Chłodniki są idealne na letnie dni. Orzeźwiająca bułgarska odsłona przyrządzana jest z ogórków, które łączy się z doprawionym smakowitymi dodatkami gęstym jogurtem greckim. Warto spróbować — tak wspaniałemu specjałowi nikt się nie oprze.Tarator, czyli chłodnik rodem z Bułgarii łączy w sobie ulubione smaki niejednego smakosza. Ogórki gruntowe zatopione w aromatycznym jogurcie z czosnkiem i koperkiem są delikatnie chrupiące i przyjemnie orzeźwiają. Skusicie się?
Magda Gessler wyjawiła przepis na ogórki kiszone. Kluczowy jest jeden drobiazg, bez którego ogórki nie będą soczyste, jędrne i smaczne. Poznaj prosty przepis na wyśmienite ogórki kiszone. Będą idealne do sałatek, drugiego dania i do zupy ogórkowej.Magda Gessler przygotowuje ogórki kiszone według tradycyjnej receptury z dodatkiem liści porzeczki, wiśni i innych składników. Gessler wyjawiła również, co zrobić, aby kiszonki zawsze były smaczne i soczyste.Znana restauratorka kiszonki przygotowuje wyłącznie z polskich, gruntowych ogórków, tak zwanych kwaszeniaków, które mają chropowatą skórkę. Do kiszenia ogórków wykorzystajmy również ogórki małe i średnie, ponieważ będą najsmaczniejsze.Pamiętajmy również o dwóch bardzo ważnych zasadach: ogórki zawsze dokładnie szorujemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na godzinę. Ten trik sprawi, że kiszonki będą jędrne i soczyste. Ogórki zawsze wkładajmy do umytych i wyparzonych słoików, w przeciwnym razie na pewno się zepsują.
Czym różnią się ogórki kiszone od kwaszonych? Mało osób zdaje sobie sprawę z zasadniczej różnicy między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi. Bardzo łatwo więc o pomyłkę, przez co zamiast jędrnych, soczystych ogórków kupimy ogórki miękkie i pozbawione smaku.Ogórki kiszone a kwaszone. Czy różni je tylko nazwa, czy coś więcej? Okazuje się, że ogórki kwaszone to ogórki kiszone produkowane niższym kosztem i w bardzo szybki sposób. Gorąco polecam przygotowywanie kiszonek samodzielnie, jednak jeśli nie masz na to czasu, musisz dokładnie sprawdzać słoik z produktem.Kupiłeś ogórki kiszone, a po otworzeniu słoika okazało się, że ogórki są octowe, blade i w smaku absolutnie nie przypominają kultowych kiszonek? Sprawdź etykietę, bardzo możliwe, że kupiłeś ogórki, które producent określił jako "ogórki kwaszone". Poznaj różnice między ogórkami kiszonymi a kwaszonymi.Ogórki kiszone, które powstały w naturalnym procesie fermentacji są nie tylko pyszne i soczyste, ale i bardzo zdrowe. Również woda, która naturalnie mętnieje jest bogatym źródłem witaminy C i kwasy mlekowego, który dba o pracę naszych jelit. Zdrowe jelita to zdrowy organizm, dlatego też kiszonki powinny znaleźć się w naszej dziennej diecie.
Miodowe ogórki małosolne przepisu Ewy Wachowicz są pysznym dodatkiem do sałatek i zimnej płyty. Ogórki są orzeźwiające z lekką nutą słodyczy, są przepyszne i co najważniejsze- możemy cieszyć się ich smakiem już po 2-3 dniach od przygotowania.Ogórki małosolne z miodem będą gotowe błyskawicznie. Jeśli chcesz zachować ich smak na dłużej, po tym czasie zakręć słoiki i pasteryzuj je do góry dnem przez około 20 minut, następnie odstaw w suche i chłodne miejsce.Przed przygotowywaniem ogórków małosolnych koniecznie dokładnie umyj i sparz słoiki, aby były idealnie czyste i pozbawione bakterii, które mogą zepsuć przetwory. Ogórki gruntowe przed włożeniem do słoików muszą moczyć się w zimnej wodzie przez minimum godzinę.Bardzo ważne jest również hodowanie ogórków. Jeśli były pryskane sztucznym nawozem, w tym azotem, ogórki nie będą smaczne. Kupujmy więc ogórki gruntowe od lokalnych sprzedawców i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.
Dlaczego ogórki kiszone źle się kiszą? Kiszone ogórki wymagają odpowiedniego przygotowania, inaczej są puste w środku i nie mają smaku. Najważniejsze jednak są same ogórki- jeśli kupimy warzywa nawożone azotem, nigdy nie ukiszą się tak, jak powinny.Ogórki kiszone to jedne z naszych ulubionych przetworów. Odpowiednio przygotowane są przepysznym dodatkiem do obiadu, zimnej płyty, sałatek i zup. Kiszonki są kwaśne, jędrne i bardzo soczyste. Pamiętajmy o kilku zasadach, a wyjdą za każdym razem.Ogórki kiszone możemy przygotować na wiele sposobów. Osobiście polecam tradycyjny przepis z dodatkiem liści czarnej porzeczki i wiśni. W kiszonkach nie może oczywiście zabraknąć gorczycy, kopru, chrzanu i czosnku, wszystkie przyprawy nadają ogórkom fenomenalny smak.Bardzo ważnym elementem kiszenia ogórków jest również dokładne umycie i sparzenie słoików. Jeśli słoiki nie są wyparzone, a jedynie lekko przemyte, bakterie, które się w nich znajdują, zepsują nam przetwory i kiszonki będą do wyrzucenia.
Czy nastawiając ogórki kiszone, używasz wody z kranu? Uważaj, bo jeden błąd sprawi, że twoje kiszonki będą do wyrzucenia. Sprawdź, jaką wodą najlepiej zalewać ogórki i w jaki sposób polepszyć jakość kranówki, by nadawała się na zalewę do ogórków. Uzdatnisz ją bez wysiłku. Smaczne ogórki kiszone są twarde, chrupiące i pełne aromatu. I choć przygotowanie ogórków kiszonych nie jest trudne, to jednak nie zawsze wychodzą idealne. Dlaczego? Wpływ na to ma odpowiedni dobór składników, a także ich przygotowanie.Wiadomo, że ze słabej jakości ogórków, nie otrzymasz wybornych przetworów. Wybierz więc nieduże ogórki z zaufanego źródła, nie przenawożone, świeże i jędrne. Takie łatwo dadzą się upchnąć w słoiku i dają nadzieję, na smaczne, kiszone ogórki. Nadzieję, nie pewność, bo w tym prostym procesie kiszenia łatwo popełnić wiele błędów, które sprawią, że ogórki wyjdą do niczego. Trzeba na przykład zwrócić uwagę także na dodatki i wodę. Ta ostatnia również musi być dobrej jakości.
Mizeria jest obiadowym klasykiem, który warto przygotować właśnie teraz — podczas sezonu na ogórki gruntowe. Delikatne warzywo z sosem przyrządzanym na bazie kwaśnej śmietany i doprawiany prostymi przyprawami smakuje obłędnie. Spróbujecie? Mizeria, czyli prosta surówka z ogórków, ma wiele odsłon. Tym razem podpowiadamy jak zrobić ją z pysznym — lekko słodkim, lecz jednocześnie przyjemnie kwaskowym — sosem na bazie śmietany. W lżejszej wersji można go oczywiście zastąpić jogurtem. Będzie pysznie.
Do klasycznej mizerii dodaj cały pęczek rzodkiewek, będzie idealnym dodatkiem do obiadu w upalne dni. Mizeria jest lekka, orzeźwiająca i bardzo smaczna. Mizerię przygotujesz w kilka minut, a cała rodzina będzie zachwycona.W sezonie letnim aż żal nie wykorzystać w kuchni świeżych warzyw i owoców. Wygrzane w pełnym słońcu są nie tylko najsmaczniejsze, ale i najzdrowsze. Ogórki gruntowe, rzodkiewki i świeży koperek to rewelacyjne połącznie, którego koniecznie musisz spróbować, nie ma lepszej mizerii.Mizeria z dodatkiem świeżych rzodkiewek jest wyraźna w smaku, lekko pikantna, ale i pyszna. Doskonale smakuje z ugotowanymi ziemniakami, jajkiem sadzonym, kotletami schabowymi, mielonymi, czy drobiowymi.Sekret idealnej mizerii? Pokrojone ogórki przełóżmy do miski, oprószmy je solą i odstawmy na kilka minut, dzięki czemu ogórki puszczą wodą, a mizeria będzie bardzo soczysta. Do mizerii powinniśmy również dodać sporą ilość kwaśnej śmietany, która perfekcyjnie połączy wszystkie składniki.
Ogórki małosolne stanowią sezonowy rarytas, któremu wielu smakoszy nie może się oprzeć. Choć jest prosty w przygotowaniu, są błędy, które mogą sprawić, że się nie uda. Jedną z częstych wpadek jest używanie nieodpowiedniej soli. Podpowiadamy, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę. Dobre ogórki małosolne są lekko słone, delikatnie kwaśne i przede wszystkim chrupiące. By przygotować je w domu, nie potrzebujecie wiele — jedynie warzyw i kilku przypraw. Radzimy jak uniknąć popularnych wpadek.
Domowe ogórki kiszone są świetnym dodatkiem między innymi do obiadu i sałatek. Ugotujemy z nich również niezwykle aromatyczną zupę. Ogórki kiszone przygotujemy w bardzo prosty sposób, a będą o wiele smaczniejsze niż kupione w sklepie.Nie ma lepszych ogórków kiszonych od tych, które przygotowywane są według tradycyjnej receptury. Sekretem idealnych kiszonek są odpowiednie ogórki i dodatki. Do ogórków kiszonych przygotowywanych na podstawie przepisu z 1895 roku dodajmy liście wiśni, porzeczki i dębu, a będą przepyszne.Do kiszonek wykorzystajmy ogórki gruntowe małe lub średnie. Ogórki muszą być najświeższe, jędrne i soczyste. Przed każdym kiszeniem ogórki wyszorujmy i zalejmy zimną wodą, następnie odstawmy je na godzinę, dzięki czemu będą jeszcze smaczniejsze.Ogórki kiszone są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe- są bogatym źródłem witaminy C i kwasu mlekowego. Jedzenie kiszonek wzmacnia naszą odporność, a także wspiera prawidłową pracę całego układu trawiennego.
Poznajcie przepis na wyśmienite ogórki w pomidorach do słoików na zimę. Z pewnością staną się hitem wśród robionych przez was przetworów. Ogórki dają tej sałatce orzeźwiający smak, a z kolei pomidory wyrazisty, kwaśny. Dopełnienie całości stanowi czosnek, który doskonale podkreśla smak i aromat.Przetwory z ogórków należą do jednych z najbardziej lubianych. Zwykle ogórki kisimy lub konserwujemy w marynacie z octem. Dziś jednak proponujemy bardzo ciekawy przepis na ogórki w przecierze pomidorowym. Tak przygotowana, zimowa sałatka ma wyraźny smak, z orzeźwiającą nutą. Musicie ją wypróbować.
Gotowane ziemniaki i włoszczyzna, groszek, ogórki kiszone, jabłko to podstawowe składniki kultowej sałatki jarzynowej. Sałatki nie musisz podawać z tłustym i ciężkim majonezem. Poznaj przepis na o wiele lżejszą wersję sałatki jarzynowej bez dodatku majonezu, jedz bez wyrzutów sumienia.Sałatki jarzynowej nie trzeba przedstawiać, to już tradycyjna, polska sałatka, która zwykle jednak doprawiana jest dużą ilością majonezu. Mimo że uwielbiam majonez, staram się nie jeść go za często, ponieważ nie należy do zdrowych produktów.Majonez jednak możemy zamienić na lekki sos na bazie jogurtu i śmietany. Kultowa sałatka jarzynowa będzie smakować genialnie, a będzie o wiele lżejsza i mniej kaloryczna, niż ta podana z tłustym i ciężkim produktem na bazie jajek i oleju.Sałatka jarzynowa jest świetnym pomysłem zarówno na śniadanie, podwieczorek, jak i na kolację. Podaję ją zwykle z pieczywem i delikatną, chudą wędliną i pokrojonym pomidorem i rzodkiewką. Tak przygotowane danie za każdym razem błyskawicznie znika z talerzy.Lekkie sałatki to doskonały pomysł na dania w upalne dni. Przygotuj również niecodzienną sałatkę wiosenną przepisu siostry Anastazji. Sałatka z warzyw sezonowych, serka wiejskiego i lekkiego sosu na bazie ziół rozpływa się w ustach.
Mizeria jest dobrze znaną surówką, która sezonie letnim pojawia się często jako element obiadu. Aby dodatek miał aksamitną konsystencję, warto zastąpić cukier delikatnym płynnym miodem. Będzie przy tym obłędnie pyszny i pełen aromatu. Spróbujecie? Dobrej mizerii nie oprze się żaden smakosz. Surówka doprawiona śmietaną słodzoną miodem będzie jeszcze lepsza niż klasyczna odsłona z dodatkiem cukru kryształu, który nie zawsze uda się dobrze rozprowadzić w sosie. W bardziej dietetycznej odsłonie klasyczny nabiał warto zastąpić lekkim jogurtem lub nawet produktem sojowym. Surówka z ogórka będzie jednocześnie delikatna, chrupiąca i smaczna. Skusicie się?
Sałatka grecka jest smakowitym połączeniem świeżych letnich warzyw, sera feta i aromatycznych oliwek. Wielu smakoszy dodaje do tej kompozycji sałatę — dodatek, którego w oryginalnej wersji specjału nie ma. Sprawdźcie, dlaczego warto zrobić to danie bez jej udziału.Sałatka grecka z sałatą nie będzie smaczna. Zazwyczaj do jej przygotowania wybiera się sałatę masłową czy lodową. One nie tylko nie pasują do tego specjału, ale też sprawiają, że kompozycja traci na wyrazistości. Wypróbujcie nasz nowy przepis, a już nie sięgniecie po ten składnik.
Ogórki małosolne potrafią zachwycić smakiem. Aby zawsze się udały, warto wystrzegać się błędów, przez które ich smak będzie daleki od pożądanego. Jednym z nich jest niedbałe układanie ich w słoiku, które utrudnia ich kiszenie. Sprawdźcie, czego jeszcze warto się unikać, przyrządzając specjał w domu. Ogórki małosolne są proste w przygotowaniu. Wystarczy zwrócić uwagę na pięć detali, które mogą zadecydować o sukcesie. Będziecie zaskoczeni jak prosto wyeliminować potencjalne zagrożenia. Specjał już nigdy się nie zepsuje.
Pikantne ogórki małosolne z miodem i chili będą gotowe już po 3 dniach. Ogórki są rewelacyjne w smaku, bardzo wyraźne, chrupiące i jędrne. Ogórki są świetnym dodatkiem do obiadu, zimnej płyty i kanapek, każdy prosi o przepis.Na ogórki kiszone i konserwowe musimy trochę poczekać. Jeśli mamy ochotę na przetwory, które będą gotowe już po trzech dniach, koniecznie przygotujmy pikantne ogórki małosolne z dodatkiem płynnego miodu i sproszkowanej papryczki chili.Ogórki małosolne są bardzo charakterystyczne w smaku- słodycz świetnie łączy się z ostrością, a całość uzupełniona jest dodatkowo o aromat liści wiśni, porzeczki, czosnek, koper i korzeń chrzanu. Tak przygotowane ogórki smakują obłędnie.Do przygotowywania ogórków do słoików, również małosolnych, wybierajmy wyłącznie najświeższe ogórki gruntowe, które są jędrne i zdrowe. Jeśli zauważymy wgniecenia, plamy lub miękkie miejsca, takie ogórki nie nadają się do przetworów, ponieważ się zepsują.
Ogórki małosolne na sucho są chrupiące aromatyczne i chrupiące. Przygotujecie je znacznie sprawniej niż gdybyście zdecydowali się na tradycyjne metody. Dzięki odcięciu końcówek warzywa szybko przejdą smakiem dodatków i delikatnie zmiękną. Koniecznie spróbujcie — ten smak was zachwyci. Ogórki małosolne na sucho skuszą wielu amatorów letnich rarytasów. Ich ogromną zaletą jest proste i szybkie przygotowanie — bez gotowania zalewy i wyparzania słoików. Wystarczy oczyścić warzywa, odciąć im końce, wrzucić do woreczków wraz z przyprawami i trochę poczekać. Skusicie się?
Lato jest sezonem na przetwory na zimę. Przygotujmy ogórki kiszone według receptury naszych babek, a zachwycą wszystkich niepowtarzalnym smakiem, jędrnością i świeżością. Ogórki kiszone domowej roboty nie mają sobie równych, poznaj przepis babć.Sekretem babć na doskonałe ogórki kiszone jest dodanie do słoika liści wiśni i dębu. To właśnie one sprawiają, że kiszonki są jędrne, chrupiące i soczyste. Moja babcia dodawała również liście czarnej porzeczki i liście chrzanu, które wzmacniały smak, a ogórki były przepyszne.W ogórkach nie może oczywiście zabraknąć czosnku, korzenia chrzanu, liści laurowych, baldachów kopru i soli, koniecznie niejodowanej. Wszystkie przyprawy nadadzą kiszonkom odpowiedniego smaku.Jakie ogórki wybrać do kiszenia? Najlepsze będą bardzo świeże i nie za duże. Świeże, jędrne ogórki dokładnie wyszorujmy, a następnie przełóżmy do miski, zalejmy zimną wodą i odstawmy na godzinę. Zabieg ten sprawi, że ogórki będą jędrne i pyszne.
Czy wiesz, że liście chrzanu nie tylko są jadalne, ale i bardzo zdrowe? Liście w smaku przypominają korzeń, jednak są delikatniejsze. Liście chrzanu mają bogate zastosowanie w kuchni i możemy przygotować z nich wiele pysznych dań. Jak wykorzystać w kuchni liście chrzanu?Korzeń chrzanu jest bardzo popularnym dodatkiem w polskiej kuchni. Jest świetnym dodatkiem do sosów, mięs, zup, przetworów. Każde danie przygotowanie z odrobiną korzenia nabiera charakteru i wspaniałego aromatu.Liście chrzanu natomiast zwykle lądują w koszu. Mało kto wie, że nie dość, że są jadalne, to jeszcze zawierają mnóstwo cennych witamin i podobnie jak korzeń, wzbogacają smak potraw. Dowiesz się, co można przygotować z liści chrzanu, rodzina będzie zachwycona.Liście przede wszystkim są źródłem antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu groźnych chorób. W liściach znajdziemy również witaminę C, E, PP, a także witaminy z grupy B. Dodatkowo regularne spożywanie liści chrzanu wzmacnia odporność i działa antybakteryjnie.
Co podać do mięsa obiadowego lub z grilla? Mamy pomysł na najlepszy dodatek, którym jest delikatna surówka z kapustą, ogórkami świeżymi i konserwowymi oraz zieloną cebulką. Ma orzeźwiający zapach, dużą chrupkość i soczystość. Wygląda też bardzo apetycznie i jest niezwykle smaczna. Dopełnieniem każdego obiadu powinna być duża porcja surówki. Nie tylko doda całości smaku, ale tez dostarczy niezbędnych witamin, soli mineralnych i błonnika. Latem mamy do dyspozycji wiele warzyw, z których możemy przygotować taki pyszny dodatek. Jednak jak zawsze, liczy się pomysł. Dziś proponujemy przygotować surówkę zielono-zieloną. Zrobimy ją z chrupiącej kapusty pekińskiej, do której dodamy też ogórek świeży i konserwowy oraz trochę szczypioru. Dopełnieniem smakowym będzie majonez i przyprawy.
Chłodnik ogórkowy jest idealną propozycją na pyszny letni obiad. Orzeźwiająca i pełna chrupiących warzyw zupa na zimno nabierze charakteru, jeśli dodacie do niej kilka rzodkiewek. Tak smacznego dania dawno nie jedliście. Spróbujecie? Chłodnik ogórkowy z dodatkiem rzodkiewki spodoba się każdemu. Aromatyczna kompozycja sezonowych warzyw i nabiału będzie idealna na ciepłe dni, kiedy jedzenie ciepłych potraw stanowi wyzwanie. Przygotowanie jest niezwykle proste — każdy sobie poradzi.
Ogórki po kozacku to pomysł na niezwykle przetwory na zimę. Ogórki w zalewie z dodatkiem musztardy, octu, cukru i gorczycy są bardzo wyraźne w smaku, soczyste i pyszne. Poznaj przepis na charakterne ogórki po kozacku. Absolutny przebój wśród przetworów.Wszyscy uwielbiamy wyraźne w smaku przetwory na zimę, które przygotowujemy z ogórków i wielu innych warzyw. Robienie domowych przetworów to już tradycja i zawsze w sierpniu przygotowujemy wiele pyszności, które zimą smakują najlepiej.Oprócz kiszonych i konserwowych ogórków i innych warzyw, przygotuj również ogórki po kozacku w zalewie musztardowej- są niezwykle wyraźne, soczyste i smaczne. Ogórki te są doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek, zimnej płyty.Charakterne ogórki z musztardą smakują doskonale również jako uzupełnienie dań głównych. Podaj je między innymi z polędwiczkami wieprzowymi, wołowiną w sosie własnym, gulaszem, kotletami schabowymi, a wszyscy będą zachwyceni.Z przepisu zrobisz jeden, duży słoik lub kilka mniejszych. Jeśli wlejesz gorącą zalewę i postawisz słoiki do góry dnem, nie musisz ich pasteryzować. Ogórki zachowają świeżość przez wiele miesięcy. Po otwarciu słoika, przechowuj go w lodówce.Na zimę przygotuj również pyszną pastę kanapkową z grzybów leśnych. Pasta zachowa świeżość aż do następnego sezonu, a Ty zachowasz smak lata i jesieni na wiele miesięcy.
Lubicie ogórki małosolne, lecz nie macie ochoty na żmudne upakowywanie warzywa w słoikach? Przygotujcie je w woreczku. Przygotowanie jest niezwykle proste — nawet zalewa będzie zbędna. Spróbujecie? Ogórki małosolne posmakują niejednemu amatorowi letnich rarytasów. Szybki i nieskomplikowany patent na przygotowanie ich w woreczku foliowym sprawi, że każdy będzie mógł cieszyć się smakiem domowej wersji popularnego przetworu. Warto spróbować.
Mizeria z octem jest znaną części smakoszy wersją klasyku. Choć najczęściej jemy ją z samą śmietaną, warto wlać do niej nieco tego dodatku i przekonać się jak dobrze wpływa ona na smak surówki z ogórków. Będziecie zaskoczeni efektami.Mizerię lubi wielu smakoszy. Niektórzy z nas z pewnością zastanawiają się, po co dodawać do niej ocet. Okazuje się, że nieoczywista, płynna przyprawa wspaniale podkreśla smak ogórków. Jeśli jeszcze nie próbowaliście — gorąco polecamy.
Grecka sałatka z arbuzem i fetą jest doskonałym pomysłem na lekką kolację w upalne dni. Bukiet świeżych warzyw, soczysty arbuz, ser feta i sos na bazie miodu, cytryny i oliwy z oliwek, to genialne połączenie. Poznaj przepis na orzeźwiającą sałatkę z arbuzem i fetą.Sałatki są świetną opcją na kolację, zwłaszcza w upalnie dni. Jedną z ciekawszych sałatek na letni posiłek jest sałatka z arbuzem. Danie przygotowane z tych samych składników, co klasyczna grecka sałatka z dodatkiem orzeźwiającego arbuza i lekkim sosem to strzał w dziesiątkę.Arbuz jest owocem, które zwykle jemy samodzielnie bez żadnych dodatków. Jest idealny na przekąskę, małokaloryczny i świetnie gasi pragnienie. Arbuz rewelacyjnie komponuje się również z daniami wytrawnymi, np. z kurczakiem, serami i wszystkimi warzywami.Arbuz doskonale łączy się również z innymi owocami, orzechami włoskimi i pistacjami, dzięki czemu możemy dowolnie miksować składniki i przygotować swoją niepowtarzalną wersję pysznej sałatki na lato, która posmakuje wszystkim.Z arbuza przygotujemy również wyśmienitą lemoniadę- tu poznasz przepis na lemoniadę arbuzową z dodatkiem limonki i imbiru, jest świetnym sposobem na upały i przygotujesz ją błyskawicznie.
Ogłaszamy, że popularny chłodnik litewski został właśnie zdetronizowany. Jego miejsce zajął chłodnik ogórkowy, który zachwyci nawet sceptyków. Jego podstawowymi składnikami są mleczny napój fermentowany oraz świeże ogórki. Smak całości dopełnia czosnek i koperek. Przygotowanie tego dania jest proste i szybkie. Przekonajcie się o tym sami.Chłodniki to zupy idealne na upał. Są lekkie i serwuje się je na zimno, dzięki czemu w gorący dzień po prostu chce się je jeść. Najpopularniejszym chłodnikiem jest niewątpliwie litewski. Przygotowuje się go z dodatkiem botwinki lub buraka, dzięki czemu ma apetyczny, różowy kolor. Jeśli jednak nie przepadacie za buraczanym smakiem lub po prostu chcecie przygotować chłodnik szybciej, zróbcie chłodnik ogórkowy. Tu nie trzeba nic gotować, chyba że dodatki, które oczywiście nie są obowiązkowe.
Oto sałatka szwedzka z ogórków na zimę, która robi się praktycznie sama. Mamy na nią najlepszy, prosty przepis. Ogórki wystarczy pokroić w plasterki, zalać zalewą i zapasteryzować. Zimą będą doskonałym dodatkiem do obiadu — pełnym smaku i bez pracy. Choć czasy robienia mnóstwa przetworów na zimę odeszły już trochę w niepamięć, to jednak wiele osób nadal przygotowuje swoje ulubione przysmaki. Zwłaszcza takie, których nie da się nigdzie kupić i to za żadne skarby. Do takich przetworów należy z pewnością sałatka szwedzka. Sałatkę szwedzką robi się z ogórków. A jej tajemnicą jest pełna aromatu zalewa. Gdy pokrojone warzywa poleżą w niej odpowiednio długo, nabiorą doskonałego smaku. Sałatkę szwedzką można podać do obiadu, np. pieczonego lub duszonego mięsa.
Sałatka gyros to zjawiskowa sałatka o zniewalającym smaku. Świeże warzywa, ogórki konserwowe, sosy i smażony kurczak to połączenie idealne na imprezy i spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Poznaj przepis na warstwową sałatkę gyros bez cebuli. Do sałatki dodaj białą część pora, będzie o niebo lepsza.Sałatki to zawsze dobry pomysł, kiedy planujemy większe spotkania, uroczystości, czy imprezę. Sałatki sprawdzą się również na kolację, podwieczorek i jako dodatek do dań z grilla. Jedną z moich ulubionych sałatek jest sałatka gyros, ale nie z cebulą, tylko z porem.Por jest dość ostry w smaku, jednak wystarczy, że posiekane warzywo sparzymy wrzątkiem, a będzie delikatniejsze i łatwiej przyswajalne. Tak przygotowany por doskonale łączy się z resztą składników na sałatkę gyros i nadaje jej genialny smak.Sałatki gyros nie musimy doprawiać solą i pieprzem. Kurczak w przyprawie gyros, ketchup i majonez wymieszany z gęstym jogurtem w zupełności wystarczą, aby nadać charakteru całej potrawie. Przed przygotowaniem sałatki, natrzyjmy mięso przyprawą i wstawmy do lodówki na minimum pół godziny, wtedy kurczak będzie pyszny.