Bywa niekiedy tak, że ułożone w lodówce produkty zakrywają ser żółty, który pod wpływem czasu starzeje się. Sucha kostka żółtego sera wcale nie nadaje się jedynie do wyrzucenia - można w łatwy sposób ją odświeżyć. Wystarczy zanurzyć ją na 30 minut w ciepłym mleku, a będzie jak nowa. Ser żółty to nieodłączny element diety większości Polaków. Najczęściej jedzony jest pod postacią plasterków - tak najwygodniej pasuje do kanapek, które towarzyszą nam w szkole czy pracy. Jeśli swój ser trzymasz głównie w kostkach i często zauważasz, że po kilku dniach stają się one twarde jak kamień, mamy dla ciebie doskonałe wieści. Znamy sposób, dzięki któremu ser będzie ponownie miękki i delikatny.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Jedni preferują kawę czarną, inni piją wyłącznie zabielaną. Popularnym dodatkiem do kawy obok mleka i śmietanki są zabielacze. Dziś powiemy wam, czy używany na potęgę zabielacz do kawy jest szkodliwy.Dzięki zabieleniu kawa nabiera łagodniejszego smaku i staje się jakby słodsza. Niektórzy dolewają więc do małej czarnej mleko lub śmietankę, ale wiele osób za najsmaczniejszy dodatek do kawy uważa zabielacz. Niestety ten popularny produkt może poważnie zaszkodzić. Przeczytajcie dlaczego.
Macie ochotę na świeży, puszysty chleb? Możecie go mieć bez wychodzenia z domu. Skorzystajcie tylko z naszego przepisu na najszybszy chleb na bazie mleka w 5 minut. By go przygotować, nie potrzebujecie drożdży ani zakwasu. Jest błyskawiczny, prosty i pyszny.Świeży chleb nie potrzebuje wymyślnych dodatków. Najlepiej smakuje posmarowany masłem i popijany zimnym mlekiem. Pamiętacie takie smaki z dzieciństwa? Jeśli za nimi tęsknicie, możecie je sobie przypomnieć, piekąc chleb, według podanego przez nas przepisu.W naszym materiale prezentujemy kadr z filmiku kanału e-PrzepisyKulinarne na YouTube. Prawda, że chlebek wygląda apetycznie i kusząco?
Czy planujecie zrobić dziś na śniadanie naleśniki? Możecie przetestować ciekawą recepturę, która doskonale sprawdzi się, chociażby wtedy, gdy nie będziecie mogli skorzystać z miksera. Poznajcie zaskakujący przepis na puszyste naleśniki z „butelki".Każdy zawsze chętnie zje naleśniki, choć nie każdemu chce się je przygotowywać. Fakt, smażenie zabiera trochę czasu. Jednak w weekend nie ma pośpiechu i można podogadzać domownikom. Dziś pokażemy wam, jak przygotować ciasto na naleśniki w butelce. Nie trzeba brudzić mieszadeł miksera i miski. Wystarczy duża, 1,5 lub 2-litrowa, plastikowa butelka.
Jeśli smakuje wam budyń z torebki, ten po prostu pokochacie. Sprawdźcie, jak zrobić domowy budyń, a już nigdy nie zdecydujecie się na kupny. Jest łatwy do zrobienia, pyszny i pożywny. I co najważniejsze, przygotowany z prostych, naturalnych składników. Do przygotowania domowego budyniu potrzebujesz mąki, jajek, mleka i cukru. Za te składniki zapłacisz mniej niż za torebkę budyniu w proszku. A smak i wartość odżywcza własnoręcznie zrobionego przysmaku, będą nieporównywalne. Domowy budyń nie będzie też miał żadnych zbędnych dodatków. Na dodatek własnoręcznie przygotowany budyń jest na tyle pożywny, że możesz go podać nie tylko na deser, ale też na śniadanie czy kolację. Dodaj do niego łyżkę konfitury lub polej go domowym syropem, a zamienisz go w wyborny smakołyk.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez świeżego pieczywa, a zwłaszcza bez bułek. Doskonale smakują z serem, twarogiem czy dżemem. Jeśli jesteście fanami bułeczek, powiemy wam jak zrobić domowe bułki maślane. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się ich smakiem i świeżością bez wychodzenia z domu.Własnoręcznie przygotowane bułeczki mają same zalety. Robi się je z prostych składników, które zwykle macie w domowych zapasach. Nie zawierają żadnych zbędnych dodatków, są też superświeże, miękkie i pyszne. Najwięcej czasu zajmuje ich rośnięcie, co na szczęście was nie pochłania.
Marzą ci się naleśniki na śniadanie, ale nie masz jajek? Nie ma problemu, wyjdą i bez tego dodatku. Podpowiemy ci, jak zrobić naleśniki bez jajek i na co zwrócić uwagę, by mimo wszystko były udane. Podaj je z twarożkiem czy dżemem, a wszyscy zjedzą je ze smakiem.Jajka pełnią w cieście naleśnikowym funkcję wiążącą i spulchniającą. Mogłoby się więc wydawać, że bez nich ani rusz. Jednak jeśli będziesz pamiętać o dwóch ważnych czynnościach, naleśniki udadzą się nawet bez dodatku jajek. Jakie to czynności?Po pierwsze przygotowane ciasto trzeba odstawić, na co najmniej 20 minut, by odpoczęło. W tym czasie powstanie glutenowa siatka, która sprawi, że ciasto nie będzie się rwać w czasie obracania. Druga rzecz, o której trzeba pamiętać, to odpowiednie rozgrzanie patelni, przed wylaniem na nią ciasta. Gdy patelnia będzie zbyt mało rozgrzana, naleśniki będą do niej przywierać i porwą się w czasie próby odwrócenia na drugą stronę.
Jeśli macie ochotę na naleśniki, ale właśnie odkryliście, że nie macie jajek, nie ma problemu. Zobaczcie, jak zrobić elastyczne i delikatne naleśniki bez jajek. Udadzą się i będą smaczne, jak tradycyjne, wystarczy tylko pamiętać o dwóch zasadach. Podstawowymi składnikami ciasta na naleśniki są mąka, jajka i mleko. Jajka pełnią w nim rolę składnika wiążącego i spulchniającego. Jednak dobry rezultat można uzyskać nawet bez jajka. Wystarczy pamiętać o tym, by po rozmieszaniu ciasta, odstawić je na 20-30 minut, żeby odpoczęło. W tym czasie skrobia odpowiednio skleikuje, co sprawi, że smażone naleśniki nie będą się rozrywać. Naleśniki bez jajka trzeba też koniecznie smażyć na dobrze rozgrzanej patelni. Do zbyt zimnej będą przywierać i rozpadną się przy obracaniu.
Jeśli masz ochotę na wyjątkową przekąskę, proponujemy śledzie. Są zdrowe i smaczne. Sprawdź, jak zrobić delikatne śledzie w śmietanie. Ewa Wachowicz ma na nie prostą sztuczkę, dzięki której wychodzą miękkie i kruche. Wystarczy je tylko namoczyć.Śledzie królują na naszych stołach w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by to, co smaczne i zdrowe gościło na naszych stołach częściej. Zwłaszcza że przygotowanie śledzi jest bardzo proste. Dziś podamy wam sprawdzony przepis Ewy Wachowicz na śledzie w śmietanie. Wychodzą bardzo delikatne, dzięki temu, że wcześniej dziennikarka moczy je w mleku. Koniecznie przetestujcie jej recepturę.
Tłusty czwartek tuż, tuż. Jeśli więc planujecie własnoręcznie przygotować pączki, skorzystajcie ze sprawdzonej receptury. Poznajcie przepis Roberta Makłowicza na idealne pączki. Są delikatne i miękkie, a dzięki dodatkowi spirytusu nie wchłaniają dużo tłuszczu. Będzie pysznie, bez wychodzenia w domu i stania w kolejce.Robert Makłowicz jest miłośnikiem dobrej kuchni. Prowadzi programy kulinarno-podróżnicze, w których prezentuje przepisy na smaczne potrawy. I rzeczywiście można mu zaufać, bo wszystkie receptury są sprawdzone. Podobnie jest z pączkami, których przygotowaniem zaraz się zajmiemy. Wychodzą idealne, takie same, a nawet lepsze niż z cukierni. Nie obawiajcie się, że będą zbyt tłuste. Dzięki dodatkowi spirytusu, nie przesiąkną tłuszczem. Gwarantujemy też, że na jednym nie poprzestaniecie.
Lubicie brokuły, lecz niekoniecznie podoba wam się zapach, jaki pojawia się podczas ich gotowania? Dosypcie sodę oczyszczoną do garnka. Wystarczy łyżeczka tego środka, a problem zniknie. Zobaczcie, co jeszcze warto zrobić, by przyrządzanie zielonego warzywa stało się przyjemniejsze. Potrawy z dodatkiem brokuła potrafią być bardzo smaczne. Wystarczy wspomnieć delikatną śniadaniową jajecznicę czy rozgrzewający zimowy krem z tego warzywa. Brokuł jest bardzo zdrowy i bogaty w składniki odżywcze, dlatego nie powinniśmy z niego rezygnować. Przygotowanie zielonych różyczek do trudnych nie należy, ale eliminacja zapachu, jaki towarzyszy ich gotowaniu potrafi już przysporzyć nieco kłopotów. Znamy jednak proste sposoby, które uchronią was przed niepożądanymi zapachami.
Pączki są słodkością kojarzoną głównie z karnawałem. Jednak doskonale smakują przez cały rok. Zwykle pączki kupujemy, bo jest przy nich sporo pracy. Dziś podamy wam jednak prosty przepisy na domowe pączki kładzione łyżką. Tak naprawdę wystarczy wyrobić drożdżowe ciasto i usmażyć je po wyrośnięciu. Prawda, że proste?Trudno zaprzeczyć, że przygotowanie pączków jest pracochłonne i zajmuje sporo czasu. Najpierw trzeba zagnieść drożdżowe ciasto, które wymaga wyrastania. Potem trzeba uformować pączki i znów poczekać, by wyrosły. My mamy jednak dla was łatwiejszy sposób na pączki. Wyrobione ciasto wystarczy nabierać łyżką i kłaść wprost na gorący tłuszcz. Takich pączków nie nadziewa się marmoladą, wystarczy po usmażeniu oprószyć je cukrem pudrem.
Naleśniki pyszna rzecz. Są proste do przygotowania i zawsze każdy zje je z wielką ochotą. Dziś podamy wam przepis na lekkie, delikatne i pyszne naleśniki bez jajek. Będą w sam raz, gdy zabraknie wam w domu tego produktu lub gdy ze względów zdrowotnych nie możecie jeść jajek.Ciasto na naleśniki robi się zwykle z mąki, jajek i mleka. Jest jednak wiele innych składników, z których możecie przygotować równie smaczne i lekkie naleśniki. Tak naprawdę każdy z tych składników da się zastąpić innym. To dobra alternatywa na braki w domowych zapasach lub dla osób uczulonych na niektóre z podstawowych produktów. Dziś przedstawimy wam przepis na naleśniki bez dodatku jajek. Jajka pełnią w cieście rolę substancji wiążącej pozostałe składniki. Dają mu też pulchność i lekkość. Jeśli chcecie z nich zrezygnować, musicie je zastąpić składnikiem o podobnych właściwościach. Takim dobrym odpowiednikiem jajek jest aquafaba, czyli woda po ugotowanej ciecierzycy. Aquafaba to także płyn, w którym znajduje się gotowa, ugotowana już ciecierzyca w sklepach. Pod żadnym pozorem nie należy jej wylewać, bo z jej pomocą możesz przygotować dziesiątki pysznych przepisów.
Masz ochotę na budyń? Ale nie taki z torebki, a prawdziwy, domowy? Zobacz, jak zrobić domowy budyń bez dodatku mąki. Będzie smaczny, pożywny i doskonały również dla bezglutenowców. Ten domowy specjał przygotujesz w mniej niż 15 minut. Jest w sam raz na deser. Budyń z torebki jest prosty do przygotowania. Wystarczy rozmieszać gotowy proszek z mlekiem, wlać do wrzącego mleka i całość zagotować. Jest smaczny, jednak przygotowany z mało naturalnych składników. Jeśli więc chcesz poczęstować rodzinę czymś prostym, ale też zdrowym, przygotuj budyń domowym sposobem. Nie jest to wcale trudne ani pracochłonne. A do budyniu nie musisz dodawać mąki pszennej.
Jeśli lubicie naleśniki, te będą dla was z pewnością pysznym odkryciem. Dziś powiemy wam, jak zrobić naleśniki na drożdżach. Są puszyste, miękkie i bardzo elastyczne. Pachną mlekiem i masłem i doskonale smakują ze słodkimi dodatkami, np. twarożkiem, musem jabłkowym czy dżemem. Klasyczne naleśniki są cienkimi, delikatnymi plackami. Jeśli jednak chcielibyście zwiększyć ich grubość i puszystość, dodajcie do ciasta trochę drożdży. Zobaczycie, że naleśniki będą bardzo miękkie i delikatne, mimo swojej grubości. Będą doskonałe na deser, śniadanie, kolację i przekąskę.
Już dzisiaj w Lidlu odbywa się wielka premiera. Słynny duet muzyczny Quebonafide i Forxst wypuszcza wyjątkowy napój. Na razie nie kupicie go nigdzie indziej, więc jeśli macie ochotę spróbować delikatnego pobudzenia w wyjątkowo zdrowej wersji, udajcie się do popularnego dyskontu. W sklepach sieci Lidl można kupić dobre i poszukiwane produkty w dobrych cenach. Do takich produktów z pewnością od dziś będą należały napoje, które dzisiaj debiutują na polskim rynku właśnie w sklepach Lidl. Ich smak i skład z pewnością przypadną wam do gustu. I mamy dla was dobrą wiadomość — będą na stałe w ofercie Lidla.
Gorąca czekolada była niegdyś największym marzeniem każdego dziecka, dlatego dzisiaj pijąc ją, można powrócić do dawnych czasów. Poniżej prezentujemy przepis na czekoladę do picia z karmelem oraz solą. Odrobina przyprawy znacznie wzmocni słodki smak czekolady i karmelu i poprawi doznania. Udana gorąca czekolada wyróżnia się dwiema cechami. Po pierwsze jest gęsta i kremowa, a po drugie jej smak jest intensywny i złożony. Aby uzyskać taki produkt, warto korzystać ze składników najlepszej jakości. Dla złagodzenia gorzkości czekolady deserowej, w przepisie połączona ona została z czekoladą mleczną. Dzięki temu napój uzyska równowagę, której często brakuje gotowym czekoladom do picia ze sklepów.
Tradycyjne racuchy, jakie wszyscy doskonale znamy, sporządza się zwykle na mleku oraz drożdżach - to one odpowiadają za charakterystyczny smak placuszków. Zamiast nich można wykorzystać kwaśny kefir i sodę oczyszczoną, co znacznie przyspiesza czas przygotowania racuchów. Nie trzeba bowiem czekać, aż ciasto wyrośnie, lecz można od razu zabrać się za smażenie. Aby racuchy mogły zostać uznane za sukces, muszą mieć puszyste wnętrze i chrupiącą skórkę, a ich smak musi zachwycać słodyczą i intensywnością. Co ciekawe wcale nie potrzeba do takich efektów mleka ani drożdży. Świetnymi zamiennikami są zupełnie inne produkty, które każdy z nas na co dzień trzyma w swojej kuchni - mowa oczywiście o sodzie oczyszczonej i kefirze. Soda pozwala uzyskać plackom wyrośnięcie, a kwaśny kefir aktywuje jej właściwości. Dodatkowo kwaśność nabiału stworzy przyjemny kontrast dla cukru pudru i jabłek.
W leniwy weekend z pewnością będziecie mieli ochotę na coś słodkiego. Jeśli chcecie mieć pewność, że nie zawiedzie was smak, ani nie zaskoczy was zakalec, postawcie na pewniaka. Przygotujcie wyborny Migdałowiec na krakersach według Siostry Anastazji. Ciasto w mig zniknie z talerzyków.Ciasta bez pieczenia składają się zwykle z kilku warstw. Wśród nich są ciastka, np. herbatniki, biszkopty, krakersy. Jest też miejsce na słodką masę np. krówkową, konfiturę czy dżem. Jednak najważniejszą częścią tych ciast jest masa zawierająca mascarpone, bitą śmietanę lub budyń. Dopełnieniem całości mogą być owoce czy bakalie.
Macie ochotę na coś szybkiego i smacznego? A co powiecie na racuchy? Chrupiące z wierzchu, miękkie i wilgotne w środku, posypane cukrem pudrem. Jeśli czujecie się zachęceni, zapraszamy na obłędnie pyszne racuchy z brzoskwiniami z przepisu Anny Lewandowskiej. Uwagę przykuwa m.in. dodatek imbiru.Racuchy kuszą puszystością, smakiem i łatwością przygotowania. Są doskonałą propozycją na podwieczorek, ale wiele osób chętnie jadłoby je o każdej porze dnia, np. na śniadanie. Najsmaczniejsze są od razu po przygotowaniu, ale równie dobrze smakują na zimno czy odgrzane.Racuchy Anny Lewandowskiej mają kilka niecodziennych dodatków. Wśród nich są brzoskwinie, które doskonale zastępują klasyczne jabłka. Jest też imbir, który lekko rozgrzewa i dodaje wyrazistości potrawie, a także cynamon, który wprowadza moc aromatu. Koniecznie musicie ich spróbować.
Wątróbka jest dla wielu ludzi bardzo nieprzyjemnym wspomnieniem z dzieciństwa, choć dzisiaj większość z nich lubi się nią zajadać. Jeśli chcesz, żeby po usmażeniu była miękka, wymocz ją w mleku, kefirze lub maślance przez minimalnie dwie godziny. Nabiał zmiękczy mięso, a także wyciągnie ewentualną goryczkę, która może być wyczuwalna. Wątróbka smażona z cebulką, a niekiedy również i z jabłkiem jest klasyką, która w wielu starszych smakoszach natychmiast wywołuje mieszane uczucia. Młodsi z kolei zwykle nie mają żadnych wątpliwości i kategorycznie odmawiają jedzenia jej. Większość nieprzyjemności związanych z tym produktem jest jej gorzkość oraz twardość - znaki, że wątróbka została źle przygotowana. Przed smażeniem trzeba bowiem wymoczyć ją w mleku, kefirze lub maślance, a solenie zostawić na sam koniec.
Kalafior potrafi być pyszny. Zwłaszcza gdy jest ugotowany i polany bułką zrumienioną na maśle. Dziś powiemy wam, jak ugotować kalafior, żeby był śnieżnobiały i delikatny. Dzięki temu będzie wyglądał apetycznie i doskonale smakował. Tak naprawdę, by uzyskać ten efekt, wystarczy dodać do wody dwa składniki. Kalafior w polskiej kuchni nie gości zbyt często. Dodajemy go zwykle do zupy lub podajemy gotowany do obiadu. Gotując go, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić, by warzywo nie nabrało ostrego smaku i żółtawego koloru. Jak się okazuje, wystarczy tylko dodać do wody odpowiednie składniki.
Karkówka jest jedną z najbardziej lubianych części wieprzowego mięsa. Poprzerastana tłuszczem, doskonale nadaje się do pieczenia, grillowania i duszenia. Przed przyrządzeniem warto ją zamarynować. Dziś powiemy wam, dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku. Choć ta marynata jest łagodna w smaku, mięso wychodzi doskonałe.Marynaty do mięs zawierają zwykle kwaśny składnik. Może to być np. wino, trochę octu czy maślanka. Warto też użyć warzywa i przyprawy, które dodadzą pieczeni smaku i aromatu. Oprócz klasyki, czyli soli i pieprzu, można sięgnąć po zioła, np. tymianek, rozmaryn, majeranek, a także przyprawy takie, jak ziele angielskie, goździki czy paprykę. Doskonałym dodatkiem jest też czosnek, cebula czy marchew.
W jakiej postaci zwykle podajecie ziemniaki do obiadu? Gotowane wprost z wody? A może przygotujecie z nich puree? Jeśli chcecie, by ziemniaki były nie tylko neutralnym dodatkiem, ale miały też swój smak wzbogaćcie je czymś bardzo aromatycznym. Prezentujemy wam przepis na aksamitne puree ziemniaczane z cudnym charakternym dodatkiem. Puree ziemniaczane ma swoich wielbicieli i przeciwników. Niektórzy wolą mieć na talerzu kremową papkę, inni całe ziemniaki. Ci pierwsi mają jednak spore pole do popisu. Przygotowując bowiem ziemniaczane puree, można pokusić się też o dodatki smakowe.
Rozpoznajesz deser ze zdjęcia? Kilkadziesiąt lat temu zajadał się nim każdy. Zobacz jak przygotować Wuzetkę rodem z PRL-u. Podajemy ci niezawodny przepis sprzed lat. Dzięki temu ciastku wrócą z pewnością wspomnienia z młodości. A ci, którzy nie znali Wuzetki, z pewnością się nią zachwycą. Wuzetka to ciastko, które składało się z dwóch kakaowych blatów przełożonych marmoladą i bitą śmietaną. Wierzch wieńczyła czekoladowa pomada i kleks bitej śmietany. Nazwa tego deseru powstała mniej więcej w połowie XX wieku, prawdopodobnie na cześć warszawskiej trasy W-Z. To właśnie niedaleko niej znajdowała się cukiernia, która sprzedawała owe ciastka. Inne teorie głoszą na przykład, że nazwa „wuzetka” pochodzi od skrótu WZC oznaczającego „wypiek z czekoladą" lub skrótu WZK od „wypieku z kremem". Jest też możliwość, że nazwa ciastka pochodzi od pierwszego jego producenta, czyli Warszawskich Zakładów Ciastkarskich (WZC).
Masz ochotę na smaczną przekąskę? Mamy pomysł na małe co nieco, które szybko zniknie z talerzyków. Są nim smażone pieczarki w cudownie chrupiącej panierce. Ta przekąska będzie idealna dla całej rodziny. Możesz ją też zaserwować na spotkaniu ze znajomymi.Pomiędzy posiłkami często mamy ochotę zjeść coś małego, ale smacznego. Można oczywiście sięgnąć po paluszki czy chipsy, ale nie ma jak domowe przysmaki. Oczywiście najlepsze są takie, które nie wymagają dużo pracy i czasu. I właśnie takie są smażone pieczarki.Ta przekąska z pewnością posmakuje dorosłym. Doskonale pasuje bowiem do piwa. Jednak z pewnością i wśród młodzieży znajdzie swoich wielbicieli. Ma wszystkie zalety przekąski doskonałej — jest mała, chrupiąca i pełna smaku.
Kawa z mlekiem ma liczne grono wielbicieli. A czy próbowaliście już herbaty z dodatkiem mleka? Choć połączenie to nie brzmi zbyt apetycznie, jednak napój ten zaleca się zazwyczaj kobietom karmiącym piersią. Czy jednak warto pić herbatę z mlekiem?Herbata z mlekiem zwana popularnie bawarką to nic innego jak herbata z dodatkiem mleka lub gorące mleko, do którego dolano napar herbaty. Efekt jest ten sam — powstaje beżowa mikstura, która niektórym smakuje, a innych odpycha. Jednak do prawdziwej bawarki można też dodać cynamon, miód czy aromatyczny alkohol. Dzięki temu powstanie o wiele smaczniejszy napój. Czy jednak połączenie herbaty z mlekiem daje nam jakieś korzyści?
Naleśniki można jeść z dodatkami słodkimi i wytrawnymi. Można też zamienić je w pożywniejsze danie, robiąc z nich np. tort czy krokiety. A wiesz, jak zrobić naleśniki na krokiety, które nie pękają? Zobacz, jak przygotować ciasto, by usmażone naleśniki były elastyczne i dały się bez problemu formować. Naleśniki można składać na wiele sposobów. Popularne jest złożenie ich na cztery, w kopertę czy po prostu zrolowanie. Z naleśników można też przygotować krokiety. Żeby nie wypływał z nich farsz, należy najpierw zawinąć dwa przeciwległe boki do środka, a potem zrolować naleśnik.Trzeba przyznać, że takie wielokrotne składanie wytrzyma tylko elastyczny naleśnik. Jak więc przygotować ciasto, by naleśniki rzeczywiście takie były? Ważny jest tu skład ciasta i jego przygotowanie, a także usmażenie dość cienkich naleśników.