Ziemniaki faszerowane pieczarkami i serem są doskonałym pomysłem na kolację lub obiad. Są delikatne, a aromatyczny, grzybowy farsz wprost rozpływa się w ustach. Ziemniaki przygotujesz w godzinę, a efekt zachwyci całą rodzinę i przyjaciół. Poznaj przepis na proste i szybkie faszerowane, pieczone ziemniaki.Pieczone ziemniaki przygotuj jako samodzielne, bardzo pożywne i smaczne jadanie, a także jako dodatek do mięsa pieczonego lub grillowanego. Pieczarki zapieczone z cebulką, serem i szczypiorkiem smakują obłędnie w towarzystwie delikatnych ziemniaków w mundurkach.Do przygotowania ziemniaków pieczonych wykorzystaj te o średnim stopniu mączności, np. Irga, Orlik, Irys. Ziemniaki te nie są ani zbyt sypkie, ani wodniste, dzięki czemu będą dobrze łączyć się z całym farszem. Ziemniaki przed pieczeniem ugotuj w mundurkach, co wzmocni ich walory smakowe. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny pomysł na ziemniaki- tu znajdziesz przepis na ziemniaki pieczone ze szpinakiem, doskonałe jako dodatek do dań mięsnych i ryb.
Któż nie lubi delikatnych, okraszonych cebulką pierogów ruskich z pysznym twarogiem i tłuczonymi ziemniakami? Najtrudniejszym etapem ich przygotowania jest lepienie. Możemy je jednak pominąć. Z nowym przepisem, który wam proponujemy, wasz ukochany specjał przyrządzicie w zaledwie kilkanaście minut. Spróbujcie koniecznie. Robiąc ruskie z tego przepisu, najwięcej czasu poświęcicie na ugotowanie ziemniaków. Ciasto bowiem przygotujecie naprawdę szybko, a formowanie pierogów polegać będzie na zanurzaniu kulek farszu w masie z mąki, jaja i mleka. Sprawdźcie sami, jakie to będzie proste.
Znana od XVII wieku potrawa — placki ziemniaczane — obchodzi dziś swoje święto. Warto uczcić ten dzień, przygotowując pyszne placki po węgiersku. Cudownie chrupiące ziemniaki i mięsny sos to kompozycja idealna na chłodne, jesienne dni. Danie jest sycące i rozgrzewające, a z naszym przepisem zrobicie je bez problemu. Placki ziemniaczane często goszczą na polskich stołach, a przepisy na ten specjał zdradzaliśmy wam nie raz. Pokazywaliśmy wam nawet warianty niecodzienne, takie jak słodka wersja z dodatkiem rodzynek czy placki z batatów. Tym razem proponujemy wam przygotowanie placków po węgiersku. Delikatny mięsny gulasz w połączeniu ze smażonym z dodatkiem cebulki ziemniakiem smakuje wyśmienicie. Spróbujcie koniecznie.
Przygotowanie ziemniaczanych klusek jest jednym z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z resztkami ugotowanych do obiadu ziemniaków. Dodając do nich ziemniaki surowe, możemy przenieść smak tej potrawy na wyższych poziom i dodać kluskom charakteru. Spróbujcie tradycyjnych czarnych klusek i przekonajcie się sami, jak pyszne mogą być najprostsze dania. Zdradzaliśmy wam już przepis na ekspresowe kluski śląskie oraz recepturę na cudownie pyszne pyzy ziemniaczane. Obie potrawy będą dobrze komponowały się z wieloma sosami. Pasować do nich będą też, popularne na Górnym Śląsku, kluski czorne. Spróbujcie tego niezwykłego połączenia ziemniaków w dwóch postaciach, a być może nie sięgniecie już po „zwykłe” warianty tego ziemniaczanego dania.
Ziemniaki pieczone w rękawie bez tłuszczu to szybki pomysł na lekki i smaczny dodatek do obiadu. Pieczone ziemniaki obtoczone są w jogurtowej marynacie z czosnkiem i rozmarynem, są delikatne i miękkie w środku z lekko przyrumienioną i chrupiącą skórką. Poznaj przepis na pyszne ziemniaki pieczone w rękawie bez tłuszczu.Pieczone ziemniaki są pyszne, ale dość kaloryczne, ponieważ przygotowywane są z dużą ilością masła lub oleju. Ziemniaki pieczone w rękawie z marynatą z jogurtu nie zawierają grama tłuszczu, dzięki czemu są lekkie, mało kaloryczne i lekkostrawne. Ziemniaki podaj z ulubionym mięsem i obłędną surówką z selera. Do oprószenia ziemniaków wykorzystałam przyprawę do ziemniaków, ale możesz ją również zastąpić ziołami prowansalskimi, natką pietruszki, curry lub czerwoną papryką mieloną. Wszystkie zioła świetnie komponują się z pieczonym ziemniakiem i delikatnym jogurtem naturalnym.Jeśli szukasz pomysłu na smaczny i pożywny obiad- tu znajdziesz przepis na ziemniaki Hasselback z salami, doskonałe również jako dodatek do potraw z grilla.
Pieczone ziemniaki ze szpinakiem to pomysł na szybki obiad, kolację lub dodatek do dań mięsnych i potraw z grilla. Ziemniaki są bardzo aromatyczne, sycące i doskonałe w smaku. Poznaj przepis na szybkie pieczone ziemniaki ze szpinakiem.Pieczone ziemniaki ze szpinakiem są świetnym, pożywnym daniem dla całej rodziny. Mogą być również dodatkiem do potraw mięsnych i grillowanego mięsa. Ziemniaki gotowane w mundurkach, zapieczone z farszem z sera fety, szpinaki i czosnku smakują obłędnie. Całe danie oprószone jest dodatkowo intensywnym i bardzo aromatycznym cheddarem. Z ziemniaków przygotujesz wiele genialnych potraw, w tym pieczone talarki, sałatki, wielkopolski gzik, czyli ziemniaki z twarożkiem i szczypiorkiem. Ziemniaki są delikatne w smaku, dzięki czemu możesz łączyć je z dowolnymi składnikami i znaleźć swój ulubiony smak.
Zupa krem z ziemniaków jest prostą i doskonałą w smaku zupą na obiad lub ciepłą kolację dla całej rodziny. Delikatny krem z ziemniaków w towarzystwie aromatycznego pora i boczku smakuje genialnie. Poznaj przepis na pyszną zupę krem z ziemniaków.Zupy kremy są smaczniejsze i bardziej pożywne od klasycznych zup. Są gęste, doskonale doprawione, pyszne i posiadają rozgrzewające właściwości. Zupy kremy sprawdzą się więc idealnie w chłodne jesienne i zimowe dni. Zupę krem ugotujesz a każdych warzyw, np. z buraków lub marchewki. Każe danie ma wyjątkowy smak i aromat. Krem z ziemniaków jest prostym, smacznym i tanim pomysłem na sycący posiłek. Ziemniaki podsmażone na maśle w towarzystwie pora i czosnku nabierają wyraźnego smaku. Cały krem wzbogacony jest o kilka plasterków podsmażonego boczku, który do ziemniaków pasuje idealnie.
Zrobiliście surówkę z białej kapusty, a teraz nie wiecie jak wykorzystać pozostałą część warzywa? Mamy dla was pyszny przepis, z którego wyczarujecie niesamowicie aromatyczne jednogarnkowe danie. Wystarczy, że do kapusty dodacie kiełbasy, ziemniaków i ulubionych przypraw. Dajcie się skusić tej rozgrzewającej kompozycji. Będzie idealna na rodzinny obiad. Jednogarnkowe dania, takie jak np. leczo, zwykle są bardzo proste w przygotowaniu, a przy tym niezwykle sycące. Warto wypróbować ten sposób przyrządzania potraw. Zwłaszcza że nie zawsze musimy gotować gulasz, co bywa czasochłonne. Czasem wystarczy po prostu składniki podsmażyć i trochę poddusić.
Czajnik jest jednym z najbardziej eksploatowanych sprzętów użytku codziennego. Włączamy go nawet kilka razy dziennie, by zaparzyć sobie herbatę czy kawę. Często jednak na jego ściankach i dnie gromadzi się kamień, który potrafi zmącić wodę. Poznaj domowe sposoby na błyskawiczne czyszczenie czajnika.Osad w czajniku pojawia się, gdy jesteśmy użytkownikami twardej wody. A taką właśnie wodę większość z nas ma w kranie. Woda ta zawiera dużo wapnia i magnezu, które wytrącają się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Możesz je zauważyć w przegotowanej wodzie, ale też po jakimś czasie w postaci osadu na ściankach czajnika.Wytrącony osad z wapnia czy magnezu nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Potrafi jednak odebrać apetyczny wygląd zwłaszcza herbacie. Poza tym znajdujący się na dnie czajnika kamień utrudnia jego działanie i spowalnia podgrzewanie wody. Z czasem może nawet doprowadzić do awarii urządzenia. Dlatego warto raz w miesiącu wyczyścić czajnik z osadu.
Placki ziemniaczane są jedną z najlepszych propozycji obiadowych. Przeważnie wzbogaca się je o dodatki w postaci jajka i mąki. Okazuje się, że wcale nie będą nam one potrzebne. Zamiast nich wystarczy sięgnąć po solidną łyżkę śmietany. Placki ziemniaczane wyjdą przepysznie.Smakowite placki ziemniaczane niejednokrotnie wywoływały u nas autentyczny zachwyt. Nie inaczej jest w przypadku specjałów bez użycia mąki i jajek. Wielu wielbicieli kultowego dania jest zdania, że placki ziemniaczane w tej odsłonie smakują jeszcze lepiej.
Ziemniaki są u nas najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. Zwykle gotujemy je w wodzie, czasami robimy z nich frytki. Dziś proponujemy wam jednak ziemniaki pieczone w jogurtowej marynacie. Są chrupiące z wierzchu i aksamitne w środku. Smakują lepiej niż ziemniaki gotowane i są o wiele mniej kaloryczne niż frytki.Potrawy z piekarnika mają wiele zalet. Apetycznie się przyrumieniają, mimo że dodaje się do nich niewiele tłuszczu. Poza tym są proste do przygotowania, bo danie robi się samo. Jeśli mowa o pieczonych ziemniakach można je przygotować na wiele sposobów. Po pierwsze można je piec w całości, krojone na połówki, w ćwiartki lub plasterki. Jeśli są w postaci ćwiartek lub większe, można je wcześniej podgotować. Dzięki temu skróci się czas ich pieczenia. Po drugie ziemniaki można przyprawić według własnych upodobań. My proponujemy też dodać do nich jogurt, dzięki któremu zyskają ciekawszy smak, aksamitną konsystencję i ładnie się przyrumienią.
Jeśli lubisz placki ziemniaczane, z pewnością pokochasz też ich nową wersję. Przygotuj placki ziemniaczane po góralsku. Smakują genialnie, a nie musisz trzeć na nie ziemniaków, unikasz więc tym samym bałaganu w kuchni. Możesz je przygotować nawet z ziemniaków z poprzedniego dnia.Gotowane ziemniaki z poprzedniego dnia niektórzy odsmażają i podają do obiadu. Inni przerabiają je na kopytka, jeszcze inni po prostu wyrzucają. Na to ostatnie, zdecydowanie się nie zgadzamy. Zwłaszcza że z gotowanych ziemniaków można przygotować przepyszne placki. Moskole, bo o nich mowa, wywodzą się z kuchni Podhala. Do ugotowanych i wytłuczonych ziemniaków dodaje się zwykle mąkę, sól i trochę wody, zagniata ciasto i formuje z niego placuszki. Placki te zwykle układa się na blasze i piecze w piekarniku na rumiano. Można je też jednak usmażyć na patelni.
Poleśniki, choć nazwą przypominają naleśniki, wcale nimi nie są - to regionalne danie, znacznie bardziej podobne do placków ziemniaczanych. Wywodzą się z kuchni beskidzkiej, są banalne i pyszne. Poleśniki to placki ziemniaczane pieczone na liściach kapusty w piekarniku. Poleśniki są dla większości z nas daniem zupełnie nieznanym i bardzo regionalnym - ciężko bowiem spotkać je w jakimś lokalu, który nie oferuje regionalnej kuchni beskidzkiej. Dlatego warto przygotować je samodzielnie. Poleśniki wykonuje się bardzo podobnie jak placki ziemniaczane, z tym że nie smaży ich się na tłuszczu. Masa wylewana jest na liście i na nich pieczona w piekarniku.
Placki ziemniaczane często goszczą na naszych talerzach. Nic dziwnego skoro są proste w przygotowaniu, chrupiące i wyjątkowo aromatyczne. Wykonane według przepisu Ewy Wachowicz z dodatkiem pysznego ciągnącego się sera żółtego wprost rozpływają się w ustach. Wypróbujcie je już dziś. Wcześniej proponowaliśmy wam placki ziemniaczane z innymi dodatkami. Przygotowywaliście je już zarówno z grzybowym nadzieniem, jak i z papryką. Tym razem proponujemy uzupełnienie kompozycji o porcję sera — składnika, który nie tylko wzbogaci smak, ale też doda plackom delikatności.
Ziemniaki często goszczą na naszych stołach. Wielu smakoszy nie wyobraża sobie udanego obiadu bez ich dodatku. Zazwyczaj po prostu je gotujemy w osolonej wodzie. Okazuje się, że ziemniaki równie dobrze można ugotować na parze. Dzięki temu zachowają więcej walorów smakowych i odżywczych. Wcale nie potrzebujesz specjalnych przyrządów.Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie sięgają po ziemniaki. Nie bez powodu są one najpopularniejszym dodatkiem obiadowym. Dziś przyjrzymy się kwestii gotowania uwielbianych bulw na parze.
Pierogi są popisowym, polskim daniem. Nadziewane mięsem, kapustą i grzybami czy słodkim farszem zachwycają nie tylko Polaków. Dziś zdradzimy wam najlepszy, tradycyjny przepis na pierogi ruskie. Najlepiej smakują polane cebulką zrumienioną na oleju lub podsmażonym boczkiem.Pierogi ruskie wcale nie pochodzą z Rosji, na co mogłaby wskazywać ich nazwa. Ziemniaczano-serowy farsz znany jest na Ukrainie i w Polsce. Niewątpliwie jest bardzo smaczny, choć dość ekonomiczny. Do jego przygotowania można użyć ziemniaków z obiadu z poprzedniego dnia. Gdy wzbogacimy je o biały ser i zrumienioną cebulkę powstanie przepyszne nadzienie.
Sałatka z mortadeli jest prostą, tanią i szybką sałatką na lunch, kolację, spotkanie z przyjaciółmi. Sałatka jest mocno ziemniaczana z wyczuwalną nutą mięsa i ogórków. Całość doprawiona jest aromatycznym sosem czosnkowym. Sprawdź, jak przygotować prostą i szybką sałatkę z mortadeli.Mortadela jest rodzajem włoskiej, parzonej kiełbasy. Dobrej jakości mortadela ma wyraźny smak i jest dobrze doprawiona i lekko pikantna. Mortadela jest niezwykle popularnym mięsem, dostępnym w niemal każdym sklepie. Mortadela smakuje świetnie zarówno jako dodatek do sałatek, jak i makaronów i w formie plastrów położonych prosto na kanapkę.Sałatka ziemniaczana z mortadelą jest bardzo pożywna i smaczna. Domowe ogórki konserwowe doskonale komponują się z całością, a cebulka i sos czosnkowy wzmacniają jej walory smakowe. Sos do sałatki przygotuj chwilę wcześniej, aby odpowiednio składniki dobrze się połączyły. Ziemniaki możesz przygotować na dwa sposoby: możesz je ugotować w mundurkach i obrać skórę po ugotowaniu, albo ugotować je tradycyjnie.Jeśli szukasz pomysłu na szybką sałatkę z mięsem-tu znajdziesz prosty przepis na doskonałą w smaku sałatkę z ryżem i szynką z delikatnym sosem majonezowym.
Dla fanów ziemniaków pyzy są daniem doskonałym. Delikatne, rozpływające się w ustach — po prostu pyszne. Aby jednak zachwyciły każdego smakosza, muszą mieć odpowiedni kształt. Proces ich formowania będzie łatwiejszy, gdy wykorzystamy wodę lub olej. Dzięki temu prostemu zabiegowi, masa na kluski nie będzie się kleiła do rąk. Toczenie pyz stanie się zatem przyjemniejsze, a ich powierzchnia wyjdzie bardziej gładka. W efekcie szansa, że podczas gotowania od naszych ziemniaczanych kulek będzie odpadało ciasto, zmaleje.
Kochamy placki ziemniaczane. Za ich smak, pożywność i łatwość przygotowania. Nieraz tylko przychodzi nam do głowy, że przydałoby się, gdyby były jeszcze mniej kaloryczne. Mamy na to sposób. Zobaczcie jak przygotować chrupiące w każdym kęsie, placki ziemniaczane bez jajka. Zamiast niego użyliśmy składnika — niespodzianki. Przekonajcie się, jak smakują.Podstawowym składnikiem placków ziemniaczanych są oczywiście ziemniaki. Najlepiej takie niezbyt wodniste, a raczej mączyste. Pozostałe składniki są w zasadzie zmienne, tzn. można je dodawać lub nie. Zwykle dodaje się do ciasta na placki ziemniaczane mąkę i jajko. My jednak pokażemy wam, że można się bez jajka obyć. Jajko zastąpimy bowiem startą marchewką. Dzięki temu ciasto też wchłonie nieco mniej tłuszczu w czasie smażenia, więc placki będą mniej kaloryczne.
Placki ziemniaczane są pyszne, lecz ciężkostrawne. To za sprawą smażenia na tłuszczu. A gdyby tak upiec je, zamiast usmażyć? Jest to jak najbardziej możliwe. Poznaj przepis na lekkie placki ziemniaczane z piekarnika. Placki ziemniaczane niby nie są skomplikowane, ale można je przygotować na kilka sposobów. Przede wszystkim można je rozdrobnić mniej lub bardziej. Te starte na dużych oczkach będą bardziej chrupiące i będziesz wyczuwać w nich kawałki ziemniaków. Możesz je usmażyć, ale też upiec. Ten drugi sposób z pewnością będzie lżejszy dla żołądka i dla figury.
Krokiety są pysznym pomysłem na obiad. W tradycyjnej wersji sporo czasu oraz dużego nakładu pracy musimy poświęcić na smażenie naleśników i zawinięcie w nie farszu. Nie będzie to jednak konieczne, jeśli skorzystamy z przepisu Roberta Makłowicza na jarzynowe krokiety. Spróbujcie koniecznie. Polecaliśmy wam już wiele receptur Roberta Makłowicza m.in. to smakowite leczo i tradycyjny rosół. Często, gdy już ugotujemy tę pyszną polską zupę, zastanawiamy się co zrobić z warzywami. Tymczasem można z nich przygotować naprawdę pyszne krokiety. Przepis znanego kucharza i dziennikarza w jednej osobie pomoże osiągnąć pożądany efekt.
Któż z nas nie lubi kopytek? Miękkie i rozpływające się w ustach kluseczki bardzo dobrze smakują z wieloma sosami — zarówno tymi mięsnymi, jak i wegetariańskimi. Żaden jednak nie uratuje potrawy, jeśli kopytka wyjdą za twarde. Żeby tego uniknąć, wystarczy wykonać jeden prosty krok — kupić odpowiednie ziemniaki. Częstym błędem jest przyrządzanie kopytek z dowolnych ziemniaków. Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć tych, które akurat mamy w spiżarce. Tymczasem przygotowaniu kopytek nie wszystkie odmiany się sprawdzą.
Dla wielu osób najlepszym sposobem na szybki obiad jest zrobienie placków ziemniaczanych, które nie wymagają zbyt wiele pracy. Niestety po usmażeniu często wychodzą mocno nasiąknięte tłuszczem, przez co przyjemność z jedzenia jest znikoma. Wystarczy jednak wykładać je na mocno rozgrzany olej, do ciasta wlać odrobinę mocnego alkoholu, a po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wysmażenia, przekładać na ręcznik kuchenny. Niżej pokazujemy najlepszy przepis na proste i szybkie placki z ziemniaków, które nigdy nie będą zbyt tłuste. Placki ziemniaczane należą do klasyki polskich domowych dań, dzięki czemu jedzone są chętnie przez praktycznie wszystkich. Ich ogromnym atutem jest możliwość podawania na słodko z cukrem pudrem, a także na słono z sosami grzybowymi lub mięsnymi. Sporym problemem, który zgłaszają liczni internauci, jest nasiąkanie placków tłuszczem podczas smażenia. Taka sytuacja może pojawiać się, gdy olej ma za niską temperaturę i przenika do ich wnętrza - z tego powodu należy zawczasu dobrze go rozgrzać. Do ciasta można również wlać pół kieliszka spirytusu, który zapobiega pochłanianiu za dużych ilości tłuszczu.
Z pozoru gotowanie ziemniaków do obiadu może się wydawać wręcz trywialną czynnością, w końcu każdy z nas to robi. Mnóstwo osób wrzuca je do zimnej wody i dopiero wtedy zaczyna podgrzewać. Okazuje się, że taka technika jest błędna, ponieważ kartofle tracą przez nią mnóstwo wartości odżywczych. Wyjaśniamy, dlaczego zdrowiej jest dodawać je do uprzednio wrzącej wody. Ziemniaki stanowią podstawę diety przeciętnego Polaka, wszak praktycznie każdego dnia zajadamy się nimi w najróżniejszej postaci. Co ciekawe, jeśli przygotuje się je w odpowiedni sposób, nie są wcale tuczące - wystarczy nie dodawać do nich żadnego tłuszczu. Mimo tak dużej popularności tego warzywa, w wielu domach cały czas gotuje się je błędnie, przez co spożywa się produkt o obniżonych wartościach odżywczych. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać jak sporządzić je w najsmaczniejszy i najzdrowszy sposób.
Zapiekanki są prostymi w przygotowaniu daniami, które warto włączyć do swojego kulinarnego repertuaru. Niezliczona liczba kombinacji smakowych, możliwość przyrządzenia obiadu na kilka dni czy duże porcje to jedne z wielu zalet takiego posiłku. Dajcie się skusić na naszą opcję bezmięsną, a zobaczycie, że wychodzi równie smaczna i sycąca. Niewątpliwą zaletą zapiekanek jest fakt, iż są pieczone. To znacznie zdrowsza forma przygotowania posiłków niż gotowanie czy smażenie. Na przyrządzenie takiego dania warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy sporą ilością resztek. Do zapiekanek bowiem możemy dodać niemal każde warzywo, jakie znajdziemy w naszej lodówce. Tym razem proponujemy połączyć pora z ziemniakami, papryką, groszkiem i brokułami, lecz zachęcamy do próbowania innych połączeń. W tej kompozycji możecie podmienić paprykę na marchew lub zamiast brokuła dodać cukinii. Też będzie smacznie. A jeśli jednak szukacie mięsnych dań z pieca, polecamy przepis na gołąbkowe lasagne albo ziemniaczaną zapiekankę z kurczakiem.
Kupując idealne ziemniaki, nie spodziewamy się, że niedługo mogą zacząć wyrastać z nich pędy - a taki scenariusz jest bardzo częsty. Czy kartofle, które zaczęły kiełkować, są bezpieczne do jedzenia? Jeśli odkroi się pędy i miejsca, z których wyrastają, można je bez żadnych problemów spożyć. Dlaczego jednak należy je z nich oczyścić?Ziemniaki stanowią podstawę diety tysięcy ludzi, głównie z powodu ich stosunkowo neutralnego smaku, sytości oraz łatwości w przygotowaniu. Dlatego często kupuje się ich duży zapas, w wielokilogramowych workach. Oczywiście mało kto jest w stanie przejeść taką ilość w krótkim czasie, więc kartofle mogą zmieniać swoją aparycję. Niektóre z nich mogą zacząć wypuszczać pędy - czy są one bezpieczne do jedzenia?
Ziemniaki królują w polskiej kuchni. Serwujemy je do obiadu, robimy z nich kluski, frytki i placki. A wiesz, co należy dodać do placków ziemniaczanych, żeby nie ściemniały. Niektóre z naszych tricków możesz też wykorzystać przy innych, ziemniaczanych potrawach. Obrane ziemniaki mają tendencję do ciemnienia. A im bardziej je rozdrobnimy, tym szybciej będą ciemnieć. To nie żadne czary-mary, a naturalna reakcja. Zachodzi ona między enzymem znajdującym się w ziemniakach a powietrzem. Im powierzchnia kontaktu ziemniaków z powietrzem jest większa (taka jest właśnie w startych ziemniakach), tym szybciej i mocniej ziemniaki ciemnieją. Ściemniałe ziemniaki nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Ich ciemnienie nie wpływa też na smak potraw. Czasami tylko sprawia, że przygotowane kluski czy placki mogą wyglądać mniej apetycznie.
Pieczone ziemniaki mogą być dodatkiem do obiadu, a mogą też stanowić samodzielne, przyjemnie rozgrzewające danie. Receptura, w której zapiekamy je z pikantnym sosem pomidorowym to idealny pomysł na kolację w chłodny jesienny dzień. Spróbujcie koniecznie. Do dania dodajemy ser, który pysznie podkręci smak pomidorów i ostrej papryczki. Jeśli chcecie, dodajcie więcej chilli — wtedy ziemniaczki naprawdę solidnie was rozgrzeją. Możecie też eksperymentować z dodanymi serami. Pamiętajcie tylko by nie przesadzić wtedy z opiekaniem.