Ryby są świetny pomysł na obiad, lunch lub kolację dla całej rodziny. Niezależnie od tego, czy usmażysz rybę w całości, czy w panierce, danie będzie zdrowe, smaczne i sycące. Sprawdź, jakie przyprawy pasują do ryby i ile smażyć rybę, aby była soczysta i delikatna. Ryby są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli omega-3 i omega-6, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regulują między innymi ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu i cukru, wzmacniają wzrok i poprawiają koncentrację, dlatego też ryby powinniśmy jeść nawet 2-3 razy w tygodniu.Ryby smażone na patelni w całości, filety w panierce, ryby grillowane i pieczone to doskonały pomysł na pyszny i zdrowy obiad dla całej rodziny. Filety przed smażeniem oprósz pieprzem ziołowym i solą, całe kawałki ryby również natrzyj przyprawami, dodaj posiekaną natkę pietruszki, czosnek, skrop cytryną lub limonką i ciesz się doskonałym, soczystym i delikatnym mięsem.Jeśli szukasz pomysłu na rybę z grilla- tu z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przedstawiamy kilka sposobów na przygotowanie i grillowanie dorsza.
Ryba w cieście francuskim to pomysł na obiad lub ciepłą przekąskę dla całej rodziny. Dorsz zapieczony z czerwonym pesto w delikatnym i chrupiącym cieście francuskim zachwyci wszystkim domowników. Poznaj przepis na rybę inaczej, czyli rybę w cieście francuskim.Ryba w cieście francuskim to prosty i smaczny dodatek do obiadu, kolacja lub przekąska na ciepło. Delikatny filet z dorsza oprószony solą i pieprzem ziołowym smakuje fenomenalnie, kiedy zapieczesz go z pesto w chrupiącym, lekko słodkim cieście francuskim. Pesto czerwone to pasta z suszonych pomidorów, czosnku, orzechów lub migdałów z oliwą i ziołami. Gotowe pesto kupisz w każdym większym sklepie, jednak polecam do przygotowania pesto samodzielnie, domowe, czerwone pesto wykorzystasz później do wielu innych dań.Ciasto francuskie również możesz przygotować w domu, jest proste i składa się z kilku podstawowych składników, takich jak mąka, masło, cukier. Tu poznasz przepis na obłędne ciasto francuskie, znacznie smaczniejsze i zdrowsze od gotowego produktu.
Zupa grzybowa bez mięsa to pomysł na niezwykle aromatyczne i smaczne danie w chłodne, jesienne i zimowe dni. Zupa grzybowa bez mięsnej wkładki gotowana z grzybów leśnych i warzyw rosołowych jest lekka, gęsta i bardzo pożywna. Poznaj przepis na zupę grzybową bez mięsa.Jesień to doskonała pora na grzyby, dynie, gruszki, śliwki i wiele innych pyszności. Wykorzystaj więc sezon i ugotuj pyszną i aromatyczną zupę grzybową, takiej zupy nie ugotujesz z klasycznych pieczarek. Grzyby leśne mają ciemny kolor, głęboki smak i pachną niesamowicie już podczas krojenia, doskonale nadają się do zup i aromatycznych sosów do makaronu, mięsa, kaszy. Zupa grzybowa bez mięsa jest lekka i rewelacyjna w smaku. Przed gotowaniem podsmaż wszystkie warzywa rosołowe na maśle, dzięki czemu wydobędziesz z nich jeszcze więcej smaku i przygotujesz bazę do wyraźnego bulionu. Pod koniec gotowania zupę zabiel śmietaną i dodaj odrobinę mąki, aby zupa nabrała kremowej konsystencji.Leśne grzyby możesz również zamarynować lub ususzyć, aby cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Sprawdź, jak marynować grzyby i jak je suszyć, żeby nie spleśniały.
Kopytka tradycyjnie robione są z ziemniaków. Specjał ten wymaga również użycia mąki pszennej, którą nie każdy może spożywać. Istnieje jednak sposób, by zrobić go bez tych produktów. Sprawdźcie, co przygotować i wypróbujcie nietypowy wariant tej potrawy. Dzięki zastosowaniu różnych mąk potrawa bogata będzie w wiele cennych składników odżywczych, a tekstura klusek stanie się bardzo przyjemna. Mąka z ciecierzycy dostarczy również porcji białka. Po pysznych kopytkach z kaszą jaglaną czas na nowe doznania smakowe.
Święta są doskonałą okazją, by uraczyć się kultową potrawą polską — sałatką jarzynową. Zaskoczcie swoich bliskich specjałem z dodatkiem jabłkowego purée, który nada mu przyjemnie słodkiego posmaku i sprawi, że będzie rozpływać się w ustach. Koniecznie przetestujcie ten patent. Z marynowanymi grzybami, ryżem czy porem — wersji jarzynowej jest wiele, a nadal są smakosze, którzy nie przepadają za tą potrawą. Zróbcie sałatkę z dodatkiem jabłkowego purée, a być może uda wam się przekonać sceptyków. Dodatek ten sprawia, że wychodzi przyjemnie słodka, a przy tym pozostaje chrupiąca.
Sałatka caprese inaczej to nowa, pyszna odsłona tradycyjnej caprese. Sałatka z dodatkiem rukoli, prażonym pestek, oliwek i skropiona oliwą czosnkową wprost rozpływa się w ustach. i stanie się hitem na Twoim stole. Poznaj przepis na obłędną sałatkę caprese inaczej.Sałatka caprese inaczej to pomysł na szybki lunch, kolację, czy sałatkę podczas spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Sałatka świetnie komponuje się również z grillowanym mięsem i rybami. Świeże warzywa, delikatna mozzarella i oliwa nadają świeżości smażonym i grillowanym potrawom.Do sałatki koniecznie dodaj prażone pestki słonecznika lub dyni, są bardzo zdrowe i aromatyczne. Sałatkę caprese inaczej skrop również oliwą czosnkową, aby dodać daniu ostrości i wyraźnego smaku. Jeśli planujesz przygotowanie sałatki na kolację lub lunch, zrób do niej grzanki ziołowe lub pieczywo czosnkowe.Przygotuj również tradycyjną sałatkę caprese z sosem balsamicznym i ciesz się jej wyjątkowym smakiem, jak z włoskiej restauracji.
Krokiety są pyszną potrawą, idealną na obiad, kolację, święta lub większe uroczystości. Delikatne naleśniki z farszem mięsnym w chrupiącej, złocistej panierce smakują doskonale. Nieumiejętne zawijanie krokietów może spowodować wypłynięcie farszu lub popękanie naleśnika. Jak zawijać krokiety z mięsem?Krokiety z mięsem to smaczne, tradycyjne już danie, które wszyscy znamy i lubimy. Do krokietów zawsze gotuję domowy barszcz czerwony, który świetnie łączy się z farszem i naleśnikiem. Krokiety zawsze obtocz w jajku i bułce tartej, aby z zewnątrz były delikatnie chrupiące i miały piękny kolor.Krokiety są dość czasochłonnym daniem, jednak efekt zachwyci zarówno domowników, jak i gości, a Twoje krokiety będą kulinarnym hitem na stole. Na początku zawsze przygotuj farsz, aby zdążył całkowicie ostygnąć przed zawijaniem i smażeniem, dopiero później smaż naleśniki. Farsz na krokiety z mięsem przygotujesz na dwa sposoby. Zarówno farsz z mięsa z rosołu, jak i farsz z mięsa mielonego smakuje doskonale w naleśniku i chrupiącej panierce.
Zupa fasolowa z boczkiem jest prostą i pożywną zupą, idealną na rodzinny obiad w chłodne dni. Fasolę namocz dzień przed gotowaniem, aby była miękka i smaczna. Zupę ugotuj na warzywach rosołowych, boczku i kiełbasie, a błyskawicznie zniknie z talerzy. Poznaj przepis na zupę fasolową z boczkiem.Fasola biała typu Jaś jest jednym z bardziej pożywnych strączków, ugotujesz z nich zupę, fasolkę po bretońsku, gulasz, potrawkę z pomidorami, a każde danie będzie niezwykle smaczne i sycące. Fasola biała należy jednak do ciężkostrawnych potraw, dlatego też podczas moczenia dodaj do niej kminek, który pozbawi nasiona wzdymających lektyn. Fasolę mocz w zimnej wodzie z kminkiem przez 6-8 godzin lub zostaw na całą noc, aby zmiękła, była dobrze przyswajalna i nie powodowała wzdęć. Fasolę ugotuj na wywarze warzywnym i smażonym na maśle boczku i kiełbasie, aby zupa miała wyraźny, mięsny smak. Dodaj do niej zioła prowansalskie, papryką słodką i koncentratem pomidorowym i odkryj jej niezwykły aromat.Jeśli szukasz pomysłu na pyszny, rodzinny obiad- tu poznasz przepis na żeberka zapiekane w kiszonej kapuście z boczkiem, idealne na jesienne, rozgrzewające i sycące danie.
Gotujecie barszcz wigilijny i nie chcecie, by stracił swój piękny, krwisty kolor? Sięgnijcie po babciny patent, dzięki któremu potrawa będzie zachwycała wyglądem. Wlejcie octu jabłkowego do ugotowanego dania i zobaczcie, jak zmieni się kolor zupy. Wiele jest sposobów przygotowania tej tradycyjnej potrawy. Część z nas zrobi barszcz na zakwasie, co nada mu głębokiej rubinowej barwy. Inni będą liczyli, że powolne gotowanie uchroni danie przed utratą koloru. Jest jeszcze jeden sposób, by czerwień się utrzymała.
Czasem zdarza się, że zupa, pomimo najlepszych starań, jest zbyt ostra - za dużo chili czy ostrego sosu i porażka gotowa. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można uratować nawet cały garnek. Dobrym sposobem jest wlanie do zupy szklanki tłustego mleka, gdyż w tłuszczu rozpuszczają się substancje odpowiadające za ostrość. Niektórzy uwielbiają jeść ostre potrawy, jednak większość Polaków nie toleruje zbyt wiele pikantności w swoim jedzeniu. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką triki, dzięki którym żadne danie nie okaże się zbyt palące. Z pozoru może wydawać się, że gdy omsknie się ręka i w potrawie wyląduje zbyt dużo chili lub pieprzu kajeńskiego, nie można już nic zrobić. Mimo iż fani ostrego jedzenia nie mieliby niczego przeciwko, duża grupa osób woli delektować się łagodniejszymi smakami.
Ryba po grecku jest jedną z potraw, która już niebawem zagoszczą na świątecznych stołach. Najsmaczniejsza wychodzi wtedy, gdy do jej przyrządzenia wybierzemy odpowiednią rybę. Nie może być zbyt tłusta, bo i tak będziemy ją smażyć. Podpowiadamy, po którą najlepiej sięgnąć. Postna kolacja wigilijna dopuszcza jedzenie ryby. W wielu domach pojawi się karp czy śledzie. Część z was z pewnością skusi się na pyszną rybę po grecku. Łatwo ją przyrządzić, lecz dobór składników może zaważyć o smaku.
Karp jest rybą o charakterystycznym smaku, który dla wielu smakoszy jest koszmarem. Istnieje jednak łatwy sposób, by się go pozbyć, a przy okazji nadać mięsu delikatności. Zamoczcie kawałki ryby w mleku, a zapomnicie o przykrym uczuciu związanym z jej konsumpcją. Wielu smakoszy uważa, że nie można zorganizować prawdziwej wigilii, nie podając karpia. Choć ryba ta do najzdrowszych nie należy — jest niestety dość tłusta — są patenty, które sprawiają, że jej smak staje się nieco mniej nieprzyjemny. Jeżeli macie w swoim otoczeniu amatorów tej ryby, koniecznie wypróbujcie tę metodę.
Zupa ogórkowa przyrządzona na warzywnym bulionie będzie równie smaczna, co jej mięsny odpowiednik. Wszystko za sprawą sojowej śmietanki, która przyjemnie podkręci smak i nada daniu odpowiedniej konsystencji. Spróbujcie raz, a pokochacie ten smak i nie wrócicie do klasyki. Wegański nabiał jest doskonałą alternatywą klasycznych, często tłustych i ciężkostrawnych produktów. Robiliśmy już naleśniki bez nabiału czy jarzynową bez jaj i majonezu. Teraz czas na kolejny, polski klasyk w wersji roślinnej. Dajcie się skusić, a zobaczycie, że daniu bez mięsa naprawdę niczego nie brakuje, a smak budują przede wszystkim przyprawy, których nie powinniśmy sobie żałować.
Bigos staropolski jest najlepszym wydaniem bigosu, ponieważ skumulowane są w nim ogromne ilości smaków. Robert Makłowicz podczas swoich podróży zaprezentował przepis na to esencjonalne danie. Prosta receptura, podstawowe składniki i łatwość przygotowania sprawiają, że bigos staropolski może ugotować praktycznie każdy. Jednym z kluczowych dodatków są kwaśne jabłka.Bigos staropolski wyróżnia się przede wszystkim wieloma rodzajami pieczonych mięs, wędzonymi wędlinami oraz użyciem czerwonego wina. Wino sprawia, że bigos nie tylko ma piękny i głęboki kolor - jego smak komponuje się z mięsem i kiszoną kapustą, dzięki czemu całość ma bardzo kompleksowy aromat. Bigos najlepiej smakuje nie od razu po przygotowaniu, lecz po jakimś czasie, gdy wszystkie produkty przeszły swoimi smakami. Obecnie wygodnie jest wystawić garnek na balkon, żeby nie zajmować miejsca w lodówce. Na zewnątrz jest w końcu na tyle chłodno, że istnieje mała szansa zepsucia się jedzenia. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przechowuj go w lodówce.
Święta są przyjemne, ale przygotowanie 12 potraw wigilijnych, kilku świątecznych i upieczenie ciast kosztuje niemało wysiłku. Niektórzy więc z pewnością będą się posiłkować gotowymi daniami i ciastami. Możecie w tej sytuacji skorzystać na przykład z cateringu Ewy Chodakowskiej. Podajemy szczegóły jej świątecznej oferty. Przygotujcie się jednak na spory wydatek. Ewa Chodakowska znana jest głównie jako trenerka personalna. Jednak tak naprawdę działa na wielu płaszczyznach. Ma własną firmę cateringową i kosmetyczną, działa też na rynku nieruchomości. Ostatnio, z myślą o świętach, przygotowała specjalną ofertę cateringową dla swoich wielbicieli.Potrawy oferowane przez celebrytkę wpisują się w propagowany przez nią trend fit. Są to więc dania zdrowe i niskokaloryczne, wegetariańskie i wegańskie. Tak więc raczej od nich nie utyjecie. A jeśli już zdecydujecie się na wsparcie swojego menu potrawami oferowanymi przez Chodakowską, z całą pewnością dość mocno uszczuplicie swój portfel.
Klasyczne ciasto naleśnikowe robisz z mąki, jajek i mleka. A wiesz, że da się zrobić naleśniki bez jajek i mleka? Są delikatne i bardzo smaczne, a dzięki niecodziennym dodatkom także bardzo wartościowe. Koniecznie wypróbuj ten przepis, a od tej pory twoje naleśniki będą nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Klasyczne naleśniki są bardzo smaczne, ale nie należą do zbyt wartościowych potraw. Zawierają bowiem zwykle białą mąkę, a więc niemal czystą skrobię. Do tego trochę białek, soli mineralnych i witamin pochodzących z jajek i mleka. Niestety dwa ostatnie składniki, jako produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają też cholesterolu. Jeśli więc chcesz, aby z twoich naleśników znikło to, co niezdrowe, a w jego miejsce pojawiły się wartościowe składniki, przygotuj je według naszego przepisu. Mąkę pszenną wzbogaciliśmy mąką owsianą, którą otrzymaliśmy ze zmielenia płatków owsianych. Dzięki temu nasze naleśniki będą zawierały więcej witamin z grupy B. Jajko zastąpiliśmy zmielonym siemieniem lnianym, a krowie mleko, mlekiem owsianym. W ten sposób miejsce niezdrowego cholesterolu zajęły wartościowe tłuszcze.
Barszcz czerwony, jako jedna z najpopularniejszych polskich zup, zawsze ma miejsce na obiadowym stole. Aby danie mogło cieszyć głębokim i intensywnym smakiem, dodaj do garnka jedną łyżkę masła. Tłuszcz nada zupie bogactwa i słodyczy, a także sprawi, że stanie się delikatnie gęstsza. Poniższa wersja barszczu zachwyci wszystkich jej fanów. Barszcz czerwony to typowo świąteczna zupa, do której najczęściej podaje się uszka z grzybami, czy smażone krokiety. Niezależnie od dodatków, najwięcej uwagi zawsze warto poświęcić zupie, aby mieć pewność, że przygotowuje się idealne danie. Trik z masłem pozwala w łatwy i szybki sposób wzbogacić smak i konsystencje barszczu. W wielu domach barszcz czerwony ma bardziej kwaskowy smak, który każdy tak dobrze zna. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, poniższa receptura jest dla ciebie idealna. Za jej pomocą pochwalisz się słodkim barszczem, który z pewnością doceniony zostanie podczas obiadu z najbliższymi.
Kotlety z kalafiora i brokuła to pomysł na lekki, wegetariański lunch, obiad lub kolację. Delikatne, warzywne kotleciki obtoczone z migdałach smakują doskonale i z pewnością polubią je nawet najwięksi mięsożercy. Poznaj przepis na kotlety z kalafiora i brokuła, idealne również do burgerów.Kotlety z kalafiora i brokuła smakują doskonale podane samodzielnie, jako dodatek do obiadu, np. z pieczonymi frytkami z batatów, ziemniakami i surówkami. Kotlety wykorzystasz również do przygotowania pysznych i zdrowych burgerów wegetariańskich, które skradną serca wszystkim smakoszom.Możesz wykorzystać mrożone warzywa, jednak szczerze polecam świeżego kalafiora i brokuła, ponieważ mają zdecydowanie lepszy smak i zawierają wszystkie witaminy. Głębokie mrożenie warzyw sprawia, że tracą one wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Duże znaczenie odgrywa również gotowanie, kalafior i brokuł muszą być ugotowane al dente, przegotowanie tych delikatnych warzyw również pozbawia ich cennych witamin i minerałów. Ugotowane różyczki możesz dodatkowo rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków, aby łatwiej było formować kotlety.
Sałatka z ryżem i pieczarkami to pomysł na wyjątkową kolację lub lunch dla całej rodziny. Dzięki zawartości ryżu, sałatka jest bardzo sycącą. Grzyby dodają jej wyraźnego aromatu, całość otulona jest szczypiorkiem i majonezem. Poznaj przepis na wyśmienitą sałatkę z ryżem i pieczarkami.Pieczarki są grzybami, które znalazły szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ łączą się niemal ze wszystkimi produktami, tworząc wyjątkowo smaczne dania. Jedną z takich potraw jest właśnie sałatka z ryżem, ogórkami, papryką i innymi składnikami. Do sałatki wykorzystaj ryż basmati lub jaśminowy, jest smaczniejszy ok klasycznego ryżu, a jego ziarna ładnie się prezentują.Do sałatki dodaję majonez, jeśli jednak chcesz przygotować potrawę w wersji ligt, zamień go na gęsty jogurt naturalny lub jogurt grecki. Możesz również wymieszać jogurt z majonezem. Używam także domowych ogórków konserwowych, które przygotowałam wcześniej.Jeśli lubisz sałatki na słodko- tu poznasz przepis na sałatkę z ryżem, kukurydzą i ananasem w majonezowym sosie, idealna na pyszny lunch lub kolację.
Zupa grzybowa z suszonych grzybów na rosole jest sycącą, rozgrzewającą i pyszną zupą, idealną na obiad dla całej rodziny w mroźne, zimowe dni. Zupa grzybowa jest bardzo aromatyczna, a bulion sprawia, że ma głęboki smak warzyw i mięsa. Poznaj przepis na zupę grzybową z suszonych grzybów na rosole. Grzybową ugotuj na rosole z poprzedniego obiadu lub przygotuj dzień wcześniej. Jeśli chcesz, aby zupa jeszcze bardziej rozgrzewała i tym samym chroniła przed przeziębieniem w mroźne dni, ugotuj rosół z imbirem i kurkumą, jest niezwykle aromatyczny i działa jak naturalne lekarstwo. Przed gotowaniem zupy namocz suszone grzyby na godzinę, aby zmiękły.Nie wylewaj wody z grzybów. Dodaj ją do rosołu, a część przeznacz do zahartowania śmietany przed wlaniem jej do zupy. Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę koniecznie podsmaż na maśle przed dodaniem do wywaru, dzięki czemu wydobędziesz z nich pełnię smaków. Nie zapomnij również o natce pietruszki, która podkreśla aromat wszystkich dań z grzybami.Grzyby suszone kupisz w każdym większym sklepie, możesz je również ususzyć w domu. W tym artykule dowiesz się, jak suszyć grzyby, aby nie spleśniały.
Gęsta, mięsa, pożywna, taka właśnie jest zupa fasolowa ze śmietaną. Gotowana na łopatce wieprzowej z warzywami rosołowymi i ziemniakami zyskuje niepowtarzalny smak i aromat. Poznaj przepis na prostą i pyszną zupę fasolową ze śmietaną.Zupa fasolowa ze śmietaną jest świetnym pomysłem na sycący obiad dla całej rodziny. Mocno rozgrzewa, syci jeszcze bardziej. Cały wywar ma mięsno-warzywny smak złagodzony delikatną śmietanką. Zupa naturalnie gęstnieje dzięki fasoli, która gotowana na wolnym ogniu jest miękka i pyszna.Przed przygotowaniem zupy koniecznie namocz fasolę w zimnej wodzie i odstaw na całą noc. Rano fasola nie będzie już tak twarda i szybko ugotujesz z niej pożywną zupę. Do wody z fasolą możesz dodać również szczyptę kminku i majeranku, aby zmniejszyć ciężkostrawność strączków.Jeśli szukasz pomysłu na gęstą i rozgrzewającą zupę- tu poznasz przepis na tradycyjną grochówkę jak od babci.
Jajka sadzone ze szpinakiem to pomysł na zdrowe i pożywne śniadanie, lunch lub kolację dla całej rodziny. Danie jest lekkostrawne, mało kaloryczne, ale też bardzo sycące. Poznaj przepis na wyśmienite i proste danie, czyli jajka sadzone ze szpinakiem.Jajka sadzone ze szpinakiem przygotujesz jako samodzielne danie lub pyszny dodatek do obiadu. Dodaj do nich tymianek, czosnek i szalotkę, a odkryjesz wyjątkowy smak potrawy. Jajka sadź na patelni do 2 do 4 minut, w zależności od tego, jak bardzo ścięte jajko lubisz.Szpinak baby to młode, świeże liście szpinaku, z których przygotujesz wiele pysznych dań, między innymi jajecznicę, tartę, sałatki, curry, rożki z ciasta francuskiego. Młody szpinak to przede wszystkim źródło żelaza, które niezbędne jest do produkcji krwi i transportu tlenu. Działa również oczyszczająco i zawiera silne antyoksydanty.
Krewetki to delikatne i wyjątkowo smaczne owoce morza, z których przygotujesz wiele pysznych potraw. Krewetki wymagają jednak odpowiedniego rozmrażania, przygotowania i co najważniejsze-smażenia, aby mięso było doskonałe w smaku i miękkie. Ile smażyć krewetki i jak je przygotować?Najczęściej sięgamy po mrożone krewetki i owoce morza. Zamrożone krewetki przełóż do miski z zimną wodą i wstaw do lodówki, aby delikatnie się rozmroziły. Nigdy nie rozmrażaj ich w mikrofalówce, ponieważ stracą smak i będą twarde. Krewetki doskonale smakują doprawione czosnkiem, natką pietruszki, oliwą, limonką, chili, cytryną.Rozmrożone krewetki osusz dokładnie, następnie przełóż do miseczki, dodaj dwie łyżki oliwy z oliwek, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, odrobinę posiekanej natki pietruszki i chili, skrop sokiem z limonki, następnie całość wstaw do lodówki na pół godziny. Tak przygotowane krewetki mają doskonały smak i przygotujesz z nich wiele pysznych potraw.Jeśli szukasz inspiracji na przygotowanie krewetek- tu poznasz kilka pomysłów na owoce morza, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Zupa rybna przepisu Okrasy gotowana na wywarze rybnym z marynowanym łososiem i grzybami suszonymi to pomysł na prawdziwą ucztę dla wszystkich miłośników ryb. Zupa jest wyraźna w smaku, aromatyczna i rewelacyjnie doprawiona. Poznaj przepis na zupę rybną przepisu Okrasy.Zupa rybna przygotowana według przepisu Karola Okrasy ma wyjątkowy smak i doskonały aromat. Danie ma mocny wywar z rybich resztek, warzyw rosołowych i suszonych grzybów. Rybie głowy i ości są bardzo esencjonalne i są podstawą każdej, pysznej zupy rybnej.Zupa rybna gotowana jest również z filetami z łosia, śmietaną, imbirem i skropiona sokiem z cytryny, który podbija jej smak. Przed gotowaniem zupy zamarynuj łososia w koperku, imbirze i oleju, aby był bardziej wyraźny w smaku i dobrze łączył się z całą zupą. Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkowy obiad dla całej rodziny od Karola Okrasy- tu poznasz przepis na delikatną gęś pieczoną w sosie porzeczkowym, jak z najlepszej restauracji.
Grzybowa jest aromatyczną zupą, jadaną przez część z nas podczas świąt zamiast barszczu. Swój głęboki smak zawdzięcza nie tylko suszonym borowikom, ale też dużej ilości warzyw, które budują jej bazę. Przyrządźcie ja z zasmażką i podajcie z makaronem, a będzie wyborna i sycąca. Radziliśmy już jak zrobić tradycyjny barszcz i uszka do niego. Teraz przychodzimy ze sprawdzoną recepturą na pyszną domową grzybową, idealną na wigilijną kolację. Jeśli zasuszyliście wcześniej grzyby, niewiele wam brakuje, by wyczarować to pyszne danie. Spokojnie — z zakupionymi w sklepie borowikami też się uda.
Gęś pieczona przepisu Okrasy to tradycyjne mięso w nowej odsłonie. Sos porzeczkowy z boczkiem i winem i innymi aromatycznymi składnikami sprawi, że danie zachwyci wszystkich swoim doskonałym smakiem i wyjątkowym aromatem. Poznaj przepis na gęś pieczoną Okrasy, czyli danie jak z restauracji dla całej rodziny. Gęś pieczona jest bardzo delikatnym, lekko słodkim mięsem. Soczyste, miękkie mięso doskonale smakuje z aromatycznym sosem na bazie porzeczek, boczku, rozmarynu, wina i miodu pitnego. Gęś zamarynuj kilka godzin przed pieczeniem w soli, pieprzu i mielonym imbirze. Pieczenie gęsi podziel na dwa etapy. W pierwszym gęś musi się dusić w rzadkim, słodko-kwaśnym sosie, aby mięso dodatkowo naszło porzeczkami, rozmarynem i aromatem wina. Gdy gęś się upiecze, zagęść sos i ponownie wstaw całość do piekarnika na kilkanaście minut. Gęś pieczoną podaj z kaszą bulgur lub opiekanymi ziemniaczkami. Z gęsi przygotujesz również niezwykle smaczną zupę. Tu poznasz przepis na rozgrzewający rosół z gęsiny, idealny na obiad dla całej rodziny.
Rosół staropolski jest najbardziej klasycznym sposobem przygotowania tej zupy, który pozwala uzyskać aromatyczny i esencjonalny wywar. Tomasz Strzelczyk zaprezentował na swoim kanale YouTube własną wersję tradycyjnego bulionu. Niżej prezentujemy krok po kroku, jak ją wykonać. Z pewnością mało kto będzie się mógł powstrzymać i zjeść jedynie jeden talerz. Rosół staropolski wyróżnia się idealną złocistą barwą, gęstą konsystencją, a także intensywnym aromatem, który wyczuwa się w całym mieszkaniu podczas gotowania. Kluczem do uzyskania dobrego bulionu jest użycie składników najlepszej jakości, a także kilku rodzajów mięs. Tomasz Strzelczyk w swojej wersji używa tylko dwóch mięs - całej kury oraz wołowiny. Czerwone mięso wydobędzie z siebie ostrzejszy smak, a kura stanie się bazą całej zupy. Nie można również zapomnieć o opaleniu cebuli nad palnikiem. Przypalone warzywo to kolejny waży element, bez którego rosół nie będzie miał odpowiedniego koloru.
Bakłażan to smaczne i zdrowe warzywo dostępne praktycznie przez cały rok. Z bakłażana przygotujesz wiele doskonałych dań, jak leczo, curry, sałatki. Smażony bakłażan świetnie komponuje się z grillowym mięsem i rybami. Ile smażyć bakłażana, aby miał najlepszy smak?Bakłażan jest kuzynem cukinii i podobnie jak ona zmniejsza poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca, poprawia przemianę materii i działa oczyszczająco. Ponadto bakłażan zawiera duże ilości witamin z grupy B, witaminy C, A, E i wielu niezbędnych dla organizmu minerałów.Z bakłażana przygotujesz wiele smacznych potraw. Przygotuj z niego pożywną sałatkę z kurczakiem, dodaj go do curry, leczo, podsmaż na patelni jako dodatek do grillowanego mięsa lub ryb. Bakłażana możesz również dowolnie faszerować i zapiekać. Warzywo jest delikatne, lekko słodkie, a usmażone lub grillowane nabiera niezwykłego aromatu.Z bakłażana ugotujesz również pyszną zupę- tu poznasz przepis na rozgrzewającą zupę z bakłażana i ciecierzycy, idealną na zimę.