulki do podrobów. Kucharz dusi charakterne warzywo na maśle z dodatkiem sody oczyszczonej, co sprawia, że staje się ono niesamowicie miękkie i osiąga piękny złocisty kolor. W tej postaci znakomicie komponuje się z podrobami. Mało kto oprze się pysznej wątróbce w cebuli zaserwowanej z zasmażanymi buraczkami i ziemniakami z wody. Tomasz Strzelczyk, stosując prosty trik, polegający na duszeniu cebuli z sodą oczyszczoną i dodaniu jej na sam koniec do podrobów, uzyskuje znakomite efekty. Tak delikatnej i smakowitej wersji dania jeszcze nie próbowaliście.
Szukacie pomysłu na tani obiad? Jeśli macie pod ręką kiełbasę, ziemniaki oraz puszkę fasolki w sosie pyszne danie wyczarujecie w zaledwie kilka minut. Rodzina zje ze smakiem, a wy mniej czasu spędzicie w kuchni. Same plusy. Prosty i szybki obiad z kilku składników jest idealnym pomysłem na weekend, kiedy zamiast gotowaniu czas chce się poświecić rodzinie. Na szczęście są dania i triki, które sprawiają, że przygotowanie posiłku nie jest żmudne i długie.Mając pod ręką strączki w puszkach - np. fasolkę w sosie - kiełbasę lub inną wędlinę i ziemniaki, zrobienie taniego i pysznego jedzenia dla wszystkich domowników będzie kwestią kilku chwil. Warto zadbać o pełna spiżarkę, by ułatwić sobie gotowanie.
Placki ziemniaczane bez jajka można przygotować równie prosto, jak tradycyjne. Kurzy nabiał zastąpimy zdrowym kleikiem z siemienia lnianego. Dodatek dobrze znany wprawnym kucharkom doskonale połączy składniki masy i nie wpłynie na smak wyrobu. Danie, które spodoba się każdemu smakoszowi, zrobicie w zaledwie kilka chwil. Spróbujecie? Zamiana jajka na roślinny produkt sprawi, że placki ziemniaczane będą wegańskie. W smaku będą niemalże identyczne. Taktyka sprawdzi się oczywiście także wtedy, gdy zabranie nam w domu kurzego nabiału. Jedno jajo z powodzeniem zastąpi kleik przygotowany z siemienia lnianego (1 łyżka mielonego ziarna na 3 łyżki wrzątku), woda z puszki ciecierzycy zwana aquafabą (3 łyżki), olej rzepakowy (1 łyżka) czy mąka ziemniaczana (1 łyżka). Dodać też możemy purée z warzyw mączystych np. z dyni hokkaido (1 szklanka odciśniętej z wody masy).
Monika Mrozowska niedawno pokazała fanom, jakie danie wybiera, by poprawić sobie nastrój. Aktorka zaskoczyła wszystkich, stawiając na zupę solankę. Bogate w smaki i treściwe danie przyrządziła na grzybowym wywarze, uzyskując znakomity jesienny posiłek, który z naszymi wskazówka z łatwością odtworzycie w swojej kuchni.Solanka jest pysznym daniem kuchni ukraińskiej. Rozgrzewająca, nieco kwaśna i słona zupa przygotowana zostać może na wywarze rybnym lub grzybowym. Przepis na bezmięsną odsłonę na swoim Instagramie zaprezentowała niedawno Monika Mrozowska. Aktorka lubi sięgać po przysmak, by poprawić sobie humor. Jesienią potrawa z pewnością w mig sprawi, że poczujecie się lepiej.
Surówka z czerwonej kapusty będzie pasowała do niejednego obiadu. Doskonała kompozycja z marchewką, jabłkiem i porem spodoba się nawet najbardziej wybrednym. Dzięki dodatkowi octu warzywo ma świetną konsystencję, a kremowy sos z jogurtu i majonezu dopełnia smaku. Szukacie pomysłu na surówkę do obiadu? Sięgnijcie po czerwoną kapustę. Wystarczy dodać do niej kilka produktów, by uzyskać znakomity w smaku i niezwykle zdrowy rarytas. Zrobienie smakołyku nie zajmie wiele czasu, a rodzina zje ze smakiem. Skusicie się?
Gołąbki w sosie pomidorowym mogą się znudzić. Warto urozmaicić je o dodatek ostrej papryczki, która nada charakteru i sprawi, że danie będzie bardziej rozgrzewające. Pikantna odsłona klasycznego dania idealnie sprawdzi się w chłodne dni. Wasza rodzina ją pokocha. Pomidorowy sos, który jest częstym dodatkiem do gołąbków z mięsem i ryżem, można wzbogacić, korzystając zarówno z aromatycznych ziół, jak i z bardziej wyrazistych przypraw takich jak cynamon, imbir czy ostra papryka. Tym razem stawiamy na tę ostatnią i proponujemy podanie faszerowanej kapusty z pełnym charakteru przecierem z nutą chili.
Pierogi są świątecznym klasykiem. Bezglutenowa wersja rarytasu zaproponowana przez Annę Lewandowską łączy w sobie buraka i daktyle. Słodki farsz doskonale pasuje do ciasta na bazie mąki gryczanej. Nietypowe danie z pewnością skradnie serca całej rodziny. Spróbujecie?Buraki w połączeniu z daktylami odrobiną tymianku oraz cynamonu są znakomite. Zamknięty w delikatnym cieście z bezglutenowej mąki farsz skusi nie tylko dzieci, a przygotowanie jest bardzo proste. Warto spróbować.
Czy wiecie, jak przyrządzić gęsinę, która zachwyci najbardziej wybrednych domowników? Wyjątkowo soczyste i pełne aromatu mięso uzyskacie, marynując je przez co najmniej 8 godzin w kompocie z wiśni i winie. Pyszny jesienny przysmak warto przygotować nie tylko na św. Marcina. Sprawdźcie nasze wskazówki i dajcie się zachwycić tradycyjnemu smakowi.Delikatne i soczyste mięso z gęsi będzie idealne jako smakowity i uroczysty obiad. Aromatyczna marynata z ziół, czerwonego wina i wiśniowego kompotu nada potrawie charakteru. Będzie jeszcze pyszniej, jeśli, podczas pieczenia, dodacie trochę gruszek i cebulki. Spróbujecie?
Czy wiecie, jak zrobić kremowy sos grzybowy? Pyszny i pełen aromatu dodatek bez trudu wykonacie w domu. Potrzebować będziecie tylko świeżych leśnych grzybów i kilku innych składników, które z pewnością znajdziecie w każdym sklepie. Koniecznie spróbujcie — tak aksamitny sos dawno nie gościł na waszym talerzu.Domowy sos grzybowy jest świetnym dodatkiem do wielu dań. Sprawdzi się zarówno w kombinacji z pieczonym mięsem, jak i delikatnymi kluskami ziemniaczanymi czy makaronem. Zrobienie go jest niezwykle proste i wymaga zaledwie kilku produktów.
Jabłecznik jest smacznym deserem. Pełen aromatycznych owoców wypiek będzie idealny na pierwsze dni jesieni. Zaproponowana przez Ewę Wachowicz odsłona z dodatkiem delikatnego lukru na pewno spodoba się domownikom. Spróbujecie?Jabłecznik sprawi, że w waszych domach zrobi się przytulniej. Delikatny jabłkowy smakołyk złożony z obłędnego musu z dodatkiem cynamonu oraz lekkiego i rozpływającego się w ustach ciasta skradnie niejedno serce. Deser bije na głowę tradycyjną szarlotkę — musicie go skosztować.
Ciasto na biszkopcie można przygotować na wiele sposobów. Dziś proponujemy wam prosty przepis na deser Słoneczny Brzeg, który łączy w sobie puszysty biszkopt, wiśnie i kakao. Całość zwieńcza pyszny krem budyniowy. Smakołykowi mało kto się oprze. Słoneczny Brzeg jest pysznym ciastem na biszkopcie, które z pewnością przypadnie do gustu amatorom słodkości z owocami. Kwaskowe wiśnie (mogą być mrożone lub z konfitury) i kakao doskonale pasują do lekkiego, jajecznego wypieku i mlecznego budyniu. Musicie spróbować.
Kotlety jaglane z grzybami są lekkie i pięknie pachną. Zdrowe danie fantastycznie komponuje się z prostą surówką z dyni. Razem stanowią pyszną jesienną kompozycję. Koniecznie spróbujcie — idealny jako posiłek dla całej rodziny.Kotlety jaglane z grzybami i surówka z dyni stanowią idealne połączenie. Aromatyczne danie ma iście jesienny charakter — do kotletów dodamy kurki, a w surówce pierwsze skrzypce zagra ulubione słodkie warzywo. Bardziej sezonowego posiłku nie można sobie wyobrazić. Musicie spróbować.
Kalafior czosnkowy jest bardziej aromatyczny i smakowity niż zwykłe ugotowane różyczki. Przygotowanie jest równe proste, a kilka dodatków sprawi, że zachwyci nawet sceptyków. Spróbujcie koniecznie — znika z talerzy ekspresowo.Szukacie proste pomysłu na przyrządzenie kalafiora? Podsmażcie go na patelni i połączcie z czosnkiem i ziołami. Nabierze charakteru i przyjemnego aromatu. Taki przysmak spodoba się nawet dzieciom. Spróbujecie?
Ryż z podgrzybkami jest pysznym daniem. Pełną aromatu potrawę inspirowaną kuchnią włoską przygotujecie szybko, a nasyci na długo. Ma niezwykle kremową konsystencję i przyjemnie rozgrzewa, co czyni ją idealną na jesienne chłody. Spróbujecie?Risotto grzybowe skusi każdego, kto z chęcią sięga po skarby lasu. Kremowe i rozpływające się w ustach danie kuchni włoskiej można przygotować w domowym zaciszu, wybierając ulubione składniki.Zamiast podgrzybków, do dania trafić mogą pieczarki czy przesmażone borowiki. Oryginalnie na koniec dodaje się parmezan, ale nieco tańsze, twarde sery też się sprawdzą. Najważniejsze bowiem jest odpowiednio długie, wolne gotowanie i smakowity bulion, który stanowi bazę dania.
Surówka z selera i jabłka jest obiadowym klasykiem. Chrupiące i aromatyczne warzywo korzeniowe doskonale komponuje się ze słodyczą jabłka. Jeżeli szukacie smacznego i niewymagającego skomplikowanych przygotowań świeżego dodatku do dań — ten przepis jest dla was.Najprostsza surówka z selera łączy w sobie znany głównie z przyrządzania bulionów korzeń oraz jabłka. Niektórzy wzbogacają ją jeszcze o marchew i orzechy włoskie. Jeśli macie je pod ręką — warto dodać. Urozmaicą teksturę smakołyku.
Syrop z resztek dyni jest niezwykle aromatyczny. Przygotowanie dodatku do deserów w duchu zero waste jest niesamowicie proste. Zebrane skórki i pestki wystarczy zagotować z przyprawami oraz cukrem i zamknąć w czystym, szklanym naczyniu. Znakomitym smakiem wyrobu będziemy cieszyć się przez długi czas. Resztki dyni nie muszą być wyrzucane. Nietypowy składnik doskonale sprawdzi się jako baza do przygotowania aromatycznego syropu z korzennymi przyprawami. Możecie go dodawać do ciast, zup, naleśników czy napojów m.in. kultowej pumpkin spice latte. Receptura jest dziecinnie prosta.
Straszne muffinki na Halloween spodobają się nie tylko najmłodszym. Pyszny czekoladowy przysmak udekorujemy maślanym kremem i jadalnymi ozdobami. Nabierze charakteru i zachwyci wyglądem. Spróbujecie? Prosty i smaczny deser, jakim są muffiny, bez trudu przekształcicie w rarytas w klimacie Halloween. Wystarczy odrobina pysznego kremu na bazie masła i dodatków, nawet gotowych. Dzieci będą zachwycone i zjedzą ze smakiem.
Cytryny w syropie są niezwykle prostym w przygotowaniu dodatkiem, który cudownie wzbogaci ciepłą herbatę. Napar z jego dodatkiem cudownie was rozgrzeje i wzmocni w chłodne dni. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji go skosztować, koniecznie wypróbujcie. Jeśli szukacie pomysłu na prosty dodatek do czarnej herbaty, cytryny w syropie z pewnością wam się spodobają. Ich zrobienie nie jest skomplikowane, a cytrus w połączeniu z korzennymi przyprawami i imbirem nie tylko jest niesamowicie aromatyczny, ale też cudownie wzmocni odporność. Musicie skosztować.
Marynowana dynia jest znakomita. Lekko słodkie warzywo w octowej zalewie z dodatkiem korzennych przypraw doskonale sprawdzi się zarówno jako element zdrowej sałatki jak przysmak podany do obiadu. Musicie spróbować — bije na głowę paprykę, grzyby czy buraki. Z korzennymi przyprawami dynia komponuje się doskonale. Dlaczego zatem nie zamknąć jej w pełnej smaku zalewie octowej? W tej wersji jest soczysta, a naturalna słodycz przyjemnie kontrastuje z kwaskowością fermentowanego płynu.
Kalafior z curry będzie pysznym dodatkiem do obiadu. Pełna charakteru przyprawa orientalna nada warzywu niezwykłego koloru i przyjemnego aromatu. Sprawi też, że jego smak będzie wyrazisty. Koniecznie spróbujcie — przysmak z pewnością spodoba się waszym bliskim. Jeśli szukacie pomysłu na podanie kalafiora, koniecznie wypróbujcie dodatek curry. Aromatyczna mieszanka przypraw doskonale podkreśla delikatny smak białego warzywa, a przy okazji sprawia, że wygląda on niezwykle smakowicie. Nikt się nie poprze takiemu rarytasowi.
Maślankowe ciasto na pierogi jest niezwykle delikatne. Masa doskonale się formuje, a jej przygotowanie nie jest skomplikowane. Sekretem plastyczności ciasta jest stopniowe wlewanie maślanki, co pozwala dodać odpowiednią ilość składnika. Koniecznie wypróbujcie — będziecie zachwyceni.Zrobienie dobrego ciasta na pierogi jest pewnym wyzwaniem. Prosty przepis cioci Grażynki, który zakłada wykorzystanie maślanki zamiast wody czy mleka, pomoże wam zrobić niezwykle elastyczną i łatwą do sklejania masę, która pasuje do niejednego farszu.
Buraczki na zimę z gruszką i śliwką spodobają się amatorom nietuzinkowych połączeń smakowych. Zdrowe warzywo z owocami będzie pasowało do niejednego obiadu, a jego przygotowanie nie zajmie wiele czasu. Spróbujecie?Buraczki z dodatkiem gruszki i śliwek są pyszne. Słodkie jesienne owoce doskonale podkreślają smak zdrowego warzywa. Ich dodatek jednocześnie zrównoważy kwaskowość wlanego dla zachowania koloru i nadania przetworom aromatu octu. Warto spróbować — smakuje znakomicie.
Zapiekanka ziemniaczana jest idealnym pomysłem na tani obiad dla całej rodziny. Proste połączenie mięsa mielonego, pomidorów, ziemniaka i sosu beszamelowego, zaproponowane przez Ewę Wachowicz sprawdzi się doskonale. Danie nie zrujnuje waszego portfela, a z talerzy znikać będzie błyskawicznie. Spróbujecie? Znakomity i tani obiad możecie przygotować, korzystając z prostych i niedrogich produktów. Mogą to być na przykład ziemniaki z poprzedniego obiadu. To właśnie sycące bulwy stanowią bazę zapiekanki przygotowanej przez Miss Polski. Oprócz nich danie tworzą sycący sos mięsny z pomidorami i pierzynka z beszamelu. Całość smakuje fantastycznie. Warto skosztować.