Dżemy są świetnym dodatkiem do deserów czy świeżego pieczywa. Dziś polecamy wam nietuzinkowy przysmak z cukinii. Dodatek cytryny sprawia, że warzywo nabiera orzeźwiającego charakteru. Będzie zaskoczeni jak wspaniałą słodkość można przygotować z warzywa. Spróbujecie? Dżem z dodatkiem cytryny będzie idealnym pomysłem na zagospodarowanie nadmiaru cukinii. Można go podać do każdego deseru, a przygotowanie zajmuje zaledwie kilka chwil. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście przetworów warzywnych z dodatkiem owoców — ten jest wart waszej uwagi. Spodoba się nawet najbardziej wybrednym.
Co smacznego można przygotować na szybko? Na przykład soczysty filet z kurczaka z patelni. Wystarczy podać do niego ryż i surówkę, by na stole pojawił się błyskawiczny, pożywny obiad dla całej rodziny. Filet obsmażamy, podduszamy w mieszance dwóch płynów i gotowe. Będzie pyszniejszy niż z nie jednej restauracji.Jest upał, więc nikt nie ma ochoty na sycące posiłki i długie gotowanie. Jednak obiad zjeść trzeba, najlepiej pożywny. Dlatego dobrą propozycją na główny posiłek w ciągu dnia jest filet z piersi kurczaka z patelni. To delikatne mięso nie wymaga długiej obróbki kulinarnej. Jest też bardzo chude, więc z pewnością każdy zje je z ochotą.
Nie możesz się zdecydować, jak przerobić wiśnie na zimę? Ułatwimy ci wybór i zdradzimy, jak z tej samej porcji owoców zrobić sok i dżem. Wystarczy zasypać owoce cukrem i podgotować, by otrzymać dwa doskonałe przetwory na zimę. Sok będzie świetny do napojów, a dżem na naleśniki, gofry i do ciast. Lato w pełni, więc na straganach pełno jest świeżych, sezonowych warzyw i owoców. Wśród nich leżą sobie wiśnie. Nikt się specjalnie na nie nie rzuca, bo są dość cierpkie i nie wiadomo co z nich zrobić. Zazwyczaj kończą w formie kompotu do letniego obiadu. Niektórzy są jednak wielbicielami wiśniowych przetworów. I trudno się im dziwić, wszak właśnie do tego celu wiśnie nadają się najlepiej. Można z nich zrobić kompoty na zimę i konfitury. My jednak proponujemy przygotować dwa zimowe przysmaki za jednym zamachem, a mianowicie sok i dżem z wiśni. Dzięki temu nie będziecie mieć dylematu, czy lepiej zakupione owoce przerobić na sok, czy dżem. A poza tym w pełni wykorzystacie te owoce i nic się nie zmarnuje. Sok rozcieńczycie zimą z letnią przegotowaną wodą i będzie doskonały napój do obiadu, a dżem znajdzie swoje zastosowanie w ciastach, deserach i naleśnikach.
Zastanawiasz się, co najlepiej pić w upał? Uniwersalnym napojem jest woda, jednak doskonale spisze się także orzeźwiająca herbatka miętowa. Smaku doda jej popularny owoc — cytryna. Przygotowany napój pij po uprzednim schłodzeniu, a doskonale cię nawodni i ożywi.Kiedy upał daje się we znaki, nie mamy ochoty na sycące posiłki, tylko bardzo chce się nam pić. To naturalny mechanizm obronny organizmu, chroniący nas przed odwodnieniem. Jednak dla naszego zdrowia i samopoczucia nie jest obojętne, czym gasimy pragnienie. Najdoskonalszym napojem na świecie jest woda, bo szybko nawadnia organizm. Nie służą nam zaś mocno słodzone, gotowe napoje, w których nie brakuje też substancji dodatkowych, takich jak aromaty i barwniki. Co jednak zrobić, gdy nie przepadamy za wodą lub mamy ochotę na zdrowy napój ze smakiem? Przygotujcie prosty napój za grosze, którym jest sprawdzona herbatka miętowa.
Masz ochotę na naturalne lody arbuzowe? Są orzeźwiające, pyszne i łatwe do przygotowania. Prostą recepturę na nie zdradził Jakub Kuroń. Robi je błyskawicznie, a w dodatku wyłącznie z trzech składników. Może i ty spróbujesz takiego orzeźwienia w upał?Gotowe lody można kupić w każdym sklepie spożywczym. Są dostępne w wielu formach i smakach. I choć zjadamy je raz, dwa, bo są pyszne, to jednak nie mamy pewności, z jakich składników je przygotowano. Tymczasem zrobienie domowych lodów ze znanych składników, to całkiem prosta sprawa. Udowodnił to Jakub Kuroń, podając swój przepis na naturalne lody arbuzowe.
Uwielbiasz arbuza? Połącz go z jednym popularnym produktem, a mianowicie z mlekiem, a w mig przygotujesz obłędny smakołyk na lato. Składniki wystarczy razem zblendować, by otrzymać lekki, orzeźwiający napój. Można go wzbogacić na przykład listkami mięty lub melisy. Arbuz jest typowo letnim owocem, który zwykle jest do nas przywożony z cieplejszych krajów. W ponad 90 procentach składa się z wody, więc doskonale nawadnia. Jest bardzo chętnie jedzony w upały — zastępuje jednocześnie napój i lekką przekąskę. Arbuz zazwyczaj jemy bezpośrednio — krojąc go na cząstki lub w kostkę. Można go też dodawać do sałatek — świetnie komponuje się np. z serem feta i kiełkami. Ale równie dobrze idzie w parze z mlekiem. Przekonaj się o tym, przyrządzając błyskawiczny shake.
Lukier jest popularną słodką polewą, której używa się do zdobienia wypieków. Przyrządzany w domu dodatek nie zawsze się udaje. Znamy patenty, które pomogą wam uniknąć wpadek i sprawią, że uzyskacie masę o odpowiedniej konsystencji, która z łatwością rozprowadzicie na ciasteczka. Sprawdźcie je koniecznie. Lukier zazwyczaj kojarzy nam się ze zdobieniem pierniczków. Często też gości jako polewa na pączkach. Przygotowując go w domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym zachwyci zarówno smakiem, jak i wyglądem. Podpowiadamy, w których momentach należy być szczególnie ostrożnym.
Sprawdź, dlaczego warto dodać sok z cytryny podczas gotowania kalafiora. Korzyści są naprawdę ogromne, bo dzięki temu składnikowi warzywo wychodzi smaczne i apetyczne. Zobacz, czym możesz zastąpić sok z cytryny i na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gotując kalafior. Kalafior jest pysznym warzywem, które najczęściej gotujemy i podajemy do obiadu lub na przekąskę. Doskonale smakuje polany zrumienioną na maśle tartą bułką. By jednak był smaczny, nie należy gotować go zbyt długo. Najlepiej, gdy pozostanie lekko twardawy, wtedy jest smaczniejszy i lżejszy dla żołądka. Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gotując kalafior. Co do niego dodać, by polepszyć jego smak i inne walory.
Poznajcie przepis na domowe brzoskwinie w syropie, które są doskonałe do ciast i deserów. Gdy raz ich spróbujesz, już nigdy nie sięgniesz po kupne owoce z puszki. Te są twarde, słodkie pyszne, a ich zrobienie jest bardzo proste. Brzoskwinie wystarczy obrać, zalać syropem i zapasteryzować. Brzoskwinie doskonale smakują jedzone na przekąskę. Jednak świetnie sprawdzają się też jako dodatek do ciast i deserów. A to za sprawą ich delikatnej struktury, która idzie w parze z przyjemną twardością. Odpowiednio przygotowane brzoskwinie w syropie zachowują swój kształt i są przepyszne. Zobacz, jak je zrobić.
Pomysł na słodkie przetwory na zimę? Przygotuj domowe brzoskwinie w syropie przepisu babci Ewy. Brzoskwinie będą pyszne i zachowają świeżość aż do następnego sezonu. Przygotujemy z nich wiele świetnych dań i ciast.Najwięcej owoców dojrzewa latem, a my możemy cieszyć się ich najlepszym smakiem. Lipiec to czas na dojrzałe, wygrzane w słońcu brzoskwinie, które smakują rewelacyjnie na surowo, ale możemy przygotować z nich również pyszne przetwory na zimę.Brzoskwinie w syropie możemy kupić w każdym sklepie, jednak owoce przygotowane samodzielnie są o wiele smaczniejsze i zdrowsze. Babcia Ewa zdradziła przepis na przepyszne brzoskwinie, które będą idealnym dodatkiem do domowych wypieków.Pamiętajmy, aby przed przygotowywaniem brzoskwiń w syropie dokładnie umyć i wyparzyć słoiki. Jeśli tego nie zrobimy, brzoskwinie mogą się zepsuć i będziemy musieli je wyrzucić. Bardzo ważna jest również pasteryzacja, aby brzoskwinie zachowały smak i świeżość aż do następnego sezonu.
Ogórek jest jednym z bardziej orzeźwiających warzyw, które często trafia na nasze talerze surowy — najczęściej jako obiadowy dodatek ze śmietaną. Nie każdy jednak wie, że świetnie smakuje na ciepło. Zdradzamy prosty sposób na ogórki duszone z cytryną i koperkiem. Spodobają się wam bardziej niż mizeria. Koniecznie spróbujcie. Ogórki znamy i lubimy. Często sięgamy po nie pod postacią mizerii czy pysznej kwaśnej zupy. Surowe warzywo również można zjeść na ciepło. Podduście je z dodatkiem soku z cytryny i posypcie koperkiem. Dodając nieco jogurtu, uzyskacie niesamowicie aromatyczną kompozycję. Skusicie się?
Szukasz pomysłu na pyszny, chłodzący napój? Proponujemy orzeźwiającą lemoniadę z arbuza. Zawiera mały, tajny dodatek, który podkręca jej smak. Są nim zielone listki świeżej mięty. Błyskawicznie dodają one całości aromatu, a także zwiększają orzeźwiające i chłodzące działanie napoju. Klasyczna lemoniada, jak sama nazwa wskazuje, robiona jest z cytryny. Jednak jeśli chcecie odmienić sobie nieco klasyczny smak tego popularnego napoju, możecie też przygotować lemoniadę z innych owoców. Jednym z jej składników będzie oczywiście cytryna, która doda całości kwaśnego, orzeźwiającego smaku. Za jej sprawą lemoniadę będziesz mógł zrobić nawet ze słodkawych, mało wyrazistych w smaku owoców. Takich jak na przykład arbuz.
Nie masz pomysłu na obiad? Przygotuj obłędne placki z cukinii bez dodatku jajek. Są nawet lepsze nawet od placków ziemniaczanych. Zrobisz je szybko, bo wystarczy tylko zetrzeć na tarce cukinię, wymieszać ją z kilkoma składnikami i usmażyć. Podaj je na przykład z sosem jogurtowo-czosnkowym, a błyskawicznie znikną z talerzy.Jeśli macie przesyt mięsa, przygotujcie na obiad np. placki warzywne. Stanowią doskonałą odmianę od klasycznych dań, a są tanie i szybkie do zrobienia. Dziś proponujemy wam placki z cukinii. Może nie są tak popularne, jak placki ziemniaczane, jednak smakują doskonale. Po starciu do cukinii dodajcie trochę mąki i rozdrobnionych warzyw. Ciasto obędzie się nawet bez jajka. Usmażone placki podajcie z sosem czosnkowym. Możecie go przyrządzić na bazie majonezu lub lżejszego jogurtu naturalnego.
Mizeria jest obiadowym klasykiem, który warto przygotować właśnie teraz — podczas sezonu na ogórki gruntowe. Delikatne warzywo z sosem przyrządzanym na bazie kwaśnej śmietany i doprawiany prostymi przyprawami smakuje obłędnie. Spróbujecie? Mizeria, czyli prosta surówka z ogórków, ma wiele odsłon. Tym razem podpowiadamy jak zrobić ją z pysznym — lekko słodkim, lecz jednocześnie przyjemnie kwaskowym — sosem na bazie śmietany. W lżejszej wersji można go oczywiście zastąpić jogurtem. Będzie pysznie.
Zapomnij o tradycyjnej lemoniadzie z cytryn. Najlepszą lemoniadę przygotujesz z nektarynek. Lemoniada z dodatkiem miodu, limonki i mięty smakuje genialnie, mocno orzeźwia i ma mało kalorii, jest więc idealna na upały.Lipiec i sierpień to sezon na uwielbiane przez wszystkich nektarynki. Słodkie kuzynki brzoskwiń są słodkie, bardzo soczyste i przygotujemy z nich wiele deserów, ciast, a nawet orzeźwiającą lemoniadę, którą pokocha cała rodzina, a zwłaszcza najmłodsi.Lemoniada z nektarynek sprawdzi się w upalne dni lepiej niż woda. Nie dość, że smakuje świetnie, to jeszcze dostarczy nam wielu cennych witamin, a miód dodatkowo nas wzmocni, co jest bardzo ważne, kiedy spędzamy cały dzień na słońcu. Lemoniada jest również dobrym sposobem, aby dzieci dużo piły podczas upałów. Dzieci nie przepadają za zwykłą wodą, a orzeźwiającą, słodką, ale niskokaloryczną lemoniadę piją litrami, kiedy latem bawią się na dworze.
Poznajcie tani i szybki przepis na domowy izotonik. Zrobicie go za kilka groszy i na zawsze zrezygnujecie z kupnych, drogich napojów. Nasz izotonik świetnie sprawdzi się w czasie upałów i przy dużym wysiłku fizycznym, bo doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Izotoniki to wyjątkowe napoje, które mają za zadanie nie tylko ugasić pragnienie, ale też dostarczyć organizmowi sole mineralne utracone w czasie intensywnego wysiłku. Napoje te zawierają więc elektrolity takie jak sód, potas, magnez, wapń, a także inne sole mineralne i witaminy. Doskonale więc nawadniają organizm i odżywiają go. W sklepach można kupić gotowe napoje izotoniczne, które niestety nie są tanie. A poza tym zawierają sporo cukru i środków przedłużających ich trwałość. Tymczasem bez problemu można taki odżywczy, domowy izotonik przygotować własnoręcznie.
Czy wiesz, że ciemniejące jabłka nie tylko brzydko wyglądają, ale i są pozbawione cennych witamin i silnych przeciwutleniaczy? Jabłka, które zaczynają ciemnieć, tracą również smak. Wystarczy jednak jeden prosty trik, czyli skropienie owoców sokiem z cytryny, a będą świeże i zdrowe jeszcze przez wiele godzin po pokrojeniu.Na pewno zauważyłeś, że już kilka minut po obraniu i pokrojeniu jabłka, staje się ono ciemne i wygląda mało apetycznie. Dzieje się tak, ponieważ podczas kontaktu z powietrzem, dochodzi do rozpoczęcia procesu utleniania.Proces ten, fachowo nazywany ciemnieniem enzymatycznym, powoduje nie tylko zmianę barwy i po chwili smaku, ale i utratę cennych antyoksydantów i witamin. Jabłko traci więc nie tylko wygląd i smak, ale i wszystkie wartości odżywcze. Jest na to jednak skuteczny sposób.Sok z cytryny nie tylko zatrzymuje proces ciemnienia enzymatycznego w jabłkach, ale również w innych owocach, przy czym nie zmienia ich smaku, jest naprawdę niewyczuwalny. Sokiem skrop np. tarte jabłka na szarlotkę z budyniem lub sałatkę owocową. Z jabłek przygotujesz również rewelacyjny kompot- tu poznasz przepis na kompot z jabłek z dodatkiem cynamonu, będzie idealny do obiadu.
Lato tuż za pasem. Mamy coraz cieplejsze dni i wielu z nas z utęsknieniem oczekuje gorących, upalnych wręcz dni. Gdy żar leje się z nieba, musimy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie naszego organizmu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na upał, jest picie gorącej herbaty.W upalne dni zwykle sięgamy po mocno schłodzone napoje, jednak dają nam wyłącznie złudne odczucie orzeźwienia i ochłodzenia. Picie zimnych napojów podczas upału, uruchamia w naszym organizmie proces termoregulacji.Polega on na tym, że ciało wytwarza więcej ciepła, aby wyrównać temperaturę po gwałtownym oziębieniu schłodzonym napojem. Dodatkowym powodem, dla których nie powinniśmy pić zimnych soków lub wody podczas upału, jest większe ryzyko zachorowania na zapalenie krtani lub anginę.Co więc możemy pić w upalne dni? Napoje w temperaturze pokojowej w naprawdę sporych ilościach, najlepiej wodę lub domową lemoniadę. Powinniśmy pić 1 l wody więcej niż zazwyczaj. Na upał doskonale sprawdzi się również gorąca herbata.
Przełom maja i czerwca pachnie kwitnącym kwieciem. Wśród niego są kwiaty akacji, z których można zrobić niezwykły syrop. Za chwilę podamy na niego przepis, a wy nazbierajcie na najbliższym spacerze świeże kwiatostany i raz, dwa przeróbcie je na ten słodki rarytas. Zimą będzie jak znalazł.Kwiaty to u akacji jedyna nietrująca część. Nie tylko pięknie pachną, ale też mają właściwości lecznicze. Zawierają taniny, które działają odkażająco, a także flawonoidy wzmacniające układ odpornościowych. Syrop czy herbatka z tych kwiatów działają również uspokajająco, poprawiają nastrój i odświeżają oddech.Kwiatostany akacji należy zrywać, gdy są śnieżnobiałe, bez obsuszonych fragmentów. Najlepiej robić to w suchy i pogodny dzień przed południem lub późnym popołudniem. Wtedy bowiem kwiaty pachną najintensywniej.
Marzycie o smacznym orzeźwieniu? Jeśli tak, proponujemy wam zimny deser domowej roboty. Sprawdźcie, jak zrobić słodko-kwaśny sorbet cytrynowy. Będzie kremowy, pyszny i bez zbędnej chemii. A jego przygotowanie jest naprawdę szybkie i proste. Trzeba tylko trochę poczekać, aż się zmrozi.Choć lody można kupić przez cały rok, to jednak największym zainteresowaniem cieszą się w czasie upałów. Nic dziwnego, są na tyle zimne, że skutecznie potrafią nas schłodzić i orzeźwić. Lody różnią się smakami, ale przede wszystkim podstawowym składnikiem. Można więc wyróżnić np. lody śmietankowe, mleczne i sorbety. Bazą do tych ostatnich jest posłodzona woda z dodatkiem zmiksowanych owoców lub soku owocowego.Sorbety nie zawierają tłuszczu, mają więc mniej kalorii niż lody śmietankowe. Potrafią za to doskonale orzeźwić, dzięki temu, że przygotowuje się je zwykle z kwaskowych w smaku owoców.
Sól dodaje smaku, ale nie jest zbyt zdrowa. A wiesz, czym można zastąpić sól w kuchni? Poznaj pięć pysznych zamienników tej przyprawy. Gdy po nie sięgniesz, nawet nie zauważysz smakowej różnicy. A organizm z pewnością zrewanżuje się lepszym samopoczuciem. Sól jest najpopularniejszą przyprawą, po którą sięgamy. Niczego nam tak bowiem w potrawach nie brakuje, jak soli. Niestety do tego stopnia przyzwyczailiśmy się do tej przyprawy, że nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Lekarze i dietetycy alarmują jednak, że w naszej diecie soli jest za dużo i coraz więcej. I niestety nie jest to obojętne dla naszego zdrowia. Sól podnosi bowiem ciśnienie krwi, przyczyniając się do nadciśnienia i do innych chorób układu krążenia. Warto więc solić z mniejszym rozmachem, a najlepiej zastąpić sól zdrowszymi zamiennikami.
Garnki ze stali pokrywają się tęczowymi plamami po użyciu? Nie jest to powód do ich wyrzucania. Istnieją skuteczne sposoby, by pozbyć się niechcianego zanieczyszczenia. Wyjaśniamy krok po kroku, jak przywrócić ładny wygląd waszych naczyń. Koniecznie sprawdźcie. Czasami garnki ulegają przebarwieniu. Tęczowe plamy, choć wyglądają groźnie, nie są niebezpieczne dla zdrowia. Nie wpłyną też negatywnie na jakość gotowanych w nich potraw. i nie wpływają niekorzystnie na jakość przygotowywanych potraw. Warto jednak je usunąć i zadbać, by więcej się nie pojawiły. Podpowiadamy jak to zrobić. Jak powstają tęczowe plamy na garnkach? Przyczyną pokrywania się dna stalowego garnka charakterystycznym, przypominającym rozlaną benzynę, zanieczyszczeniem jest dłuższy kontakt naczynia twardą wodą, kwaskiem cytrynowym lub solą podczas gotowania. Zawarte w materiale, z którego wykonano garnek chrom i nikiel wchodzą w reakcje z wyżej wymienionymi składnikami, co owocuje powstaniem wspomnianej barwnej plamy. Dodatki tych metali stosowane są w celu zabezpieczenia naczyń przed detergentami. Jak usunąć tęczowe plamy z garnków? Pozbycie się niepożądanych się przebarwień nie będzie trudne, jeśli mamy pod ręką detergent przeznaczony do mycia stali nierdzewnej. Równie dobrze jednak sprawdzi się dowolny delikatny środek. Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniego produkty, dobrym pomysłem będzie umycie garnka z osadem przy pomocy środka, który przyczynił się do powstania zanieczyszczenia, czyli solą lub kwaskiem cytrynowym. Pamietajmy tylko, by podczas usuwania zabrudzenia użyć ciepłej, lecz nie bardzo gorącej wody. Dobrymi praktykami na przyszłość będą także sprawne mycie garnków oraz solenie wody gotowanej w naczyniach ze stali nierdzewnej dopiero po zagotowaniu. Po inne porady dotyczące sprzątania w kuchni zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule zdradzamy niezawodne patenty na czyszczenie szafek kuchennych. Ten natomiast odsłania sekret skutecznego mycia szyby piekarnika.Dbanie o garnki ze stali nierdzewnej pozwoli uniknąć powstania tęczowych plamŹródło zdjęcia: canva/ajafoto Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Podwójnie pobudzająca kawa z chili i cynamonem. Idealny początek dniaJak rozwiązać problem zbrylonego cukru? WyjaśniamyJak odróżnić czosnek polski od chińskiego? Wystarczy spojrzeć na 1 szczegółŹródło: kobieta.onet, haps
Dziś powiem wam, jak zrobić chrupiące placki z cukinii. Są wielką konkurencją dla placków ziemniaczanych i doskonale się udają, choć nie zawierają jajek. By przygotować tę potrawę, wystarczy zetrzeć nieobrane warzywo, dosmaczyć je cebulą, czosnkiem i skórką z cytryny i przystąpić do smażenia. Cukinia jest dość niepozornym, niskokalorycznym warzywem. Nie ma wyraźnego smaku i dzięki temu można ją dodawać do wielu potraw. Doskonale sprawdzi się w zapiekankach, potrawach duszonych i zupach. Dzisiaj zagra u nas jednak pierwszoplanową rolę, bo na jej bazie przygotujemy smaczne placki.
Cytryniak, inaczej cytrynowe tiramisu, to błyskawicznie ciasto bez pieczenia, które zachwyci swoim smakiem wszystkich gości. Przygotowane na biszkoptach jest lekkie, słodkie i ma wyraźną, cytrynową i orzeźwiającą nutę. Poznaj przepis na pyszny i banalny cytryniak.Cytryniak to ciasto, które mogłabym jeść dziennie. Nasączone biszkopty z aksamitnym kremem na bazie cytryny i masła, wprost rozpływają się w ustach. Kruche ciastka nasącz zimną, mocną herbatą lub rumem, w zależności od tego, czy wolisz delikatny, czy bardziej wyraźny deser.Krem do cytryniaka przygotujesz z kilku prostych składników i bez dodatku żelatyny. Krem jest aksamitny i lekki jak chmurka, a przy tym bardzo cytrynowy i świeży. Cytryniak jest idealnym pomysłem na ciasto dla całej rodziny i szybki deser na zimo w upalne dni.Szukasz pomysłu na pyszne i lekkie ciasto bez pieczenia? Przygotuj szarlotkę z budyniem na spodzie z kruchych ciasteczek. Jest lekka, pyszna i pełna smaku. Ciasta bez pieczenia to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wypieków. Są równie pyszne, a o wiele szybsze w przygotowaniu.
13 maja przypada Międzynarodowy Dzień Hummusu. Z tej okazji prezentujemy błyskawiczny przepis na tę smaczną i zdrową pastę z ciecierzycy. Skorzystajcie z niego, przygotujcie hummus i podajcie go ze świeżymi warzywami lub podpieczoną tortillą. Tym sposobem smacznie uczcicie wielkie święto wegan i nie tylko. Hummus to potrawa wywodząca się z kuchni arabskiej, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna na całym świecie. Spowodował to z pewnością smak tej pasty, łatwość jej przygotowania i doskonałe walory odżywcze. Pasta z ciecierzycy jest ważnym elementem diety wegańskiej i wegetariańskiej, bo w prosty sposób uzupełnia jadłospis w wartościowe białko. Jednak lubią ją też i miłośnicy tradycyjnej kuchni. Pasta ta stanowi bowiem doskonałą odmianę smakową. Zwłaszcza że może mieć wiele smaków — wszystko zależy, w jakie dodatki ją wzbogacisz.13 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Hummusu. Nie ma chyba lepszego sposobu na uczczenie tego dnia, niż przyrządzenie własnej pasty z ciecierzycy. Podajcie ją z pokrojonymi w słupki marchewkami, paprykami i świeżymi ogórkami, a także z podpieczoną tortillą lub macą. Wyjątkowa uczta gwarantowana.
Miód z mniszka lekarskiego jest drogim produktem, jednak z łatwością przygotujesz go samodzielnie za grosze. Miód ten jest jednym z najzdrowszych produktów. Dodaj go do herbaty lub posmaruj kromkę chleba, a pozytywne efekty poczujesz od razu. Jak zrobić domowy miód z mniszka?Miód z mniszka lekarskiego słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. To jeden z najlepszych i najzdrowszych gatunków produktu. Miód z mleczy możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy, że wybierzesz się na spacer na łąkę z dala od dróg, aby zebrać mlecze.Miód z mniszka lekarskiego, ze względu na warunki klimatyczne i geograficzne, jest drogim, unikatowym i trudnodostępnym produktem. Masowa produkcja tego rodzaju miodu jest trudna, stąd wysoka cena. Do przygotowania miodu w domowych warunkach potrzebujesz wyłącznie zebranych kwiatów, kilograma cukru i soku z dwóch cytryn. Samodzielnie przygotowany produkt z mniszka lekarskiego jest równie smaczny, zdrowy i naprawdę tani.Z mniszka przygotujesz również domowy syrop- tu poznasz przepis na syrop z mniszka lekarskiego, jest idealny na przeziębienie, grypę i choroby górnych dróg oddechowych.
Już niedługo zacznie się sezon na owoce. Możecie więc już zacząć gromadzić najlepsze przepisy i wybrać takie specjały, które znajdą w waszych domach amatorów. Dziś proponujemy wyjątkowy przepis na dżem z agrestu. Już na samą myśl o nim, czujemy smak wiosny. A trzeba przyznać, że specjał ten jest wyjątkowy, bo są w nim doskonale zbalansowane smaki kwaśny i słodki. Agrest doskonale smakuje jedzony na przekąskę. Ze względu na swój kwaskowy smak stanowi świetny dodatek do ciast i deserów. Idealnie nadaje się na przetwory, a szczególnie na dżemy i konfitury.Jego owoce zawierają dużo pektyn, które w naturalny sposób i bez nadmiernego dodatku cukru dają przetworom odpowiednią gęstość. Owoce agrestu można łączyć z innymi, nieco słodszymi owocami, np. truskawkami, jabłkami.
Wreszcie jest wiosna, a więc czas na młode warzywa. Dziś zapraszamy was na pyszną fasolkę szparagową bez bułki tartej. Może ona stanowić cudowny dodatek do dań, ale doskonale smakuje też sama — zjedzona jako lekkie danie lub przekąska. Choć sezon na świeżą, polską fasolkę szparagową jeszcze przed nami, to bez problemu można już kupić fasolkę przywożoną do nas z cieplejszych krajów. Do wyboru mamy dwa rodzaje fasolki — żółtą i zieloną. Żółta fasolka szparagowa jest delikatniejsza w smaku, bogata w fosfor i potas. Zielona jest bardziej wyrazista, zasobna w beta-karoten i kwas foliowy. Wybierzcie tą, którą wolicie i przygotujcie ją według naszego przepisu.