Zapomnij o grzybach. Do wigilijnych pierogów z kapustą dorzucam inny składnik
Ten nietypowy farsz do pierogów nawiązuje do wigilijnej tradycji, ale zarazem nieco z nią zrywa. Pierogi z kapustą i kaszą są sycące i niezwykłe. Warto spróbować ich – jeśli nie w Wigilię, to chociaż w któryś z grudniowych dni.
Pierogi z kapustą bez grzybów
W uszach osób, które cały rok czekają na tradycyjne wigilijne dania, hasło „zapomnij o grzybach” może zabrzmieć jak bluźnierstwo. Jednak ten produkt o charakterystycznym smaku ma też swoich przeciwników. Wszyscy, którzy chcą pożegnać się z grzybami, ale nie rezygnować z pierogów wigilijnych, mogą spróbować tej kombinacji.
Jest ona tym ciekawsza, że kasza gryczana, choć nie tak wyrazista jak owoce lasu, ma bardzo charakterystyczny smak. Świetnie komponuje się on nie tylko z ugotowaną kiszoną kapustą, lecz także z przaśnym ciastem na pierogi. Kontrast faktur jest tu miłym bonusem.
Drożyzna atakuje nie tylko masło. Przed Świętami drożeje coś jeszcze, nici z robienia zapasówPierogi z kapustą i kaszą na święta
Kasza nie jest może podstawowym elementem naszych dzisiejszych świątecznych obrządków, ale jeśli chodzi o polską tradycję kulinarną, z pewnością zasługuje na to, by ją docenić. Jedliśmy kasze zanim nastały ryż i makaron. Powinniśmy zaś jeść je wciąż możliwie często, bo to jeden z najlepszych dodatków do obiadu, dających na długo poczucie sytości i doskonale przyswajany przez organizm.
Składniki
- 500 g kapusty kiszonej
- 150 g kaszy gryczanej
- 1 cebula
- 500 g mąki
- 50 g masła
- Sól, pieprz
Wigilijne pierogi
Kaszę płuczemy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Kapustę także gotujemy, w osobnym garnku. Po odcedzeniu siekamy. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na odrobinie masła lub oleju.
50 g masła rozpuszczamy i studzimy. Na stolnicę przesiewamy mąkę z solą. W kopczyku robimy zagłębienie, w które nalewamy 250 ml gorącej wody. Ciasto siekamy nożem, a kiedy przestygnie, wyrabiamy rękami. W międzyczasie dodajemy rozpuszczone masło.
Kiedy ciasto jest gładką, sprężystą masą, owijamy je w folię spożywczą i odstawiamy na 10 minut, by odpoczęło. Składniki farszu – kapustę, kaszę i zeszkloną cebulkę – mieszamy w misce. Przyprawiamy solą i pieprzem.
Ciasto dzielimy na mniejsze kawałki i wałkujemy na grubość ok. 1 mm. Wykrawamy szklanką krążki, faszerujemy łyżeczką kapusty z kaszą i zaklejamy. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie przez 3 minuty od wypłynięcia.
Wypróbuj też przepisy na seromakowiec i schab ze śliwką.