Rosół staropolski jest najbardziej klasycznym sposobem przygotowania tej zupy, który pozwala uzyskać aromatyczny i esencjonalny wywar. Tomasz Strzelczyk zaprezentował na swoim kanale YouTube własną wersję tradycyjnego bulionu. Niżej prezentujemy krok po kroku, jak ją wykonać. Z pewnością mało kto będzie się mógł powstrzymać i zjeść jedynie jeden talerz. Rosół staropolski wyróżnia się idealną złocistą barwą, gęstą konsystencją, a także intensywnym aromatem, który wyczuwa się w całym mieszkaniu podczas gotowania. Kluczem do uzyskania dobrego bulionu jest użycie składników najlepszej jakości, a także kilku rodzajów mięs. Tomasz Strzelczyk w swojej wersji używa tylko dwóch mięs - całej kury oraz wołowiny. Czerwone mięso wydobędzie z siebie ostrzejszy smak, a kura stanie się bazą całej zupy. Nie można również zapomnieć o opaleniu cebuli nad palnikiem. Przypalone warzywo to kolejny waży element, bez którego rosół nie będzie miał odpowiedniego koloru.
Gęś pieczona przepisu Okrasy to tradycyjne mięso w nowej odsłonie. Sos porzeczkowy z boczkiem i winem i innymi aromatycznymi składnikami sprawi, że danie zachwyci wszystkich swoim doskonałym smakiem i wyjątkowym aromatem. Poznaj przepis na gęś pieczoną Okrasy, czyli danie jak z restauracji dla całej rodziny. Gęś pieczona jest bardzo delikatnym, lekko słodkim mięsem. Soczyste, miękkie mięso doskonale smakuje z aromatycznym sosem na bazie porzeczek, boczku, rozmarynu, wina i miodu pitnego. Gęś zamarynuj kilka godzin przed pieczeniem w soli, pieprzu i mielonym imbirze. Pieczenie gęsi podziel na dwa etapy. W pierwszym gęś musi się dusić w rzadkim, słodko-kwaśnym sosie, aby mięso dodatkowo naszło porzeczkami, rozmarynem i aromatem wina. Gdy gęś się upiecze, zagęść sos i ponownie wstaw całość do piekarnika na kilkanaście minut. Gęś pieczoną podaj z kaszą bulgur lub opiekanymi ziemniaczkami. Z gęsi przygotujesz również niezwykle smaczną zupę. Tu poznasz przepis na rozgrzewający rosół z gęsiny, idealny na obiad dla całej rodziny.
Ryba po grecku należy do typowo świątecznych dań, które najczęściej przygotowuje się w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Klasyczna wersja sporządzana jest na bazie smażonej ryby w panierce, co daje jednak kaloryczne rezultaty. Poniżej prezentujemy przepis na pieczoną rybę po grecku, która jest lżejsza i bardziej dietetyczna. Ryba po grecku wbrew pozorom nie ma żadnych konotacji z samą Grecją. Nazwana została tak z uwagi na postrzeganie przez Polaków kuchni śródziemnomorskiej, która według nas, wypełniona jest smażonymi na oliwie warzywami oraz rybami. W praktyce poniższa potrawa rzadko kiedy podawana jest do stołu poza świętami, jednak jest dobrym sposobem na przemycenie do diety trochę ryby i warzyw. Lekkostrawna pieczona wersja pomaga także dbać o codzienne odżywianie, dzięki zmniejszeniu ilości tłuszczu do minimum.
Bakłażan to smaczne i zdrowe warzywo dostępne praktycznie przez cały rok. Z bakłażana przygotujesz wiele doskonałych dań, jak leczo, curry, sałatki. Smażony bakłażan świetnie komponuje się z grillowym mięsem i rybami. Ile smażyć bakłażana, aby miał najlepszy smak?Bakłażan jest kuzynem cukinii i podobnie jak ona zmniejsza poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca, poprawia przemianę materii i działa oczyszczająco. Ponadto bakłażan zawiera duże ilości witamin z grupy B, witaminy C, A, E i wielu niezbędnych dla organizmu minerałów.Z bakłażana przygotujesz wiele smacznych potraw. Przygotuj z niego pożywną sałatkę z kurczakiem, dodaj go do curry, leczo, podsmaż na patelni jako dodatek do grillowanego mięsa lub ryb. Bakłażana możesz również dowolnie faszerować i zapiekać. Warzywo jest delikatne, lekko słodkie, a usmażone lub grillowane nabiera niezwykłego aromatu.Z bakłażana ugotujesz również pyszną zupę- tu poznasz przepis na rozgrzewającą zupę z bakłażana i ciecierzycy, idealną na zimę.
Jakie potrawy na Boże Narodzenie? To pytanie, które zawsze pojawia się w okolicach świąt na forach kulinarnych. O ile w Wigilię obowiązuje ścisły post i według tradycji należy przygotować 12 bezmięsnych potraw, tak Boże Narodzenie jest już dniem, w którym na stołach króluje mięso. Jakie potrawy na Boże Narodzenie?Święta to szczególny czas w roku, który spędzamy z najbliższymi. To czas spokoju, szczęścia, miłości. Ubieranie choinki, zapach mandarynek, cynamonu, piernika, czekolady i aromat tradycyjnych potraw tworzy niezwykły, świąteczny klimat, który uwielbiamy wszyscy. Tradycyjnie choinkę ozdabiam również ciasteczkami piernikowymi, które wspólnie z rodziną dekorujemy jeszcze przed Wigilią. Przygotowujemy także stroiki świąteczne z gałązek, pomarańczy, mandarynek i goździków, aby klimat Świąt zagościł w całym domu.Na Wigilię przygotowujemy postne potrawy, jak ryby, pierogi, groch z kapustą. W Boże Narodzenie post już nas nie obowiązuje i dlatego też mamy większy wybór dań, które możemy przygotować w ten wyjątkowy czas.
Barszcz czerwony kojarzy nam się ze świętami i wigilijną wieczerzą, kiedy podajemy ten specjał z pysznymi, grzybowymi uszkami. Zachwycić gości możemy jednak tylko w jeden sposób — serwując zupę o głębokiej, wręcz krwistej barwie. Pod koniec gotowania wrzućmy surowego buraka, a kolor z pewnością zwiększy swoją intensywność. Duża ilość buraków jest niezbędna do przyrządzenia pysznego i wizualnie atrakcyjnego barszczu czerwonego. Wie o tym Magda Gessler, której przepis gwarantuje krwistoczerwoną zupę. Sprawdzi się wam on na pewno, gdy nie zdążycie zrobić zakwasu. Jest jednak kilka warunków, by barszcz osiągnął taki kolor, o jakim mówi restauratorka.
Pieczarki to bardzo uniwersalne grzyby, za pomocą których stworzyć wiele wyjątkowych dań. Grzyby należy poddać odpowiedniej obróbce termicznej, aby zyskały intensywny smak i aromat, a niewłaściwe smażenie wysuszy je lub spali. Jak długo smażyć pieczarki?Pieczarki to hodowlane grzyby, które dostępne są w sklepach przez cały rok. Pieczarki są delikatniejsze w smaku od grzybów leśnych, jednak podsmażone zyskują wyraźny aromat i są przepyszne. Z pieczarek przygotujesz między innymi zupy, sosy, tarty. Grzyby świetnie łączą się z mięsem, makaronami i innymi warzywami. Jeśli chcesz usmażyć pieczarki i zrobić z nich sos lub zupę, zawsze smaż je na przykrytej patelni, aby puściły wodę i były miękkie. Jeśli natomiast szykujesz grzyby do zapiekanek, grzanek lub chcesz położyć je na mięso, smaż grzyby bez pokrywki, aby były bardziej suche, jednak stale kontroluj stopień wysmażenia.Grzyby leśne wymagają innego smażenia niż pieczarki. W tym artykule dowiesz się, jak długo smażyć grzyby, aby zachowały swoją strukturę i wyjątkowy smak.
Klasyczna jarzynowa w końcówce grudnia pojawi się na niejednym polskim stole. Specjał ma rzeszę fanów, którzy tylko czekają na ten moment. Zaskoczcie ich pysznym twistem w postaci dodatku fasoli. Jej smak doskonale połączy się z pozostałymi warzywami. Musicie tego spróbować. W tym przepisie wykorzystamy również pora, którego z powodzeniem do jarzynowej dodaje Jakub Kuroń. Wrzucimy też czerwoną fasolę — nietypowy, lecz bogaty w substancje odżywcze składnik, który wzbogaci sałatkę o porcję białka. Będzie smaczna i bardzo sycąca.
Farsz na krokiety z mięsem mielonym jest świetną alternatywą dla krokietów z mięsem z rosołu. Jest o wiele prostszy w przygotowaniu i równie smaczny, mięsny i wyraźny w smaku. Krokiety z farszem z mięsa mielonego usmażysz w błyskawicznym tempie, a efekt zachwyci wszystkich gości. Poznaj przepis na farsz na krokiety z mięsem mielonym.Krokiety to bardzo smaczne danie, idealne na rodzinny obiad, kolację, a także na większe uroczystości, jak święta, wesela, przyjęcia. Krokiety, niezależnie od tego, czy z mięsem, pieczarkami i serem, czy z kapustą, mają doskonale usmażoną, chrupiąca skórkę i smakują rewelacyjnie.Farsz na krokiety z mięsem mielonym jest najprostszym farszem na mięsne kotlety, bez długo gotowanego mięsa, bez wywaru. Wystarczy, że podsmażysz wieprzowinę z cebulką, dodasz kilka podstawowych składników i farsz gotowy. Krokiety przygotuj z domowym barszczykiem czerwonym.
Pieczone kotlety z kalafiora to pomysł na pyszne, lekkie i pełnowartościowe danie dla całej rodziny. Kotlety pieczone zawierają mało kalorii, a dzięki wysokiej zawartości białka i błonnika są niezwykle sycące. Poznaj przepis na pieczone kotlety z kalafiora, czyli smaczną i zdrową alternatywę dla tradycyjnych kotletów.Kalafior jest warzywem o wielu prozdrowotnych właściwościach, jest bogaty w witaminy oraz kwasu foliowego, magnezu i potasu. Kalafior to również błonnik, białko, a także silne przeciwutleniacze, które zmniejszają stany zapalne, opóźniają procesy starzenia oraz zapobiegają powstawaniu groźnych chorób, takich jak nadciśnienie, czy nowotwory.Pieczone kotlety z kalafiora to pomysł na lekki, ale bogaty w wartości odżywcze i błonnik posiłek dla całej rodziny. Kotlety z kalafiora są niezwykle sycące i smaczne. Doskonale łączą się z ziemniakami opiekanymi, frytkami i surówką. Przygotuj do nich surówkę z kapusty i ogórka, jest smaczna, lekka i pyszna.Jeśli szukasz pomysłu na równie lekkie i warzywne kotlety -tu poznasz przepis na delikatne kotleciki z cukinii, doskonałe do obiadu, na lunch i kolację.
Lekka, pożywna, aromatyczna, taka właśnie jest zupa kalafiora bez mięsa z kalarepą, marchewką, pietruszką i makaronem. Do zupy dodaj serek topiony śmietankowy, a na nowo odkryjesz jej fenomenalny smak. Poznaj przepis na pyszną i lekką zupę kalafiorową bez mięsa.Zupa kalafiorowa bez mięsa to pomysł na szybki i sycący obiad dla całej rodziny, nawet w najbardziej zabiegany dzień. Zupę przygotujesz błyskawicznie, a jej smak skradnie serca nawet największym niejadkom. Do ugotowania dania potrzebujesz również bardzo prostych składników.Zupy nie zabielaj śmietaną, zastąp ją śmietankowym serkiem topionym, dzięki czemu będzie kremowa i nabierze wyjątkowego smaku. Do zupy dodaj również kalarepę, która nada daniu delikatnego, słodkawego i lekko orzechowego aromatu. Zupę ugotuj z makaronem typu muszelki lub świderki.Jeśli szukasz pomysłu na pyszną zupę bez mięsa- tu poznasz przepis na włoską zupę jarzynową, idealną na rodzinny obiad.
Sos winegret do sałatki greckiej nadaje jej doskonałego smaku. Oliwa, sok z cytryny, sól, pieprz i inne składniki sprawią, że sałatka jest pyszna i rewelacyjnie doprawiona. Poznaj przepis na tradycyjny sos winegret do sałatki greckiej, sos winegret z miodem i sos winegret z musztardą.Podstawowym składnikiem każdego sosu winegret jest oliwa z oliwek i sok z cytryny. Zawsze kupuj oliwę najwyższej jakości, aby miała doskonały smak i była pyszną bazą do sosów. Zwracaj również uwagę na cytryny w sklepie. Jeśli cytryna pachnie sztucznie, sok z niej nie będzie smaczny i zepsuje sos. Sos winegret do sałatki greckiej przygotuj również z mielonego pieprzu i soli, aby wydobyć pełnię smaku. Do sosu dodaj musztardę lub miód i wybierz swój ulubiony winegret. Sałatka grecka jest pomysłem na zdrowy i pożywny lunch, kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. Możesz przygotować również do niej grzanki ziołowe lub chlebek czosnkowy.
Kalafior pieczony w panierce panko to pomysł na pożywny i wyjątkowy posiłek dla całej rodziny. Przygotujesz go jako dodatek do głównego dania oraz na lunch, kolację i zdrową przekąskę. Kalafior w panko ma doskonały smak, a podany z sosem chili rozpływa się w ustach. Poznaj przepis na kalafiora pieczonego w panierce.Kalafior jest pysznym i bardzo uniwersalnym warzywem. Ugotujesz z niego zupę, zrobisz surówkę, sałatkę, zapiekanki, wegetariańskie kotleciki. Kalafior pieczony w panierce panko jest doskonałym pomysłem na zdrowy i pożywny lunch, kolację lub przekąskę. Kalafior podaj z sosem na bazie chili, a na nowo odkryjesz jego smak. Kalafior zapieczony w panko jest miękki w środku i doskonale chrupiący na zewnątrz. Panko jest tradycyjną panierką wykorzystywaną w kuchniach azjatyckich. Jest lżejsza od tradycyjnej panierki z bułki tartej, absorbuje mniej tłuszczu i ma wyjątkowy smak.Jeśli szukasz pomysłu na danie w panko- tu poznasz przepis na kurczaka w chrupiącej panierce, jak z azjatyckiej restauracji.
Kotlety z jajek i ziemniaków to pyszna alternatywa dla mięsnych kotletów. Kotleciki są delikatne, wilgotne w środku i chrupiące na zewnątrz, idealne na wegetariański obiad, lunch lub kolację dla całej rodziny. Poznaj przepis na kotlety z jajek i ziemniaków.Kotlety z jajek i ziemniaków przygotujesz na każdy posiłek i z pewnością zawsze błyskawicznie znikną z talerzy. Kotleciki są bardzo pożywne, dzięki czemu dostarczą Ci energii na cały dzień. Do kotletów z jajek i ziemniaków przygotuj delikatną surówkę z pora, marchewki i jabłka.Do kotletów z jajek i ziemniaków wykorzystaj młode ziemniaki. Pamiętaj, aby dobrze je odcedzić, utłuc i ostudzić przed przygotowaniem dania. Kotlety najlepiej smakują doprawione ziołami prowansalskimi i posiekanym szczypiorkiem, danie podaj z kleksem kwaśnej śmietany.Jeśli szukasz pomysłu na wegetariańskie kotlety- tu poznasz przepis na pyszne kotlety z kalafiora, doskonałe na lunch, obiad i kolację.
Golonka jest daniem, które do lekkich nie należy. Wielu smakoszy jednak nie wyobraża sobie, by od czasu do czasu nie skusić się na ten rarytas. Spróbujcie zamarynować mięso w piwie z dodatkiem sosu sojowego i pikantnych przypraw, a stworzycie danie w iście orientalnym stylu, które przyjemnie zaskoczy waszych gości.Polska kuchnia obfituje w dania, które świetnie sprawdzą się na rodzinnych obiadach. Golonka z pewnością uświetni wiele takich spotkań. Warto odejść jednak od znanych kombinacji z kapustą kiszoną czy z okrasą i podjąć gości daniem łączącym polskie smaki z ostrością azjatyckich przypraw.
Planujesz zimowe przetwory? Koniecznie przygotuj buraczki z papryką w cukrowo-octowej zalewie. Surówka jest doskonałym dodatkiem do wielu dań, a dzięki pasteryzacji możesz cieszyć się jej wyjątkowym smakiem przez wiele miesięcy. Poznaj przepis na buraczki z papryką.Buraczki z papryką to genialny dodatek do dań obiadowych. Smakują doskonale z mięsem, rybami pieczonymi, kluskami i warzywami. Kotlety mielone w towarzystwie tartych buraków i tłuczonych ziemniaków z koperkiem to jedno z moich ulubionych dań. Buraczki smakują równie doskonale z policzkami wołowymi, ponieważ świetnie łamią smak czerwonego mięsa.Buraczki koniecznie pasteryzuj, abyś cieszył się ich smakiem przez wiele miesięcy. Marynowane w zalewie buraki z papryką mają lekko ostry, ale i słodki smak, są miękkie i pyszne. Buraki marynowane nie tracą swoich wartości odżywczych i zawierają duże ilości żelaza, niezbędnego między innymi do produkcji krwi i transportu tlenu.
Zupa kalafiorowa z ryżem to doskonały pomysł na sycący posiłek dla całej rodziny nawet w bardzo zabiegany dzień. Zupa jest gotowana na mięsie i wywarze warzywnym, dzięki czemu ma wyraźny smak i rozgrzewające właściwości. Poznaj przepis na pyszną i prostą zupę kalafiorową, idealną na rodzinny obiad.Zupa kalafiorowa z ryżem jest pyszną i pożywną zupą dla całej rodziny. Esencjonalny bulion w towarzystwie aromatycznego kalafiora i koperku posmakuje nawet największemu niejadkowi. Zupa jest niezwykle sycąca za sprawą ryżu oraz ziemniaków, jest bardzo zdrowym i zbilansowanym posiłkiem, idealnym w chłodne dni.Zupę przygotuj na udku z kurczaka i warzywach rosołowych. Możesz ją również ugotować na domowym rosole z poprzedniego dnia, będzie równie smaczna i przygotujesz ją w błyskawicznym tempie. Zupę koniecznie dopraw posiekanym koperkiem, następnie zabiel śmietaną. Z ryżem przygotujesz wiele pysznych zup. Ugotuj również zupę ogórkową z ryżem, a na nowo odkryjesz jej doskonały smak.
Zupa dyniowa z mlekiem to świetny pomysł na szybki, prosty i pyszny obiad dla całej rodziny. Kasza jaglana, mleko i domowa zacierka jak u babci nadają zupie ciekawego smaku i sprawiają, że danie jest delikatne i bardzo pożywne. Poznaj przepis na domową zupę dyniową z mlekiem i zacierką.Zupa dyniowa z mlekiem, zacierką i kaszą to babciny, sprawdzony przepis na wyjątkowy obiad, który posmakuje nawet największym niejadkom. Zupa jest delikatna, słodka i bardzo sycącą. Jeśli jesteś uczulony na krowie mleko, ugotuj zupę na mleku sojowym, które równie dobrze łączy się ze wszystkimi składnikami.Zacierka, inaczej lane kluski, to masa z jajka i mąki pszennej, która podczas gotowania zmienia swoją konsystencję na malutkie, ciągnące się kluseczki. Zacierka jest pysznym zamiennikiem klasycznego makaronu. Przygotuj tradycyjny rosół lub zupę pomidorową z zacierką i poznaj wyjątkowy smak tych tradycyjnych potraw. Zupę dyniową przygotujesz również w wersji orientalnej. Tu poznasz przepis na rozgrzewającą zupę krem z dyni z curry i mlekiem kokosowym.
Grzyby, niezależnie od rodzaju, są rewelacyjnym dodatkiem do wielu dań, sprawiając, że potrawy są niezwykle smaczne i aromatyczne. Grzyby należy smażyć przez określoną ilość czasu, aby były najlepsze w smaku, nie przypiekły się i nie zaczęły dusić na patelni. Jak długo smażyć grzyby?Smażone grzyby są świetnym dodatkiem zarówno do dań mięsnych, jak i ryb i potraw wegetariańskich. Usmażysz z nich pyszną jajecznicę, pastę, a także aromatyczny sos. Sos z grzybów leśnych doskonale smakuje również z kaszą i makaronem.Jeśli chcesz podać grzyby jako dodatek do mięsa, na kanapkę czy przystawkę, wykorzystuj grzyby o mniejszej zawartości wody, jak podgrzybki, kurki, rydze. Po usmażeniu grzyby te są jędrne i nie rozlatują się, jak np. pieczarki.Masz więcej grzybów leśnych? Koniecznie ususz je w domu, będą doskonałym dodatkiem do zupy wigilijnej lub pierogów. W tym artkule dowiesz się, jak suszyć grzyby, aby nie spleśniały.
Surówka z pora z majonezem to świetny pomysł na dodatek do obiadu dla całej rodziny, jest bardzo aromatyczna i ciekawa w smaku i doskonale komponuje się z mięsem, rybami i daniami wegetariańskimi. Poznaj przepis na surówkę z pora z majonezem do obiadu.Surówka z pora z majonezem jest prostą surówką, która wychodzi za każdym razem. Por, jabłka i marchew wzmacniają odporność, dzięki czemu danie jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Surówka doskonale smakuje z rybami, wegetariańskimi kotlecikami i delikatnym mięsem, np. pieczoną karkówką w papilotach. Surówkę przygotujesz z kilku podstawowych składników, a jej smak zachwyci wszystkich domowników. Surówka jest słodka, lekko kwaśna, orzeźwiająca z wyczuwalną ostrością, jaką daje por. Całość otulona delikatnym majonezem ze śmietaną wprost rozpływa się w ustach.Jeśli szukasz pomysłu na inne, smaczne surówki obiadowe z pora- tu poznasz przepis na surówkę z kapusty i pora, doskonałą do dań mięsnych, ryb i potraw wegetariańskich.
Szukasz pomysłu na obiad w indyjskim stylu? Ugotuj niezwykle aromatyczną i smaczną zupę z soczewicy z przyprawą garam masala i świeżą kolendrą, a całe danie błyskawicznie zniknie z talerzy. Poznaj przepis na zupę indyjską z soczewicą, jak z najlepszej restauracji.Zupa indyjska z soczewicą jest bardzo aromatyczną i rozgrzewającą zupą o wyraźnym i doskonałym smaku. Zupa jest również bardzo pożywnym daniem, dlatego jest idealna na obiad dla całej rodziny.Garam masala to tradycyjna mieszkanka przypraw wykorzystywana w kuchni indyjskiej. Kmin rzymski, chili, anyż, goździki i kardamon to podstawowe składniki tej wyjątkowej i bardzo aromatycznej przyprawy. Mieszankę wykorzystasz również do przygotowania między innymi kurczaka tikka masala, czyli jednego z tradycyjnych, indyjskich dań.Zupę przygotuj z soczewicy z puszki. Jeśli jednak posiadasz surową soczewicę, namocz ją dzień wcześniej w wodzie i odstaw na całą noc, aby zmiękła. Zupę oprósz posiekaną kolendrą, jeśli jednak nie przepadasz za jej smakiem, zamień ją na natkę pietruszki.Jeśli szukasz pomysłu na obiad w indyjskim stylu- tu poznasz przepis na kurczaka tandoori z ryżem jaśminowym.
Sałatka jarzynowa jest rarytasem, który często gości na naszych świątecznych stołach. Nie możemy jednak po prostu ugotować warzyw i zmieszać ich z majonezem. By danie zachwyciło smakiem, trzeba spełnić kilka warunków. Majonez dodajcie bezpośrednio przed podaniem, a dłużej zachowa świeżość. Dla wielu ideałem jest sałatka z jajem. Dodatek ten często niestety rozpada się przy krojeniu. Jarzynową da się z powodzeniem zrobić bez niego. Nawet majonez ma swoją roślinną alternatywę, dzięki której to danie jesteśmy w stanie zweganizować. Krojenie składników to jednak tylko jeden z kilku etapów przygotowania sałatki, na którym możemy popełnić błąd.
Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie wiążą się z jedzeniem, a jednymi z najczęściej jedzonych produktów są śledzie oraz karpie. Według tradycji ryby symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia, dlatego pojawiają się na każdym wigilijnym stole. Z kolei geneza podawania 12 dań nie jest do końca wyjaśniona - niektórzy uważają, że oznaczają one 12 miesięcy w roku, a inni, że są symbolem bogactwa. Dzisiaj wyjaśnimy tajniki świątecznych ryb.Święta Bożego Narodzenia kulinarnie opierają się przede wszystkim na rybach. Kolacja wigilijna jest bowiem postna, a więc mięso ze zwierząt lądowych nie jest mile widziane. Okazuje się jednak, że karp jest stosunkowo świeżym pomysłem, ponieważ na stołach Polaków zaczął pojawiać się dopiero po II Wojnie światowej. Post nie obowiązuje oficjalnie, gdyż Kościół Katolicki zdjął ten obowiązek z Polaków w 2003 roku. Od tego czasu powstrzymywanie się od mięsa jest tylko zaleceniem. Mimo to w mało którym domu można zobaczyć pieczony schab czy kotlety na stole.
Święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia jednym z najszczęśliwszych dni w roku, jednak ilość pracy może przytłoczyć niejedną osobę. W natłoku zadań łatwo popełnić banalne błędy, które mogą skutkować ogromną katastrofą i nieudanymi świętami. Podstawą jest zdecydowanie opracowanie planu działania. Dzisiaj zdradzamy czego unikać, aby święta były pełnym sukcesem. Boże Narodzenie dla wielu osób jest wbrew pozorom stresującym okresem, kiedy należy pogodzić ze sobą napięty zawodowy grafik z przygotowaniami w domu. Niektórzy są wtedy tak zajęci, że choć wspólna wigilijna kolacja jest wytchnieniem, tak większość grudnia to nieustanny wysiłek. Będąc zmęczonym łatwo o drobne wpadki, które zazwyczaj szybko się naprawia. Bywa jednak i tak, że przez nieuwagę czy chęć oszczędzenia paru godzin, całe świąteczne potrawy muszą wylądować w koszu na śmieci. Właśnie dlatego tak istotny jest plan, który ułatwia rozłożyć w czasie gotowanie dań.
Kapustę z grzybami tradycyjnie podaje się z makaronem w formie łazanek lub z grochem. Siostra Anastazja zastępuje go ziemniakami. Choć połączenie to wydać się może niecodzienne, smak tego dania z pewnością skradnie serce niejednego smakosza. Wypróbujcie tę pyszną recepturę. Kiszona kapusta uświetni wiele dań kuchni polskiej. Wystarczy wspomnieć tradycyjne wigilijne łazanki czy kultowy kapuśniak, który doskonale sprawdza się jako rozgrzewający obiad. Siostra Anastazja kiszoną miesza z ziemniakami i grzybami, uzyskując tym samym sycące danie, którego z pewnością warto spróbować.
Najprostsze dania często okazują się najsmaczniejsze. Tak jest również w przypadku tej surówki. Łączymy ze sobą jedynie dwa warzywa — białą kapustę i ogórka — lecz duet ten zaskakuje niebanalnym smakiem podkreślonym smakiem soli, pieprzu i świeżego koperku. Prościej się nie da, a mimo to urzeka. Spróbujcie koniecznie. Chrupiąca kapusta i orzeźwiający ogórek z pewnością skradną serca wielu smakoszy. Spośród wielu surówek, które możemy podać do mielonych czy kotleta schabowego, to połączenie wyróżnia kontrast.Delikatność szklarniowego ogórka spotyka się tutaj z chrupiącą i słodką kapustą. Całość przyjemnie dopełnia aromatyczny koperek. Sięgnijcie po tę surówkę przy najbliższym obiedzie, a będziecie się zastanawiali kto jeszcze podaje do niego colesław.
Lubicie krokiety, ale jecie je rzadko, bo wymagają zawijania? Zróbcie ten rarytas bez ciasta. Wystarczy kilka składników, a wyjątkowo pyszne i chrupiące z wierzchu pieczarkowe krokiety z jajkiem trafią na wasze stoły. Sprawdźcie tę recepturę już dziś. Krokiety bez zawijania przygotowywał nawet Robert Makłowicz. Ciasta nie uwzględniał też przepis na staropolskie krokiety dziadowskie. W obu tych przypadkach konieczne było jednak gotowanie ziemniaków czy kaszy. Tym razem prezentujemy wam jeszcze prostszy patent. Krokiety z pieczarek i jaj mają wyjątkowo pyszne wnętrze i rumianą oprawę. Nikt im się nie oprze.
Dzięki puree z dyni do obiadu w prosty sposób przygotujesz wytworne, eleganckie danie, którym z pewnością oczarujesz całą rodzinę i wszystkich gości. Puree dyniowe jest gęste, delikatne w smaku i świetnie łączy się z mięsem i rybami, nadając im wygląd jak z najlepszej restauracji. Poznaj przepis na puree z dyni do obiadu.Dynia jest smacznym, zdrowym, lekkostrawnym warzywem, które znalazło szerokie zastosowanie w kuchni. Dynia bogata jest w niezbędne witaminy oraz żelazo, wapń, potas magnez, a dzięki związkom aktywnym zmniejsza poziom cukru i złego cholesterolu, a także reguluje ciśnienie krwi. Puree z dyni do obiadu doskonale komponuje się z każdym rodzajem mięsa oraz ryb, nadając im wyjątkowy smak i wygląd jak z restauracji. Puree dyniowe przygotuj np. do polędwiczek wieprzowych lub pieczonego łososia ze szparagami, a sprawisz, że cała rodzina będzie zachwycona i każdy będzie prosił o dokładkę.Puree z dyni możesz zamrozić, aby wykorzystać je później lub przygotować z niego pyszną kawę w jesienno-zimowej odsłonie, czyli pumpkin latte.