Lubisz naleśniki? A chcesz je zamienić w pyszne, pożywne danie? Proponujemy przygotować z nich krokiety z leśnymi grzybami. Będzie to potrawa sezonowa, ale przy niedostępności świeżych, leśnych grzybów możesz je zastąpić mrożonymi lub pieczarkami. Krokiety są doskonałe na obiad. Warto je podać z gorącym, czerwonym barszczem albo surówką. Nasze przygotowaliśmy w panierce, ale jeśli chcesz ograniczyć nieco ich kaloryczność, możesz z niej zrezygnować. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Naleśniki znają i lubią chyba wszyscy. By zrobić ciasto, wystarczy zmiksować mąkę, jajka i mleko. Potem trzeba je tylko usmażyć. Proste? Jak się okazuje, nie dla wszystkich. Zobacz na co zwrócić uwagę by naleśniki nie rwały się na patelni. Duża popularność naleśników to głównie zasługa ich prostoty i neutralnego smaku. Te same naleśniki można bowiem podać z dodatkami wytrawnymi i słodkimi. Można je nadziać wyszukanym farszem lub tylko posmarować dżemem. Zależy jak kto lubi. Jednak jak się okazuje nie dla wszystkich usmażenie cienkich, elastycznych naleśników jest takie proste. Naleśniki potrafią się bowiem rwać i przywierać do patelni. Spróbujemy temu zaradzić. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Śmietanowiec, inaczej nazywany galaretowcem, jest ciastem wyjątkowo prostym w przygotowaniu, a dodatkowo bardzo smacznym. Jest kolorowe i orzeźwiające. Co więcej, każde dziecko będzie zachwycone, gdy będzie mogło zjeść coś tak ładnie wyglądającego. Śmietanowiec to nic innego jak rodzaj sernika na zimno. W masie serowo-śmietanowej zawieszone są galaretki o różnych spadach. Całość wylana jest na spód wykonany z biszkoptów. Choć czas potrzebny na stężenie galaretek nie jest ekspresowy, tak faktyczna praca ogranicza się jedynie do wymieszania składników i połączenia części ciasta. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Racuchy usmażone na złoto i okraszone cukrem pudrem będą cudownym pomysłem zarówno na drugie danie, jak i słodką kolację. Jeśli chcesz uzyskać jak największą puszystość, zastosuj się do poniższego przepisu. Z pewnością wyjdą doskonałe. Racuchy można przygotować na dwa sposoby. Z wykorzystaniem drożdży lub proszku do pieczenia. W pierwszym wypadku receptura jest nieco trudniejsza, a same racuchy mają delikatnie inny smak. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest jednak posiłkowanie się proszkiem do pieczenia, który wystarczy dorzucić do ciasta. Podczas smażenia wydzieli dużo gazu, który sprawi, że placki będą wyrośnięte. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ciasta bez pieczenia, w odróżnieniu od tych z piekarnika, zawsze się udają. Na dodatek robi się je szybko i można dodać takie składniki jak się lubi, w dowolnych proporcjach. Dziś zapraszamy na chrupiące, a zarazem kremowe ciasto bez pieczenia Lion.Inspiracją do przygotowania tego ciasta był klasyczny batonik Lion. Delikatna, puszysta masa i ciągnący karmel w pysznej polewie czekoladowej kuszą i smakują niebywale. To wyborne ciasto bez pieczenia jest idealne na podwieczorek, może też zastąpić tort. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dla ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pieczenie klasycznego chleba, mamy doskonałe rozwiązanie. Istnieje bowiem przepis na pieczywo, które nie wymaga wyrabiania. Jest puszyste, pachnące i przepyszne. Niektórzy obawiają się pieczenia chleba we własnym domu, myśląc, że jest to zbyt trudne zajęcie. Na szczęście są sposoby, aby ułatwić sobie to zadanie i cieszyć się własnymi bochenkami. Co więcej, wcale nie trzeba marnować czasu i energii na długie i żmudne zagniatanie ciasta drożdżowego przed wypiekiem. Poniższa receptura zajmuje jedynie kilka chwil faktycznej pracy, gdyż drożdże robią za piekarza całą robotę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ciasto "Puszek" według przepisu Siostry Anastazji nie ma sobie równych - smak tego deseru oraz jego delikatność są bowiem wyjątkowe. Choć przygotowanie zajmuje trochę czasu, zdecydowanie warto. Finalny efekt doskonale pasuje do kawy i zachwyca wszystkich smakoszy. Ciasto "Puszek" zawdzięcza swoją nazwę dzięki bardzo delikatnej strukturze i konsystencji, która przypomina chmurę. Ciężko znaleźć drugie tak lekkie, jak piórko i smaczne ciasto. Biorąc pod uwagę ilość składników i pracy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie wypieku, nie każdy znajdzie na niego czas. Jeśli jednak zdoła się zagospodarować kilka wolnych godzin, warto poświęcić je na upieczenie tego ideału. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Aksamitny, puszysty i wilgotny. Taki powinien być idealny sernik. Na wspomniane walory wpływ mają użyte składniki, ale też właściwa kolejność ich dodawania. Zobacz, jaka jest najlepsza i korzystając z naszego sprawdzonego przepisu, przygotuj wyborny, tradycyjny sernik.Podstawą udanego sernika jest dobrej jakości twaróg. Powinien być gęsty, ze sporą zawartością tłuszczu i jak najmniejszą wody. Wtedy sernik będzie zwarty, lecz puszysty po upieczeniu. Jednak na to, czy sernik rzeczywiście będzie udany, wpływa też odpowiednia kolejność dodawania pozostałych składników.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Ciasto bez pieczenia może uratować niejeden obiad przed totalną porażką. Gdy główny deser z jakiegoś powodu się nie udał, poniższa receptura przychodzi z pomocą. Nie potrzeba nawet piekarnika, aby móc zrobić to ciasto malinowe. Ciasto bez pieczenia jest również doskonałym sposobem na wprowadzenie swojej pociechy do świata gotowania słodkości. Domowe ciasta są w końcu znacznie zdrowsze od sklepowych słodyczy. Smak tego deseru reguluje się za pomocą ilości cukru wsypanego do kremów. Maliny same w sobie są odrobinę kwaśne, a więc warto sprawdzić ich słodkość przed dodaniem do reszty składników. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Chałka stała się niejakim reliktem przeszłości - dzisiaj mało kto o niej pamięta, lecz dawniej była bardzo popularna. Jeśli chcesz ponownie spróbować jej smaku, upiecz ją sam. Dzięki temu powrócisz we wspomnieniach do dzieciństwa.Chałka wywodzi się z kuchni żydowskiej, w której spożywana jest w czasie szabatu i świąt jako pieczywo rytualne. Zaadoptowaliśmy ją do swojej kultury i zmieniliśmy jej smak na bardziej słodki i delikatny. Poniższa receptura pozwala uzyskać puszystą i aromatyczną słodką drożdżową chałkę, która podczas pieczenia wypełnia całe mieszkanie wspaniałym zapachem. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Utarło się, że racuchy przygotowuje się bez niczego lub z jabłkami - tym razem prezentujemy inną wersję. Poza jabłkami do tych placuszków doskonale pasują truskawki. Odrobina cukru pudru oraz słodkiej śmietany do ozdoby, a racuchy będą doskonałe. Choć za oknem pogoda nie dopisuje, warto poświęcić trochę czasu na zrobienie racuchów i cieszenie ich pysznym smakiem. Co więcej, dzięki użyciu truskawek, możemy powrócić do wspomnień z gorących miesięcy. Sporządzenie poniższych racuszków z truskawkami jest banalnie proste i nie różni się zanadto od klasycznych placków. Dzięki temu każdy może z łatwością zabrać się za ich gotowanie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Wiele osób lubi knedle, ale rzadko je przygotowuje, bo są pracochłonne. Dlatego zdradzimy wam dziś niezwykle prosty przepis na knedle. Proponujemy nadziać je śliwkami węgierkami, wszak sezon na nie właśnie trwa. Knedle to nadziewane kulki ciasta. Potrawa ta wywodzi się z kuchni niemieckiej, gdzie knedle nadziewa się zwykle farszem mięsnym. U nas najpopularniejsze są knedle ze śliwkami, chociaż niektórzy robią je też z morelami czy truskawkami. Generalnie lato to najlepsza pora by przygotować knedle. Po pierwsze dostępne są różne rodzaje owoców, po drugie to danie jest idealne na obiad w ciepły dzień. Knedle można podać polane stopionym masłem, tartą bułką zrumienioną na maśle lub śmietaną.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Napoleonka lub inaczej kremówka, jest ciastem kochanym przez miliony Polaków. Dla tych, którzy nie chcą kupować gotowej wersji, mamy banalny przepis. Zrobisz je w kilka chwil i nawet nie użyjesz piekarnika. Napoleonka na krakersach ma w sobie jedną ogromną zaletę. Słodki krem kontrastuje ze słonymi krakersami, dlatego smak ciasta jeszcze bardziej zostaje uwypuklony. Przygotowanie całego ciasta zajmuje niewiele czasu, choć oczywiście trzeba zaczekać, aż masa budyniowa stężeje. Zalecamy użycie ekstraktu waniliowego zamiast cukru wanilinowego, aby poprawić smak kremu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sernik zajmuje szczególne miejsce wśród deserów. Czasami podczas jego przygotowywania specjał opada. Z taki stan rzeczy odpowiadają nagłe zmiany temperatur oraz nieodpowiednie proporcje składników. Na szczęście mamy sprawdzony przepis, dzięki któremu sernik zawsze wychodzi idealnie.Pyszny sernik uchodzi za prawdziwy szlagier wśród ciast. Deser można przygotować na rozmaite sposoby. Praktycznie w każdym domostwie piecze się go odrobinę inaczej. Dziś wykorzystamy niezawodny przepis.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smakowite pierogi niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Kulinarny sukces w znacznej mierze zależy od ciasta. W każdym domu robi się je odrobinę inaczej. Jakub Kuroń podzielił się swoim sposobem. Mistrz kuchni stawia na dodatek w postaci żółtka.Istnieje wiele przepisów na ciasto na pierogi. Niektórzy nie dodają do niego jajek. Jednak Jakub Kuroń nie zalicza się do tego grona. W jego recepturze oprócz jajek możemy natknąć się na dodatkowe żółtko. Przepis jest banalnie prosty.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Snickers to wyjątkowe ciasto bez pieczenia. Wzorowane na słynnym batonie, zawiera chrupiące orzechy, aksamitną czekoladę i pyszny karmel. Jest naprawdę doskonałe, a do jego przygotowania potrzebujesz nie więcej niż pół godziny. Ciasta bez pieczenia mają wiele zalet. Są proste i szybkie w przygotowaniu, zawsze się udają i... błyskawicznie znikają z talerzyków. Jeśli więc masz ochotę na wyborną słodkość zdecyduj się właśnie na Snickers. To ciasto możesz też zrobić z myślą o gościach i domowej imprezie - z pewnością zachwyci wszystkich.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Puszyste, a jednocześnie wilgotne czyli lekkie, a zarazem ciężkie. Takie, zdaniem smakoszy, powinno być ciasto drożdżowe. Jak taki ideał osiągnąć? Z pewnością to kwestia składników, a dokładniej masła.Ciasto drożdżowe z solidnym dodatkiem masła jest o niebo lepsze od tego nadmiernie puchatego. Masło dodaje bowiem temu wypiekowi nie tylko smaku, ale też przyjemnej wilgotności. Doskonałym dopełnieniem takiego ciasta będą owoce, najlepiej sezonowe. Teraz możesz sięgnąć po śliwki czy jabłka, ale świetnie sprawdzą się też wiśnie, jagody czy truskawki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Lubisz naleśniki? A próbowałaś już zrobić ciasto z dodatkiem piwa? Jeśli nie, koniecznie musisz je przetestować. Dzięki temu niezwykłemu składnikowi naleśniki będą wyjątkowo puszyste i delikatne. A smak piwa, ani alkohol nie będą wyczuwalne. Takie naleśniki najlepiej smakują z wytrawnym farszem, np. twarożkiem ze szczypiorkiem.Robiąc ciasto naleśnikowe zwykle dodajemy mleko lub wodę. Jeśli jednak przynajmniej część tego płynu zastąpimy piwem otrzymamy taki efekt, jakbyśmy dodali do ciasta drożdży. Takie piwne naleśniki możesz nadziać farszem mięsnym lub warzywnym. My polecamy jednak bływskawiczny, lekko pikantny farsz z twarożku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Biszkopt nie zawsze udaje się upiec tak, jak byśmy chcieli. Najgorszą wpadką jest sytuacja, gdy biszkopt nie chce urosnąć podczas pieczenia. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie ciasta i uniknięcie kilku błędów. Po pierwsze należy odpowiednio odmierzyć składniki. Po drugie bardzo istotny jest rodzaj mąki - najlepsza to mąka pszenna. Nie wolno również przebić piany z białek. Bardzo ważne jest delikatne wprowadzenie jej do reszty składników. Jeśli zachowasz powyższe kryteria, biszkopt z pewnością ładnie wyrośnie podczas pieczenia. Przekonasz się również, że sam przepis jest banalnie prosty i nie potrzeba przy nim zbyt dużo pracy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rafaello to wyborne ciasto o migdałowo-kokosowym smaku. Warstwy delikatnego biszkoptu przekładane aromatycznym kremem sprawiają, że ciasto jest niezwykle lekkie i wprost rozpływa się w ustach. Zobaczcie jak proponuje je przygotować Siostra Anastazja. Ciasto rafaello można przygotować na wiele sposobów. Jednak jego charakterystycznymi cechami jest migdałowo-kokosowy smak, jasne ciasto oraz krem. Rafaello z przepisu Siostry Anastazji zawiera też dodatek ajerkoniaku, ale możecie zmniejszyć jego dodatek lub zastąpić go np. malibu. Ciasto jest idealne do kawy, zwłaszcza w deszczowe popołudnie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Przepis na lekkie niczym chmurka ciasto rafaello od Siostry AnastazjiBiszkopt:8 dużych jajek1 i 1/3 szklanki drobnego cukru1 i 1/2 szklanki mąki pszennej tortowej4 łyżki oleju2 łyżki zimnej wody1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczeniaMasa:500 ml mleka2 budynie śmietankowe bez cukru4 łyżki cukru2-3 łyżki ajerkoniaku (w oryginale 1 szklanka)100 g wiórków kokosowych100 g spłatkowanych migdałów300 g miękkiego masłaDodatkowo:100 g wiórków kokosowych1 łyżka masła1 łyżka cukru
Naleśniki są jednym z najbardziej kultowych dań. Warto wypróbować przepis rodem z 1871 roku. Recepturę opracowała sama Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Okazuje się, że słynna autorka książek kucharskich oddzielała białka i ubijała je na pianę. Właśnie dlatego jej naleśniki cechowały się nienaganną puszystością.Bez wątpienia naleśniki są klasycznym specjałem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Rzecz jasna większość wielbicieli kulinariów oczekuje od nich odpowiedniej puszystości. Sztuczka z przepisu z 1871 roku nie ma sobie równych.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gdy gotujesz omlet, najczęściej wychodzi ci zwykły płaski placek? Mamy doskonały sposób, aby to danie uzyskało niesamowitą puszystość. Wystarczy oddzielić żółtka od białek i ubić białka na puszystą pianę, a efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania. Omlet kojarzy się głównie ze śniadaniem i nic dziwnego - jajeczne danie można podawać z najróżniejszymi dodatkami, jest sycące, a przy tym na tyle szybkie, że można z łatwością wykonać je przed pracą. Dla wielu osób może jednak stwarzać problem uzyskanie odpowiednio dużej puszystości. Niektórzy próbują nawet używać spulchniaczy, jak proszek do pieczenia, co często kończy się porażką. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Aby cieszyć się delikatną, a zarazem dużą objętością, po prostu ubij pianę z białek i połącz je z resztą ciasta. Jedyne co pozostaje to zachować ostrożność podczas smażenia, a posiłek będzie idealny.
Proziaki wielu osobom kojarzą się z wakacjami u dziadków na wsi, gdzie były pieczone na piecu kaflowym w kuchni. Podaje się je zarówno na słodko, jak i na słono. Klasyczne placki z sodą oczyszczoną są łatwe w przygotowaniu, o czym można przekonać się, korzystając z poniższej receptury. Nazwa proziaki wzięła się od głównego składnika, czyli "prozy" - tak nazywano sodę oczyszczoną na Podkarpaciu. Mimo iż największą popularność uzyskały w tej części kraju, znane są także w innych regionach Polski. Proziaki można urozmaicać wieloma dodatkami dorzucanymi bezpośrednio do ciasta. Do najbardziej typowych należy ser biały, który nadaje plackom specyficznej konsystencji. Jada się je zazwyczaj z masłem, marmoladą, konfiturami oraz mlekiem.
Racuchy najczęściej przygotowujemy z pokrojonych jabłek, wrzuconych do ciasta. Jeśli zetrzesz owoce na tarce, uzyskasz znacznie gładszą i lepszą konsystencję. Podając takie placuszki do stołu, zachwycisz niejednego smakosza. Racuchy są daniem nostalgicznym, które to przed laty stanowiło nierzadko podstawowy deser po obiedzie. Dzisiaj smażąc je, możemy wrócić do naszego dzieciństwa i na chwilę się rozmarzyć. Jeśli gotując je, jabłka po prostu kroisz na mniejsze kawałki i wrzucasz do ciasta, spróbuj poniższej metody. Tarcie jabłek gwarantuje doskonałą konsystencję racuchów, większą chrupkość, a ich wnętrze staje się znacznie bardziej delikatne i kremowe. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sernik powinien być przyjemniej wilgotny, a zarazem puszysty jak chmurka. I taki właśnie wychodzi z tego przepisu. Zakochasz się w jego aksamitnym smaku - wystarczy jeden kęs, aby przekonać się samemu. Sernik bywa zmorą wszystkich początkujących kucharzy. Czasem trzeba nie lada umiejętności, aby wyszedł idealnie pyszny i wysoki. Wielu doświadczonych cukierników twierdzi, że zrobienie sernika to prawdziwa sztuka, jednak nie jest to prawda.Wystarczy mieć odpowiednio dobry przepis, a także odrobinę cierpliwości i uwagi, a sernik będzie puszysty jak chmurka. Kieruj się poniższymi zaleceniami, a deser będzie wręcz doskonały. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Galaretkowiec to popularne od lat ciasto bez pieczenia. Cieszy się ono ogromną popularnością zarówno wśród tych młodszych, jak i nieco starszych smakoszy. Zdradzamy krok po kroku, jak go zrobić.Galaretkowiec to prawdziwa klasyka gatunku jeśli chodzi o ciasta bez pieczenia. Wyborny deser nie wymaga zbyt wiele nakładu pracy ani szczególnych umiejętności kulinarnych. Wymaga jedynie chęci oraz dobrego przepisu!Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Przepis na klasyczne ciasto bez pieczenia z galaretkąSkładniki:3 galaretki - najlepiej w różnych kolorach900 ml gorącej wody400 ml jogurtu greckiego400 ml śmietany kremówki 30%3 łyżki cukru pudru3 łyżeczki żelatyny1/3 szklanki zimnej wodyDodatkowo:1 paczka okrągłych biszkoptówowoce do dekoracjiSposób wykonania:Każdą galaretkę rozpuść w 300 ml gorącej wody, ostudź i włóż do lodówki, aż do całkowitego stężenia. Żelatynę rozpuść w zimnej wodzie i zostaw aż napęcznieje. Chwilę podgrzewaj ją w mikrofalówce (nie doprowadzając do wrzenia) i zostaw do wystudzenia.Śmietanę kremówkę zmiksuj na gładką masę, a następnie delikatnie połącz ją z jogurtem. Dodaj do niej przesiany cukier puder i wlej żelatynę. Gotowe galaretki pokrój na większe kawałki, dodaj je do masy jogurtowej i delikatnie wymieszaj. Na dnie tortownicy ułóż biszkopty, wyłóż masę i wyrównaj wierzch. Ciasto włóż na kilka godzin do lodówki. Udekoruj je sezonowymi owocami. Smacznego!Na naszej stronie znajdziecie inne wyjątkowe pomysły na ciasta bez pieczenia m.in. kultowe Raffaello oraz ekspresowe tiramisu.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Obłędnie pyszne pierogi z kurkami Sałatka jarzynowa z marynowanymi grzybami Ile czasu smażyć wątróbkę?Źródło: I Love BakeZapraszamy na nasz Instagram
Pieczenie chleba może wydawać się skomplikowanym zajęciem, jednak mając prosty przepis, z łatwością można cieszyć się własnym bochenkiem. Smak takiego pieczywa jest znacznie lepszy niż ze sklepu. Niżej zdradzamy najprostszą recepturę. Mało kto mógł spodziewać się, że pieczenie własnego chleba może być tak proste. Wystarczy wykorzystać ten niezawodny przepis. Pieczywo jeszcze nigdy nie było tak pyszne i łatwo dostępne. Chleb według tego przepisu jest prosty i tani, a jego smak pozostaje na długo w pamięci. Jeśli chcesz urozmaicić jego smak, do ciasta dodaj suszone owoce, przyprawy lub orzechy czy nasiona. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie da się ukryć, że naleśniki uchodzą za kulinarną klasykę, której bardzo ciężko się oprzeć. Wystarczy, że dodamy do ciasta pół szklanki wody gazowanej i specjał będzie charakteryzował się nienaganną puszystością. Naleśniki z serem zachwycą niepowtarzalnym smakiem.Naleśniki z serem są jednym z tych dań, obok których nie sposób przejść obojętnie. Nietrudno natknąć się na osoby jadające je przynajmniej raz w tygodniu. Tym razem ciasto o naleśniki wzbogacimy o wodę gazowaną.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: