Czy wiecie, że można przygotować zupę z ryby po grecku? Danie zaproponowane przez Katarzynę Bosacką jest świetnym pomysłem na smaczne wykorzystanie wigilijnego klasyku. Pikantna, kremowa i prosta w przygotowaniu potrawa będzie idealna na chłodne poświąteczne dni. Wasza rodzina ją pokocha. Jeśli nie macie już ochoty na rybę po grecku, możecie przygotować z niej smakowitą i cudownie rozgrzewającą zupę. Prosty przepis zaprezentowany przez Katarzynę Bosacką pomoże wam przemienić świąteczne danie w elegancki posiłek. Zachwyci nawet najbardziej wybrednych.
Bigos jest bardzo wdzięczną potrawą do mrożenia. Nie brakuje wręcz głosów, że zamrożony bigos smakuje jeszcze lepiej, niż świeży. Aby się o tym przekonać, ważne jest zarówno właściwe zamrożenie jak i odmrożenie potrawy. Pamiętajmy przede wszystkim, by nie mrozić bigosu w szklanych naczyniach.W dawnych czasach bigos wystawiano w garnku na mróz, a dopiero potem odgrzewano i zjadano. Dzięki temu ludzie odkryli, że przemrożony bigos charakteryzuje się wyjątkowo bogatym smakiem. Dziś zwyczaj ten możemy łatwo odtworzyć za pomocą zamrażarki. Jakimi prawami rządzi się mrożenie bigosu?
Szynka w sosie skusi niejednego amatora soczystego pieczystego. Wieprzowina podana z aromatycznym, pieczeniowym sosem wzbogaconym o marchew i suszone morele smakuje znakomicie. Prosty przepis cioci Stasi umili niejedno rodzinne spotkanie. Jeśli zastanawiacie się co podać na obiad, przepis cioci Stasi może okazać się pomocny. Jej szynka w sosie jest aromatyczna, delikatna i sycąca. Idealnie sprawdzi się nie tylko podczas świąt. Musicie spróbować.
Po Wigilii zostały Ci kawałki karpia? Koniecznie odgrzej je w piekarniku, a wcześniej skrop delikatnie sokiem z cytryny. Dzięki prostym trikom ryba nie wyschnie, a będzie soczysta i pełna smaku. Dowiedz się również, jak przygotować i doprawić rybę przed świętami.Karp jest rybą, którą jedni uwielbiają, inni nienawidzą. Wszystko przez charakterystyczny smak i zapach mułu oraz duże ości, które potrafią skutecznie uprzykrzyć jedzenie. Są na to jednak skuteczne sposoby. Na początku odetnij głowę, płetwy i oczyść miejsce po skrzelach. Mięso oddziel od ości zaraz przy kręgosłupie.Filety z karpia ponacinaj delikatnie poprzecznie, namocz w mleku, następnie osusz i solidnie skrop sokiem z cytryny. Karpia smaż na mocno rozgrzanym oleju lub maśle klarowanym. Sok z cytryny i gorący tłuszcz wytopią malutkie ości z filetów, a karp będzie smakował wyśmienicie.Jak odgrzać karpia? Zrezygnuj z odgrzewania ryby na patelni, ponieważ panierka się przypali, a ryba wysuszy i najdzie tłuszczem. Nie podgrzewaj go również w mikrofalówce. Najlepszym sposobem jest piekarnik. Aby karp był smaczny, należy go solić w odpowiednim momencie, zaraz przed obróbką termiczną, inaczej będzie suchy.
Po świętach często zostają nam duże zapasy jedzenia. Z oczywistych względów nie chcemy go zmarnować. Na szczęście większość potraw, w tym kapustę z grochem, można bez przeszkód zamrozić. Pamiętajcie jedynie, by nie używać do tego szklanych pojemników.Powszechnie znane są sposoby mrożenia bigosu. Jak jednak zamrozić kapustę z grochem? Metoda działania jest dokładnie taka sama. Na naszą korzyść działa ponadto fakt, że przemrożona kapusta smakuje jeszcze lepiej, niż ta przygotowana na świeżo.
Czy wiecie, jak gotować zamrożone pierogi? Wigilijne danie nie wyjdzie smaczne, jeśli zapomnimy o jednej ważnej regule. Produkt z zamrażarki wcale nie musi być przyrządzany dłużej niż świeży. Podpowiadamy, jak uniknąć błędu.Wcześniejsze przygotowywanie dań świątecznych i ich mrożenie jest doskonałą strategią, by uniknąć spędzania całego okresu przedświątecznego w kuchni. W przypadku pierogów trzeba jednak szczególnie ostrożnie podejść do ich odgrzania. Jeśli przesadzimy z czasem gotowania, nie będą zachwycały smakiem tak, jak tuż po przyrządzeniu.
Jak zrobić karpia bez ości i posmaku mułu? Karp wymaga odpowiedniego przygotowania. Rybę filetuj dzień przed Wigilią. Musi moczyć się w mleku i przyprawach przez całą noc, żeby nie trąciła mułem. Karpia natrzyj również sokiem z cytryny i smaż na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym lub maśle klarowanym. Wszystkie ości się wytopią.Karp jest rybą, która ma tylu zwolenników, co przeciwników. Wiele osób nie przepada za karpiem ze względu na jej intensywny zapach i posmak mułu, a także za duże ości, które utrudniają jedzenie. Kilka prostych trików sprawi jednak, że ryba będzie bardzo delikatna i nie będzie miała żadnych ości. Jak zrobić karpia bez ości i posmaku mułu?Filetowanie karpia jest naprawdę proste. Potrzebna Ci będzie większa deska do krojenia i bardzo ostry nóż, żeby jednym nacięciem oddzielać mięso. Karp ma zarówno duże, jak i małe ości, które znajdują się w filetach. Na to też jest sposób. Jak zrobić karpia bez ości i posmaku mułu? Kluczowe są nacięcia w odpowiednich miejscach, skropienie sokiem z cytryny i smażenie na głębokim tłuszczu.Karp wymaga moczenia w mleku. Filety zalej zimnym mlekiem i wstaw do lodówki na kilka godzin. Z zapachem poradzą sobie również przyprawy, które z pewnością masz w domu. Przyprawy te wykorzystujesz do ugotowania każdej zupy i mięsnych sosów.
Co zrobić żeby barszcz był czerwony? Tradycyjną potrawę wigilijną gotuj na wolnym ogniu. Bardzo ważny jest również czas gotowania. Zupę gotuj wyłącznie do momentu, kiedy warzywa zrobią się miękkie. Do wywaru dodaj łyżkę octu lub soku z cytryny. Barszcz czerwony jest tradycyjną potrawą wigilijną. Podajemy go z uszkami, pasztecikami, krokietami, czy drożdżowym kulebiakiem. Barszcz jest prostą w przygotowaniu zupą. Wystarczy jednak jeden błąd, a straci kolor i smak. Co zrobić, żeby barszcz był czerwony?Sekretem doskonałego barszczu jest odpowiednia długość gotowania i moc palnika. Nigdy nie gotuj wywaru przez kilka godzin i na największym ogniu, ponieważ nie będzie smaczny i zrobi się brązowy. Co zrobić, żeby barszcz był czerwony? Do barszczu dodaj również ocet lub sok z cytryny. Te produkty zapobiegają utracie koloru. Warto dodać je więc do wywaru.W wigilijnym barszczu kluczowe są dodatki. Potrawę dopraw zakwasem z buraków i wywarem z suszonych grzybów. Możesz wrzucić również kilka grzybów bezpośrednio do zupy. Bardzo ważne są również przyprawy i świeży czosnek. Dzięki nim barszcz wyjdzie za każdym razem.
Krokiety z kapustą i grzybami są wyśmienitym dodatkiem do wigilijnego barszczu. Niestety naleśniki do krokietów często pękają podczas smażenia, przez co tracą kształt, rozwarstwiają się i wychodzi z nich farsz. Poznaj proste sztuczki, dzięki którym naleśniki do krokietów wyjdą za każdym razem.Sekretem doskonałych naleśników do krokietów jest ciasto oraz sposób smażenia. Ciasto musi być wyrobione bardzo dokładnie, nie mogą pływać w nim grudki mąki. Do ciasta koniecznie dodaj niewielką ilość tłuszczu. Naleśniki smaż do przyrumienienia. Jeśli je przypalisz, nie zawiniesz ich z farszem, ponieważ się pokruszą.Naleśniki do krokietów muszą być cienkie i delikatne. Farsz przygotuj tradycyjnie z kapusty kiszonej i suszonych grzybów. Składniki po ugotowaniu przesmaż na patelni z dodatkiem zeszklonej cebuli, listkami laurowymi i ziarnami jałowca. Nadzienie przyrządzone w ten sposób będzie bardzo smaczne.Po usmażeniu naleśników do krokietów odstaw je na chwilę, żeby odpoczęły. Naleśniki przełóż na ręcznik papierowy, żeby oddały nadmiar tłuszczu. Na zimne placki wykładaj farsz, zawiń dokładnie i panieruj w rozmąconym jajku i bułce tartej. Krokiety smaż kilka minut, do uzyskania złocistej, chrupiącej skórki.
Kotlety mielone z makreli wędzonej są pyszną potrawą wigilijną, którą przyrządzisz w kilka minut. Kotlety z dodatkiem ugotowanych ziemniaków, świeżą natką pietruszki i suszonym tymiankiem świetnie prezentuje się na świątecznym stole i smakują wyśmienicie.Szukasz pomysłu na szybkie danie na Wigilię? Koniecznie przygotuj proste kotlety mielone z makreli wędzonej. Danie jest tanie, bardzo proste, a smakuje wyśmienicie. Kotlety obtocz w jajku i bułce tartej, następnie usmaż na rozgrzanym tłuszczu.Kotlety mielone z makreli wędzonej są soczyste w środku i pełne aromatu. Z zewnątrz zachwycają chrupiącą, złocistą skórką. Kotlety dopraw do smaku solą, pieprzem i ziołami. Smaż je na oleju rzepakowym lub maśle klarowanym.Kotlety nie będą tłuste i ciężkie, kiedy usmażysz je na mocno rozgrzanym tłuszczu. Gdy olej lub masło nie będą miały odpowiedniej temperatury, kotlety mielone z makreli wędzonej będą tłuste i ciężkie. Kotlety po przesmażeniu przełóż na chwilę na ręcznik papierowy, żeby oddały nadmiar tłuszczu i podaj na Wigilię, smacznego.
Doprawiasz barszcz wigilijny wyłącznie solą i pieprzem? Postaw również na inne składniki, jak jabłko, czosnek, wywar grzybowy. Barszcz koniecznie dopraw octem jabłkowym, cukrem i domowym zakwasem buraczanym. Efekt zachwyci każdego smakosza.Barszcz wigilijny przyrządzamy bez dodatku śmietany i ziemniaków. Wywar gotujemy na burakach i warzywach rosołowych. Do gotującego się barszczu warto dodać również kilka składników, które z pewnością mamy w domu. Rewelacyjnie podkręcą smak i aromat tradycyjnej potrawy.Barszcz wigilijny przecedzamy i podajemy z domowymi uszkami lub pasztecikami. Gorąco polecam również tradycyjny kulebiak, czyli roladę z ciasta drożdżowego z farszem z kapusty i suszonych grzybów. Nie wylewamy wywaru po gotowaniu grzybów do farszu. Wywar doskonale podkreśli smak barszczu.Czerwony barszcz wigilijny będzie miał o wiele lepszy smak, kiedy dodamy do niego domowy zakwas buraczany. Zakwas musi fermentować przez kilka tygodni, jednak jest prosty sposób na przyspieszenie tego procesu. Zakwas będzie gotowy w 4-5 dni. Poniżej znajdziesz szybką recepturę.
Dania z ryb królują podczas Wigilii. Jeśli nie przepadasz za ich smakiem lub nie możesz ich jeść, przygotuj kultowe potrawy w wegańskiej lub wegetariańskiej wersji. Sprawdź również, jakie produkty powinieneś włączyć na stałe do diety.Podczas kolacji wigilijnej na naszych stołach królują ryby, pierogi i tradycyjna zupa. Ryby smażone, pieczone, w galarecie, w oleju, śmietanie, kotlety rybne, czy ryba po grecku to tylko niektóre z dań, jakie możemy przyrządzić. Czym zastąpić rybę, jeśli jej nie lubimy lub nie możemy jej jeść?Ryby z powodzeniem zastąpimy warzywami, boczniakami, tofu, algami i innymi produktami. Możemy przyrządzić wyśmienite kotlety, smażone w panierce warzywa, smażone tofu, a także wegańskie wersje kultowych dań, np. ryby po grecku. Czym zastąpić rybę podczas kolacji wigilijnej?Ryby są bogatym źródłem kwasów omega-3, jodu i białka. Związki te są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu, między innymi mózgu, serca, tarczycy i układu odpornościowego. Ryby powinniśmy jeść 2 razy w tygodniu. Jeśli jednak ze względów zdrowotnych lub etycznych nie spożywasz tych produktów, dowiedz się, czym je zastąpić.
Jak się pozbyć ości z karpia? Mistrzowie kuchni zdradzają prosty sposób na pozbycie się i grubych i cienkich ości. Wystarczy kilka odpowiednich nacięć i sok z cytryny. W pozbyciu się resztek ości pomoże również gorący tłuszcz. Karp jest tradycyjną potrawą wigilijną. Niezależnie od tego, czy chcesz usmażyć, czy upiec rybę, zawsze musisz ją dobrze oczyścić i przygotować filety. Karp ma wiele grubych i cienkich ości, które przeszkadzają w jedzeniu. Jest jednak na nie skuteczny sposób. Dowiedz się, jak pozbyć się ości z karpia.Filetowanie karpia jest naprawdę bardzo proste. Potrzebujesz jedynie dużej deski, ostrego, większego noża i soku z cytryny. Po usunięciu głowy, ogona, płetw i kręgosłupa, grube ości należy usunąć ręcznie. Jak pozbyć się ości z karpia? Cienkie ości rozpuszczą się w soku z cytryny i podczas obróbki termicznej.Jeśli planujesz przyrządzić smażonego karpia, zrezygnuj z tradycyjnej panierki. Zastąp ją mąką krupczatką, a efekt zachwyci każdego. Rybę polecam smażyć na sporej ilości masła klarowanego. Masło doda filetom aromatu i będą jeszcze smaczniejsze.
Płukanie kapusty kiszonej jest jednym z najczęściej popełnianych błędów kulinarnych. Kiszonka po ugotowaniu nie będzie już tak smaczna. Są o wiele lepsze sposoby na złagodzenie kwaskowatości kapusty, a przygotowane z niej potrawy będą o wiele smaczniejsze.Zapomnij o płukaniu kapusty kiszonej do bigosu, farszu na pierogi, uszka, czy surówki. Smak kiszonki złagodzisz między innymi dodatkiem białej kapusty. To dobry sposób na przyrządzenie wyśmienitego bigosu, czy farszu. Nie tylko biała kapusta neutralizuje kwaskowatość kiszonej kapusty.Zamiast płukać kapustę kiszoną, wystarczy sięgnąć po odpowiednie przyprawy. Majeranek, jałowiec, czy kminek to jedne z przypraw, które doskonale podkręcają smak kiszonki, łagodzą jej kwaskowatość i sprawiają, że dania smakują obłędnie. Do gotującej się kapusty kiszonej na bigos, czy farsz, zamiast zwykłej wody, dodaj wodę z moczenia grzybów. Jeśli chcesz przygotować surówkę z kiszonej kapusty, podstaw na łagodną cebulę oprószoną cukrem. Płukanie kapusty kiszonej będzie zupełnie zbędne.
Kutia jest tradycyjnym daniem przyrządzanym na Wigilię. Postna, słodka potrawa z pszenicy i maku doprawiona miodem, orzechami i rodzynkami dosłownie rozpływa się w ustach. Poznaj przepis na świąteczną kutię. Nie może jej zabraknąć na wigilijnym stole. Koniecznie pamiętaj o wzbogaceniu kutii o szklankę miodu.Przepis na świąteczną kutię jest niezwykle prosty, a efekt zachwyca za każdym razem. Wystarczy ugotować mak, zmielić go i połączyć z ugotowanymi ziarnami pszenicy. Do kutii nie dodawaj cukru, danie posłodzisz miodem, będzie o wiele smaczniejsze.Do kutii wykorzystaj surowy mak. Zrezygnuj z gotowej masy makowej w puszce. Mak ugotowany w mleku, zmielony i połączony z pozostałymi składnikami będzie delikatny i pełen aromatu. W świątecznej kutii nie może zabraknąć również skórki tartej z pomarańczy i ekstraktu z wanilii.Przepis na świąteczną kutię jest przepisem podstawowym. Danie możesz urozmaicić wieloma dodatkami, np. suszonymi morelami, czy daktylami. Polecam dodać również szczyptę mielonego kardamonu, który wzmocni smak całej potrawy. Kardamon jest przyprawą korzenną dodawaną do kawy i deserów.
Ryba pod podhalańsku jest jedną z tradycyjnych, świątecznych potraw. Kawałki dorsza zapieczone z potrawką z warzyw, suszonymi śliwkami i sosem śmietanowo-pomidorowym smakuje o wiele lepiej od popularnej ryby po grecku. Danie przygotujesz błyskawicznie. Wykorzystasz w nim ziemniaki i cebulę, które znajdziesz w każdej kuchni.Ryba po grecku jest kultowym daniem, które wszyscy doskonale znamy. Mało kto wie jednak, że dorsza w warzywach możemy przyrządzić w jeszcze lepszy sposób. Ryba po podhalańsku jest niezwykle aromatyczna. Sekretem smaku są przyprawy i dodatki. Tradycyjne danie zachwyci każdego smakosza.Do przygotowania ryby po podhalańsku potrzebujesz warzyw rosołowych, ziemniaków oraz kilku aromatycznych dodatków: suszone śliwki, sok z cytryny, skórka z cytryny, pieprz cytrynowy. Bardzo ważnym składnikiem jest również gęsty sos doprawiony natką pietruszki. Danie jest proste w przygotowaniu i będzie totalnym hitem na świątecznym stole.Rybę po podhalańsku przyrządzisz w prosty sposób. Należy podsmażyć warzywa, przesmażyć doprawioną rybę i przygotować śliwki i sos. Wszystkie składniki doprawiasz według uznania i wstawiasz do piekarnika na około 20 minut. Rybę piecz z opcją grzania góra- dół, termoobieg wysuszy potrawę.
Co do barszczu zamiast uszek? Nie paszteciki, nie krokiety. Do wigilijnej zupy przygotuj świąteczny kulebiak. Wyrośnięte ciasto drożdżowe i aromatyczny farsz z kiszonej kapusty i suszonych grzybów są doskonałym połączeniem. Kulebiak jest tradycyjną potrawą, która pięknie wygląda na świątecznym stole i smakuje wyśmienicie. Barszcz wigilijny zwykle podajemy z uszkami, pasztecikami lub krokietami. Jest jeszcze jeden dodatek do tradycyjnej zupy, mianowicie kulebiak z ciasta drożdżowego. Co do barszczu czerwonego zamiast uszek? Kulebiak z farszem z kapusty kiszonej i suszonych grzybów nie ma sobie równych.Przepis na świąteczny kulebiak jest prostym przepisem. Całe danie przygotujesz w kilka godzin. Sekretem doskonałego kulebiaka jest ciasto ze świeżych drożdży. Pamiętaj, że wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową, a mleko powinno być cieple, ale nie za gorące. Wtedy drożdże pięknie ruszą, a ciasto podwoi swoją objętość.Kulebiak po nałożeniu farszu na rozwałkowane ciasto przykryj ściereczką i odstaw na około 20- 30 minut, żeby ciasto odpoczęło i jeszcze trochę wyrosło. Kulebiak posmaruj rozmąconym jajkiem, oprósz makiem lub kminkiem i piecz koniecznie bez termoobiegu. Po 45 minutach ten wyśmienity dodatek do barszczu będzie gotowy.
Sałatka jarzynowa z makrelą wędzoną według przepisu Jakuba Kuronia jest jeszcze smaczniejsza od tradycyjnej wersji potrawy. Kucharz oprócz wędzonej ryby do sałatki dodaje również fasolę konserwową, kukurydzę i musztardę. Sałatka będzie hitem na świątecznym stole.Na oficjalnej stronie Jakuba Kuronia, kuron.com.pl, kucharz dzieli się z fanami przepisami na kultowe dania w nieco innej odsłonie. Wystarczy kilka prostych dodatków, aby tradycyjna potrawa zyskała zaskakujący smak. To właśnie z tej strony pochodzi przepis na sałatkę wykorzystany w artykule.Do sałatki jarzynowej zwykle dodajemy gotowane warzywa rosołowe, jabłko, ziemniaki, ogórki kiszone, groszek konserwowy i doprawiamy majonezem lub gęstym jogurtem naturalnym. Jakub Kuroń kultowe danie przyrządza w nieco inny sposób. Sałatka jarzynowa z makrelą wędzoną posmakuje każdemu.Do sałatki jarzynowej z makrelą wędzoną znany kucharz groszek zamienia na białą fasolę konserwową. Dodaje również kukurydzę, rybę. W tej wersji sałatki nie również ma ziemniaków i jabłka. Kuroń sałatkę doprawia majonezem i ostrą musztardą. Jeśli wolisz łagodniejszy smak, wykorzystaj ulubioną musztardę.
Sałatka śledziowa jest bogata w smaki i zdecydowanie bardziej pożywna niż tradycyjna jarzynowa. Jest prosta w przygotowaniu, a na świątecznym stole będzie się prezentowała znakomicie. Musicie spróbować. Jeśli szukacie ciekawego sposobu na przygotowanie świątecznego śledzia, warstwowa sałatka może wam się spodobać. Wyrazista, kolorowa i pełna smaku kompozycja z pewnością zachwyci domowników i gości.
Ryba w galarecie jest tradycyjnym, wigilijnym daniem. Karpia zwykle przygotowujemy dzień wcześniej, żeby wywar stężał przez całą noc w lodówce. Jak przyspieszyć tężenie rybnej galarety? Potrawa będzie gotowa tego samego dnia.Tężenie ryby w galarecie przyspieszysz w prosty sposób. Wystarczy, że schłodzisz i karpia i wywar. Potrawę wstaw do lodówki na około 2 godziny. Po tym czasie będzie już gotowa do jedzenia. Sekretem idealnej ryby w galarecie jest aromatyczny wywar. Ugotuj go nie tylko na warzywach rosołowych, a na głowie i ogonie karpia. Bulion gotuje się znacznie krócej niż rosół. Wywar dopraw liśćmi laurowymi, zielem angielskim, solą i pieprzem. Możesz dodać również szczyptę kurkumy mielonej i lubczyk.Do ryby w galarecie koniecznie dodaj warzywa. Na półmisku rozłóż karpia i poukładaj plasterki ugotowanej marchewki. Dodaj również połówki jajek na twardo, zielony groszek konserwowy i posiekaną natkę pietruszki. Całość zalej tężejącą galaretą. Karpia podawaj z kawałkami cytryny.
Biedronka przygotowała nie lada gratkę dla tradycjonalistów, dla których świeży karp jest obowiązkowym elementem wigilijnej kolacji. Płaty ryby, idealne do zrobienia pysznego dania w miodowej glazurze, kupicie już za 3,49 zł/ 100 g. Warto się skusić — przysmak spodoba się nawet wybrednym. Karp w miodowej glazurze jest bardzo prostą potrawą, a jej przygotowanie nie wymaga wiele czasu. Wystarczy tylko nieco wcześniej oczyścić rybę i zamarynować ją w cebuli, a w dniu podania upiec. Będzie tak smacznie, że każdy po prosi o dokładkę.
Śledzie z cebulą i olejem są tradycyjną potrawą przygotowywaną na Wigilię i Boże Narodzenie. Śledzie będą o wiele smaczniejsze, kiedy dodasz do nich aromatyczne przyprawy, jak ziele angielskie, liście laurowe i gałązkę świeżego rozmarynu.Przed przygotowaniem śledzi z cebulą i olejem, koniecznie namocz filety w mleku i wstaw do lodówki na całą noc. Filety śledziowe zawierają sporą ilość soli. Mleko skutecznie złagodzi ich smak, wzmocni kolor i sprawi, że będą pachnieć mniej intensywnie. Śledzie z cebulą i olejem zalej dobrej jakości tłuszczem. Gorąco polecam olej rzepakowy lub olej lniany. W kultowej potrawie nie może oczywiście zabraknąć przypraw. Oprócz ziela angielskiego, liści laurowych i rozmarynu, koniecznie dodaj cukier i ocet jabłkowy. Przyprawy wzmocnią smak całej potrawy.Do przygotowania śledzi z cebulą i olejem wykorzystuję cebulę czerwoną, ponieważ jest łagodniejsza. Możesz zamienić ją na zwykłą cebulę. Wtedy wzmocnisz smak potrawy. Gotowe filety śledziowe przełóż do szklanego słoika i wstaw do lodówki na 48 godzin. Po tym czasie będą najsmaczniejsze.
Barszcz wigilijny będzie miał piękny kolor i będzie pełen smaku, kiedy ugotujesz go w odpowiedni sposób. Barszcz gotuj zawsze na wolnym ogniu, wyłącznie do momentu, kiedy warzywa będą miękkie. Bardzo ważne jest również zakwaszenie świątecznej zupy.Barszcz, zupa rybna, zupa grzybowa. To trzy tradycyjne potrawy, od których zaczynamy uroczystą kolację wigilijną. Jeśli w tym roku gotujesz barszcz wigilijny, zawsze pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym danie będzie bardzo aromatyczne i będzie miało ładny, apetyczny kolor.Barszcz wigilijny podaj z uszkami, kulebiakiem, pasztecikami lub krokietami. Nie ma lepszego farszu do tych dodatków od kapusty kiszonej i suszonych grzybów. Nie wylewaj wody po moczeniu leśnych przysmaków. Doprawisz nim tradycyjny barszcz. To sekret najlepszych kucharzy.W barszczu wigilijnym nie może zabraknąć zakwasu z buraków. Jeśli nie przygotowałaś go samodzielnie w domu, koniecznie wybierz produkt, który ma najmniejszy skład. W zakwasie nie powinno być octu i środków konserwujących. Wtedy barszcz będzie pełen smaku.
Na wigilijnych stołach najczęściej pojawiają się pierogi z kapustą i grzybami. Dziś jednak proponujemy nieco inaczej przygotować do nich farsz, dzięki czemu pierogi będą miały pełniejszy smak. Wystarczy, że część kapusty i grzybów mocniej rozdrobnisz i połączysz z pozostałym nadzieniem. Koniecznie przetestuj ten patent. Niektórzy ciasto na pierogi przygotowują wyłącznie z mąki, wody i soli. Inni dodają roztopione masło, olej, żółtko. Należy pamiętać jednak o pewnej zasadzie, dzięki której ciasto będzie elastyczne i sprężyste. Do masy zawsze wlewaj gorącą wodę i sparz mąkę. To sekret doskonałego ciasta na pierogi.Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami są niezwykle aromatycznym daniem. Potrawa będzie jeszcze smaczniejsza, kiedy przygotujesz farsz według sprawdzonej receptury. Kluczowe jest gotowanie składników osobno i połączenie ich na patelni z przesmażoną cebulą.Część farszu lekko zblenduj, dzięki czemu jego składniki doskonale się poprzenikają. Potem wymieszaj go z grubo posiekaną kapustą i grzybami. Smak dania będzie rewelacyjny. Pierogi podaj z okrasą z masła i cebuli, błyskawicznie znikną z talerzy i każdy będzie prosił o przepis.
Sałatka jarzynowa w Święta gości niemal na każdym stole. Gotowane warzywa, ogórki kiszone, jabłko i kilka innych dodatków tworzą prostą mieszankę, którą zjada się z przyjemnością. Jeśli jednak przeszkadza Ci ciężkość majonezu, przed dodaniem do sałatki rozprowadź go zalewą z użytego produktu.Marchewkę, pietruszkę, seler i ziemniaki ugotuj w mundurkach, dopiero później obierz warzywa. To prosty trik, dzięki któremu sałatka jarzynowa będzie pełna smaku. Warzywa gotowane w skórkach są smaczniejsze i wartościowsze, niż obrane. W sałatce jarzynowej nie może zabraknąć ogórków kiszonych i jabłka, które dodają świeżości i świetnie przełamują smak gotowanych warzyw. Jeśli w tym roku nie robiłaś zimowych zapasów i nie masz domowych kiszonek, wybieraj ogórki z jak najkrótszym składem.Sałatkę jarzynową połącz z majonezem wymieszanym z dwiema łyżkami zalewy z groszku konserwowego. Dzięki temu sos będzie nieco rzadszy, lżejszy, doda sałatce smaku i soczystości. Zamiast wody z groszku możesz użyć zalewy z kiszonych ogórków - smak sosu będzie wyraźniejszy.
Karp jest rybą, którą tradycyjnie przyrządzamy na kolację wigilijną. Karp będzie delikatny i pełen smaku, jeśli odpowiednio go przyrządzisz i w dobrym momencie oprószysz solą. Kiedy trzeba solić karpia? Jeden błąd i ryba będzie sucha i nie będzie smakować tak, jak powinna.Kiedy trzeba solić karpia? Wiele osób popełnia błąd, który znacząco wpływa na smak i strukturę delikatnego mięsa. Karpia zawsze doprawiaj bezpośrednio przed smażeniem. Długo marynowana w soli ryba traci wodę i staje się sucha i mało smaczna. Karpia musisz również odpowiednio przyrządzić, żeby nie miał małych ości i nie pachniał mułem.Kawałki karpia ponacinaj i zawsze mocz w mleku i aromatycznych przyprawach, następnie natrzyj filety sokiem z cytryny. To najlepszy sposób na pozbycie się malutkich ości i mulistego smaku. Kiedy trzeba solić karpia? Jak zrobić panierkę? Poznaj proste triki, dzięki którym wigilijne danie zachwyci całą rodzinę.Niektórzy karpia smażą na oleju rzepakowym, inni na maśle klarowanym. Osobiście polecam drugi rodzaj tłuszczu. Masło doda rybie aromatu. Na patelni rozpuść sporą ilość masła i poukładaj filety. Karpia smaż po kilka minut z każdej strony. Jeśli masło będzie dobrze rozgrzane, ryba nie będzie tłusta.
Sałatka ziemniaczana jest prostą sałatką z 3 składników, którą przygotujesz z ziemniaków z poprzedniego obiadu. Dzięki temu nic w Twojej kuchni się nie zmarnuje. Kultowa sałatka rodem z PRL-u doprawiona sosem majonezowo- musztardowym błyskawicznie zniknie z talerzy.Nie lubię wyrzucać jedzenia, dlatego też staram się wykorzystywać produkty spożywcze do przyrządzania innych potraw. Z ziemniaków, które zostały z poprzedniego obiadu przygotowuję placki ziemniaczane, pyzy z mięsem, kluski śląskie lub właśnie szybką sałatkę ziemniaczaną jak za dawnych lat.Sałatka ziemniaczana z dodatkiem pora i szynki drobiowej jest świetnym pomysłem na szybki podwieczorek lub kolację dla całej rodziny. Sałatkę doprawiam majonezem, musztardą i jogurtem naturalnym. Dodaję również solidną porcję posiekanego szczypiorku, który wzmacnia smak całej potrawy.Sałatkę po przygotowaniu i doprawieniu wstawiam do lodówki na pół godziny, żeby wszystkie składniki dobrze się połączyły i naszły aromatem sosu. Sałatka na zimno smakuje rewelacyjnie. Jest bardzo pożywna i błyskawicznie znika z talerzy.
Kompot z suszu według przepisu Magdy Gessler jest wyśmienitą potrawą wigilijną. Napój doprawiony mielonym cynamonem i goździkami zachwyca smakiem i aromatem. Gessler kompot doprawia płynnym miodem.Kompot z suszu tradycyjnie przygotowywany jest z suszonych owoców i wędzonych śliwek. Nie każdy jednak przepada za jego intensywnym smakiem i aromatem. Kompot można ugotować w nieco inny sposób, jest orzeźwiający i z zimową nutą. Kompot posmakuje całej rodzinie.Do przygotowania kompotu z suszu według przepisu Magdy Gessler potrzebujemy jabłek, gruszek, pomarańczy i suszonych śliwek. Wędzone śliwki mają intensywny smak. Suszone owoce podkreślą aromat kompotu. Do kompotu dodajemy również cynamon, goździki i miód. Aromatyczne dodatki podkreślą smak kompotu. Miód dodajemy do kompotu dopiero, gdy przestygnie. Jeśli dodamy miód do gotującego się napoju, straci wszystkie wartości odżywcze. Zrezygnujmy z dosładzania kompotu cukrem.