Lubicie dania z grzybów? W takim razie polecamy wam wyborne pieczarki faszerowane mięsem mielonym. Są aromatyczne, pożywne i proste do zrobienia. Takie danie możecie zaserwować na każdą okazję. Sprawdzi się na co dzień, a także na uroczystym stole. A więc do dzieła.Pieczarki są najpopularniejszymi grzybami w naszej kuchni. Co prawda grzyby leśne mają silniejszy aromat, jednak sezon na nie trwa bardzo krótko. Inaczej jest z niezawodnymi pieczarkami, które można kupić przez cały rok i po dobrych cenach. Co z nich zrobić? Zwykle je smażymy i dusimy w śmietanie, lubimy też pieczarkową zupę, a także zapiekanki z dodatkiem tych grzybów. Dziś jednak proponujemy wam potrawę, która może być przystawką lub daniem głównym. Wszystko zależy od tego, ile podacie sztuk. Będą to pieczarki faszerowane mięsem.
Poznajcie przepis Magdy Gessler na bigos szlachecki. Smak potrawy jak sprzed lat znana restauratorka uzyskuje dzięki dodatkowi miksu mięs. Sprawdźcie jednak też inne tajniki tego niepowtarzalnego bigosu, bo Gessler zna się na gotowaniu, jak mało kto. Bigos to potrawa znana w Polsce od wielu wieków. Jej podstawę stanowi kiszona kapusta, którą nieraz łączy się też z kapustą surową. Ważnym dodatkiem są mięsa i wędliny. Jak zapewnia Magda Gessler, najlepszy smak bigosu zapewnia mieszanka różnych gatunków mięsiwa. Istotne są też przyprawy, grzyby i suszone śliwki. Dzięki temu połączeniu różnych smaków można otrzymać przepyszny bigos, który będzie stanowił konkurencję dla niejednego wymyślnego dania.
Grillowane boczniaki są pyszną roślinną alternatywą pieczystego, idealną dla wegan i wegetarian. Podane z wyrazistym, nieco ostrym sosem w stylu azjatyckim będą bez porównania lepsze niż rodzime pieczarki. Przygotowanie jest niemalże ekspresowe, każdy sobie poradzi. Koniecznie spróbujcie. Boczniaki smakują wybornie zarówno jako dodatek do jajecznicy, jak i w wersji panierowanej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wrzucić je na grilla i podać z wyrazistym sosem w stylu tajskim. Inspirowane przepisem Jadłonomii bogate w białko grzyby zachwycą nawet mięsożerców. Skusicie się?
Smardze zapiekane ze szparagami i cebulką to pomysł na wyśmienitą, wiosenną przystawkę lub kolację na ciepło dla najbliższych. Lekkie, zdrowe i aromatyczne danie przypadnie do gustu każdemu. Poznaj przepis na bajeczne smardze zapiekane ze szparagami i cebulką.Sezon na smardze zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do czerwca, warto więc przygotować z nich wyśmienite dania, w tym wykwitną przystawkę na ciepło. Grzyby z cebulką i blanszowanymi szparagami zapieczone pod serową chmurką smakują wybornie i z pewnością każdy będzie prosił o przepis.Smardze to nie tylko doskonały smak- grzyby mają lekką, orzechowo- korzenną nutę, to również źródło białka, węglowodanów, błonnika, a także żelaza, potasu, magnezu i wielu witamin. Smardze można dodać do zupy grzybowej, przygotować z nich zapiekanki, jajecznicę i wiele wyśmienitych potraw.
Pieczarki stanowią smakowity dodatek do wielu dań. Przyrządzone na grillu będą idealnie pasowały do mięs, serów i sałatek. Marynowane grzyby po podgrzaniu nabierają charakteru i wyjątkowego aromatu. Koniecznie sprawdźcie — ten smak was zachwyci.Pieczarki z grilla są prostą i efektowną przekąską, która idealnie urozmaici spotkanie przy ogniu. Ich przygotowanie nie wymaga wiele wysiłku, a efekt zachwyci nie tylko amatorów dań z grzybów. Sekretem smaku jest wyśmienita kombinacja przypraw. Raz spróbujecie, a jeszcze do nich wrócicie.
Pieczarki są smacznymi i łatwo dostępnymi grzybami. Ich wyjątkowa odsłona w wyrazistej i chrupiącej panierce z bułki tartej, mąki i parmezanu z pewnością skradnie serce niejednego smakosza. Podajcie ten smakołyk na najbliższej domówce, a wasi goście będą zachwyceni. Sos pomidorowy doskonale podkreśli smak serowej otoczki. Pieczarki można podać na wiele pysznych sposobów. Zanim przygotujecie z nich sos grzybowy lub skroicie je na zupę, zerknijcie na naszą nową, prostą recepturę, z której przygotujecie wyjątkową przekąskę. Otoczone złocistą panierką z dodatkiem sera pieczarki smakują obłędnie. Koniecznie ich spróbujcie.
Smardze są smacznymi wiosennymi grzybami, które już teraz znaleźć można w lasach. Ich delikatny, orzechowo-korzenny smak przypadnie do gustu wielu smakoszom. Podpowiadamy co przyrządzić z tego charakterystycznie wyglądającego grzyba. Zerknijcie koniecznie — opcji jest wyjątkowo dużo.Smardze wielu grzybiarzy porównuje do trufli. Te charakterystyczne grzyby w lesie pojawiają się już w kwietniu. Z łatwością znajdziecie ich beżowo-brązowe, wyrastające na 15 cm w górę, kapelusze. Warto się za nimi rozejrzeć, bo pasują do wielu dań i mogą urozmaicić niejeden posiłek.
Pieczarki są bez wątpienia najczęściej wykorzystywanymi grzybami w większości kuchni. Dzisiaj, czyli 22 kwietnia, obchodzony jest na całym świecie Dzień Pieczarek. Z tej okazji prezentujemy poniżej szybki przepis na pyszne krokiety z grzybami. Warto uczcić ten dzień odpowiednią potrawą. 22 kwietnia wypada Światowy Dzień Pieczarek, który jest obchodzony w wielu miejscach świata. Ma za zadanie uczcić tak ogromną popularność tego smacznego i łatwego w uprawie grzyba. Dużą ciekawostką może być fakt, że Polska jest jednym z największych producentów pieczarek. Jeśli jesteś ich ogromnym fanem, przychodzimy z pomocą i zdradzamy błyskawiczny przepis na krokiety nadziewane pieczarkami.
Jaką zupę planujecie dziś ugotować? A może aromatyczny rosół z zachwycającym dodatkiem? Babciny patent zachwyca do dziś. Jaki? Nasze babki dodawały do rosołu garść suszonych grzybów, dzięki którym wywar był cudownie aromatyczny. Spróbujcie i wy jego smaku, a z pewnością się zachwycicie. Rosół jest zupą, która niemal w każdym domu gotowana jest od lat. Nic więc dziwnego, że każdy ma na nią swój sposób, jakiś patent. Jednak chyba mało kto wpadł na pomysł, by do rosołu dodać suszone grzyby. Nasze babcie często tak robiły, zwłaszcza gdy chciały uzyskać niezwykle aromatyczny i nieco ciemniejszy wywar.Oczywiście z ilością grzybów nie można przesadzić, bo wyjdzie grzybowa, a nie rosół. Ale kilka suszonych, leśnych grzybków naprawdę wyjdzie na korzyść wywarowi.
Pieczarki faszerowane są propozycją na smaczną przekąskę lub sycący obiad. Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a pięknie prezentują się na stole. Pełne pysznego sera i delikatnego jajecznego farszu grzyby znikną w mgnieniu oka. Spróbujecie koniecznie.Pieczarki faszerować można na różne sposoby. Proponowaliśmy wam już efektowny miks warzywny z cukinią i szpinakiem oraz proste nadzienie z mięsa mielonego. Tym razem mamy dla was recepturę, która pozwoli wam nadmiar jajek. Taka wersja z pewnością spodoba się amatorom sycących grzybowych rarytasów. Skusicie się?
Jajeczne krokiety bez zawijania z pieczarkami i natką pietruszki to pomysł na szybki i prosty obiad lub kolację na ciepło. Krokiety są delikatne w środku i chrupiące na zewnątrz. Wyglądają bardzo apetycznie, a smakują jeszcze lepiej. Poznaj prosty przepis na jajeczne krokiety bez zawijania.Przygotowanie krokietów zwykle kojarzy się nam z większym nakładem czasu i pracy i dlatego też często rezygnujemy z tego wyśmienitego dania. Krokiety jajeczne z pieczarkami to świetna alternatywa dla potrawy zawijanej w ciasto naleśnikowe- są równie smaczne, a ich przygotowanie trwa o wiele krócej.Do masy, z której będziesz wyrabiać krokiety, dodaj ulubione zioła. Może to być natka pietruszki, koperek, szczypiorek lub tymianek. Zioła dobrze urozmaicają smak potrawy. Krokiety bez zawijania podaj np. z sosem czosnkowym lub ugotowanym wcześniej barszczem czerwonym, a obiad błyskawicznie zniknie z talerzy.
Poznajcie recepturę na proste i smaczne postne gołąbki z kaszą i grzybami. Prezentujemy przepis krok po kroku, dzięki czemu zrobicie tę potrawę bez większego trudu. Będzie doskonała na przykład na zbliżający się Wielki Piątek, a także na inne okazje, gdy nie będziecie chcieli jeść mięsa. Tradycyjne gołąbki z kapusty nadziewamy zwykle mięsem mielonym i ryżem. Są bardzo smaczne i pożywne. Jednak to samo można powiedzieć o jarskich gołąbkach, takich jak, chociażby nadziewanych kaszą i grzybami. Te składniki doskonale komponują się bowiem z kapustą. Do tych gołąbków warto podać sos grzybowy.
Prezentujemy prosty przepis na wielkanocny pasztet z kaszy gryczanej. Najbliżsi go pokochają, choć nie zawiera nawet grama mięsa. A może głównie dzięki temu, że jest jarski? Wszak w te święta mamy przesyt mięsa, a pasztet z kaszy gryczanej będzie wyrazisty w smaku, lekki i niezwykle pożywny.Polska kuchnia bazuje na mięsie zwłaszcza w święta wielkanocne. Niedzielne śniadanie nie obędzie się bez szynki, pieczonej białej kiełbasy, pieczonych mięs i pasztetu. Jeśli więc macie mięsny przesyt, urozmaićcie świąteczne menu jarskimi potrawami. Proponujemy przygotować pasztet z kaszy gryczanej, warzyw i pieczarek. Będzie on do złudzenia przypominał wyglądem klasyczny pasztet, ale będzie ciekawszy w smaku i o wiele zdrowszy. Z pewnością ucieszy też niejednego z waszych gości.
Skrzydełka w chrupiącej panierce wcale nie muszą być z mięsa - znacznie lepiej smakująca wersja opiera się na boczniakach. Skrzydełka z boczniaków obtoczone w pokruszonych płatkach kukurydzianych są tak chrupiące, że od razu sięgniesz po drugą porcję. Najlepiej smakują podane z sosami, takimi jak majonez czy zwykły sos BBQ. Skrzydełka z boczniaków w smaku nie odbiegają w żadnym stopniu od skrzydełek z kurczaka, a niektórzy uważają nawet, że są smaczniejsze. Największym zaskoczeniem jest faktura grzybów, która bardzo przypomina mięso. Po usmażeniu skrzydełek nie zapomnij o podaniu kilku sosów, które jeszcze bardziej podbiją smak głównej atrakcji. Idealną kompozycję smakową uzyskasz z, chociażby sosem BBQ czy sosem tysiąca wysp.
Pieczarki w chrupiącej panierce są doskonałą przystawką, która podana z sosem skradnie serca waszych gości. Ciasto, w którym obtacza się grzyby, warto wzbogacić o ser. Rarytas wyjdzie jeszcze bardziej aromatyczny i na długo pozostanie w waszej pamięci. Pieczarki doskonale sprawdzą się jako baza do przygotowania smakowitych przekąsek. Podpowiadaliśmy wam już jak przyrządzić je ze smacznym warzywnym farszem. Zdradzaliśmy też patent na grzyby w glazurze. Tym razem proponujemy usmażenie tego pysznego rarytasu w cieście z dodatkiem sera. Spróbujcie, a z pewnością pokochacie.
Uprawa pieczarek jest świetnym pomysłem na zapewnienie sobie stałego dostępu do tych pysznych grzybów. Jej prowadzenie w domowym ogródku jest naprawdę proste. Sprawdziliśmy, kiedy jest możliwa i co właściwie trzeba zrobić, aby uzyskać najlepsze okazy. Uprawa pieczarek stała się prosta dzięki wprowadzeniu na rynek specjalnych zestawów, których koszt jest niezwykle niski. Nie będą one oczywiście konieczne, ale mają tę zaletę, że dzięki nim grzyby możemy pozyskiwać przez cały rok.
Placki ziemniaczane wcale nie muszą przybierać tylko jednej, klasycznej formy - równie pyszne są ciekawe wariacje tego dania. Dzisiaj prezentujemy placki z tartymi pieczarkami i serem żółtym. Charakteryzują się pełnią smaku i aromatu, a także wyjątkową chrupkością i delikatnością w środku. Placki ziemniaczane to prosty, szybki i wygodny sposób na tani, a zarazem sycący obiad. Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu ani wysiłku, a rezultat smakuje praktycznie każdemu smakoszowi. Jeśli znudziły ci się tradycyjne placki, przetestuj poniższą wersję. Pieczarki wprowadzają więcej smaku, a ser żółty przyjemnie ciągnie się przy każdym kęsie. Do podania warto wykorzystać kwaśną śmietanę oraz świeżo siekany szczypiorek.
Pewnie nie raz zastanawialiście się, czy można jeść surowe pieczarki? Dlatego rozwiewamy dziś wszelkie wątpliwości. Ta informacja z pewnością zaskoczy wielu Polaków, bo pieczarki można jeść bez wcześniejszej obróbki termicznej. Sprawdźcie, jednak na co zwrócić uwagę, by te grzyby były bezpieczne dla waszego zdrowia. Pieczarki to najpopularniejsze grzyby hodowlane. Często po nie sięgamy, bo są łatwo dostępne przez cały rok. Mają też niewygórowaną cenę. Pieczarki chętnie dusimy w śmietanie, dodajemy do zup, sosów i mięs. Robimy też z ich dodatkiem zapiekanki i nawet tutaj wiele osób ma obawy, czy na pewno są dopieczone. Na szczęście możemy was uspokoić — pieczarki można jeść na surowo. Wielu z was z pewnością będzie zaskoczonych tą informacją, bo przecież grzyby leśne trzeba wcześniej ugotować, udusić czy długo smażyć. Na czym więc polega różnica?
Pierogi lubi wielu smakoszy. Tradycyjny rarytas można podać na wiele równych sposobów. Często przyrządza się je z kapustą i grzybami. Tym razem proponujemy wam roślinną wersję klasyku i nadzianie delikatnego ciasta aromatycznym bigosem. Zaskoczcie domowników nietypowym obiadem, a zachwytom nie będzie końca. Pierogi ruskie czy z kaszą i twarogiem z pewnością już mieliście okazję przetestować. Tym razem proponujemy wam smaczne danie w duchu less waste. Bigos, który pozostał z obiadu, zamkniemy w niezwykle elastycznym, przygotowanym z dodatkiem oliwy cieście, tworząc wyjątkowo smaczny posiłek. Spróbujecie?
Grzybowa to elastyczne danie. Można ugotować ją z wielu gatunków grzybów suszonych lub świeżych. Doskonale pasują do niej pieczarki, borowiki czy kurki. Potrawa jest wyjątkowo często spotykana na wigilijnych stołach, ale świetnie sprawdzi się także jako pyszny, codzienny obiad.
Tradycja pieczenia pasztecików z kapustą i grzybami w Polsce sięga lat 50. XX wieku. Wyrabiano je często z wykorzystaniem własnoręcznie ukiszonej kapusty i suszonych grzybów zbieranych przez cały rok. Do tej pory najczęściej zajadamy się nimi w okresie świątecznym – wielu ludzi nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez tego dania, podanego najlepiej obok pysznego czerwonego barszczu.
Paszteciki można nadziewać praktycznie każdym farszem. Najpopularniejsze się te z kapustą i grzybami, ale równie dużą popularnością cieszą się paszteciki mięsne, nadziewane mieszanką wołowiny i wieprzowiny oraz z serem i pieczarkami. Oprócz tego można spotkać również farsz wykonany ze szpinaku i sera białego lub farsz typowo pierogowy. Tradycja i historia pasztecika są bardzo mocno związane ze Szczecinem. To właśnie tam powstał pierwszy bar produkujący na masową skalę i sprzedający smakowite paszteciki.
Do sosu najlepiej wykorzystać świeże kurki – zebrane własnoręcznie albo kupione w sklepie czy na straganie. Zimą można ratować się produktami mrożonymi – może nie smakują tak dobrze, ale uratują nas wtedy, gdy zamarzy nam się przepyszny sos, a nie będziemy mieli dostępu do grzybów prosto z lasu.
Pieczarki są grzybami, którymi możemy się cieszyć przez cały rok. Choć są nieco mniej aromatyczne niż leśne okazy, ich obróbka jest zdecydowanie łatwiejsza. Okazuje się bowiem, że nie zawsze musimy je obierać. Dowiedzcie się, dlaczego i kiedy możemy pominąć tę nielubianą czynność. Pieczarki pasują do wielu dań. Doskonale podkreślą smak porannej jajecznicy. Będą też idealne jako farsz do ziemniaków czy pierogów. Ich dobre przyrządzenie nie zawsze jednak będzie uciążliwe. Są bowiem sytuacje, gdy z usuwania skórki możemy zrezygnować. Wyjaśniamy dlaczego.