Pierogi są pyszne. Zwłaszcza jeśli mają miękkie i delikatne ciasto. A jak je przygotować? Każdy ma z pewnością swój sposób, jednak dziś przedstawimy wam przepis na ciasto na pierogi bez dodatku jajka. Jest idealnie elastyczne i bez problemu daje się wałkować i formować. Zdania na temat dodatku jajka do ciasta na pierogi są podzielone. Niektórzy uważają je za obowiązkowy dodatek, który spaja składniki i nadaje ciastu pulchności. Inni są zdania, że jeśli i bez niego ciasto jest dobre, to nie trzeba go dodawać. Rzeczywiście ciastu bez jajka nic nie brakuje. Możecie więc przygotować ciasto na pierogi, nawet jeśli pod ręką nie macie jajka lub chcecie zrobić ciasto w oszczędniejszej wersji.
Czy potrafisz zrobić idealne ciasto na pierogi? Jeśli masz z tym problem, przetestuj przepis na maślankowe ciasto na pierogi bez jajek i wody. Będzie delikatne i elastyczne, czyli dokładnie takie jakie powinno być. Bez problemu da się formować i nie będzie się rozpadać w czasie gotowania.Ciasto na pierogi powinno być na tyle miękkie i elastyczne, by dało się łatwo formować i zlepiać. Musi być przy tym na tyle zwarte, by w czasie gotowania nie zmieniało kształtu i nie rozpadało się. Ponadto powinno być delikatne, by było smaczne. Jak więc je zrobić?Podstawowymi składnikami ciasta na pierogi jest mąka i woda. Woda musi być dobrze ciepła, wtedy skrobia z mąki dobrze się sklei, zapewniając ciastu odpowiednią lepkość. Jak się jednak okazuje, woda, podobnie jak i jajko, nie jest składnikiem niezbędnym. Można ją zastąpić, chociażby maślanką.
Pierogi szwedzkie mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki większość z nas patrzy na to popularne danie. Nie wymagają one bowiem żadnego gotowania w wodzie, a zamiast tego piecze się je w piekarniku. Dzięki temu powierzchnia ciasta pysznie się karmelizuje i staje się chrupiąca. Do środka można włożyć każde nadzienie znane ze zwykłych pierogów. Pierogi szwedzkie wywodzą się z kultowego dla krakowian lokalu Pierogi Szwedzkie Svensson na ulicy Długiej. Od prawie 40 lat bar serwuje pieczone pierogi z ciasta drożdżowego w formie fast foodu. Dzięki temu mieszkańcy Krakowa mogą zjeść na mieście szybko i smacznie. Poniższa propozycja doskonale pasuje do klasycznego czerwonego barszczu, lecz równie dobrze można ją po upieczeniu zapakować w pergamin i wziąć do pracy czy szkoły. Odgrzewane pierogi szwedzkie smakują równie dobrze co świeże - najlepiej podgrzać je w piekarniku lub mikrofalówce.
Lubicie pierogi z mięsem? Jeśli tak, mamy dla was cudowną klasztorną recepturę na pierogi św. Jacka. Farsz do nich jest przygotowany z białej kiełbasy, dzięki czemu robi się go bardzo szybko. Zaskakujące jest też ciasto, bo ma dodatek białego sera. Jednak całość smakuje wyśmienicie. Przekonajcie się o tym sami. Pierogi z mięsem są pożywne i bardzo smaczne. Farsz do nich robi się z mięsa gotowanego lub surowego, ale wymaga to nieco pracy. Dlatego nieraz mimo ochoty, rezygnujemy z ich przygotowania. Dziś jednak poznacie rewolucyjny przepis na mięsny farsz. Na niego zawsze znajdziecie czas.
Pierogi są specjałem, którego walory jest w stanie podkreślić dobrze dobrana okrasa. Danie to można polać wieloma smakowitymi kompozycjami dodatków. Zdradzamy jak je przygotować i z czym podać. Zapomnicie o suchych pierogach. Z mięsem, z kapustą i grzybami, a nawet z suszonymi śliwkami — każde pierogi znajdą swoich amatorów. Gdy polejemy je dopasowaną do kompozycji farszu okrasą, będą tak dobre, jak nigdy wcześniej. Sprawdźcie, jakie są możliwości.
Pierogi są ważną częścią naszego codziennego menu, dlatego zawsze warto przygotowywać je samodzielnie ze znanych składników. Niestety problematyczne okazuje się niekiedy wykonanie dobrego ciasta, które nie jest za twarde. Jednym ze sposobów, aby uniknąć takiej sytuacji, jest dodanie do ciasta odrobiny masła. Pierogi z Polski są tak popularne na całym świecie, że wielu obcokrajowców pytanych o znane i lubiane polskie potrawy, bez zająknięcia mówi o pierogach. Kunszt w wyrobieniu ciasta, sporządzeniu smacznego i aromatycznego farszu, a także zmyślnego zlepienia jest w polskich pierogach ogromny. Stosunkowo dużo ludzi wyjawia, że ich ciasto po połączeniu wszystkich składników staje się bardzo twarde, co przeszkadza w wałkowaniu i lepieniu pierogów. Poniżej wyjawiamy sztuczkę, dzięki której nigdy więcej tego nie uświadczysz, a efekt twojej pracy zawsze będzie olśniewający.
Pierogi zwykle serwuje się gotowane. A czy próbowaliście już pierogów smażonych? Dzięki tej obróbce kulinarnej zyskują ciekawy smak, chrupiącą skórkę i zupełnie nowe oblicze. Jak smażyć pierogi? Nie ma w tym nic trudnego, jednak przedstawimy wam najważniejsze zasady. Kluczowe jest wcześniejsze ugotowanie pierogów.Smażenie sprawia, że pierogowe ciasto przyjemnie chrupie i doskonale smakuje. W ten sposób zwykle przyrządza się pierogi z wytrawnym farszem. Świetnie smakują smażone pierogi z mięsem, kapustą i grzybami czy ruskie. Na patelni można odgrzać pierogi, dzięki czemu nie tylko będą ciepłe, ale też staną się pyszne.
Na dobre pierogi składają się zarówno pyszny farsz, jak i delikatne i rozpływające się w ustach ciasto. Korzystając z masła i mleka, stworzymy idealną masę do nadziania. Wyjaśniamy, dlaczego właśnie te dwa produkty sprawią, że smak pierogów zachwyci każdego i pozwolą ulepić pierogi idealne.Polecaliśmy wam już pyszne przepisy na pierogi ze smacznym, nieco słodkim twarogiem oraz bardziej tradycyjne z farszem z kapusty i grzybów. Tym razem przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, dlaczego ciasto na pierogi warto wykonać z dodatkiem mleka i masła.
Podstawą pierogów jest ciasto. Właśnie ono decyduje o tym, czy pierogi wyglądają apetycznie i czy są smaczne. Każdy ma jakiś swój sekret na udane ciasto pierogowe. Dziś powiemy wam, dlaczego warto dodać masło do ciasta na pierogi. Przekonacie się, że ten tłuszcz robi różnicę. Ciasto na pierogi powinno być na tyle miękkie, by dało się formować i na tyle zwięzłe, by nie rozpadło się w czasie gotowania. Dobre ciasto na pierogi nie wymaga też obfitego podsypywania mąką. A mąka jest tu mało pożądana, bo utrudnia dokładne zlepienie pierogów.
Podstawą pierogów jest ciasto, dlatego warto poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Dużym problemem podczas robienia pierogów jest lepiące się ciasto, co stwarza trudności podczas zagniatania oraz lepienia pierogów. Rozwiązaniem jest dodanie do masy 1 łyżki roztopionego i ostudzonego masła. Odrobina tłuszczu uchroni cię przed przyklejaniem się ciasta do dłoni. Pierogi uwielbiane są z wielu powodów, jednak najważniejszymi jest różnorodność oraz wspaniały smak. Wewnątrz ciasta można ukryć najróżniejsze rodzaje farszu niezależnie czy decydujesz się na słodką lub słoną wersję. W czasie jedzenia odczuwa się z kolei prawdziwą eksplozję smaków. Dodatek masła w cieście powoduje, że masa zyskuje mniejszą lepkość i z łatwością odchodzi od dłoni podczas ugniatania czy lepienia. Jeśli to nie pomogło, zwilż dłonie w zimnej wodzie, która stworzy barierę pomiędzy skórą a ciastem.
Pieczone pierogi są doskonałym pomysłem na ciepły i smaczny obiad. Wybornie smakują z barszczem czerwonym i zachwycą każdego fana kuchni polskiej. Nadzienie z kapusty i grzybów idealnie komponuje się z delikatnym ciastem drożdżowym. Musicie tego spróbować. Nie ma chyba smakosza, który odmówiłyby porcji pysznych pierogów. Proponowaliśmy wam już pyszne pierogi ruskie w wersji bez nabiału oraz wyborne zapiekane pierogi z farszem z sera żółtego i pieczarek. Tym razem zdradzamy przepis na klasyczny kapuściano-grzybowy farsz zamknięty w aksamitnym cieście drożdżowym. Skusicie się?
Pyzy idealnie komponują się z gęstymi i zawiesistymi sosami, których smak jest bardzo intensywny. Tradycyjnie pyzy faszerowane są mięsem, jednak tym razem idziemy o krok dalej i zdradzamy przepis na pyzy z serem. Delikatne ziemniaczane kluski, które po przekrojeniu ujawniają miękki ser, są nie do przebicia. Pyzy to klasyka, za którą mnóstwo Polaków szaleje - smakosze uwielbiają zarówno ich smak, jak i specyficzną konsystencję. Dodatkowo pyzy mają jeszcze jeden atut. Wystarczy kilka kęsów, aby poczuć ogromną sytość. Co więcej, pyzy są zaskakująco proste w przygotowaniu, więc każdy może się za nie zabrać. Nie potrzeba do nich żadnego specjalistycznego sprzętu, a niski koszt wszystkich składników sprawia, że nie trudno o zakupy.
Pierogi są tradycyjnym, polskim daniem. Zwykle je gotujemy, jednak nadają się też do pieczenia. Wtedy świetnie sprawdzą się nie tylko jako danie obiadowe, ale również jako przekąska ciepła lub zimna. Dziś podamy wam przepis na pieczone pierogi z farszem z pieczarek i żółtego sera. Smakują naprawdę wybornie. Pierogi z wody są doskonałe na obiad, ale pierogi smażone lub pieczone można zaserwować na przekąskę. Pomyśl o nich, przygotowując domową imprezę, bo łatwo można je odgrzać, a i na zimno smakują wyśmienicie. Zwłaszcza jeśli podasz je z pikantnym, czerwonym barszczem.
Polacy najczęściej jedzą pierogi z różnymi dodatkami - często jest to zwykła kwaśna śmietana lub roztopione masło, lecz najlepsze są skwarki. Aby za każdym razem udało się zrobić je tak, jak należy, musisz pamiętać o jednej rzeczy. Zawsze wrzucaj pokrojoną słoninę na zimną patelnię, dzięki czemu wytapianie tłuszczu będzie równomierne i uzyskasz najlepszą chrupkość. Pierogi ze skwarkami to klasyka, obok której ciężko przejść obojętnie. Nasze babcie zwykle właśnie tak podawały własnoręcznie zlepione pierogi. Jeśli chcesz, żeby skwarki były idealnie chrupiące i nie przypalały się, wykorzystaj nasz sposób. Generalnie bardzo ważną zasadą jest wrzucanie praktycznie wszystkich produktów, z których chcemy wytopić dużo tłuszczu, na chłodną patelnię. Wtedy proces zachodzi znacznie sprawniej, skwarki nie przypalą się i staną się wyjątkowo chrupiące.
Jeśli zostaną wam pierogi po świętach, nie wyrzucajcie ich, tylko zamroźcie. Z pewnością niektórzy mrozili też pierogi na Wigilię, gdy zrobili je z wyprzedzeniem. A jak najlepiej mrozić pierogi, by po ugotowaniu były tak samo smaczne, jak przed. Są na to trzy sposoby. Niektórzy uważają, że pierogów nie opłaca się robić trochę. Jak już weźmiemy się za ich lepienie, to lepiej zrobić je na zapas. I rzeczywiście tak jest, bo samo formowanie nie zajmuje już tak dużo czasu. Taki nadmiar oczywiście najlepiej jest zamrozić. Mrożenie jest doskonałą metodą utrwalania żywności, bo tylko w nieznacznym stopniu obniża wartość odżywczą. A jeśli chodzi o pierogi, po ugotowaniu wyglądają, jakby były zrobione na bieżąco. Nie widać, że były mrożone. Oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to w odpowiedni sposób.
Dziś podamy wam przepis na świąteczne pierogi ze słodką kapustą i suszonymi grzybami. Są łagodniejsze w smaku niż te, z dodatkiem kiszonej kapusty, co niektórym może się bardzo posmakować. Jesteśmy pewni, że gdy spróbujecie tego farszu raz, będziecie do niego wracać. Na Wigilię zwykle przygotowujemy pierogi z farszem zawierającym grzyby. Nieraz są to po prostu pieczarki, ale zwykle nadzienie z kiszonej kapusty i suszonych grzybów leśnych. Jeśli jednak dla kogoś to połączenie jest zbyt mocne w smaku, namawiamy do zastąpienia kiszonej kapusty słodką. Charakter pierogów będzie podobny, jednak smak o wiele delikatniejszy.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że pływające w czerwonym barszczu uszka wypełnione są farszem z grzybów lub kapusty i grzybów. Siostra Anastazja opracowała własną recepturę, w której do farszu dodaje się fasolę. Takie uszka zachwycają swoją kremową konsystencją, a także delikatniejszym smakiem. Niżej pokazujemy jak zrobić je krok po kroku. Uszka na Wigilię Bożego Narodzenia są obowiązkowym elementem - w wielu domach to często od nich oraz talerza czerwonego barszczu zaczyna się biesiadowanie. Niektórzy mogą być jednak znudzeni corocznym jedzeniem dokładnie takiej samej potrawy, dlatego siostra Anastazja przygotowała alternatywę. Do poniższych uszek nie używa się ani grama kiszonej kapusty, a zamiast niej do grzybów dodaje się fasolę jaś. Dzięki niej farsz ma gładką i delikatną strukturę, która wspaniale komponuje się z intensywnym w smaku czerwonym barszczem.
Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjna potrawa wigilijna, która musi znaleźć się na świątecznym stole. Delikatne, miękkie ciasto i aromatyczny farsz z kapusty i suszonych grzybów wprost rozpływa się w ustach. Poznaj przepis na pierogi wigilijne z kapustą i grzybami.Domowe pierogi wigilijne są o wiele lepsze niż kupione, gotowe produkty garmażeryjne. Sekretem najlepszych pierogów jest ciasto, które odpowiednio przygotowane i rozwałkowane jest cienkie, delikatne i rozpływa się w ustach. Pierogi z kapustą i grzybami to jedna z moich ulubionych potraw wigilijnych. Przygotowane z farszem z kiszonej kapusty i leśnych grzybów suszonych smakują rewelacyjnie. Kapustę koniecznie ugotuj z liśćmi laurowymi i zielem angielskim, grzyby natomiast namocz w wodzie kilka godzin robieniem farszu.Pierogi możesz podać prosto z wody, oprószyć szczypiorkiem, polać cebulką zeszkloną na większej ilości masła. Pieczone pierogi smakują równie doskonale, tu poznasz przepis na pieczone pierogi z kapustą i grzybami od Karola Okrasy.
Chętnie korzystamy z gotowych przepisów, jednak często sami je ulepszamy. Wraz z doświadczeniem dochodzimy bowiem do wniosków, jaka wersja jest dla nas lepsza. Ewa Wachowicz też sporo czasu spędza w kuchni, dlatego sporo może nam podpowiedzieć. Zdradziła na przykład sekret idealnego ciasta na pierogi. Koniecznie go poznajcie.Udane ciasto na pierogi to tak naprawdę udana cała potrawa. Farsz oczywiście może wyjść bardziej lub mniej smaczny, jeśli jednak będzie wypływał, z ciasta z pierogów będą nici. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by pierogowe ciasto nas nie zawiodło. Prosty trick zdradziła nam Ewa Wachowicz.
Udane ciasto na pierogi jest podstawą całej potrawy. Gdy daje się łatwo formować, praca idzie szybciej, pierogi nie rozpadają się w czasie gotowania i są smaczne. Jak więc przygotować elastyczne ciasto na pierogi? Proponujemy sprawdzony przepis na ciasto z masłem, jajkiem i wodą. Przed nami wyjątkowy czas pierogów i uszek. By lepienie ich było przyjemnością, trzeba znać recepturę na doskonałe ciasto. Takie, które jest elastyczne i daje się łatwo wałkować bez nadmiernego podsypywania mąką. Tylko takie ciasto umożliwi nam łatwe i dokładnie zlepienie pierogów, a to największy krok na drodze do sukcesu.
Potrawy wigilijne nie są dziełem przypadku. Wiele z nich podawanych jest ze względu na symboliczny wymiar. Tradycyjną kolację wigilijną często uświetniają dania z kapusty. Dowiedzcie się, jaka jest jej symbolika i skuście się na te specjały. Z kapusty zazwyczaj przyrządzamy bigos. Na świątecznym stole ląduje ona jednak o wiele częściej w towarzystwie grochu, stanowiąc proste, a przy tym sycące danie. Równie popularne jest dodawanie jej do farszu pierogowego. Zastanawialiście się kiedyś może dlaczego?
Tradycyjne pierogi gotować trzeba partiami. Nierzadko jest tak, że przy większej liczbie osób trudno jest podać je na ciepło. Rozwiązaniem takiego problemu będzie przygotowanie smakołyku w piecu. Z przepisem Karola Okrasy na pewno się uda. Koniecznie sięgnijcie po jego pyszną recepturę na zapiekane pierogi z kapustą i grzybami. Bez pierogów dla wielu nie będzie prawdziwej wigilii. Nie ważne czy sięgniemy po tradycyjne farsze, czy zdecydujemy się na wersję słodką z makiem lub z serem — pierogi muszą być. Najlepiej by były ciepłe i delikatne. Zróbcie je w piecu, a takie właśnie wam wyjdą.
Chcecie zjeść zamrożone wcześniej pierogi? Ugotowanie ich nie będzie trudne, jeśli będziecie trzymać się pewnych zasad. Sprawdźcie, co należy zrobić, by danie zachwyciło smakiem i wyglądem. Poradnik dotyczący mrożenia lepionych wyrobów już wam prezentowaliśmy. Czas teraz na garść porad dotyczących ich odgrzewania. Jeżeli zrobiliście dobre, elastyczne ciasto, nic was nie powinno zaskoczyć.
Uszka z grzybami zalane czerwonym barszczem zwyczajnie muszą zostać podane podczas Świąt do stołu. Magda Gessler zdradziła w swoim filmie na kanale YouTube "Magda Gessler" co zrobić, aby uszka były idealne. Restauratorka radzi, aby przygotować je w dzień wigilijny, dzięki czemu będą świeższe i lepsze. Niżej pokazujemy pełen przepis w jej wykonaniu. Uszka z grzybami są świąteczną klasyką, bez której mało kto jest w stanie się obejść. Intensywny w smaku farsz oraz delikatne ciasto, które pływają w burgundowym wywarze, pięknie prezentują się na ozdobionym stole. Magda Gessler wyjawiła niedawno na swoim kanale YouTube własną recepturę na genialne uszka. Przy okazji gwiazda TVN-u poradziła swoim widzom, aby przygotować je tego samego dnia, kiedy jest Wigilia. Uszka będą wtedy świeższe i zwyczajnie smaczniejsze - nie włącza się bowiem do całego procesu zamrażania, który może mieć niekiedy wpływ na końcowy smak.
Przygotowanie ciasta na pierogi nie jest zajęciem trudnym, jednak bez znajomości kilku technik, zagniatanie ciasta może się nie udać. Aby uzyskać elastyczne i miękkie ciasto, należy zaparzyć je nie tylko gorącą wodą, lecz również mlekiem. W taki sposób uzyskuje się jeszcze lżejszą fakturę i znacznie lepszy smak - w mleku jest niewielka ilość tłuszczu, który pozytywnie wpływa na właściwości ciasta. Pierogi można bez żadnych przeciwskazań nazwać naszym narodowym daniem, z którego każdy Polak jest dumny. Nieskończona ilość wariacji i sposobów przygotowania sprawiają, że pierogi nie nudzą się, w końcu zawsze można zrobić je z innych składników. Sekretem ciasta na pierogi jest bez wątpienia ciepła woda, która delikatnie zaparza surową mąkę. Dzięki temu ciasto nabiera elastyczności i delikatności. Bez zalania jej gorącą wodą, ciasto byłoby twarde i gumowate, co nie spodobałoby się prawdziwym fanom pierogów.
Ruskie bez sera? Tak, to możliwe. Zamiast nabiału użyjemy tofu, które ma bardzo podobną konsystencję i neutralny smak. Farsz z jego dodatkiem wyjdzie aksamitny i tak delikatny, jak nigdy wcześniej. Przekonajcie się sami jak smakują w pełni roślinne pierogi. W sklepach kupić można coraz więcej zamienników produktów odzwierzęcych. Tofu jest doskonałym przykładem takiego wyrobu. Z powodzeniem zastąpi wam mięso oraz ser. Spróbujcie przygotować z niego tradycyjne ruskie, a zobaczycie jak pysznie smakować może kuchnia roślinna. Wybierzcie tylko tofu miękkie — wtedy farsz wyjdzie bardzo delikatny.
Jesteśmy przyzwyczajeni, że pierogi przed zjedzeniem gotuje się w lekko osolonej wrzącej wodzie. Istnieje jednak zupełnie inny sposób, który całkowicie rezygnuje z użycia wrzątku - zamiast niej pierogi są pieczone. Dzięki temu ich skórka jest chrupiąca i puszysta, a farsz zachowuje ogromną ilość smaku oraz wilgoci. Pieczone pierogi znacznie łatwiej przygotować w porównaniu do klasycznych, ponieważ ryzyko rozklejenia się ciasta jest zminimalizowane. Co więcej, można zamrozić je i upiec bezpośrednio przed obiadem, co ułatwia planowanie posiłków, szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Pieczone pierogi wyróżniają się wyjątkową chrupkością i pięknym złotobrązowym kolorem uzyskiwanym dzięki pieczeniu. Do farszu można dodać takie same składniki, jak do zwykłych pierogów, lecz dzisiaj zajmiemy się wersją z kapustą i grzybami.
Istnieje wiele przepisów na ciasto do pierogów. Część z nich zawiera jajko, a znakomita większość w składzie ma mąkę pszenną. Osoby na diecie bezglutenowej z tego powodu często rezygnują z jedzenia pierogów. zupełnie niepotrzebnie, bo specjał ten można przyrządzić bez pszenicy. Sprawdźcie jak szybki i prosty jest taki przepis. Eliminacja pokarmów z diety nie musi się wiązać z rezygnacją z ulubionych dań. W przypadku pierogów farsz zazwyczaj nie stanowi problemu. Zarówno ruskie, jak i mięsne pierożki będą odpowiednie dla osób jedzących bezglutenowo. Wystarczy, że przyrządzimy ciasto bez mąki pszennej. Nasz przepis pomija także jajko, więc skorzystają z niego również weganie.