Tomasz Strzelczyk przeprowadził szczegółowe eksperymenty dotyczące ubijania białek na sztywną pianę. W swoim ostatnim filmie postanowił sprawdzić, czy odrobina żółtka rzeczywiście skazuje nasze trudy na porażkę. Werdykt eksperta jest bezdyskusyjny. Sztywna piana z dodatkiem żółtka na pewno nie powstanie.Znany z YouTube kucharz podczas testów wykonał 3 próby w różnych warunkach. Udział w nich brało sterylnie czyste naczynie, naczynie z dodatkiem wody oraz wspomniane już żółtko. Każda porcja ubijana była z 8 białek, mierzony był także czas miksowania. Rezultaty są doprawdy intrygujące.
Czy w Twojej kuchni skorupki jaj lądują w koszu? Zupełnie niesłusznie. Ta część produktu jest bogatym źródłem wapnia i nie tylko. Istnieją proste sposoby na skorzystanie z tych dobrodziejstw.Skorupka z jednego jajka zawiera 2 razy więcej wapnia, niż wynosi dzienna zalecana dawka dla dorosłego człowieka. To jednak nie koniec jej zalet. W tej części jajka znajdziemy między innymi kolagen, keratynę a także liczne pierwiastki, jak żelazo, cynk czy fluor. Każdy z tych skłądników pełni istotną rolę w naszym organizmie.
Ryby są istotnym elementem diety. Jak jednak wybrać wartościowe produkty? Jeden z dietetyków poleca sardynki — ryby mniej popularne niż śledzie, a bogatsze w składniki odżywcze i o wiele rzadziej gromadzące duże ilości toksyn. Ryby są źródłem wielu cennych składników w diecie, wśród których wymienić można m.in. witaminę B12, selen, jod, żelazo czy kwasy Omega 3. Warto więc włączyć je do swojej diety. Na jakie gatunki postawić? Dietetyk wskazał jeden szczególnie cenny i niemal zapomniany.
Katarzyna Bosacka podzieliła się ze swoimi odbiorcami radą dotyczącą zakupu pomarańczy. Influencerka wskazała, na jakie cechy owocu zwrócić uwagę, by kupić okazy bez pestek. Kluczowy jest spód i obecność charakterystycznego „pępka". Smaczne i bezpestkowe pomarańcze można znaleźć w niejednym sklepie. Zwykle trudność stanowi jedynie ich wybór. Nie zawsze stosowna informacja jest podana przez producenta, lecz jeden szczegół wskazany przez Katarzynę Bosacką w jednym z jej najnowszych materiałów może być bardzo pomocny. Chodzi o nieregularność skórki.
Tradycyjne pączki charakteryzuje biała obwódka, występująca w środku słodkiego rarytasu. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze? Okazuje się, że jej obecność jest wyznacznikiem wysokiej jakości wyrobu. Wyjaśniamy dlaczego. Pełne smaku i atrakcyjne wizualnie pączki smażone zawsze mają piękną, jasną obręcz przechodzącą przez środek. Jej występowanie nie jest przypadkowe. Wynika bowiem z określonej techniki przyrządzania i wiele mówi o tym, jak wykonany był rarytas.
Restauracje są obecnie w trudnym położeniu. Ogromne podwyżki cen gazu i prądu - sięgające nawet 300% ceny sprzed roku - dają się we znaki znakomitej większości polskich lokali gastronomicznych. Wiele z nich balansuje na granicy bankructwa. W tak kryzysowej sytuacji znalazła się obecnie lubelska Umeå. Specjalizująca się w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej restauracja ze stolicy województwa lubelskiego boryka się problemami finansowymi związanymi ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Właściciele nie zdecydowali się na znaczne podwyżki cen dań i teraz po 9 latach mogą być zmuszeni zamknąć lokal.
Ceny żywności stale rosną. Jeden z YouTuberów postanowił sprawdzić, ile można zaoszczędzić, wybierając się na zakupy do dyskontu zamiast do droższego lokalnego sklepu. Różnica jest znaczna. Codzienne zakupy są jednym z tych elementów budżetu domowego, którego udział bardzo trudno jest zmniejszyć. Rozwiązaniem na czasy, gdy ceny żywności są wysokie, jest wybieranie miejsc, gdzie nasze ulubione produkty sprzedawane są w korzystnych cenach i planowanie zakupów.
Bez faworków nie ma karnawału i Tłustego Czwartku. Domowy specjał nie będzie jednak wystarczająco kruchy, jeśli użyjemy niewłaściwego rodzaju mąki. Najlepiej sprawdza typ 450. Podpowiadamy, o co jeszcze warto zadbać. Chrust jest jednym z przysmaków, które wielu z nas z chęcią skosztuje. Przygotowanie lekkiego i przyjemnie kruchego specjału w domu jest możliwe. Wystarczy zadbać o odpowiednie składniki i nie zapomnieć o kilku istotnych czynnościach.
Czy wiecie, jak usunąć gorzkawą skórkę z orzechów? W większości przypadków pomocne będzie wrzucenie produktu na suchą, rozgrzaną patelnię, czyli prażenie. Poddane niedługiej obróbce termicznej otoczki, zaczną same odchodzić od pysznego miąższu. Choć skórka orzechów zawiera cenne składniki odżywcze, często jest też nieco gorzkawa, co może przeszkadzać w deserach czy ciastach. Z tego względu warto poznać techniki, które pomogą nam w prosty sposób wyeliminować potencjalne źródło problemów.
Magda Gessler odpowiedziała na kilka pytań związanych z bieżącą sytuacją w Polsce, W wywiadzie, którego udzieliła Wirtualnej Polsce, zdradziła między innymi, co jej zadaniem jest ważne, by robić tanie zakupy. Warto się zapoznać — mogą zaskoczyć. Magda Gessler udzieliła wywiadu dziennikarzowi Wirtualnej Polski, w którym odpowiedziała na kilka pytań dotyczących wciąż wysokiej inflacji. Jakie były rady znanej restauratorki? Zaskoczeń w wypowiedziach nie brakuje.
Czy wiecie, jak wyczyścić piekarnik? Specjalistyczne środki wcale nie będą potrzebne. Niektóre zabrudzenia usuniemy nawet przy pomocy czystej wody. Zdradzamy tanie sposoby na zachowanie urządzenia w dobrej kondycji. Środki czystości promowane w telewizji czy innych mediach, wcale nie są niezbędne, by w naszej kuchni panował porządek. Czasem proste taktyki, takie jak np. podgrzanie wody w piekarniku, mogą przynieść spektakularne efekty. Przekonajcie się sami, jak skuteczne potrafią być ekologiczne i tanie alternatywy domowej chemii ze sklepów.
Wątróbka wyszła twarda i niesmaczna? Najprawdopodobniej zbyt długo ją smażyliście. Istnieje kilka reguł przyrządzania podrobów, których ignorowanie może zaowocować uzyskaniem nieatrakcyjnej potrawy. Podpowiadamy jak uniknąć problemów i osiągnąć zadowalające rezultaty. Wątróbka jest produktem kontrowersyjnym. Wielu smakoszy nie sięga po nią właśnie ze względu na złe doświadczenia związane z konsumpcją niewłaściwie przygotowanej potrawy z jej udziałem. Nie wystarczy bowiem po prostu jej usmażyć i liczyć, że zachwyci nas smakiem i konsystencją.
Śmietana i śmietanka nie są tym samym produktem, choć niektórzy ich nazw używają zamiennie. Co prawda obie są przetworami mlecznymi, jednak ich zastosowanie, smak i parametry znacznie się różnią i nie zawsze da się ich używać zamiennie. Wyjaśniamy, jak powstają i jak można je wykorzystać w kuchni. Wiele osób stosuje zamiennie nazwy śmietana i śmietanka. Terminy te opisują jednak dwa różne produkty, których zastosowanie też jest odmienne. Wskazujemy najważniejsze różnice i podpowiadamy, jak wybrać właściwy nabiał do przyrządzanego dania.
Czy wiecie, jak zaoszczędzić energię w czasie korzystania z piekarnika? Producenci urządzeń w instrukcjach często opisują proste triki pozwalające na zachowanie części pieniędzy w portfelu. Według jednego z nich nawet 20% mniej energii wymagało będzie przyrządzanie dań, jeśli wyłączymy urządzenie do 10 minut przed planowanym zakończeniem.Proste triki polegające na wkładaniu do piekarnika kilku dań lub produktów, by piec je jednocześnie czy takie planowanie, by potrawy przyrządzać bezpośrednio po sobie, to nie jedyne możliwości w zakresie oszczędzania energii. Jeden z producentów w instrukcji obsługi swojego sprzętu zawarł inny ciekawy patent, który może zmienić nasze myślenie o sprytnym przyrządzaniu dań.
Partia sałatki z buraczków jest wycofywana z obrotu przez Sanepid. Powodem jest niebezpieczeństwo związane z przedostaniem się do wyrobu ciała obcego podczas produkcji. Więcej szczegółów komunikatu GIS znajdziesz w naszym materiale. Żywność dopuszczona do obrotu musi być bezpieczna. Czasami jednak zdarza się błąd, którego konsekwencje mogą być bardzo przykre. W takich momentach interweniuje Sanepid, który w porozumieniu z producentem wadliwego towaru podejmuje odpowiednie działania naprawcze. Tym razem problem stanowi sałatka z buraczków.
Zrezygnuj z detergentów i chemii do czyszczenia. Mikrofalówka będzie lśnić jak nowa dzięki cytrynie. Para wodna, która powstanie z podgrzewania cytryny i wody rozpuści tłuszcz i zaschnięty tłuszcz lepiej niż wszystkie środki czyszczące razem wzięte.Wiele osób inwestuje w środki czyszczące, które mają być skuteczne i usuwać brud w mgnieniu oka. Nie wiedzą, że takiej chemii nie powinno się stosować w urządzeniach, w których przygotowujemy i podgrzewamy posiłki. Mikrofalówka będzie idealnie czysta, kiedy potraktujemy ją sokiem z cytryny.Cytryna działa jak najlepszy środek czyszczący. Kosztuje grosze, nie podrażnia, nie uczula i jest całkowicie bezpieczny. Jedyne, co musimy zrobić po czyszczeniu urządzenia, to przetrzeć je wilgotną, czystą ściereczką. Brud i zaschnięty tłuszcz znikną bez szorowania.Cytryna ma wiele innych zastosowań. Cytryną odświeżysz deskę do krojenia, pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów kuchennych, pozbędziesz się zaschniętych plam i starego tłuszczu. Sok z cytryny odkamieni również czajnik. Szybko i bez konieczności szorowania.
Woda po gotowaniu makaronu często jest wylewana. Nieoczywisty produkt ma wiele zastosowań, które warto poznać i wykorzystywać na co dzień. Pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze oraz czas.Wiele sytuacji w kuchni może stać się prostszych, gdy skorzystamy z wody po gotowaniu makaronu. Najczęściej po ugotowaniu mącznego wyrobu, płynu z garnka po prostu się pozbywamy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jednak będzie zachowanie go, bo ma on spory potencjał.
Choć Ptasie Mleczko do najzdrowszych deserów nie należy, czasem można się na nie skusić. Katarzyna Bosacka zwróciła ostatnio uwagę, że obecnie opakowanie specjału jest już dużo mniejsze niż przed laty. Różnicę da się dostrzec nawet pomiędzy egzemplarzami z roku 2020 i 2023.Downsizing jest przed producentów stosowany już od dawna. Sprzedaż mniejszych niż kiedyś porcji wyrobów dotknęła także Ptasiego Mleczka. Katarzyna Bosacka pokazała na swoim Instagramie, jak produkt zmieniał się w ostatnich latach. Wniosek jest jeden — deseru w opakowaniach ubywa.
Domowa mikstura z selera i cytryny wzmocni nasz organizm nie tylko zimą. W syropie, którego wykonanie jest proste, znajdziemy szereg korzystnych dla zdrowia składników, które niewielkim kosztem pozwolą zadbać o zdrowie. Koniecznie spróbujcie — efekty was zaskoczą. Syrop z selera i cytryny jest świetnym prozdrowotnym produktem, którego spożycie może mieć ogromne korzyści. Kosztuje niewiele, a jest w stanie dostarczyć nam m.in. dużej dawki pochodzącej z cytrusów witaminy C, która znana jest z działania przeciwutleniającego i prowadzącego do podniesienia odporności. Zawarte w selerze potas, fosfor i witamina K także odgrywają istotną rolę w regulacji naszego organizmu, wzmacniając serce i naczynia krwionośne oraz stawy i kości. Połączenie tych dwóch produktów stanowić zatem będzie nieocenione wsparcie w chorobie, jak i świetną profilaktykę w okresie zwiększonej liczby zachorowań.
Podczas smażenia wątróbki zmagasz się z pryskającym na około tłuszczem? Prawdopodobnie przyrządzasz produkt w niewłaściwy sposób. Przypadkowe nakłucie mięsa podczas obróbki skutkuje strzelającym po kuchni, gorącym olejem. Jak skutecznie uniknąć takiego zjawiska?Woda w połączeniu z rozgrzanym tłuszczem daje reakcję wręcz wybuchową. Za wszelką cenę należy unikać niezamierzonego przebicia wątróbki za pomocą widelca. Znajdujący się w mięsie płyn spada na rozgrzany olej, w efekcie czego pryska i może poparzyć kucharza. Nie należy także zapomnieć o bałaganie, jaki generuje to zjawisko.Jak zapobiec pryskaniu wątróbki podczas smażenia? W pierwszej kolejności zapomnij o przewracaniu mięsa widelcem. Najlepiej użyć do tego celu specjalnych, kuchenny szczypiec odpornych na działanie wysokiej temperatury lub drewnianej łopatki. Z takimi przyrządami kuchennymi smażenie wątróbki stanie się proste i bezproblemowe.
Sanepid wydał właśnie komunikat dotyczący wycofania z rynku niebezpiecznej żywności. Chodzi o ciastka skierowane przede wszystkim do najmłodszych konsumentów. Jak się okazało, produkt zawiera dużą ilość szkodliwych składników. Chronienie konsumentów przed szkodliwymi produktami spożywczymi to jedno z ważniejszych zadań Sanepidu. W tym wypadku po raz kolejny zadziałał System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, tzw. RASFF. Szybka reakcja jest tym ważniejsza, że ciastka przeznaczone są dla dzieci i/lub niemowląt.
Czy sernik można zamrozić? Wszystko zależy od sposobu jego przyrządzenia i składu. Desery z dodatkiem kremów czy galaretek nie mogą trafić do chłodziarki. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, by po czasie przysmak smakował dobrze.Mrożenie deserów nie należy do częstych, choć w wielu przypadkach jest to świetny sposób na przedłużenie ich świeżości. W przypadku sernika sprawa nie jest jednak prosta i oczywista. Są takie wersje ciasta, których zamrożenie skończy się fatalnie.
Larwy i owady zazwyczaj kojarzą nam się z zepsuciem produktów. Niebawem nasza perspektywa ma się zmienić. Unia Europejska zdecydowała o dopuszczeniu pleśniaka lśniącego jako składnika produktów żywnościowych. Przyjęto także rozporządzenie zezwalające na stosowanie mąki ze świerszczy.Nietypowe produkty wkrótce staną się bardziej powszechne. Znane już ludziom w innych zakątkach świata produkty niebawem zagoszczą na europejskich stołach. Unia Europejska wydał dwa istotne rozporządzenia w sprawie larw i świerszczy. Zapoznałyśmy się ze szczegółami.
Czysty zlew jest gwarancją bezpieczeństwa w kuchni. Do zachowania go w dobrym stanie nie potrzeba jednak drogich środków chemicznych. Skórki pomarańczy, które zwykle wyrzucamy, będą świetnym produktem do przywrócenia blasku stalowego zlewozmywaka. Czyszczenie zlewu powinno odbywać się regularnie. Systematyczność sprawi, że zanieczyszczenia łatwiej będzie usuwać i wystarczą nam proste techniki. Jednym ze specyfików, które możemy zastosować niejako przy okazji, jest skórka pomarańczowa. Świeżo pozyskana roztoczy w kuchni piękny zapach i sprawdzi się jako czyściwo do stalowego zlewozmywaka.
Czyszczenie piekarnika nie musi wiązać się z czasochłonnym szorowaniem i wietrzeniem kuchni po zastosowaniu środków chemicznych. Piekarnik wyczyścisz błyskawicznie, wykorzystując uniwersalny produkt spożywczy. Soda oczyszczona, bo o niej mowa, działa bowiem lepiej niż najlepsze środki do czyszczenia i kosztuje grosze.W każdym piekarniku z czasem zaczynają pojawiać się zabrudzenia, które ciężko doczyścić. Przypalone resztki jedzenia i tłuszcz, a nawet miejscami czarny ruszt możemy w prosty sposób wyczyścić bez szorowania i bez wydawania dużych pieniędzy. W doczyszczeniu piekarnika pomoże nam produkt za mniej niż 2 zł.Soda oczyszczona jest produktem bardzo uniwersalnym. Możemy dodać ją do ciast i placków, bo doskonale spulchnia wypieki. Możemy wykorzystać ją również do czyszczenia. Soda poradzi sobie z brudnymi fugami, ramami okiennymi, zaschniętymi plamami i mocno zabrudzonym piekarnikiem.Soda najlepiej działa w towarzystwie octu. To niezawodny duet do czyszczenia między innymi piekarnika, palników gazowych i fug. Soda w połączeniu z octem działa jak bardzo silny środek, jednak produkty te są pozbawione żrącej chemii. Są więc zupełnie bezpieczne.
Sok z cytryny ma szerokie zastosowanie w kuchni. Będzie między innymi świetnym dodatkiem do ryb i drobiu. Zneutralizuje nieprzyjemne zapachy kuchenne, wybieli fugi, a nawet złagodzi przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.Zimą nie ma lepszej herbaty niż herbata z miodem i sokiem z cytryny. Herbata doskonale rozgrzewa i wzmacnia odporność. Nie każdy jednak wie, że sok z cytryny jest nie tylko wyśmienitym dodatkiem do herbaty. Sok z cytryny ma działanie wybielające. Możemy wykorzystać go więc do sprzątania zabrudzonych miejsc, np. fug, a także wykorzystać jako naturalny środek na przebarwienia skórne, które powstały po zbyt długim przebywaniu na słońcu. Sok z cytryny doskonale podkreśla smak dań i zapobiega ciemnieniu warzyw i owoców.Sok z cytryny podkreśli również smak wielu potraw, np. zimnych nóżek, drobiu, ryb i owoców morza. Dowiedz się, do czego warto dodać sok z cytryny i jak pozbyć się dzięki niemu nieprzyjemnego zapachu lub mocnych zabrudzeń.
Domowe ciasta, takie jak szarlotka czy sernik, mogą uświetnić niejedną rodzinną uroczystość. Gwarancją ich doskonałego smaku są nie tylko użyte produkty, ale także odpowiedni wybór naczynia do pieczenia. W jakiej formie piec szarlotkę, sernik i inne wilgotne ciasta? Postaw na szkło lub ceramikę, unikaj natomiast tradycyjnych blach.W obecnej chwili na rynku dostać możemy formy we wszystkich kształtach i kolorach. Niezwykle różnorodne są także materiały, z których się je wykonuje. Przy takim wyborze łatwo o zawrót głowy. Z chęcią podpowiemy w jakiej formie najlepiej piec szarlotkę czy sernik.
Czy wiecie, jak dokładnie oczyścić pora? Często pomijana czynność jest niezbędna, by do naszych dań nie trafił znajdujący się w warzywie piasek. Na szczęście wystarczy przeciąć je wzdłuż i dokładnie wypłukać, by uniknąć niemiłej niespodzianki. Pora często dodajemy do bulionów, a wielu z nas nie ma w zwyczaju myć go przed użyciem i co najwyżej usuwa zewnętrzne liście i końcówkę. To ogromny błąd, który może przyczynić się do pogorszenia walorów dania. Wewnątrz warzywa bowiem wcale nierzadko znaleźć można resztki ziemi.