Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Danie

Danie

Cukinia faszerowana kurczakiem
05.10.2021 02:00 Cukinia faszerowana kurczakiem - lekki i efektowny obiad na jesień

Masz ochotę na zdrowy, lekki i sycący obiad? Cukinia faszerowana kurczakiem jest doskonałym pomysłem na szybkie i pyszne danie. Doskonale doprawiony farsz w towarzystwie pomidorów, ziół i zapieczonego parmezanu idealnie wręcz komponuje się z chrupiącą cukinią. Sprawdź, jak przygotować cukinię faszerowaną kurczakiem.Warzywa takie jak cukinia, papryka, bakłażan, doskonale nadają się do faszerowania i pieczenia w piekarniku. Ich miękki środek i twarda skórka sprawiają, że możesz przygotować farsz warzywny, mięsny, na bazie kaszy, ryżu, sera. Opcji jest naprawdę wiele i każde danie zawsze wychodzi doskonale.Cukinię faszerowaną kurczakiem możesz przygotować na szybki obiad, lekką kolację, spotkanie ze znajomymi. Potrawa jest pełnowartościowym, zbilansowanym posiłkiem, ale nie jest kaloryczna. Jedna porcja cukinii z farszem to około 370 kcal, możesz ją więc spokojnie przygotować będąc na diecie. Jeśli szukasz pomysłu na wegetariańską wersję pieczonej cukinii - tu znajdziesz szybki przepis na cukinię faszerowaną serem feta.

Fasolka szparagowa konserwowa
05.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa konserwowa na całą zimę

Fasolka szparagowa jest bardzo uniwersalnym warzywem. Możesz przygotować ją w piekarniku, ugotować, podsmażyć. Fasolka szparagowa nadaje się również do kiszenia i konserwowania. Fasolka konserwowa posiada wyraźny, słodki i octowy smak z nutą czosnku, ziela angielskiego i gorczycy. Takiego połączenia musisz spróbować.Warzywa kiszone i konserwowe najlepiej smakują zimą, kiedy mamy utrudniony dostęp do świeżych produktów. Nie kupuj gotowych przetworów, ponieważ zawierają konserwanty i substancje poprawiające smak i przedłużające termin ważności. Jeśli lubisz kiszone i konserwowe warzywa, przygotuj je już latem, aby zimą cieszyć się ich smakiem i właściwościami zdrowotnymi. Warzywa konserwowe nie tracą cennych witamin i minerałów.Fasolka szparagowa konserwowa pasuje niemal do każdego dania. Możesz podać ją również jako dodatek do zimnej płyty lub położyć na kanapki. Ja wyjadam ją prosto ze słoika, ponieważ uwielbiam jej wyraźny, charakterystyczny smak.Do zimowych przetworów dodaj również kiszoną fasolkę szparagową. Kiszone warzywa doskonale wzmacniają organizm, pomagają walczyć z przeziębieniem i doskonale smakują.

Projekt bez tytułu - 2021-10-05T174027.767
05.10.2021 02:00 Obłędny dodatek do bigosu

Bigos to kwintesencja polskiej kuchni. Jest pożywny, dość ciężkostrawny, ale pyszny. Przygotowuje się go z niewyszukanych składników. Jednak o jednym, obłędnym dodatku do bigosu naprawdę warto pamiętać. Bez bigosu nie obędą się żadne święta, ale chętnie zjemy go też na co dzień. Jest idealny na chłodniejsze dni, doskonały na spotkanie przy ognisku. Świetnie syci i rozgrzewa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Fasolka szparagowa -  z czym podawać?
05.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa - z czym podawać, by stworzyć niebanalne danie?

Fasolka szparagowa jest bardzo smacznym i niezwykle uniwersalnym warzywem strączkowym. Możesz przygotować z niej samodzielną potrawę lub dodać do obiadu mięsnego, zapiekanki, makaronu, ryżu. Wykorzystaj ostatnie dni sezonu na fasolkę i przygotuj z niej wyjątkowe dania. Sprawdź, z czym podawać fasolkę szparagową.Fasolka jest wyjątkowo zdrowym warzywem. Zawiera wiele witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Fasolka szparagowa zawiera również przeciwutleniacze, które redukują stres antyoksydacyjny i walczą z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za powstawanie nowotworów.Fasolkę szparagową możemy dostać przez cały rok, jednak mrożona wersja strączków pozbawiona jest wszystkich cennych wartości odżywczych. Fasolka najsmaczniejsza i najzdrowsza jest właśnie w sezonie, z bazarów warzywnych i od lokalnych rolników.

Ile gotuje się fasolka szparagowa
04.10.2021 02:00 Ile gotuje się fasolka szparagowa?

Fasolka jest warzywem strączkowym, które najczęściej pojawia się w moim menu. Przygotowuję ją jako dodatek do głównych dań lub zdrową, niskokaloryczną kolację. Fasolkę szparagową można jednak łatwo przegotować i sprawić, że zamiast chrupiących, delikatnych strączków, uzyskamy nieestetyczną papkę. Sprawdź ile gotować fasolkę szparagową, aby uzyskać najlepszy smak i nie zmienić struktury warzywa.Fasolka szparagowa to wyjątkowo smaczny dodatek do dań mięsnych i wegetariańskich. Strączki są bardzo sycące, ale mało kaloryczne, dlatego też możesz je również przygotować na lunch, przekąskę lub kolację.Fasolkę możesz przygotować na wiele sposobów, jednak szczególnie polecam fasolkę szparagową z czosnkiem. Delikatne, chrupiące strączki doskonale komponują się z ostrością i aromatem podsmażonego czosnku.Przed ugotowaniem musisz odpowiednio przygotować fasolkę. Strączki dokładnie obierz, aby były pozbawione twardych końcówek i włókien. Fasolka przygotowana al dente zachowuje wszystkie składniki odżywcze i jest najsmaczniejsza. Aby zatrzymać proces gotowania, odcedź strączki i przelej je pod bieżącą, zimną wodą. Zabieg ten musi trwać kilka sekund, aby fasola wciąż była ciepła.

Fasolka szparagowa z czosnkiem
04.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa z czosnkiem

Każdy z nas doskonale zna fasolkę szparagową polaną masłem i bułką tartą. Fasolka przesmażona z czosnkiem stanowi jej świetną alternatywę. Jest delikatna i wyjątkowo aromatyczna. Fasolka szparagowa z czosnkiem jest niezwykle smacznym dodatkiem do dań obiadowych, sprawiając, że nabierają one nowego charakteru.Fasolka szparagowa z czosnkiem doskonale łączy się ze wszystkimi daniami obiadowymi. Możesz ją również przygotować jako pyszną i pożywną przekąskę. Fasolka jest mało kaloryczna i w przeciwieństwie do fasoli białej i czerwonej, nie powoduje wzdęć, może być więc spożywana przez osoby cierpiące na problemy trawienne.Fasolka szparagowa należy do warzyw o wielu właściwościach prozdrowotnych. Przede wszystkim dostarcza nam witaminę C, A, E, które odpowiedzialne są między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i opóźnienie procesów starzenia. Fasolka szparagowa posiada również cenne flawonoidy, czyli silne przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.Jeśli szukasz ciekawych pomysłów na przygotowanie fasolki - tu znajdziesz przepis na pyszną fasolkę szparagową po węgiersku z sosem paprykowym.

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym
04.10.2021 02:00 Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym idealna na lekką kolację

Szukasz pomysłu na warzywa do drugiego dania lub zdrową, pożywną kolację? Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym to prosta potrawka, którą przygotujesz w 20 minut. Jest wyjątkowo smaczna, sycąca i mało kaloryczna. Sprawdź, jak przygotować fasolkę szparagową w sosie pomidorowym.Sezon na fasolkę szparagową przypada na przełom czerwca i lipca. W tym czasie warto ją również zamrozić, aby cieszyć jej jej smakiem cały rok. Jeśli nie zamroziłeś fasolki z pomocą przyjdą gotowe mrożonki, które kupisz w każdym markecie. Fasolka szparagowa duszona w sosie pomidorowym jest lekka, mało kaloryczna i niezwykle smaczna. Pomidory przesmażone z czosnkiem i ziołami dodają jej wyjątkowego aromatu. Jeśli chcesz przygotować fasolkę na kolację, możesz dodać do niej cukinię lub paprykę, aby urozmaicić jej smak i zwiększyć porcje. Doskonałym pomysłem na kolację jest również fasola smażona z sezamem- tu znajdziesz przepis na niezwykłe wydanie fasolki szparagowej, która może być również dodatkiem do wielu orientalnych i tradycyjnych dań.

Krokiety dziadowskie z kapustą
04.10.2021 02:00 Staropolskie krokiety dziadowskie z kapustą - prosto i bez zawijania

W kuchni staropolskiej wiele były potraw wykwintnych, ale także i ekonomicznych. Do tych ostatnich należą staropolskie krokiety dziadowskie z kapustą. Choć danie to przygotowuje się z prostych i tanich składników, to smak jego jest doskonały. Koniecznie spróbujcie. Krokiety mają wiele postaci. Mianem takim określa się np. obsmażane naleśniki z wytrawnym farszem, a także podłużne czy też okrągłe formy przygotowywane z masy warzywnej. Do tych ostatnich nawiązują krokiety dziadowskie. W ich składzie można znaleźć kaszę, ziemniaki i kiszoną kapustę. Krokiety te są pożywne i mają wyrazisty, ciekawy smak.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zupa krem z groszku
04.10.2021 02:00 Zupa krem z groszku - szybki, zdrowy i pożywny obiad

Zupa krem z groszku to pomysł na szybki, zdrowy i pożywny obiad lub kolację. Krem jest wyjątkowo aromatyczny, rozgrzewający i mocno warzywny. Rzodkiewka, śmietana i grzanki natomiast stanowią świetne uzupełnienie dania, sprawiając, że krem smakuje i wygląda rewelacyjnie. Sprawdź, jak przygotować zupę krem z groszku, która będzie hitem w Twojej kuchni.Krem z groszku jest pożywną, zdrową zupą, która często gości na moim stole. Podawana z rzodkiewką jest świeża, lekka i wygląda jak z najlepszej restauracji. Do kremu przygotowuję również grzanki czosnkowe, ponieważ świetnie pasują do zielonego groszku i są bardzo sycące. Groszek powinniśmy włączyć do codziennej diety, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy K i witamin z grupy B. Groszek wzmacnia więc układ kostny, nerwowy, zapobiega zawałom serca, miażdżycy i osteoporozie. Zawarty w groszku błonnik reguluje procesy przemiany materii, flawonoidy natomiast zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Z zielonego groszku możesz przygotować wiele smacznych potraw, między innymi krem, potrawkę z groszku i marchewki, sałatkę, risotto. Możesz również zrobić niezwykle smaczne pesto, które będzie doskonałym dodatkiem do makaronów, mięsa i ryb.

Żeberka
03.10.2021 02:00 Prosty sposób na soczyste żeberka z piekarnika

Pieczone żeberka są jednym z najczęściej wybieranych dań obiadowych. Ich przygotowanie jest banalnie proste i łatwe, choć trzeba chwile zaczekać, aż mięso się upiecze. Kluczem do soczystości jest dobra marynata oraz odpowiednia temperatura pieczenia. Żeberka można sporządzić na najróżniejsze sposoby. Najczęściej obsypuje się jednak jedynie przyprawami, a następnie wstawia do pieca. Marynowanie pozwala znacznie zwiększyć intensywność smaku, a także wilgotności mięsa. Poniższy przepis opiera się na marynacie miodowo-musztardowej, która swoim słodkim, lekko pikantnym i kwaśnym smakiem świetnie komponuje się z żeberkami oraz innymi dodatkami.

Wylewanie ciasta na patelnie
03.10.2021 02:00 Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały i nie rwały się na patelni?

Podczas smażenia naleśników zauważyłeś, że bardzo przywierają do patelni? Posyp ją szczyptą soli, a ciasto nigdy więcej nie przywrze do rozgrzanego metalu. Dzięki temu każdy naleśnik wyjdzie idealny. Naleśniki to częsty wybór nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie - cienkie placki są bowiem doskonałym sposobem na przygotowanie mnóstwa dań na słodko, jak i na słono. Z powodu popularności naleśników mogłoby się wydawać, że są banalnie proste do zrobienia. Wystarczy jednak odrobina nieuwagi, aby cała partia placków wylądowała w koszu na śmieci. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Rosół Anny Lewandowskiej
03.10.2021 02:00 Rosół pięciu przemian wg. przepisu Anny Lewandowskiej

Rosół pięciu przemian Anny Lewandowskiej jest specjalną zupą, która rozgrzewa i syci, jak żadna inna. W jej przypadku bardzo istotne jest dodawanie składników w określonej kolejności. Dzięki temu ma ona jeszcze więcej właściwości. Rosół pięciu przemian wspomaga w walce z jesiennymi infekcjami, na które jesteśmy w tym okresie bardzo podatni. Częste jedzenie go poprawia pracę układu odpornościowego. Anna Lewandowska uczy, aby każdy składnik dodawany był podług ścisłej kolejności, a sam wywar gotował się długi czas. Tak osiąga się najlepszy efekt. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Schab
03.10.2021 02:00 Obłędnie pyszny obiad z woreczka - schab z ziemniakami w kilka chwil

Pieczony schab w woreczku wraz z ziemniakami to jeden z najlepszych sposobów na soczyste mięso. Dzięki workowi cała wilgoć zostaje w mięsie, a jego smak przechodzi do ziemniaków. Każdy miłośnik mięsa będzie zachwycony móc posilić się takim specjałem. Schab pieczony w woreczku charakteryzuje się wyjątkową delikatnością, kruchością oraz soczystością, co jest bezpośrednią zasługą sposobu pieczenia. Żadne aromaty czy soki nie są bowiem w stanie uciec. Jednym z ważniejszych kroków do sukcesu jest długie marynowanie kawałka schabu w przyprawach i czosnku, dzięki czemu może on naciągnąć smak ziół i innych składników, które jeszcze bardziej go ulepszą. Poza workiem do pieczenia, z powodzeniem użyć można folii aluminiowej. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Surówka z marchewki i jabłka z majonezem
02.10.2021 02:00 Surówka z marchewki i jabłka z majonezem - przygotujesz ją w chwilę

Surówkę z marchewki z jabłka i majonezem możesz podać do wielu dań mięsnych. Doskonale komponuje się również z rybami. Surówkę przygotujesz w zaledwie kilka minut, jest więc prosta, szybka, ale też wyjątkowo smaczna. Sprawdź przepis na surówkę z marchewki i jabłka z majonezem.Surówka z marchewki i jabłka to bardzo ciekawe, słodko-kwaśne połączenie. Polana sosem majonezowym, z odrobiną cukru, pieprzu i soli smakuje wprost rewelacyjnie i sprawi, że zniknie z talerza każdego niejadka. Surówkę możesz podać do każdego rodzaju mięs i ryb, a nawet do gulaszu i gołąbków. Z każdym daniem komponuje się idealnie.Marchewka i jabłko to klasyczne i zdrowe połączenie. Marchewka pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, trawienny, wzmacnia wzrok. Jabłko natomiast przyspiesza procesy regeneracyjne, wzmacnia organizm i pomaga pozbyć się toksyn. Warto wspomnieć również, że wprowadzenie małego jabłka do codziennej diety znacząco obniża ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Jeśli szukasz pomysłu na zdrową surówkę obiadową - tu znajdziesz pyszną i prostą inspirację. Wyjaśniamy, jak przygotować surówkę z marchewki i jabłkiem z chrzanem.

Kalafior z mięsem mielonym
02.10.2021 02:00 Kalafior z mięsem mielonym - w sam raz na obiad

Wszyscy doskonale znamy kalafiora w bułce tartej, jako dodatek do głównego dania, zup, sałatek. Zapieczony kalafior z mięsem mielonym to smaczny i bardzo pożywny pomysł na obiad. Kalafiora z mięsem przygotujesz w godzinę, a efekt zaskoczy całą rodzinę.Niezależnie od tego, czy gotujesz kalafiora na parze, czy w wodzie, zawsze gotuj go al dente. Przegotowany kalafior jest niesmaczny i traci wszystkie zdrowotne właściwości. Do przygotowania kalafiora z mięsem mielonym potrzebny będzie duży, świeży kalafior. Te najładniejsze i najświeższe dostaniesz jeszcze na bazarku warzywnym od lokalnych rolników. Mięso mielone podsmaż z oliwą i cebulką, dopiero później dodaj przyprawy. Sól dodana zbyt wcześnie znacznie osłabia smak i aromat mięsa. Kalafior z mięsem mielonym doskonale łączy z ziemniakami podsmażonymi na cebulce lub ziemniakami gotowanymi w mundurkach.Jeśli szukasz pomysłu na obiad z mięsem mielonym - tu znajdziesz pyszną inspirację. Wyjaśniamy, jak przygotować zapiekankę ziemniaczaną z kapustą kiszoną i mięsem mielonym.

Surówka z marchewki i pomarańczy
02.10.2021 02:00 Obłędna surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy

Surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy charakteryzuje wyjątkowy, świeży smak i niezwykły aromat. Surówkę możesz przygotować jako dodatek do dań mięsnych, wegetariańskich lub ryby. Możesz również wzmocnić jej smak rodzynkami, cynamonem i przygotować zdrową i pyszną przekąskę. Surówka z marchewki i jabłka jest tradycyjną, wszystkim znaną i prostą surówką obiadową. Jeśli dodamy do niej pomarańczę i skropimy cytryną, uzyskamy nowy, wspaniały i świeży smak. Surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy pasuje do wielu mięsnych i wegetariańskich dań, jednak szczególnie polecam ją jako dodatek do ryb i drobiu. Smażony lub grillowany kawałek dorsza smakuje rewelacyjnie w towarzystwie świeżej, owocowej surówki obiadowej.Jeśli szukasz najlepszego przepisu na dorsza - tu znajdziesz pyszną inspirację na rybę z grilla.Surówkę możesz również przygotować jako zdrową przekąskę, dodając do niej rodzynki lub odrobinę cynamonu. Surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy na pewno często będzie gościć na Twoim stole, ponieważ skradnie serce największemu niejadkowi.

Kotlety mielone z dynią
02.10.2021 02:00 Kotlety mielone z dynią i szczypiorkiem

Kotlety mielone są kolejną opcją obiadową, w której można wykorzystać sezonowe warzywa. Obecnie bardzo popularna jest dynia, która nadaje kotletom pięknego koloru. Wraz ze szczypiorkiem i czosnkiem tworzy pyszne połączenie. Kotlety mielone przygotowuje się stosunkowo szybko i prosto - wystarczy znać dobry przepis, aby móc praktycznie bez zastanowienia wykonywać wszystkie czynności. W tym przypadku przepis jest na tradycyjne kotlety mielone, do których dodaje się nieduży kawałek dyni. Warzywo to zmienia konsystencję gotowych mielonych, a także dodaje im więcej koloru. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Projekt bez tytułu - 2021-10-01T175256.490
01.10.2021 02:00 Jak przyrządzić kalafior w bułce tartej?

Kalafior jest warzywem, po które często sięgam do obiadu. Niezależnie od tego, czy przygotuję go w piekarniku, na parze, czy w wersji z bułką tartą, zawsze smakuje wyśmienicie. Sprawdź, jak przygotować kalafior w bułce tartej, który posmakuje nawet największym niejadkom.Najważniejszym elementem przygotowania kalafiora w bułce tartej jest jego odpowiednie ugotowanie. Pamiętaj, że przegotowane warzywo traci swój smak i wygląd - zamienia się w brzydką papkę. Przeciągnięcie kalafiora powoduje również zabicie wszystkich związków odżywczych znajdujących się w warzywie, w tym antyoksydantów i witamin. Aby kalafior był idealny w smaku i zachował wszystkie wartości prozdrowotne i smakowe, gotuj go od 5 do 10 minut. Jeśli po tym czasie warzywo wciąż jest twarde, wyłącz gaz i zaczekaj, aż dojdzie w gorącej wodzie, następnie opłucz pod bieżącą wodą, aby zatrzymać proces gotowania i zmiękczania warzywa.Kalafior w bułce tartej smakuje wyśmienicie. Podsmażona bułka z masełkiem jest pyszna i znacznie poprawia smak kalafiora. Nie jest niestety najzdrowsza, ale raz na jakiś czas możemy pozwolić sobie przecież na odrobinę szaleństwa.Jeśli lubisz kulinarne rewolucje - tu znajdziesz pomysł na pyszny kalafior w cieście naleśnikowym. Jest szybki, a smakuje rewelacyjnie.

Ryba w panierce
01.10.2021 02:00 Sprawdzony przepis na smażoną rybę w panierce

Ryba w panierce podczas smażenia wydziela charakterystyczny zapach, który często można poczuć na klatkach schodowych w polskich blokach. Jeśli chcesz smażyć ją w najlepszy sposób, sprawdź poniższy przepis. Przy jego pomocy zrobisz soczystą i delikatną rybę w chrupiącej panierce. Ryba w panierce z bułki tartej nie jest żadnym odkryciem roku, w końcu danie to jest bardzo powszechne i popularne. Jednak połączenie doskonałego smaku z chrupkością sprawia, że ciężko się od tego oderwać. Ważną zasadą jest zrezygnowanie z rozmrażania filetów rybnych w ciepłej wodzie lub mikrofalówce. Takie szybkie zmiany temperatury negatywnie wpływają na strukturę mięsa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kiszony kalafior
01.10.2021 02:00 Przepyszny kiszony kalafior - prosty i niezawodny przepis

Kiszony kalafior jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kiszonych ogórków, czy kapusty. Kalafior kiszony jest delikatny w smaku, lekko słodki, kwaśny i bardzo chrupiący, a proces jego fermentacji to zaledwie 3 dni, jest więc prosty i szybki do przygotowania. Kiszony kalafior sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych, kanapek, a nawet jako samodzielna przekąska - kalafior smakuje obłędnie prosto ze słoika. Proces kiszenia kalafiora wynosi od 3 do 7 dni. W tym czasie sprawdzaj, czy stopień ukiszenia Ci odpowiada. Jeśli tak - konieczna jest pasteryzacja słoików, aby zatrzymać fermentację.Kiszony kalafior, podobnie jak inne kiszonki, bogaty jest w kwas mlekowy oraz bakterie, które są niezbędne dla naszego układu trawiennego. Kiszonki szczególnie polecane są osobom po antybiotykoterapii oraz cierpiącym na przewlekłe biegunki - bakterie i kwas mlekowy odbudowują naturalną florę jelitową i przyspieszają regenerację wyjałowionego układu trawiennego.Jeśli szukasz ciekawe inspiracji na kiszonki - tu znajdziesz przepis na kiszone ogórki inaczej, z dodatkiem igieł sosnowych.

Kalafior w cieście naleśnikowym
01.10.2021 02:00 Kalafior w cieście naleśnikowym - prosta i smaczna przekąska

Kalafior w cieście naleśnikowym jest szybkim i prostym sposobem na pyszny dodatek do obiadu lub samodzielną przekąskę. Kalafior w cieście naleśnikowym smakuje nawet dzieciom, które nie przepadają za warzywami. Jeśli Twoja pociecha broni się przed kalafiorem - przygotuj go w cieście. Złota, smaczna panierka sprawi, że na pewno zje go ze smakiem. Podobnie jak brokuł, kalafior to bogactwo witamin i związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina C, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo to tylko niektóre z nich. Najważniejszym jednak związkiem aktywnym kalafiora jest sulforafan - najsilniejszy naturalny antyoksydant. Sulforafan zwalcza komórki nowotworowe, zapobiega ich powstawaniu i rozprzestrzenianiu, dlatego też powinniśmy włączyć kalafiora do codziennej diety. W kalafiorze znajdują się związki siarki, które odpowiadają za brzydki zapach podczas gotowania. Możesz go jednak skutecznie zneutralizować, dodając do gotującej się wody łyżeczkę sody oczyszczonej lub pół szklanki mleka. Składniki wzmocnią biały kolor warzywa i sprawią, że będzie jeszcze smaczniejszy.Jeśli szukasz inspiracji na pyszny, wegetariański obiad - tu znajdziesz pomysł na rewelacyjne steki z kalafiora.

Jesienny rosół
01.10.2021 02:00 Jesienny rosół z dodatkiem dyni i imbiru

Rosół można przygotować na wiele różnych sposobów, w zależności od dostępnych sezonowych produktów. Obecnie w sklepach można kupować już dynie, dlatego warto dodać ją do wywaru. Łącząc ją z odrobiną imbiru, można cieszyć się pysznym jesiennym rosołem. Doskonały rosół charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, głębokim kolorem, a także lekko gęstą konsystencją - po schłodzeniu w lodówce, wywar powinien zamienić się w galaretę dzięki dużej zawartości żelatyny. Warto przygotować bardzo duży zapas rosołu, aby móc na jego podstawie przygotowywać inne zupy, sosy czy gulasze. Wlanie odrobiny esencjonalnego wywaru potrafi znacznie poprawić smak wielu dań. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kalafior zapiekany z serem
01.10.2021 02:00 Kalafior zapiekany z serem - szybkie i pyszne danie

Kalafior zapiekany z serem jest świetnym pomysłem na lunch lub jako dodatek do dań mięsnych i wegetariańskich. Kalafior zapiekany jest niezwykle smaczny, chrupiący i zdrowy, a ser i sos śmietanowy idealnie komponują się z warzywem. Sprawdź, jak przygotować kalafior zapiekany z serem.Do kalafiora zapiekanego z serem możesz wykorzystać goudę, cheddar lub parmezan. Każdy ser doskonale rozpuści się w wysokiej temperaturze, jednak różni je smak: gouda jest serem delikatnym, parmezan i cheddar natomiast to sery intensywne, które, moim zdaniem, najlepiej pasują do zapiekanek i makaronów.Kalafior zapiekany z serem przygotujesz w godzinę, z czego połowa czasu to pieczenie. Danie jest więc szybkie i sprawdzi się w najbardziej zabiegany dzień. Kalafior doskonale smakuje zapieczony ze szczypiorkiem, jednak możesz użyć również natki pietruszki lub bazylii. Do przygotowania dania użyj świeżego kalafiora. Mrożone tracą smak i wszystkie wartości odżywcze. Warzywo przed pieczeniem gotuj jedynie 5 minut, aby nie rozgotować różyczek. Kalafior ma być delikatnie podgotowany. Nie wyrzucaj liści i łodyg - tu znajdziesz ciekawe pomysły, jak wykorzystać liście kalafiora.

Kalafior na parze
01.10.2021 02:00 W jaki sposób przygotować kalafior na parze?

Gotowanie na parze to świetna alternatywa dla klasycznego gotowania warzyw w wodzie. Kalafior na parze zachowuje swoją strukturę, jest chrupiący i ma bardziej wyrazisty smak. Gotowanie na parze jest szybką i łatwą metodą przygotowywania warzyw. Sprawdź, jak przygotować pysznego kalafiora na parze.Kalafior gotowany na parze doskonale komponuje się z daniami mięsnymi i wegetariańskimi. Świetnie podkreśla smak wołowiny, wieprzowiny, sprawdzi się również jako dodatek do zapiekanek czy sałatek na zimno.Kolejną zaletą gotowania kalafiora na parze jest mniej intensywny zapach, wydobywający się podczas gotowania. Możesz zupełnie go wyeliminować, dodając łyżeczkę sody oczyszczonej do wody.Jeśli szukasz ciekawej inspiracji na danie gotowane na parze - tu znajdziesz przepis na przepyszne gołąbki od Anny Lewandowskiej

Tradycyjna surówka z marchewki i jabłka
30.09.2021 02:00 Tradycyjna surówka z marchewki i jabłka, smaczna dawka witamin

Tradycyjna surówka z marchewki i jabłka jest podstawą wielu obiadowych surówek. Przygotowana wyłącznie z dodatkiem cukru i doprawiona solą i pieprzem, stanowi uniwersalny i bardzo smaczny dodatek do wielu dań, w tym gulaszu, dań jednogarnkowych, czy smażonej ryby. Sprawdź, jak przygotować surówkę z marchewki i jabłka.Surówka z marchewki i jabłka jest surówką znaną i lubianą, przede wszystkim za swoje walory smakowe i uniwersalność, dzięki której możemy ją łączyć z dowolnymi daniami obiadowymi. Surówka doskonale sprawdzi się również jako zdrowa przekąska dla dzieci, które pokochają ją za swój świeży i słodki smak.Zaletą tradycyjnej surówki z marchewki i jabłka jest jej niska kaloryczność i niski indeks glikemiczny: 100 g produktu to zaledwie 47 kcal. Surówka może być więc spożywana w dużych ilościach nawet przez osoby cierpiące na cukrzycę. Tradycyjna surówka z marchewki i jabłka to nie tylko wspaniały smak. To przede wszystkim bomba witaminowa, która wzmocni nasz organizm. Beta-karoten i witaminy z grupy B szczególnie polecane są dzieciom w okresie rozwoju i intensywnego wzrostu. Zawarte w jabłku przeciwutleniacze natomiast zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, w tym raka jelita grubego. Dbajmy więc o zdrowie nasze i naszych dzieci i wprowadźmy surówkę z marchewki i jabłka do codziennej diety.Jeśli szukasz inspiracji na zdrowy i pożywny dodatek do dań - tu znajdziesz przepis na najlepszą surówkę jesienną.

Kotlet de volaille na talerzu
30.09.2021 02:00 Dewolaj z zaskakującym, chrupiącym wnętrzem

Dewolaj to zawijany kotlet z chrupiącą panierką. Oryginalnie przyrządzany jest z dodatkiem aromatycznego masła ziołowego. W naszej propozycji mięso wypełnione jest równie smacznym połączeniem sera i ogórka. Choć danie to ma francuskie pochodzenie, w tej recepturze tego nie odczujemy. Wszystko dlatego, że dodajemy swojskiego ogórka konserwowego i ser żółty. Jesteśmy przekonani, że ten wariant także przypadnie wam do gustu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

placki ziemniaczane
30.09.2021 02:00 Rozkosznie miękkie w środku, najszybsze placki ziemniaczane

Jeśli zostały ci ziemniaki z poprzedniego dnia, mamy pomysł na to, jak smacznie je wykorzystać. Przygotuj z nich miękkie w środku, najszybsze placki ziemniaczane. Gdy podasz je z sosem i surówką, bezmięsny obiad masz już gotowy. Każdemu zdarza się przesadzić z ilością obranych ziemniaków. Nieraz się zagapimy, nieraz apetyty domowników są mniejsze niż przewidywaliśmy. Jeśli zostały ci ugotowane ziemniaki z poprzedniego dnia, potraktuj to je jako ułatwienie w przygotowaniu kolejnego obiadu. Zamień te ziemniaki w nowe, pyszne danie. Oczywiście placki ziemniaczane możesz też przygotować, nawet jeśli nie masz gotowanych ziemniaków. Tyle że musisz doliczyć czas potrzebny na ich ugotowanie, a potem wystudzenie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

knedle
30.09.2021 02:00 Knedle od Okrasy z twarogowym farszem - jarskie marzenie

Knedle kojarzą się większości osób z ciastem ziemniaczanym i ukrytą w środku śliwką. Jednak Karol Okrasa lubi łamać tradycyjne przepisy i proponuje wyjątkowe knedle z twarogowym farszem. Do przygotowania ciasta nie potrzebujesz już ziemniaków. Ciasto na knedle robi się zwykle z gotowanych ziemniaków, można też z twarogu. Jednak Karol Okrasa proponuje je przygotować z fasoli. Dzięki temu ciasto, jak i całe knedle zyskają niepowtarzalny smak i będą pełne wartościowego białka. Zwłaszcza że wytrawne nadzienie przygotowuje z twarogu. Takie knedle zadowolą szczególnie jaroszy, ale posmakują na pewno wszystkim. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: