Jajka są zdecydowanie jednym z najczęstszych produktów spożywczych, które są jedzone na śniadanie. Ich przygotowanie jest banalnie proste, a wiele wartości odżywczych sprawia, że nasz organizm wiele zyskuje po takim posiłku. Warto jednak znać jeden trik, który pozwoli ocenić jakość jajka. Nie każde bowiem jest tak samo zdrowe. Oczywiście najlepszymi jajkami są te pochodzące z ekologicznych hodowli, na których kury żywią się naturalnymi nasionami i robakami, a także mają mnóstwo wolnej przestrzeni do ruchu. Jak je rozpoznać po wyglądzie żółtka?
Gotowanie jajek następuje w praktycznie każdym domu o poranku. Do garnka wlewana jest woda, a gdy ta się zagotuje - dodawane są jajka. Po przygotowaniu posiłku większość z nas pozbywa się wody, co okazuje się być ogromnym błędem, ponieważ pełna jest cennych składników. Skorupka jajka to w większości wapń, który jest dodatkowo łatwo przyswajalny. Minerał ten gra bardzo ważną rolę w budowaniu kości, a także pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Poniżej zdradzamy jednak zastosowanie wody po jajkach, która przyda się szczególnie miłośnikom roślin.
Jajka wyglądają dość niepozornie - nie sprawiają wrażenia, jakoby mogły mieć ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Prawda jest jednak zupełnie inna, ponieważ jedzenie trzech jajek dziennie przez tydzień może przyczynić się do znacznej poprawy zdrowia i samopoczucia. W jajkach znajduje się mnóstwo aminokwasów, których różnorodność jest tak duża, że stanowią praktycznie całe zapotrzebowanie na nie. To właśnie jeden z powodów, dla których ten smaczny produkt ma aż tak wielką wartość.
Jajecznica na śniadanie nie ma sobie równych. Puszysta, maślana, na boczku lub cebuli smakuje chyba wszystkim, a każdy ma swoją ulubioną wersję tego sycącego śniadaniowego dania. Znamy chyba tysiące dodatków, które sprawiają, że niepozorne jajka z patelni zyskują wspaniały smak.W jaki sposób ugotować jajecznicę idealną? Poniżej zdradzamy najlepszy możliwy przepis. Zachęcamy do sięgnięcia po ziele angielskie. Aromatyczna przyprawa podkręci smak tego uwielbianego dania.Jesteśmy ciekawi, co sądzisz o takim połączeniu smaków?Jajecznica idealna - krok po krokuWiele osób zadaje sobie pytanie, z ilu jaj powinno zrobić jajecznicę. Wszystko zależy od waszych możliwości, ale przyjmuje się, że porcja dla jednej osoby składa się z 2-3 jajek. Wszystko zależy jednak od apetytu! Poniżej zdradzamy, najlepszy przepis na jajecznicę.Składniki:2-3 średnie jajkałyżka masłaświeża natka pietruszkiziele angielskie (mielone)sól, pieprzSposób wykonania:Wbij jajka do oddzielnego naczynia. Wymieszaj żółtko z białkiem tak, aby stworzyły jednobarwny płyn. Następnie, przygotowuj patelnię. Wyłóż na nią łyżkę masła i je podgrzej. Gdy się roztopi, rozprowadź je po całej powierzchni patelni.Wylej jajka na patelnię. Od razu wymieszaj je łyżką lub szpatułką. Zapobiegniesz w ten sposób zbyt szybkiego ścięcia jajek i będziesz mógł kontrolować ich konsystencję. Cały czas mieszaj jajecznicę. Gdy zacznie gęstnieć, dodaj do niej przyprawy: sól, pieprz i zmielone zioło angielskie.Po ścięciu się jajek do odpowiadającej struktury odstaw patelnię z płomienia i jeszcze przez chwilę mieszaj. Lekko schłodzisz w ten sposób jajecznicę i zapobiegniesz jej dalszemu ścinaniu (gęstnieniu).Szukasz inspiracji kulinarnych? Na naszej stronie znajdziesz między innymi wyjątkowy przepis na kotlety mielone oraz prosty sposób na odświeżenie czerstwych pączków.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Hitowy przepis na amerykańskie naleśnikiCudowny przepis na kultowe pampuchyNajlepsza metoda gotowania jajekźródło: hapsZapraszamy na nasz Instagram
Jajka uchodzą za jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Dodajemy je do różnych potraw lub przyrządzamy z nich smakołyki, takie jak kultowa jajecznica. Często po prostu je gotujemy. Niestety ich zapach nie należy do przyjemnych.
Dieta przeważnie kojarzy nam się z wyrzeczeniami i rezygnacją z ulubionych smakołyków. Nie zawsze tak musi być. Przykładem jest, chociażby dieta jajeczna. Niektórzy w ciągu dwóch tygodni mogą na niej zrzucić nawet 5 kilogramów.
Jajecznica jest absolutnym śniadaniowym klasykiem. Popularne danie najlepiej smakuje w towarzystwie odpowiednich dodatków. Latem chętnie sięgamy po sezonowe kurki lub świeży szczypiorek. W ostatnim czasie rekordy popularności bije zupełnie nowa odsłona jajecznicy. Okazuje się, że warto ją podać z pędami bambusa. Gwarantujemy Wam, że cała rodzina będzie błagać o dokładkę!Jajecznica z pędami bambusa - przepisSkładniki:2 łyżki pędów bambusa Łyżka masła3 jajkaSól i pieprz do smakuSposób wykonania:Na patelni rozgrzej masło i podsmaż pędy bambusa. Jajka roztrzep w osobnym naczyniu, dopraw solą i pieprzem do smaku i smaż razem z bambusem.Jajecznicę podawaj z ulubionym pieczywem.Chociaż pędy bambusa wydają się dość egzotycznym dodatkiem, to bez większych problemów znajdziesz go w większości sklepów. Warto je jeść z kilku powodów! Podajemy je poniżej.Pędy bambusa - zaletyPędy bambusa zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych m.in. błonnik pokarmowy, który reguluje ciśnienie i odpowiada za uczucie sytości oraz kwasy fenolowe słynące ze swojego działania przeciwzapalnego.Spokojnie możesz spożywać je na diecie, ponieważ są niskokaloryczne. Jest to duży atut, który zdecydowanie warto wykorzystać!Pędy bambusa, poza wspomnianą wyżej jajecznicą, warto dodać do sałatek, sosów i potraw (szczególnie z kurczakiem lub kaczką w roli głównej). Wykorzystujesz je w swojej kuchni? Koniecznie daj znać!Szukasz kulinarnych inspiracji? Polecamy nasze artykuły m.in. na temat niezwykłego dodatku do zupy pomidorowej (link tutaj) oraz przepis na kultowe pierogi siostry Anastazji (link tutaj).Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Zachęcająca oferta słodkich wypieków w Biedronce na tłusty czwartekObłędny przepis na elastyczne i miękkie ciasto na pierogiSmakowity przepis na tradycyjną mizerięźródło: kobieta.wp.pl/partyZapraszamy na nasz Instagram undefinedundefined
Kogel mogel jest jednym z kilku dań, który zasługuje na miano "smaku dzieciństwa"! Jego wykonanie jest bardzo łatwe, dlatego do dziś cieszy się on wielką popularnością u dużych i małych smakoszy!Mało kto wie, że w Polsce kogel-mogel pojawił się już w XVII wieku. Jednak szczyt jego popularność przypada na okres PRL-u, kiedy ciężko było dostać słodycze. Kreatywne mamy szukały sposobu, aby sprawić swoich pociechom odrobinę radości. Chociaż wielu z nas wspomina kogel mogel z ogromnym sentymentem, to niestety nie każdy powinien po niego sięgać. Wielkie kontrowersje budzi zawarty w nim jeden składnik - surowe jajko.Kogel mogel - kto nie powinien go jeść?
Smakowite jajka często goszczą na naszych stołach. Przygotowujemy je w różny sposób. Każdy wielbiciel jajek powinien wiedzieć, w jaki sposób należy przechowywać je w lodówce. Najpopularniejsze z rozwiązań okazuje się błędnym.
Smakowite jajka niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Niektórzy smakosze uważają je za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Jednak w rzeczywistości jajka należą do grona produktów, które warta dodać do codziennego jadłospisu.
Smakowite jajka często goszczą na naszych stołach. Wielu smakoszy lubi zajadać te ugotowane na twardo. Czasem potrzebujemy więcej jajek i ich obieranie jest mordęgą. Na szczęście istnieje prosty trik, który zaskakuje skutecznością.
Kawa jest popularna na całym naszym globie, lecz sposoby jej picia różnią się w zależności od regionu. W Polsce najczęściej pije się zwykłą kawę z mlekiem i cukrem, niektórzy koneserzy uwielbiają pić czarną, ze świeżo mielonych nasion. Północni mieszkańcy fiordów opracowali zupełnie inną metodę, która sprawia, że wiele osób krzywi się z obrzydzeniem i niezrozumieniem. Skandynawowie dodają bowiem do swojej kawy żółtko jajka kurzego. Czy taka kawa może być w ogóle smaczna? Okazuje się, że tak.
Nie da się ukryć, że żółtko odgrywa istotną rolę w kulinariach. Niektóre z ciast nie mogą się bez niego obejść. Wielu smakoszy nie podchodzi entuzjastycznie do rozdzielania elementów jajka. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z niezawodnej sztuczki.
Jajka są doskonałym produktem śniadaniowym. Zawierają mnóstwo zdrowego białka i aminokwasów, które konieczne są do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Niestety, wiele osób ma problemy z odpowiednim ugotowaniem ich w formie sadzonych. Na szczęście są sposoby, które pozwalają skutecznie uniknąć irytujących nieprzyjemności w kuchni. Jeśli najczęściej smażysz jajka na oleju, popełniasz błąd, który sprawia, że białko się spala, a żółtko jest niedogotowane. Znacznie lepszym tłuszczem jest klarowane masło.
Niepozorne jajko może nam pomóc w utrzymaniu zdrowia. Wszystko za sprawą bogactwa witamin i minerałów. Badania potwierdzają, że już jedno jajko dziennie ma znaczenie dla naszego organizmu. Czego możemy spodziewać się, wzbogacając swój jadłospis o ten smakołyk?
Wyśmienity chleb w jajku niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Ciężko uwierzyć, że tak prosta potrawa może cechować się takimi walorami smakowymi. Warto przygotować go na dzisiejszą kolację.
Smakowite naleśniki wielokrotnie wywoływały u nas szybsze bicie serca. Wszystko przez walory smakowe, które ciężko porównać do czegokolwiek innego. Naleśniki przez większość osób uważane są za prostą potrawę, jednak nawet w niej łatwo o poważny błąd.
Kiedy kupujemy jajka, zazwyczaj ochrania je wytłaczanka. Papierowe opakowanie dobrze zabezpiecza skorupki przed pękaniem i izoluje je od nieodpowiedniej temperatury. Mało kto spodziewałby się, że wytłaczanki mogą zostać przez nas użyte zupełnie inaczej.
Zupa szczawiowa jest stworzona w głównej mierze ze szczawiu, który podobnie jak rabarbar, jest pełen szkodliwych w nadmiarze szczawianów. Zbyt częste spożywane wypełnionych niby produktów może mieć przykre konsekwencje. Szczawiany odkładają się w nerkach oraz drogach moczowych, a w prostej linii mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Oczywiście sporadyczne spożywanie szczawiu nie powinno być dla nas szkodliwe, jednak jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, że zupa którą jemy, jest zdrowa i pożywna - zawsze dodajmy do niej jajko.
Jajka należą do produktów, które spożywamy na co dzień. Coraz częściej włączamy je do swojej diety, a wszystko z uwagi na ich wysoką zawartość witamin i minerałów. To przede wszystkim rewelacyjne źródło białka oraz produkt, który w całości możemy wykorzystać. W tym artykule pisaliśmy o tym, że wystarczy jeść jedno jajko dziennie, a przyniesie to nieoceniony efekt. Warto wspomnieć o tym, że nie tylko wnętrze jajka pełne jest wartości odżywczych. Najczęściej tuż po jego obraniu pozbywamy się skorupki, a ta, jak się okazuje, posłuży nam do wielu domowych czy leczniczych czynności. Na temat wykorzystania skorupek pisaliśmy w tym artykule.Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się bogactwem tego składnika odżywczego, należy go odpowiednio przygotować. Rozumiemy przez to ugotowanie na miękko, na twardo lub inną obróbkę termiczną, która umożliwi otrzymanie jajek po benedyktyńsku, jajka sadzone czy jajecznicę.Warto wiedzieć, w jaki sposób gotować jajka, aby nie pękały w trakcie. Jak się okazuje, jest to prosta czynność, a jednak wciąż powielamy te same, kulinarne błędy. Jak gotować jajko, żeby jego wnętrze nie wypływało do wody, a skorupka nie pękała? Jest na to kilka sposobów.
Nie od dziś wiadomo, że jajka należą do grona bardzo pożywnych specjałów. Nie bez powodu tak często lądują na naszych stołach podczas śniadań. Tym razem jajka pomogą w przypadku uciążliwej przypadłości, która dotyka wiele osób.
Jajecznica wiele razy potrafiła wywołać zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Ciężko zliczyć możliwości jej przygotowania. Jednak jedna kwestia jest niezmienna. Jajka należy smażyć w odpowiedniej temperaturze.
Wyśmienite jajka są jedną z najlepszych propozycji kulinarnych, jeżeli chodzi o śniadanie. Nie od dziś wiadomo, że tern podstawowy produkt spożywczy dostarcza nam wielu cennych składników odżywczych. Czy podobnie jest w przypadku jajek dwużółtkowych?
Jajko sadzone idealnie sprawdza się jako sposób na szybki obiad. Usmażenie dwóch czy trzech jajek, do tego kilka ziemniaków, chłodny kefir i koperek - takie połączenie jest prawdziwym przysmakiem szczególnie latem, gdy nie mamy ochoty na nic ciężkiego. Niestety, wiele osób ma problem z odpowiednim przygotowaniem sadzonych w taki sposób, aby żółtko pozostało płynne, a białko całkowicie ścięte. Mamy na to metodę, która pozwoli ci robić je za każdym razem wręcz idealnie.
Jajka stanowią nieodłączny element naszej codziennej diety. Okazuje się, że bardzo słusznie, ponieważ produkt ten znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości oraz bogactwa witamin i minerałów. Od lat toczyła się walka o to, czy jajka można jeść codziennie, a może wręcz przeciwnie? Dawniej powtarzano mit, który zalecał spożywanie jednego jajka w tygodniu. Tamte wnioski były błędne i nawet jedno jajko dziennie nie jest w stanie nam zaszkodzić. W tym artykule pisaliśmy na temat zbawiennych efektów codziennego ich spożywania. Jajka są również produktem niesamowicie uniwersalnym. Tak naprawdę możemy je przygotować na mnóstwo sposobów. Jajka na miękko, na twardo, sadzone, po benedyktyńsku, w formie jajecznicy czy szakszuki to tylko kilka z możliwych rozwiązań. Jeśli chodzi o to na twardo czy na miękko, jest to odwieczne wyzwanie, aby zrobić je idealnie. Do osiągnięcia idealnego jajka na miękko potrzebna będzie Ci jedynie znajomość pewnej zasady.
Pasta kanapkowa to jedna z tych receptur, w której tak naprawdę mamy całkowitą dowolność. Możemy mieszać składniki jak tylko nam się podoba, a proporcje przypraw i innych produktów dostosowujemy tylko i wyłącznie pod siebie. Poniższa propozycja pasty pokazuje jeden z tysięcy sposób na łączenie smaków. Kiszony ogórek świetnie kontrastuje z łagodnym smakiem ugotowanego jajka, z kolei majonez współgra z ostrą musztardą, która nadaje ostrości i wyrazistości paście.
Jajecznica na śniadanie nie ma sobie równych. Puszysta, maślana, na boczku lub cebuli smakuje chyba wszystkim, a każdy ma swoją ulubioną wersję tego sycącego śniadaniowego dania. Znamy chyba tysiące dodatków, które sprawiają, że niepozorne jajka z patelni zyskują wspaniały smak, ale czasem technika smażenia ma ogromny wpływ na smak jajecznicy.W jaki sposób ugotować jajecznicę idealną? Poniżej zdradzamy najlepszy możliwy przepis. Zachęcamy do sięgnięcia po ziele angielskie. Aromatyczna przyprawa podkręci jej smak śniadania.Jakiś czas temu zdradzaliśmy, w jaki sposób to danie gotuje sama Magda Gessler. Gwiazda sięgnęła po wielki sezonowy przysmak. Dziś zdradzamy, krok po kroku, jak zrobić idealną jajecznicę. Przeczytaj i od razu wypróbuj!Jajecznica idealna - krok po krokuWiele osób zadaje sobie pytanie, z ilu jaj powinno zrobić jajecznicę. Wszystko zależy od waszych możliwości, ale przyjmuje się, że porcja dla jednej osoby składa się z 2-3 jajek. Wszystko zależy jednak od apetytu! Poniżej zdradzamy, najlepszy przepis na jajecznicę.Składniki:2-3 średnie jajkałyżka masłaświeża natka pietruszkiziele angielskie (mielone)sól, pieprzSposób wykonania:Wbij jajka do oddzielnego naczynia. Wymieszaj żółtko z białkiem tak, aby stworzyły jednobarwny płyn. Następnie, przygotowuj patelnię. Wyłóż na nią łyżkę masła i je podgrzej. Gdy się roztopi, rozprowadź je po całej powierzchni patelni.Wylej jajka na patelnię. Od razu wymieszaj je łyżką lub szpatułką. Zapobiegniesz w ten sposób zbyt szybkiego ścięcia jajek i będziesz mógł kontrolować ich konsystencję. Cały czas mieszaj jajecznicę. Gdy zacznie gęstnieć, dodaj do niej przyprawy: sól, pieprz i zmielone zioło angielskie.Po ścięciu się jajek do odpowiadającej struktury odstaw patelnię z płomienia i jeszcze przez chwilę mięszaj. Lekko schłodzisz w ten sposób jajecznicę i zapobiegniesz jej dalszemu ścinaniu (gęstnieniu).Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Wszystkich klientów Lidla czeka ogromna niespodzianka. Dotyczy produktów spożywczychUwaga, w sklepach są nowe oznaczenia. Literami od A do E znakują produkty spożywczePostanowił spróbować czy da się przeżyć tydzień mając na jedzenie 100 zł. Została mu resztaźródło: haps
Kotlety schabowe niemal zawsze panierujemy w bułce tartej, ale najwięksi miłośnicy jedzenia doskonale wiedzą, że także inne składniki panierki mogą sprawić, że potrawa rozpływa się w ustach. Najsłynniejsi kucharze i najznakomitsze gospodynie domowe z okolic Lublina od lat znają inny przepis na znane danie. Sekretem nieco innej wersji kotleta schabowego jest odmienny sposób panierowania mięsa.