Ryż to doskonały dodatek do wielu dań kuchni całego świata. Niezależnie od rodzaju, ryż należy odpowiednio przygotować, aby po ugotowaniu był sypki i nie przypominał papki. Jak przygotować ryż do gotowania? Jak ugotować idealny ryż z torebki? Jak ugotować idealny ryż na sypko?Ryż jest najbardziej popularnym ziarnem na świecie, który znalazł zastosowanie w każdej kuchni. Przygotujesz z nim między innymi tajskie curry, kurczaka tikka masala, meksykańskie chili con carne i wiele wyśmienitych potraw. Ryż jest również dodatkiem do wielu sałatek.Ryż jest pysznym i zdrowym zamiennikiem makaronów i ziemniaków, pasuje do drobiu, mięsa czerwonego, owoców morza, ryb, warzyw i owoców. Ryż świetnie smakuje również w zupach- tu poznasz przepis na perfekcyjną pomidorową z ryżem, czyli królową polskich zup. W tym artykule dowiesz się, który ryż jest najzdrowszy, jak przygotować ryż przed gotowaniem i jak ugotować idealny ryż z torebki, na sypko i na mleku, aby był miał idealną konsystencję. Chcesz zrobić japońskie sushi? Tu dowiesz się, jak ugotować ryż do sushi i jak zrobić zalewę do ryżu.
Wiele z was z pewnością szuka już receptury na pyszne pączki. Tradycyjny specjał nie wszystkim jednak będzie odpowiadał. Dla tych, którzy unikają spożywania nabiału mamy nie lada gratkę — przepis na pączki bez mleka i jaj. Spróbujcie koniecznie, a nie wrócicie do klasyki. Desery bez nabiału potrafią być naprawdę pyszne. Z pewnością wielu z wa próbowało już ciasta drożdżowego w takiej wersji czy śniadaniowego omletu na słodko. Tym razem pokażemy wam jak przygotować wegańskie pączki. Inspirowany recepturą Jadłonomii przepis skradnie niejedno serce.
Jajka w koszulce to jajka gotowane na wodzie bez skorupki. Jajka mają ścięte, zaokrąglone białko i płynne żółtko, wylewające się po przekrojeniu. Jajka w koszulce to doskonały dodatek do wielu dań. Jak zrobić i z czym podawać jajka w koszulce? Jak sprawdzić świeżość jajek?Jajka w koszulce to świetny pomysł na podanie jajek w inny sposób. Jajka w koszulkach są bardzo popularne, ponieważ wyglądają bardzo estetycznie, są pyszne i pasują do naprawdę wielu dań, w tym zwykłych kanapek, urozmaicając śniadania.Aby białko stworzyło zwartą chmurkę otaczającą płynne żółtko, jajko w koszulce wymaga odpowiedniego sposobu gotowania. Technika i zakwaszenie wody sokiem z cytryny lub octem ma tutaj kluczowe znaczenie. Jajka w koszulce nie wyjdą tak, jak powinny, jeśli jajka nie będą świeże. Sprawdź również, jak zrobić idealne jajko sadzone do obiadu, jak smażyć, czym je doprawić i z czym podawać.
Znudziły wam się klasyczne zasmażane buraczki? Przyrządźcie warzywo z dodatkiem czosnku i śmietany, a odkryjecie jego nowe oblicze. Zaskoczcie bliskich tym wyjątkowym specjałem przy najbliższym obiedzie. Polecaliśmy wam już buraki smażone z porem czy z dodatkiem wyrazistego w smaku octu balsamicznego. Tym razem proponujemy do miękkiego warzywa dorzucić nieco czosnku. Delikatny sos z majonezowo-śmietanowy z jego dodatkiem idealnie skomponuje się ze słodyczą czerwonej bulwy.
Przypalenie garnka może zdarzyć się nawet najlepszym kucharzom. Wystarczy chwila nieuwagi, by konieczne było usunięcie dość uciążliwego zanieczyszczenia. Podpowiadamy jak domowymi sposobami uratować kuchenne naczynie. Będziecie zaskoczeni, jak skuteczne środki do tego celu macie już w kuchni. Czyszczenie przypalonych garnków wcale nie musi wymagać zaangażowania specjalistycznych środków. Istnieją sprawdzone metody, by wyczyścić bez zbędnej i drogiej chemii. Wystarczy sięgnąć po sól kuchenną.
Owsianka na śniadanie to świetny pomysł na rozpoczęcie dnia, jest sycąca, zdrowa i pyszna. Owsianka na wodzie lub mleku podana z jabłkami, truskawkami, śliwkami, miodem, orzechami, cynamonem i innymi składnikami to prawdziwa rozkosz dla podniebienia i solidna dawka energii i dobrego humoru z rana. Jak zrobić idealną owsiankę?Płatki owsiane dostarczają nam energii na wiele godzin, wzmacniają naszą koncentrację, a dzięki pysznym dodatkom poprawiają również nastrój, dzięki czemu jesteśmy gotowi do działania już od samego rana. Owsianka pobudzi Cię lepiej niż kawa, sprawdź, jak ją przygotować i dlaczego warto na stałe włączyć ją do diety.Owsianka to pełna dowolność łączenia dodatków. Przygotujesz ją z wieloma pysznym składnikami, przyprawami, dosłodzisz miodem, syropem klonowym czy czekoladą. Owsiankę możesz gotować również swoim dzieciom, z pewnością słodkie dodatki i owoce oczarują ich swoim smakiem, a całe danie dostarczy im niezbędnych witamin i minerałów.Miód miodowi nierówny- w tym artkule dowiesz się, po czym rozpoznać dobry miód o doskonałym smaku i cennych dla zdrowia właściwościach.
Szukasz taniego, szybkiego i przede wszystkim skutecznego sposobu na umycie palników kuchni gazowej? Zaopatrzcie się w biały ocet. Ten podstawowy produkt sprawdzi się doskonale, pozostawiając palniki czyste i pomagając utrzymać ich sprawność. Sprawdźcie, jak prosta jest domowa metoda mycie tego elementu kuchni. Ostatnio podpowiadaliśmy wam jak skutecznie oczyścić płytę indukcyjną. Część z was ma jednak w domach kuchenki gazowe, które również wymagają dokładnego posprzątania. Domowymi sposobami jesteśmy w stanie zadbać o palniki. Dowiedźcie się, czego potrzebujecie, by to zrobić.
Klasyczny omlet na jajkach jest standardowym wyborem Polaków na szybkie i pożywne śniadanie. Niestety z uwagi na zdrowie, niektórzy nie mogą jeść jajek i pić mleka - wtedy z pomocą przychodzi banan, z którego można przygotować lekki i pyszny omlet. Taki posiłek jest lekkostrawny, niskokaloryczny i szybki, a po podaniu z owocami dodatkowo pięknie wygląda. Omlet bez jajek z pozoru może wydawać się czymś, co zwyczajnie nie jest możliwe. Jajka są w końcu niejakim fundamentem tego dania. Na szczęście w prosty sposób można zastąpić je innym popularnym składnikiem, który jest uwielbiany przez wszystkich. Mowa oczywiście o bananach, które można kupić w każdym sklepie spożywczym. Radzimy użyć owocu o ciemnej skórce, który jest miękki w dotyku - im bardziej dojrzały banan, tym omlet będzie słodszy. Zielony banan może mieć za małą zawartość cukru i omlet wyjdzie niesmaczny.
Biała rzodkiew jest mniej popularnym, lecz bardzo zdrowym warzywem korzeniowym Warto po nią regularnie również ze względu na jej atrakcyjny, wyrazisty smak. Sprawdźcie jak ją przyrządzić i koniecznie spróbujcie. Mylona jest często z rzepą, a kształtem przypomina przerośniętą pietruszkę. Biała rzodkiew to pyszne i zdrowe warzywo o wyrazistym i ostrym smaku. Spokrewniona z dobrze nam znaną rzodkiewką bulwa powinna nas zainteresować.
Smaczna pasta może być doskonałym dodatkiem do świeżego pieczywa. Warto urozmaicić śniadanie, sięgając po delikatną jajeczną kompozycję z dodatkiem suszonych pomidorów. Przyrządzicie ją błyskawicznie, a smak na długo zapadnie wam w pamięć. Spróbujcie koniecznie. Podpowiadaliśmy wam jak przygotować pyszną pastą jajeczną z dodatkiem papryki czy duszonych pieczarek. Teraz na tapet bierzemy inny wyrazisty dodatek, który doskonale podkreśli smak jajek. Suszone pomidory nadadzą paście wyjątkowego aromatu i pięknych akcentów kolorystycznych.
Rosół jest zupą znaną przez wszystkich Polaków, choć w każdym gospodarstwie przygotowuje się go nieco inaczej. Magda Gessler do swojego wywaru dorzuca niecodziennych składnik - mowa o goździkach. Korzenna przyprawa nadaje bulionowi pysznego i głębokiego aromatu, który doskonale rozgrzewa zimą. Rosół można bez większych problemów zjeść dosłownie na całym świecie. Esencjonalna zupa, która wypełniona jest smakiem, witaminami i innymi wartościami odżywczymi, syci na długie godziny, a także rozgrzewa - co jest szczególnie cenne zimą. Magda Gessler, jako specjalistka od klasycznej polskiej sztuki kulinarnej, doskonale wie jakie przyprawy pasują do rosołu. Goździki, które znana kucharka dorzuca do wywaru, pozwalają stworzyć bulion o jeszcze silniejszym aromacie, który spodoba się największym smakoszom.
Mikrofalówka potrafi znacznie przyspieszyć podgrzewanie jedzenia. Aby bezpiecznie z niej skorzystać, jedzenie należy umieścić w odpowiednim naczyniu. Sprawdźcie, na co należy uważać. Koniecznie należy wystrzegać się korzystania z niektórych opakowań z tworzyw sztucznych. Niedawno pisaliśmy o skutecznym sposobie na oczyszczenie mikrofalówki z brudu i przykrych zapachów. Tym razem na tapet bierzemy naczynia, które wykorzystujemy do odgrzewania potraw. Okazuje się, że tylko niektóre z nich pozwolą nam przeprowadzić proces bez szkody dla zdrowia.
Najzdrowszą wersją jajecznicy jest ta, w której białka są dobrze ścięte, a żółtka wciąż płynne. Przygotowanie potrawy w takiej postaci wymaga uważnego mieszania podczas smażenia. Zacznijcie od białka, a wszystko się uda. Jaja wbrew popularnej opinii o byciu niezdrowym produktem, mają pozytywny na nasz organizm. Wszystko dlatego, że żółtko stanowi doskonałe źródło witaminy E, karotenoidów, luteiny czy zeaksantyny. Składniki te pełnia istotną funkcję m.in. w utrzymaniu zdrowych oczu. Żeby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw, żółtko należy spożyć w postaci możliwie jak najbardziej płynnej. Dobrym wyborem będzie zatem zjedzenie jaja na miękko czy zrobienie delikatnie ściętej jajecznicy. Podpowiadamy jak przyrządzić ją tak, by wyciągnąć z niej jak najwięcej.
Tradycyjne przepisy często pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Tak będzie również w przypadku tej przedwojennej receptury na biszkopt. Delikatne ciasto z prodiża zachwyci każdego, kto go spróbuje. Jeżeli dysponujecie tym sprzętem, koniecznie sprawdźcie, jak smakuje. Zdradzaliśmy wam już, dlaczego warto użyć oleju do zrobienia biszkoptu i podpowiadaliśmy jak przyrządzić ten specjał z trzech podstawowych składników. Tym razem na tapet bierzemy sprawdzony sposób na przyrządzenie klasycznego ciasta w prodiżu. Przedwojenna receptura zaowocuje wypiekiem, który nie opadnie i zbierze masę komplementów.
Pasty kanapkowe są doskonałym pomysłem na przygotowanie bogatego w smaki i kolory śniadania. Nikt nie oprze się chrupiącemu pieczywu podanemu z delikatnym jajeczno-warzywnym miksem. Spróbujcie koniecznie — ten smak skradnie wasze serca. Prezentowaliśmy wam już przepis na wyśmienitą pastę kanapkową z dodatkiem suszonych pomidorów i oliwek oraz na smaczne smarowidło z cukinii. Dziś powracamy do klasyki, czyli do pasty na bazie jajek. Tym razem proponujemy, by dodać do nich posiekana czerwoną paprykę. Specjał urozmaici kanapki i przyjemnie zaskoczy rozmaitością tekstur. Skusicie się?
Przygotowaliście już warzywa do sałatki jarzynowej, ale nie wiecie czym ją doprawić? Wiemy jakie dodatki są niezbędne, by wydobyć smak tego specjału. Sprawdźcie koniecznie, czy nie popełniacie błędu na tym etapie. Sałatka Olivier, sałatka stołeczna, ale też sałatka francuska — to inne nazwy tradycyjnego rarytasu, który często gości na wielu polskich stołach, czyli sałatki jarzynowej. Kultowa warzywna kompozycja złożona przede wszystkim z marchewki, pietruszki, selera i jajek nie jest bardzo wymagającym daniem. Trzeba tylko pamiętać o kilku szczegółach.
Jajka są dobrym pomysłem na śniadanie. Jak je przygotować? Możesz je ugotować lub usmażyć. Dziś pokażemy ci, jak zrobić jajka sadzone na wodzie. Będą kombinacją między smażonymi a gotowanymi, bo co prawda przyrządzimy je na patelni, ale nie użyjemy kropli tłuszczu. Zaoszczędzisz trochę kalorii, a żołądek ci podziękuje. Sadzone jajka są jedną z szybszych metod przyrządzenia jajek. Wystarczy rozgrzać patelnię, wlać na nią trochę tłuszczu, wybić jajka i smażyć je, aż odpowiednio się zetną. Potrawa jest bardzo prosta, jednak dla niektórych danie to jest dość ciężkostrawne. To za sprawą użytego tłuszczu i procesu smażenia. Na szczęście sadzone jajka można uzdrowić.
O poranku większość osób decyduje się na zrobienie śniadania zawierającego jajka - są pożywne, łatwe w obróbce i stosunkowo tanie. Jeśli chcesz raczyć się wyjątkowo puszystą jajecznicą, nie smaż jej na maśle czy oleju, a zamiast nich użyj mleka. Dzięki temu potrawa będzie lekka jak chmurka, a dodatkowo znacznie mniej kaloryczna. Jajecznica może przybrać wiele różnych form. Wszystko zależy od regionu świata, preferencji kulinarnych lokalnych mieszkańców, a także dostępu do określonych produktów spożywczych. Jeśli masz pod ręką mleko, możesz zabrać się za gotowanie pysznego śniadania. Klasyczna jajecznica smażona jest na tłuszczu, jednak taka metoda generuje bardzo dużo niepotrzebnych kalorii. Aby zacząć dzień od zdrowego posiłku, który dostarczy dużo energii i wartości odżywczych, przetestuj poniższą recepturę.
Pasztetowa swojego czasu często była wybierana przez Polaków jako główny dodatek do kanapek. Dawniej większość osób przygotowywała ją własnoręcznie, lecz teraz można kupić ją z łatwością w sklepach. Domowa pasztetowa jest jednak znacznie smaczniejsza, co udowadnia poniższy przepis. Dzięki niemu zrobisz pasztetową bez jelita - zamiast niego wystarczy słoik. Pasztetowa wywodzi się z kuchni niemieckiej, austriackiej i czeskiej, skąd przybyła do Polski i podbiła nasze kubki smakowe. Jej najważniejszym składnikiem jest wątróbka, która odpowiada za charakterystyczną konsystencję wędliny, dlatego warto kupić ją w najlepszej jakości. Klasyczna pasztetowa wymaga użycia jelita, aby zmielone produkty mogły zostać wygodnie zapakowane. Mamy na szczęście przepis, dzięki któremu można pozbyć się osłonek, co ułatwia przechowywanie i wydłuża przydatność do spożycia.
Parówki są delikatnymi kiełbaskami, po które chętnie sięgamy rano. Trzeba je tylko podgrzać, a pożywne śniadanie będzie w mig gotowe. Wiele osób popełnia tu jednak błąd. Wystarczy chwila nieuwagi, a nie wyjdą ci na zdrowie. Dowiedz się, jak prawidłowo gotować parówki. Parówki przygotowuje się z mięsa, tłuszczu, wody i przypraw. W zależności od proporcji tych składników są bardziej lub mniej wartościowe. Oczywiście im więcej zawierają mięsa, tym lepiej, bo to oznacza, że mają mniej tłuszczu, wody i wiążących dodatków. Parówki są bardzo lubiane przez dzieci, ze względu na stopień rozdrobnienia mięsa. Jest ono poddawane homogenizacji, a więc bardzo mocnemu zmieleniu. W rezultacie po ich wyglądzie trudno się zorientować, ile zawierają mięsa, a ile tłuszczu. Dlatego najlepiej czytać etykiety.
W każdym polskim domu rosół gotuje się odrobinę inaczej - wszystko zależy od rodzinnego przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Aby zupa ta była pyszna i zdrowa, zrezygnuj z kostek rosołowych na rzecz sosu sojowego. Przyprawa wypełniona jest smakiem umami i sprawdza się jako wzmacniacz aromatu, który nadaje bulionowi głębi i pięknego koloru. Rosół jada się na całym świecie i choć jest prawdopodobnie najpopularniejszą zupą świata, nie trudno o zaliczenie wpadki. Mdły smak, zły kolor, brak przejrzystości czy zbyt dużo soli są jedynie kilkoma problemami, które spotykają miłośników rosołu. Jedna przyprawa może rozwiązać je w kilka chwil. Mowa o sosie sojowym, którego słony smak umami sprawdza się w setkach dań kuchni azjatyckiej. Nie musisz obawiać się, że sos drastycznie zmieni aromat potrawy - wystarczy niewielka ilość, aby pozytywnie wpłynąć na rosół, jednocześnie bez ryzykowania, że wywar nagle smakować będzie nie tak, jak powinien.
Mało kto w ogóle wyobraża sobie, że sernik można przyrządzić bez mielenia sera twarogowego, ponieważ masa byłaby wtedy zbyt zbita. Okazuje się jednak, że istnieje sposób, aby cieszyć się tym ciastem bez pracochłonnej czynności. Potrzebujesz do tego tylko praski do ziemniaków. Przeciśnięcie przez nią sera da podobny efekt, co mielenie. Sernik w Polsce jest jednym z najważniejszych ciast i bez problemu można kupić je w każdej cukierni i większości sklepów spożywczych. Warto mieć jednak na uwadze, że żaden kupny wypiek nie dorówna w smaku domowemu sernikowi - szczególnie, jeśli zastosujesz się do poniższych porad. Podczas mieszania składników, nie zapomnij pod żadnym pozorem o dobrym ubiciu białek na sztywną pianę. Bez niej sernik nie będzie puszysty. Dodatkowo taka wpadka zwiększa szansę na opadnięcie ciasta po upieczeniu.
Pożywne i smaczne śniadanie jest podstawą dobrze rozpoczętego dnia - bez niego brakuje energii oraz ochoty do działania. Zapiekane w bułce jajka stanowią idealną propozycję dla osób, które chcą zjeść dobrze, a przy okazji szybko. Takie jajka przygotowuje się bowiem w kilka chwil i śniadanie dla całej rodziny jest gotowe. Jajka zawierają w sobie praktycznie wszystkie potrzebne do funkcjonowania substancje odżywcze, dlatego ciężko o lepszy produkt na śniadanie. Łącząc je z pieczywem, boczkiem, serem żółtym i cebulą tworzy się proste, aczkolwiek obłędnie pyszne danie. Podstawą dobrego smaku poniższych zapiekanych jajek jest jakość pojedynczych składników. Nie warto kupować taniego boczku i żółtego sera - na takich składnikach nie ma co oszczędzać. Lepiej jeść je trochę rzadziej, lecz cieszyć się wspaniałym smakiem i aromatem, czego przy tanich produktach można nie uświadczyć.
Rosół stanowi bardzo ważny element polskiej sztuki kulinarnej, dlatego opracowanych zostało wiele trików, ułatwiających gotowanie zupy. Jeden z nich polega na wlaniu do gotującego się bulionu białka jaja. Ścinając się pod wpływem temperatury, zbierze w sobie szumowiny i pozwoli uzyskać bardziej klarowny wywar. Rosół przyrządzany jest na całym świecie w bardzo podobny sposób - różnią się jedynie użyte komponenty smakowe. Finalnie jest to po prosty wygotowany z warzyw, przypraw, mięs i niekiedy owoców wywar, który zawiera wszystkie substancje smakowe i odżywcze z produktów użytych do gotowania. Jednym z największych mankamentów gotowania rosołu, jest uzyskanie idealnej klarowności bez żadnego cienia mętności. Jeśli chcesz zrobić rosół przejrzysty niczym woda, poniżej mamy triki idealne dla ciebie.
Domowy pasztet świetnie smakuje na kanapkach. Jeśli do mięsnej masy dodamy pianę z białek, uzyskamy wyrób tak puszysty i delikatny jak nigdy wcześniej. Babciny sekret jest jedną z kilku wskazówek, które pomogą wam zrobić pasztet, który zachwyci waszych gości. Dowiedźcie się, o co jeszcze warto zadbać. Pożywna przekąska, która dobrze komponuje się z wieloma dodatkami takimi jak np. ogórek kiszony czy pomidor doczekała się już wielu wersji, także wegańskich z żurawiną czy kaszą pęczak. Tradycyjny przepis oparty jest jednak o mięsa, a sekretem idealnej konsystencji takiego pasztetu są dobrze zastosowane składniki.
Kawa jest lubianym przez wielu smakoszy pobudzającym napojem. Nie zawsze jednak jej smak wpisuje się w nasze upodobania. Zbyt kwaśną kawę można uratować, wsypując do niej sodę oczyszczoną. Ten prosty trik to tylko jedno z zastosowań tego uniwersalnego proszku, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Funkcja sody oczyszczonej w kuchni nie kończy się na zastosowaniu jej do przygotowywania wypieków czy przyrządzeniu środka zdolnego wyczyścić przypalony garnek lub pełen kamienia czajnik. Mniej oczywistym użyciem będzie m.in. dodanie odrobiny proszku do kawy w celu poprawy jej smaku.
Estragon jest aromatycznym ziołem znajdującym zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i w lecznictwie. W postaci suszonej dostępny jest niemalże w każdym sklepie. Sprawdźcie, do jakich dań będzie pasował i koniecznie spróbujcie. Draganek wykazuje skuteczne działanie w zwalczaniu wielu schorzeń powiązanych z układem pokarmowym. Przynosi ulgę we wzdęciach oraz wspiera organizm w przypadku braku łaknienia czy w niedostatecznym wytwarzaniu żółci. Jego ogromną zaletą jest fakt, że stosując go jedynie w formie przyprawy, bardzo trudno o przedawkowanie.
Wielu smakoszy chciałoby uzyskać puszystą i delikatną jajecznicę. Niektórzy, by to osiągnąć, dodają do jajek wodę, mleko lub śmietanę. Efekt jest jednak przeciwny od zamierzonego i danie staje się gumowate. Jakich jeszcze błędów powinniśmy się wystrzegać? Przygotowanie jajecznicy, choć nie wydaje się skomplikowane, potrafi zaskoczyć. Często mimo, że korzystamy ze świeżych jaj, potrawa nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Na ten stan wpływa wiele czynników. Przybliżamy najpopularniejsze z nich.