Bez wątpienia miód odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Ludzkość raczy się nim praktycznie od początku powstania cywilizacji. Aktualnie wzbogacamy o miód napoje i desery. Warto wiedzieć, jaka łyżka najlepiej sprawdzi się do nabierania tego pszczelego wyrobu.
Miód wykorzystywany był przez samych starożytnych Egipcjan - dawni ludzie zamieszkujący tereny wokół Nilu stosowali go podczas kremowania swoich najcenniejszych obywateli. Wazy z miodem umieszczano również w sarkofagach, aby władcy mogli raczyć się nim po śmierci. Okazuje się, że produkt ciężkiej pracy pszczół świetnie sprawdza się jako środek wspomagający sen. Jeśli masz więc kłopoty z zasypianiem, bądź całą noc spędzasz na wierceniu się w łóżku i gapieniu przed siebie, sporządź z miodu miksturę, która szybko da pozytywne efekty.
Miód od wieków stosowany jest jako naturalne lekarstwo. Mówi się, że nawet ojciec medycyny, Hipokrates, swoją długowieczność (przeżył 111 lat) zawdzięczał właśnie spożywaniu dużych ilości miodu. Mimo że badania nigdy tego nie potwierdziły, udowodniono szereg innych niesamowitych właściwości. W polskiej kuchni miód jest powszechnie stosowany. Dodajemy go do ciast, deserów, słodzimy nim herbatę czy przygotowujemy syropy. Jednak nie każdy miód jest sobie równy, obecnie na rynku pojawia się wiele podróbek, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się one od naturalnego miodu.
Herbata to popularny napar, który do naszego kręgu kulturowego przybył dopiero kilka wieków temu. Mimo wszystko i tak zdołał stać się najczęściej pitym napojem na całym świecie - ilościowo przebija nawet kawę. Niestety, Polacy często popełniają błąd, spożywając ją nieodpowiednio. Okazuje się, że bardzo łatwo zniszczyć dobroczynny wpływ miodu i cytryny na organizm człowieka. Wystarczy, że herbata będzie za gorąca, lub w kubku ciągle parzyć będą się liście, a oba dodatki tracą na swojej wartości.
Jesienią i zimą chętniej niż zwykle kupujemy miód. Wiadomo, zwiększa odporność, potrafi odegnać pierwsze oznaki przeziębienia. Jednak takie działanie wykazuje tylko i wyłącznie naturalny, pszczeli miód. A wiesz, po czym rozpoznać dobry miód? Jeśli nie, przedstawimy ci kilka sposobów, w jaki możesz go sprawdzić. Jeśli nie masz zaufanego miejsca, w którym zaopatrujesz się w miód, uważaj, by nie kupić miodowej podróbki. Sztuczny miód co prawda na pierwszy rzut oka wygląda jak naturalny, ale jest robiony z cukru i wody. Nie ma więc tych wszystkich cennych właściwości, na których ci zależy. Jak więc poznać czy masz do czynienia z pszczelim miodem?