Karp jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i od lat pojawia się na wigilijnych stołach w różnych potrawach. Niestety w tym roku nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na kupno tej ryby. Już teraz kilogram kosztuje 25-30% więcej, a im bliżej Wigilii, tym ceny będą rosły razem z popytem. Co powoduje drożyznę?Karp w panierce, pieczony czy w galarecie to tylko kilka dań z tradycyjnej świątecznej ryby, którą Polacy uwielbiają jeść. Jeśli jesteś jej ogromnym fanem i jeszcze nie kupiłeś jej zapasów, możesz doznać niewielkiego szoku, będąc w sklepie. Eksperci nie mają wątpliwości, nie każdego będzie stać na kupno karpia. Mimo iż ceny wielu produktów cały czas skaczą do góry i praktycznie co tydzień można zauważyć zamienione plakietki z cenami na wyższe, mało kto jest gotowy na tak drogiego karpia. Co roku nie musieliśmy na niego zbyt dużo wydawać, więc jesteśmy przyzwyczajeni do mniejszych kosztów.
Śledziami najczęściej raczymy się przy okazji wigilijnej kolacji. Są jednak przepisy, które sprawdzą się również na innych spotkaniach towarzyskich. Śledź w curry jest doskonałym przykładem takiej potrawy. Zaledwie łyżeczka aromatycznej mieszanki przypraw pozwoli stworzyć niebagatelną kompozycję, która zachwyci gości. Odkryjcie ją już dziś. Inspirowany duńską potrawą Karryslid śledź zabłyśnie na waszych wigilijnych i sylwestrowych stołach. Jeżeli sądzicie, że wypróbowaliście już wszystkie warianty tej potrawy — najprawdopodobniej się mylicie. Koniecznie sięgnijcie po tę ekspresową i jakże efektowną przystawkę. Jest bez porównania smaczniejsza niż śledź z porem czy burakami.
Na Święta Bożego Narodzenia nie może zabraknąć karpia pod najróżniejszymi postaciami, a jedną z nich jest uwielbiana przez niektórych galareta. Część osób nie wie co zrobić, aby galareta nie była mętna. Okazuje się, że wystarczy wlać do niej odrobinę soku z cytryny, Kwas skutecznie klaruje galaretę. Karp w galarecie jest całkiem kontrowersyjnym daniem, za którym nie wszyscy przepadają. Jego charakterystyczna konsystencja, a także podawanie w niskiej temperaturze mogą się nie podobać. Rybna galareta ma jednak swoich fanów, którzy nie odpuszczą żadnej okazji do jej spróbowania. Jeśli próbowałeś kilkakrotnie zrobić galaretę, lecz za każdym razem wychodziła mętna i nieładna, wlej do niej odrobinę soku z cytryny. Kwaśny sok powoduje, że substancje odpowiadające za mętnienie opadają na dno galarety, dzięki czemu samo danie jest krystalicznie czyste.
Święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia jednym z najszczęśliwszych dni w roku, jednak ilość pracy może przytłoczyć niejedną osobę. W natłoku zadań łatwo popełnić banalne błędy, które mogą skutkować ogromną katastrofą i nieudanymi świętami. Podstawą jest zdecydowanie opracowanie planu działania. Dzisiaj zdradzamy czego unikać, aby święta były pełnym sukcesem. Boże Narodzenie dla wielu osób jest wbrew pozorom stresującym okresem, kiedy należy pogodzić ze sobą napięty zawodowy grafik z przygotowaniami w domu. Niektórzy są wtedy tak zajęci, że choć wspólna wigilijna kolacja jest wytchnieniem, tak większość grudnia to nieustanny wysiłek. Będąc zmęczonym łatwo o drobne wpadki, które zazwyczaj szybko się naprawia. Bywa jednak i tak, że przez nieuwagę czy chęć oszczędzenia paru godzin, całe świąteczne potrawy muszą wylądować w koszu na śmieci. Właśnie dlatego tak istotny jest plan, który ułatwia rozłożyć w czasie gotowanie dań.
Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie wiążą się z jedzeniem, a jednymi z najczęściej jedzonych produktów są śledzie oraz karpie. Według tradycji ryby symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia, dlatego pojawiają się na każdym wigilijnym stole. Z kolei geneza podawania 12 dań nie jest do końca wyjaśniona - niektórzy uważają, że oznaczają one 12 miesięcy w roku, a inni, że są symbolem bogactwa. Dzisiaj wyjaśnimy tajniki świątecznych ryb.Święta Bożego Narodzenia kulinarnie opierają się przede wszystkim na rybach. Kolacja wigilijna jest bowiem postna, a więc mięso ze zwierząt lądowych nie jest mile widziane. Okazuje się jednak, że karp jest stosunkowo świeżym pomysłem, ponieważ na stołach Polaków zaczął pojawiać się dopiero po II Wojnie światowej. Post nie obowiązuje oficjalnie, gdyż Kościół Katolicki zdjął ten obowiązek z Polaków w 2003 roku. Od tego czasu powstrzymywanie się od mięsa jest tylko zaleceniem. Mimo to w mało którym domu można zobaczyć pieczony schab czy kotlety na stole.
Już niedługo czeka nas najważniejsza kolacja w roku — wieczerza wigilijna. Jest to niezwykle uroczysty dzień, do którego przygotowujemy się od dłuższego czasu. Z dużą pieczołowitością przyrządzamy też tradycyjne dania. A wiesz, jakie potrawy podaje się na Wigilię? Niektórzy mają problem z wymienieniem 12 dań, a o jednym notorycznie zapominają.Jak mówi tradycja, jaka jest Wigilia, taki i cały nadchodzący rok. Dlatego w większości domów dbamy o to, by ten dzień był najpiękniejszym w roku. Ważnym jego punktem jest kolacja wigilijna. Na nakrytym białym obrusem stole powinno znaleźć się 12 potraw. Dlaczego tyle? Ta liczba nawiązuje do 12 apostołów, a także do 12 miesięcy w roku.
Już niedługo Wigilia i na naszych stołach pojawią się śledzie. Warto więc zwrócić uwagę na jakość kupowanych ryb. Magda Gessler wręcz odradza kupowanie tanich śledzi. Może w nich bowiem czyhać zagrożenie dla naszego zdrowia. Zobacz, przed czym ostrzega znana restauratorka. Kto jak kto, ale Magda Gessler z pewnością wie, co mówi. Jak przyznaje, sama nie kupuje śledzi w Polsce, tylko u naszych zachodnich sąsiadów. Jakość ryby przekłada się bowiem nie tylko na smak przyrządzonej z niej potrawy, ale też na nasze zdrowie. A z tym nie ma co żartować, zwłaszcza że przy wigilijnym stole zasiądą nasi najbliżsi.
Wieczerza wigilijna nie obędzie się bez karpia. Zwykle podajemy go smażonego w mące lub pełnej panierce. A wiesz, na czym najlepiej smażyć karpia? Jaki tłuszcz nie popsuje smaku tej ryby i jaki będzie dla nas najzdrowszy? Jeśli jesteś ciekaw, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.Zdania na temat smaku karpia są podzielone. Niektórzy zarzucają mu mulasty smak, ale są na to sposoby. Tak czy siak, nie zmienia to faktu, że rybę tę podaje się w Wigilię w większości domów. Nawet jeśli ty jej nie lubisz, często przepadają z nią twoi bliscy.
Przygotowanie świątecznych potraw potrafi pochłonąć mnóstwo czasu i energii. Aby nie siadać do wigilijnej kolacji zmęczonym, warto przyrządzanie tradycyjnych specjałów podzielić na etapy i zacząć wcześniej. Dzięki takiemu podejściu ze wszystkim zdążymy i będziemy mieli siłę do świętowania. Sprawdźcie jakie dania możecie przyrządzić z wyprzedzeniem i zacznijcie już teraz. Pierwszym elementem dobrze zaplanowanego wigilijnego gotowania są zakupy. Wybierzcie się na nie już w ten weekend i zaopatrzcie się w produkty potrzebne do zrobienia potraw, które wymagają więcej czasu, by zachwycić smakiem podczas świątecznej kolacji.
Rosyjską zupę rybną charakteryzuje mocny, rybny smak. Zupa gotowana jest na kilku rodzajach mięsa, dzięki czemu jest wyraźna, intensywna i bardzo pożywna. Zupę rybną przygotujesz na rodzinny obiad, a także na większe uroczystości, również na Wigilię. Poznaj przepis na tradycyjną, rosyjską zupę rybną.Rosyjska zupa rybna jest tradycyjną zupą uchodzącą u naszych wschodnich sąsiadów za prawdziwy przysmak. Dzięki kilku rodzajom ryb, zupa ma wyraźny smak i aromat, jest bardzo zdrowa i sycącą. Zupę rybną podaje się również na święta i większe, rodzinne uroczystości.Podstawą zupy rybnej jest wywar. Ugotujesz go z małych rybek, a także z głów i kręgosłupów większych ryb, np. pstrągów. Wywar musi być gotowany na małym ogniu przez godzinę, aby wydobyć wszystkie smaki. Ryby filetowe również dobierz według własnego uznania i ugotuj pyszną, pożywną zupę dla całej rodziny.Jeśli lubisz próbować kuchni całego świata, przygotuj również węgierską zupę rybną z karpia oraz tajską zupę rybną curry z owocami morza.
Ryba na śniadanie? Czemu nie, zwłaszcza jeśli jest w postaci pasty podanej na świeżym pieczywie. Prezentujemy wam przepis na pastę z wędzonej makreli, ogórków kiszonych i cebuli. Jest bardzo zdrowa i przepyszna, a kiszony ogórek doskonale podkręca jej smak. Pasty do pieczywa możemy jeść w nieskończoność. Są tak różnorodne, zdrowe i pyszne, że trudno, żeby się znudziły. Co prawda jest przy nich trochę pracy, ale bez przesady. Zwłaszcza że pastę z myślą o śniadaniu, możesz spokojnie przygotować wieczorem. Do pasty z wędzonej ryby idealnie pasują dwa dodatki. Pierwszy to kiszone ogórki, których kwaśny smak doskonale przełamuje i podkreśla smak wędzonej ryby. Drugi to cebula, która dodaje całości ostrości i wyrazu.
Jak długo smażyć karpia? To pytanie często pojawia się na formach kulinarnych, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem. Karp jest już jedną z podstawowych potraw wigilijnych, nie może go zabraknąć na świątecznym stole. Sprawdź, jak przygotować i jak długo smażyć karpia, aby smakował wybornie.Karp jest tradycyjną rybą przygotowywaną na kolację wigilijną. Karp ma wyjątkowy, charakterystyczny smak, który stawia rybę na kulinarnym piedestale. Odpowiednio usmażone dzwonki są niezwykle delikatne, a mięso z łatwością odchodzi od kości. Smażony karp jest jednym z podstawowych potraw wigilijnych. Delikatne dzwonki obtoczone w mące i smażone na oleju smakują rewelacyjnie. Rybę po wypatroszeniu i pokrojeniu na kawałki zamarynuj w soli, przyprawie do ryb i pieprzu ziołowym, następnie wstaw do lodówki na 2 godziny, aby wydobyć jego pełny, doskonały smak.Wigilia to również zupa grzybowa lub domowy barszczyk czerwony. Tu poznasz przepis na wyśmienite uszka grzybowe, idealne do barszczu, według przepisu samej Magdy Gessler.
Milionerzy są programem telewizyjnym cieszącym się sporą popularnością. W jednym z ostatnich odcinków uczestnik otrzymał niełatwe pytanie dotyczące kulinariów. Czy wiecie, czego nie je laktoowowegetarianin? Teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego gości na naszych ekranach już od 21 lat. W każdym odcinku uczestnicy muszą odpowiedzieć na serię pytań. Udzielenie 12 poprawnych odpowiedzi gwarantuje główną wygraną. Niestety pytania potrafią zabić ćwieka. Przekonał się o tym Maksymilian Pluto-Prądzyński z Kościerzyny, który zapytany został o laktoowowegetarianizm.
Święta Bożego Narodzenia są okresem, kiedy większość z nas nie może powstrzymać się przed jedzeniem ogromnych ilości potraw. Portal Polska Times zapytał się dietetyków o to, które dania można jeść bez wyrzutów sumienia. Na liście znalazły się ryby, pozycje z kiszoną kapustą czy burakami. Święta Bożego Narodzenia, a szczególnie sama wigilia, to czas, kiedy możemy w końcu zrelaksować się po wielotygodniowych przygotowaniach do świętowania. Wtedy stół wręcz ugina się pod ciężarem jedzenia przeznaczonego dla całej rodziny i innych gości. Nie wszystkie dania są jednak zdrowymi opcjami dla naszych organizmów. W niektórych zawartość tłuszczu czy cukru jest bardzo duża. Z tego powodu niżej pokazujemy, które potrawy można jeść bez większych wyrzutów sumienia.
Niektórzy smakosze nie wyobrażają sobie wigilii bez karpia. Jak jednak dobrze go przygotować? Jednym z ważnych etapów jest pozbawienie go śluzu. Znamy patent, dzięki któremu zrobicie to łatwo i bez wysiłku. Wystarczy, że zaopatrzycie się w siatkę po cebuli lub ziemniakach. Karp jest świątecznym przysmakiem, którego według wielu osób nie może zabraknąć na świątecznym stole. Choć ryba ta nastręcza trudności w obróbce, wielu z nas nie umie sobie odmówić tej tradycyjnej, niekoniecznie dietetycznej i zdrowej, potrawy. Przychodzimy więc z radą jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i śluzu.
Dorsz jest smaczną i zdrową rybą, z której przygotujesz wiele wyjątkowych dań. Zupa rybna jest zupą o wyraźnym smaku, aromacie i rozgrzewających właściwościach. Zupa skradnie serca wszystkim miłośnikom rybnych dań. Poznaj prosty przepis na zupę rybną z dorsza.Zupa z dorsza króluje we wszystkich nadmorskich restauracjach w Polsce. Nic dziwnego, świeży dorsz jest jednym z podstawowych składników kuchni z rejonu Bałtyku. Zupę rybną zjesz nie tylko na wakacjach, możesz przygotować ją samodzielnie w domu. Jest równie esencjonalna i smaczna, jak ta podana w restauracji.Zupa z dorsza jest jedną z moich ulubionych zup. Jest lekka, mało kaloryczna, ale i sycącą i aromatyczna. Zupę zawsze przygotowuję na podsmażonych wcześniej warzywach, aby oddały cały swój smak. Danie podaję z posiekanym koperkiem i sokiem z cytryny, ponieważ świetnie łączą się z aromatycznym dorszem.Jeśli szukasz pomysłu na rybny obiad- tu poznasz przepis na delikatne pulpeciki z dorsza, doskonałe dla całej rodziny.
Śledzie jemy dość często, nie tylko w święta. Jeśli jednak przyrządzamy je samodzielnie, jedna rzecz może nam w nich przeszkadzać — ości. Dlatego podpowiemy wam jak pozbyć się nawet najmniejszych ości ze śledzi. Dzięki temu każdy zje śledzika z wielką przyjemnością, bez grzebania w nim widelcem. Zazwyczaj kupujemy śledzie w postaci solonych filetów. Są to tzw. matiasy, które przed dodaniem do sałatki czy polaniem sosem wystarczy namoczyć. Moczenie ma na celu usunięcie ze śledzi nadmiaru soli. Dzięki temu zabiegowi ryba staje się mniej ostra w smaku i lepiej komponuje się z innymi składnikami. Filet jest co prawda pozbawiony kręgosłupa, zawiera jednak małe ości. Jedni zjadają je bez mrugnięcia okiem, dla niektórych są jednak problemem. Na szczęście i z małymi ośćmi można sobie poradzić bez wyciągania ich z ryby.
Żadne święta nie mogą obejść się bez karpia przygotowywanego na wiele różnych sposobów, więc przed wigilią kupuje się duże ilości tej ryby. Aby sprawdzić, czy karp jest świeży, można zastosować kilka metod. Wśród nich najlepszymi jest delikatne naciśnięcie ryby palcem, zwrócenie uwagi na wygląd oczu czy kolor skrzeli. Karp co roku gości na naszych stołach pod najróżniejszymi postaciami - najczęściej podaje się go smażonego w panierce, galarecie czy pieczonego z aromatycznymi grzybami i ziołami. Taka popularność ryby powoduje, że łatwo kupić okazy nieświeże, których już nie powinno się jeść. Z tego powodu, aby zminimalizować ryzyko złego zakupu, zdradzamy sposoby na sprawdzenie świeżości karpia. Każdy z nich można użyć bezpośrednio podczas wybierania ryby w sklepie i nie wymagają one żadnych specjalistycznych przyrządów czy umiejętności.
Sałatka ziemniaczana ze śledziem jest prostą sałatką, którą błyskawicznie przygotujesz w domowym zaciszu. Sałatka składa się z kilku składników, ale jej smak zachwyci wszystkich. Sałatka ziemniaczana sprawdzi się zarówno na zdrowy lunch, kolację, a także jako zimna płyta na święta lub spotkania w rodzinnym gronie. Poznaj przepis na sałatkę ziemniaczaną ze śledziem.Śledzie to najczęściej jedzone przez Polaków ryby. Kupimy je w każdym sklepie, są wyjątkowo smaczne, aromatyczne i zdrowe. Śledzie to bogate źródło kwasów omega-3, bez których nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Kwasy te odpowiedzialne są za wszystkie procesy zachodzące w naszym ciele, dlatego też dieta bogata w omega-3 jest tak istotna.Śledzie doskonale łączą się z cebulką i ziemniakami, czego najlepszym przykładem jest przepyszna sałatka ziemniaczana. Oprósz ją koperkiem i dodaj domowy majonez, a smak potrawy zachwyci wszystkich domowników. Przygotuj również śledzie w nowej odsłonie, na słodko. Tu poznasz przepis na doskonałe śledzie w śmietanie z gruszką.
Placki ziemniaczane z łososiem i aromatycznym sosem tzatziki to pomysł na placki ziemniaczane w nowej odsłonie. Wytrawne placki w towarzystwie delikatnej, wędzonej ryby i greckiego sosu na bazie ogórka i koperku dosłownie rozpływają się w ustach. Poznaj przepis na wyborne placki ziemniaczane z łososiem.Placki ziemniaczane z łososiem i sosem tzatziki to świetna propozycja obiadowa dla całej rodziny. Wytrawne danie z delikatną rybą z pewnością posmakuje wszystkim domownikom. Łosoś wędzony ma doskonały smak i jest bardzo aromatyczny. Ryba świetnie łączy się z plackami i sosem z jogurtu naturalnego, zielonego ogórka i koperku.Do przygotowania placków ziemniaczanych wykorzystaj ziemniaki zeszłoroczne, najlepiej typu B lub C, takie jak Orlik, Sante, irys, ponieważ są mączne i najlepiej sprawdzą się do przygotowania placków. Placki ziemniaczane z zeszłorocznych ziemniaków są miękkie w środku i chrupiące z zewnątrz, są przepyszne.Z łosiem wędzonym przygotujesz również wiele ciekawych i smacznych dań. Tu poznasz przepis na doskonałą zapiekankę makaronową z łososiem i szpinakiem.
Chcesz przygotować karpia, ale obawiasz się ości? Są sposoby, by je skutecznie usunąć. Wystarczy skropić filety ryby sokiem z cytryny i pozostawić je na noc w lodówce. Dzięki temu zabiegowi, drobne kawałki rybiej kości nie będą utrudniać konsumpcji. Wypróbujcie ten patent koniecznie.Karp jest tradycyjną rybą świąteczną, po którą co roku sięga wielu smakoszy. Radziliśmy wam już jak ją dobrze przyrządzić i pisaliśmy, ile w tym roku przyjdzie nam za nią zapłacić. Dla tych, których nie odstrasza cena i potencjalne niebezpieczeństwo spożywania tej ryby — jest ona bowiem wyjątkowo tłusta i potrafi smakować mułem — mamy przewodnik, który zawiera cenne rady na temat oczyszczania karpia z ości.
Śledzie potrafią doskonale smakować. Pod warunkiem, że nie są zbyt słone, bo sól potrafi zdominować smak całej potrawy. A wiesz jak najlepiej pozbyć się nadmiaru soli ze śledzi? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów i przygotuj delikatne i kruche śledzie z ulubionymi dodatkami. Solenie śledzi to jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod ich utrwalania. Sól wchłonięta przez rybę chroni ją przed zepsuciem i pozwala przechowywać ją przez długi czas. Jednak ilość soli, którą wchłaniają śledzie, jest zazwyczaj na tyle duża, że nie są one ani smaczne, ani zdrowe. Przed przygotowaniem z solonych śledzi potrawy należy je więc wymoczyć.
Śledzie w oleju, szczególnie w okresie przedświątecznym, są bardzo popularnym zakupem wielu Polaków. O wiele smaczniejsze będą jednak gdy padnie decyzja o wykonaniu ich samodzielnie. Wtedy można mieć problem z wyborem odpowiedniego oleju, choć najczęściej korzysta się ze zwykłego oleju rzepakowego. Innym doskonałym rodzajem oleju do śledzi jest olej lniany, który nada rybie delikatniejszego smaku. Śledzie w oleju to doskonały sposób na zagospodarowanie dużych ilości filetów śledziowych, których w polskich domach obecnie nie brakuje. Tak oporządzona ryba zachwyca swoim smakiem, a także może wytrwać w lodówce czy spiżarni przez dłuższy czas - co ułatwia zaplanowanie organizacji świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że filety można zalać innym olejem niż rzepakowy. Fani lżejszych smaków mogą użyć oleju lnianego. Złym wyborem jest za to olej słonecznikowy, którego zbyt intensywny smak może zaburzyć harmonie ryby i zniszczyć całą pracę.
Pasta twarogowa z tuńczykiem ma wyjątkowy smak, który zachwyca fanów ryb. Jeśli zazwyczaj decydujesz się na pastę z makreli, poniższy wariant jeszcze bardziej przypadnie ci do gustu. Wykonanie dużej ilości pasty zajmuje jedynie kilka chwil. Świetnie pasuje jako dodatek do kanapek czy tostów na śniadanie bądź kolacje. Pasta twarogowa z tuńczykiem składa się jedynie z kilku produktów, których kupno nie powinno sprawić żadnych problemów. Dodatkowo można zrobić ją w kilka minut, więc jeśli co rano jesteś bardzo zabiegany i nie masz czasu na długie gotowanie, pasta może być idealnym rozwiązaniem. Pasta z tuńczykiem jest sycąca, a spora zawartość białka w mięsie ryby wydłuża uczucie najedzenia. Jeśli chcesz zmniejszyć kaloryczność, zamiast majonezu dodaj do pasty jogurtu greckiego lub islandzkiego skyru - oba z nich mają odpowiednią gęstość, aby imitować tłusty majonez.
Ryba po grecku jest jedną z popularniejszych potraw pojawiających się na wigilijnej kolacji. Ten przysmak nie uda się jednak, jeśli wybierzemy nieodpowiednie składniki. Dobór gatunku ryby ma bowiem kluczowy wpływ na efekt. Dowiedzcie się, po które z popularnych ryb sięgnąć i jak najlepiej je przygotować. Wiele jest potraw, bez których święta zdaniem niektórych smakoszy nie będą udane. Niektórzy, by poczuć atmosferę Bożego Narodzenia, muszą upiec pierniczki czy zjeść karpia. Dla innych ważne będzie przyrządzenie ryby po grecku. Tym razem mamy kilka rad dla tych, którzy chcą podać właśnie to danie.
Śledzie są rarytasem, po który sięga wielu smakoszy. Już wkrótce, będziemy je jeść częściej podczas wigilijnych kolacji czy świątecznych śniadań. Dlatego też sprawdziliśmy, jak tę tradycyjną rybę podaje Robert Makłowicz. Kucharz stawia na nieoczywisty dodatek — gotowane ziemniaki. Połączenie śledzia z ziemniakami może wydawać się niesmaczne. O wiele lepiej przecież smakuje on z jabłkiem i porem czy z buraczkami. Polecamy jednak spróbować. Znany kucharz-podróżnik często zaskakiwał pomysłami, ale zawsze były to dania smaczne i sycące.
Nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia, z uwagi na podawanie bezmięsnych dań w tym czasie, jest ryba po grecku. Magda Gessler w jednym z odcinków "Kuchennych Rewolucji" zaprezentowała swój własny przepis na top kultowe danie. Poniżej zdradzamy tajniki przygotowania aromatycznej ryby w marchewce. Każde święta będą smakować lepiej, jeśli użyje się pomysłu Gessler. Ryba po grecku, choć nazwa może wskazywać na coś zupełnie innego, nie jest potrawą wywodzącą się z Grecji. W praktyce jest to danie całkowicie polskie, a Grecy, słysząc jej nazwę, nie będą w stanie zrozumieć, o czym mówimy. Jak gotuje ją gwiazda TVN-u Magda Gessler?Jej metoda wymaga użycia dużych ilości przypraw, które nadają całości niezwykle intensywnego aromatu. Dodatkowym składnikiem jest odrobina białego wina, świetnie komponującego się z mnóstwem białych ryb - nie trzeba się obawiać zawartości alkoholu, ponieważ ten zdąży wyparować, zanim zacznie się jeść.
Świąteczny stół bez potraw z karpia jest dla większości Polaków bardzo przykrą wizją, lecz wiele wskazuje na to, że właśnie takie będą tegoroczne święta. Jak czytamy na portalu echodnia.eu, świętokrzyskie gospodarstwa rybackie odnotowały odłowy o około 30% mniej niż rok temu. Według prognoz cena za 1 kilogram karpia będzie oscylowała wokół 20 zł. Co roku Polacy w okresie świąt Bożego Narodzenia kupują ogromne ilości karpia. Ryba ta jest bardzo popularnym wyborem, więc nikogo nie dziwi, że w sklepach i na bazarach można znaleźć stoiska wręcz uginające się pod jej ciężarem. Do niedawna szacowanie cen karpia nie było możliwe, ponieważ bardzo trudno było przewidzieć, na jakim poziomie będą przyszłe odłowy. Obecnie te zbliżają się już ku końcowi, więc specjaliści w dziedzinie ryb mogą podawać konkretne liczby. Jeśli jesteś fanem karpia, nie mamy dla ciebie pozytywnych wieści.