Ryby, w zależności od gatunku, pachną inaczej - jednak rybna nuta zapachowa łączy każdy rodzaj. Wiele osób nie ma z nią żadnego problemu, jednak ci, którzy nie są przyzwyczajeni do ryb, często nie mogą go znieść. Co zrobić, gdy cała kuchnia przechodzi tym zapachem? Największy wpływ na zapach ma bez wątpienia smażenie - wraz z kropelkami tłuszczu ulatnia się mnóstwo zapachu z ryby, który przylega do wszelkich powierzchni, takich jak ściany, blaty czy szafki. Wystarczy jednak zagotować octową miksturę, a po chwili niczego nie czuć.
Ryby należą do grupy produktów, który każdy powinien posiadać w swojej codziennej diecie. Dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Podczas ich przygotowywania trzeba jednak zachować pewną dozę bezpieczeństwa. Od wybrania odpowiedniego tłuszczu zależy nie tylko dobry smak gotowego dania - smażenie na dobrym oleju sprawia, że ryba jest znacznie zdrowsza dla naszego organizmu. Jeśli nie przykuwasz wagi do tego aspektu gotowania, narażasz siebie i swoją rodzinę na uszczerbek zdrowia.
Panuje powszechne przekonanie, że ryby są wyjątkowo zdrowym produktem spożywczym. Zaleca się je w końcu osobom na diecie, które nie mogą obejść się bez mięsa. Niestety, taki zamiennik nie jest idealny, ponieważ w mięsie niektórych ryb znajdują się bardzo niezdrowe substancje. Metale ciężkie obecne są nawet w powietrzu - głównym powodem jest smog, który w Polsce jest potężnym problemem. Dlatego warto ograniczyć przyjmowanie toksycznych związków, a jednym ze sposobów może być zrezygnowanie z ryb przepełnionych metalami ciężkimi.
Śledzie są doskonałym pomysłem na karnawałową przekąskę. Można je podawać na wiele sposobów: w oleju, śmietanie, na słodko i na ostro. Warto je także zalać dobrej jakości oliwą i podać w towarzystwie m.in. papryki i kiszonego ogórka. Nie mamy wątpliwości, że taka przekąska przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym.Śledzie nie od dziś cieszą się ogromną popularnością. Wielu z nas podawało je z okazji Świąt Bożego Narodzenia, ale absolutnie nie rezygnujmy z nich w czasie karnawału! Warto jednak zaszaleć i skusić się na ich odświeżoną wersję. Oliwa zamiast śmietany lub oleju?Dlaczego nie? W tym sezonie zachęcamy Was do kulinarnych eksperymentów. Przepis na wyborne śledzie w oliwieLista składników:ok. 60 dag filetów śledziowych2 cebulepół czerwonej papryki1 kiszony ogórek lub ogórek konserwowykilka oliwek najlepiej bez pestekpół szklanki dobrej jakości oliwy z oliwek1 łyżka posiekanej natki pietruszkiświeżo mielony pieprz czarnyJak przygotować śledzie w oliwie?Śledzie odsącz, namocz w mleku, aby pozbyć się nadmiaru soli (więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule), pokrój na paski o szerokości ok. 2 cm, skrop oliwą i odstaw na godzinę. W tym czasie przygotuj pozostałe produkty: pokrój na paski paprykę, a ogórka i cebulę w drobną kosteczkę. Posiekaj natkę pietruszki.W misce wymieszaj śledzie wraz z warzywami, dodaj resztę oliwy i przypraw do smaku czarnym najlepiej świeżo mielonym pieprzem. Smacznego!Miłośnikom nieco słodszych dań proponujemy kultowe śledzie po sułtańsku. Przepis znajdziecie tutaj.źródło: canva/ Svetlana MonyakovaArtykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Cudownie aromatyczne kopytka z dodatkiem koperkuJak zrobić domowy makaron według siostry Anastazji?Dlaczego warto dodać ziemniaki do pączków?źródło: Kuchnia Polska i inne ulubione dania Polaków, wyd. ARTIZapraszamy na nasz Instagram
Smakowite śledzie nie raz są w stanie wywołać zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Powszechnie ryby te są uważane za zdrową żywność, lecz mało kto wie jak je tak naprawdę przechowywać. Oczywiście najlepsza ku temu będzie lodówka - ile czasu mogą w niej spędzić? Wszystko zależy od sposobu przygotowania ryby i dodatków, jakie zostały do niej użyte. Najdłużej wytrwają śledzie w soli, ponieważ nie mają one warunków do rozmnażania się drobnoustrojów. Kolejnym świetnym sposobem jest zalewanie ich olejem, które doskonale je konserwuje.
Tradycyjna marynata, w której moczy się mięso z karpia, składa się zazwyczaj z mleka i ewentualnie plasterków cytryny. Niestety nie jest ona na tyle silna, aby pozbyć się zapachu mułu w całości. Najlepszą metodą jest dorzucenie jeszcze kilku innych składników, które zniwelują wszelkie nieprzyjemne nuty zapachowe. Choć mleko samo w sobie wyciąga aromat i zmiękcza mięso, nie jest w stanie nadać rybie odpowiedniego smaku. Dlatego do marynaty dodaje się także liście laurowe czy rozmaryn, które potrafią zamaskować ewentualne niedoskonałości.
Karp pojawia się na Święta Bożego Narodzenia w najróżniejszych postaciach. Najczęściej panieruje się go w bułce tartej i smaży jak kotlety, choć wielką popularnością cieszą się rybne medaliony w galarecie. Niezależnie od twoich preferencji, co do przygotowania tej ryby, największym problemem zawsze jest zapach. Karp wydziela bowiem charakterystyczny aromat mułu, który można także poczuć na języku. Nie musimy na szczęście zmuszać się do jedzenia takiego produktu - istnieją bowiem banalnie proste metody, które pozwalają pozbyć się tego problemu w kilka godzin.
Jeśli masz ochotę na przekąskę, proponujemy rybę, a dokładniej śledzia. Jest zdrowy, pożywny i możesz go przyrządzić na wiele sposobów. Zobacz jak zrobić śledzie w śmietanie. Są łatwe do przygotowania, a będą smakować lepiej niż kupne. Śledzie są jednymi z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych u nas ryb. Możesz kupić śledzie świeże, solone, matiasy, marynowane filety, a także rozmaite sałatki i konserwy z ich dodatkiem. Śledź jako tłusta ryba morska jest bardzo zdrowy, bo dostarcza kwasów omega-3 i jodu. Naprawdę warto o nim pamiętać w codziennej diecie.