Wojskowa grochówka jest klasyką podobną do rosołu czy zupy pomidorowej. Dzisiaj przygotowywana jest w taki sposób, aby "stała w niej łyżka" - musi być na tyle gęsta, aby sztuciec nie opadał. Gdy Polska była jeszcze królestwem, na stołach chłopów również się pojawiała. Była to wtedy mimo wszystko zupełnie inna zupa. Mięso w tamtych czasach było luksusem przeznaczonym dla najbogatszych, więc biedni ludzie musieli zadowolić się kaszami, ziemniakami czy fasolą. Dlatego grochówka sprzed lat była zupełnie wegetariańska.
Szczaw przez niektórych uznawany jest nawet za chwast, który rośnie w rowach przy drodze - w jego wnętrzu skrywa się jednak wyjątkowo dużo wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie wielu osób. Istnieją mimo wszystko ludzie, którzy jego smakiem nie mogą się cieszyć. Szczawiany, czyli związki kwasu szczawiowego, które znajdują się w szczawiu, wiążą się z wapniem i tworzą nierozpuszczalną w wodzie substancje. Ta może odkładać się w nerkach pod postacią drobnych kamieni, które wywołują bardzo bolesną kamicę nerkową.
Zupa pomidorowa zazwyczaj gotowana jest w poniedziałek na niedzielnym rosole. Wielu ludziom kojarzy się z dzieciństwem, kiedy mamy i babcie często wybierały pomidorową z uwagi na łatwość wykonania. Jeśli do dzisiaj uwielbiasz jej smak, masz ogromne szczęście. Klasyczna polska pomidorówka została bowiem wpisana na listę najzdrowszych zup świata - konkuruje ona chociażby z japońską miso czy francuską cebulową. Regularne spożywanie polskiej zupy może przynieść wiele zdrowotnych korzyści, takich jak przeciwutleniacze czy doskonałe nawodnienie.
GIS niejednokrotnie publikował na rządowej stronie ostrzeżenia o produktach spożywczych, które nie spełniają norm i mogą okazać się szkodliwe dla konsumentów. W minionych dniach GIS donosił o kilku smakołykach, które mogły znaleźć się w naszych kuchniach.
Naleśniki często goszczą na naszych stołach i nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy spałaszowaliby je z miłą chęcią. Największym problemem jest przyklejanie się ciasta do patelni. W takiej sytuacji warto sięgnąć po popularną przyprawę.
Justyna Żyła stała się najbardziej popularna dzięki głośnemu rozstaniu ze swoim byłym mężem, choć z pewnością udostępnianie dobrze wyglądających potraw w Internecie także przysporzyło jej mnóstwo fanów. Niedawno Żyła ugotowała makaron, który każdy może przygotować. Największą uwagę zawsze przykuwają dania proste, szybkie i smaczne. Dzięki oszczędności czasu, jak i pieniędzy można spożywać je częściej, a pyszny smak jest tylko dodatkowym atutem. Jeśli brakuje ci sposobności na duży obiad, sprawdź poniższą recepturę.
Zupa zacierkowa najwięcej zyskuje właśnie dzięki zacierkom, czyli specyficznym malutkim kluseczkom, przygotowywanym z ciasta makaronowego. W przeciwieństwie do zwykłego makaronu, zacierki trze się za pomocą rąk, bądź ściera na zwykłej tarce. Dzisiaj mało kto robi starą i tradycyjną zupę zacierkową, która często pojawiała się na stołach w domu rodzinnym czy na obiedzie u babci. Danie to jest banalnie proste, zabiera mało czasu i pozwala z kilku łatwych w zdobyciu składników, zrobić smaczny obiad.
Bigos jest znanym i lubianym daniem kuchni polskiej, które wywodzi się z tradycji myśliwskiej. Dawniej łowcy potrzebowali ogromnych zapasów energii, aby móc tropić zwierzynę przez wiele godzin. Na podorędziu mieli zazwyczaj spore zapasy dziczyzny, która doskonale komponowała się ze smakiem kiszonej kapusty. Jak można się domyślić, ten myśliwski gulasz gotowany był nad ogniskiem w kociołku, a więc zdobywał dużo dymnego aromatu. Dzisiaj większość z nas nie ma takiej możliwości, dlatego wykorzystujemy wędzone kiełbasy i boczek, aby nie zabrakło tego uwielbianego smaku.
Wątróbka powinna stanowić ważny element diety głównie dla dwóch grup ludzi - rekonwalescentów, którzy po operacjach czy wypadkach dochodzą do siebie, oraz anemików, którzy cierpią na niedokrwistość. W obu przypadkach dostarczanie żelaza jest bardzo ważne. Niestety, jeśli ktoś nie posiada umiejętności ugotowania tego produktu w odpowiedni sposób, finalny efekt jest gorzki i mało smaczny. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym z łatwością niweluje się ten nieprzyjemny defekt. Jednym z nich jest dodanie majeranku podczas smażenia.
Karkówka jest drugim najpopularniejszym kawałkiem wieprzowiny zaraz po schabie. Kotlety schabowe ciągle zajmują pierwsze miejsce, lecz dobrze upieczona karkówka sprawia, że każdy w domu nie może się jej oprzeć i nakłada kolejną porcję zaraz po zjedzeniu pierwszej. Największym problemem jest jednak uzyskanie należytej soczystości i delikatności mięsa, co dla wielu jest ogromnym wyzwaniem. Często pieczeń wychodzi sucha i twarda - takiego mięsa nikt nie chce jeść. Poniżej prezentujemy przepis na najlepszą pieczoną karkówkę, która wyjdzie ci za każdym razem.
Kotlety schabowe lubi praktycznie każdy. Wgryzienie się w chrupiącą panierkę i delikatne, soczyste mięso wywołuje w nas istną euforię. Nie każdy jednak wie co zrobić, aby po ugotowaniu mięso zachowało delikatną fakturę, która nie przeszkadza w jedzeniu. Jeśli więc dopiero zaczynasz przygodę z gotowaniem i nigdy wcześniej nie robiłeś schabowych, poniżej wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia. Przed gotowaniem zaopatrz się w tłuczek do mięsa, folię spożywczą i deskę - te trzy przedmioty bardzo ci pomogą.
Chrzan jest obecny co roku w czasie świąt wielkanocnych, w końcu często wkładamy go do święconki, a żur i wiele wędlin nie smakuje bez niego tak dobrze. Ania Starmach sporządziła doskonały przepis, który pozwoli ci wykorzystać nadmiar tego ostrego korzenia. Chrzan jest wyjątkowo zdrową rośliną, choć dawniej mało kto wykorzystywał go do przyrządzania jedzenia. O wiele chętniej korzystano z niego jako konserwant, który pozwalał przechowywać surowe mięso o 1-2 dni dłużej niż zwykle.
Wiele wybornych potraw potrafi wywołać u nas nostalgię. Do tego grona można z pewnością zaliczyć zimne nóżki, które mają status kultowego smakołyku. Mało kto spodziewałby się, że można z łatwością przyrządzić ich wegetariańską odmianę.
Rodzina Windsorów jest najbardziej znaną rodziną królewską na świecie - informacjami z ich życia żyją miliony z całego świata. Były nadworny kucharz Darren McGrady zdradził, że zarówno Elżbieta II jak i jej mąż uwielbiają sobie dogodzić szczególnie w czasie świąt. McGrady pracował dla monarchini przez kilkanaście lat i w ciągu tego długiego czasu zdołał dowiedzieć się wiele na temat kulinarnych przyzwyczajeń jej rodziny. Choć królowa dalej tryska wigorem w wieku 95 lat głównie za sprawą zdrowej diety - nawet ona lubi od czasu do czasu sobie dogodzić.
Szare kluchy są doskonałym przepisem na szybki, banalnie prosty, a zarazem sycący obiad. W kilka minut można przygotować wyjątkowo pożywne danie, które starcza dla całej rodziny. Aby dodać mu jeszcze lepszego smaku, należy podać kluchy z dodatkami. Dawniej, w tradycyjnej wersji, kluchy jedzono wraz z zasmażaną kiszoną kapustą. Choć szare kluski są pożywne, nie zawierają zbyt wiele mikroelementów, co nadrabiane było właśnie dzięki kiszonej kapuście. Poniższa wersja składa się z innych dodatków, jednak równie smacznych.
Placki ziemniaczane wywodzą się z chęci wykorzystania każdej dostępnej ilości jedzenia. Jeśli z obiadu pozostały jakieś resztki, ówczesne panie domu ze skrupulatnością przygotowywały z nich pyszne potrawy dla całej wielkiej i głodnej rodziny. Poniższa receptura zawiera gotowane kartofle, w przeciwieństwie do wielu innych przepisów na placki ziemniaczane, które traktują o surowych ziemniakach tartych na tarce. Ugotowane kartofle sprawiają, że placki są znacznie delikatniejsze w fakturze i wręcz rozpływają się w ustach.
Kurczak jest wspaniałym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Niska zawartość tłuszczu i bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka sprawiają, że dietetycy zachęcają do większego spożycia mięsa drobiowego. Jeśli najbardziej smakuje ci kurczak pieczony, poniżej pokazujemy co zrobić, aby był jeszcze smaczniejszy.Uzyskanie chrupiącej skórki i soczystego wnętrza jest celem, do którego dąży każdy kucharz, piekąc kurczaka. Dlatego tak ważna jest odpowiednia glazura i czas gotowania - glazura nada chrupkości, a idealnie wyliczony czas pieczenia sprawi, że całość wyjdzie bardzo delikatna i soczysta.
Flaczki należą do klasyki polskich zup - najczęściej można zjeść je w restauracjach specjalizujących się w tradycyjnej kuchni polskiej, oraz na weselach, gdzie nieodzownie stanowi podstawę serwowanych dań. Podczas gotowania kucharze zmagają się jednak ze sporym problemem. Główny składnik tej potrawy, czyli flaki wołowe, posiadają specyficzny i często nieprzyjemny zapach. Jeśli nieumiejętny kucharz nie wie jak się go pozbyć, cała zupa przejdzie tym aromatem i zniszczy całą przyjemność z jedzenia. Wystarczy jednak dodać liście laurowe, które swoim intensywnym aromatem zakryją zapach flaków.
Francuska nazwa „pain perdu” („zmarnowany chleb”), została tak naprawdę rozpowszechniona w Anglii. Obecnie francuskie grzanki obtacza się nie tylko w mleku, ale i w rozrobionym jajku. Niektórzy szefowie kuchni serwują bogatszą wersję tostów – chleb moczony w miksturze z wina, cukru i soku z pomarańczy.Wbrew swojej nazwie tosty francuskie wcale nie pochodzą z Francji. Pierwsze wzmianki o podobnym daniu pojawiły się już w IV wieku naszej ery – znaleziono je w dziełach kulinarnych spisywanych starożytną greką i łaciną. Dawniej pieczywo pszenne maczano w samym mleku i podawano jako słodką przekąskę.Namoczony i smażony chleb zawędrował do Niemiec i krajów skandynawskich pod nazwą „biedny rycerz”. Nic w tym dziwnego – danie jest rzeczywiście bardzo tanie i proste, a więc z pewnością było spożywane także przez niezamożnych członków społeczeństwa.
Biały barszcz jest lżejszą wersją żurku, który jest bardzo zawiesistą i gęstą zupą. Barszcz z tego powodu znacznie lepiej nadaje się jako codzienna zupa, którą można jeść częściej bez wyrzutów sumienia, dotyczących nadprogramowych kalorii. Niestety, w tradycyjnej formie, obie zupy wymagają użyciu zakwasu, którego wykonanie trwa średnio około 5 dni. Jeśli nie masz ochoty lub nie możesz pozwolić sobie na przygotowanie go, poniżej prezentujemy barszcz od babci Basi, która gotuje go bez użycia zakwasu.
Gdzie można było dostać najlepsze zapiekanki i jaki był sekret idealnego specjału? Wielu miłośników kulinariów nadal stara się odnaleźć odpowiedzi na te pytania. Warto powspominać i przypomnieć sobie kultowe zapiekanki rodem z PRL-u.
Gulasz kojarzy nam się z typowo zimowym jedzeniem. Gęsty i zawiesisty sos, duża ilość mięsa i rozgrzewające właściwości są tym, czego każdy z nas potrzebuje, gdy za oknem panują niskie temperatury. Poniżej prezentujemy jedną z najtańszych wersji tego dania. Drobiowe serca są podrobem, dlatego ich cena jest wyjątkowo niewielka. Współcześnie ludzie wolą jeść mięso, a podroby kojarzą im się z odpadkami. W sercach znaleźć można jednak mnóstwo wartości odżywczych, dlatego warto włączyć je do swojej diety.
Pasztet często gości na naszych stołach. Przeważnie przygotowuje się go z mięsa. Jednak z uwagi na wątpliwą zdrowotność takich smakołyków i negatywny wpływ na środowisko przemysłowej hodowli zwierząt, bezmięsne odpowiedniki są coraz bardziej mile widziane. Wegetariański pasztet z pewnością przypadnie do gustu najbliższym.
Kotlety schabowe są doskonałym sposobem na szybki i smaczny obiad. Polacy uwielbiają je od wielu lat, a metoda ich gotowania nie zmieniła się zbytnio na przestrzeni dziesięcioleci. Jeśli jednak chcesz spróbować ich najlepszej wersji, spróbuj wykonać je wedle poniższej receptury. Jakub Kuroń jest synem Macieja Kuronia, znanego kucharza, publicysty oraz prezentera programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej. Jakub Kuroń poszedł w jego ślady i na swoim blogu kuron.com.pl często prezentuje wiele przepisów i porad, które ułatwiają gotowanie.
Surówka często okazuje się być mdłą i nudna,. dlatego wiele osób pozostawia ją na swoich talerzach po skończonym posiłku. Ten dodatek do obiadu wcale nie musi być niesmaczny, wystarczy przygotować go z pasją i miłością, a każdemu będzie smakować. Warto zjadać duże ilości surówek, ponieważ to właśnie one dostarczają nam mnóstwa mikroelementów i wartości odżywczych, które są konieczne do odpowiedniej pracy całego ludzkiego organizmu. Często surówki są jedynym źródłem wielu witamin i minerałów.
Schab jest nie tylko mięsem, z którego można przygotowywać kotlety schabowe. Świetnie sprawdza się również w całości jako aromatyczna i soczysta pieczeń. Taki sposób gotowania jest także o wiele prostszy niż smażone kotlety - po włożeniu mięsa do piekarnika, nie trzeba już nic robić. Jeśli nie wiesz jednak w jaki sposób upiec pieczeń tak, aby zachowała sporą soczystość i delikatność - możesz posiłkować się recepturą zaprezentowaną poniżej. Dzięki niej będziesz w stanie zaskoczyć swoją rodzinę pysznym daniem, które jest banalnie proste.
Krokiety sprawiają wrażenie banalnie prostej potrawy. Ot, zwykły zawinięty naleśnik w panierce, który jest faszerowany dodatkami. Niestety, w trakcie przygotowywania tego dania można popełnić kilka błędów, które zniszczą całą włożoną pracę. Wpadkę zaliczyć można już na samym początku podczas robienia ciasta na naleśniki. Zła konsystencja, nieodpowiednie proporcje składników czy nawet zbyt długie i energiczne mieszanie - każda z nich może zaważyć na jakości przyszłych krokietów.
Gołąbki można bez wątpienia zaliczyć do klasyki polskiej kuchni - każdy z nas wychował się na ich smaku i aromacie. Dzisiaj tęsknimy do starych czasów, gdy życie zdawało się prostsze. Jeśli chcesz cofnąć się w czasie, spróbuj przygotować gołąbki jak babcia Marysia. Ludzie, którzy przestrzegają zasad poszczenia, nie mogą spożywać potraw mięsnych. Jeśli więc należysz do tego grona, a przy okazji tęsknisz za ukochanym smakiem gołąbków, wykonanie poniższego dania pomoże przetrwać ci ten długi okres ze spokojem.