Unoszącego się w powietrzu zapachu świeżego, domowego chleba nie da się pomylić z niczym innym. Ten aromat stanowi zapowiedź delikatnego białego miąższu zamkniętego w chrupiącej, rumianej skórce. Taki przywilej nie jest już zarezerwowany dla nielicznych osób wyposażonych w odpowiednią wiedzę oraz sprzęt. Mamy recepturę, z którą w prosty sposób przygotujesz pieczywo we własnej kuchni.Do przygotowania domowego chleba nie potrzebujesz zakwasu ani specjalnej maszyny do pieczenia. Zaledwie kilka składników wystarczy do własnoręcznego wyczarowania smakowitych bochenków. Sprawdź ten przepis koniecznie i zaskocz domowników.
Smak babcinych pierogów to coś, co trudno zapomnieć. Teraz mamy szanse przybliżyć się do tego ideału, przygotowując ciasto na pierogi bez jajek. Aby ciasto miało idealną konsystencję, dodatek jajek wystarczy zastąpić łyżką oleju roślinnego. Ciasto na pierogi powinno być delikatne a zarazem elastyczne. Dzięki temu ugotowane pierogi są odpowiednio miękkie, a lepienie ich to sama przyjemność. Zapraszamy do wypróbowania przepisu na ciasto na pierogi bez jajek.
Talerz gorącej zupy jest nieodłącznym elementem tradycyjnego obiadu. Idealnie doprawione, esencjonalne danie sprawdza się o każdej porze roku. Niestety zdarza się czasem, że zamiast smakowitej potrawy, zupa wyjdzie nam zbyt słona i niemal niezjadliwa. Jak poradzić sobie z takim problemem?Zupa, w której czuć głównie smak soli nie jest smacznym daniem. Sól nie jest zbyt zdrowa, a jej nadmiar po prostu jest niezjadliwy. Co więc zrobić, gdy zdarzy nam się przesolić zupę? Czy potrawa nadaje się tylko do wyrzucenia? Absolutnie nie. Pokażemy, jak można ją uratować.
Marynowanie grzybów jest popularną metodą na zagospodarowanie tych leśnych zbiorów. Najbardziej znana jest marynata na bazie octu, której smak jednak nie każdemu musi pasować. Z tego względu przedstawiamy sprawdzony przepis na marynowane grzyby bez octu. Prosta marynata na bazie wody i soli, z dodatkiem smakowitych warzyw to strzał w dziesiątkę.Ocet charakteryzuje się nie tylko ostrym, nieco nieprzyjemnym smakiem. Nie jest też zbyt korzystny dla naszego zdrowia. Spożywanie octu w nadmiarze może podrażniać żołądek, zaburzać skład krwi a nawet odwapniać kości. Marynowane grzyby bez octu są zatem nie tylko pyszne, ale i zdrowsze, niż te tradycyjne.
Znamy 1 prosty trik, jak zrobić puszysty omlet. Niezwykle efektowny i smakowity posiłek jest w zasięgu Twojej ręki. Wystarczy, że przed smażeniem omletu ubijesz białka z jajek na sztywną pianę. Śniadanie puszyste jak chmurka nie tylko pięknie wygląda, ale jest też niesamowicie sycące.Do naszego omletu dodajemy odrobinę tartego sera żółtego. Dzięki temu smak dania jest jeszcze bardziej kremowy. Wybierz swój ulubiony gatunek i przekonaj się, jak zrobić puszysty omlet w prosty sposób we własnej kuchni.
Czosnek jest popularnym warzywem o charakterystycznym, ostrym smaku. Czy wiesz jednak, że wystarczy upiec go w piekarniku, aby stał się łagodny? Słodkawy smak pieczonego warzywa idealnie sprawdzi się jako podstawa aromatycznej pasty czosnkowej. W tej formie czosnek nie pozostawia także przykrego zapachu.Czosnek jest popularnym składnikiem w naszych kuchniach. Najczęściej dodajemy go w postaci surowej, ewentualnie podsmażamy. Jeśli nie znasz jeszcze jego obłędnego smaku po upieczeniu, koniecznie wypróbuj nasz przepis na pastę czosnkową. Osób, które miały okazję go skosztować, nie trzeba dwa razy namawiać.
Tajemnicą doskonałego smaku smażonej wątróbki jest jej właściwe przygotowanie. Mimo, że gorzka i gumowata wątróbka mogła prześladować nas w przeszłości w szkolnych stołówkach, warto dziś odczarować sobie to danie i przyrządzić je zgodnie ze sztuką. Nie sól wątróbki przed lub w trakcie smażenia, a gwarantujemy, że na talerzu wyląduje potrawa delikatna i smaczna. Co jeszcze warto wiedzieć o smażonej wątróbce?Wątróbka jest niedrogim produktem, z którego wyczarować możemy rozmaite smakowite specjały. Wątróbka jest bogatym źródłem białka, a także witaminy A, witamin z grupy B i żelaza. Obiegową opinię o gromadzeniu się w niej toksyn możemy włożyć między bajki. Poniżej zdradzamy sekrety przygotowania wyśmienitej smażonej wątróbki.
Nie ma świecie kucharza, któremu nie zdarzyło się nigdy przesolenie ziemniaków. Ta mała kuchenna katastrofa może spotkać każdego, niezależnie od stopnia jego kulinarnego zaawansowania. Jeśli nieszczęście trafi na nas, warto wiedzieć jak uratować przesolone ziemniaki. Zrobienie z nich puree jest pomysłem tyleż prostym, co genialnym.Przesolone ziemniaki to nie koniec świata. Zbyt słone warzywa nie są powodem, dla którego cały ich garnek mamy spisać na straty. Z naszego poradnika dowiesz się nie tylko tego, jak uratować przesolone ziemniaki, ale także jak gotować ziemniaki i ustrzec się przed podstawowymi kuchennymi błędami.
W sztuce kulinarnej jedyne co nas ogranicza, to własna wyobraźnia. Trudno wyobrazić sobie fakt, że w prostym przepisie na racuchy mleko można zastąpić popularnym słodkim napojem. Okazuje się jednak, że racuchy na coca coli to prawdziwy hit. Ostrzegamy- tych placuszków nigdy dość.Do wykonania podstawowego przepisu na racuchy potrzeba zaledwie kilku składników. Nie inaczej jest w przypadku racuchów na coca coli. Mąka, jaja, proszek do pieczenia i szklanka napoju wystarczy, aby wyczarować pyszne danie. Do tego przepisu nie potrzebujesz drożdży, wobec czego placki usmażysz błyskawicznie.
Pasta na kanapki jest prostym i smacznym sposobem na urozmaicenie dodatków do chleba. Można przygotować ją z wielu rozmaitych składników, które akurat zalegają nam w lodówce. Dorota Szelągowska podzieliła się swoim niezwykłym przepisem na pastę na kanapki z pieczonego bakłażana. Aromatyczne dodatki sprawiają, że jest ona wprost wyjątkowa.Dorota Szelągowska, której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu w portalu Instagram, swojemu specjałowi wyznacza rozmaite role. Jej pasta na kanapki sprawdza się tak samo dobrze zarówno na śniadanie, jak i na poczęstunek dla niespodziewanych gości. To smarowidło z pieczonych warzyw z pewnością skradnie Twoje serce.
Sól jest jedną z podstawowych przypraw w kuchni. Z tego powodu często decydujemy się na trzymanie jej w solniczce. Niestety z czasem tworzą się w niej większe kryształy, które nie są w stanie przecisnąć się przez dziurki, co utrudnia przyprawianie. Zapobiec temu można poprzez wsypanie do pojemniczka odrobiny ryżu. Wyjaśniamy, jak działa ten patent. Choć sól świetnie podkreśla smak potraw, jej ilość w diecie nie powinna być zbyt duża. Dokładne dozowanie będzie łatwiejsze, jeśli przyprawa pozostanie niezbrylona. Jeden prosty trik sprawi, że drobinki soli nie pozlepiają się w większe kryształki. Warto go znać, by ułatwić sobie doprawianie dań.
Pyzy są tradycyjnym daniem kuchni śląskiej, zwyczajowo nadziewanym mielonym mięsem. Dziś odejdziemy nieco od klasyki i zaserwujemy pyzy z farszem z białego sera. Stworzymy dzięki temu nieco lżejszą, bezmięsną wersję tych popularnych klusek. Naprawdę warto ich spróbować. Przepis na pyzy jest wyjątkowo prosty i nie powinien sprawić nikomu żadnych problemów. Potrzebujemy dosłownie kilku podstawowych składników, aby wyczarować smaczny obiad. Podany przepis dotyczy wersji bezmięsnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pyzy z twarogiem podać z okrasą na bazie boczku czy słoniny.
Zima za pasem, czas więc najwyższy na szykowanie zimowych specjałów. A gdyby tak zawartość niepozornego słoika mogła przenieść nas myślami do gorącego Meksyku? Nic prostszego- z łatwością dokona tego niebanalna czerwona marynowana cebula w cytrusowym soku.Mimo, że poniższy przepis na marynowaną cebulę swoje korzenie ma w Ameryce Środkowej, do jego realizacji nie potrzebujemy żadnych wymyślnych czy trudno dostępnych składników. W oryginalnej recepturze widnieje ostra papryczka habanero, ale z powodzeniem można zastąpić ją bardziej popularną odmianą chili. Wypróbuj koniecznie ten przepis i daj się ponieść niecodziennemu połączeniu smaków.
Usmażenie idealnych naleśników tą recepturą na naleśniki bez jajek i mleka to bułka z masłem. Ciasto z mąki i wody jest tak proste, że wychodzi za każdym razem. Do tego porządnie nagrzana patelnia i naleśnikowy sukces gwarantowany. Teraz nawet pierwszy usmażony placek będzie perfekcyjny.Nasze naleśniki bez jajek i mleka to nie tylko przepis dla alergików. Takim ciastem będą cieszyć się też osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Jajka i mleko nie są dla Ciebie problemem, ale tradycyjne naleśniki to zbyt wiele bałaganu i zachodu? Ten przepis to idealna alternatywa.
Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały do patelni? Pomóc nam może m.in. babciny patent z posypaniem patelni solą. Ziarenka podgrzewano, a później usuwano i smarowano naczynie odrobiną słoniny. Dzięki temu smażenie było proste i przyjemne. Sprawdźcie, jakie jeszcze sposoby warto zastosować. Smażenie naleśników nie wydaje się trudne, lecz czasami ciasto przywiera do patelni i nie sposób zdjąć go z niego z zachowaniem kształtu rarytasu. Istnieje kilka prostych rozwiązań, które pozwolą nam uniknąć takiej sytuacji. Warto je poznać.
Czy wiecie jak gotować grzyby poprawnie? Świeże leśne rarytasy przyrządza się nieco inaczej niż suszone. Różnicę widać przede wszystkim w czasie trwania obróbki termicznej, ale nie tylko. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów. Grzyby leśne cieszą się dużą popularnością nie tylko jesienią. Ich gotowanie potrafi jednak sprawić nieco problemów. Przyrządzanie świeżych leśnych skarbów różni się bowiem od procedury, jakiej poddać należy suszoną wersję rarytasu. Kluczowy jest czas obróbki oraz moczenie.
Chcesz wiedzieć, jak usmażyć puszyste naleśniki? Dodaj do ciasta wody gazowanej, która idealnie je napowietrzy. Nie zapomnij też o ubiciu piany z białek i przesianiu mąki. Dzięki zastosowaniu tych trzech prostych zasad naleśniki wyjdą pyszne jak nigdy.Przepis na naleśniki jest jednym z najprostszych, jednak potrafi być podchwytliwy. Gumowate czy twarde placki nie trafiają w niczyj gust. Koniecznie dowiedz się zatem, jak usmażyć puszyste naleśniki. Z poniższego przepisu będziesz korzystać z przyjemnością.
Grzyby na zimę zwykliśmy suszyć lub marynować. Te metody są dobrze znane, a także przetestowane na wszelkie możliwe sposoby. Jakub Kuroń przypomina jednak o nieco zapomnianym, ale niezwykle prostym systemie przygotowania grzybowych zapasów. Zapraszamy na krótki przewodnik po kiszeniu grzybów na zimę.Grzyby na zimę zakonserwowane przez kiszenie są niezwykle proste do wykonania. Są smaczne, nieco pikantne, a przy tym nie tracą składników mineralnych, w przeciwieństwie do innych metod obróbki. Naczynia z kiszonymi grzybami wymagają przechowywania w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli masz do dyspozycji piwnicę, spiżarnię, lub sporą lodówkę, to te grzyby na zimę są właśnie dla Ciebie.
Raz na jakiś czas zdarza nam się ugotować zbyt dużo ziemniaków na obiad. Takie warzywa po wystygnięciu nie smakują zbyt dobrze, z drugiej strony szkoda wyrzucać jedzenia. Jak wykorzystać ugotowane ziemniaki, których nie zjedliśmy? Można przyrządzić z nich pyszne kopytka.Kopytka są prostą potrawą, która potrzebuje niewielu składników. Od tej pory nie tylko będziesz wiedzieć jak wykorzystać ugotowanie ziemniaki. Zaczniesz gotować je w nadmiarze z premedytacją, aby tylko mieć pretekst do zrobienia pysznych kopytek.
Wyprawa na grzybobranie jest popularną jesienną aktywnością. Udane zbiory gwarantują dostatek grzybów, które możemy wykorzystać potem w naszej kuchni. Aby wszystkie grzyby były bezpieczne do spożycia, należy wiedzieć, jak je właściwie przyrządzić. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie gotowania grzybów.Czas niezbędny do prawidłowego ugotowania grzybów zależy od kilku czynników. Inaczej będziemy gotować grzyby suszone, a inaczej świeże grzyby leśne. Czas gotowania zależy też od wielkości grzyba, a nawet od jego gatunku. Zapraszamy do lektury.
Jesień jest tym czasem w roku, kiedy w spiżarniach zaczynamy gromadzić zapasy weków na zimę. Powszechnie lubianym i przez to często wybieranym przetworem jest kiszona kapusta. Przy jej przyrządzaniu musimy jednak uważać na to, aby nie przesadzić z ilością dodanej soli. Przyprawa ta w nadmiarze zniszczy bowiem cały zapas naszej kiszonej kapusty.Kiszona kapusta jest specjałem, który zdecydowanie warto spożywać. Zawiera liczne witaminy oraz pierwiastki, przez co działa korzystnie na naszą odporność. Zbyt duża ilość soli może jednak zniweczyć wszelkie pozytywne aspekty jedzenia kiszonej kapusty.
Kiedy słyszymy określenie "suszona wędlina dojrzewająca", pierwszym skojarzeniem są specjały ze słonecznych Włoch czy Hiszpanii. Podobną wędlinę możesz jednak przyrządzić niewielkim nakładem pracy we własnym domu. Odpowiednio przygotowane mięso wystarczy natrzeć przyprawami, zawiesić do suszenia w pończosze i czekać na efekt końcowy.Aby przygotować taką domową wędlinę, musisz uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Przygotowanie mięsa do suszenia, a następnie samo suszenie, zajmie kilka dni. W zamian otrzymasz jednak pyszna domową wędlinę, bez zbędnych dodatków i konserwantów. Poniżej prezentujemy przepis na suszone polędwiczki wieprzowe. Jednak w ten sam sposób przygotujesz też inne kawałki mięsa. Zasada przygotowania domowej wędliny jest za każdym razem taka sama. Schab, karkówka a może polędwiczka wieprzowa? Spróbuj raz, a nie zawiedziesz się.
Kiszone buraki mają wielu zwolenników. Podobnie jak inne kiszonki są niezwykle zdrowe, a ich przygotowanie nie sprawi wam problemów. Warto spróbować, bo korzyści są ogromne. Zdradzamy, co zyskacie, sięgając po nie regularnie. Buraki są niezwykle cenne w diecie. Spożywanie bogatego w żelazo i witaminy z grupy B warzywa jest zalecane nie tylko osobom zmagającym się z anemią. Udowodniono, że kiszona wersja produktu może przyczynić się do zmniejszenia poziomu cholesterolu i tym samym obniżyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Zawarta w warzywie betanina wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wraz z witaminą C — która w burakach też występuje w znacznej ilości — będzie stanowiła świetny koktajl wzmacniający odporność. Kiszonych buraków warto skosztować choćby dla poprawy zdrowia
Czy wiecie, jak gotować kukurydzę, by była smaczna? Wyjątkowo soczyste warzywo uzyskacie, jeśli nie dodacie do niego soli przed gotowaniem. W ten sposób uchronicie produkt przed stwardnieniem. Będzie delikatny i pełen aromatu. Skusicie się? Soczysta kukurydza jest nie lada rarytasem. Przyrządzenie jej w domowym zaciszu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się kilku zasad, a zachwyci smakiem nawet najbardziej wybrednych.
Kiszone szparagi zielone to pomysł na pyszne i zdrowe przetwory dla całej rodziny. Szparagi będą gotowe już po tygodniu kiszenia, będą doskonałym dodatkiem do obiadu i lekką i zdrową przekąską. Kiszone szparagi smakują lepiej od tradycyjnych ogórków. Do przygotowania kiszonych szparagów potrzebujemy czosnku, kopru, wody, soli niejodowanej kamiennej. Nie może zabraknąć również świeżego estragonu, który nadaje doskonałego smaku i aromatu. Do kiszonek dodajmy młode listki estragonu, starsze mogą być bardzo gorzkie.Świeży, młody estragon ma przyjemny smak przypominający anyż. Jest naprawdę genialnym dodatkiem do kiszonych szparagów. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej proporcji wody i soli: na 1 l wody dodajmy łyżkę stołową soli. Większa ilość przyprawy przyczyni się do zbyt intensywnego smaku i szparagi będą przesolone.Przed przygotowywaniem kiszonych szparagów, koniecznie dokładnie umyjmy i wyparzmy słoiki. Pojemniki muszą być sterylnie czyste, w przeciwnym razie w kiszonkach powstanie pleśń i się zepsują. Do zalewy wykorzystajmy wodą z kranu, jeśli nie jest mocno chlorowana. Jeśli jednak nie mamy dobrej wody kranowej, skorzystajmy z wody filtrowanej.
Po kawę często sięgamy, gdy potrzebujemy pobudzenia. Niektórzy z nas słodzą ją lub dodają mleko, chcąc się pozbyć obecnej w napoju charakterystycznej goryczki. Tymczasem inna przyprawa dużo lepiej poradzi sobie z tym zadaniem. Szczypta soli dodana do małej czarnej potrafi zdziałać cuda. Wyjaśniamy dlaczego. Nie każdy lubi gorzki smak kawy. Na jego obecność wpływa wiele czynników i niestety nie wszystkie możemy wyeliminować. Dodając do filiżanki nieco soli wydobędziemy naturalny smak naparu i pozbędziemy się niepożądanych nut goryczy. Dlaczego tak się dzieje? Znamy odpowiedź.
Jak zrobić idealne lane kluski? Tak naprawdę ważna jest tylko jedna zasada, a mianowicie przestrzeganie odpowiednich proporcji składników. Inaczej kluski mogą nie uzyskać odpowiedniej konsystencji i być zbyt twarde lub zacząć się rozpadać. Kluski lane zrobisz szybko i będą doskonałym dodatkiem do rosołu i innych zup.Kluski lane przygotowuje się błyskawicznie i z prostych składników. Z tego powodu mogą stanowić awaryjną wersję makaronu, np. do rosołu czy zupy pomidorowej. Można je też na wodzie, a po odcedzeniu podać je np. z mięsnym sosem. Popularne są też kluski lane gotowane na mleku.Tak naprawdę dzięki sporej zawartości jajek kluski lane są o wiele smaczniejsze niż kupna krajanka. Mają nieregularny kształt, który zawdzięczają wlewaniu niezbyt gęstego ciasta, cienkim strumieniem wprost do gorącej zupy lub wody. Nie można tylko przesadzać z ilością dodanej mąki, bo kluski wyjdą zbyt twarde.
Poznaj sprytny sposób na pryskającą wątróbkę. Dzięki niemu już nigdy nie pobrudzi ci kuchni. W sumie wystarczy tylko zmienić nawyki i nie zaczynać smażenia od wlania tłuszczu na patelnię. Gwarantujemy, że wątróbka będzie miękka i smaczna, a kuchnia czysta, jak przed smażeniem.Wątróbkę jedni uwielbiają, inni omijają wielkim łukiem. Nie wszyscy bowiem przepadają za podrobami. Jednak ci, którzy lubią wątróbkę, zazwyczaj przyrządzają ją na patelni. I tu pojawia się prawdziwa zmora wielbicieli tego podrobu, bo pryskająca wątróbka potrafi nam pobrudzić całą kuchnię. Na szczęście my doskonale wiemy, co zrobić, by wątróbka nie pryskała w czasie smażenia.