Smakowite pampuchy niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Każdy, kto jest wielbicielem tych specjałów, powinien wypróbować recepturę na ich wzbogaconą odsłonę. Pampuchy w tym wydaniu momentalnie znikają z talerzy.
Uwielbiane kluski śląskie często goszczą na naszych stołach. Zazwyczaj bardzo łatwo możemy je rozpoznać po wgłębieniu. Przeważnie zakładamy, że ma ono być dodatkowym miejscem na sos. Jednak jego funkcja jest o wiele ważniejsza.
Rosół jest zdecydowanym królem polskich zup. Na jego podstawie gotuje się wiele innych dań, a także dodatki, takie jak sosy. Niestety, mięsny wywar jest także na tyle delikatny, że w łatwy sposób można zniwelować całą swoją wielogodzinną pracę. Jeśli ktoś dodaje wszystkie składniki w tym samym momencie, a następnie gotuje je przez wiele godzin - tym samym osiąga się znacznie gorszy efekt, ponieważ każdy składnik należy włożyć do wody w odpowiednim czasie.
Grochówka należy do absolutnej klasyki polskiej kuchni. Zupa nie należy do skomplikowanych dań, ale przed jej przygotowaniem warto zastosować się do kilku wskazówek. Warto poświęcić chwilę między innymi na odpowiedni dobór przypraw.
Pierogi leniwe są absolutnym kulinarnym szlagierem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Nie inaczej jest również w przypadku kopytek. Wyjątkowe smakołyki potrafią przyprawić o szybsze bicie serca. Warto wiedzieć czym się różnią.
Kotlety schabowe lubi praktycznie każdy. Wgryzienie się w chrupiącą panierkę i delikatne, soczyste mięso wywołuje w nas istną euforię. Czasem mamy ochotę spróbować jakiejś nowości, która nie jest jednak daleka od pierwowzoru. Dlatego prezentujemy przepis Karola Okrasy. Kucharz ten znany jest ze swojego uwielbienia do klasycznej polskiej kuchni, którą uwielbia modyfikować w taki sposób, aby wpasowała się we współczesne standardy. Jego kotlety schabowe nie mają sobie równych, o czym możecie przekonać się po ich usmażeniu.
Pierogi uwielbiamy w każdej postaci. Niezależnie, czy farsz tworzą kapusta z grzybami, mięso z cebulą, owoce leśne czy ser z ziemniakami - każde z nich ma wielu fanów, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.Niestety, do dzisiaj mnóstwo osób ma problem z rozwiązaniem trudnego zagadnienia - czy do ciasta należy dodawać jajko, czy nie? Wszystko tak naprawdę zależy od przepisu, jednak ich dodatek sprawia, że ciasto jest miększe i bardziej elastyczne, przez co wyrabianie i lepienie pierogów staje się łatwiejsze.
Smakowite zimne nóżki uchodzą za wyjątkowy szlagier naszej rodzimej kuchni. Wielu smakoszy z miłą chęcią zajada się nimi w trakcie karnawału. Niestety, czasami pomimo naszych starań, zimne nóżki wychodzą mętne.
Liście laurowe cieszą się sporą popularnością i smakosze chętnie dodają je do rozmaitych dań. Przeważnie wrzucamy je od razu do potrawy. Jednak najlepsze efekty uzyskamy wówczas, gdy wzbogacimy nimi nasz specjał niedługo przed zakończeniem przygotowań.
Pierogi smakują praktycznie każdemu. Wiele osób zza granicy pytanych o skojarzenia z Polską, bez namysłu odpowiada "pierogi" oraz odrobine rzadziej, "kiełbasa". To właśnie z tych produktów słyniemy, więc warto kultywować to, w czym jesteśmy najlepsi i rozpoznawalni. Siostra Anastazja od zawsze interesowała się gotowaniem, co szczególnie widać po pasji, z jaką spisuje swoje przepisy. Często w jej daniach można znaleźć ciekawe składniki, które polepszają dany posiłek. Nie inaczej jest z poniższymi pierogami, do których dodaje mleko.
Justyna Żyła zna się na gotowaniu jak mało kto. Była żona skoczka narciarskiego często prezentuje w swoich mediach społecznościowych zdjęcia obłędnych dań. Większość z nich spotyka się z zachwytem internautów. Niestety jeden z przepisów nie spotkał się z uznaniem internautów. Kto ma rację?Internauta wytknął Justynie Żyle błąd. Chodzi o przepis na flaczki.Justyna Żyła na swoim kanale na YouTube - UwaŻyła zamieszcza przepisy na tradycyjne dania, w tym kultowe flaczki, które cieszą się popularnością w wielu domach. Gwiazda uważa, że tradycyjne polskie dania mogą posmakować także najmłodszym. Jej wzbudził jednak wątpliwości u niektórych internautów.Blogerka zdradziła, że prezentowany przepis na flaczki jest w jej rodzinie od pokoleń i często przyrządzała je jej ukochana babcia. W całości możecie go zobaczyć na wspomnianym już kanale na YouTube - UwaŻyła, z którego pochodzi powyższe zdjęcie. Poniżej zdradzamy sekret flaczków z rodzinnego przepisu Pani Justyny.Składniki:0,5 kg flaczkówrosół na kościach wieprzowychocet spirytusowyprzyprawy do smaku (pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa, ziele angielskie)Sposób wykonania:Do gotowych oczyszczonych flaków wlewamy świeżą wodę. Gdy pozbędziemy się niechcianego zapachu, zalewamy flaki gotowym rosołem wołowym i dodajemy do niego: pieprz, majeranek, ziele angielskie oraz gałkę muszkatołową. Na koniec gotowania zupy, dodajemy do niej ok. 1,5 łyżeczki octu spirytusowego.Niestety, przepis nie przypadł wszystkim do gustu. Pewien internauta zarzucił pani Justynie brak warzyw - "Przede wszystkim gdzie warzywa. Cztery razy odgotowane flaczki na koniec zupełnie stracą smak no i po co ten ocet. Przepis nijak się ma do tradycyjnych polskich flaków."Dla równowagi pod filmem pojawiają się również pozytywne komentarze chwalące dobór przypraw do dania oraz doceniające Żyłę za promocję tradycyjnej polskiej kuchni. Gwiazda stawia na tradycję i pokazuje przede wszystkim kultowe polskie potrawy.Jakie jest Wasze zdanie na temat przepisu pani Justyny? Masz swój sposób na kultowe flaczki? Jeśli szukasz podpowiedzi, w jaki sposób przygotować tę potrawę, polecamy nasze wcześniejsze artykuły. Dowiesz się z nich, jaki jest kluczowy krok podczas ich przygotowania oraz jakiego błędu powinieneś unikać jak ognia.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Przepyszna surówka z ogórków kiszonych. Idealne połączenie smakówNiezwykle skuteczny sposób obierania jajekKultowe pierogi z jagodami według przepisu siostry Anastazjiźródło: YouTube/UwaŻyła/ JastrząbPostZapraszamy na nasz Instagramundefinedundefined
Magda Gessler słynie ze swoich niezwykłych przepisów. Gwiazda często proponuje popularne dania polskiej kuchni w nowej, czasem bardzo zaskakującej osłonie. Z okazji zbliżającego się tłustego czwartku przypominamy jej niezwykły sposób na faworki.Są one nietypowe z dwóch powodów. Po pierwsze, wcale nie są słodkie. Po drugie, zawierają pewien nietypowy i bardzo luksusowy składnik - mięso z raka! Gwiazda TVN proponuje podawać je z ostrym dipem, który z pewnością przypadnie go gustu wszystkim miłośnikom ostrych, wyrazistych smaków.Poniżej prezentujemy przepis na bardzo nietypowe faworki. Z pewnością ich smak zaskoczy Waszych bliskich.Wytrawne faworki Magdy Gessler z mięsa z raków - przepisSkładniki na ciasto:150 g mięsa z raków, drobno posiekanego1 łyżeczka kuminu1 łyżeczka curry1 łyżeczka nasion kopru1 łyżeczka soli2 łyżki smalcu12 żółtek6 łyżek śmietany 18%500 g mąki1 łyżka octu 10%1 kg smalcu do smażeniaSkładniki dipu:2 łyżki sosu chili4 łyżki miodu płynnego lipowego2 łyżki soku pomarańczowego2 łyżki skórki z pomarańczyimbir świeży (mały kawałek)garść świeżej kolendrySposób wykonania:1. Utrzyj smalec, aż uzyska konsystencję śmietany, wbij do niego żółtka, dodaj sól, ocet, śmietanę, mąkę, i wyrób ciasto. Wgnieść w nie drobno posiekane mięso raków, kumin, curry i koper.2. Bardzo cienko rozwałkuj ciasto, nie podsypując za dużo mąki. Pokrój je na paski o 3 cm szerokości i 15 cm długości. Każdy kawałek nakrój w środku na długości 5 cm i przewijaj przez otwór jednego z końców paska.3. Rozgrzej tłuszcz, surowe faworki oczyść pędzelkiem z mąki i smaż je z obu stron na złoty kolor. 4. Przygotuj dip. Obierz i utrzyj imbir, wymieszaj ze wszystkimi pozostałymi składnikami. Na samym końcu dodaj do niego posiekaną świeżą kolendrę.Wolisz faworki w wersji tradycyjnej? Na naszej stronie znajdziesz przepis między innymi: siostry Anastazji oraz jedną z najszybszych receptur na ten uwielbiany smakołyk!Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Czemu długie ogórki w sklepach opakowane są w folie? Trudno się samemu domyślićTrwa cały luty. Doskonałe wieści dla wszystkich, którzy robią zakupy spożywcze w BiedronceIle minut powinno się smażyć kotlety schabowe?źródło: onet.gotowanieZapraszamy na nasz Instagramundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined
Szare kluchy są absolutną klasyką, która cieszy się sporą popularnością wśród miłośników swojskich smaków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, z tego, jak je zrobić. Na szczęście istnieje niezawodny przepis. Szare kluchy w tym wydaniu przyprawiają o zawrót głowy.
Jeśli fasolka po bretońsku wyjątkowo często pojawia się na twoim stole, warto znać kilka trików, które pozwolą sporządzić ją jeszcze lepiej. Oczywiście im jest gęstsza, tym lepiej smakuje, dlatego poniżej zdradzamy najlepsze sposoby na zagęszczenie jej zdrowymi metodami. Fasolka po bretońsku jest daniem nadzwyczaj popularnym w Polsce. Dzięki bardzo sycącemu składnikowi, jakim jest fasola, potrawa wręcz idealnie nadaje się na obiad po ciężkim dniu pracy, czy w zimny zimowy wieczór. Łatwość przygotowania oraz szybkość dodatkowo wpływa na przystępność i wygodę.
Niepozorna folia aluminiowa ma wiele zastosowań. Przeważnie owijamy w nią nasze smakołyki, które mamy zamiar zjeść w późniejszym czasie. Okazuje się, że warto po nią sięgnąć również wtedy, gdy planujemy zdrowsze odżywianie.
Masło jest uznawane za jeden z najbardziej podstawowych produktów kulinarnych. Okazuje się, że dobry jakościowo produkt wcale nie musi być bardzo drogi. Wystarczy wiedzieć, gdzie należy szukać najlepszych cen.
Pączki w obecnych czasach najczęściej kupujemy na mieście w swojej ulubionej cukierni. Mało kto ma bowiem czas i chęci do samodzielnego ich przygotowania, choć domowe pączki są równie pyszne. Poniżej prezentujemy przepis na ich najlepszą wersję. Jeśli uwielbiasz pączki i kilka razy próbowałeś je zrobić, lecz za każdym razem nie wychodziły tak jak powinny - były przesiąknięte tłuszczem i słabo wyrośnięte, mamy na to remedium. Wystarczy krok po kroku podążać za poniższymi punktami, a wszystko się uda.
Pierogi mają wiele różnych postaci, lecz bez wątpienia można uznać, że ruskie są jednymi z najbardziej uwielbianych. Ich sukces podyktowany jest pysznym i aromatycznym farszem, który przy okazji pozostaje delikatny i kremowy. Przepisów na to danie jest mnóstwo i tak naprawdę każdy dom robi je odrobinę inaczej. Często można spotkać się ze sporami, podczas których ludzie przerzucają się swoimi trikami i małymi zmianami w recepturach. My przedstawiamy wam sposób na pierogi ruskie z 1920 roku.
Tłusty czwartek jest tzw. ruchomym świętem, co oznacza że nie ma stałej daty. Popularny "dzień pączka" jest początkiem ostatniego tygodnia karnawału i może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. W tym roku tłusty czwartek będziemy obchodzić 11 lutego. Jest to jeden z ulubionych dni wszystkich smakoszy, ponieważ nie liczymy w nim kalorii i objadamy się uwielbianymi słodkimi przysmakami. Jaka jest historia tego święta? Tłusty czwartek - niezwykła historia "najsłodszego" dnia w rokuWielu osobom tłusty czwartek przede wszystkim kojarzy się z pączkami. Tego dnia w wielu cukierniach ustawiają się długie kolejki po swoje ulubione słodkości. Jest to dzień, w którym cukiernie z pewnością nie narzekają na niskie obroty!Warszawiacy tego dnia chętnie odwiedzają cukiernię Słodki - Słony Magdy Gessler. Miejsce słynie z doskonałej jakości serwowanych wypieków, jednak ceny pączków mogą budzić spore emocje! Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Wbrew pozorom tłusty czwartek nie jest wymysłem najnowszych czasów! Jego historia sięga jeszcze czasów pogaństwa. Więcej na jej temat przeczytacie poniżej.Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Był on dniem, w którym świętowano koniec zimy i nadejście wiosny. Częścią jego obchodów była wspaniała uczta, na której nie mogło zabraknąć tłustych potraw oraz przygotowanych z ciasta chlebowego pączków.Szczególnie hucznie obchodzono go na terenie obecnej Małopolski. Ten dzień był wówczas nazywany "comborowym czwartkiem" na cześć burmistrza miasta o nazwisku Comber (prawdopodobnie postaci fikcyjnej), który uważany był za złego i niezwykle surowego człowieka. Według legendy miał on umrzeć właśnie w tłusty czwartek.Jak podaje Wikipedia, w każdą rocznicę jego śmierci na krakowskim rynku urządzano huczną zabawę. Podczas święta przekupki zmuszały napotkanych mężczyzn do tańca lub do oddania odzieży wierzchniej, w zamian za krzywdy, które wyrządził im legendarny Comber.Ciekawostką jest, że sam zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce w XVI wieku. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku skrywały niespodziankę - mały orzeszek lub migdał. Wierzono że ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał później cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.Czekacie na tłusty czwartek? Jaka jest Wasza ulubiona potrawa?Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Lidl kusi seniorów. Ma dla nich doskonałe wieści, muszą spełnić 1 warunekDlaczego niektóre jajka mają 2 żółtka? Jest zupełnie inaczej niż myśli wiele osóbZauważyłeś 1 szczegół na wędlinie? Lepiej po nią nie sięgajundefinedźródło: WikipediaZapraszamy na nasz Instagramundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined
Jajko sadzone idealnie sprawdza się jako sposób na szybki obiad. Usmażenie dwóch czy trzech jajek, do tego kilka ziemniaków, chłodny kefir i koperek - takie połączenie jest prawdziwym przysmakiem szczególnie latem, gdy nie mamy ochoty na nic ciężkiego. Niestety, wiele osób ma problem z odpowiednim przygotowaniem sadzonych w taki sposób, aby żółtko pozostało płynne, a białko całkowicie ścięte. Mamy na to metodę, która pozwoli ci robić je za każdym razem wręcz idealnie.
Flaczki szczególnie dobrze kojarzą się wytrawnym smakoszom, którzy najbardziej preferują tradycyjne polskie receptury. Jeśli jesteś jednym z nich i często przygotowujesz tę zupę we własnym domu, warto znać najlepszy zagęszczacz. Zależnie od twojego wyboru co do produktu, którym zagęścisz zupę, masz wpływ na smak finalnego dania. Chcąc uzyskać jak najbardziej intensywny smak, należy wystrzegać się śmietany, ponieważ łagodzi ona ostrość potrawy.
Naleśniki są codziennością, która nie wydaje się trudnym przepisem. Wystarczy w końcu wymieszać wszystkie składniki w misce, a następnie usmażyć ciasto na patelni. Niestety, prawda jest inna, a kolejność dodawania produktów ma ogromne znaczenie. Okazuje się bowiem, że zignorowanie kolejki i połączenie wszystkich składowych w jednym momencie spowoduje katastrofę. Mąka zbryli się i powstaną grudki, których nie będzie dało się rozbić, przez co finalne naleśniki nie będą miały prawa się udać. Na szczęście znamy technikę, która wszystko może ułatwić.
Krokiety najczęściej jadamy w czasie świąt Bożego Narodzenia, lecz ich smak jest tak genialny, że ciężko powstrzymać się przed znacznie częstszym spożywaniem. Dlatego poniżej prezentujemy tradycyjną recepturę, która krok po kroku wyjaśnia jak je zrobić. Jeśli obawiasz się, że nie sprostasz zadaniu i nie dasz rady ich przygotować, nie martw się. Wystarczy kierować się naszymi zaleceniami, a krokiety wyjdą ci doskonałe. Nie wymagają również znacznych umiejętności, więc nie ma powodu do strachu.
Surówka jest nieodłączną częścią obiadu, która wcale nie musi być nudna. Niezawodna siostra Anastazja zachwyca wieloma pomysłami na właśnie to danie. Popularną kapustę pekińską łączy ze słodyczą brzoskwiń. Naszym zdaniem jest to idealna propozycja na dodatek do zimowego obiadu.Styczeń jest miesiącem, który nie rozpieszcza miłośników owoców i warzyw. Wszyscy marzymy o wiośnie i nowalijkach, a póki co musimy zadowolić się "całorocznymi" warzywami. Szukając pomysłu na zdrową i smakowitą surówkę warto sięgnąć po kapustę pekińską. Jest smaczna, niedroga i można wyczarować z niej wiele ciekawych potraw.Kapustę pekińską z powodzeniem można podawać w połączeniu ze słoną papryką, cebulą lub kukurydzą, jak i w słodkim wydaniu. Dzisiaj prezentujemy Wam wyśmienity patent siostry Anastazji na surówkę z kapusty pekińskiej wzbogaconą o brzoskwinie. Co sądzicie o takim miksie?Zaskakująca słodka surówka z kapusty pekińskiej i brzoskwini według siostry AnastazjiSkładniki:Do zrobienia surówki potrzebujemy: jedną główkę kapusty pekińskiej, puszkę brzoskwiń w syropie, jogurt naturalny, opcjonalnie majonez oraz sól i pieprz do smaku.Wykonanie surówki:Na początek musimy oczyścić i pokroić kapustę pekińską. Następnie, z puszki wyjmujemy brzoskwinie, odsączamy je z syropu i kroimy na paski. Do kapusty i owoców dodajemy sól, pieprz, 3 łyżki jogurtu naturalnego i opcjonalnie łyżkę majonezu. Całość mieszamy i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.Dodatkowe wskazówki:Brzoskwinie z puszki możemy zastąpić również m.in. ananasami lub mango. Oba owoce wspaniale komponują się ze smakiem kapusty pekińskiej.Jogurt naturalny możemy zastąpić mleczkiem kokosowym (nie dodajemy wtedy majonezu). Nasz surówka zyska wtedy delikatniejszy i nieco bardziej orientalny smak.Na naszej stronie znajdziecie również inne wyborne przepisy na surówki. Niedawno zdradzaliśmy m.in. jak zrobić surówkę farmerską oraz podawaliśmy przepis na niezawodną surówkę z pora.źródło: canva/chengyuzengArtykuły polecane przez Redakcję SmakoszyJak zrobić wilgotną babkę piaskową?Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym. Pomysł na niedrogi obiadSoczyste kotlety drobiowe marynowane w jogurcieźródło: Wielka Księga Specjałów Siostry Anastazji wyd. WAMZapraszamy na nasz Instagram
Śledzie są doskonałym pomysłem na karnawałową przekąskę. Można je podawać na wiele sposobów: w oleju, śmietanie, na słodko i na ostro. Warto je także zalać dobrej jakości oliwą i podać w towarzystwie m.in. papryki i kiszonego ogórka. Nie mamy wątpliwości, że taka przekąska przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym.Śledzie nie od dziś cieszą się ogromną popularnością. Wielu z nas podawało je z okazji Świąt Bożego Narodzenia, ale absolutnie nie rezygnujmy z nich w czasie karnawału! Warto jednak zaszaleć i skusić się na ich odświeżoną wersję. Oliwa zamiast śmietany lub oleju?Dlaczego nie? W tym sezonie zachęcamy Was do kulinarnych eksperymentów. Przepis na wyborne śledzie w oliwieLista składników:ok. 60 dag filetów śledziowych2 cebulepół czerwonej papryki1 kiszony ogórek lub ogórek konserwowykilka oliwek najlepiej bez pestekpół szklanki dobrej jakości oliwy z oliwek1 łyżka posiekanej natki pietruszkiświeżo mielony pieprz czarnyJak przygotować śledzie w oliwie?Śledzie odsącz, namocz w mleku, aby pozbyć się nadmiaru soli (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule), pokrój na paski o szerokości ok. 2 cm, skrop oliwą i odstaw na godzinę. W tym czasie przygotuj pozostałe produkty: pokrój na paski paprykę, a ogórka i cebulę w drobną kosteczkę. Posiekaj natkę pietruszki.W misce wymieszaj śledzie wraz z warzywami, dodaj resztę oliwy i przypraw do smaku czarnym najlepiej świeżo mielonym pieprzem. Smacznego!Miłośnikom nieco słodszych dań proponujemy kultowe śledzie po sułtańsku. Przepis znajdziecie tutaj.źródło: canva/ Svetlana MonyakovaArtykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Cudownie aromatyczne kopytka z dodatkiem koperkuJak zrobić domowy makaron według siostry Anastazji?Dlaczego warto dodać ziemniaki do pączków?źródło: Kuchnia Polska i inne ulubione dania Polaków, wyd. ARTIZapraszamy na nasz Instagram
Gulasz jest węgierskim daniem narodowym, które w tradycyjnym przepisie składa się z mięsa, cebuli i papryki. Nigdyś była to potrawa przede wszystkim rolników i pasterzy. Oni też smażyli kawałki dowolnego mięsa razem z cebulą na słoninie.W składzie gulaszu brakowało więc papryki, bez której obecnie mało kto wyobraża sobie to danie. Aż do XIX wieku, potrawa ta była raczej kojarzona z nizinami społecznymi, a wyższe sfery zupełnie nie uznawały gulaszu jako wartościowego posiłku.
Lasagne jest klasycznym przepisem, który wywodzi się z kuchni włoskiej. Miłość do makaronu nie kończy się jednak na gorącej Italii. W Polsce często przygotowujemy obiady czy wytrawne kolacje na bazie mącznego składnika. Niedawno pisaliśmy o przepisie na błyskawiczne spaghetti. Znajdziecie go tutaj.Jeśli chodzi o klasycznego, makaronowego przekładańca, wielu smakoszom jego przygotowanie spędza sen z powiek. Wszystko z uwagi na czasochłonność tego zadania oraz problem z idealnym ugotowaniem makaronu. Przy gotowaniu lasagne korzystamy zazwyczaj z płatów makaronowych. Pierwsze trudności pojawiają się już na tym etapie.W kuchni "Dzień Dobry TVN" blogerka kulinarna, Daria Ładocha, podzieliła się z widzami swoimi sposobami na przygotowanie lasagne. Zaprezentowała wersję klasyczną z mięsem, sosem bolońskim i beszamelem, wersję wegańską oraz wersję rybną z warzywami. W jaki sposób przygotować idealną lasagne?
Szukasz nietuzinkowego pomysłu na dodatek do kotleta schabowego i ziemniaków? Wybierzcie surówkę krymską. Przyrządzany z dwóch rodzajów kapusty specjał przygotujecie w chwilę, a z pewnością skradnie niejedno serce. Skuście się koniecznie na ten pełen kontrastów warzywny miks. Klasyczna surówka krymska łączy w sobie nieco goryczkowe nuty kapusty białej z lekkością dobrej pekińskiej. Kompozycję smaków wieńczą por i natka pietruszki. Niektórzy dodają tu jeszcze chrupiącego ogórka, który idealnie wpasowuje się w to ostro-slodkie towarzystwo. To miła odmiana od colesława czy marchewki z jabłkiem.