Ciasto na pierogi musi być elastyczne. Szef kuchni zdradził jakie składniki wybiera, by uzyskać najlepsze efekty. Wśród nich znalazło się mleko, którym zastępowana jest używana przez wiele osób woda. Koniecznie spróbujcie — tak delikatnych pierogów dawno nie jedliście. Przyrządzenie domowych pierogów jest dość proste. Jednak proporcje składników użytych do zrobienia ciasta oraz ich właściwy dobór będą miały wpływ na elastyczność i miękkość masy. Ta z kolei przełoży się na łatwość zlepiania i tym samym osiągnięcie dania o atrakcyjnym wyglądzie. Kulinarne autorytety nie są zgodne w kwestii właściwego zestawu produktów. Dziś zaprezentujemy Wam jedną z opcji na uzyskanie ciasta na pierogi, które zachwyci delikatnością. Szef kuchni wykorzystał mleko zamiast wody. Nic nie stoi na przeszkodzie byście i Wy spróbowali.
Keks jest jednym ze smaczniejszych wypieków świątecznych. Owocowe ciasto można przygotować w wersji bezglutenowej i w pełni roślinnej. Przyjemnej wilgoci nada mu banan, który również dobrze zwiąże masę. Lekki deser przygotujecie w mniej więcej pół godziny. Spróbujecie? Upieczonego na mące ryżowej i bez jajek keksu spróbować będzie mógł każdy. Receptura jest tak prosta, że wypiek niemal robi się sam. Wystarczy ubić aquafabę i połączyć ją z rozdrobnionymi bananami, bakaliami, mąką i proszkiem do pieczenia.
Ciasto marchewkowe bez jajek jest fantastyczną alternatywą klasycznego deseru. Wilgotne i niesamowicie delikatny wypiek jest prosty w przygotowaniu, a przypadnie do gustu nie tylko osobom na dietach eliminacyjnych. Dla urozmaicenia smaku posmarujemy go znakomitym kremem kawowym. Nikt się mu nie oprze. Lekkie i rozpływające się ustach ciasto marchewkowe można przygotować bez jaj. Zastąpimy je zdrowym siemieniem lnianym, które zmielimy i namoczymy we wrzątku. Przygotowany w ten sposób kleik świetnie połączy pozostałe składniki. Nasza receptura jest niemal w całości wegańska — tylko krem zawiera w sobie nabiał. Można podać ciasto z dowolnym innym wykończeniem np. z cukrem pudrem czy polewą z gorzkiej czekolady. W tej ostatniej z łatwością zatopimy orzechy, które pięknie przyozdobią deser.
Nieapetyczne ciasto pełne szczelin jest prawdziwą zmorą kucharza. Co zrobić, żeby makowiec nie pękał? Wystarczy zadbać o należyte przygotowanie ciasta drożdżowego. Znaczenie ma zarówno czas jego leżakowania, jak i odpowiednie proporcje składników.Dobrze skomponowany przepis na makowiec powinien zawierać optymalną ilość drożdży na 1 kg mąki. Jest to 5 g drożdży suchych lub 15 g świeżych. Pamiętaj też, że zagniecione ciasto musi odpoczywać przez 2-3 godziny przed wstawieniem do piekarnika. Skrócenie tego czasu skutkować będzie pękaniem makowca.
Miodownik jest jednym z ulubionych wypieków z dawnych lat. Delikatne blaty z aromatycznego ciasta przekłada się smakowitym kremem na bazie kaszy manny. Tym razem sięgniemy też po powidła śliwkowe. Jesteśmy przekonani, że ten specjał podbije podniebienia Waszych bliskich nie tylko w świąteczne dni. Prosty i znakomity w smaku miodownik będzie idealnym deserem nie tylko na świąteczne spotkanie. Lekki krem z kaszy manny, którym przełożymy delikatne ciasto, świetnie przełamuje jego słodki smak. Goście zjedzą z zachwytem i poproszą o więcej.
Ptysie kojarzą się z pysznymi ciastkami. Jednak w wersji wytrawnej są świetną przekąską. Proste w przygotowaniu ciasto parzone przełożymy farszem z aromatycznych pieczarek. Przysmak z pewnością posmakuje zaproszonym gościom. Skusicie się? Choć ptysie kojarzą nam się przede wszystkim z puszystym ciastem przełożonym delikatnym kremem śmietanowym, można je przygotować w wytrawnej odsłonie. Pieczarkowy farsz doprawiony ziołami będzie świetnie współgrał z delikatną, parzoną masą. Musicie spróbować.
Precle obwarzane są znakomitą przekąską. Zastępując wodę lub mleko złocistym płynem, uzyskacie znakomite rezultaty. Przygotowanie nie sprawi wam problemu, a rarytasowi mało kto się nie oprze. Spróbujecie? Obwarzane precle piwne są klasyczną przekąską towarzyszącą spotkaniom ze znajomymi — nie tylko tym skupionym na oglądaniu sportowych zmagań. Jeśli zastosujecie odpowiednie triki, domowa wersja przysmaku będzie lepsza niż gotowce. Zdradzamy prostą i sprawdzoną recepturę. W przepisie wykorzystamy nie tylko jasne piwo typu lager, ale też sodę oczyszczoną. Dodana do wody, w której obwarzać będziemy gotowe ciasto drożdżowe, sprawi, że uzyskamy apetycznie wyglądającą i chrupiącą skorupkę. Wzmocnimy ten efekt, obtaczając precle przed upieczeniem w soli, sezamie lub maku. W każdej z wersji będą wyśmienite.
Sernik jest jednym z popularniejszych deserów. Agata Rubik niedawno podzieliła się swoim przepisem na znakomitą odsłonę klasycznego ciasta. Przygotowanie nie jest skomplikowane, a smakiem zachwyci nawet najbardziej wybrednych. Świetnie sprawdzi się nie tylko na świątecznym stole. Spróbujecie?Prosta i sprawdzona receptura na sernik będzie szczególnie przydatna przed świętami czy innymi okazjami do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Chcąc umilić sobie wspólne chwile deserem, wcale nie musimy spędzać wcześniej długich godzin w kuchni. Zerknijcie, jak niewiele wysiłku potrzeba, by przygotować ciasto Agaty Rubik. Efekty przyjemnie was zaskoczą.
Szukasz pomysłu na szybkie ciasto na Boże Narodzenie? Koniecznie przygotuj makowiec bez pieczenia z komosą ryżową, bakaliami i orzechami włoskimi. Ciasto udekoruj domową polewą czekoladową i orzechami. Każdy będzie prosił o przepis i dokładkę.Makowiec bez pieczenia jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych wypieków. Makowiec zawijany na cieście drożdżowym, czy makowiec na kruchym spodzie są ciastami czasochłonnymi i dość wymagającymi. Makowiec z komosy ryżowej jest prosty w przygotowaniu i zajmuje naprawdę bardzo mało czasu.Przepłukany i zmielony mak do makowca bez pieczenia koniecznie ugotuj na mleku kokosowym razem z komosą i innymi składnikami. Do przestudzonej masy dodaj bakalie, orzechy i ekstrakt migdałowy. Ciasto polej domową polewą czekoladową. Makowiec bez pieczenia będzie gotowy błyskawicznie, a jego smak zachwyci każdego łasucha.Do makowca bez pieczenia wykorzystaj rodzynki, morele, daktyle i orzechy włoskie. Zamiast kandyzowanej skórki pomarańczowej dodaj sok wyciśnięty z pomarańczy i świeżą, tartą skórkę owocową. Tak przygotowanym makowiec nie ma sobie równych.
Monika Mrozowska robi pierogi z zupełnie innym farszem niż wszyscy. Zamiast mięsa, ziemniaków, szpinaku, twarogu i innych, popularnych dodatków, nadzienie przygotowuje z kalafiora i pieczarek. Pierogi są delikatne i niezwykle aromatyczne. Takich jeszcze nie jadłaś.Sekretem pierogów z kalafiorem Moniki Mrozowskiej jest ciasto i wyśmienite nadzienie. Ciasto przygotowane bez grama tłuszczu jest delikatne, elastyczne i lekkie. Bez problemu rozwałkujesz je na cienki placek, dzięki czemu pierogi będą pełne smaku. Źle wyrobionego ciasta nie uratuje żaden farsz. Pierogi będą twarde, grube i mączne.Pierogi z kalafiorem Moniki Mrozowskiej są błyskawiczne w przygotowaniu. Wystarczy, że zetrzesz kalafiora i pieczarki na tarce i podsmażysz je na maśle klarowanym. Farsz dopraw natką pietruszki, solą i pieprzem. Pierogi są lekkie, ale bardzo aromatyczne i posmakują każdemu.Pierogi są świetnym pomysłem na rodzinny obiad. Pierogi z kalafiorem Moniki Mrozowskiej podaj z ulubionymi dodatkami. Może to być śmietana, okrasa z boczku, okrasa z cebuli. Pierogi możesz również delikatnie podsmażyć na patelni, dzięki czemu ciasto będzie bardziej chrupiące i złociste.
Ryba po grecku bez ryby? Z nami nie ma rzeczy niemożliwych. Zapiekane w szatkowanych warzywach tofu w niczym nie ustępuje klasycznej wersji tej świątecznej potrawy. Na uzyskanie charakterystycznego smaku mamy prosty, a zarazem genialny sposób. Będziecie zaskoczeni.Do przygotowania ryby po grecku bez ryby potrzebne są płaty nori. To nic innego jak sprasowane wodorosty, których zazwyczaj używa się do zawijania sushi. To dzięki nim tofu nabiera intensywnego rybiego posmaku. Nawet miłośnicy mięsa poproszą o dokładkę.
Prezentujemy błyskawiczny i sprawdzony przepis na makowiec. Ta wersja wersją pełna jest smakowitych bakalii oraz owoców. Makowiec japoński, o którym mowa, nie potrzebuje pieczenia spodu, dzięki czemu jego przygotowanie zajmuje minimalną ilość czasu. To idealne ciasto na nadchodzące święta.Makowiec japoński zawsze wychodzi bajecznie wilgotny. Cała w tym zasługa jabłek, które w naturalny sposób nawilżają ciasto. Dzięki użyciu gotowej masy makowej możesz skrócić czas przygotowania do minimum. Z pewnością docenisz szybkość pieczenia makowca podczas przedświątecznej gorączki.
Masz w domu gorzką czekoladę i jajka? Tylko tyle potrzebujesz, żeby upiec wilgotne i puszyste ciasto do kawy. Ciasto czekoladowe z 2 składników będzie gotowe po około 20- 30 minutach pieczenia. O wiele mniej czasu zajmie Ci przygotowanie masy.Przepis na ciasto czekoladowe z 2 składników podbija Internet. Siekana, gorzka czekolada i jajka to jedyne produkty potrzebne do przygotowania słodkiej niespodzianki dla najbliższych. Ciasto pięknie rośnie w piekarniku, w środku jest wilgotne jak brownie.Sekretem puszystości bez dodatku proszku do pieczenia jest piana z białek. Sztywna piana dodana do rozpuszczonej czekolady i żółtek spulchnia całą masę, przez co ciasto czekoladowe z 2 składników jest naprawdę delikatne i przede wszystkim pełne smaku. To idealny deser dla każdego łasucha.Do ciasta czekoladowe z 2 składników wykorzystaj duże jajka i gorzką czekoladę. Jeśli wolisz jeszcze słodsze desery, upiecz ciasto z mleczną czekoladą lub wymieszaj i gorzką i mleczną w proporcji 1:1. Ciasto po upieczeniu i ostudzeniu możesz dodatkowo udekorować domową polewą.
Świąteczny keks jest niczym innym, jak ciastem drożdżowym najeżonym bakaliami. Jego wykonanie jest bardzo łatwe, a smak nieporównywalny z żadnym innym ciastem. Ten kolorowy wypiek uświetni niejeden świąteczny stół. Keks z pewnością zasmakuje wszystkim domownikom.Nasz świąteczny keks przygotowuje się z użyciem oleju rzepakowego. Ten niedoceniany tłuszcz doskonale sprawdza się przy wypiekach i cukiernictwie. Olej mieszamy z zaledwie kilkoma podstawowymi produktami oraz bakaliami. Keks nie tylko wyśmienicie smakuje, ale także pięknie prezentuje się na stole.
Drożdże są niezbędnym dodatkiem do wielu domowych wypieków. Dzięki nim ciasto jest puszyste i doskonale wyrośnięte. Świeże drożdże muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, żeby się nie zepsuły. Bardzo ważna jest również temperatura wszystkich składników na domowe wypieki, by ciasto wyrosło. Ciasto drożdżowe, domowy chleb, drożdżówki, pizza. To tylko niektóre z wypieków, w których główną rolę odgrywają drożdże. Świeży produkt jest jednak bardzo delikatny, dlatego też musi być odpowiednio przygotowany i przede wszystkim przechowywany w najlepszych warunkach.Jak przechowywać świeże drożdże? Opcje są dwie. Możesz je zamrozić lub przechowywać w lodówce. Świeże drożdże wymagają przygotowania rozczynu z cukru, mąki i letniego mleka. Gdy rozczyn lekko urośnie, dopiero wtedy dodaj go do reszty składników i wyrób ciasto.Przygotowując domowe wypieki z drożdżami zawsze zadbaj o to, aby wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. Drożdże są bardzo delikatne. Zbyt niska i zbyt wysoka temperatura sprawi, że produkt straci swoje właściwości, a ciasto nie podwoi swojej objętości i pojawi się zakalec.
Nie potrzebujesz jajek, aby upiec przepyszne świąteczne ciasto. Makowiec bez jajek jest idealną propozycją dla osób, które nie mogą lub nie chcą spożywać tego akurat produktu. Wypróbuj ten przepis i pozytywnie zaskocz swoich najbliższych na święta.Aromatyczny makowiec bez jajek zachwyca bogactwem dodatków. Orzechy, owoce oraz słodka czekoladowa polewa z całą pewnością wyróżniają to ciasto na tle innych. Kropkę nad i stawia intensywny zapach cynamonu. Każdy będzie prosił o dokładkę.
Rodzina Gessler słynie ze swoich oryginalnych i pomysłowych przepisów. Dziś przedstawiamy sposób syna Magdy Gessler na innowacyjne ciasto na pierogi. Dzięki wstępnemu mieszaniu składników za pomocą łyżki, Twoje dłonie podczas przygotowania ciasta pozostaną wyjątkowo czyste. Koniecznie sprawdź ten sposób.Na ciasto na pierogi Tadeusza Mullera zawiera w sobie aż 3 rodzaje mąki. Ich starannie dobrane proporcje zapewniają idealną konsystencję ciasta. Do tego wystarczy odrobina gorącej wody oraz oleju. To ciasto na pierogi udaje się za każdym razem.
Suszone owoce są pysznym dodatkiem do ciast i dań głównych, nie tylko świątecznych. Suszone jabłka, figi, daktyle, morele, śliwki, żurawina i inne będą o wiele zdrowsze i smaczniejsze, kiedy przed dodaniem ich do wypieków i potraw, namoczymy je w gorącej wodzie. Dzięki temu zmiękną, ale też zostanie z nich wymyta część konserwantów. Suszone owoce są wyśmienitym dodatkiem do domowych wypieków. Dodajemy je do masy makowej, keksa, sernika. Dekorujemy nimi drożdżówki, pączki, dodajemy je do świątecznej kutii. Niektóre owoce, np. suszone śliwki, warto wrzucić również do bigosu, ponieważ podkręcą jego smak.Suszone owoce są dość twarde, dlatego też warto namoczyć je w ciepłej wodzie zanim dodamy je do ciasta, masy makowej, bigosu lub innych dań. Nie tylko zmiękczenie produktu jest jednak powodem, dla którego powinniśmy moczyć suszone owoce.
Czy wiecie, dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę? Zasada przez wielu uznawana za przesąd nie jest pozbawiona logiki. Gdy przyjrzymy się bliżej reakcjom zachodzącym w cieście podczas wyrabiania, stanie się jasne, że metoda sprzyja sprawnemu osiąganiu odpowiedniej struktury. Warto znać wyjaśnienie.Przygotowanie ciasta, które po upieczeniu właściwie wyrośnie i zachwyci smakiem, wymaga przestrzegania kilku reguł. Równie ważne co zastosowanie odpowiednich proporcji składników jest staranne wyrobienie ciasta. Masy nie można mieszać niedbale. Zdradzamy jak oszczędzić sobie zbędnego wysiłku.
Drożdżówki z serem i białą czekoladą z dodatkiem suszonej żurawiny i kandyzowanej skórki z pomarańczy będą pyszną niespodzianką dla całej rodziny. Słodkie, puszyste bułki z wyśmienitym nadzieniem smakują, jak z najlepszej cukierni. Nikt im się nie oprze.Drożdżówki z serem i słodkimi dodatkami to świetny patent na podwieczorek, drugie śniadanie lub deser do kawy i herbaty. Bułeczki z nadzieniem są naprawdę proste w przygotowaniu, a efekt zachwyci każdego łasucha.Drożdżówki są słodkie, dlatego podaję je bez żadnej polewy. Jeśli masz ochotę na jeszcze słodszą wersję bułeczek, polej je domowym lukrem lub polewą przygotowaną z białej czekolady i kilku łyżek mleka. Z przepisu wychodzi około 10 bułeczek, które znikną jeszcze tego samego dnia.Żeby drożdżówki wyrosły jajka i masło muszą mieć temperaturę pokojową. Mleko natomiast musi być lekko ciepłe. Za zimne i za gorące składniki sprawią, że wrażliwe drożdże nie urosną, a ciasto nie podwoi swojej objętości. Może pojawić się nawet zakalec.
Masz ochotę na szybki deser z orzechową nutą? A może goście mają wpaść na kawę? Szybkie ciasto z orzechami i polewą czekoladową zrobisz w kilka chwil. Zmiksuj tylko składniki i wstaw do piekarnika. Ciasto będzie gotowe po około 40 minutach pieczenia.Ciasto z orzechami jest jednym z tych deserów, które często piekę w chłodne, jesienne i zimowe weekendy. Ciasto jest naprawdę błyskawiczne w przygotowaniu i wychodzi za każdym razem. Nie ma tu żadnych kremów, żelatyny, śmietany. Wypiek jest wilgotny i ma przyjemny, orzechowy smak. Do przygotowania ciasta z orzechami potrzebujesz kilku składników, z których większość z pewnością masz w domu. Ciasto jest więc nie tylko szybkie i smaczne, ale też tanie. Ciasto po ostudzeniu polej domową polewą czekoladową z kakao, masła, mleka i cukru. Przepis na polewę znajdziesz poniżej.Ciasto z orzechami jest ciastem, które oczaruje każdego łasucha. Pod koniec przygotowywania masy, dodaj do niego ubitą pianę z białek. To sekret delikatnego i wilgotnego wypieku. Puszyste i słodkie ciasto przełamane smakiem orzechów włoskich dosłownie rozpływa się w ustach.
Pierniczki alpejskie są jednym z tych wypieków, bez których nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia. Miękkie, słodkie, korzenne ciasteczka wychodzą za każdym razem. Udekorowane pierniki wyglądają rewelacyjnie na świątecznym stole i na choince.Pierniczki alpejskie dekorowane czekoladą, lukrem, kolorowymi posypkami, czy pisakami wyglądają bardzo apetycznie i tworzą świąteczny klimat. Miękkie ciasteczka możesz również powiesić na choince, żeby dodać drzewku uroku, jednak wtedy musisz ich pilnować bo znikają błyskawicznie. Sekretem miękkich pierniczków alpejskich jest ciasto. Masa musi być odpowiednio przygotowana, a składniki dodawane według kolejności. Ciasto przygotuj dzień przed pieczeniem. Będzie miało rzadką konsystencję, jednak zgęstnieje po 24 godzinach stania w lodówce.Pierniczki alpejskie przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej w słoiku, żeby nie stwardniały. Jeśli jednak tak się stanie, do pierników włóż dwa kawałki jabłka lub dwie skórki z chleba i odstaw na 12 -18 godzin. Po tym czasie świąteczne ciasteczka będą miękkie i delikatne.
Kluski śląskie są jednym z klasycznych dań kuchni śląskiej. Doświadczone gospodynie wiedzą jak przygotować ciasto na kluski, aby finalnie wyszły one gładkie i sprężyste. Sekretny przepis to...brak przepisu! Jeśli jesteście ciekawi co to oznaczy, zapraszamy do dalszej lektury.Do przygotowania idealnych klusek śląskich potrzebne są zaledwie trzy składniki. Wystarczą ugotowane ziemniaki, mąka ziemniaczana oraz sól. Potem potrzebujemy jedynie wiedzy, w jakich proporcjach połączyć je ze sobą. Nie jest to wbrew pozorom trudne.Niektóre przepisy podają, że do ciasta na kluski śląskie należy dodawać jajko. Jak już jednak zostało powiedziane wyżej, przepisów na kluski śląskie nie trzeba się kurczowo trzymać. Kluski bez dodatku jajka są bardziej sprężyste i zwyczajnie smaczniejsze.
Anna Lewandowska powraca z kolejnym niebanalnym pomysłem. Tym razem podzieliła się przepisem na pierogi z mąki kasztanowej. Bezglutenowy specjał z apetycznym słodkim nadzieniem z pewnością znajdzie niejednego amatora. Czy dasz się skusić?Mąka kasztanowa jest bogatym źródłem potasu oraz żelaza. Dodatkowo pierogi wykonane z jej użyciem są niezwykle sycące. Mąkę do pierogów według Anny Lewandowskiej możesz kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Koniecznie wypróbuj jej patent.
Przedstawiamy fenomenalny sposób na szarlotkę. Ekspresowe ciasto bez trudu przygotujesz na patelni. Wystarczy pokroić owoce i utrzeć składniki ciasta. Przyrządzenie deseru jeszcze nigdy nie było tak proste.Nasza błyskawiczna szarlotka nadaje się idealnie na szybki deser. Z podanych składników przygotujesz porcję w sam raz dla jednej osoby. Dzięki temu całe ciasto możesz spałaszować od razu po zdjęciu z patelni. Świeżutki, ciepły specjał powala na kolana.
Dzień Ciasta jest idealną okazją, by upiec prosty, a zarazem smakowity placek ucierany z owocami. Zrobienie deseru z dodatkiem jabłek nie zajmie wiele czasu, a produkty znajdziecie w każdym sklepie. Musicie spróbować.Ciasta w historii kulinariów pojawiły się już dawno, bo ponad 5 tysięcy lat temu. Po raz pierwszy świętowany w Stanach Zjednoczonych Dzień Ciasta, który przypada 26 listopada, może być pretekstem do umilenia sobie popołudnia słodkim wypiekiem. Tym razem proponujemy wam przygotowanie prostego jabłkowego rarytasu.
Czy wiecie jak przygotować idealne ciasto na naleśniki? Kluczowe są proporcje składników, które umożliwią uzyskanie masy o konsystencji płynnej śmietany. Receptura, którą wam dziś prezentujemy, pozwoli na zrobienie niezwykle elastycznych i delikatnych naleśników. Wykorzystacie je do wielu dań. Przyrządzanie ciasta na naleśniki jest sztuką. Jeśli masa będzie zbyt gęsta lub zbyt rzadka, podczas smażenia placki rozpadną się i nie uda się ich wypełnić nadzieniem. Konsystencję warto na bieżąco kontrolować, by uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie smażenia. Wsypanie mielonego siemienia lnianego pomoże nam zagęścić zbyt lejącą się masę. Wlanie wody lub mleka — spowoduje rozrzedzenie ciasta. Jeśli jednak skorzystacie z naszej receptury, wspomniane sztuczki najprawdopodobniej nie będą konieczne.
Mak jest niezbędnym składnikiem makowca, kutii i innych świątecznych przysmaków. Aby ziarna nie były gorzkie, a masa nie rozwarstwiała się, mak musi być odpowiednio przygotowany. Gotowanie maku w mleku jest kluczem do sukcesu. Dzięki temu mak wyjdzie delikatny w smaku i aksamitny.Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Każda z nas już powoli zaczyna zastanawiać się, jakie potrawy i ciasta przygotuje na ten wyjątkowy czas. Makowiec zawijany i kutia to jedne z tych przysmaków, bez których nie wyobrażam sobie świąt. Masę makową przygotowuję według babcinej receptury nieco wcześniej, może stać w lodówce 5 dni. Jak przyrządzić mak?Niektórzy gotują mak w wodzie, co nie jest złym pomysłem, ale my mamy lepszy. Proponujemy gotować mak w mleku, które nie tylko doskonale zmiękcza ziarna, ale też uwalnia z nich najlepszy smak. Kluczowy jest również stosunek mleka do maku. Na szklankę maku zawsze dodaję 2 szklanki mleka.Masa makowa na makowiec, czy inne wypieki będzie smakować rewelacyjnie, kiedy dodasz do niej odpowiednie składniki. W masie makowej nie może zabraknąć płynnego miodu, orzechów, suszonych owoców i aromatu migdałowego. To dzięki nim tradycyjne dania i wypieki z dodatkiem maku są tak smaczne, że błyskawicznie znikają z talerzy.