Ryby po grecku nie może zabraknąć na świątecznym stole. Aby miała odpowiedni smak, warto wybrać do jej przyrządzenia odpowiednie składniki. Jaka ryba do ryby po grecku jest najlepszym wyborem? Prawdziwi smakosze stawiają na dorsza.Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka ryba do ryby po grecku będzie jak znalazł, warto przyjrzeć się poszczególnym gatunkom. Rybie mięso w tej potrawie powinno być delikatne i niezbyt tłuste. Z tego względu, poza dorszem, istnieją też inne opcje.
Smażony karp w chrzanowej panierce jest świetną alternatywą dla tradycyjnych dzwonków. Soczyste mięso, chrupiąca, wyraźna panierka i przede wszystkim brak ości sprawi, że karp zniknie ze stołu jako pierwszy. Poznaj przepis na tradycyjne danie wigilijne w nowej odsłonie.Święta zbliżają się wielkimi krokami. Podczas kolacji wigilijnej nie może zabraknąć karpia, którego przyrządzimy na wiele sposobów. Jednym z moich ulubionych jest smażony karp w chrzanowej panierce. Filety po odpowiednim przygotowaniu i smażeniu są niezwykle aromatyczne i nie mają ości.Jak przygotować smażonego karpia w chrzanowej panierce bez ości i bez posmaku mułu? Filety z karpia moczę przez dobę w mleku. Mleko doskonale radzi sobie z charakterystycznym smakiem i zapachem ryby. Każdy filet nacinam poprzecznie, skrapiam solidnie sokiem z cytryny i odstawiam na kolejną godzinę. Kwas zawarty w cytrynie rozpuszcza mniejsze ości, które zupełnie wytopią się podczas smażenia.Do smażonego karpia w chrzanowej panierce gorąco polecam masło klarowane. Masło jest bardziej aromatyczne niż olej i doda rybie rewelacyjnej nuty. Nie żałuj tłuszczu na patelni. Jeśli będzie dobrze rozgrzany, karp go nie wchłonie. Ilość oleju i masła jest ważna, ponieważ ości muszą się wytopić.
Jakub Kuroń przyrządza kultowe pierogi ruskie inaczej niż wszyscy. Do farszu dodaje intensywny ser pleśniowy typu lazur. Ser doskonale podkreśla smak pozostałych składników. Wigilijne pierogi polane okrasą z cebuli i masła znikną błyskawicznie.Jakub Kuroń wystąpił gościnnie w filmie na kanale Joanny Przetakiewicz na Instagramie. Znany kucharz wraz z projektantką mody pokazali, jak przyrządzić wyśmienite pierogi ruskie z niecodziennym dodatkiem. Przepis na pierogi wykorzystany w tym artykule pochodzi z kanału joannaprzetakiewicz na Instagramie.Niektórzy ciasto na pierogi przygotowują z jajkiem. Inni dodają letnią wodę, olej rzepakowy lub wyrabiają masę wyłącznie z mąki, wody i odrobiny soli. Jakub Kuroń do ciasta dodaje roztopione masło i odrobinę mleka. Ciasto po wyrobieniu musi odpocząć w lodówce. Jest elastyczne i sprężyste.Tradycyjnie pierogi ruskie przygotowujemy z twarogu, ziemniaków i cebuli. Do farszu możesz wykorzystać również ugotowane ziemniaki z poprzedniego dnia, wtedy nic się nie zmarnuje. Cebulę, twaróg i ziemniaki mielimy i doprawiamy solą i pieprzem. Kuroń dodaje jeszcze jeden składnik - ser lazur.Ser z niebieską lub zieloną pleśnią jest intensywny w smaku, jednak niewielka ilość dodana do farszu doskonale podkreśla smak pozostałych składników. Pierogi ruskie z lazurem będą totalnym hitem na wigilijnym stole. Cała rodzina będzie zachwycona.
Czy wiecie, kiedy przygotować świąteczny bigos? Najlepsze efekty uzyskuje się, gotując danie przez kilka dni. Sekretem jest wielokrotne podgrzewanie, które sprawia, że smaki świetnie się łączą, a przyprawy rozwijają swój bukiet w pełni. Przyrządzanie bigosu warto zacząć nawet tydzień przed świętami. Wtedy nie tylko zdążymy, ale też będziemy mogli odpowiednio zadbać o smak dania, podgrzewając je kilkakrotnie. Składniki będą miały czas, by dobrze połączyć.
Moczenie karpia w mleku jest dość popularną praktyką. Pozwala ona na usunięcie posmaku mułu z mięsa i nadaje mu delikatności. Podpowiadamy, jak przygotować rybę, by zachwyciła nawet najbardziej wybrednych smakoszy. W tym roku Wasze potrawy z karpia oczarują wszystkich gości. Jeśli świąteczne dania z karpiem kojarzą Wam się jedynie z nieprzyjemnym posmakiem i nieatrakcyjnym zapachem, najpewniej nie próbowaliście jeszcze namaczania ryby w mleku. Procedura jest prosta, a wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Mięso wychodzi o niebo smaczniejsze. Spróbujecie?
Bigos litewski z kaczką i jabłkami jest świetnym pomysłem na świąteczne danie. Potrawa z kapusty, wieprzowiny i drobiu doprawiona ziarnami jałowca jest niezwykle aromatyczna i zaskakująca w smaku. Bigos najlepiej smakuje następnego dnia, kiedy wszystkie składniki dobrze się przegryzą.Bigos jest jednym z dań, które przygotowujemy na Boże Narodzenie. Tradycyjnie danie z kapusty gotujemy z mięsem i suszonymi grzybami. Niektórzy gotują bigos na kapuście białej, inni na kiszonej. Bigos litewski jest potrawą przygotowywaną w nieco inny sposób.Do bigosu litewskiego, oprócz karkówki i kiełbasy podsuszanej, dodaj mięso z kaczki. Ten rodzaj drobiu jest bardzo aromatyczny i doskonale wpłynie na smak całej potrawy. W bigosie nie może zabraknąć również soczystych i kwaśnych jabłek oraz ziaren jałowca. Bigos litewski ugotujesz w ciągu jednego dnia. Potrawa, żeby była idealna, musi być gotowana na małym ogniu łącznie kilka godzin. Gotowy i doprawiony bigos odstaw, żeby całkowicie ostygł i wstaw do lodówki. Danie najlepiej smakuje następnego dnia.
Gołąbki z farszem z kaszy gryczanej i suszonych grzybów są silną konkurencją dla tradycyjnej wersji z mięsem i ryżem. Smakują znakomicie, a i mają tę przewagę, że można je podać nawet na wigilijny stół. Aromatyczny farsz do gołąbków doprawiony natką pietruszki, cebulą i suszonym tymiankiem dosłownie rozpływa się w ustach.Znudziły Ci się tradycyjne gołąbki z mięsem mielonym i ryżem? Przygotuj gołąbki w nowej odsłonie. Farsz do gołąbków z kaszy gryczanej i suszonych grzybów rewelacyjnie komponuje się z kapustą włoską. Gołąbki upiecz w piekarniku, będą miękkie i delikatne.Farsz do gołąbków będzie o wiele smaczniejszy, kiedy wszystkie składniki przesmażysz na maśle. Pod wpływem wysokiej temperatury wydobędziesz z kaszy, grzybów i innych produktów najlepszy smak i aromat. Farsz zawijaj w sparzone liście kapusty.Kapustę sparzysz o wiele szybciej w mikrofalówce. Wystarczy, że włożysz główkę do urządzenia i ustawisz najwyższą moc, a po kilku minutach liście staną się elastyczne. Gołąbki z kaszą i grzybami podaj z sosem grzybowym, nie ma lepszego połączenia.
Śledzie w oleju z cebulą i przyprawami są niezwykle proste, ale też aromatyczne i pełne smaku. Ania Starmach zalewa je zawsze olejem lnianym, który jest bardzo delikatny. Dodaje również goździki, liście laurowe i ziele angielskie. Filety śledziowe wychodzą przepyszne. Przed przygotowaniem śledzi w oleju koniecznie namocz filety w mleku. Filety zwykle są bardzo słone. Mleko złagodzi ich smak i sprawi, że będą o wiele delikatniejsze. Sekretem smaku jest również odpowiednio przygotowana cebula. Do śledzi w oleju wykorzystaj cebulę czerwoną. Zanim wymieszasz ją z rybą i resztą dodatków, pokrój ją, posól i skrop sokiem z cytryny. Cebula będzie delikatniejsza i bardziej aromatyczna. Ania Starmach zalewa śledzie olejem lnianym. Ten rodzaj oleju jest idealny do potraw na zimno, ponieważ wzbogaca ich smak.Ryby z dodatkami przełóż do umytego i wyparzonego słoika. Słoik musi być suchy. To najlepszy sposób na pozbycie się bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby zepsuć danie. Śledzie w oleju będą gotowe po 4-5 dniach. Podaj je na kolację wigilijną, wszyscy będą zachwyceni.
Kluski z makiem są jedną z tradycyjnych potraw przyrządzanych na Wigilię. Sekretem smaku jest odpowiednio przygotowana masa makowa i aromatyczne dodatki, między innymi miód, suszone morele i orzechy włoskie. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Podczas przygotowywania uroczystej kolacji wigilijnej nie zapomnijmy o tradycyjnej potrawie na słodko, czyli kluskach z makiem. Ugotowany makaron wymieszany z masą makową z miodem, orzechami i bakaliami posmakuje każdemu.Do przygotowania klusek z makiem potrzebujemy suchego maku, orzechów włoskich, suszonych moreli, rodzynek, pomarańczowej skórki kandyzowanej, miodu i ekstraktu migdałowego. To najważniejsze składniki, dzięki którym masa makowa jest wilgotna i niezwykle smaczna.Mak do klusek z makiem najpierw płuczemy pod bieżącą wodą, a dopiero później gotujemy w mleku. Niektórzy ziarna gotują w wodzie, jednak to właśnie mleko wydobywa z maku najlepszy aromat i doskonale zmiękcza ziarna. Mak musimy również zmielić w maszynce. Odpowiednio przygotowane ziarna są sekretem doskonałych klusek z makiem, którym nikt się nie oprze.
Ryba po grecku zagości na niejednym świątecznym stole. Pyszna panierowana ryba z dodatkiem duszonych w sosie pomidorowym warzyw będzie idealna, jeśli przed usmażeniem obtoczycie ją w mące. Zapomnicie o pryskającym tłuszczu i suchym na wiór mięsie. Spróbujecie? Mało który smakosz odmówi sobie zjedzenia pysznej ryby po grecku. Sekretem udanego dania jest połączenie warzyw korzeniowych duszonych z dodatkiem pomidorowego sosu i opanierowanej w mące filetów, które są delikatne i soczyste. Zrobienie go zajmuje zaledwie kilka chwil.
Świąteczny barszcz czerwony powinien mieć intensywny kolor. Jeśli jednak podgrzejemy go zbyt mocno, zupa zblednie. Na szczęście zjawisku można w prosty sposób zapobiec, wlewając trochę soku z cytryny lub octu. W mig przywrócą daniu atrakcyjny wygląd. Nie ma nic mniej apetycznego niż brunatno-różowy, mdły barszcz czerwony podany na wigilijnej kolacji. Kolor często ma mniejszą intensywność, gdy zbytnio go podgrzejemy. Wlanie octu lub soku z cytryny może jednak w prosty sposób przywrócić właściwą barwę zupy.
Wigilijnego karpia warto wykorzystać w całości. Z ogona i głowy można przygotować smakowitą zupę, która przyjemnie rozgrzeje i nasyci. Wystarczy kilka składników, które kupicie w każdym sklepie. Musicie spróbować. Już nigdy nie wyrzucicie resztek. Amatorów zup rybnych i gotowania w duchu zero waste z pewnością ucieszy informacja, że pozostałe z przyrządzania wigilijnego karpia części ryby, czyli ogon i głowę, wykorzystać można do przygotowania wspaniałej zupy. Wystarczy chwilę je pogotować, w trakcie wrzucając jarzyny. Efekty będą zaskakujące.
Na wigilijnym stole prym wiodą pierogi z kapustą i grzybami. Jeśli jednak za nimi nie przepadacie lub zwyczajnie szukacie od nich jakiejś odmiany, proponujemy pierogi z mniej oczywistym farszem. Nadziejcie je soczewicą, a będą smaczne, pożywne i jak najbardziej postne. Sycące pierogi z soczewicą skuszą niejednego smakosza. Będą idealne do podania na wigilijnej kolacji, a ich ziołowy zapach przyjemnie wypełni Wasz dom. Jeśli macie ochotę na odrobinę urozmaicenia, musicie spróbować. Jeszcze nie raz je przygotujecie.
Do mięsa, do ryb, do potraw wegetariańskich. Surówka z kiszonej kapusty będzie pasować do każdego dania. Jest uniwersalna i pełna smaku. Do surówki dodaj cebulę, marchewkę, jabłko i natkę pietruszki. Cała surówka zniknie błyskawicznie i ze smakiem. Niektórzy gotują kapustę, inni doprawiają ją kminkiem. Jedną z moich ulubionych, jesienno- zimowych surówek jest surówka z kapusty z marchewką i jabłkiem. Do surówki dodaję również cebulę oprószoną cukrem. Przyprawa łagodzi ostrość cebuli. Marchewka i jabłko wzmacniają smak całej surówki.Surówka z kiszonej kapusty jest smacznym i zdrowym dodatkiem do obiadu. Kiszonki są źródłem wielu cennych witamin, w tym witaminy C, która wzmacnia naszą odporność. Kiszona kapusta jest więc szczególnie istotnym składnikiem diety w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na infekcje i grypę.Surówkę z kiszonej kapusty przygotowuję z domowej kiszonki. Jeśli nie przygotowałaś w tym roku zapasów, kupuj kapustę z beczki. Gotowa kapusta w zamkniętym opakowaniu powinna mieć jak najkrótszy skład.
Kotlety mielone zrobisz nie tylko z mięsa wieprzowego. Mielone z indyka z dodatkiem wędzonego boczku i aromatycznych składników są niezwykle soczyste i błyskawicznie znikają z talerzy. Poznaj przepis na kotlety mielone z indyka.Do przygotowania kotletów mielonych zwykle wykorzystujemy mięso mielone z łopatki lub karkówki. Tłuste mięso po usmażeniu jest soczyste i pełne smaku. Mało kto wie, że kultowe danie możemy zrobić również z o wiele chudszego i zdrowszego mięsa, a efekt zachwyci każdego.Do przygotowania kotletów mielonych wybierz chude mięso z indyka. Do masy dodaj niewielką ilość boczku wędzonego przesmażonego z cebulą. Mięso koniecznie dopraw świeżą natką pietruszki i ziołami prowansalskimi. Kotlety smaż około 20 minut na mocno rozgrzanym oleju. Będą soczyste w środku i chrupiące z zewnątrz.Kotlety mielone smaż partiami. Jeśli będą smażyć się zbyt blisko siebie, zaczną się dusić na patelni. Wtedy stracą swoją chrupiącą skórkę i mogą rozpaść się podczas obróbki termicznej. Kajzerkę do kotletów koniecznie namocz w mleku. Doda potrawie lepszego smaku, niż używana głównie do tego celu woda.
Wszyscy doskonale znamy śledzie w śmietanie, oleju czy w sałatce. Mało kto jednak wie, że z filetów można przygotować również puszystą babkę śledziową. Ciasto przygotowane z ziemniaków z dodatkiem aromatycznych przypraw będzie absolutnym hitem podczas kolacji wigilijnej.Babka śledziowa jest niezwykle prostym daniem, które przygotujesz w dosłownie 30-40 minut. Najwięcej czasu zajmuje moczenie śledzi oraz pieczenie i gotowanie ziemniaków w mundurkach. Wystarczy, że wszystkie przygotowane składniki wymieszasz z dodatkiem śmietany, jajek i przypraw. Babka pięknie wyrasta podczas pieczenia i smakuje wyśmienicie.Przed przygotowywaniem babki śledziowej, koniecznie namocz filety w mleku. Moczenie ryby w wodzie trwa znacznie dłużej. Śledzie i tak są później słone i twardawe. Moczenie śledzi w mleku sprawia, że ryba jest bardzo delikatna i ma o wiele łagodniejszy zapach. Jest również miękka i z łatwością zblendujesz ją na gładką masę.Babkę śledziową dopraw posiekanym szczypiorkiem, solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Korzenna przyprawa doskonale podkreśli smak całego dania. Babkę po upieczeniu lekko ostudź i pokrój na mniejsze kawałki. Danie zachwyci każdego.
Nie ocet, nie sok z cytryny. Magda Gessler doprawia wigilijny barszcz czerwony mrożonymi malinami i skórkami z jabłek. Składniki wzmacniają kolor i aromat całej potrawy. Dodatkowo ją zagęszczają. Wigilijna zupa zachwyca smakiem.Barszcz czerwony jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Niektórzy doprawiają go octem, inni sokiem z cytryny. Magda Gessler do barszczu dodaje zupełnie inne składniki, dzięki którym świąteczna zupa zachwyca smakiem, aromatem i pełnym kolorem.Wigilijny barszcz czerwony ugotuj dzień przed uroczystą kolacją. Zupa będzie miała pełniejszy smak. Barszcz koniecznie ugotuj na domowym zakwasie z buraków. Pokrojone buraki włóż do słoika z kilkoma ząbkami czosnku, solą, pieprzem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Dodaj również skórkę z chleba razowego i zalej wodą. 5- 6 dniach otrzymasz wyśmienity i esencjonalny zakwas na barszcz czerwony. Magda Gessler do wigilijnej potrawy dodaje również maliny i jabłka. To jej sekret na doskonałą zupę.
Śledzie w oleju wyszły słone i twardawe? Poznaj najlepszy przepis na śledzie w oleju z dodatkiem aromatycznych przypraw. Liście laurowe są sposobem doświadczonych kucharek na uzyskanie doskonałego smaku. Bardzo ważna jest również odpowiednia metoda przygotowania filetów.Śledzie są rybami bardzo intensywnymi i słonymi. Istnieje jednak prosty sposób na złagodzenie smaku i podkreślenie aromatu całej potrawy. Filety na początku koniecznie opłucz i odstaw na kilka godzin w mieszance wody i octu jabłkowego. Im ryby będą dłużej moczone, tym będą bardziej delikatne.Filety po moczeniu osusz i wymieszaj z sokiem z cytryny. W najlepszym przepisie na śledzie w oleju nie może zabraknąć również przypraw. Doświadczone kucharki do ryb zawsze dodają liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. To sekret doskonałego smaku.Najlepszy przepis na śledzie w oleju jest przepisem naprawdę prostym. Przygotowane śledzie układasz w słoiku razem z posiekaną cebulą i przyprawami. Całość zalewasz olejem rzepakowym i wstawiasz do lodówki na całą dobę. Tak smacznych śledzi nie kupisz w żadnym sklepie.
Kapusta z grochem bez namaczania jest świetną alternatywą dla tradycyjnego dania, które przygotowywane jest dopiero na drugi dzień, kiedy groch zmięknie. Najlepsze kucharki gotują go w osolonej wodzie z kminkiem, dzięki czemu kapusta z grochem jest gotowa w godzinę.Groch łuskany zwykle moczymy przez całą noc w zimnej wodzie i dopiero następnego dnia przygotowujemy zupę, kapustę, czy inne danie. Wystarczy jednak, że zastosujemy jedną sztuczkę, a dania z dodatkiem grochu przygotujemy jeszcze tego samego dnia. Poznaj przepis na kapustę z grochem bez namaczania.Kapusta z grochem jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Przygotowywana z kiszonej kapusty, grochu i zeszklonej na oleju cebuli jest niezwykle aromatyczna, pożywna i pełna smaku. Jaki jest patent na kapustę z grochem bez namaczania? Groch przepłucz pod zimną wodą i gotuj do miękkości z dodatkiem soli. Po około 50 minutach strączki będą miękkie i gotowe do jedzenia.Do gotującej się wody z grochem dodaj również niewielką ilość kminku. Przyprawa zapobiega wzdęciom, a kapusta z grochem bez namaczania będzie lżejsza i nie będzie powodować uczucia pełności. Kminek jest przyprawą, która wzmocni również aromat całego dania. Świetnie podkreśla smak kiszonki.
Podczas świątecznej gorączki nie warto zostawiać rzeczy na ostatnią chwilę. Niektóre potrawy, jak na przykład pierogi, możesz przygotować z wyprzedzeniem i odgrzać je dopiero w dniu wigilijnej wieczerzy. Jak przechowywać pierogi na Święta?Świąteczne pierogi z kapustą i grzybami to pozycja obowiązkowa na stole. Ich przyrządzenie wymaga jednak odpowiedniej ilości czasu i uwagi. Dowiedz się, jak przechowywać pierogi na Święta i przygotuj je na spokojnie kilka dni wcześniej.
Dobry rosół musi być aromatyczny i esencjonalny. Najlepszym sposobem na przyrządzenie dania smacznego, pełnego cennych składników odżywczych jest wlanie do gotującego się wywaru niewielkiej ilości octu. Trik szefów kuchni jest niezawodny. Zdradzamy, jak działa. Sekretem idealnego rosołu nie są odpowiednie proporcje warzyw, mięsa i wody. One są podstawą, lecz o wiele ważniejszym składnikiem, o którym wie być może tylko część szefów kuchni, jest ocet spirytusowy. Jaka jest jego funkcja? Wyjaśniamy.
Karp w szarym sosie jest pyszną alternatywą dla karpia podanego w tradycyjny sposób, czyli smażonego na oleju lub przyrządzonego w galarecie. Ryba jest niezwykle delikatna, a podana z marchewką i aromatycznym sosem zachwyca smakiem i aromatem.Kolacja wigilijna składa się z postnych potraw. Oprócz klasycznych pierogów, ryb i klusek z makiem, warto przygotować również tradycyjne dania w zupełnie nowej odsłonie. Przykładem takiej potrawy jest karp w szarym sosie. Karp jest niezwykle delikatny i bardzo aromatyczny, będzie absolutnym hitem na świątecznym stole.Karpia w szarym sosie przygotujesz błyskawicznie. Na początku ugotuj rybę z warzywami korzennymi, dopraw wywar solą, pieprzem, gałką muszkatołową. Karpia podaj z ugotowaną marchewką i polej aromatycznym sosem z imbirem i płatkami migdałowymi. Danie solidnie oprósz natką pietruszki. Wywar z karpia ugotuj na rybim ogonie i głowie. Mięso natomiast oczyść z płetw, kręgosłupa i większych ości. Karpia pokrój w dzwonka i dodaj do wywaru, kiedy już będzie ugotowany i doprawiony. Kawałki ryby będą delikatne i pełne smaku. Karp w szarym sosie posmakuje całej rodzinie.
Nie cebula, nie jabłko. Najlepszy smalec przyrządzisz z dodatkiem orzechów włoskich. Chrupiący, aromatyczny składnik wzmacnia smak kultowego smarowidła. Smalec z orzechami będzie totalnym hitem na spotkaniach w gronie znajomych. Zwłaszcza w chłodne dni. Smalec to nic innego jak wytopiona słonina z różnymi dodatkami. Niektórzy do smarowidła dodają jabłko, inni cebulę. Mało kto wie jednak, że do smalcu można dorzucić również typowo jesienny i świąteczny składnik - orzechy włoskie. Smalec z orzechami zachwyca smakiem i aromatem.Do przygotowania smalcu z orzechami potrzebujesz wyłącznie słoniny i orzechów. Inne składniki są zbędne. Orzechy wzmocnią smak tłuszczu i dodadzą mu wyjątkowej nuty. Smalec koniecznie przełóż do umytego i wyparzonego słoika i odstaw do góry dnem, żeby wieczka złapały.Gotowy smalec z orzechami przechowuj w lodówce. Smarowidło będzie świeże przez wiele tygodni. Po otwarciu również przechowuj go w chłodnym miejscu. Smalec podany z kromką świeżego chleba lub z bułką posmakuje każdemu miłośnikowi mięsnych potraw.
Naleśniki lubi wielu smakoszy. Ale niewiele osób wie, że zdrową i bezglutenową wersję rarytasu można przygotować, sięgając po mąkę gryczaną. Ciasto wychodzi mięciutkie i delikatne. Będzie pasowało do niejednego farszu. Przetestujcie ten przepis choć raz, a z pewnością jeszcze do niego wrócicie. W przygotowaniu naleśników od wyboru dodatków ważniejsze jest dobrze przyrządzone ciasto. Zamieniając mąkę pszenną na gryczaną, uzyskamy nieco inne, ale też zadowalające efekty. Gryka zaś jest ziarnem zdrowszym niż pszenica i korzystnie wpływa na układ trawienny, jednocześnie dostarczając więcej białka. Jednym słowem warto się skusić.
Tradycyjny świąteczny śledź ma jedną wadę- ości. Te ostre elementy potrafią skutecznie zepsuć przyjemność z jedzenia. Jak pozbyć się ości ze śledzi? Z pomocą przychodzi sok wyciśnięty z cytryny.Niezależnie, czy przygotowujemy śledzia w całości, czy też kupujemy gotowe filety, ości mogą przytrafić się zawsze. O ile usunięcie dużych nie nastręcza większych problemów, tak te małe mogą być prawdziwą zmorą. Dowiedz się, jak skutecznie usunąć ości ze śledzi i czerp pełną przyjemność ze spożywania tej ryby.
Pomarańcze są pyszne i zdrowe. Chętnie jedlibyśmy je częściej, gdyby nie trzeba było ich obierać. A przynajmniej, gdyby ich obieranie było łatwiejsze. Na szczęście istnieją proste triki, które pozwolą szybko cieszyć się smakiem soczystego miąższu. Koniecznie musisz je poznać. Sezon na pomarańcze i mandarynki w naszych sklepach już w pełni. Od kilku tygodni możemy cieszyć się smakiem soczystych i słodkich owoców. Pomarańcze są świetną i zdrową przekąską oraz dodatkiem do ciast, deserów i koktajli. Jak szybko obrać pomarańczę?Znamy trzy skuteczne sposoby na obieranie pomarańczy. Wystarczy, że natniesz owoc w odpowiednim miejscu, a miąższ będzie na wyciągnięcie ręki. Pomarańcze są nie tylko smacznym dodatkiem do owocowych koktajli. To również niezbędny składników świątecznych potraw i domowych wypieków.Pomarańcze to nie tylko smaczny dodatek do ciast i deserów. To również bardzo zdrowa przekąska. Owoce są bogatym źródłem witamin, przede wszystkim witaminy C, która wzmacnia naszą odporność i chroni przed wirusami i bakteriami. Pomarańcze i inne cytrusy szczególnie polecane są w okresie jesienno-zimowym.
Jak ugotować kompot z suszu? Kompot będzie o wiele smaczniejszy i bardziej aromatyczny, kiedy doprawisz go korzennymi przyprawami. Do kompotu dodaj również skórkę startą z pomarańczy i miód. Cała rodzina zachwyci się smakiem wigilijnego specjału. Tradycyjnie przygotowany kompot z suszu ma dość intensywny smak, który nie każdemu może przypaść do gustu. Kompot będzie o wiele delikatniejszy, kiedy przygotujesz go z suszonych jabłek, gruszek i moreli. Zrezygnuj z wędzonych śliwek. Zamiast nich możesz dodać śliwki suszone, daktyle, rodzynki.Do kompotu dodaj również korzenne przyprawy. To sekret doskonałego smaku. Kompot z suszu zawsze gotuj według następujących proporcji: na 2 l wody dodaj 500 g suszonych owoców. Do gotującego się kompotu dorzuć również cynamon, gałkę muszkatołową, imbir i kardamon.Nie zapomnij również o skórce startej z pomarańczy i płynnym miodzie. Miód dodaj do kompotu, kiedy już przestygnie. Wtedy będziesz cieszyć się jego wspaniałym smakiem i prozdrowotnymi właściwościami. Miód traci swoje wartości w temperaturze powyżej 40 stopni C.
Kotlety rybne są jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Przygotowane z filetów z dorsza, doprawione świeżymi ziołami i gałką muszkatołową są delikatne, soczyste i pełne smaku. Każdy będzie prosił o przepis i dokładkę. Takie kotlety możesz też oczywiście przygotować każdego dnia, gdy tylko najdzie Cię na nie ochota. O ile w Boże Narodzenie na naszych stołach królują dania z drobiu i wieprzowiny, tak kolacja wigilijna składa się z ryb i innych, postnych potraw. Ryby przygotowujemy na wiele sposobów: smażymy, pieczemy, podajemy w galarecie i gotujemy na nich aromatyczną zupę. Z ryb możemy zrobić również kotlety. Kotlety rybne są naprawdę proste w przygotowaniu. Oprócz filetów z dorsza, potrzebujesz namoczonej kajzerki, cebuli, jajka i przypraw. Z tych składników wyrabiamy masę, jak na kotlety mielone. Formujemy z nich kształtne owale, panierujemy je w tartej bułce i smażymy na oleju. Aby kotlety rybne z dorsza miały wyraźny smak, koniecznie doprawmy je gałką muszkatołową i świeżymi ziołami. Natka pietruszki, koperek i szczypiorek doskonale łączą się z białym, delikatnym mięsem i wzmacniają jego aromat.