Ryż jest świetnym dodatkiem zarówno do zup, jak i do sałatek czy dań obiadowych. Może też być podstawą pysznych deserów czy smażonych potraw z warzywami. Jednak, by tak się stało, musimy go odpowiednio przyrządzić. Zdradzamy sprawdzony patent.Ryż jest nie tylko uniwersalnym produktem spożywczym, ale też świetnym przede wszystkim źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Dodaje energii, syci, a przy tym dostarcza wielu cennych składników odżywczych takich jak potas, magnezu czy cynk. Dobrze przyrządzony będzie smakował każdemu.
O tym, że brukselka jest bardzo zdrowa, słyszało pewnie wielu z was. Jednak i tak, mało kto sięga po tę drobną kapustę. Dlaczego? Jej przygotowanie jest niby proste, ale efekt nie zawsze zadowala. Dlatego dziś powiemy wam, jak przygotować brukselkę, aby zachwycała nas swoim smakiem. Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na jeden szczegół. Kapusta brukselska, czyli inaczej brukselka to zimowa odmiana kapusty. Jest to też najdrobniejsza z kapust. Małe jej główki wyrastają w dużej ilości na dość grubej łodydze. Kapusta ta dobrze znosi przechowywanie, doskonale nadaje się do gotowania, zapiekania i smażenia.Brukselka, jako warzywo ciemnozielone, ma wysoką wartość odżywczą. Przede wszystkim zawiera dużo beta-karotenu, witamin C, E i K, a także magnezu, potasu, fosforu i wapnia. Za sprawą tych składników korzystnie wpływa na układ odpornościowy, poprawia pracę serca i trawienie. Ułatwia też oczyszczanie organizmu z toksyn.
Wielu smakoszy chciałoby uzyskać puszystą i delikatną jajecznicę. Niektórzy, by to osiągnąć, dodają do jajek wodę, mleko lub śmietanę. Efekt jest jednak przeciwny od zamierzonego i danie staje się gumowate. Jakich jeszcze błędów powinniśmy się wystrzegać? Przygotowanie jajecznicy, choć nie wydaje się skomplikowane, potrafi zaskoczyć. Często mimo, że korzystamy ze świeżych jaj, potrawa nie wychodzi taka, jak byśmy chcieli. Na ten stan wpływa wiele czynników. Przybliżamy najpopularniejsze z nich.
Lubimy śledzie nie tylko od święta. Są smaczne i zdrowe, więc chętnie jemy je na przekąskę. A czy zdarzyło wam się, że przyrządzone śledzie z cebulą były niezbyt smaczne, bo gorzkawe? A wiecie, co zrobić, gdy śledzie mają gorzki posmak? Za chwilę zdradzimy wam kilka skutecznych sposobów na ten problem. Najpopularniejszymi śledziami, po które sięgamy, są solone filety, czyli matiasy. Można je bowiem przygotować na wiele sposobów — dodać do sałatki czy wymieszać z aromatycznym sosem. Jednak najczęściej przygotowujemy śledzie z cebulą. Nic dziwnego — robi się je szybko i są bardzo smaczne. No może nie zawsze, bo czasami wychodzą gorzkie.
Kotlety jajeczne kojarzą się wielu osobom z czasami jedzenia obiadów w szkolnych stołówkach. Kotlety z jajka stanowiły wtedy bardzo często drugie danie - są bowiem tanie, proste i sycące. Jakub Kuroń dodaje do nich odrobinę zrumienionego boczku. Dzięki temu gotowe kotlety stają się soczyste, aromatyczne i jeszcze bardziej intensywne. Kotlety jajeczne dawniej wywoływały w nas raczej mieszane uczucia, ponieważ jako dzieci mnóstwo potraw wydawało nam się niejadalnymi. Dzisiaj z pewnością nostalgia weźmie górę i smakosze zabiorą się za gotowanie kotletów jajecznych. Szczególnie z przepisu Jakuba Kuronia. Jakub Kuroń podaje swoje kotlety jajeczne wraz z sosem chrzanowym, który intensywnym smakiem podkreśla całe danie. Do samej masy wrzuca z kolei pokrojony w kostkę i podsmażony na chrupko wędzony boczek. Ten trik pozwala uzyskać lekko dymny aromat, a także ciekawą konsystencję.
Rosół jest najpopularniejszą, polską zupą. I choć wszyscy go lubią, to każdy gotuje go w nieco inny sposób. A wiecie, na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Rodzaj i ilość użytych składników wpływa na smak i aromat tego wywaru. Liczy się też oczywiście czas gotowania. Podstawowymi składnikami rosołu jest mięso i warzywa. Zestaw warzyw używamy w zasadzie ten sam. Jest to zwykle marchewka, pietruszka, seler, por, cebula. Niektórzy dodają jeszcze kawałek kapusty włoskiej. Jeśli zaś chodzi o mięso, tu pole do popisu jest o wiele większe.
Na dobre pierogi składają się zarówno pyszny farsz, jak i delikatne i rozpływające się w ustach ciasto. Korzystając z masła i mleka, stworzymy idealną masę do nadziania. Wyjaśniamy, dlaczego właśnie te dwa produkty sprawią, że smak pierogów zachwyci każdego i pozwolą ulepić pierogi idealne.Polecaliśmy wam już pyszne przepisy na pierogi ze smacznym, nieco słodkim twarogiem oraz bardziej tradycyjne z farszem z kapusty i grzybów. Tym razem przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, dlaczego ciasto na pierogi warto wykonać z dodatkiem mleka i masła.
Lubicie zjeść jajecznicę na śniadanie, ale unikacie tłuszczu w diecie? Dodajcie do jajecznej masy dwie łyżki wody i przygotujcie ją na parze. Przyrządzone w ten sposób jajka będą lekkie i puszyste, a przy tym zdrowe. Spróbujcie koniecznie. Wyjaśnialiśmy wam już wcześniej jakie znaczenie ma kolor skorupki zakupionego przez nas jajka. Pisaliśmy też o tym, czego wraz z jajkami lepiej nie jeść. Tym razem przychodzimy z recepturą na pyszną, a przede wszystkim zdrową jajecznicę śniadaniową. Nie będzie wam potrzebny olej, a jej przygotowanie zajmie dosłownie kilka chwil. Wypróbujcie już dziś.
Ziemniaki są w Polsce najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. Zwykle podajemy je gotowane, bo takie ich przygotowanie jest najłatwiejsze. Czy jednak wiecie, jak powinno się je gotować? Czy ziemniaki należy wrzucać do zimnej wody, czy na wrzątek? Zwróć też uwagę na odmianę ziemniaków, bo nie każde nadają się do gotowania. Ziemniaki obiadowe można przygotować na wiele sposobów. Zwykle je gotujemy, ale można je też smażyć albo piec. Gotowanie ziemniaków jest najłatwiejszym rozwiązaniem, bo ziemniaki wystarczy tylko obrać i ugotować. Takie ziemniaki są lekkostrawne i dość neutralne w smaku. Doskonale pasują do wielu dań. Jeśli chcesz podać gotowane ziemniaki do obiadu, zwróć też uwagę na ich odmianę. Jeśli wybierzesz ziemniaki typu A, po ugotowaniu będą zwięzłe i dość twarde. Te lepiej wykorzystaj do sałatki. Ziemniaki typu C, zawierają najwięcej skrobi i w czasie gotowania najprawdopodobniej się rozpadną. Na talerzu nie będą się więc prezentować zbyt elegancko, za to do klusek będą jak znalazł. Najbardziej uniwersalne w zastosowaniu będą ziemniaki typu B. Po ugotowaniu powinny być miękkie, ale nie rozsypujące się.
Zmywarka jest urządzeniem, które znacznie ułatwia sprzątanie po kulinarnych ucztach. Są jednak naczynia, które nie powinny być myte w ten sposób. Jeśli chcecie dłużej cieszyć się ulubionym sprzętem, sprawdźcie, czy przypadkiem nie narażacie go na uszkodzenie, umieszczając go w zmywarce. Podpowiadaliśmy wam już jak wyczyścić i rozmrozić lodówkę. Tym razem wracamy z poradnikiem dotyczącym zmywania, w którym zdradzamy, jakie naczynia pod żadnym pozorem nie powinny być myte w zmywarce. Sprawdźcie, czy poprawnie typujecie, co można umyć w popularnym urządzeniu domowym.
Uważacie, że rosół bez mięsa nie będzie smaczny? Przygotujcie go według naszego nowego przepisu. Dodatek grzybów i suszonych śliwek sprawi, że smak umami będzie dobrze wyczuwalny. Nie tylko nie będzie wam brakowało mięsa, ale też zachwycicie się aromatem zupy i jej delikatnym smakiem.Wegański rosół będzie pełen smaku, jeśli użyjecie odpowiednich dodatków. Koniecznie wrzućcie do niego kilka grzybów i suszonych śliwek, które nadadzą umami i przyjemnej słodyczy. Nie zapomnijcie też o karmelizowanej cebuli, która nada nieco dymnego aromatu i podkreśli smak wywaru.
Jajka po turecku, czyli jajka w koszulce serwowane z wyrazistym jogurtem greckim i chrupiącym pieczywem, skradną wasze serca. To bogate w smaki i rozgrzewające śniadanie będzie idealne na leniwe poranki. Koniecznie spróbujcie tego pysznego połączenia. Podpowiadaliśmy wam już jak zrobić jajecznicę na parze i zdradzaliśmy sekret udanego omletu śniadaniowego. Tym razem proponujemy odświeżenie klasyki. W nowym przepisie kremowy jogurt grecki doprawiony świeżym czosnkiem i cytryną spotyka się z jajkami w koszulce, z których po przecięciu wypływa aksamitne żółtko. Nikt się temu nie oprze.
Szukasz nietypowego dodatku do kotletów? Postaw na buraczki podsmażane z porem. Nieco ostre w smaku warzywo idealnie zbalansuje słodycz czerwonych bulw. Dodatek czerwonej cebuli uzupełni kompozycję i sprawi, że nie będzie można jej się oprzeć. Spróbujecie? Buraki są niezwykle smaczne i pełne cennych składników odżywczych. Warto włączyć je do swojej diety np. poprzez dodanie ich do obiadu. Proponujemy wam przyrządzenie ich z dodatkiem aromatycznej czerwonej cebulki i wyrazistego w smaku pora. To połączenie skradnie wasze serca.
Nikt z nas nie chce pić herbaty czy kawy z nieestetycznymi kawałkami kamienia. Jeśli jednak w naszych kranach mamy twardą wodę regularne oczyszczanie czajnika z naturalnie występujących w wodzie związków będzie konieczne. W sprawnym usunięciu osadu pomoże nam soda oczyszczona. Dowiedzcie się jak ją zastosować. Podpowiadaliśmy wam już jak skutecznie i szybko umyć mikrofalówkę czy oczyścić lodówkę z przykrych zapachów. Tym razem pod lupę bierzemy czajniki, a właściwie powstający podczas ich użytkowania kamień. Zdradzamy patent, dzięki któremu sprzęt będzie zawsze czysty i gotów do przygotowania ulubionych napojów.
Naleśniki są uniwersalnym przysmakiem, który przyrządzić można na wiele sposobów. Mało kto jednak wie, jak istotną rolę w ich przygotowaniu odgrywa cukier. Niestety jest on często pomijany, zwłaszcza w wytrawnych wersjach specjału. Wyjaśniamy, dlaczego warto do dodawać.
Brokuły są smacznym i bogatym w cenne składniki odżywcze warzywem, które potrafi przysporzyć nieco kłopotu w przygotowywaniu. Wrzucenie ugotowanych różyczek do lodowatej ody to prosty trik, który sprawi, że warzywo zachowa swój piękny kolor i zachwyci smakiem. Wypróbujcie koniecznie. Intensywna barwa i delikatna chrupkość są pożądanymi cechami ugotowanego brokuła. W takiej postaci warzywo to doskonale sprawdzi się jako składnik smażonego ryżu. Jeśli chcemy przygotować brokułowe kotlety, warto różyczki pogotować odrobinę dłużej. Postępujcie zgodnie z naszymi radami, a wyjdzie naprawdę pysznie.
Sernik rozpala zmysły wielu smakoszy, którzy lubują się w słodkich i kremowych deserach. Aby sernik uzyskał jeszcze bardziej aksamitną teksturę i każdy kęs dosłownie rozpływał się w ustach, należy dodać do niego olej. Dzięki użyciu herbatników jako spodu znacznie ogranicza się ilość pracy, jaką trzeba wykonać, żeby cieszyć się smakiem ciasta. Sernik to zdecydowanie król wśród polskich deserów, który smakuje praktycznie każdemu. Ogromną zaletą sernika jest jego duża uniwersalność - można go bowiem przygotować na wiele różnych sposobów, co ułatwia dobranie go pod siebie czy swoich gości. Zazwyczaj sporządza się go bez dodatku tłuszczu, ponieważ sam ser zawiera go całkiem dużo. Warto mimo wszystko spróbować poniższego wariantu, ponieważ jego lekkość i kremowość są wyjątkowe. Wybierz olej o neutralnym smaku, by uchronić ciasto od niechcianych aromatów.
Czystość naczyń kuchennych jest gwarancją bezpieczeństwa spożywanych posiłków. Patelnia jest jednym ze sprzętów, które narażone są na powstanie trudnych do usunięcia zabrudzeń. Podpowiadamy jak się ich pozbyć, korzystając z kwasku cytrynowego — produktu, który każdy z nas ma w szafce.Podpowiadaliśmy wam już jak skutecznie oczyścić płytę kuchenki gazowej i jak najlepiej umyć zabrudzone od spodu garnki. Tym razem wracamy z poradnikiem dotyczącym czyszczenia naczyń przy pomocy kwasku cytrynowego. Popularny przeciwutleniacz doskonale sprawdzi się w roli środka odklejającego przypieczony brud. Sprawdźcie koniecznie.
Rosół jadany jest przez okrągły rok niezależnie od pory czy pogody. Aby lepiej dostosować go do zimowych chłodów, kiedy większość z nas chce raczyć się rozgrzewającymi daniami, warto dodać do niego odrobinę anyżu i goździków. Korzenne przyprawy nadadzą mu wyjątkowego aromatu. Dodatkowo pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie układu pokarmowego. Rosół z dodatkiem anyżu rewelacyjnie smakuje i rozgrzewa nawet najbardziej zmarznięte osoby. Ciężko o lepsze zakończenie dnia niż miska parującego esencjonalnego wywaru wypitego pod grubym kocem. Duża ilość sosu sojowego zapewni mnóstwo smaku, a także da bulionowi ciemno-brązowej barwy.Pamiętaj, żeby jak najdłużej gotować taki rosół. Ogień powinien mieć niewielką moc, aby zupa jedynie delikatnie pyrkała - wtedy zarówno smak, konsystencja, jak i przejrzystość będą na najwyższym poziomie.
Jajkami zajadamy się praktycznie cały czas, ponieważ mają doskonały smak oraz wypełnione są mnóstwem substancji odżywczych. Niekiedy naszym oczom po rozbiciu skorupki ukazują się jajka, w których pływa czerwona plamka. Wiele osób wyrzuca takie jajka, jednak uspokajamy, ponieważ nie ma się czego obawiać. W żadnym wypadku nie jest to zarodek, lecz odrobina krwi, która nie wpływa w ogóle na smak i właściwości jajka. Jajka zwykle goszczą w naszym jadłospisie rano, kiedy przygotowuje się śniadanie. Niezależnie czy decydujemy się na zrobienie z nich jajecznicy, czy przygotowanie w inny sposób, stanowią istotny element żywienia. Zdarza się, że po rozbiciu skorupki zauważa się, że wewnątrz jajka pływa niewielkich rozmiarów czerwona plamka. Można spotkać się z opiniami, że jest to nierozwinięty płód kury, jednak prawda jest zupełnie inna i spożycie takiego jajka w niczym nie zagraża.
Jajecznica na parze jest zdrowszą wersją dobrze znanej jajecznej potrawy. Do jej przygotowania nie użyjecie dodatkowego tłuszczu, a zrobienie zajmie wam zaledwie chwilę. Smak nie będzie ustępował klasycznej smażonej wersji. Spróbujcie koniecznie. Jajecznica jest lubianym przez wielu smakoszy porannym posiłkiem. Podpowiadaliśmy już jak ją wykonać z dodatkiem brokułów. Zdradzaliśmy też sekret wegańskiego odpowiednika tej potrawy. Tym razem proponujemy wam przyrządzenie tego dania na parze. Będzie lekko, smacznie i przede wszystkim szybko. Skusicie się?
Jeśli często korzystasz z mikrofalówki i cenisz sobie jej wygodę, pod żadnym pozorem nie wkładaj do niej niektórych produktów. W innym wypadku możesz uszkodzić urządzenie, zniszczyć jedzenie, a nawet zaszkodzić własnemu zdrowiu. Do tej grupy przedmiotów należy folia aluminiowa, zamknięte pojemniki czy jajka. Mikrofalówka jest zbawieniem dla osób, które chcą zjeść szybki posiłek i nie mają czasu na długie gotowanie. Wtedy wystarczy wrzucić gotowe danie do mikrofali, podgrzać je kilka minut i gotowe - można zabierać się za gorące i pyszne jedzenie. Aby wydłużyć żywotność tego urządzenia, a także zachować względy bezpieczeństwa, warto znać listę produktów, których nie można do niego wkładać. Inaczej ryzykuje się zniszczeniem mikrofali, jedzenia czy nawet uszczerbkiem na zdrowiu.
Od czego zaczynasz gotowanie rosołu? Z pewnością od opłukania mięsa i obrania warzyw. Czy jednak rzeczywiście trzeba obierać warzywa do rosołu? Czy wpłynie to na smak wywaru lub jego wartość odżywczą? A może nieobieranie pozwoli zaoszczędzić trochę czasu? Już odpowiadamy na te pytania. Obieranie warzyw i niektórych owoców jest formą ich oczyszczania przed spożyciem. W ten sposób zwykle pozbywamy się skórki, która jest zbyt twarda lub niesmaczna. Takim przykładem jest na przykład cebula, czosnek, kalarepa czy pomarańcza. Jednak wiele warzyw i owoców nie wymaga obierania.
Jajka zwykle przygotowujemy na śniadanie, choć nierzadko można spotkać się również z podawaniem ich na obiad czy kolację. Jeśli chcesz, aby zachowały swoje cenne właściwości i dobrze się wchłaniały, nie należy dodawać do nich kilku produktów. Mowa, chociażby o żółtym serze czy majonezie, czyli bardzo popularnych dodatkach do jajek. Jajka wypełnione są praktycznie wszystkimi potrzebnymi do funkcjonowania wartościami odżywczymi, jakich organizm człowieka wymaga. Nic więc dziwnego, że ludzie na całym świecie opracowali tysiące przepisów, aby zrobić je w smaczny sposób. Niestety niektóre z nich, jak chociażby sadzone jajka z kartoflami, nie powinny być wybierane, a przynajmniej niezbyt często. Wszystko przez to, że takie połączenie negatywnie wpływa na wchłanianie wartości odżywczych z obu produktów, a także znacznie spowalnia proces trawienia i metabolizmu.
Ciecierzyca jest smaczną rośliną strączkową, którą większości z was z pewnością kojarzy się z popularną warzywną pastą — hummusem. Ma ona jednak o wiele szersze zastosowanie. Podpowiadamy jak ją wykorzystać i zdradzamy, dlaczego warto po nią sięgać. Nasiona ciecierzycy charakteryzują się przyjemnym delikatnie orzechowym smakiem. Mogą po niego sięgać niemal wszyscy, lecz szczególną uwagę na nią zwrócić powinny osoby na dietach roślinnych i redukcyjnych, w których z powodzeniem zastąpi mięso.
Jajka sadzone w papryce to rewelacyjna propozycja na lekkie i pożywne śniadanie, które doda Ci energii na cały poranek. Jajka w papryce prezentują się wyśmienicie i są pyszną alternatywą dla tradycyjnej jajecznicy. Sprawdź, jak przygotować jajka sadzone w papryce, idealne na śniadanie. Znudziły Ci się tradycyjnie sadzone jajka lub klasyczna jajecznica na śniadanie? Wprowadź do swojej kuchni świeży akcent i przygotuj jajka sadzone w papryce ze szczypiorkiem, które smakują genialnie i wyglądają tak ładnie, że oprócz energii, otrzymasz również sporą dawkę pozytywnych emocji. Brzmi jak dobry plan z rana, prawda? Do jajek sadzonych w papryce przygotuj grzanki, świeżą bagietkę, tosty francuskie lub tosty z szynką i serem. Każdy dodatek będzie smakował rewelacyjnie, a Ty stworzysz śniadanie jak z restauracji. Jajka w papryce możesz również usadzić na obiad, jako dodatek do ziemniaków i kefiru, aby urozmaicić całe danie. Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkowe śniadanie z jajkami- tu poznasz przepis na szakszukę, czyli tradycyjne danie krajów Bliskiego Wschodu na bazie jajek, pomidorów i orientalnych przypraw.
Gotowanie rosołu co tydzień jest polską tradycją, bez której wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu. Aby wywar był odpowiednio aromatyczny i pełen smaku, ważne jest zachowanie kolejności dodawania przypraw. Na początku dorzuca się wraz z większością składników liście laurowe, pieprz w ziarnach i ziele angielskie. Pod sam koniec warto umieścić w garnku lubczyk oraz natkę pietruszki. Rosół jest prawdziwym kulinarnym skarbem o wyjątkowej ilości zastosowań. Poza podawaniem go jako samodzielny posiłek, na bulionie można tworzyć inne zupy, sosy czy galarety. Z tego powodu tak ważne jest należyte doprawienie. W zależności od własnych preferencji można korzystać z wielu przypraw, lecz podstawa zawsze jest taka sama. Najbardziej liczy się jakość dodatków aromatycznych oraz kolejność ich wrzucania do wywaru - dzięki temu zupa staje się niezwykle aromatyczna i pełna smaku.
Do przygotowania pysznej, zdrowej i chrupiącej surówki nie potrzeba ani dużo czasu, ani żadnych wymyślnych składników. Dzisiaj prezentujemy przepis na surówkę z pietruszki i marchewki, która idealnie pasuje do obiadu. Sos majonezowy wspaniale łączy się ze świeżością warzyw, przez co całość jest wyjątkowo kremowa. Surówka z pietruszki i marchewki to obiadowa klasyka, która sporej grupie osób może kojarzyć się z czasami dzieciństwa. Podawało się ją bowiem często na stołówkach szkolnych z uwagi na szybkość sporządzenia, niską cenę składników i pyszny smak. Jeśli chcesz zjeść coś mniej kalorycznego i lżejszego, zrezygnuj z użycia majonezu oraz kwaśnej śmietany. Zamień go na zwykły jogurt naturalny. Dla podbicia smaku surówki możesz wtedy zetrzeć na drobnej tarce pół ząbku czosnku i wymieszać go z jogurtem.