Chcąc zwiększyć spożycie warzyw, dodajesz do kanapki plasterki pomidora i ogórka? To błąd. By zapewnić sobie składniki odżywcze zawarte w tych warzywach, należy spożywać je osobno. W ogórku bowiem zawarta jest substancja, która niweluje dobroczynne właściwości pomidora. Zarówno z ogórków, jak i pomidorów przygotować można wiele smacznych dań. Kiszone po koreańsku ogórki czy zapiekane w sosie pomidorowym gołąbki to tylko dwa przykłady dań, które zachwycą was swoim smakiem, a w których warzywa te zjecie osobno, czerpiąc z nich maksimum korzyści.
Topinambur, choć jego nazwa może brzmieć trochę egzotycznie, jest stosunkowo łatwym w zakupie produktem. Roślina nazywana także słonecznikiem bulwiastym jest spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym i pochodzi z Ameryki Północnej. Korzystnie wpływa na pracę praktycznie całego organizmu człowieka. Niżej zdradzamy, jakie ma właściwości i co można z tego korzenia przygotować. Topinambur jest sprzedawany najczęściej jako korzeń, który wyglądem przypomina nieco świeży imbir oraz kurkumę. Przed spożyciem, tak jak w przypadku powyższych korzeni, również należy go dokładnie oczyścić i obrać. Z początku topinambur służył ludziom jako zwykły pokarm, gdyż zawiera wiele wartości odżywczych, a przy okazji nie jest wybitnie kaloryczny. Obecnie coraz więcej osób stosuje go jako lekarstwo oraz suplement diety.
Słyszeliście o skorzonerze? Korzeń ten znany też jako wężymord czy zimowe szparagi zyskuje ostatnio na popularności. Warto włączyć go do swojej diety, gdyż jest bogaty w wiele cennych witamin i składników mineralnych. Dowiedzcie się, jakie korzyści ma jego regularne spożywanie. Choć czarny korzeń nie jest krewnym szparagów, w podobny sposób postępujemy z nim w kuchni. Ma też zbliżony smak. Możemy go podać solo z dodatkiem masła i bułki lub zapiekanego w cieście. Sprawdzi się też jako dodatek do sałatek warzywnych oraz dań mięsnych. Dobrze komponuje się także z oliwą, miodem i, równie zdrowymi co on, orzeszkami ziemnymi. Poznajcie jego zaskakujące działanie.
Czy wegetarianie jedzą ryby? To pytanie spędza sen z powiek wszystkim, którzy myślą o przejściu na dietę pozbawioną mięsa ze względów ideologicznych lub zdrowotnych. Wegetarianizm ma wiele odmian i wszystko zależy od tego, z jakiego powodu chcemy przestać jeść mięso. Sprawdź, czy wegetarianie jedzą ryby.Wegetarianizm to ideologia oparta na etyce i religii, która odrzuca przyjmowanie wszelkich produktów pochodzących z uboju i hodowli, w tym również ryb i owoców morza. Wegetarianie nie zgadzają się na warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta przeznaczone do konsumpcji i nie chcą jeść żywych istot.Istnieje wiele odłamów religijnych, głównie w hinduizmie i buddyzmie, w których jedzenia mięsa jest albo częściowo albo zupełnie zakazane. Przykładowo bramini nie jedzą ani mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ zostały uzyskane przez cierpienie zwierząt. Wiara w reinkarnację również nie pozwala na spożywanie mięsa, w tym ryb. Dieta wegetariańska składa się więc głównie z warzyw, pieczywa, produktów mlecznych i strączków. Fasola, ciecierzyca, groch, a także ser z mleka sojowego- tofu, jest dobrym zamiennikiem mięsa w diecie i dostarcza niezbędne ilości białka. Z tofu przygotujesz pyszną jajecznicę, aromatyczne curry, makaron smażony z marchewką i wiele innych dań, które posmakują nawet miłośnikom mięsa.
Krem brokułowy jest bardzo zdrowym, lekkim i dietetycznym daniem, idealnym na obiad, lunch lub kolację na ciepło. Krem jest bardzo aromatyczny, smaczny i posiada rozgrzewające i wzmacniające właściwości. Zupę brokułową przygotujesz w niecałą godzinę i z pewnością błyskawicznie zniknie z talerzy. Poznaj przepis na lekką zupę krem brokułową.Krem z brokuła jest genialnym pomysłem na szybkie, proste i rozgrzewające danie. Jest delikatny i jednocześnie wyraźny w smaku. Jest gęsty, a dzięki dużej zawartości warzyw bardzo zdrowy, lekki i mało kaloryczny. Krem z brokuła spokojnie mogą więc jeść osoby będące na diecie oraz chore na cukrzycę, ponieważ zupa posiada niski indeks glikemiczny.Krem przygotujesz zarówno ze świeżego brokuła, jak i mrożonych różyczek. Przed gotowaniem rozmroź mrożonkę w temperaturze pokojowej. Zupę podaj z grzankami czosnkowymi, pokruszoną fetą lub startym parmezanem. Każda wersja kremu ma wyjątkowy i doskonały smak.Szukasz pomysłu na rozgrzewającą zupę krem na jesień? Przygotuj aromatyczny krem z pora, który wzmocni Twoją odporność.
Sanepid wycofuje kolejne suplementy diety. Wydał właśnie ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofywanych partii suplementów. Powodem podjętych działań jest wykrycie tlenku etylenu w surowcu użytym do ich produkcji. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej. To już kolejna partia suplementów wycofywana w ostatnim czasie z obrotu. Powód zwykle jest ten sam, czyli zanieczyszczenie surowca szkodliwym tlenkiem etylenu. Główny Inspektorat Sanitarny wydaje ostrzegające komunikaty, aby ochronić konsumentów przed możliwym zagrożeniem.
Zupa krem z brokułów z ziemniakami to pomysł na szybki, zdrowy i dietetyczny obiad dla całej rodziny. Krem jest gęsty, smaczny i bardzo aromatyczny, posiada również rozgrzewające właściwości, jest więc doskonałą zupą w chłodne, deszczowe dni. Sprawdź, jak przygotować prostą i genialną w smaku zupę krem z brokułów z ziemniakami.Zupa krem to wyjątkowo pożywne i zdrowe danie, które przygotujesz z każdych warzyw w ciągu niecałej godziny. Kremy są również świetnym sposobem na dostarczenie naszym dzieciom niezbędnych witamin i minerałów. Krem z brokułów z dodatkiem ziemniaków, marchewki i pietruszki ma wyraźny smak, dzięki czemu zupę doprawisz jedynie odrobiną soli i pieprzu. Zupę krem z brokułów z ziemniakami możesz podać samą lub z wieloma dodatkami. Pokruszony ser feta, mozzarella, starty parmezan, grzanki, groszek ptysiowy, chlebek czosnkowy to tylko niektóre z propozycji. Krem świetnie smakuje również z prażonymi pestkami dyni, słonecznika i migdałów. Jeśli szukasz pomysłu na doskonały i szybki krem- tu poznasz przepis na wyśmienitą zupę z marchewki i soczewicy, którą pokochają wszyscy domownicy.
Znana ze swoich prozwierzęcych działań posłanka Sylwia Spurek ma propozycję nowego podatku. Jej pomysł jest dość kontrowersyjny — zakłada on podniesienie wysokości składki zdrowotnej dla osób spożywających mięso. Polityczka przekonuje, że mięsożercy świadomie narażają swoje zdrowie i powinni za to zapłacić.Nie tak dawno posłanka Wiosny przedstawiła założenia „Nowej Piątki dla Zwierząt", w której postulowała m.in. by zakazać wędkarstwa i łowiectwa, zabronić wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz do roku 2040 zaprzestać hodowli zwierząt. Tym razem proponuje kolejną regulację, która uderzyć ma w zwolenników potraw mięsnych.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa produktów. Tym razem wycofywane są suplementy diety marki ALLNUTRITION. Powodem jest użycie składnika zanieczyszczonego rakotwórczym tlenkiem etylenu.GIS czuwa nad zdrowiem publicznym Polaków. Nie tak dawno pisaliśmy o wycofaniu z rynku ziela angielskiego czy popularnej pasty kanapkowej. W najnowszym oświadczeniu wydanym przez tę instytucję czytamy o kolejnych produktach potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia.
Sałatka jarzynowa często gości na naszych stołach. Jest daniem smacznym i prostym w przygotowaniu. Nie jest niestety przy tym obojętna dla naszego zdrowia. Możemy jednak zrezygnować z podawania jej z jajem i majonezem. Wtedy będzie nie tylko zdrowsza, ale też wegańska. Będziemy więc mogli poczęstować nią wszystkim gościom, niezależnie od ich wyborów żywieniowych. Wariantów sałatki jarzynowej jest tyle, ilu jest jej autorów. Prezentowaliśmy wam już przepisy na to danie z dodatkiem śledzia czy marynowanych pieczarek. Tym razem proponujemy, by sałatkę nieco odchudzić i wykonać ją jedynie przy użyciu produktów pochodzenia roślinnego. Gwarantujemy, że w tej wersji również będzie pyszna. Przekonajcie się sami.
Owoce derenia wyglądają podobnie do wiśni czy żurawin. Mają cierpki smak, ale są bardzo wartościowe. Możesz je zebrać nawet teraz i przygotować z nich kilka zdrowych smakołyków. Zobacz, jak wykorzystać w kuchni owoce derenia. Kiedy napotkasz gdzieś w zaroślach lub na uboczu owoce derenia, zerwij je i przerób w domu. Właśnie teraz, po pierwszych przymrozkach, jest najlepszy czas na ich zbiór. Owoce dzięki niskiej temperaturze tracą bowiem goryczkę. Dereń jadalny jest niedużym drzewem lub krzewem. Można go spotkać na południu Europy i w Azji, coraz częściej też w Polsce. Jego owoce mają sporą pestkę i grubą skórkę, a poza tym kryją w sobie wiele cennych składników. To z ich powodu, warto nie pozostawiać dojrzałych owoców na drzewie.
Burak jest pysznym warzywem, po które powinniśmy sięgać zdecydowanie częściej niż tylko przy niedzielnym obiedzie. Jego sok ma przyjemnie orzeźwiający smak i zawiera wiele cennych składników odżywczych. Sprawdzi się doskonale w sezonie jesienno-zimowym, gdy nietrudno o infekcję. Wspomoże nas też w profilaktyce wielu chorób. Sprawdźcie, dlaczego warto pić go regularnie. Sałatki czy surówki z buraka pozwalają nam do diety włączyć buraka gotowanego lub pieczonego. O wiele więcej wartości będzie on miał jednak wtedy, gdy spożyjemy go bez obróbki termicznej, podczas której tracimy część zawartych w nim dobroczynnych substancji. Rozwiązaniem tego problemu jest sięganie po bogaty w szereg witamin i minerałów sok z tego warzywa.
Wiśnie są pysznymi owocami pełnymi korzystnych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Mało kto jednak wie, że odgrywają one niebagatelną rolę w regulacji snu. Jak wykazały badania, mogą wpłynąć na wydłużenie nocnego wypoczynku. Wystarczy, że będziemy systematycznie sięgać po szklankę soku z tego owocu. W walce z bezsennością każdy sposób może być tym, który zadecyduje o sukcesie. Problem ten dotyczy aż 30% ludności na świecie i częściej dotyka kobiet. Warto więc wspomóc się naturalnie, by zadbać o komfort snu. Okazuje się bowiem, że picie soku z wiśni będzie miało wiele korzyści.
Dużo strachu przeżył mały, włoski chłopiec i jego rodzice. Po zjedzeniu miodu 5-latek dostał najpierw duszności, potem pokrzywki. Po chwili pojawiły się też poważne problemy z oddychaniem. Chłopiec trafił do szpitala, gdzie okazało się, że przyczyną takiej reakcji był potencjalnie niebezpieczny składniki miodu. Mały Włoch po spożyciu miodu doznał wstrząsu anafilaktycznego. Na szczęście dość szybko trafił do szpitala i dało się go uratować. Zdarzały się już bowiem przypadki, że zjedzenie silnego alergenu czy użądlenie owada zakończyło się śmiercią. We włoskim przypadku zaskakujące było to, że dziecko jadło miód nie pierwszy raz i nigdy wcześniej nie wystąpiła taka reakcja. Zagadkę rozwiązali lekarze ze szpitala Guglielmo da Saliceto w Piacenzie, którzy opisali przypadek 5-latka.
Kawa dla wielu osób jest niezastąpionym napojem. Bez niego trudno im się obudzić, pracować czy skoncentrować. Sposobów na przygotowanie kawy jest wiele. Jedni piją małą czarną, inni zabielają ją mlekiem i słodzą. Niektórzy wzbogacają ją przyprawami. A wiecie, dlaczego warto dodać do kawy sól? Jest na to kilka mocnych argumentów.Wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez cukru i mleka, bo dzięki tym dodatkom nie jest gorzka. Niektórzy zaś wzbogacają ją przyprawami, dodają np. trochę cynamonu, czy tak jak w krajach arabskich kardamonu. Jednak do kawy można też dodać sól, co zresztą od dawna czynią w Skandynawii czy na Węgrzech. I naprawdę warto to zrobić. Sprawdźcie dlaczego.
Lubimy smażyć, bo przygotowane w ten sposób kotlety czy racuchy przyjemnie chrupią. Jednak nie jest obojętne, na jakim tłuszczu smażymy. Nie każdy bowiem jest zdrowy i dobrze znosi podgrzewanie do wysokiej temperatury. Zobacz jakich olejów lepiej unikać podczas smażenia potraw.Oleje roślinne należą do najzdrowszych tłuszczów. Oczywiście, tak jak wszystkie, są kaloryczne, więc spożywane w nadmiarze mogą powodować otyłość. Jednak w ich składzie zwykle znajdują się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na nasz mózg i serce. Jeśli chodzi o smażenie, odbywa się ono w wysokiej temperaturze. Nie wszystkie oleje tak samo dobrze ją znoszą. Różni je bowiem nie tylko kolor, ale też skład.
Buraki warto jeść nie tylko dlatego, że są smaczne, ale też bardzo zdrowe. Chętnie zjadamy tarte, gotowane buraczki czy czerwony barszcz. Jednak najwartościowsze są buraki jedzone na surowo albo w postaci soku. Zobacz, dlaczego warto pić sok z buraka zwłaszcza jesienią. Buraki kuszą rubinową barwą, a także niepowtarzalnym, słodkawym smakiem. Mało które warzywo jest tak aromatyczne i pełne koloru, jak właśnie buraki. Warto jednak wiedzieć, że między innymi za ich kolorem kryje się też duża porcja zdrowia.
Jeśli już wstaliście i zastanawiacie się, co zrobić na śniadanie, mamy pomysł. Skuście się na lekką jajecznicę z dodatkiem koperku. Ma wszystko, czego potrzebujecie w niedzielny poranek — prostotę przygotowania, pożywność i niezwykły smak. Jajecznica dla wielu osób jest daniem idealnym. Na patelnię wystarczy wybić kilka jajek, oprószyć przyprawami, usmażyć i gotowe. Ma też tę zaletę, że bardzo łatwo można modyfikować jej smak. Wystarczy tylko wzbogacić ją odpowiednim dodatkiem. Nasz dodatek, czyli koperek, nie tyle doda jajecznicy kalorii, ile wprowadzi do niej ciekawą nutę smakową. Będzie orzeźwiająca i aromatyczna. Da poczucie, że jecie coś niebywale lekkiego.
Obiadowa surówka z selera często wcale nie jest taka zdrowa. Dodatek majonezu powoduje, że jest dość kaloryczna i bogata w tłuszcz. Wystarczy jednak zamienić sos jajeczny na delikatny dressing musztardowy, by móc bez wyrzutów sumienia cieszyć się jej smakiem. Proponujemy jeszcze dodać orzechów, by całość przyjemnie chrupała. Seler korzeniowy często kojarzy się nam z przygotowaniem bulionu i włoszczyzną. A szkoda, bo jest naprawdę wartościowym warzywem, po które powinniśmy sięgać dużo częściej. Zawiera bowiem wapń, sód, fosfor, żelazo i magnez, a także w witaminy z grupy B, witaminę PP, C, A i E. Świeża i chrupiąca surówka z selera może być potrawą, która zmieni wasze spojrzenie na to warzywo. Jej przygotowanie jest proste, a sprawdza się świetnie nie tylko jako dodatek do dań mięsnych. Podana z kaszą lub świeżym chlebem z powodzeniem może stanowić samodzielny posiłek. Spróbujcie koniecznie.
Rybę najczęściej podaje się usmażoną w panierce. Jest wtedy pyszna i chrupiąca, lecz potrawy smażone nie powinny zbyt często gościć na naszych talerzach. Dlatego też proponujemy wam, by z filetów przyrządzić kotlety i upiec je w piekarniku. Dodatek warzyw sprawi, że potrawa będzie nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Spróbujcie, a z pewnością powrócicie do tego przepisu. Polecaliśmy wam już sposób na przyrządzenie filetów rybnych w panierce. Na naszej stronie jest też receptura na rybę w cieście. Tym razem proponujemy inne podejście. W tym przepisie rybę rozdrobnimy i przyrządzimy z niej klopsiki z dodatkiem kaszy i warzyw. Upieczemy je w piekarniku, aby zachować wartości odżywcze i uczynić danie lżejszym. Będzie naprawdę smacznie.
Fasolowa jest jedną z najbardziej rozgrzewających i treściwych zup. Zwyczajowo przygotowuje się ją z dodatkiem aromatycznej kiełbaski. Można jednak przyrządzić ją bez tego składnika. Wystarczy, że przyprawimy ją wędzoną papryką, która nada jej charakteru i delikatnego, mięsnego posmaku. Spróbujcie koniecznie. W sezonie jesienno-zimowym rozgrzewające zupy — takie jak ta wegańska fasolowa — powinny na stałe zagościć w naszym kulinarnym repertuarze. Odrobina wysiłku związanego z moczeniem sycących i bogatych w białko strączków naprawdę się opłaci. Smak tej potrawy jest niesamowity, a zawdzięczamy go pysznie słodkiej papryce wędzonej.
Kalarepka jest bardzo zdrowym warzywem o wielu zastosowaniach w kuchni. Jest też niestety często niedoceniana, mimo iż zawiera naprawdę dużą ilość cennych składników odżywczych i witamin. Dowiedzcie się, dlaczego warto po nią sięgać i czym prędzej ją kupcie. Warto wykorzystać potencjał tego warzywa do przygotowania pysznych potraw. Z kalarepy zrobicie zarówno pyszną surówkę, jak i dobroczynny sok. Doskonale smakować będzie też po prostu pokrojona i schrupana na surowo. W tej formie jest zresztą najzdrowsza.
Owoce kaki wyglądem przypominają duże, pomarańczowo-żółte pomidory. Mają błyszczącą, grubą skórkę, pod którą kryje się pomarańczowy, soczysty miąższ. Są niezwykle zdrowe, więc warto je jeść. Zobacz, jak wykorzystać w kuchni kaki.Owoce kaki, inaczej persymony (zwane też sharon, hurmą wschodnią, hebanowcem wschodnim, chińską śliwką) bez problemu kupisz u nas jesienią i zimą i to w przyzwoitej cenie. Wybieraj jędrne owoce, z gładką, błyszczącą i niepomarszczoną skórką. Skórka powinna być żółta lub pomarańczowa. Zwróć uwagę, by owoce miały szypułkę. Są wtedy bezpieczniejsze dla zdrowia. Dobrze dojrzałe owoce zjedz jak najszybciej, bo szybko się psują. Możesz nieco przedłużyć ich czas przechowywania, wkładając je do lodówki.Owoce persymony zawierają więcej błonnika oraz witaminy A i C niż nasze rodzime jabłka. Są też bogate w przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami nowotworowymi i opóźniają procesy starzenia się organizmu. Takie działanie wykazuje np. kwas galusowy i kwas p-kumarynowy. Poza tym kaki działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, reguluje poziom cholesterolu we krwi. Zawarte w kaki składniki działają ściągająco, chronią też przed miażdżycą.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kolejnym suplementem diety. Tym razem chodzi o OstroVit Appetite control 60 kapsułek. Produkt zostaje wycofany z obrotu ze względu na zastosowanie zanieczyszczonego składnika. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.GIS jest instytucją, która czuwa nad zdrowiem publicznym Polaków. Ma za zadanie minimalizować skutki zdarzeń, które niekorzystnie wpływają na obywateli. Do takich zadań należy m.in. wydawanie ostrzeżeń o produktach potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia.
Sezon dyniowy w pełni, więc mnóstwo osób chce kupić je w jak najlepszym stanie, a także za stosunkowo niską cenę. By cieszyć się dobrym zakupem, warto zwrócić uwagę na zapach, kolor i grubość miąższu, a także ogólny wygląd. Dobra dynia nie powinna mieć żadnych uszkodzeń czy dziwnych przebarwień. Dodatkowo warto kupować egzemplarze z ogonkami, które znacznie dłużej można przechowywać. Dynia jest wyjątkowo wdzięcznym warzywem, z którego można wykonywać najróżniejsze potrawy czy przetwory. Doskonale sprawdza się w zupach, ciastach, puree czy jako kiszonka. Możliwości z tym warzywem są praktycznie nieograniczone. Oczywiście smak każdego egzemplarza zależy nie tylko od gatunku, lecz również ogólnej jakości. Jak w takim razie kupić idealną dynię? Niżej wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę przy jej zakupie.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii suplementu diety Innovit Vitamin D. Produkt jest usuwany z rynku ze względu na wykryty w nim tlenek etylenu. Sanepid wskazał szczegółowe dane dotyczące suplementu. Tlenek etylenu ponownie jest na cenzurowanym. Po tym, jak Główny Inspektorat Sanitarny wycofywał czekolady zawierające ten składnik, kolejny produkt zniknie ze sklepowych półek. Tym razem będzie to niezbędny w okresie jesienno-zimowym suplement diety — witamina D.
Sanepid wycofuje partię suplementu diety. Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie ostrzeżenie publiczne dotyczące szkodliwego produktu. Poznaj szczegóły tych decyzji. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej dbają o nasze bezpieczeństwo, regularnie monitorując m.in. produkty spożywcze. Gdy tylko pojawi się potencjalnie szkodliwy produkt, przekazują to do informacji publicznej, by uniknąć zagrożenia dla zdrowia i życia.
Ciasto z ciecierzycy z puszki jest wyjątkowo prostym ciastem, które z pewnością pokochają wszyscy miłośnicy słodkości. Ciasto jest puszyste i delikatne, a miód, orzechy włoskie i płatki migdałowe nadają mu wyraźnego, doskonałego smaku. Ciasto z ciecierzycy jest bezglutenowe i mniej kaloryczne, ponieważ pieczone jest bez dodatku mąki. Poznaj prosty przepis na pyszne ciasto z ciecierzycy.Jesień to sezon na orzechy włoskie. Są doskonałe w smaku, niezwykle zdrowe i świetnie komponują się z wypiekami. Ciasto z ciecierzycy z orzechami, migdałami i miodem dosłownie rozpływa się w ustach, a Ty z pewnością sięgniesz po dokładkę. Ciasto z cieciorki nie wymaga dodania mąki, ma świetną konsystencję i jest niezwykle puszyste i delikatne.Ciasta z dodatkiem warzyw stają się coraz bardziej popularne. Brownie z fasoli i ciasto marchewkowe to doskonałe przykłady na to, że wypieki na bazie strączków i warzyw korzeniowych mogą być puszyste i doskonałe w smaku. Do przygotowania ciasta z ciecierzycy wykorzystałam cieciorkę w puszcze, ponieważ nie wymaga już długiego namaczania.