Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia

Kuchnia

Czy można jeść kiełkujący czosnek?
02.01.2023 12:12 Czy można jeść kiełkujący czosnek? Mnóstwo osób jest w błędzie

Czy czosnek, który kiełkuje, jest bezpieczny dla naszego zdrowia? Spożycie wyrazistej przyprawy z zielonymi fragmentami może budzić pewne obawy. Dowiedziono jednak, że warzywo w tej postaci nie jest trujące. Nie warto zatem go wyrzucać. Nie tak dawno natknąć można było się na opinię, że kiełkujący czosnek jest szkodliwy. Z szeregu badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kyungpook w Korei Południowej wynika jednak, że powtarzana informacja jest błędna i warzywo nie wykazuje cech trucizny.

kran-woda-kichnia-iberion-biznesinfo (1)
01.01.2023 20:44 Zdarza Ci się gotować drugi raz tę samą wodę na herbatę? Możesz sobie poważnie zaszkodzić

Woda na herbatę powinna być gotowana tylko raz. Wiele osób popełnia błąd, gotując ją ponownie. Woda podczas gotowania zmienia swój skład. Jeśli zagotujesz ją drugi lub trzeci raz, wypijesz herbatę z dodatkiem szkodliwych osadów.Zapomniałaś o nastawionej wodzie na herbatę, więc ponownie włączasz czajnik? Popełniasz bardzo duży błąd, który kosztować Cię może nie tylko osadzającym się kamieniem w środku czajnika. Ponowne gotowanie wody powoduje wytrącanie się szkodliwych substancji chemicznych.Wodę na herbatę zawsze gotuj tylko raz. Jeśli o niej zapomnisz, przelej ją do innego naczynia i wypij po ostudzeniu. Nie gotuj jej ponownie. Mało osób wie również, w jakiej temperaturze powinno się parzyć herbatę. Wrzątkiem zalewamy wyłącznie herbatę czarną lub owocową.Jeśli dodajesz miód do czarnej herbaty, zaparz ją i odczekaj, aż przestygnie. W przeciwnym razie z miodu pozostanie tylko smak. Wszystkie witaminy i aktywne związki zostaną zniszczone przez wysoką temperaturę. Tak dzieje się również w przypadku niektórych herbat.

Jak uratować kwaśne mandarynki?
01.01.2023 11:18 Prosty trick sprawi, że najkwaśniejsza mandarynka stanie się słodka. Proste i skuteczne

Dobrych mandarynek mało kto sobie odmówi. Co, jednak jeśli kupione przez nas owoce są kwaśne? Nie trzeba ich wcale wyrzucać. Wystarczy wymoczyć owoce w wodzie. Prosty trik poprawi ich smak. Zdradzamy, dlaczego jest skuteczny.Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło wam się spróbować kwaśnej mandarynki, wiecie, że nie należy ona do najsmaczniejszych i nawet amatorzy mało słodkich przysmaków raczej nie zjedzą takiego owocu z radością. Na szczęście, znając jedną sztuczkę kulinarną, unikniecie wyrzucania go.

ogórki kiszone
01.01.2023 04:00 W Nowy Rok sięgnij po sok z kiszonych ogórków kiszonych. Od razu docenisz korzyści

Sok z ogórków kiszonych często jest polecany jako prozdrowotny napój, który pomoże nam przywrócić równowagę w organizmie po suto zakrapianej imprezie. Na czym polega jego fenomen? Warto wiedzieć. Skuteczność w przywracaniu dobrego samopoczucia po spożyciu alkoholu, jaka przypisywana jest sokowi z ogórków kiszonych, nie została potwierdzona badaniami. Co więcej, udowodniono, że jego picie może przyczynić się do nasilenia niektórych problemów trawiennych. Czy zatem warto stosować wodę z kiszonki?

jajka
29.12.2022 21:23 Lepiej jeść jajka z białą czy brązową skorupką? W końcu wszystko jasne

Jajka są bardzo popularnym produktem w wielu polskich domach. Z ich udziałem przygotowuje się rozmaite potrawy, od śniadań, przez dania obiadowe, po kolacje. Ważne w związku z tym jest to, aby w sklepie bez problemów wybrać produkt wysokiej jakości. Okazuje się, że zarówno białe jak i brązowe jajka dostarczają nam takich samych wartości odżywczych.Przez wiele lat krążyła opinia, że jajka o skorupkach w odcieniach brązu są zdrowsze. Białe egzemplarze były przez wiele osób odrzucane, gdyż rzekomo pochodziły z przemysłowych hodowli. Dziś wiemy już, że nie jest to prawda. Kolor skorupki jajka zależy od...koloru piór kury, która je zniosła.

jak przechowywać kapustę kiszoną
29.12.2022 08:00 Jak przechowywać kapustę kiszoną? Nie będzie zbyt kwaśna, ani nie spleśnieje

Kapusta kiszona jest częstym gościem w spiżarniach w wielu polskich domach. Zdarza się jednak, że warzywo nadmiernie kwaśnieje lub pokrywa się pleśnią. Aby temu zapobiec, kiszonkę należy przechowywać w temperaturze 0-5 stopni C. To jednak nie jedyne, o czym trzeba pamiętać.Właściwie przechowywana kapusta kiszona powinna przetrwać nawet do 10 miesięcy. Zdarza się jednak czasem, że już po kilku tygodniach zapas przetworu nadaje się do wyrzucenia. Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym kapusta kiszona na długo pozostanie zdrowa i smaczna.

Jak przechowywać bigos?
28.12.2022 00:13 Jak przechowywać bigos? 1 sposób jest naprawdę doskonały

Czy wiecie jak przechować bigos, który pozostał po świętach? Istnieje kilka możliwości zabezpieczenia potrawy, lecz wekowanie jej w słoikach ma istotną przewagę. Wystarczy tylko go otworzyć, gdy jednak najdzie nas ochota na danie. Świąteczny bigos zazwyczaj przyrządza się w większej ilości. Nadmiar zwykle jest zamrażany i ta procedura nawet sprawia, że smak dania staje się głębszy. Niestety wiąże się ona również z koniecznością dłuższego ogrzewania przed kolejnym podaniem. Podpowiadamy, jak usunąć tę przeszkodę.

Canva / wmaster890
26.12.2022 19:54 Jak szybko pokroić cebulę i nie uronić ani jednej łzy? Mamy najszybszy sposób

Krojenie cebuli nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Niemal za każdym razem możemy być pewni szlochania nad szatkowanym warzywem. Jak pokroić cebulę bez łez? Najlepiej wcześniej schłodzić ją w lodówce lub zamrażarce.Cebula to warzywo dodawane do rozmaitych potraw. Tym ważniejsza jest wiedza, jak pokroić cebulę bez łez. Dzięki naszym prostym poradom zaoszczędzicie sobie płaczu podczas przygotowywania warzywa. Szatkowanie cebuli już nigdy nie będzie problemem.

jak mrozić pierogi
26.12.2022 15:26 Mrozisz surowe. czy ugotowane pierogi? Wiemy, jaki sposób jest najlepszy

Mrożenie pierogów w okresie świątecznym jest wyjątkowo popularne.Jak mrozić pierogi, aby nie pękały i nie sklejały się ze sobą? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, postaramy się jednak rozjaśnić nieco temat.Pierogi można mrozić zarówno w formie surowej jak i gotowanej. Obie metody posiadają wady i zalety. Jak mrozić pierogi i który sposób jest najlepszy? Po zapoznaniu się z poniższym tekstem będziecie mogli wybrać najwłaściwszy sposób dla swoich potrzeb.

Jak mrozić krokiety?
26.12.2022 04:00 Jak mrozić krokiety? Jeden szczegół jest kluczowy, od niego wszystko zależy

Zrobiliście za dużo krokietów? Możecie je zamrozić. Jeśli włożycie je do chłodziarki przed panierowaniem i smażeniem, później w smaku będą niemal jak świeżo zrobione. Prosta taktyka uchroni danie przed zmarnowaniem. Krokiety często goszczą jako dodatek do świątecznego barszczu. Przygotowując wigilijne potrawy, zdarza się przecenić możliwości domowników. W takich sytuacjach mrożenie bywa świetnym rozwiązaniem. Krokiety jak najbardziej mogą być w ten sposób przechowywane.

Czy można mrozić barszcz czerwony?
25.12.2022 20:01 Czy można zamrozić barszcz czerwony? Łatwo o błąd

Przygotowaliście dużo barszczu czerwonego i zastanawiacie się jak go bezpiecznie przechować? Tradycyjną świąteczną zupę bez dodatków można zamrozić. Trzeba jednak zadbać o kilka szczegółów. Podpowiadamy, jak bezpiecznie schłodzić danie.Jeśli po wigilijnej kolacji zostało wam sporo barszczu czerwonego, macie kilka opcji na jego przechowanie. Wystudzoną zupę można po prostu wstawić do lodówki. Tak zabezpieczona będzie zdatna do spożycia jeszcze około 48 godzin. Jest jednak lepszy sposób.

Resztki po kompocie z suszu można przerobić na powidła
25.12.2022 18:16 Zostały Ci owoce z kompotu wigilijnego? Przenigdy ich nie wyrzucaj, jest sposób na ich wykorzystanie

Wypiliście kompot z suszu i nie wiecie, co zrobić z owocami? Nie wyrzucajcie ich. Istnieje prosty patent na przygotowanie z nich smakowitych powideł. Wystarczy tylko pół godziny, a smak zachwyca na długo. Spróbujecie? Miękkie owoce suszone z kompotu nie muszą trafiać do odpadów. Chwila gotowania i doprawienie sprawią, że będą jeszcze zdatne do spożycia. Przygotowane z nich powidło zamknąć można w słoiczkach, zachowując piękny aromat na dłużej.

Czy można przechowywać jedzenie na balkonie?
25.12.2022 16:44 Czy można przechowywać jedzenie na balkonie? Tysiące Polaków jest w ogromnym błędzie

Czy można przechowywać jedzenie na balkonie? Wielu z nas zimą korzysta z balkonu czy parapetu zaokiennego jak z lodówki. Trzeba mieć jednak świadomość, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Wyjaśniamy dlaczego.Choć przechowywanie dań za oknem jest popularną praktyką, do dobrych pomysłów nie należy. Warunki panujące na zewnątrz są zupełnie inne niż w chłodziarce. Różnice są na tyle istotne, że jedna z metod przechowywania ma znacznie więcej zalet.

kapusta z grochem
24.12.2022 21:49 Jak zamrozić kapustę z grochem? Łatwo o ogromny błąd

Po świętach często zostają nam duże zapasy jedzenia. Z oczywistych względów nie chcemy go zmarnować. Na szczęście większość potraw, w tym kapustę z grochem, można bez przeszkód zamrozić. Pamiętajcie jedynie, by nie używać do tego szklanych pojemników.Powszechnie znane są sposoby mrożenia bigosu. Jak jednak zamrozić kapustę z grochem? Metoda działania jest dokładnie taka sama. Na naszą korzyść działa ponadto fakt, że przemrożona kapusta smakuje jeszcze lepiej, niż ta przygotowana na świeżo.

Jak zużyć olej ze smażenia karpia?
24.12.2022 21:08 Został Ci olej po smażeniu karpia? Cudownie, znamy sposób na jego wykorzystanie

Olej, który pozostał po usmażeniu karpia, nie musi być wyrzucany od razu. Z powodzeniem możecie skorzystać niego podczas przyrządzania pysznych dodatków do ryby. Podpowiadamy jak nieco zaoszczędzić, nie ryzykując zdrowiem.Każdy kucharz wie, że ponowne używanie oleju ze smażenia do zdrowych nie należy. Można jednak podejść do jego stosowania sprytnie, przyrządzając więcej potraw za jednym zamachem. Wtedy efektywnie wykorzystamy tłuszcz, a dania nie będą szkodzić.

moczenie suszonych grzybów
24.12.2022 11:30 Jak długo należy moczyć suszone grzyby? Błąd jest kosztowny

Jak prawidłowo zaplanować moczenie suszonych grzybów? Pozornie proste pytanie kryje w sobie kilka haczyków. Zbyt długie moczenie, lub kąpiel w nadmiernej ilości wody sprawi, że cenny produkt straci swój wyjątkowy aromat. W naszym krótkim poradniku rozjaśniamy tę kwestię raz na zawsze.Na moczenie suszonych grzybów nie ma uniwersalnej metody. Wszystko zależy od gatunku, stopnia wysuszenia, a nawet czasu, w którym grzyby były zbierane. Najważniejsze, to kontrolować proces na bieżąco i dostosować go pod siebie.

jak gotować zamrożone pierogi
23.12.2022 15:43 Zamroziłaś pierogi na święta? Podczas gotowania pamiętaj o 1 zasadzie. Bez niej łatwo o klapę

Mrożenie pierogów jest doskonałym sposobem na ich przechowywanie. Dzięki temu możemy odgrzać je i podać, kiedy zachodzi taka potrzeba. Jak gotować zamrożone pierogi? Przede wszystkim nigdy nie wrzucaj ich na zimną wodę. Zamrożone, a następnie odgrzane pierogi mogą być równie smaczne, jak te świeżo ulepione. Wystarczy znać kilka prostych kroków, jak gotować rozmrożone pierogi. To smakowite danie z powodzeniem rozmrozić również na patelni. Wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Nigdy nie wyrzucaj skórek po mandarynkach. Są cenniejsze niż myślisz. Mało kto ma pojęcie
23.12.2022 11:52 Nigdy nie wyrzucaj skórek po mandarynkach. Są cenniejsze niż myślisz. Mało kto ma pojęcie

Nie wyrzucaj skórek po mandarynkach. Przygotujesz z nich świetny syrop, który wykorzystasz do ciast, deserów i herbaty zimowej. Co zrobić ze skórkami mandarynek? Gotujące się skórki skutecznie neutralizują również zapach smażonej ryby i innych potraw.Skórki mandarynek są pysznym dodatkiem do domowych wypieków i świątecznych deserów. To jednak nie jest jedyne zastosowanie. Co zrobić ze skórkami mandarynek? Dodaj je również do zimowej herbaty rozgrzewającej razem z rozmarynem, miodem i konfiturą.Mało kto wie, że skórki mandarynek świetnie sprawdzą się podczas smażenia ryb i innych potraw, które intensywnie pachną, np. kapusty, grochu, czy kalafiora. Co zrobić ze skórkami mandarynek? Skórki w syropie przełóż do rondla i gotuj na wolnym ogniu. Skórki uwolnią świąteczny aromat, a przykre zapachy po smażeniu ryb znikną błyskawicznie.Przed przygotowaniem skórek z mandarynek koniecznie mocz je przez dwie doby w zimnej wodzie, następnie ugotuj i pozbądź się białej, gorzkiej warstwy wewnętrznej. Mandarynki przed obieraniem zawsze dokładnie umyj gorącą wodą z mydłem. Cytrusy pryskane są środkami grzybobójczymi.

pierogi
21.12.2022 14:52 Babcia Wanda do gotujących się pierogów dodaje 2 łyżki tego produktu. Przez to się nie rozklejają

Rozklejające się pierogi potrafią być naprawdę frustrujące. Czas spędzony na wyrabianiu ciasta i przygotowaniu farszu idzie wtedy zupełnie na marne. Na szczęście babcia Wanda zdradziła nam prosty trik, jak temu zaradzić. Wystarczy do ciasta dodać odrobinę mąki ziemniaczanej.Sekret udanych pierogów tkwi zarówno w perfekcyjnie przygotowanym farszu, jak i cieście. Wszystkie starania na nic, kiedy podczas gotowania potrawa rozpada się. Dzięki patentowi babci Wandy możesz zapomnieć o tym problemie. Rozwiązanie jest banalnie proste.

Sernik z rodzynkami
20.12.2022 22:20 1 patent i rodzynki w serniku przenigdy nie opadną. Jest pilnie strzeżony przez cukierników

Rodzynki w serniku dla wielu smakoszy są obowiązkowe. Nim jednak dodamy je do masy, konieczne jest odpowiednie ich przygotowanie. Prosty trik polegający na namoczeniu rarytasu i obtoczeniu go w mace sprawi, że nie opadną na dno ciasta.Sernik z rodzynkami nie będzie smaczny, jeśli suszone winogrono znajdziemy jedynie na dnie. Aby smakowite bakalie były obecne w całej objętości wypieku, wcale nie potrzeba wiele. Prosta cukiernicza technika sprawi, że uzyskamy znakomite rezultaty.

Moczenie suszonych grzybów we wrzątku
20.12.2022 19:36 Przenigdy nie mocz w nim suszonych grzybów. Nie ma gorszego wyboru

Suszone grzyby są elementem wielu wigilijnych potraw. Namaczanie jest kluczowe, bo pozwala wydobyć ich smak i aromat. Proces ten jest jednak długi, a niektórzy — chcąc go przyspieszyć — sięgają po wrzątek. Niestety jest to spory błąd, który skutkuje utratą walorów produktu.Nie ma nic gorszego niż pozbawione smaku i rozpadające się po namoczeniu suszone grzyby. Aby odpowiednio zmiękczyć skarby lasu, należy przestrzegać jednej prostej zasady — grzybów nigdy nie moczymy we wrzątku. Wyjaśniamy, dlaczego i podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie.

Dlaczego w makowcu robi się dziura?
20.12.2022 18:26 Dlaczego w makowcu robi się dziura? Lepiej mieć świadomość i uniknąć błędu

Makowiec zawijany pojawi się na niejednym świątecznym stole. Zdarza się, że mimo starań w jego wnętrzu pojawiają się nieestetyczne przerwy. Kilka szczegółów sprawi, że unikniemy przykrej niespodzianki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.Makowca nie odmówi chyba, żaden smakosz. Miękki, delikatny i jednocześnie pełen nadzienia wypiek nie jest trudny do uzyskania. Wystarczy zadbać o pewne detale, by w cieście nie pojawiły się puste przestrzenie. Zdradzamy, co ma wpływ na powstawanie dziur.

Jak smażyć rybę bez nieprzyjemnego zapachu?
20.12.2022 11:55 Masz dosyć zapachu ryby w całym domu? Mistrzowie kuchni smażą ją bez nieprzyjemnych aromatów

Czy wiecie, jak smażyć rybę bez nieprzyjemnego zapachu rozchodzącego się po całej kuchni? Proste kulinarne sztuczki sprawią, że uchronicie się przed koniecznością wietrzenia mieszkania. Warto spróbować — są wysoce skuteczne.Jeśli smażenie ryb na wigilijną kolację kojarzy wam się z nieprzyjemną wonią rozchodzącą się po całym domu, tym razem będziecie mogli uniknąć niepożądanej sytuacji. Przedstawiamy kilak prostych sposobów na przyrządzenie jej w przyjemnej atmosferze. Są niezawodne.

domowy kisiel żurawinowy
19.12.2022 08:18 Domowy kisiel żurawinowy zrobisz z 4 składników. Zdrowy deser możesz zaserwować nawet w Święta

Mało osób miało okazję skosztować własnoręcznie przygotowanego kisielu. Tymczasem domowy kisiel żurawinowy jest niezwykle prosty do przyrządzenia. Wystarczą owoce, mąka, cukier i wrząca woda. Nadchodzące święta są idealną okazją do zaserwowania tego przysmaku.Aby nieco podkręcić domowy kisiel żurawinowy, warto dodać do niego odrobinę soku z cytryny. Poprawi on nie tylko smak, ale również nada deserowi intensywnej barwy. Kolejnym opcjonalnym składnikiem jest cukier wanilinowy. Jeśli akurat masz go w swojej kuchni, wzbogać kisiel kuszącą nutką wanilii.

ryba sławomir
18.12.2022 18:38 Sławomir zdradził swój patent na rybę. Niebywałe, gdzie ją smaży

W domu Sławomira, podobnie jak w tysiącach innych polskich domów, przygotowania do świąt trwają w najlepsze. Smakowite zapachy potrafią przyprawić o zawrót głowy. Nie wszystkie kuchenne aromaty są jednak pożądane. Aby uniknąć uciążliwej woni, Sławomir karpie na własny świąteczny stół smaży na przenośnej kuchence przed domem. Sławomir wraz ze swoją żoną Kajrą przygotowują potrawy samodzielnie. Mimo nawału obowiązków szczycą się tym, że na wspólne gotowanie zawsze znajdą czas. Bojowym zadaniem Sławomira jest usmażenie karpia. Trzeba przyznać, że jego sposób jest niezwykle pomysłowy i skuteczny.

Lukier na strucli czy pierniczkach nie zastygł? Podpowiadamy, jak skutecznie rozwiązać problem
18.12.2022 11:21 Lukier na strucli czy pierniczkach nie zastygł? Podpowiadamy, jak skutecznie rozwiązać problem

Lukier jest idealny do dekoracji pierników, strucli i innych wypieków. Odpowiednio przygotowana masa jest plastyczna, gęsta i wygląda przepięknie. Niestety czasem lukier nie zastyga i przylepia się do dłoni. Jak uniknąć takiej sytuacji? Mamy skuteczny sposób - wystarczy skorzystać z piekarnika. Jeśli lukier nie chce zastygnąć na domowych wypiekach, najprawdopodobniej przygotowałaś za rzadką, lejącą się masę lub zaczęłaś dekorowanie, kiedy pierniki lub strucla były jeszcze ciepłe. Wypieki muszą być zupełnie zimne, a lukier naprawdę gęsty. Rzadki lukier uratujesz dodając więcej cukru pudru do masy. Jeśli udekorowałaś już domowe wypieki, a lukier nie zastyga, wstaw ciasto na kilka minut do ciepłego piekarnika. To najlepszy sposób, aby masa z cukru zastygła niemal od razu.Lukier daje nam wiele możliwości dekoracyjnych. Możemy wykorzystać biały lukier lub wymieszać go z barwnikami spożywczymi. Lukier będzie również naturalnym klejem do innych elementów dekoracyjnych, np. figurek cukrowych, perełek, czy śnieżynek i innych posypek.

Co zrobić, żeby makowiec nie pękał podczas pieczenia?
16.12.2022 15:00 Makowiec pęka podczas pieczenia? Najczęściej winny jest 1 błąd. Koniecznie go unikaj

Czy wiecie, co zrobić, żeby makowiec nie pękał podczas pieczenia? Jednym z błędów prowadzących do kruszącego się ciasta jest umieszczenie w nim zbyt dużej porcji nadzienia. Równie istotne są dodane składniki oraz ich proporcje. Podpowiadamy, co zrobić, by uzyskać elegancki wypiek.Makowiec jest jednym z deserów, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Aby zachwycił wszystkich, powinien być miękki i nie przesuszony, a drożdżowa część nie może pękać. Aromatyczne ciasto będzie trzymało swój kształt, jeśli zadbamy o kilka szczegółów.

mandarynki
16.12.2022 09:11 Przenigdy nie kupuj takich mandarynek. Będą kwaśne

Mandarynki od lat towarzyszą nam podczas świąt Bożego Narodzenia. Niewielkie pomarańczowe owoce roztaczają wokół siebie charakterystyczny cytrusowy aromat. Jak wybrać spośród nich te najbardziej słodkie? Prawdę o smaku mandarynek powie nam ich wygląd oraz waga.Kwaśna mandarynka z małą ilością soku nie jest niczym smacznym. Uciążliwe obieranie zakończone jedzeniem miąższu wypełnionego pestkami potrafi skutecznie zepsuć humor. Poniżej podpowiemy, jak wybrać najlepsze mandarynki w sklepie na podstawie ich wyglądu, a także skąd pochodzą najsmaczniejsze owoce.