Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Zupa

Zupa

żurek
04.04.2022 09:41 Przepis na wielkanocny żurek z chrzanem. Staropolska odsłona kultowej zupy

Przedstawiamy przepis na wielkanocny żurek z chrzanem. Jesteśmy pewni, że ta staropolska odsłona kultowej zupy przypadnie do gustu wam i waszym bliskim. By nadać tej świątecznej zupie wyrazistego smaku, wystarczy pod koniec gotowania dodać do niej trochę chrzanu. Zresztą przekonajcie się o tym sami.Żurek jest tradycyjną, polską zupą, której największa popularność przypada na święta wielkanocne. To wtedy żurek serwuje się w czasie niedzielnego śniadania. Zwykle podaje się go z jajkiem i białą kiełbasą. Jednak bardziej niż dodatki, liczy się smak zupy.Smak żurku jest kwintesencją składników, użytych do jego przyrządzenia. Czuć więc w nim smak wędzonki, suszonych grzybów, czosnku i aromatycznych przypraw. Jednak czasami mimo wszystko, brak mu wyrazu. Jeśli macie taki niedosyt, sięgnijcie po chrzan.

Żurek
02.04.2022 16:37 Jak poprawić smak żurku? Pomocne będą 2 zasady

Dobrze ugotowany żurek jest ukoronowaniem wielkanocnej wieczerzy. Niestety pomimo tak dużej wagi tej zupy, wielu Polaków nie wie jak zrobić ją w odpowiedni sposób. W tym pomocne będą 2 poniższe porady, czyli nakłuwanie białej kiełbasy przed ugotowaniem jej, oraz gotowanie zupy na małym ogniu. Żurek jest zupą, którą zwykle jada się okazjonalnie raz do roku z okazji świąt Wielkanocy. Ta tradycyjna kwaśna zupa może być jednak przygotowywana przez cały czas, do czego zachęcamy wszystkich smakoszy. Aby każdy garnek żurku wychodził za każdym razem idealnie, warto zastosować się do dwóch poniższych porad. Dzięki nim danie uzyska idealnie gęstą konsystencję, a także nabierze wyszukanego smaku.

zupa chrzanowa
01.04.2022 21:16 Wielkanocna zupa chrzanowa na chlebie żytnim. Prosty przepis

Wielkanocna zupa chrzanowa na chlebie żytnim jest doskonałym pomysłem na świąteczny obiad. Prezentujemy niezwykle prosty przepis, dzięki któremu przygotujesz niebanalne danie z wykorzystaniem czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty zaskoczysz gości czymś niepowtarzalnym.Jeśli tak jak my, ty też nie lubisz marnować jedzenia, przepis na zupę z czerstwego chleba jest wprost dla ciebie. Jej skład jest prosty, przygotowanie łatwe, a efekt naprawdę smaczny. Przygotujcie tę zupę raz, a ugotujecie ją też z pewnością na następne święta. Wielkanocnego charakteru nadaje jej chrzan, który doskonale zaostrza jej smak.

Doprawianie zupy
28.03.2022 16:46 Jak zrobić domową wegetę? Najlepsza przyprawa do zup

Wiecie, jak zrobić domową wegetę? Będzie to najlepsza przyprawa do zup, dzięki której zapomniecie o maggi i kupnej wegecie. Zróbcie ją od razu w większych ilościach, bo przyda się w zasadzie do każdej zupy. Wystarczy wsypać 2 łyżki tej mieszanki do rosołu czy pomidorowej, a zupa od razu nabierze pełnego smaku.Wiele osób w swojej kuchni używa gotowych przypraw do zup. Występują pod różnymi nazwami handlowymi, jednak wszystkie składają się z podobnych składników. Zawierają suszone warzywa, przyprawy i zioła, ale zwykle też sól, wzmacniacze smaku, aromaty i barwniki. Te ostatnie z pewnością są zbędne w waszej diecie, dlatego lepiej ich unikać. Zamiast więc przepłacać za niezbyt zdrową, gotową przyprawę, przygotujcie własnoręcznie domową. Jej skład możecie zmodyfikować według własnych upodobań.

Sycąca, pożywna pomidorowa na wiosnę
27.03.2022 12:57 Sycąca, pożywna pomidorowa na wiosnę. Dodatek kaszy zupełnie odmienia jej smak

Zupę pomidorową lubi wielu smakoszy. Tradycyjne danie na wiosnę warto odświeżyć serwując je z dodatkiem kaszy jęczmiennej. Dodajcie ją wprost do zupy zamiast ryżu czy makaronu. Wyjątkowo smaczna i sycąca kompozycja spodoba się każdemu, kto, jej spróbuje. Zupa pomidorowa należy do najczęściej podawanych w naszych domach. Dobrze smakuje zarówno z ryżem, makaronem, jak i z soczewicą. Tym razem proponujemy wam inny nietypowy dodatek — kaszę jęczmienną. Tak sycącej i smacznej pomidorowej jeszcze nie jedliście.

zupa ogórkowa
26.03.2022 20:14 Prosta zupa ogórkowa w klasycznym wydaniu. Nie ma lepszej

Proponujemy prostą zupę ogórkową w klasycznym wydaniu. Zapewniamy, że nie ma lepszej. A wiecie, czego brakuje ogórkowej ze zdjęcia? Oczywiście śmietany. Bez tego składnika wasza zupa nie będzie idealna. Dlatego koniecznie pamiętajcie o jej dodatku. Zupa ogórkowa jest sycąca i kwaśna, a więc konkretna pod każdym względem. Trudno jej nie lubić, wszak łączy w sobie wszystkie ulubione, polskie smaki. Ważnym jej dopełnieniem jest śmietana. Bez niej ta zupa nie smakuje, tak jak powinna. Zabielcie więc nią zupę pod koniec gotowania.

żurek
26.03.2022 16:39 Przepis na błyskawiczny żurek na Wielkanoc. Cudowna zupa w 40 minut

Za chwilę zdradzimy wam przepis na błyskawiczny żurek na Wielkanoc. Ta cudowna zupa powstanie w 40 minut. Będziecie więc mogli ją przygotować, gdy zabraknie wam czasu na gotowanie tradycyjnej zupy. Nasz żurek smakiem nie będzie ustępować jego długo przyrządzanej wersji. Przed Świętami jest zwykle tyle pracy, że nie wiadomo, w co włożyć ręce. Trzeba posprzątać, zrobić zakupy, ugotować potrawy i upiec ciasta. Z tego powodu chętnie korzystamy z szybkich i nieskomplikowanych przepisów. Im bowiem mniej czasu stracimy na pichcenie, tym więcej zostanie nam na sprzątanie i na odrobinę odpoczynku.

biała kiełbasa
26.03.2022 15:51 Jak wykorzystać wodę po gotowaniu kiełbasy? Nic się nie zmarnuje

Dziś powiemy wam, jak wykorzystać wodę po gotowaniu kiełbasy. Tak, tak, jest cenniejsza, niż myślisz, dlatego warto użyć jej do przyrządzenia innych potraw. Dzięki temu nic się nie zmarnuje, a nowa potrawa zyska ciekawy smak i aromat. Koniecznie pamiętaj o tym przed zbliżającą się Wielkanocą. Już niedługo Wielkanoc, w czasie której na niemal każdym polskim stole pojawi się biała kiełbasa. Niektórzy ją pieką, ale większość osób gotuje ją i podaje do żurku, albo serwuje z chrzanem czy ćwikłą. Woda po ugotowaniu kiełbasy zwykle jest wylewana, a tymczasem warto ją wykorzystać do przygotowania innych potraw.

Sprawdzony przepis Ani Starmach na zupę pieczarkową
26.03.2022 09:35 Sprawdzony przepis Ani Starmach na zupę pieczarkową. Szybka, tania, smaczna

Zupa pieczarkowa jest jedną ze smaczniejszych i wyjątkowo sycących kompozycji. Przepis Ani Starmach pozwoli ją wam przyrządzić wyjątkowo sprawnie. Zwłaszcza jeśli macie pod ręką gotowy bulion warzywny. Koniecznie spróbujecie tej zupy — jej smak was zachwyci. Zupa pieczarkowa jest wyjątkowo aromatycznym daniem, które bez problemu przyrządzicie w mniej niż godzinę. Podobnie jak pomidorową czy ogórkową, można ja przygotować na różne sposoby. Z przepisem Ani Starmach zrobicie jej najprostszą, zabielaną śmietaną wersję. Skusicie się?

Zupa ogórkowa
26.03.2022 00:19 Niezwykła ogórkowa ze składnikiem-niespodzianką

Klasyczna ogórkowa smakuje chyba każdemu. Dodając do niej serka topionego, możemy przyjemnie podbić ten kwaśny smak. Przy okazji zupa zyska też aksamitną konsystencję zupy. Wypróbujcie koniecznie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Karp
25.03.2022 23:49 Wyjątkowa zupa z głowy i ogona karpia

W czasie świąt i przygotowań do nich wykorzystuje się praktycznie całego karpia - szkoda bowiem marnować smaczne mięso. Niestety z głów i ogonów ciężko sporządzić coś pysznego, lecz my mamy doskonałe rozwiązanie. Dzisiaj prezentujemy recepturę na zupę z głowy i ogona karpia, która jest wyjątkowo pyszna i aromatyczna. Karp to typowo świąteczna ryba i Polacy kupują jej ogromne ilości przez cały grudzień. Z jej mięsa gotują galarety, smażone filety czy pieczone medaliony. Z całej ryby pozostają jednak resztki, czyli głowy i ogony, na które większość z nas nie ma żadnego pomysłu. Dobrym rozwiązaniem na spożytkowanie tych resztek jest zrobienie wspaniale pachnącej zupy, która jest doskonale znana przez naszych rodziców i dziadków. Na bazie poniższej zupy rybnej można przygotować również wiele innych pysznych dań, które wymagają dodania rybnego wywaru.

Zupa z soczewicy
25.03.2022 23:44 Przepis na zimową zupę z soczewicy. Pyszna i rozgrzewająca

Soczewica nie jest zbyt często wybierana jako podstawowy składnik obiadu przez Polaków, jednak może się to zmienić za sprawą poniższej zupy. Receptura na nią jest banalnie prosta, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Taki obiad rozgrzeje i nasyci każdego głodomora zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem panuje paskudna pogoda. Zimą najbardziej dolega większości z nas dojmujący chłód. Zimne i wietrzne dni, często z dużymi opadami deszczu nie są przyjemne. Dlatego po powrocie do domu warto przygotować pyszną zupę z soczewicy, która rozgrzeje i nasyci zmęczonego człowieka. Dużym atutem jest brak ogromnej ilości składników. Zamiast tego większość z nich i tak ma się od razu pod ręką i nie trzeba robić praktycznie żadnych zakupów. W taki sposób ograniczamy niepotrzebne wydatki do minimum, a także wykorzystujemy produkty, które mogłyby inaczej zostać wyrzucone.

zupa grzybowa
25.03.2022 22:52 Zupa grzybowa według Magdy Gessler - przepis

Grzybowa to elastyczne danie. Można ugotować ją z wielu gatunków grzybów suszonych lub świeżych. Doskonale pasują do niej pieczarki, borowiki czy kurki. Potrawa jest wyjątkowo często spotykana na wigilijnych stołach, ale świetnie sprawdzi się także jako pyszny, codzienny obiad.

zupa z botwinki
25.03.2022 22:52 Smakowita zupa botwinka z ziemniakami na wiosenne dni

Cenna, wiosenna botwina nie tylko pobudza apetyt, ale także koi zszargane nerwy dzięki zawartości kwasu foliowego. Warto jeść ją w okresie przeziębień – wzmacnia pracę układu odpornościowego. Aż trzynaście antyoksydantów znajdujących się w botwinie poprawia krążenie krwi i pomaga usunąć wolne rodniki z organizmu. Regularne jedzenie botwinki dosłownie spowalnia starzenie!

zupa krem marchewkowa
25.03.2022 22:52 Zdrowa i szybka zupa krem marchewkowa Brodnickiego

Marchewkowa zupa krem to szczególna propozycja na zimę – jej główny składnik posiada cenne właściwości wspomagające prawidłowe działanie organizmu, w tym także układu odpornościowego. Dodatek pikantnych przypraw sprawia, że danie jest rozgrzewające. Zupa zasmakuje weganom i wegetarianom – składa się jedynie z pysznych i zdrowych warzyw! Możemy ją też wykorzystać do przemycenia dzieciom porządnej porcji warzyw.

Zupa z dyni
25.03.2022 22:52 Rozgrzewająca zupa z dyni, prostszego przepisu nie znajdziesz

Dynia, z pozoru nijakie warzywo, jest prawdziwą studnią zdrowia. Warto więc przyjrzeć mu się uważniej i zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi przepisami, które pozwolą nam wprowadzić dynię na stałe do naszego rodzinnego menu. Tym razem chcemy zaprezentować Wam niezawodny przepis na zupę z dyni.

zupa pomidorowa
25.03.2022 22:52 Zupa pomidorowa - idealny przepis na poniedziałkowy obiad

Zupa pomidorowa, to idealne danie na każdy poniedziałek i nie tylko! Treściwa, aromatyczna i rozgrzewająca. Łatwa i szybka w przygotowaniu - zawsze przepyszna. Często gości w naszych domach jako danie poniedziałkowe, gdyż w cudowny sposób, zamieniamy niedzielny rosół właśnie w zupę pomidorową. Jeśli jednak w naszych domach nie ma tradycji niedzielnego rosołu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwyczajową "pomidorówkę" ugotować od podstaw!

Kapuśniak
25.03.2022 22:52 Najpyszniejszy i banalnie prosty przepis na tradycyjny kapuśniak

Zupa ta jest bardzo często mylona z podhalańska kwaśnicą, jednak te dwie potrawy delikatnie się od siebie różnią. Kwaśnica również jest gotowana na kiszonej kapuście i jej soku, jednak mięsem które powinno zostać użyte jest baranina. Podaje się ja jako klarowny wywar, mogą się w niej znajdować tylko żeberka baranie i najwyżej ziemniaki. Podstawowa różnica polega na tym, że nie dodaje się do niej innych warzyw, a potrawa jest bardzo mocno kwaśna i dość tłusta. Natomiast kapuśniak jest łagodniejszy w smaku. Również korzysta z dobrodziejstw kiszonej kapusty, jednak świetnie odnajduje się w towarzystwie innych warzyw takich jak marchewka i seler. Kapuśniak jest w pewnym sensie łagodniejsza wersją kwaśnicy.

Zupa pieczarkowa
25.03.2022 22:52 Pożywna i smaczna zupa pieczarkowa z przepisu samej Ani Starmach

Obecnie najczęściej spotykana formą, w jakiej występuje to danie, jest zupa krem. Taką potrawę, gotuje się jak zwykłą zupę, jednak na koniec trzeba zmiksować wszystkie składniki, tak aby powstał jednolity krem. W ten sposób łączymy wszystkie smaki w jeden – skoncentrowany, intensywny i bardzo smaczny. Dzięki temu zabiegowi, zupa zyskuje bardzo gęstą strukturę i jest bardziej sycąca.

Zupa brokułowa
25.03.2022 22:51 Pełna zdrowia zupa brokułowa, przepis na lekką kolację

Prosta receptura i najlepsze składniki, to klucz do sukcesu. Brokuł jest niezwykle zdrowym i pożywnym warzywem. Jest odmianą kapusty uważaną za przodka kalafiora. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru, a jego uprawa była bardzo popularna w starożytnej Grecji i Rzymie. Znany jest tylko z upraw, gdyż nie występuje w środowisku naturalnym. Jego łacińska nazwa dosłownie oznacza gałąź lub ramię.Badacze twierdzą, że pierwsza wzmianka o brokule pochodzi z roku 1560, gdy został on sprowadzony do Francji, prawdopodobnie z Półwyspu Apenińskiego. Urzekł on dwór francuski swoim wyjątkowym smakiem i rozprzestrzenił się po całej Europie. Do Stanów Zjednoczonych dotarł zaledwie 100 lat temu. Od tego czasu jest uprawiany w ogromnych ilościach i wykorzystywany do wielu rozmaitych potraw, takich jak: zupy, sałatki, zapiekanki lub dodatek do codziennego obiadu. Często jest stosowany zamiennie z kalafiorem. Największe pola brokułowe w Europie znajdują się między innymi w Polsce.

Zupa koperkowa
25.03.2022 22:51 Zupa koperkowa z efektownym dodatkiem

W gorące, letnie dni większości z nas nie chce się stać w kuchni i gotować ciężkostrawne, tłuste potrawy. Latem najchętniej spożywamy świeże surówki, naleśniki z sezonowymi owocami czy delikatne zupy warzywne. Szukamy czegoś, co nas nasyci, a jednocześnie nie obciąży naszego żołądka. Co więcej: w tym okresie nasz organizm szybciej się odwadnia, więc naturalnie potrzebuje więcej wody. Zupy warzywne to doskonała propozycja na letni obiad. Są lekkie, pożywne i świetnie smakują z pieczywem lub makaronem. Kalafiorowa, cukiniowa, porowa czy koperkowa? Wybór należy do Ciebie! My dzisiaj skupiamy się na zupie koperkowej z pulpecikami mięsnymi z indyka.Kalafiorowa, cukiniowa, porowa czy koperkowa? Ugotuj lekką zupę na lato!

Zupa porowo - ziemniaczana
25.03.2022 22:51 Zupa porowo - ziemniaczana - ekspresowy pomysł na obiad

Pora na pora, czyli dlaczego zupa porowo-ziemniaczana to dobry wybórJest podłużny i dwukolorowy. Zazwyczaj odcinamy jego zieloną część i jemy tę białą oraz jasnozieloną. Por to warzywo należące do czosnkowatych, które do Polski sprowadziła królowa Bona. Jest mało kaloryczny, a jego niski indeks glikemiczny sprawia, że mogą go jeść osoby chorujące na cukrzycę. Mimo że należy do tej samej rodziny co cebula i czosnek, wciąż jest od nich mniej popularny w kuchni. A to błąd! Mimo niepozornego wyglądu, por zawiera dużo prozdrowotnych właściwości, które doceniano już w starożytności – ponoć spożywał go cesarz Neron, aby mieć donośny głos. Por zawiera wiele witamin, takich jak witamina C, witamina A, witamina K czy witamina B6 oraz składników mineralnych: potasu, wapnia i żelaza. Co istotne, w porze znajdziemy kwas foliowy, który pozytywnie wpływa na nasze serce i zapobiega udarom. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne, dlatego można zrobić z niego skuteczny syrop na kaszel. Te i inne właściwości pora z pewnością przeważają za tym, żeby uznać zupę porowo-ziemniaczaną za dobry i zdrowy wybór na obiad. Jak ugotować pyszną, domową zupę, nie tylko porowo-ziemniaczaną?Żadna gotowa zupa nie jest w stanie dorównać tej domowej. Przede wszystkim dlatego, że gotując zupę w domu mamy pełną kontrolę nad tym, jakie składniki do niej dodajemy. Możemy dostosować jej smak do własnych upodobań i podać ją w taki sposób, w jaki lubimy. Tajemnicą dobrej, domowej zupy jest oczywiście wysokiej jakości bulion warzywny lub mięsny. Jeśli mamy choć odrobinę więcej czasu, porzućmy gotowe kostki rosołowe czy buliony w słoiczkach. Dzięki nim przygotujemy wprawdzie ulubioną zupę błyskawicznie, ale nie będzie ona zupełnie zdrowa. Ugotowanie wywaru nie zajmuje zresztą aż tak wiele czasu. Wystarczy parę warzyw: marchew, pietruszka, por, seler i przypraw, czyli ziela angielskiego, liści laurowych, pieprzu i soli. Jeśli gotujemy wywar mięsny, dodajemy również kurczaka lub inny preferowany przez nas rodzaj mięsa. Na takim domowym bulionie każda zupa smakuje obłędnie – nie tylko zupa porowo-ziemniaczana!Zupa porowo-ziemniaczana z kurczakiem: obiad dla zabieganychPrzygotowanie zupy porowo-ziemniaczanej nie jest pracochłonne; z powodzeniem sprawdzi się ona na pierwsze danie lub kolację na ciepło. Jeśli jednak zależy nam na ugotowaniu szybkiego, pożywnego obiadu, warto dodać do naszej zupy mięso. W tym przypadku zachęcamy do przygotowania zupy porowo-ziemniaczanej z kurczakiem, a dokładniej – z udkami z kurczaka. Wystarczy, że do zagotowanej już zupy dodasz kawałki mięsa lub całe udka: jeśli tak wolisz. Taka zupa jest na pewno jeszcze bardziej pożywna i sprawdzi się jako obiad dwa w jednym. Możesz również dodać do niej pulpeciki z indyka lub pulpeciki wieprzowe, wcześniej usmażone na patelni. Zupa porowo-ziemniaczana z mięsem to doskonały pomysł na obiad dla zabieganych.Przepis na zupę porowo-ziemniaczanąSkładniki: 700 ml bulionu warzywnego3 sztuki dużego pora (biała i jasnozielona część)4 duże ziemniaki1 cebula4 łyżki masła2 łyżki śmietany 30% lub jogurtu naturalnegozioła: tymianek, majeraneksól, pieprzPrzygotowanie:Pora opłukaj pod bieżącą zimną wodą. Usuń długie, zielone liście i zostaw tylko białą oraz jasnozieloną część. Pokrój go na krążki (plasterki).Obierz cebulę i ziemniaki. Pokój je w kosteczkę.Weź duży garnek i roztop w nim 4 łyżki masła. Dodaj ziemniaki z cebulą i podsmażaj przez około 5 minut.Po tym czasie dodaj pora i duś tak długo, aż warzywa zmiękną. Możesz co jakiś czas je przemieszać. Powinno zająć to około 15 minut.Teraz wlej bulion warzywny. Dopraw zupę łyżką tymianku i łyżką majeranku. Zmniejsz ogień i duś warzywa w bulionie przez około 30 minut. Gdy warzywa się ugotują, dodaj sól i pieprz. Możesz zabielić zupę śmietaną/jogurtem lub dodać prosto na talerzu.

żurek
25.03.2022 22:51 Żurek z ziemniakami - najlepszy, tradycyjny przepis

Żurek z ziemniakami – zupa z tradycjamiJego nazwa pochodzi od nieistniejącego już niemieckiego słowa sūr, które oznaczało „kwaśny, skisły”. Żur jest dobrze znany nie tylko w kuchni polskiej, lecz także czeskiej, białoruskiej i słowackiej. To zupa, która jest przygotowywana na bazie zakwasu z mąki żytniej na wywarze mięsno-warzywnym z dodatkiem czosnku. Dawniej był bardzo popularny na Śląsku, stąd czasami mówimy o nim „żurek śląski”. Dzisiaj bez żuru nie wyobrażamy sobie świąt Wielkanocnych. Wielkanocny żur niegdyś był spożywany przez cały Wielki Post i traktowany jako zupa postna – oczywiście bez mięsnych dodatków. Inna wersja głosi, że spożywanie żuru z mięsem w Wielkanoc miało być nagrodą dla tych, co wytrwali 40 dni w poście. Jak widać, żur jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Co ważne, nie spożywamy go tylko od święta.Czym się różni żurek od zalewajki i białego barszczu?W Polsce nazewnictwo i składniki żuru nie są zupełnie jasne. W wielu regionach polski nazwa „żur” bywa używana zamiennie z „białym barszczem” czy też „zalewajką”. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę różnią się te trzy zupy. Podstawowym składnikiem żuru jest oczywiście zakwas, koniecznie z mąki żytniej. Z kolei do przygotowania „białego barszczu” używa się zakwasu z mąki pszennej. Nie jest to jednak takie oczywiste. Dla wielu „biały barszczyk” gotuje się bez zakwasu, tylko na rosole z dodatkiem mleka, mąki i octu. Jeśli chodzi o zalewajkę, jest to zupa, którą również przygotowuje się na zakwasie z mąki żytniej. Tym, co odróżnia ją jednak od żuru, jest obecność większej ilości ziemniaków. I to właśnie podgotowane ziemniaki na wywarze mięsnym dosłownie „zalewa się” zakwasem, stąd nazwa: zalewajka. Niezależnie jednak od nazewnictwa, jedno jest pewne: nie ma żuru bez zakwasu. A dobry zakwas na żur to absolutna podstawa!Jak zrobić domowy zakwas na żurek?Nietrudno nabyć gotowy zakwas na żurek. Są one powszechnie dostępne w marketach i mniejszych sklepach spożywczych. Ich skład pozostawia jednak wiele do życzenia. Po pierwsze, do gotowych zakwasów na żur często dodaje się mięso wątpliwej jakości. Po drugie, zawarte w nich konserwanty, modyfikowane skrobie, olej palmowy, cukier i wzmacniacze smaku zdecydowanie nie wpływają dobrze na nasz organizm. Po trzecie: po co kupować gotowy zakwas, skoro przygotowanie domowego zakwasu na żur jest takie proste? Aby zrobić zdrowy zakwas na żur potrzebujesz pół litra przegotowanej wody, ok. 60 g mąki żytniej (6-7 łyżek), 4 duże ząbki czosnku, 4 liście laurowe, łyżkę ziarenek ziela angielskiego i parę ziarenek pieprzu. Do dużego słoika wlej przegotowaną wodę i dodaj pozostałe składniki (ząbki czosnku obierz z łupinki). Całość zamieszaj i przykryj gazą lub lnianą ściereczką. Odstaw na 5 dni w ciepłe miejsce, ale codziennie mieszaj zakwas drewnianą łyżką. Taki domowy zakwas możesz trzymać w lodówce nawet do 2 tygodni. Jest pyszny i zupełnie zdrowy.undefinedPrzepis na żurek z ziemniakami i kiełbasąSkładniki:500 ml zakwasu na żurek50 dag boczku wędzonego4 kiełbasy (białe lub śląskie)4 duże ziemniaki1 cebula4 ząbki czosnku3 liście laurowe3 ziarenka ziela angielskiegołyżka majerankupieprz, sól do smakuPrzygotowanie:Do garnka włóż wędzony boczek, 3 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego o zalej ok. 1 l wody. Zagotuj wywar.Obierz ziemniaki i pokrój je w kosteczkę. Dodaj do wywaru i gotuj do miękkości.Gdy ziemniaki się zagotują, dolej do nich zakwas. Dodaj obrany i pokrojony czosnek, łyżkę majeranku, pieprz i sól do smaku. Gotuj pod przykryciem przez ok. pół godziny.Obierz cebulę i pokrój ją w kosteczkę. Kiełbasę pokrój w plasterki. Podsmaż na rozgrzanej patelni. Możesz dolać trochę tłuszczu, jeśli nie wytopi się go wystarczająco dużo z kiełbasy.Przesmażoną cebulę z kiełbasą możesz dodać bezpośrednio do żurku, lub na talerz.Żurek podawaj z jajkiem na twardo i świeżym pieczywem.