Anna Lewandowska od zawsze przykłada baczną uwagę do swoich posiłków. Zdrowy sposób odżywiania nie oznacza jednak rezygnacji ze smacznego jedzenia. Aby tego dowieść, podzieliła się przepisem na świąteczny budyń. Słodki przysmak przyrządzony jest z kaszy jaglanej.Kasza jaglana jest bogatym źródłem żelaza. Zawiera w sobie również sporą dawkę witamin z grupy B. Zamiast zwykłego cukru, Anna Lewandowska używa zdrowego cukru kokosowego. Taki budyń można pałaszować bez żadnych wyrzutów sumienia.
Czy wiecie, jak długo namaczać groch? Przygotowanie dań z jego udziałem należy dobrze zaplanować. Ziarno wymaga starannej obróbki jeszcze przed rozpoczęciem gotowania potraw. Podpowiadamy, co zrobić by wigilijny groch z kapustą był lekki, pyszny i gotowy jeszcze szybciej.Jeśli na wigilijnej kolacji zamierzacie podać groch z kapustą, warto zawczasu dowiedzieć się jak przygotować go w sposób, który nie spowoduje przykrych dolegliwości trawiennych. Podpowiemy co zrobić, by stosowanie znanego z dobroczynnych właściwości kminku nie było konieczne.
Zwykło się mówić, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Z tym powiedzeniem zdaje się zgadzać Anna Lewandowska, która przygotowała dla swoich wielbicieli przepis na niezwykły poranny przysmak. Jej jaglanka z dodatkiem miodu i owoców z pewnością dostarczy energii na cały świąteczny poranek.Świąteczna jaglanka Anny Lewandowskiej wyróżnia się niebywałym aromatem. Wszystko to za sprawą starannego doboru korzennych przypraw. Takie śniadanie pachnie fenomenalnie, a jeszcze lepiej smakuje.
Zakwas na barszcz czerwony przygotowany według przepisu z 1871 roku będzie fantastyczny. Do jego zrobienia potrzebne będą jedynie buraki i woda, a kluczowa będzie cierpliwość i zakupienie warzyw wysokiej jakości. Warto spróbować. Do przyrządzenia zakwasu często polecane są przeróżne dodatki. Tymczasem dawny przepis, do którego dotarliśmy, przewiduje jedynie zastosowanie świeżych warzyw i wody. Buraki umieszcza się w kamionkowym naczyniu i odstawia w ciepłe miejsce. Nie potrzeba nic więcej, by uzyskać świetną bazę do wigilijnego barszczu.
Napar z kminku będzie pomocny, gdy po sycącym posiłku poczujemy się ociężali. Jego spożycie usunie nieprzyjemne dolegliwości i sprawi, że proces trawienia będzie przebiegał sprawniej. Przygotowanie herbatki z aromatycznej przyprawy jest niezwykle proste i warto jej spróbować, bo zawiera też szereg cennych składników odżywczych.Kminek jest przyprawą kontrowersyjną. Wiele osób nie przepada za nim, choć dość powszechnie wiadomo, że dodawanie go do ciężkostrawnych dań mięsnych czy potraw z kapustą lub roślinami strączkowymi sprawia, ze stają się one lżejsze dla naszego żołądka.Zawarte w nasionach kminku substancje rozluźniają skurcze mięśni w jelitach. Przyczyniają się więc do usprawnienia trawienia. Napar z kminku dostarczy nam też witaminy A, potasu, fosforu czy niacyny. Nieoceniony będzie również jako środek wyciszający i kojący nerwy, a także wsparcie w walce ze szkodliwymi, wolnymi rodnikami.
Kawa słynie z dobroczynnych właściwości. Pobudzający napój z niektórymi dodatkami stanie się też sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Tak przynajmniej twierdzi Anna Lewandowska, która proponuje połączenie naparu z pełną smaku mieszanką miodu, oleju kokosowego i cynamonu. Przepis jest bardzo prosty i warto go wypróbować.Żadna dieta odchudzająca nie będzie skuteczna i bezpieczna, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych, jednocześnie wytwarzając deficyt kaloryczny. Zamiast jednak sięgać po suplementy diety, warto włączyć w swój plan dnia odpowiednią dawkę ruchu.Anna Lewandowska poleca też znakomitą małą czarną z dodatkiem miodu, oleju kokosowego i cynamonu. Pszczeli produkt nada kawie smaku, a nam doda energii. Cynamon zaś pozytywnie wpłynie na trawienie, podkręcając metabolizm. Połączenie ich z olejem kokosowym sprawi, że składniki odżywcze w nich zawarte będą się świetnie wchłaniać.
Chrupiące chipsy na mundial możecie zrobić w piekarniku. Zamiast kupować przekąskę w sklepie zaopatrzcie się w dwa sezonowe warzywa — buraki i jarmuż. Po upieczeniu smakują obłędnie i z pewnością umilą wam oglądanie sportowego widowiska. Spróbujecie? Macie ochotę na lekkie chipsy? Sycące ziemniaki zastąpcie jarmużem i burakiem i przygotujcie je w piekarniku. Oba warzywa obfitują w szereg cennych składników odżywczych, a pieczenie nie spowoduje ich utraty. Z odrobiną przypraw i zdrowego oleju rzepakowego będą znakomite.
Czy wiecie, jak sprawdzić, czy jajka są świeże? Dokładne obejrzenie skorupki wystarczy. Chropowata i matowa powierzchnia otoczki świadczyć będzie o dobrym stanie produktu. To jeden z kilku testów, jakim poddać możemy jajo, by upewnić się, że jego zjedzenie będzie bezpieczne.Jajka często trafiają na nasze śniadaniowe talerze. Aby zjedzenie sadzonego czy jajecznicy nie skończyło się źle, warto zadbać o świeżość składników. Dobrą praktyką jest kupowanie mniejszych ilości produktów, by uniknąć ich zepsucia. Jak jednak zorientować się, czy do niego nie doszło? Podpowiadamy.
Warzywne pasztety są nie tylko smaczną, ale i zdrową propozycją na kanapki. Wie o tym doskonale Anna Lewandowska. Popularna sportsmenka podzieliła się swoją recepturą na wyborny pasztet z buraka. Taki dodatek sprawdzi się nie tylko na święta.Anna Lewandowska swój pasztet przygotowuje na bazie kaszy jaglanej oraz buraków. Tak dobrane produkty gwarantują solidną porcję żelaza, a także cennych witamin i minerałów. Do tego dodajmy starannie dobrane zioła i przyprawy. Smaku tego pasztetu nie zapomnisz przez długi czas.
Czy wiesz jak przechowywać jabłka, by dłużej zachowały świeżość i nie psuły się kilka dni po zakupie? Podpowiadamy, jaka jest właściwa temperatura i miejsce, w którym owoce będą się czuły wyśmienicie, a ich smak będzie znakomity. Trudno wyobrazić sobie sezon jesienno-zimowy bez sięgania po słodkie, winne lub kwaskowe jabłka. Różnorodność odmian i smaków oraz niska zachęca do zaopatrzenia się w większą ilość owocu. Aby jednak przez długi czas cieszyły nasze podniebienie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.
Napar z goździków jest aromatyczny i zdrowy, a przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a regularne sięganie przynosi wiele korzyści. Podpowiadamy, jak skorzystać z dobroczynnych właściwości przyprawy. Regularne spożywanie naparu z goździków niesie ze sobą szereg korzyści. Zawarty w przyprawie eugenol wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Napój będzie, więc pomocny podczas przeziębienia czy grypy. Substancje, w które obfitują goździki są w stanie łagodzić bóle i wspierać działanie układu pokarmowy m.in. poprawiając stan żołądka czy wątroby. Spożycia naparu jednak powinny wystrzegać się kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.
Jajko sadzone bez tłuszczu jest lekkie i pełne smaku. Jego przygotowanie wcale nie jest trudne. Olej lub masło zastępujemy wodą i smażymy na małym ogniu, aż się zetnie. Spróbujcie koniecznie — nic nie pryska, a jeszcze zachwyca delikatnością. Jeśli lubicie jajka z patelni, a jednocześnie staracie się dbać o linię, usmażenie sadzonego bez tłuszczu będzie świetnym rozwiązaniem. Warto przygotować niewielką patelnię i przyrządzać jaja pojedynczo. Wtedy będziecie mieli pełną kontrolę nad procesem.
Syrop z czosnku jest znakomitą alternatywą dobrze znanego wyrobu z cebuli. Bogaty w wiele cennych składników wzmacniających organizm produkt wesprze nas w sezonie jesienno-zimowym, gdy o przeziębienie nietrudno. Jego zrobienie jest bardzo proste, a koszta mniejsze niż w przypadku zakupu gotowych mieszanek. Spróbujecie? Czosnek słynie ze swoich dobroczynnych właściwości. Zawarta w warzywie allicyna, która powstaje po jego rozdrobnieniu, może być uznawana za naturalny i bezpieczny antybiotyk. Warto skorzystać z jej działania, gdy pojawią się u nas pierwsze objawy przeziębienia. W połączeniu z imbirem, cytryną i miodem, które również dostarczą naszemu organizmowi witamin i związków wspierających go w walce z bateriami i wirusami, uzyskamy miksturę, która umożliwi nam sprawny powrót do formy. Pamiętajmy tylko, by sięgnąć po wysokiej jakości naturalne składniki.
Wasza herbata ma na powierzchni dziwny biały osad? Wiemy, dlaczego powstaje. Warto mieć świadomość i wiedzieć, jak przeciwdziałać pojawianiu się niepożądanego dodatku do napoju. Zachowamy zarówno zdrowie, jak i atrakcyjny wygląd naparu. Na powierzchni herbaty, zwłaszcza czarnej, po zaparzeniu nierzadko obserwujemy powstawania przeźroczystego białawego osadu. Świadczy on o przebiegu reakcji chemicznych pomiędzy związkami zawartymi w herbacianych liściach i wodzie bieżącej. Czy należy się go obawiać?
Nadchodząca zimna nie oznacza wcale, że nie należy dbać o linię. W ramach motywacji do rozsądnego odżywiana prezentujemy niniejszym sposób na fit naleśniki na bazie jogurtu. Ta odchudzona wersja znanego przepisu pozwoli cieszyć się smakiem wyśmienitych placków bez wyrzutów sumienia.Jeśli chcesz, aby fit naleśniki były jeszcze bardziej dietetyczne, zamień zwykłą pszenną mąkę na mąkę pełnoziarnistą razową. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby do smażenia naleśników wybrać którąś z mąk bezglutenowych. Garść płatków owsianych w cieście dostarczy nam zaś dodatkową porcję błonnika.
Sałata więdnie w kilka godzin po zakupie? Znamy proste patenty, by temu zapobiec. Stosowanie kilku zasad sprawi, że warzywo dłużej będzie świeże i apetyczne. Będziecie zdziwieni, jak niewiele wymaga uwagi. Poznajcie kilka prostych trików. Sałaty są ważnym elementem diety. Dostarczają wielu cennych witamin i minerałów i stanowią bazę do przygotowania pysznych sałatek. Kupując główkę, warto zadbać o kilka szczegółów podczas przechowywania. Dzięki nim zjemy ją w całości, ciesząc się jej doskonałym smakiem.
Pijecie kawę po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem? Nie jest to dobre rozwiązanie. Jest kilka zdecydowanie lepszych momentów na spożycie ulubionego naparu. Podpowiadamy, kiedy przyniesie to najwięcej korzyści.Picie kawy kojarzy się z porankiem. Tymczasem sięganie po napój zarówno podczas śniadania, jak i bezpośrednio po przebudzeniu nie jest korzystne. Napar podrażnia żołądek i wpływa na regulację poziomu hormonów po przebudzeniu. Jak zatem raczyć się nim bezpiecznie?
Czy wiecie jak przechowywać imbir? Wiele z nas trzyma przyprawę na blacie kuchennym lub w szafce. Tymczasem aromatyczny korzeń powinien znaleźć się w zupełnie innych warunkach. Podpowiadamy, co zrobić, by długo cieszył nas swoim smakiem. Imbir jest szczególnie cenny jesienią i zimą. Świeży korzeń zawiera bowiem związki, które wspierają odporność i pomagają w walce z przeziębieniem. Aby jednak mieć pewność, że skorzystamy z niego w pełni, warto zadbać o odpowiednie warunki przechowywania.
Czy wiecie, jak gotować buraki, by zachowały smak oraz intensywny kolor? Odpowiednie przygotowanie warzyw sprawi, że zachwyci nas od pierwszego kęsa. Kluczowe jest odpowiednie dobranie czasu gotowania. Zdradzamy również kilka innych szczegółów, o które warto zadbać. Buraki są smacznym i zdrowym warzywem. Stanowią bogate źródło składników takich jak żelazo, potas czy kwas foliowy, a oprócz tego dostarczają szeregu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witamin m.in. A, C i K. Zawarte w nich dobroczynne związki czynią je ważnym elementem diety.
Fasolka po bretońsku jest sycącą i smaczną potrawą. Czasem jednak, mimo starannego przygotowania, warzywo wychodzi twarde, przez co jedzenie dania do przyjemnych nie należy. Wiemy, dlaczego tak się dzieje. Ciepłej, rozpływającej się w ustach fasolce po bretońsku mało kto jest w stanie się oprzeć. Gdy danie przygotuje się z dobrze namoczonych strączków i odpowiednio doprawi, nie tylko przyjemnie rozgrzeje, ale też ba długo nasyci. Czasem jednak nawet najlepszy przepis zawodzi. Spróbujemy znaleźć przyczynę.
Ziemniaki są podstawą naszej kuchni, bo są niezbędne do przygotowywania wielu dań. Dlatego zawsze warto mieć ich mały zapas. Oczywiście jeśli chodzi o jesień i zimę, zapas może być większy, jeśli tylko mamy na niego miejsce. Dziś powiemy Wam, co zrobić, by mimo upływu czasu bulwy były jędrne i pełne smaku. Poprawne przechowywanie ziemniaków pozwoli przedłużyć ich świeżość. Warzywa trzymane w odpowiednich warunkach mogą przetrwać nawet całą zimę. Warto wiedzieć, co korzystnie wpłynie na jakość tego produktu.
Szukacie pomysłu na smaczny koktajl? Przepis Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr z dodatkiem pigwy może przypaść wam do gustu. Jest zdrowy, orzeźwiający i prosty w przygotowaniu. Koniecznie spróbujcie — dostarczy wielu cennych składników odżywczych. W diecie każdego z nas powinno być miejsce na warzywa i owoce. Jednym z łatwiejszych sposobów na wprowadzenie ich do jadłospisu jest przyrządzenie zdrowego koktajlu. Zaproponowany przez żonę Macieja Stuhra miks z pigwą będzie idealny. Kwaśny sezonowy owoc sprawia, że napój przyjemnie orzeźwia. Spróbujecie?
Kokosanki są pysznym deserem. Dziś proponujemy wam prosty przepis na zdrową wersję rarytasu z małym twistem. Do masy dodamy czekoladę, a oprócz niej 3 inne składniki. W zaledwie 30 minut zrobicie lekkie ciasteczka, po które sięgnąć może każdy. Spróbujecie?Zdrowe kokosanki bez dodatku cukru i masła spodobają się wszystkim łasuchom. Bazę — podobnie jak w przypadku tradycyjnego przepisu — stanowić będą jajka i wiórki kokosowe. Zamiast popularnego słodzika wykorzystamy jednak pozbawiony kalorii erytrytol, a tłuszcz dodamy w formie odrobiny gorzkiej czekolady. Tyle wystarczy.Jedna porcja kokosanek w takiej odsłonie dostarczy wam zaledwie około 200 kcal. Po przysmak można zatem sięgać nawet będąc na diecie. Czekolada gorzka zaserwowana w takiej ilości zaspokoi apetyt na słodkie i pozwoli wytrwać w zdrowych nawykach.
Zastanawiacie się jak mrozić grzyby leśne? Zebrane przysmaki trzeba starannie przygotować przed włożeniem do zamrażarki. Szczególnie istotne jest ich blanszowanie. Potraktowanie skarbów lasu wrzątkiem sprawi, że przy rozmrażaniu nie rozmiękną i nadal będą ładnie wyglądać. Mrożenie grzybów jest świetnym sposobem ich przechowywania. W ten sposób możemy zabezpieczyć skarby lasu nawet na kilka miesięcy. Wystarczy pamiętać o kilku prostych czynnościach.
Czy wiecie jak przechowywać chleb? Dwa czynniki sprawią, że na długo pozostanie świeży i nie spleśnieje. Chodzi o trzymanie pieczywa w suchym i przewiewnym miejscu, w którym panuje niezbyt wysoka temperatura. Takie rozwiązanie da najlepsze efekty. Sprawdźcie, co jeszcze można zrobić, by wydłużyć trwałość tego produktu. Smaczny chleb ma chrupiącą skórkę i mięsiste wnętrze. Odpowiednie przechowywanie pozwoli zachować taki stan pieczywa na dłużej. Podpowiadamy, co zrobić, by ustrzec się pleśni i uniknąć szybkiego obsychania chleba. Warto mieć świadomość.
Suszenie grzybów jest jednym z popularniejszych sposobów ich przechowywania. Dwie czynności dzielą nas od właściwego przygotowania skarbów lasu. Unikając mycia i nie zapominając o odpowiednim pokrojeniu, uzyskamy najlepsze efekty. Suszenie grzybów pozwala na wykorzystanie ich w potrawach długo po zbiorach. Aby z powodzeniem je przeprowadzić, trzeba jednak dopilnować kilka szczegółów. W przeciwnym wypadku produkt pokryje się pleśnią i będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.
Czy wiecie jak mrozić śliwki? Smak jesiennego owocu będzie mógł nam towarzyszyć zdecydowanie dłużej, jeśli zadbamy o odpowiednie oczyszczenie przed włożeniem do zamrażalnika. Usunięcie pestki jest konieczne. Sprawdźcie, o czym jeszcze należy pamiętać.Jeśli kochacie śliwki i chcecie cieszyć się ich smakiem nawet po sezonie, warto rozważyć zamrożenie owoców. W chłodzie spędzić mogą nawet do 12 miesięcy, a jest tak samo cenny, jak świeży.Dobrym pomysłem będzie zapakowanie owoców w niewielkie pojemniki lub małe torebki. Mając dostęp do małych porcji produktu, łatwiej będzie rozmrozić jedynie niezbędną do przygotowania dań ilość.
Świeże i zdrowe orzechy są ważnym elementem diety każdego z nas. Większe spożycie orzechów pozytywnie wpływa na nasz organizm, ponieważ dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych oraz składników mineralnych. Jakie są ich właściwości oraz rodzaje?