Placki ziemniaczane są prostą alternatywą dla skomplikowanego obiadu. Jeśli nie masz za dużo czasu na pichcenie, a chcesz zjeść coś pożywnego, ścierasz ziemniaki, mieszasz je z kilkoma składnikami, smażysz i gotowe. Dziś prezentujemy wam przepis na chrupiące placki ziemniaczane bez mąki i jajek. Można je zastąpić odrobiną śmietany.Robiąc placki ziemniaczane, do startych ziemniaków zwykle dodajemy mąkę i jajka. Dzięki nim masa nabiera zwartej konsystencji i staje się jeszcze bardziej pożywna. Jednak, jak się okazuje, nie są to obowiązkowe składniki placków ziemniaczanych. I bez ich dodatku można przygotować smaczne placki. Z powodzeniem zastąpisz je śmietaną.
Znudziła Ci się tradycyjna pomidorowa z ryżem lub makaronem? Przygotuj kremową wersję zupy pomidorowej z ziemniakami podsmażonymi na oliwie z czosnkiem i przyprawami. Zupa jest niezwykle aromatyczna i smaczna. Poznaj przepis na kremową zupę pomidorową, doskonałą dla całej rodziny.Zupa pomidorowa jest bardzo uniwersalną zupą, którą możesz doprawić wieloma przyprawami i ugotować ją na mięsie, kostce, warzywach. Wszystko zależy od tego, na jaką zupę masz akurat ochotę. Kremowa zupa pomidorowa ma gęstą konsystencję i świetny smak, który zawdzięcza dobrze doprawionym ziemniakom i pomidorom.Ziemniaki do zupy pomidorowej zawsze podsmażam na czosnku z dodatkiem bazylii i wędzonej papryki, które dają im wyjątkowy aromat. Podsmażone ziemniaki gotuję następnie w pomidorach, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły i nadały wyjątkowy smak tradycyjnej pomidorowej. Zupę dekoruję kleksem śmietany 18% i świeżymi liśćmi bazylii.Zupę pomidorową możesz przygotować również w orientalnm stylu. Tu znajdziesz przepis na doskonałą, indyjską zupę pomidorową z mlekiem kokosowym i imbirem.
Kotlety, które nie zawierają mięsa, a przy tym są sycące i wyjątkowo smaczne? To możliwe. Wystarczy, że do ich przyrządzenia wykorzystamy składniki, które zazwyczaj trafiają jako farsz do pierogów ruskich. Spróbujcie koniecznie. Kotleciki z farszu na pierogi ruskie są nie tylko pyszne i proste w przygotowaniu, ale też nie kosztują wiele i sycą na długo. Sekretem ich idealnego smaku jest dokładne doprawienie masy. Nie możemy tu żałować soli czy pieprzu — wsypmy tyle przypraw, ile naszym zdaniem potrzeba. W przeciwnym wypadku będą mdłe i bez wyrazu.
Puree ziemniaczane nie ma sobie równych, jeśli chodzi o dodatki do obiadu. Kremowa konsystencja, sycące właściwości oraz wspaniały smak sprawiają, że ciężko przestać je jeść. Jeśli chcesz ulepszyć tłuczone ziemniaki, dodaj do nich odrobinę chrzanu, który nada im ciekawego aromatu. Puree ziemniaczane po raz pierwszy pojawiło się w książkach kulinarnych w 1747 roku w tytule "Prosta i łatwa sztuka gotowania" autorstwa Brytyjki Hannah Glasse. Klasyczne puree przygotowuje się zazwyczaj z mleka, masła, ziemniaków, soli oraz pieprzu, jednak można podać je jeszcze lepiej. Wystarczy dodać do niego trochę chrzanu, który wprowadzi zupełnie nową jakość.
Znudziły ci się klasyczne placki ze zwyczajnie startych ziemniaków i chcesz spróbować czegoś nowego? Przetestuj poniższy przepis na ich wyjątkowo chrupiącą wersję. Chrupkość uzyskuje się dzięki starciu 3/4 kartofli na wiórki, a reszty na gładką papkę. Placki ziemniaczane nie zawsze wychodzą chrupiące. Niekiedy podczas smażenia nabierają zbyt wiele oleju - aby tego uniknąć, wystarczy wykładać ciasto na dobrze rozgrzany tłuszcz. Połączenie dwóch poziomów starcia ziemniaków sprawia, że placki mają większą powierzchnię do złapania chrupiącej skórki, a także znacznie łatwiej jest ją uzyskać. Dzięki temu podczas jedzenia przyjemnie chrupią i świetnie komponują się z sosami jogurtowymi lub na słodko - z cukrem pudrem.
Czy jest coś pyszniejszego niż domowe pierogi? Dobrze przyrządzone ciasto, sprawi, że niezależnie od farszu, który w nich umieścicie, będą pyszne. Sprawdźcie przepis siostry Anastazji, a wasze pierogi zachwycą każdego.
Tradycyjnie placki ziemniaczane przyrządza się, ścierając ziemniaki na tarce. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, ziemniaki możemy rozdrobnić przy pomocy blendera. Spróbujcie sami.
Zostały wam ugotowane ziemniaki? Przygotujcie pyszne kotlety z dodatkiem sera, a nic się nie zmarnuje. Podpowiadamy jak to zrobić. Kotlety z ziemniaków to idealny pomysł na postne danie ratujące resztki z lodówki. Dzięki dodatkowi sera będzie pysznie kremowe. Dajcie się skusić i poeksperymentujcie ze składnikami, a za każdym razem wyjdzie wam inny, pyszny posiłek.
Placki ziemniaczane wcale nie muszą być jedynie płaskimi placuszkami - można je bowiem podać z nadzieniem. Poniżej prezentujemy placuszki nadziane pikantnym farszem grzybowym. Z wyglądu przypominają nieco pierogi, jednak w smaku są zupełnie czymś nowym. Placki ziemniaczane można przygotować na wiele różnych sposobów, jednak cały czas królują dwie wersje - na słodko z cukrem oraz na słono z sosem czy śmietaną. Sporządzanie nadziewanych placków przypomina nieco lepienie pierogów, gdyż z ciasta ziemniaczanego formuje się płaskie okręgi, które nadziewa się farszem grzybowym. Warto po wyłożeniu na talerze, polać je sosem pieczeniowym.
Śliwki wciąż są dostępne na naszych targowiskach. Warto się w nie zaopatrzyć i przygotować pyszne knedle, które zachwycą delikatnie słodkim i korzennym smakiem. Zdradzamy niezawodny przepis Jakuba Kuronia, z którego wyjdą najlepsze pod słońcem.
Jeśli masz już dosyć mięsnych kotletów, zastąp je warzywnymi. Przygotuj na przykład kotlety ziemniaczane z serowo-pieczarkowym nadzieniem, a będziesz zdumiona jakie to pyszne danie. Są wilgotne, delikatne i bardzo pożywne, a ich smak nie ma sobie równych.Nawet jeśli nie jesteś jaroszem, często czujesz już przesyt mięsem. Masz ochotę na jakąś odmianę, spróbowanie nowych potraw. I rzeczywiście kuchnia bezmięsna jest bardziej urozmaicona, jeśli chodzi o składniki i smaki.Proponowane przez nas kotlety nawiązują trochę do mięsnych nazwą i sposobem przygotowania. Są też całkiem pożywne, mimo że nie zawierają nawet grama mięsa. Mają natomiast dodatek sycącego, żółtego sera. Możesz je serwować z samą surówką lub jarzynami.
Babka z utartych, surowych ziemniaków jest specjałem kuchni białoruskiej, znanym też w różnych regionach Polski. Z dodatkiem podsmażonego boczku, dobrze przyprawiona, doskonale smakuje podana na ciepło z sosem. Poznaj przepis na kultową babkę ziemniaczaną. Babka ziemniaczana zwana babką kartoflaną znana jest u nas także pod innymi nazwami. Na Mazurach i Śląsku zwą ją kartoflakiem, w innych częściach Polski także kartoflarzem, tarciuchem, blaszakiem, rejbakiem czy kuglem. Jak zwał, tak zwał, jest naprawdę smaczna. Robi się ją z masy podobnej jak na placki ziemniaczane, tyle że wzbogaconej zrumienionym boczkiem i przyprawami. Tak przygotowaną masę piecze się, aż będzie miała chrupiącą skórkę. Doskonale smakuje podana na ciepło ze śmietaną, a także odsmażana.
Grochówka należy do kanonu polskich zup. Jest bardzo smaczna i pożywna. Doskonale syci, więc warto ją przygotować zwłaszcza w chłodne dni. Poznaj babciny przepis na wojskową grochówkę. Zupa grochowa najlepiej smakuje, gdy ma dodatek wędzonki. Najlepiej ugotować ją na wędzonych żeberkach czy kościach, ale można też dodać do niej trochę wędzonego boczku.Wbrew temu, co niektórzy zalecają, połówek grochu łuskanego wcale nie trzeba moczyć. Nawet jeśli wsypiemy suchy groch do wywaru, nie można przesadzać z czasem gotowania, bo szybko się rozgotowuje. Pod koniec gotowania dodajcie do zupy sporo majeranku — nie będzie powodować wzdęć.
Któż z nas ich nie lubi? Chrupiące, rumiane i pyszne placki ziemniaczane królują na polskich stołach. Każdy jednak przygotowuje je nieco inaczej. Dziś prezentujemy wam recepturę Ewy Wachowicz, z której wychodzą naprawdę dobrze.
Pierogi są naszym narodowym przysmakiem. Kochamy je jeść, może nieco mniej robić. Jednak zawsze ich przygotowanie można rozłożyć na dwa etapy. Dziś przedstawiamy wam przepis na obłędne pierogi ruskie z dodatkiem żółtego sera. Są naprawdę znakomite. Farsz do pierogów ruskich robi się z niewyszukanych składników. Wystarczą ugotowane ziemniaki, zeszklona cebula i trochę białego sera. Tym razem jednak proponujemy zastąpić biały ser, ostrym, żółtym serem. Dzięki temu pierogi zyskają wyraźniejszy smak i tę przyjemną ciągliwość.
Robert Makłowicz zachwyca swoich fanów wieloma aspektami swojej osoby, jednak największe emocje zawsze wywołuje jedzenie. Tym razem prezentujemy placki ziemniaczane z dodatkiem drożdży z przepisu Makłowicza. Dzięki drożdżom placuszki są puszyste, a także nabierają znacznie bogatszego smaku. Placki ziemniaczane można przygotować na wiele różnych sposobów. Do ciasta dodaje się kartofle tarte na grubych lub małych oczkach, niektórzy wykorzystują również blender w celu rozdrobnienia bulw. Makłowicz podróżując po wielu zakątkach świata, odkrył mnóstwo receptur na przepyszne potrawy, lecz kuchnia polska cały czas jest dla niego istotna. Dlatego prezenter uwielbia gotować dania tradycyjne, choć nie brakuje w nich niewielkich zmian - takich jak dodanie drożdży do poniższych placków ziemniaczanych.
Kluski śląskie to klasyka polskiej kuchni - większość Polaków podaje je z sosem, z którym smakują najlepiej. Wgłębienie na środku klusek ma bardzo duże znaczenie. To dzięki niemu kluski szybko się gotują, a sos łatwiej je oblepia. Kluski śląskie z gęstym, mięsnym sosem, rozpływającymi się kawałkami mięsa oraz surówką z chrupiącej kapusty to prawdziwy rarytas, który podbił serca milionów Polaków. Mimo ich ogromnej popularności wiele osób nie wie, do czego służy wgłębienie w kluskach. Najważniejszym aspektem wgłębienia jest przyspieszenie gotowania ciasta, które równomiernie nabiera temperatury. Dodatkowo sos wlewa się w dziurkę, przez co znacznie łatwiej jest go przetransportować prosto do ust.
Ziemniaki są bardzo popularne w polskiej kuchni. Pomyślcie więc ile obierek marnuje się każdego dnia i w każdym roku. Tak, marnuje, bo obierki są podobnie jadalne, jak ziemniaki. Zobaczcie, jak można wykorzystać obierki po ziemniakach. Jeśli obieracie ziemniaki tradycyjnym nożem, powstają grube, mięsiste obierki. To znaczy, że wraz ze skórką usuwacie też sporą ilość miąższu. Takie obierki, aż proszą się, by je wykorzystać. Jeśli jednak będziecie chcieli spożytkować ziemniaczane obierki pamiętajcie, żeby przed przystąpieniem do obierania, ziemniaki dokładnie wyszorować szczoteczką i opłukać.
Krupnik jest jedną z pożywniejszych, polskich zup. Gotowana na mięsie, ma dodatek kaszy, marchewki i ziemniaków. Doskonale syci, a przy tym dostarcza nam wielu składników odżywczych. Oto klasyczny przepis na krupnik. Kasze teoretycznie są popularne w naszej kuchni. Praktycznie jednak rządzą ziemniaki. Krupnik jest więc doskonałą okazją do przemycenia niezwykle zdrowej kaszy. Dodana do zupy kasza jęczmienna nie jest sucha, ale bardzo smaczna, bo nasączona mięsno-warzywnym wywarem. Zobaczysz, że cała rodzina zje ją bez marudzenia.
Placki ziemniaczane są popularną przekąską, a często nawet pysznym daniem obiadowym. Aby wyszły idealne, należy je odpowiednio smażenie. Jeżeli jeszcze nam to nie wychodzi, możemy pokusić się o ich upieczenie. Jeżeli jednak wolicie tradycyjne placki, sięgnijcie po ten przepis — wyjdą pysznie chrupiące. Zerknijcie także na tę recepturę na placki z kukurydzy. Być może zainspiruje was ona do stworzenia oryginalnego nadzienia do pieczonych placków ziemniaczanych.
Jesienią wraca nam ochota na sycące dania. Chłód sprawia, że szukamy potraw, które dodadzą nam energii i rozgrzeją. Dlatego podajemy wam przepis na sycącą i pożywną grochówkę wojskową. Jest bardzo smaczna i doskonale nadaje się do odgrzewania.Grochówka, podobnie jak i inne zupy z dodatkiem warzyw strączkowych, należy do bardzo pożywnych dań. Dostarcza wartościowego białka, a że zawiera też ziemniaki, doskonale potrafi nasycić. Obowiązkowym dodatkiem do grochówki jest wędzonka. Idealnie komponuje się ze smakiem grochu i sprawia, że danie staje się po prostu pyszne.
Ziemniaki są naszym ulubionym dodatkiem do obiadu. Zwykle podajemy gotowane, ewentualnie pieczone lub w formie frytek. Jednak ziemniaki mogą też stanowić podstawę obiadu. Zobaczcie jak przygotować rozpływające się w ustach szare kluchy z zasmażaną kapustą. Szare kluchy to pyszne danie, które rzadko gości na naszych stołach. Nazywają się szare, bo rzeczywiście taki kolor przybierają. Są bowiem robione z surowych ziemniaków, które szybko ciemnieją. Szare kluchy najsmaczniejsze są, gdy podamy je okraszone podsmażonym boczkiem. Nieodzownym dodatkiem do nich jest zasmażana kapusta. Z pomocą robota kuchennego, danie to przygotujesz dość szybko.
Purée ziemniaczane wcale nie musi być nudne. Wystarczy, że zapieczemy je z dodatkiem ziół i suszonych pomidorów, a nabierze wyjątkowego smaku i nieziemskiego aromatu. Koniecznie sprawdźcie nasz przepis.Ziemniaki pieczone charakteryzują się niezwykłą delikatnością smaku. Gdy zamiast klasycznych łódeczek czy plastrów zapieczemy purée, uzyskamy danie o aksamitnej konsystencji. Dodatek ziół wzbogaci je o wyjątkowy aromat, któremu nie oprze się żaden smakosz.
Ziemniaki gotujemy praktycznie codziennie, dlatego warto znać sposób, aby nie kipiały. Okazuje się, że wystarczy dodać do garnka odrobinę tłuszczu, aby piana nie wylewała się poza naczynie. Dzięki temu uchronisz się przed koniecznością sprzątania. Dla większości z nas obróbka ziemniaków jest zadaniem banalnie prostym, które nie wymaga żadnych tłumaczeń, ani porad. Czasem zdarza się jednak, że nawet ekspert popełnia błąd. Wtedy nierzadko cała kuchenka ubrudzona jest wodą z garnka, z którego kipią ziemniaki. Mamy na szczęście sposób, dzięki któremu taki scenariusz nigdy nie będzie miał miejsca. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pieczone ziemniaki z chrupiącą skórką to świetna alternatywa dla zwykłych, tłuczonych ziemniaków. Chrupiąca skórka i czosnkowo-ziołowy aromat sprawią, że na nowo odkryjesz byliny i ich wyjątkowy smak. Pieczone ziemniaki doskonale sprawdzą się jako dodatek do dań z grilla, steków, polędwiczek i pieczonych ryb. Sprawdź, jak je przygotować.Pieczone ziemniaki z chrupiącą skórką są pysznym dodatkiem to każdego dania. Najlepiej jednak komponują się z wołowiną, polędwiczkami wieprzowymi, karkówką z grilla i lekką sałatką warzywną. Pieczone ziemniaki przygotowuję głównie do steka z antrykotu z masłem czosnkowym. Tego połączenia koniecznie musisz spróbować.Do przygotowania pieczonych ziemniaków najlepiej sprawdzą się te o wysokiej zawartości skrobi, ponieważ nie rozlecą się podczas pieczenia, będą chrupiące i nie wchłoną wody. Wybieraj więc ziemniaki typu B lub C, np: Sante, Agnes, Bryza, Legenda, Magnolia. Możesz przygotować ziemniaki z suszonym tymiankiem, jednak świeże gałązki wydobędą więcej smaku i aromatu.
Pieczone ziemniaki bez tłuszczu to lekki i zdrowy dodatek do dań lub jako przekąska. Świetnie sprawdzi się na delikatną, lekkostrawną kolację. Pieczone ziemniaki bez tłuszczu przygotuj z gałązkami świeżego rozmarynu, oprósz delikatnie solą, pieprzem i ciesz się pyszną i lekką potrawą. Pieczone ziemniaki bez tłuszczu to lekka i zdrowa alternatywa dla frytek i ziemniaków z masłem lub oliwą. 100 g produktu to zaledwie 87 kcal, ziemniaki pieczone są więc doskonałym posiłkiem dla osób będących na diecie, a także z chorobami serca czy cukrzycą. Ziemniaki pieczone bez tłuszczu są lekkostrawne i nie zawierają złego cholesterolu. Pieczone ziemniaki bez tłuszczu możesz przygotować jako dodatek do obiadu, na kolację lub jako zdrową i smaczną przekąskę dla gości. Do pieczenia wykorzystuję rozmaryn, jednak spokojnie możesz przygotować ziemniaki z oregano, bazylią, natką pietruszki, koperkiem. Wszystko zależy od tego, na jakie ziemniaczki masz ochotę.Ziemniaki pieczone bez tłuszczu doskonale smakują w towarzystwie aromatycznego sosu tzatziki z ogórków, jogurtu greckiego i koperku.
Ziemniaki są najbardziej popularnym dodatkiem do dań mięsnych i wegetariańskich. Są wyjątkowo pożywne, smaczne i można je przygotować na wiele ciekawych sposobów. Zapomnij więc o zwykłych, tłuczonych ziemniakach i przygotuj pieczone talarki ziemniaków z czosnkiem, ziołami i oliwą, czyli doskonały dodatek do każdego dania.Pieczone talarki możesz przygotować do obiadu, ale równie dobrze stworzysz z nich świetną przekąskę, znacznie zdrowszą od frytek czy chipsów. Talarki pieczone są z minimalną ilością oliwy, dzięki czemu zyskują świetny smak i nie są tłuste. Do przygotowania talarków najlepsze będą ziemniaki mączne. Zbyt wodnisty gatunek byliny spowoduje nadmierne wydzielanie wody i ziemniaki się ugotują, nie upieką. Ziemniaki, takie jak Gracja, Bryza, Ibis, zawierają dużą ilość skrobi, a po ugotowaniu lub pieczeniu są sypkie i zachowują swoją strukturę.Jeśli szukasz pomysłu na szybki i wyjątkowo smaczny obiad lub kolację - tu znajdziesz prosty przepis na danie z Wielkopolski, czyli ziemniaki z gzikiem.
Najlepsze placki ziemniaczane są chrupiące i rumiane. Duży wpływ na wspomniane walory ma jakość ziemniaków, ale największy jednak samo smażenie. Zobacz jak zrobić idealne placki ziemniaczane. Pomocny okazuje się dodatek octu.Na placki ziemniaczane najlepsze są odmiany ziemniaków bogate w skrobię. Jeśli jednak masz bardziej wodniste ziemniaki, możesz uratować sytuację, dodając do ciasta trochę mąki ziemniaczanej. Placki z ziemniaków z wyższą zawartością skrobi będą chrupiące i pyszne.