Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Danie

Danie

Zupa pomidorowa
25.09.2021 02:00 Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Zupa pomidorowa cieszy się niesłabnącą popularnością, dlatego warto jeszcze bardziej ją udoskonalić. Jeśli chcesz uniknąć jedzenia tłustej zupy, zagęść ją blendując wszystkie składniki. Dzięki temu pomidorówka będzie gęsta, a przy okazji znacznie zdrowsza - w końcu nie doda się do niej innych tłustych składników. Zupa pomidorowa najczęściej jedzona jest zimą i jesienią, kiedy za oknem panuje nieprzyjemna i zimna pogoda. Gęsta zupa doskonale rozgrzewa i daje energię, aby stawiać czoła takiej aurze. Wlewając do pomidorowej śmietanę, sprawia się, że porcja staje się wyjątkowo tłusta i ciężkostrawna. Dlatego prezentujemy znacznie zdrowszy i smaczniejszy sposób.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Flaczki
25.09.2021 02:00 Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Flaczki są zupą uwielbianą głównie przez starsze pokolenie Polaków, które nie obawia się podrobów. Sporym problemem jest jednak ugotowanie ich w taki sposób, aby nie były twarde. Rozwiązaniem jest solenie po gotowaniu - zbyt wczesne dodanie soli sprawi, że flaki będą twarde i niesmaczne. Flaki oryginalnie gotowane są na żołądku krowim, co nie podoba się wielu przeciwnikom tej zupy. Ma ona jednak wielu wielbicieli, którym ten składnik niestraszny. Nawet najwięksi znawcy flaczków mogą spotkać się niekiedy z ich dużą twardością. Mało kto jednak wie, co tak naprawdę spowodowało tę wpadkę - dlatego zdradzamy, jak jej uniknąć. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Sałatka z paluszkami surimi
24.09.2021 02:00 Sałatka z paluszków surimi na imprezę

Sałatka z paluszków surimi to doskonały pomysł na szybkie danie na imprezę. Sałatka jest lekka, smaczna i niezwykle pożywna. Paluszki surimi w połączeniu ze świeżymi warzywami i sosem na bazie i jogurtu sprawią, że sałatkę będziesz przygotowywać nie tylko dla gości. Sprawdź, jak przygotować pyszną sałatkę z paluszków surimi.Surimi to paluszki produkowane z ryb morskich, głównie z mintaja i dorsza. Surimi zawierają również aromaty krabowe, dzięki czemu paluszki są niezwykle delikatne i smaczne. Mintaj i dorsz są źródłem kwasów omega-3, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dodatkowym atutem surimi jest ich mała kaloryczność: 100 g produktu to tylko 100 kcal.Surimi możesz kupić w wersji głęboko mrożonej lub świeżej. Świeże surimi są jednak lepsze jakościowo i dużo smaczniejsze. Sałatka z paluszkami jest mało kaloryczna (130 kcal na 100g potrawy), ale możesz przygotować ją zupełnie w wersji light bez majonezu, na bazie gęstego, naturalnego jogurtu.

smażenie naleśników
24.09.2021 02:00 Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały do patelni?

Naleśniki są daniem uniwersalnym, które sprawdza się jako śniadanie, kolacja, a nawet obiad. Można je przygotować zarówno na słodko, jak i na słono. Niestety naleśniki niekiedy przywierają do patelni. Unikniemy takiego scenariusza dzięki babcinej sztuczce. Wystarczy posypać patelnię odrobiną soli.

Pierś z kurczaka smażona w sezamie
24.09.2021 02:00 Pierś kurczaka smażona w sezamie

Pierś z kurczaka smażona w sezamie to niezwykle popularna potrawa stir fry. Metoda ta polega na szybkim smażeniu i mieszaniu mięsa i warzyw w woku, czyli głębokiej, chińskiej patelni z grubym dnem. Dzięki tej metodzie smażenia kurczak i warzywa są chrupkie i niezwykle aromatyczne. Sprawdź, jak przygotować pierś kurczaka smażoną w sezamie.Stir fry jest niezwykle popularną metodą przygotowania potraw w krajach azjatyckich. W Chinach na każdym rogu znajdziesz malutką gastronomię, która oferuje mięso, warzywa i makaron krótko podsmażany w woku. Dania te są niezwykle smaczne, świeże i aromatyczne. Przygotuj kurczaka smażonego w sezamie i zafunduj sobie kulinarną wyprawę do Azji w domowym zaciszu.Do przygotowania dania niezbędny będzie wok, czyli gruba, najczęściej żeliwna patelnia o wysokich brzegach. Wok doskonale nadaje się do krótkiego smażenia potraw w bardzo wysokiej temperaturze, bez ryzyka przypalenia.

Kotlety rybne od Kuronia
24.09.2021 02:00 Kotlety rybne na piątkowy obiad według przepisu Jakuba Kuronia

Kotlety rybne są idealnym pomysłem na piątkowy obiad. Wykonane według przepisu Jakuba Kuronia są soczyste w środku. Oprócz tego mają piękną, rumianą i chrupiącą skórkę. Wypróbujcie koniecznie. Kotlety rybne wyjdą perfekcyjnie, jeśli masa nie będzie zimna.Niezwykle chrupiące kotlety przygotowujemy z filetu rybnego. Warto sięgnąć po świeżą rybę — mrożona będzie zawierała w sobie wodę i bez odpowiedniego jej osuszenia, kotlety mogą się rozpadać przy smażeniu. Danie najlepiej smakuje z ziemniakami z wody oraz sałatą i rzodkiewką z dodatkiem kwaśnej śmietany.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

kotlety z marchewki
24.09.2021 02:00 Lekkie i zdrowe kotleciki marchewkowe - lepsze niż mielone

Marchewka jest świetna nie tylko na surówkę. Z marchewki zrobisz też lekkie i zdrowe kotleciki. Będą delikatne, słodkawe i bez krzty cholesterolu. Z pewnością posmakują dzieciom, a dorośli przełamią nimi mięsną klasykę. A więc do dzieła.Jedz marchewkę będziesz zdrowy. Jedz marchewkę to urośniesz. Marchewka jest dobra dla oczu. Te najprawdziwsze prawdy, słyszysz już od dzieciństwa. Czas w nie uwierzyć i zastosować w życiu. Zamiast schabowego czy mielonego przygotuj więc czasem marchewkowego.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

ryba z surówką
23.09.2021 02:00 Idealna surówka do każdej ryby - 2 przepisy

Rybę możemy podać na wiele sposobów, ale każdy z ich wymaga odpowiedniej oprawy. Warto więc wiedzieć, jaka surówka będzie idealnie pasowała do naszego dania. Wypróbujcie dwie receptury na te pyszne, warzywne dodatki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

gołąbki wegetariańskie
23.09.2021 02:00 Pyszny i prosty obiad - gołąbki z soczewicą, ziemniakami i fetą

Gołąbki z soczewicą to pyszna wegetariańska wersja tradycyjnej potrawy polskiej. Dzięki dodatkowi ziemniaków i fety, w smaku przypominają pierogi ruskie. To danie z pewnością skradnie serce każdego smakosza. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

pyzy na talerzu
23.09.2021 02:00 Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Tradycyjne pyzy ziemniaczane, to proste i sycące danie, które przypadnie do gustu każdemu amatorowi swojskich smaków. Podpowiadamy, jaką odmianę ziemniaków wybrać, by wydobyć z nich maksimum smaku.Choć przygotowanie pyz nie jest trudne, ich gotowanie zaczyna się już na zakupach. Kluczem do sukcesu, czyli do rozpływających się w ustach, idealnie kulistych klusek, jest użycie odpowiedniej odmiany ziemniaków. Najlepiej sprawdzą się te mączyste, zawierające dużo skrobi. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Prawdziwa polska zupa grochówka
23.09.2021 02:00 Prawdziwa polska zupa grochówka

Grochówka to jedna z polskich, tradycyjnych zup. Niezwykle pożywna, gęsta i smaczna od lat cieszy się dużą popularnością. Polska grochówka przygotowywana jest na wywarze z żeberek, z dodatkiem boczku, warzyw i zasmażką. Nie należy więc do niskokalorycznych zup, jednak warto co jakiś czas przygotować niezwykle aromatyczne i proste danie dla całej rodziny.Tradycyjna grochówka gotowana jest na żeberkach i boczku, ale możesz do niej dodać również pokrojoną w kostkę kiełbasę, która dodatkowo podkręci smak. Grochówkę można zaliczyć do dania jednogarnkowego, ponieważ posiada mięso, ziemniaki i inne warzywa. Jest niezwykle gęsta i pożywna, dostarczając energii na wiele godzin.Zupa jest mocno mięsna, grochowa, a majeranek i inne zioła nadają jej wyjątkowego smaku i aromatu. Grochówka doskonale smakuje podana ze świeżym chlebem. Pieczywo moczone w wywarze z grochu i żeberek ma niepowtarzalny smak. Koniecznie musisz spróbować.

Projekt bez tytułu - 2021-09-22T195329.806
22.09.2021 02:00 Wyjątkowy przepis na kresową wersję gołąbków

Gołąbki z kapusty to danie idealne na obiad. Zwykle nadziewa się je farszem mięsno-ryżowym, jednak dzisiaj podamy wam przepis na kresową wersję gołąbków. Nie ma w nich mięsa, ale farsz jest i tak pyszny i pożywny. Przekonajcie się sami.Kuchnia kresowa jest bardzo smaczna, choć wykorzystuje dość proste składniki. Takie, jak chociażby kapusta, ziemniaki i cebula. Właśnie na nich będą bazować nasze gołąbki. W tym jarskim, ziemniaczanym farszu duże znaczenie ma cebula. Powinno być jej sporo i powinna być lekko przyrumieniona. Wtedy farsz, jak i cała potrawa zyskają pełny smak.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

kotlety mielone
22.09.2021 02:00 Idealnie soczyste kotlety mielone

Kotlety mielone to klasyczne danie kuchni polskiej. Podane z surówką i ziemniakami, przywodzą na myśl czasy dzieciństwa. Z naszym przepisem wyjdą wam tak soczyste, jak nigdy wcześniej. Mielone to także danie, które pozwoli wam wykazać się kreatywnością – zawsze można użyć innej przyprawy, dodać grzyby, ser lub siekane warzywa. Jednym słowem wszystko, na co macie ochotę.

Kotlet cordon bleu
22.09.2021 02:00 Kotlet cordon bleu z serem

Kotlet cordon bleu przygotowywany jest z cielęciny, wieprzowiny lub drobiu. Niezależnie od rodzaju mięsa, potrawa jest bardzo smaczna i aromatyczna. Nadzienie w postaci szynki i sera doskonale komponuje się z całym kotletem i złocistą panierką. Cordon bleu najlepiej smakuje z gotowanymi ziemniakami lub frytkami i lekką sałatką z kapusty czerwonej lub pekińskiej.Cordon bleu to tradycyjny kotlet szwajcarski z cielęciny. Kotlet może być również przygotowany z wieprzowiny lub filetów z kurczaka. Przypomina devolay, ponieważ posiada farsz i złocistą, chrupiącą panierkę. Cechą charakterystyczną kotleta szwajcarskiego jest duża ilość nadzienia serowego, które wprost wylewa się z mięsa po przekrojeniu. Nie masz pomysłu na zwykły obiad lub głównie danie na rodzinną uroczystość? Cordon bleu jest świetną alternatywą dla klasycznego kotleta lub rolady. Jest wyjątkowo smaczny, soczysty, a jego przygotowanie jest proste i zajmuje tylko kilkanaście minut.

Jakie mięso na rosół?
22.09.2021 02:00 Na jakim mięsie gotować rosół?

Nie da się ukryć, że rosół jest jedną z najbardziej kultowych zup naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy spałaszowaliby go z miłą chęcią. Uwielbiany rosół wyjdzie znacznie lepiej, jeśli wykorzystamy w nim różne rodzaje mięsa. Mowa o drobiu i wołowinie.Rosół z pewnością można zaliczyć do kulinarnych szlagierów, którym bardzo ciężko się oprzeć. Nie bez powodu tak często gości on na naszych stołach. Wielu wielbicieli swojskich specjałów doskonale zdaje sobie sprawę, że najważniejszym składnikiem zupy jest mięso. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Podstawowy przepis na sałatkę Cezar
21.09.2021 02:00 Podstawowy przepis na sałatkę Cezara

Sałatka Cezar znana jest na całym świecie. Proste składniki i doskonały sos sprawiły, że Cezar podbił serca nawet największych niejadków. Sprawdź, jak przygotować sałatkę, która idealnie komponuje się jako dodatek do potraw lub samodzielne danie.Podstawowa wersja sałatki składa się z sałaty, grzanek i parmezanu. Całość jest doprawiona solą, świeżo zmielonym pieprzem i podana z aksamitnym sosem na bazie majonezu, musztardy i sosu Worcestershire.Możesz również dodać do Cezara grillowaną pierś z kurczaka, która smakuje rewelacyjnie w połączeniu ze wszystkimi składnikami. Mięsna wersja sałatki doskonale nadaje się także jako samodzielne danie, jak obiad lub kolacja. Tej wersji też musisz spróbować.

Kotlet po mediolańsku
21.09.2021 02:00 Niezwykle kruche kotlety po mediolańsku wprost z XVIII wieku

Kotlety po mediolańsku mają wyjątkowo długą historię i stanowią tradycyjne danie kuchni Lombardii. Choć przypominają schabowe, są znacznie smaczniejsze - przygotowuje się je bowiem z mięsa cielęcego lub wołowego. Dodatkowy smak nadaje całości masło klarowane, na którym smaży się mięso. Trik z nożem pozwala na lepsze przyleganie panierki do mięsa.Pierwsza informacja o kotletach po mediolańsku, po włosku cotoletta lub costoletta alla milanese, pojawia się w 1814 w słowniku dialektu mediolańskiego napisanego przez Francesco Cherubini. Jednak ich początki sięgają 1134 roku. Tego roku podobne kotlety oferowane były przez opata bazyliki Sant’Ambrogio w Mediolanie na bankiecie dla kanoników bazyliki. Pierwszy przepis został opisany jednak dopiero w 1855 roku w książce „Gastronomia moderna” napisanej przez Giuseppe Sorbiatti.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Pieczony schab
21.09.2021 02:00 Jak zrobić pieczony schab na kanapki?

Pieczony schab to idealny dodatek do kanapek - świetnie współgra ze świeżym chlebem, z którym smakuje najlepiej. Jego przygotowanie jest banalnie proste i nie wymaga żadnych umiejętności. Jeśli chcesz, aby schab był aromatyczny, użyj dużej ilości przypraw i marynuj go przez dłuższy czas. Pieczony schab wręcz idealnie pasuje na kanapkach. Jest tak smaczny, soczysty i delikatny, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych sosów czy składników. Ewentualnie można doprawić go odrobiną soli, aby smak był wyrazistszy. Pamiętaj, aby zacząć robić schab dzień wcześniej. Po obtoczeniu mięsa warto włożyć je do lodówki przynajmniej na całą noc - przyprawy będą miały możliwość lepszego spenetrowania mięsa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Gotujące się pierogi
21.09.2021 02:00 Szkodliwe dodatki do żywności

Żywność pełna jest najróżniejszych dodatków, jednak nie wszystkie z nich są zdrowe dla człowieka. W krajach skandynawskich część składników jest całkowicie zakazana, jednak w Polsce dozwolone jest ich używanie. Spożycie w większych ilościach może wywołać negatywne skutki zdrowotne. Producenci żywności stosują mnóstwo konserwantów, polepszaczy smaku, stabilizatorów oraz barwników, aby produkt był jeszcze bardziej zachęcający do kupienia przez konsumenta. O ile większość z nich jest obojętna dla człowieka, tak niektóre mogą mieć zły wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niżej wymieniamy kilka, których należy unikać za wszelką cenę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kapuśniak
20.09.2021 02:00 Przepis na prawdziwy kapuśniak z kiszonej kapusty

Kapuśniak jest prawdziwym uosobieniem zimowych ferii spędzonych u babci - to właśnie w takiej scenerii najczęściej przychodziło nam jeść tę pyszną zupę. Jeśli tęsknisz do tamtych lat, mamy dla ciebie przepis na oryginalny kapuśniak. Gdy podasz go do stołu, domownicy będą zachwyceni. Kapuśniak jest zupą, która z powodzeniem może zastąpić wszystkie inne dania podczas obiadu. Duża ilość warzyw oraz wędzonego mięsa sprawia, że wystarczą dwie pokaźne miski, aby być całkowicie najedzonym. Wielu osobom kojarzy się on z beztroskimi latami dzieciństwa, kiedy po zabawie na podwórku, przychodził czas na pokrzepiający talerz wyrazistego i kwaśnego kapuśniaku. Ciężko wyobrazić sobie lepszy sposób na ukojenie głodu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Faszerowana cukinia
20.09.2021 02:00 Pieczona, faszerowana cukinia z serem feta

Cukinia pieczona, faszerowana z serem feta jest doskonałą alternatywą dla klasycznego obiadu lub kolacji. Pieczone warzywa z aromatycznymi ziołami i dodatkiem greckiego sera sprawią, że danie będzie lekkie, mało kaloryczne, ale bardzo pożywne i smaczne. Przygotuj zdrowy posiłek dla całej rodziny, który posmakuje nawet największemu niejadkowi.Cukinia jest źródłem potasu, magnezu, żelaza i wielu niezbędnych witamin. Ponadto wzmacnia organizm, odkwasza go i reguluje pracę całego układu pokarmowego. Cukinia posiada również niski indeks glikemiczny, dzięki któremu jest zalecana osobom chorującym na cukrzycę lub będącym na diecie.Cukinię pieczoną w piekarniku charakteryzuje niska kaloryczność oraz intensywny smak. Jest zdrowa, lekka, chrupiąca i doskonale doprawiona. Sprawdź, jak przygotować faszerowaną cukinię z serem feta.

Młoda kapusta po chłopsku
19.09.2021 02:00 Szybkie danie z młodej kapusty

Młoda kapusta cieszy się sporą popularnością wśród smakoszy. Nie bez powodu tak często gości ona na naszych stołach. Tym razem postawimy na specjał w chłopskiej odsłonie. U boku młodej kapusty zagoszczą smakowite ziemniaki. Danie będzie gotowe w 30 minut. Efekt powala na łopatki. Smakowita młoda kapusta niejednokrotnie wywoływała u nas zachwyt. Z łatwością można z niej przygotować rozmaite specjały. Dziś sięgniemy po przepis na młodą kapustę po chłopsku. Smakołyk momentalnie zniknie z talerzy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

wątróbka
18.09.2021 02:00 Obłędny przepis na wątróbkę z cudownymi dodatkami

Smażona wątróbka to danie dobrze znane amatorom podrobów. Dodatek smażonych gruszek, uczyni je jeszcze bogatszym. Prawdziwi smakosze powinni sięgnąć po tę prostą, a zarazem niezwykłą recepturę.Podroby — w tym także wątróbka — mają swoich przeciwników i zwolenników. Nasz wyjątkowy przepis ma szansę przekonać was do sięgnięcia po ten, bogaty w witaminy, produkt. Słodycz gruszki doskonale pasuje do cebulki, tworząc wyjątkową kompozycję smakową idealnie zgrywającą się z delikatnością podsmażonej wątróbki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

flaczki z boczniaka
17.09.2021 02:00 Delikatne, bezmięsne flaczki z boczniakow

Kuchnia wegańska ma w swoim zanadrzu wiele zaskakujących receptur, które smakiem zachwycą niejednego mięsożercę. Tak jest też w przypadku delikatnych flaczków z boczniaków, gdzie kompozycja przypraw doskonale odwzorowuje smak tradycyjnej wersji tego dania. Boczniaki, które często stosuje się jako zamiennik mięsa w diecie roślinnej, są nie tylko cennym źródłem białka, ale też doskonale imitują wizualnie podroby. Są przy tym niskokaloryczne i zawierają znikomą ilość tłuszczu. Dania z ich udziałem są zatem delikatne i lekkostrawne. Tę niezwykłą lekkość odczujecie też i w tym daniu. Bazą naszych flaczków jest bowiem aromatyczny bulion warzywny i podsmażone na niewielkiej ilości tłuszczu boczniaki. Potrawa jest jednocześnie sycąca i smaczna, idealna na chłodne jesienne popołudnia i wieczory. Rezygnując z zasmażki i dodając ulubiony makaron, przygotujecie dobrze zbilansowany, dietetyczny posiłek. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Rosół
17.09.2021 02:00 Dlaczego warto dodać do rosołu imbir?

Rosół sam w sobie jest znanym pogromcą przeziębień oraz jesiennej grypy. Dodając do niego korzeń imbiru wzmocnisz jego prozdrowotne właściwości. Dodatkowo taka zupa rozgrzewa, co jest bardzo istotne w czasie zimnych dni. Rosół w niedziele jest niemalże tradycją w wielu polskich domach. Gdy wywaru zostaje na następne dni, na jego podstawie gotuje się często pomidorówkę lub inne pyszne zupy. Klasyczny polski rosół wiele zyskuje, gdy dodaje się do niego świeży korzeń imbiru. Jego ostry smak i aromat przechodzą do bulionu, a także właściwości rozgrzewające i poprawiające odporność. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Bigos
17.09.2021 02:00 Cudowny przepis na bigos mazowiecki ze słodką niespodzianką

Klasyczny bigos jest delikatnie kwaśny, mocno słony i wyraźnie można wyczuć w nim zarówno smak mięsa, jak i przypraw. Jego mazowiecka wersja zawiera również jabłko. Owoc dodaje daniu słodkości, a także wydobywa więcej aromatu z kapusty. Bigos wywodzi się najprawdopodobniej od myśliwych, którzy nie mogli sobie pozwolić na wykwintne posiłki w terenie i musieli wykorzystywać to, co mieli pod ręką - a więc duże ilości mięsa i produktów, które się łatwo nie psują, jak kiszona kapusta. Do bigosu mazowieckiego poza znanymi składnikami, dodaje się również kilka twardych jabłek. Te sprawiają, że danie nabiera słodkiego posmaku, który podkreśla obecność w przepisie innych produktów. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

flaki
16.09.2021 02:00 Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Tradycyjne flaki wołowe to potrawa budząca wiele kontrowersji. Nie wszystkim odpowiada jej smak, zapach czy konsystencja. Często jednak niechęć ta wynika z faktu, że w przygotowaniu potrawy popełnia się proste błędy, które wpływają na efekt.Prawidłowe przygotowanie flaków wołowych obejmuje nie tylko wykorzystanie dobrej jakości składników — czyli aromatycznego bulionu wołowego i odpowiedniej ilości przypraw — ale też odpowiedniego potraktowania samych flaków. Ta potrawa nie wyjdzie smaczna, jeśli pójdziemy na skróty. Aby uzyskać smaczne danie, nie wystarczy bowiem wrzucić wszystkiego do garnka, podsmażyć i zalać bulionem jak ma to miejsce na przykład w przygotowaniu gulaszu czy innej gęstej zupy. Wręcz przeciwnie, takie postępowanie spowoduje, że danie na pewno nie będzie smaczne. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zupa skandynawska
16.09.2021 02:00 Przepis na zupę skandynawską - konkurencję dla polskiej grochówki

Zupa skandynawska jest silnym rywalem klasycznej polskiej grochówki. Dzięki użyciu sporych ilości ziemniaków, grochu oraz wędzonej szynki, zupa jest wyjątkowo sycąca i aromatyczna. Imbir dodatkowo rozgrzewa, więc danie idealnie pasuje do jesiennych chłodów. Zupa skandynawska to konkurencja dla znanej każdemu Polakowi grochówki. Nasza potrawa składa się głównie z grochu, lecz do północnej wersji dodawane są również ziemniaki, które zagęszczają wywar. Dzięki nim nie trzeba w żadnym stopniu dodatkowo wsypywać żadnej mąki, czy miksować grochu, ponieważ skrobia z kartofli jest zupełnie wystarczająca, aby stworzyć odpowiednio gęstą konsystencję. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: