Śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Ustanowiony na 24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania ma za zadanie przypomnieć nam, o tym, jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia jest odpowiednie rozpoczęcie każdej doby. Podpowiadamy, co warto wybrać o poranku, by było smacznie, lekko i zdrowo.Śniadanie powinno dostarczać nawet do 35% dziennej porcji kalorii niezbędnych do utrzymania prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Rezygnowanie z niego jest bardzo złym pomysłem i prostym przepisem na gorsze samopoczucie. Jak pokazują badania, nawet 15% Polaków decyduje się jednak na taki krok.
Smaczny chleb jest podstawą dobrych kanapek. Bezglutenowy wypiek proponowany przez Annę Lewandowską jest nie tylko smaczny, ale też niezwykle prosty w przygotowaniu. Wystarczy namoczyć kaszę, zblendować ja z pozostałymi składnikami i upiec. Tak wyrazistego chleba jeszcze nie jedliście. Sprawdźcie koniecznie.Chleb z kaszy gryczanej to kolejna smaczna propozycja na śniadanie od kulinarnej celebrytki. Po wyśmienitych, słodkich naleśnikach z mąki kasztanowej czas na wytrawny, choć wzbogacony o lekko słodkie dodatki wypiek. Gryczany specjał spodoba się nie tylko osobom na diecie bezglutenowej.Chleb z kaszy gryczanej pasuje zarówno do wytrawnych past warzywnych takich jak ten smalec z fasoli, jak i do słodkich konfitur i musów owocowo-warzywnych. Nawet z masłem będzie obłędny. Rodzina z pewnością zje ze smakiem
Chleb jest jednym z podstawowych produktów w naszej kuchni. Warto nauczyć się przygotowywać go samodzielnie. Wyjątkowo puszyste wypieki uzyskamy, korzystając z mąki pszennej wysokiego typu, która zawiera znaczną ilość glutenu. To właśnie ta substancja o odpowiadaj za strukturę chleba. Dowiedzcie się, która z mąk zawiera go najwięcej.Domowy chleb potrafi być lepszy od niejednego bochenka z piekarni. Sekretem pysznego i delikatnego w odbiorze wypieku jest odpowiedni wybór mąki, którą wykorzysta się do jego przygotowania. Sprawdźcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Przedstawiamy prosty przepis na chleb z garnka od Ewy Wachowicz. Wyjdzie lepszy niż w piekarniach, a jego przygotowanie nie jest trudne ani pracochłonne. Składniki wystarczy wymieszać, a potem bochenek upiec w garnku, dzięki czemu chleb ładnie wyrośnie i będzie miał chrupiącą skórkę. Choć świeże pieczywo można kupić w wielu miejscach, to nie zawsze mamy w pobliżu, taki chleb, który nam smakuje. Nieraz bochenki są mało wyrośnięte, gliniaste i kruszą się w czasie krojenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest upieczenie własnego chleba. Nie jest do tego konieczny zakwas, o czym zaraz się przekonacie.
Chleb jest podstawą dobrych kanapek. Karol Okrasa proponuje niezwykły cukiniowy specjał wzbogacony o suszone pomidory i bazylię. Przygotujecie go bez większych problemów, a smak was zachwyci. Pieczywo wyjdzie delikatne i będzie rozpływało się w ustach. Koniecznie spróbujecie.Domowy chleb często bywa lepszy niż ten zakupiony w ulubionej piekarni. Po prostych recepturach na chleb maślankowy i przyrządzany w garnku proponujemy wam doskonały sposób Karola Okrasy na pieczywo z dodatkiem cukinii. Nadaje ona wypiekowi przyjemnej lekkości i sprawia, że sięganie po kanapki staje się przyjemnością. Sprawdźcie już dziś.
Lekki chlebek bananowy z dodatkiem miodu, mąki pełnoziarnistej i lubionych bakalii to pomysł na pyszny i małokaloryczny posiłek, a także coś słodkiego do kawy lub herbaty. Chlebek doskonale smakuje sam lub posmarowany masłem orzechowym. Poznaj przepis na lekki chlebek bananowy w wersji fit i jedz bez żadnych wyrzutów sumienia.Jeśli szukasz pomysłu na słodkie śniadania, podwieczorki lub coś słodkiego do kawy, ale nie chcesz lub nie możesz jeść zwykłych ciast, to chlebek bananowy jest doskonałą alternatywą. Lekki, puszysty, wypiekany z mąki pełnoziarnistej i ulubionymi dodatkami to prawdziwa rozkosz dla podniebienia, a Ty możesz go jeść bez żadnych ograniczeń.Jedna porcja chlebka to około 150- 160 kcal. Możesz zmniejszyć jego kaloryczność, dodając ksylitol zamiast miodu. Domowy chleb bananowy pozbawiony jest sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku, jest zdrowy i lekki.Przepis na chlebek bananowy możesz dowolnie modyfikować, możesz dodać kakao, cynamon, imbir, garść ulubionych orzechów lub suszonych owoców. Każda wersja będzie tak smaczna, że ciężko będzie Ci przestać jeść po jednym kawałku.
Masz w chlebaku dużo czerstwego pieczywa? Podajemy łatwy przepis na pudding z chleba po świętach. Będzie idealny na kolację, a zrobisz go łatwo i szybko. Do jego przygotowania wykorzystaj również kawałki wędliny, a także jajka i cebulę. Zapowiada się niezwykła uczta.Jeśli zdarzyło ci się kupić na święta za dużo pieczywa, nie ma zmartwienia. Bułki możesz wysuszyć i zetrzeć na bułkę tartą. Z chleba możesz zrobić zapiekane kanapki albo ciekawszą wersję zapiekanki, czyli pudding.Do przygotowania puddingu możesz też wykorzystać plasterki wędliny, która pozostała ci po świętach. Nie trzymaj jej już dłużej, bo zepsuje się i będzie niejadalna. Zawczasu przerób ją na nową, smaczną potrawę.
Już jutro, czyli 19 kwietnia, sklepy ponownie zostaną otwarte i Biedronka już przygotowała nową ofertę promocyjną. Niżej zebraliśmy najlepsze okazje, aby każdy smakosz mógł kupić pyszne smakołyki za niewielkie pieniądze. W tym tygodniu dostępne będą tańsze mięsa, ryby oraz wiele innych produktów. Biedronka jest jednym z najczęściej wybieranych sklepów spożywczych w Polsce - głównie przez łatwą dostępność do placówek, a także niskie ceny. Jeśli więc potrzebujesz pójść na zakupy, portugalska sieć będzie dobrym wyborem.
Zastanawiacie się, co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, czego z pewnością nie może w nim zabraknąć. Niestety wielu Polaków zapomina o ważnym przysmaku, a mianowicie o chrzanie. Dodaje on potrawom smaku i symbolizuje siłę fizyczną. Poznajcie też inne obowiązkowe produkty.Już jutro Wielka Sobota i tradycyjne święcenie pokarmów. Wiele z nas pójdzie więc do kościoła, by poświęcić koszyczek z produktami spożywczymi. Zwyczaj święcenia pokarmów przeniósł się do kościołów dopiero na początku XX wieku. Wcześniej to ksiądz przybywał do dworów, pałaców i na wsie, gdzie święcił pokarmy. Poświęconymi pokarmami dzielimy się w Niedzielę Wielkanocną, składając sobie przy tym życzenia. Święconka jest więc wielkanocnym odpowiednikiem bożonarodzeniowego opłatka.
Już za tydzień Wielka Sobota i święcenie pokarmów. A wiecie, co powinno znaleźć się w święconce? Przedstawiamy listę najważniejszych produktów. O trzech z nich, czyli o baranku, chlebie i soli nie powinniście zapomnieć. Co jeszcze należy włożyć do wielkanocnego koszyczka?Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to tradycja sięgająca w Polsce XIV wieku. Na początku XX wieku zaczęto święcić pokarmy w kościołach. Obrzęd ten jest chyba najbardziej popularny spośród wszystkich obrzędów wielkanocnych. Poświęconymi pokarmami dzielimy się w czasie uroczystego śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Produkty wkładane do wielkanocnego koszyczka nie są przypadkowe. W zasadzie każdy z nich ma głęboką symbolikę, dlatego żadnego nie powinno zabraknąć w świątecznej kompozycji.
Jak przechowywać chleb, żeby nie wysechł i nie spleśniał? Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym już nigdy nie popełnicie w tej kwestii błędu. Chleba nie wystarczy bowiem trzymać w chlebaku, czy w kuchennej szafce. Wymaga dodatkowego opakowania, które zabezpieczy go przed czerstwieniem. Poznajcie też inne przydatne wskazówki.Wiele osób kupuje chleb z zapasem na 2-3 dni. Ważne jest wtedy, by odpowiednio go przechowywać, bo dzięki temu pieczywo dłużej zachowa swoje walory i świeżość. Jednak, nawet gdy kupujesz chleb codziennie, przestrzeganie kilku zasad sprawi, że chleb dłużej pozostanie smaczny.
Wielkanocna zupa chrzanowa na chlebie żytnim jest doskonałym pomysłem na świąteczny obiad. Prezentujemy niezwykle prosty przepis, dzięki któremu przygotujesz niebanalne danie z wykorzystaniem czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty zaskoczysz gości czymś niepowtarzalnym.Jeśli tak jak my, ty też nie lubisz marnować jedzenia, przepis na zupę z czerstwego chleba jest wprost dla ciebie. Jej skład jest prosty, przygotowanie łatwe, a efekt naprawdę smaczny. Przygotujcie tę zupę raz, a ugotujecie ją też z pewnością na następne święta. Wielkanocnego charakteru nadaje jej chrzan, który doskonale zaostrza jej smak.
Mąka jest podstawowym produktem, z którego można w łatwy sposób przygotować pyszne i sycące jedzenie. Niestety mamy fatalne doniesienia. Drożejąca pszenica przekłada się na podwyżki cen mąki. Pszenica jest obecnie droższa o 61 procent w porównaniu do zeszłego roku. Klienci powinni szykować się na jeszcze większą drożyznę. Wydawać by się mogło, że tak ważny i popularny produkt jak mąka, nie może kosztować dużo. Łatwa dostępność sprzyja w końcu niskim i stabilnym cenom. Niestety wszystko ulega dramatycznym zmianom.
Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów w każdej kuchni. Czasami jednak kupujemy go zbyt dużo. Czerstwy chleb czy bułki nie muszą jednak trafiać do kosza. Nawet z nieświeże można wykorzystać. Zebraliśmy sposoby, dzięki którym już nigdy ich nie wyrzucicie. Choć zakup pieczywa staramy się zaplanować, nie zawsze możliwe jest przewidzenie wszystkich okoliczności. Zdarza się, że chleb czy bułki zdążą stwardnieć, zanim przygotujemy z nich kanapki. Wiemy co zrobić z takim produktem, jeśli niekoniecznie mamy ochotę na przyrządzanie kotletów. Sprawdźcie koniecznie.
Przedstawiamy wam sprawdzony przepis na zakwas na chleb. Nie ma opcji, że się nie uda, bo jego przygotowanie jest niezwykle proste. Postępujcie tylko krok po kroku, wedle podanych zaleceń. Na bazie tego zakwasu upieczecie tradycyjny chleb, ale też możecie go wykorzystać do zrobienia świątecznego żurku. Zakwas na chleb przygotowuje się na bazie mąki i wody. Po przefermentowaniu ta mikstura zaczyna rosnąć i przekazuje moc wyrastania chlebowemu ciastu. Nie trzeba do niego dodawać drożdży ani innych spulchniaczy. Do wyrośnięcia ciasta na chleb będzie potrzebna tylko odpowiednia temperatura i czas.Co ciekawe raz nastawiony zakwas można hodować przez wiele lat. Trzeba tylko pamiętać o dokarmianiu go, a będzie zawsze pod waszą ręką gotowy do użycia. Na jego bazie nie tylko upieczecie chleb, ale możecie użyć tego zakwasu do zakwaszenia żurku.
Szybki chleb z orzechami włoskimi i żurawiną
Metka, czyli kiełbasa z surowego, zmielonego i przyprawionego mięsa jest pysznym dodatkiem do pieczywa, który z łatwością przyrządzicie w domowym zaciszu. Wybierzcie się na zakupy i wypróbujcie naszą nową recepturę. Własnoręcznie przygotowana metka składa się ze składników doskonale znanych, co daje jej znaczną przewagę nad kupną wersją, która często może zawierać niepotrzebną chemię. Dobra metka powinna zawierać minimum 90% mięsa. Dobrze jest też, by pewną jej część stanowił tłuszcz. Będzie on zarówno nośnikiem smaku, jak i produktem zapewniającym konsystencję umożliwiającą łatwe rozsmarowywanie wyrobu. Dostępne w sklepach smakołyki dość często zawierają dodatki, które mają na celu poprawę smaku i przedłużenie trwałości metki, dlatego też zdecydowanie lepiej będzie specjał przygotować samodzielnie. Wystarczy kilka składników, a smak naprawdę zachwyci.
Cukier jest jedną z przypraw, którą znaleźć możemy w każdej kuchni. Nieodpowiednio przechowywany potrafi tworzyć nieestetyczne bryłki. Dodatek kawałka chleba pozwoli nam uporać się z tym problemem. Domowy patent nie jest jedynym, który się sprawdzi. Cukru używamy w wielu sytuacjach. Potrzebny jest zarówno podczas przygotowywania ciast — np. szarlotki — jak i do przyprawiania pomidorów. Zbrylone fragmenty produktu utrudniają jego zastosowanie. Na szczęście są sposoby na uniknięcie powstania grudek i cukrowi jego sypkiej konsystencji.
Żurek w chlebie jest jednym z dobrze znanych sposobów podania tradycyjnej zupy wielkanocnej. Pieczywo niezbędne do tak eleganckiego zaserwowania rarytasu z łatwością przyrządzicie w domu. Dzięki dodatkowi ziołowej oliwy chleb wyjdzie niezwykle aromatyczny i doskonale skomponuje się z lekko kwaśnym specjałem. Przygotowanie chleba do wielkanocnego żuru wbrew pozorom nie będzie bardzo trudne. Wystarczy zmieszać rozpuszczone w ciepłej wodzie drożdże z mąką i aromatyczną, oliwą ziołowa, a dodatek powstanie w mniej niż dwie godziny. Warto poświęcić ten czas, by przyrządzić smaczny domowy wypiek. Żurek na samodzielnie zrobionym zakwasie wymaga odpowiedniej oprawy.
Jak podaje portal Money, już za dwa tygodnie zaobserwujemy pierwsze podwyżki cen chleba i bułek w polskich sklepach. Eksperci są zgodni, że sytuacja w Ukrainie już znajduje swoje odzwierciedlenie na rynkach surowców. Kolejne tygodnie mogą przynieść jedynie coraz wyższe ceny najbardziej podstawowego produktu, a kulminacyjna cena wyniesie nawet 10 złotych za bochenek. Przedłużająca się działalność zbrojna negatywnie wpływa na rynek zbóż. Przełoży się to bezpośrednio na podwyżki w sklepach. Takiego zdania jest przynajmniej Sławomir Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP, który podzielił się swoimi prognozami z Dziennikiem Gazetą Prawną.
Dzisiaj, czyli 15 marca 2022 roku wypada Światowy Dzień Piekarzy i Cukierników, co dla wielu jest prawdziwym świętem. Każdy w końcu uwielbia czasem zjeść pyszną bułkę, czy raczyć się obłędnym tortem. Jeśli więc wybierzesz się dzisiaj do piekarni lub cukierni, podziękuj przy okazji kupowania wypieków piekarzowi za jego ciężką pracę. Nie ma nic lepszego na śniadanie niż świeżo upieczona i jeszcze ciepła kajzerka, z grubą warstwą masła i ulubionymi dodatkami. Taki posiłek z rana dostarczy mnóstwo energii i jeszcze więcej przyjemności. Abyśmy mogli cieszyć się smakiem takiej kajzerki, piekarze muszą pracować wiele godzin w pocie czoła. Dzisiaj, 15 marca, wypada Światowy Dzień Piekarzy i Cukierników, dlatego warto powiedzieć im kilka dobrych słów, gry będziemy robić codzienne zakupy.
Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, po które sięga każdy z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą jak poprawnie je przechowywać. Nasze babcie wkładały do chlebaka połówkę jabłka, dzięki której wypieki zachowywały delikatność i chrupiącą skórkę przez dłuższy czas. Sprawdźcie ten i inne patenty na wydłużenie świeżości pieczywa. O tym, że pieczywo będzie zawsze świeże, jeśli będziemy kupować je w niewielkich ilościach i często wspominać raczej nie trzeba. Co jednak jeśli przeceniliśmy swoje możliwości i chleb, który upiekliśmy, ma szansę poleżeć dłużej niż 1-2 dni? Podpowiadamy jak zachować świeżość wyrobów.
Poznajesz smakołyk ze zdjęcia? Dawniej każdy się nim zajadał. Sprawdź, jak zrobić podpłomyki niczym za dawnych lat. Mamy na nie klasyczny przepis. Podpłomyki przygotujesz w mgnieniu oka, a składniki na nie z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.Podpłomyki to płaskie chlebki, które można przygotować szybko i bez wyszukanych składników. Kiedyś wypiekało się je na blasze węglowej kuchni, dziś można to zrobić w piekarniku lub jeszcze szybciej — na patelni. Podpłomyki możesz przygotować, gdy zabraknie ci w domu tradycyjnego chleba lub wtedy, gdy będziesz mieć ochotę na małą odmianę. Zwykle do ciasta na podpłomyki nie dodaje się żadnych spulchniaczy, jednak jeśli wsypiecie trochę proszku do pieczenia, wyjdą bardziej puszyste.
Tajniki wypieku chleba w domu w żadnym wypadku nie są skomplikowane - wystarczy odrobina cierpliwości i bochenki wychodzić będą idealnie. Jeśli chcesz nadać pieczywu wyjątkowego aromatu, dodaj do ciasta miód. Dzięki jego słodyczy chleb uzyska również bardziej chrupiącą skórkę po upieczeniu. Chleb w dzisiejszych czasach rzadko jest pieczony własnoręcznie, ponieważ znacznie łatwiej jest po prostu wyjść do sklepu i kupić gotowy. Domowa wersja jest jednak znacznie smaczniejsza, a także dokładnie wiadomo, co zostało do takiego chleba dodane.
Kajzerki większość Polaków kupuje codziennie rano w pobliskiej piekarni bądź sklepie spożywczym. Ci, którzy cenią sobie jednak wspaniały smak i zdrowy skład, mogą skorzystać z poniższej receptury. Dzięki niej można wykonać najlepsze domowe kajzerki, zachwycające delikatnym środkiem i chrupiącą skórką. Kajzerki w żadnym wypadku nie są skomplikowane w przygotowaniu w warunkach domowych. Co więcej, prawdopodobnie nie będziesz musiał nawet wychodzić do sklepu, gdyż wszystkie składniki można zwykle znaleźć w kuchni.