Czy można zjeść ogórki kiszone z białym nalotem? Czy gazujące ogórki są szkodliwe? Wiele pytań tego typu pojawia się na forach kulinarnych. Dowiedz się, co oznacza biały nalot na ogórkach, dlaczego ogórki mętnieją i często gazują w słoiku, a także jakich ogórków kiszonych nie powinniśmy jeść.Ogórki kiszone to chyba najlepsze przetwory, jakie robimy na zimę. Kwaśne, chrupiące, soczyste, są idealnym dodatkiem do wielu dań obiadowych, sałatek, zimnej płyty. Kromka chleba z pasztetem lub smalcem z pokrojonym kiszonym ogórkiem to rewelacyjne połączenie.Z ogórków ugotujemy również pyszną zupę ogórkową. Smak kiszonek doskonale łączy się z każdym rodzajem mięsa, moim ulubionym połączeniem są kotlety mielone, duszona wołowina, żeberka wieprzowe. Delikatne, soczyste mięso doskonale smakuje w towarzystwie kwaśnych i równie soczystych przetworów.Ogórki kiszone smak zyskują w procesie fermentacji. Czasem pojawia się w nich mętna woda, biały nalot, gazowanie po otwarciu, a czasem ogórki rozpadają się w rękach i brzydko pachną. Sprawdź, co powinno nas zaniepokoić.
Mizeria bez śmietany to doskonały dodatek do obiadu, a także lekka, zdrowa i pyszna przekąska. Wiosenna sałatka z ogórków z dodatkiem czosnku, miodu i innych aromatycznych przypraw to absolutny hit. Poznaj niezwykły patent na mizerię bez grama śmietany.Mizeria bez śmietany to nowość w mojej kuchni, jednak bardzo szybko się do niej przekonałam. Sałatka jest lżejsza i rewelacyjnie łączy się z każdym daniem mięsnym, wegetariańskim i rybami. Mizeria dzięki odrobinie octu i miodu ma doskonały smak, którego koniecznie musisz spróbować.Mizerię bez śmietany możesz zrobić na dwa sposoby: w wersji z pieprzem mielonym i posiekanym koperkiem, lub posiekaną papryczką chili i świeżą kolendrą. Lekka, ogórkowa sałatka w każdej wersji smakuje wyśmienicie. Danie ma słodko- pikantny smak i rozpływa się w ustach.Jeśli nie przepadasz za smakiem świeżej kolendry, możesz zastąpić ją również koperkiem, szczypiorkiem lub natką pietruszki. Każda zielenina świetnie łączy się z orzeźwiającym ogórkiem i wszystkimi dodatkami.Przygotuj również pełną smaku mizerię po węgiersku z cebulą i mieloną papryką, jest perfekcyjna.
Ogórki małosolne mają wielu amatorów. Ich przygotowanie zazwyczaj jest dość czasochłonne. Kiszenie na sucho pozwoli jednak przyrządzić je niemalże ekspresowo. Wystarczy wymieszać ze sobą składniki i zamknąć je w foliowym woreczku. Resztę wykona za nas upływający czas. Wypróbujecie prosty patent i cieszcie się ulubionym smakiem. Przygotowanie ogórków małosolnych w tradycyjny sposób trwa kilka dni. Podobny w smaku rarytas można zrobić, nie korzystając z zalewy. Łącząc ogórki z dodatkami w woreczku, już po dobie cieszyć się będziemy przyjemnym i chrupiącym warzywem o dobrze nam znanym aromacie. Sprawdźcie koniecznie tę metodę.
Surówka z ogórków małosolnych i cebulki to pomysł na błyskawiczny dodatek do obiadu i kolacji. Surówka świetnie łączy się z każdym rodzajem mięsa i daniami wegetariańskimi, doskonale smakuje również z pieczywem. Poznaj przepis na wyborną surówkę z ogórków małosolnych i cebulki.Ogórki małosolne są świetnym dodatkiem do wielu potraw. Przygotowuje się je w taki sam sposób, jak kiszone, jednak z mniejszą ilością soli, a są gotowe już po 3 dniach. Ogórki mają rewelacyjny smak, są delikatne i chrupiące, a najlepsze są właśnie takie przygotowane samodzielnie w domu.Ogórki sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych i wegetariańskich. Przygotuj z nich surówkę o wyraźnym smaku, która będzie absolutnym hitem. Cebulka i szczypiorek nadają mocnego akcentu, jeśli jednak wolisz łagodniejszy smak, dodaj do surówki szczyptę cukru.Jeśli chcesz przygotować pyszne ogórki do surówki- tu dowiesz się, jak zrobić zalewę do ogórków małosolnych, wychodzą za każdym razem.
Nawet najlepszej jakości ogórki po ukiszeniu mogą być puste w środku i mało soczyste. Dowiesz się, dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku. Wystarczy jedno niedopatrzenie. Dlaczego ogórki psują się podczas kiszenia?Lato to idealna pora na przygotowywanie przetworów na zimę. Jednym z najsmaczniejszych i najbardziej uniwersalnych są ogórki kiszone. Warzywa są świetnym dodatkiem do sałatek, zimnej płyty. Smakują rewelacyjnie z kromką chleba i smalcem, przygotujemy z nich także wiele pysznych dań, w tym zupę ogórkową na żeberkach.Do kiszenia ogórków niezbędne są również dodatki, jak czosnek, chrzan, koper, liście wiśni i kilka innych przypraw, które sprawiają, że warzywa nabierają doskonałego smaku. Niekiedy jednak po ukiszeniu okazuje się, że warzywa są puste w środku, suche, gorzkie lub zupełnie zepsute.Szukasz sprawdzonego przepisu na ogórki kiszone? W tym artykule poznasz niezawodny przepis z 1895 roku, ogórki będą perfekcyjne.
Jeśli myślicie już o pierwszych przetworach, mamy dla was sprawdzony przepis siostry Anastazji na kiszone ogórki. Wychodzą idealne — chrupiące i w sam raz kwaśne. Wiadomo już, że tajemnicą ich smaku jest odpowiednia zalewa. Istotna też jest jej temperatura. Kiszone ogórki to obok kiszonej kapusty najpopularniejsza kiszonka. Przetwory te urzekają swym orzeźwiającym smakiem i wysoką wartością odżywczą. Jeśli chodzi o ogórki, jest ona nawet wyższa niż świeżych warzyw. Kiszone ogórki zawierają bowiem sporo witaminy C, a także cenne bakterie probiotyczne. Idealne ogórki kiszone powinny być jędrne i chrupiące. I dokładnie takie wychodzą z przepisu siostry Anastazji. W czym tkwi ich tajemnica? Siostra zalewa ogórki solanką, czyli mieszanką wody i soli. Ważne jest też jednak to, że płyn ten jest gorący.
Co dziś podać do obiadu? A może zachwycającą mizerię po włosku? Zrób ją raz, a zapomnisz o innych surówkach. Jest prosta do zrobienia, a zachwyca smakiem. Miesza się w niej bowiem świeżość ogórka, ostrość cebuli, aromat czosnku i kwaśność octu. Tak przyrządzona mizeria będzie doskonałym dodatkiem do dań z mięs, drobiu i ryb. Mizeria jest jednym z najprostszych dodatków do obiadu. Kojarzy się z wiosną i latem, lekkością i orzeźwiającym smakiem. W sumie można ją robić przez cały rok, bo świeże ogórki są cały czas w sprzedaży. Jednak najsmaczniejsza będzie, gdy zrobimy ją z ogórków gruntowych.Włoska mizeria różni się nieco od polskiej. Jej podstawą są ogórki, ale dodaje się też do niej cebulę i czosnek, a także ocet, majonez i kilka przypraw. Dzięki temu ma wyraźniejszy smak.
Ogórki małosolne są wyjątkowo zdrowym rarytasem, po który z chęcią sięga wielu amatorów dobrego jedzenia. Najczęściej przygotowuje się je z dodatkiem zalewy bogatej w aromatyczne przyprawy. A gdyby tak pominąć w niej wodę? Okazuje się, że ten śmiały pomysł nie tylko nie jest absurdalny, ale tez dobrze znają go nasze babcie, które nie raz takie ogórki przyrządzały. Ogórki małosolne przygotować można według różnych receptur. Zdradzaliśmy wam już m.in. niezawodne patenty, które pomogą osiągnąć przyjemnie chrupiące ogórki — wprost idealne do przyrządzenia surówki. Tym razem na tapet bierzemy babciną metodę pomijającą wykorzystanie płynów. Aromatyczny specjał też się uda.
Mizeria jest wyśmienitą surówką ze świeżych ogórków, która pasuje do każdego obiadu. Jeden błąd jednak wystarczy, by zamiast smakowitych chrupiących warzyw w delikatnym sosie uzyskać wodnisty twór kompletnie pozbawiony smaku. Gdy dodamy sól przed połączeniem ogórków ze śmietaną, unikniemy uzyskania pozbawionej smaku wodnistej surówki. Koniecznie przygotujcie rarytas w ten sposób — będziecie zachwyceni jego konsystencją i teksturą. Mizerię można przygotować na wiele sposobów. Nieważne jednak czy wsypiemy cukier puder do sosu, czy też postawimy na przepis z dodatkowymi warzywami — jeśli sól trafi do surówki zbyt późno, nawet najlepsza receptura zawiedzie. Pod wpływem tej przyprawy bowiem ogórki puszczają soki, które należy wcześniej usunąć. Wiemy jak to zrobić.
Czy można łączyć pomidora z ogórkiem? Wielu Polaków woli ich razem nie zestawiać. Czy jednak ich obawy są słuszne? Czy rzeczywiście sałatka z pomidorem i ogórkiem przyniesie nam więcej strat niż zysków? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.Pomidor i ogórek należą do jednych z najpopularniejszych warzyw. Cenimy ich orzeźwiający smak i przyjemny aromat. Często kładziemy ich plasterki na kanapki, ale też lubimy je dodawać do sałatek. Połączenie to nie tylko świetnie smakuje, ale też wygląda bardzo apetycznie. Niestety niektórzy sugerują, że zestawienie ogórka z pomidorem w jednej potrawie nie jest najlepszym pomysłem. Sałatka z ich dodatkiem doskonale smakuje, jednak nie jest podobno tak wartościowa, jak mogłaby być. Czy rzeczywiście tak jest?
Ogórki małosolne są wyjątkowym rarytasem, po który z chęcią sięga wielu smakoszy. Kucharz Jakub Kuroń zdradził kilka wskazówek, dzięki którym ich przyrządzenie zawsze zakończy się sukcesem, a wyrób będzie chrupiący i pełen smaku. Jednym z nich jest wykorzystanie soli niejodowanej. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pomocne. Ogórki małosolne są świetnym dodatkiem do surówek, sałatek czy kanapek. W przeciwieństwie do kiszonych — które proponowaliśmy wam wykorzystać zarówno do pasty kanapkowej, jak i wybornej i prostej zupy z koperkiem — mają charakterystyczny, choć nieco mniej wyrazisty smak i są bardziej chrupiące. Z patentami Jakuba Kuronia zachwycą każdego amatora tego smakołyku.
Od której strony należy obierać ogórka? To pytanie często pojawia się na forach kulinarnych, pora rozwiać wszystkie wątpliwości. W ciemniejszej końcówce ogórka znajdują się gorzkie substancje, które łatwo rozprowadzimy po całym warzywie, jeśli będziemy obierać je nieumiejętnie. Dowiesz się, jak prawidłowo obierać ogórka.Ogórki szklarniowe, gruntowe to doskonały dodatek do obiadów, sałatek, surówek i wielu innych dań. Dodany do twarogu i podany z kromką świeżego pieczywa to idealne śniadanie. Z ogórków przygotujesz również mizerię i wiele wyśmienitych przetworów, między innymi ogórki kiszone lub ogórki w zalewie curry.Warzywo jest bardzo orzeźwiające i smaczne, jednak często pojawia się również nieprzyjemna goryczka. Substancja jest naturalnym systemem obronnym warzyw, jednak skutecznie może zepsuć smak całego dania. Wystarczy jednak odpowiednio obrać ogórka, aby gorzki smak się nie pojawił.
Co podać do obiadu? Doskonałym pomysłem będzie zachwycająca szwedzka wersja mizerii. Tym się różni od polskiej surówki, że często ma dodatek cebuli i cukru. Doskonale pasuje do wiosennych dań podanych z młodymi ziemniakami. Taka pyszna gratka dla całej rodziny.Mizeria jest prostym dodatkiem do obiadu. Wystarczy obrać ogórki, pokroić je w cienkie plasterki, doprawić i wymieszać ze śmietaną. Ta surówka zachwyca lekkością i orzeźwiającym smakiem. Warto ją podać do mięsnych dań serwowanych z młodymi ziemniakami. Świetnie bowiem podbija ich smak. Podobny dodatek znany jest też w Szwecji. Dodaje się jednak do niego również cebulę, a także koperek, cukier i trochę octu. Dzięki temu ma nieco wyraźniejszy smak, ale jest równie orzeźwiająca.
Oto lekka i prosta, wiosenna surówka z ogórków małosolnych i pomidorów. Jej tajnym składnikiem jest kozi jogurt. By przygotować ten pyszny dodatek do obiadu, wystarczy pokroić warzywa oraz koperek i wymieszać je ze zdrowym i oryginalnym w smaku dodatkiem. Koniecznie przetestujcie ten przepis. Wiosenne surówki, tym się różnią od innych, że pachną świeżymi warzywami i są niezwykle orzeźwiające. Potrafią przyciągnąć do stołu bardziej niż całe danie. Co warto do nich dodać? Sałatę, rzodkiewkę, cebulkę dymkę, ogórek świeży lub małosolny, a także szczypiorek, koperek lub natkę pietruszki. Te składniki sprawią, że surówka nie tylko będzie zdrowa, ale też apetycznie kolorowa.Doskonałym uzupełnieniem wiosennej surówki będzie jogurt naturalny, a jeszcze lepiej kozi. Ten drugi wyróżnia się ciekawym smakiem, a także wysokimi walorami zdrowotnymi. Kozi jogurt jest mniej alergizujący i lżej strawny niż ten z mleka krowiego. Poza tym stanowi doskonałe źródło wapnia oraz witamin z grupy B oraz D i E.
Surówka z ogórków, rzodkiewek i groszku cukrowego to pomysł na pyszne, wiosenne, lekkie i bardzo kolorowe danie, które błyskawicznie zniknie z talerzy. Surówka doprawiona koperkiem i jogurtem to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Sprawdź, jak ją przygotować.Surówka z ogórków i rzodkiewek jest rewelacyjnym dodatkiem do każdego obiadu. Zarówno placki warzywne, rybne, jak i dania mięsne będą smakować wyśmienicie z wiosenną nutą na talerzu. Surówka jest również świetną opcją lunchową.Kiełki i świeże warzywa z dodatkiem gęstego jogurtu i koperku to danie, któremu nie da się oprzeć. Kiełki i nowalijki to prawdziwa bomba witaminowa- są źródłem wielu cennych witamin i antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia i zapobiegają powstawaniu groźnych chorób, w tym nowotworów.
Mizeria jest jednym z prostszych dodatków do obiadu. Niektórzy do sosu dodają odrobinę octu, uzyskując dzięki temu jeszcze bardziej wyrazisty smak rarytasu. Jeśli i wy chcecie wypróbować ten patent, skorzystajcie z naszego nowego przepisu. Nie zawiedziecie się. Mizeria z dodatkiem octu, zwana tez mizerią po warszawsku przyjemnie zaskoczy każdego, kto jej spróbuje. Jeżeli szukacie odmiany od klasycznej wersji czy delikatnie kremowych ogórków przyrządzanych z dodatkiem cukru pudru, koniecznie po nią sięgnijcie. Będziecie zachwyceni tym jednocześnie nieco słodkim i cierpkim smakiem.
Polecamy wam wiosenną sałatkę jarzynową z grilla, z dodatkiem ogórka i rzodkiewki. Będzie idealna na majówkę, ale nie tylko. Doskonale uzupełni pieczone mięsa i ryby, a jest tania, szybka i prosta do przygotowania. Zresztą przekonajcie się o tym sami. Posiłek na świeżym powietrzu nie powinien ograniczać się jedynie do pieczonego mięsa podanego z chlebem. Będzie o wiele zdrowszy i smaczniejszy, jeśli podacie do niego surówkę lub sałatkę. Porcja warzyw dostarczy organizmowi potrzebnych składników, ale też będzie odprężeniem dla żołądka. Co podać do dań z grilla? Mogą to być pokrojone warzywa, np. pomidory, ogórki, rzodkiewki. Można też zrobić miskę zielonej sałaty z dodatkami. Jeśli jednak wolicie coś pożywniejszego, postawcie na sałatkę ziemniaczaną z wiosennymi dodatkami.
Pasta jajeczna w wiosennym wydaniu powinna charakteryzować się świeżym smakiem oraz intensywnym kolorem. Nasza propozycja zawiera dwa dodatki, które gwarantują uzyskanie idealnego, wiosennego smaku. Mowa o rzodkiewkach oraz ogórkach kiszonych. Wystarczy posiekać produkty, wymieszać je i od razu można cieszyć się doskonałymi kanapkami. Pasta jajeczna z rzodkiewkami i ogórkiem kiszonym zachwyca intensywnością oraz pięknymi kolorami. Najlepiej smakuje w towarzystwie ciemnego, razowego chleba, który wyciąga z pasty to, co najlepsze. W naszej recepturze składniki są drobno siekane, lecz jeśli preferujesz gładszą konsystencję i mniejszą ilość pracy, zetrzyj je na tarce. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich preferencji kulinarnych.
Klasyczna mizeria składająca się ze zwykłego ogórka szklarniowego i śmietany jest przeżytkiem - teraz sporządza się ją zupełnie inaczej. Dzisiaj pokazujemy wam przepis na mizerię z kiszonych ogórków. W smaku jest intensywna i orzeźwiająca. Kwaśna mizeria pasuje do każdego tradycyjnego obiadu, więc warto po nią sięgnąć. Mizeria jest przedstawicielem przepisów, które wymagają szczególnej uwagi wobec pojedynczych składników. Ich niewielka ilość sprawia, że jeśli jeden z nich jest słabej jakości, nie uda się zakryć jego niedoskonałości innymi produktami. Mizeria z kiszonych ogórków daje zupełnie inne odczucia smakowe od klasycznej. Jest kwaśna i orzeźwiająca, a odrobina cebuli wnosi do niej także nieco ostrości. W skrócie, taki obiadowy dodatek jest elementem obowiązkowym przy wspólnym rodzinnym posiłku.
Mizeria pasuje do wielu dań. Delikatne ogórki w śmietanie i jogurcie nabiorą charakteru, gdy dodamy do nich octu. Tak robiły nasze babcie, a smak tej pysznej kompozycji pozostał w pamięci wielu z nas. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, przygotujcie ją choćby dziś. Jest doskonała. Mizeria ze świeżych ogórków jest obiadowym klasykiem, który w każdym domu przyrządza się nieco inaczej. Zdradzaliśmy wam już co zrobić, by wyszła niezwykle kremowa i polecaliśmy recepturę na ten specjał z cukinii i rzodkiewki. W nowej odsłonie sięgamy po produkt, który sprawi, że rarytas zyska na wyrazistości. Spróbujecie?
Woda po kiszonych ogórkach wypełniona jest mnóstwem cennych wartości odżywczych, których utrata jest wielką stratą. Z tego powodu nie warto wylewać jej do zlewu. Zamiast tego możesz na jej podstawie przygotować pyszne zupy i sosy, różne napoje, a także wykorzystać ją jako bazę do kiszenia innych produktów. Woda po kiszeniu ogórków ma całkiem duże grono miłośników, lecz cały czas znacznie większa część decyduje się ją zutylizować. Po zjedzeniu ogórków niektórzy nie wiedzą, że ma bardzo cenne zastosowania.
Oto idealny dodatek do obiadu, czyli obłędna mizeria na maślance. Do jej przygotowania zamiast śmietany wykorzystaj mniej oczywisty produkt. Pamiętaj tylko o tym, że maślanka powinna być gęsta. Jeśli nie jest, bez problemu ją zagęścisz. Pamiętaj tylko o jednej zasadzie.Mizeria jest jednym z najbardziej lubianych dodatków do obiadu. To dzięki połączeniu orzeźwiających ogórków i gęstej, kwaśnej śmietany. Dziś jednak do przygotowania mizerii wykorzystamy też maślankę. Jest mniej kaloryczna, a też bardzo zdrowa.W dodatku do mizerii ważne jest, by był dość gęsty. Tylko wtedy sos doskonale powlecze plasterki ogórka, ciesząc nas wybornym smakiem. Jeśli, więc okaże się, że masz rzadką, świeżą maślankę, zastosuj jeden trik. Odkręć ją i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie zrobi się gęsta, jak należy.
Sałatka jarzynowa jest znanym i lubianym specjałem, który występuje w wielu wariantach. Tym razem polecamy przygotowanie jej z dodatkiem gęstego jogurtu naturalnego. Zaskoczy was lekkością i niezwykle bogatym smakiem. Podajcie ją na Wielkanoc, a bliscy będą zachwyceni. Sałatka jarzynowa jest rarytasem, który często pojawia się na naszych stołach przy okazji świąt. W każdym domu jest robiona nieco inaczej. Niektórzy dodają do niej marynowane grzyby, podczas gdy inni sięgają po pora. My proponujemy wam lekką wersję z niewielkim dodatkiem majonezu. Posmakuje największym sceptykom.
Wydaje się, że mizeria jest jedną z najprostszych sałatek – do jej przygotowania potrzebujemy zaledwie kilka składników. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten klasyczny dodatek urozmaicić rzodkiewką, sałatą czy szczypiorkiem. Sama mizeria jest nie tylko przepyszna, ale i zdrowa – ogórek zawiera między innymi witaminy C, A i K oraz cenne makro- i mikroelementy, takie jak potas czy fosfor.Do sporządzenia mizerii możemy wykorzystać zarówno ogórki gruntowe, jak i szklarniowe. Te pierwsze świetnie nadadzą się do sałatki przygotowywanej w sezonie, ale druga opcja także będzie przepyszna. Poniżej podajemy najprostszy i najszybszy sposób na przyrządzenie tej pysznej sałatki, która idealnie pasuje do dań mięsnych i rybnych.
Przygotowanie kiszonych ogórków jest dość łatwe, jednak trzeba pamiętać, aby ściśle stosować się przepisu. Odpowiednie proporcje uchronią nasze warzywa od zepsucia. Ogórki mają być lekko zakiszone, a nie spleśniałe. Ania Starmach podzieliła się z fanami swoim przepisem na tę kwaśną przekąskę. Zdradziła parę sekretów, dzięki którym, ogórki wychodzą idealne.
Gdy pomyślisz o chłodniku, zapewne wyobrażasz sobie różową zupę gęsto posypaną koperkiem. Nic dziwnego – chłodnik z botwinki lub buraków to najpopularniejsza wersja chłodnika. Najlepiej przygotować go już w maju, kiedy jest sezon właśnie na botwinkę i rzodkiewki. Chłodnik z buraków doskonale smakuje z ziemniakami podsmażonymi z cebulką oraz jajkiem na twardo. Jeśli jesteś fanem tradycyjnego chłodnika, ale chcesz spróbować go w innej wersji, skuś się na chłodnik z ogórków i rzodkiewki. Ma on delikatny, orzeźwiający smak i znakomicie sprawdzi się jako danie na cieplejsze dni. Jego przygotowanie jest równie proste, co przygotowanie chłodnika z buraczków. Podobnie jak jego pierwotna wersja zawiera dużo cennych witamin i minerałów. Wszystko dzięki obecności dużej ilości surowych warzyw!Bomba witaminowa, czyli chłodnik z ogórków i rzodkiewkiW tej wersji chłodnika główną rolę grają oczywiście surowe, starte ogórki. Warto więc przyjrzeć się temu warzywu! Nieprzypadkowo ogórki znalazły zastosowanie w letnim, orzeźwiającym chłodniku; zawierają one aż 97% wody, co sprawia, że idealnie nawadniają nasz organizm. Oprócz tego są lekkostrawne i niskokaloryczne, więc nie obciążają układu trawiennego. Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech ogórka jest to, że ma on w sobie kukurbitacyny – substancje o działaniu przeciwnowotworowym, odpowiedzialne za jego gorzki smak. Ponadto ogórek zawiera witaminę C, witaminę A, witaminę K oraz dużo potasu, który znakomicie wpływa na pracę serca. Nasza wersja chłodnika zawiera również rzodkiewkę, czosnek, koperek, sok z cytryny i szczypiorek. Nie będziemy rozpisywali się o prozdrowotnych właściwościach każdego z tych składników, ale uwierz na słowo – chłodnik z ogórków to istna bomba witaminowa!Przepis na chłodnik z ogórków na kefirzeNajlepszy chłodnik przygotujesz z ogórków sezonowych. Sezon na ogórki nie trwa jednak cały rok, więc jeśli nie masz dostępu do świeżych ogórków, kup gruntowe, nie szklarniowe. Jeśli chcesz, żeby Twój chłodnik był tłustszy, zastąp jogurt śmietaną 18%. Koniecznie dodaj do swojego chłodnika kefir – nie tylko dlatego, że jego konsystencja i smak idealnie komponują się z pozostałymi składnikami, czyli świeżymi warzywami i ziołami. Kefir wspomaga oczyszczanie organizmu dzięki przyjaznym bakteriom mlekowym. To znakomite źródło pełnowartościowego białka i łatwo przyswajalnego wapnia. Oprócz tego kefir redukuje poziom cholesterolu i usprawnia pracę wątroby. Składniki: 8 ogórków gruntowych1 butelka kefiru 400 ml1 jogurt naturalny 350 mlmały pęczek rzodkiewkipół pęczka koperku2 ząbki czosnku2 łyżki posiekanego szczypiorkułyżeczka soku z cytrynysól, pieprzPrzygotowanie:Dokładnie umyj ogórki i wyszoruj. Możesz je obrać ze skórki, ale nie musisz. Obetnij końce. To samo zrób z rzodkiewkami.Zetrzyj ogórki i rzodkiewki na tarce o dużych oczkach. Jeśli wolisz, możesz zetrzeć je na mniejszych oczkach.Przełóż do miski, posól i dodaj przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku. Odstaw na parę minut.Teraz dodaj butelkę kefiru (wstrząśnij ją uprzednio) i jogurt naturalny. Dodaj również łyżeczkę soku z cytryny, posiekany koperek, posiekany szczypiorek i pieprz. Zamieszaj.Gotowy chłodnik wstaw do lodówki na co najmniej godzinę.Gotowy chłodnik z ogórków i rzodkiewki podawaj schłodzony z jajkiem na twardo. Aby Twoja zupa na lato była bardziej pożywna, możesz ugotować do niej ziemniaki lub przesmażyć je na patelni z boczkiem i cebulą. Nie żałuj również koperku! Możesz dodatkowo posypać nim swój chłodnik dla dekoracji i… dla zdrowia. Taki chłodnik z ogórka będzie prezentował się znakomicie na talerzu i podejrzewamy, że szybko z niego zniknie. Smacznego!
Sałatka ze śledziem jest smaczną propozycją, która idealnie sprawdzi się na kolację czy spotkanie ze znajomymi. Wiosenna kompozycja z dodatkiem ugotowanego na twardo jajka i posiekanego szczypiorku spodoba się każdemu amatorowi tej ryby. Zrobicie ją wyjątkowo szybko i będzie niezwykle sycąca. Sprawdźcie koniecznie. Jeśli sałatka ze śledziem i buraczkami czy ryba podana w śmietanie z gruszką przypadły wam do gustu, nowa odsłona też powinna was zainteresować. Dodamy do niej szczypiorku i jajka, a więc składników kojarzących się z lekkim śniadaniem podanym w ciepły słoneczny poranek. Nikt nie oprze się tej smacznej kompozycji.